LEIDSCH DAGBLAD Nieuws sloeg in als bom... .ikrnt Bolletje/' (Sue/ ty/ie. FUSIE TUSSEN AVRO-RTN Auto rijdt in op zes kinderen Predikant houdt 15% van zijn belasting in Natte voeten? Verkouden? ERDAL- WATER- DICHT 2.55 Zeker 800 doden in Brazilië Maarschalk Juin in Parijs gestorven Geef ons de ruimte... ■S alles 19 Vlieland te euwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 JANUARI 1967 No. 32087 Directeur: E, A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij fooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 De AVRO en de RTN (Radio en Televisie Nederland) zijn een fusie aangegaan. Dit nieuws is in ra dio- en televisie-kringen ingesla gen als een bom. Het personeel van de AVRO, noch het personeel van Televizier (waarmee de RNT nauw verbon den is) was van de fusieplannen op de hoogte. Men bleek vanoch tend zeer ontstemd te zijn over het feit dat men dit nieuws via de pers moest vernemen. Het perso neel van de AVRO en dat van Te levizier zouden vandaag nog bij eenkomen om zich over de ont stane situatie te beraden. Bij de omroepen onthield men zich vanochtend van commentaar. Men wilde de persconferentie die AVRO en RTN vanmiddag hebben be legd en waarop nadere medelin- gen zouden worden gedaan af wachten. Bü het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk zei men vanochtend officieel nog niet op de hoogte te zijn. Wel heeft de voorzitter van de RTN, de Arnhemse burgemeester mr. Matser het besluit tot de fusie mondeling aan de minister meege deeld en heeft ook de AVRO het ministerie van de gebeurtenissen in kennis gesteld, maar men wachtte nog op de officiële stuk- (Zie ook pagina 5). BITTERE KOUDE BIJ WOLGOGRAD Voor het eerst sinds vele jaren is de benedenloop van de Wolga dicht gevroren. De inwoners van Wol- gograd (het voormalige Stalingrad) kunnen te voet de rivier oversteken. Het vriest er 30 graden. Elke dag woeden er sneeuwstormen. Op som mige plaatsen in de stad ligt de sneeuw manshoog. Sinds 1891 is er niet. veel gevallen. (Van onze weerkundige medewerker) Juist in deze laatste week van januari, die gerekend over vele ja ren de koudste van de winter pleegt te zijn, is er sprake van een winterse warmtegolf met temperaturen van 8 tot 10 graden. De eerste sneeuw klokjes zijn er al en ook de eerste olaadjes van de kamperfoelie zijn er ongewoon vroeg bij. De vorst heeft de hele week boven Polen én Dene marken op de loer gelegen, maar de depressies blijven zó actief, dat wij steeds weer zachte lucht met regen fronten krijgen aangevoerd. De ba rometer steeg vanmorgen snel, maar deze rug van hogedruk trekt naar De nemarken weg, waardoor ook het weekeinde zachte en vochtige lucht blijft brengen. Toch blijft de En gelse weerdienst voor begin februari een vorstperiode verwachten. Postzegelveiling Op een postze gelveiling in Frankfort heeft een exemplaar van de „Bazelse duif" uit 1845 16.000 Mark opgebracht. Eén van de drie brieven die bij het ver ongelukken van de Zeppelin bij La- kehurst in 1937, zij het geschroeid, behouden zijn gebleven, ging 5.340 Mark in andere handen De brief was destijds uit Nederland verzonden. Prinses Beatrix en Prins Claus woonden gisteravond in het Kur- haus te Scheveningen het Gala concert bij, dat door het Ned. Studenten Concert gegeven werd ter gelegenheid van het derde lustrum van de Stichting van de zelfde naam. Tijdens de pauze werden de di rigent Jan Brussen en de soliste, de violiste Emmy Verhey aan het Prinselijk paar voorgesteld. Toestand zorgwekkend Op de Burgemeester Van Haaren- laan in Schiedam heeft een geladen zandauto vanochtend omstreeks half twaalf een groepje van zes schoolkin deren op een oversteekplaats aange reden. Zjj zjjn allen ernstig gewond geraakt (en sommigen in zorgwek kende toestand) naar twee Schie- damse ziekenhuizen gebracht. Vol gens de voorlopige gegevens van de politie vervulden de kinderen bij de oversteekplaats hun functie als ver- keersbrigadiertjes en is de vracht- agen al remmend, eerst door geel en vervolgens door rood licht geschoven. Iets meer bekend over de rol van Soekarno Generaal Nasoetion heeft gisteren een persconferentie in Djakarta gezegd dat president Soekarno op de van de mislukte staatsgreep een bespreking heeft gehad met generaal Soepardjo, een van de leiders van het komplot. Dat heeft Soepardjo ge zegd bij een verhoor na zijn arresta tie. Ook is gebleken dat Soekarno op voorstel van de communistische par tij en leiders van de staatsgreep di rect na de staatsgreep generaal Pra- noto had benoemd tot wnd. rege ringsleider. Het is tevens duidelijk geworden waarom Soekarno op 1 ok tober aan het leger bevel gaf op post te blijven en zich niet te verplaatsen. „Dit betekende dat zij hun operaties (tegen de plegers van de staatsgreep) die zij waren begonnen onder gene raal Soeharto, moesten beëindigen", zei Nasoetion. De baptistenpredikant ds. F. E. Huizinga in Hengelo in Overijsel heeft op 30 december van het vorige jaar een brief geschreven aan de inspecteur der belastingen in zijn woon plaats waarin hij aankondigde „ziende op de onmenselijkheid van de oorlog" 15% van zijn belastingaanslag niet te zullen voldoen met ingang van 1967, omdat hij aanneemt, dat een dergelijk percentage van het geld wordt besteed aan het onder houden van de krijgsmacht. „Dat is toch maar voor de krijgsmacht" Ds. Huizinga (591, die voorzitter as van de Unie van Baptisten-ge meenten in Nederland, trad als zo danig af omdat zijn daad geheel per soonlijk is en omdat hij niet wil, dat de Unie er. bij betrokken raakt. Overigens werd een kort communi- over deze zaak verschaft op briefpapier van deze Unie van Bap tistengemeenten. De predikant heeft nog geen ant woord op zijn brief ontvangen. Wel heeft de inspecteur er hem in een prettig onderhoud op gewezen, dat hij niet kan beslissen, maar dat het departement van financiën dat zal moeten doen. ADVERTENTIE Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij Royale spuitbus tijdelijk „Ik heb de consequenties van mijn daad pogen te overzien en ik weet, dat mij dwangbevelen en tenslotte de deurwaarder te wachten staan, maar ik moet de stem van mijn geweten volgen", zegt ds. Huizinga. „Waar schijnlijk", zo vervolgt hij, „Zal men mij aangrijpen, waar ik geen ver weer heb en beslag leggen op mijn salaris". Hij is een sterk voorstander van ontwapening, ook nationaal. Ge- tr zijn houding bij een eventuele aanval op ons land ant woordde ds. Huizinga: „Dan is dit lot, dat ons niet door mensen wordt opgelegd. Wij moeten tonen, dat de krachten van de geest ster ker zijn, dan die van de wapenen daarbij een voorbeeld nemen aan Gandhi en ds. Martin Luther King". Niet tegen V.N. Een tegenstander van een interna tionale politiemacht of van de Ver enigde Naties is ds. Huizinga niet. Hjj vindt, dat er een zekere orde moet heersen, een orde, die soms zal orden afgedwongen. „Als christenen zijn wij verplicht een duidelijk en hoorbaar gespro ken woord tegen het onmenselijke oorlogsbedrijf te laten horen en daarom ben ik tot mijn besluit ge komen", is de mening van de baptis ten predikant, die op dit ogenblik niet anders kan doen, dan afwach ten, wat de gevolgen van zijn daad zullen zijn. In zijn wekelijkse rubriek „Zand en zaad" in het baptistenweekblad „De christen" heeft ds. Huizinga vandaag zijn brief gepubliceerd. Hij deelt daarin mee, dat de 15% wordt gereserveerd voor een( nader aan te wijzen doel „waartegen hij als chris ten geeii bezwaar kan maken". Volgens de laatste officiële gege vens is het dodencijfer van de over stromingsramp van maandag in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro en de omligende gebieden gestegen tot 800. Er liggen waarschijnlijk nog veel slachtoffers bedolven onder de modder- en steenmassa's. De mate riële schade wordt geraamd op tien miljoen dollar. Britse staal genationaliseerd Het Lagerhuis heeft gisteren met 306 tegen 220 stemmen besloten de Britse staalindustrie opnieuw te na tionaliseren. De regering kreeg een meerderheid van 86 stemmen bij de derde en laatste lezing. Het wetsont werp gaat nu naar het Hogerhuis, dat de controversiële maatregel slechts korte t(jd kan ophouden. De staalindustrie werd voor het eerst in 1950 onder de (Labour) re- gering-Attlee genationaliseerd. Dit werd later weer ongedaan gemaakt door de conservatieven. De kosten van de nationalisering m het grootste gedeelte van de ijzer- en staalindustrie worden ge raamd op vijf miljard gulden. Aan het slot van het debat verklaarde de staatssecretaris van Financiën, dat de particuliere ondernemingsvorm inefficiënt gebleken was en dat al leen fusies van genationaliseerde on dernemingen kunnen leiden tot een industrie die met het buitenland kan concurreren. Hij had nu en dan moeite zich verstaanbaar te maken boven het gejoel van de conserva tieve afgevaardigden. Nieuw mineraal Op 79-jarige leeftijd (Van onze Par ij se correspondent) Frankrijks enige maarschalk, AI- phonse Juin, is vanochtend om half zeven in het Parijse militaire zieken huis Val de Grace,, waarheen hfj drie dagen geleden al werd overgebracht, aan een hartaanval gestorven. De Fran?aise, ook op hoge diplomatieke posten en als gouverneur-generaal in Noord-Afrika zijn land gediend. Geschillen in meteorieten Westelijke ambtenaren van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) hebben een nieuw mineraal geanalyseerd, dat ge vonden is in bepaalde meteorieten. Het nieuwe mineraal, dat de naam niningerite heeft meegekregen, is volgens chemici een ijzer-magnesium sulfide. Het mineraal is genoemd naar dr. H. H. Nininger uit Sedona (Arizona) die een grote bijdrage heeft geleverd tot de studie van de meteorieten. De wetenschap bestudeert de me teorieten om meer aan de weet te komen over de oorsprong en de ge schiedenis van het zonnestelsel. Het nieuwe materiaal is ontdekt door dr. Paul Ramdohr (Duitsland), dr. Hurt Fredrikson (VB.) en -dr. Frans E. Wickman (Zweden). Twee Duitse handtekeningen onder verdrag Ook al wordt Oost-Duitsland toe gestaan het verdrag te onderteke nen waarbij kernwapens uit de ruimte verbannen worden, dan zal West Duitsland toch ook toetreden tot het verdrag vandaag in Mos kou, Londen en Washington onderte kend wordt. Een regeringswoordvoer der in Bonn zei dat dit besluit ge nomen is omdat de westelijke mo gendheden verklaard hebben dat de Oostduitse handtekening geen er kenning inhoudt Ook het verbod op kernproeven van 1963 is zowel door Oost- als West Duitsland ondertekend. Hij was als zoon van een gendarme trouwens geboortig uit de Algerijnse stad Bóne en die oorsprong is ver moedelijk de oorzaak geweest van vele, felle publieke geschillen die hij de laatste tien jaren over diens Al gerijnse politiek met generaal De I Gaulle heeft gehad. Geschillen waar- I voor het staatshoofd de maarschalk zelfs verscl lillende malen openlijk bestraffingen heeft toegediend. De Gaulle en Juin kenden elkaar al sinds hun studietijd en de maar schalk was de enige man die het I huidige staatshoofd zelfs in het openbaar dorst te tutoyeren. Juin j was zeker geen gemakkelijk man en I met militaire rondborstigheid placht I hij voor zijn mening uit te komen. I Doch zijn politieke tegenstanders er kennen graag dat met de oude maarschalk nu, behalve een groot soldaat, vooral ook een man van sterk karakter is heengegaan. De hoogste militaire rang die het Franse leger kent had de maarschalk te danken aan een carrière waarin hij zijn vaderland op talrijke belang rijke posten en fronten uitzonderlijke diensten bewezen heeft. De bekend ste wapenfeiten uit die loopbaan zijn wel, de expedities in Italië tijdens de laatste wereldoorlog. Eerder had hij met zijn troepen Rijssel zeer moedig verdedigd Na de oorlog werd Juin benoemd tot Eisenhowers rech terhand als NAVO-commandant in west-Europa. Doch behalve in de militaire sector heeft maarschalk Juin, die lid was van de Acadéimie BANKOVERVAL IN VAALS Op het kantoor van de Algemene Bank Nederland in Vaals is vanoch tend om ongeveer half negen een wapende overval gepleegd. Er w: drie mannen bij betrokken. Twee hen drongen gewapend het bankge bouw binnen, de derde wachtte bui ten ln een auto (merk Opel). De bank was maar net open toen de overval gebeurde en het personeel was nog bezig het geld uit de kluis te halen. wie i het 5 Twee zicht had bedekt met een nylonkous, gingen het gebouw binnen. Ze klom men over het staketsel, hoewel dit bijna tot het plafond reikt. Een hen hield met een pistool de ka in bedwang. De ander, in het bezit van een stengun maakte zich meester van het aanwezige kasgeld, een be drag van acht- of negenduizend gul den. Een gedeelte van de buit verlo ren de overvallers tijdens hun vlucht, de mannen zijn naar België uitge weken. Zestig Chinese studenten, die volgens hun bewering op het Ro de Plein in Moskou door de politie mishandeld werden, hebben, be pleisterd en onder de jodiumvlek- ken de Soivjetrussische hoofdstad per trein verlaten op weg naar hun land. ADVERTENTIE WEERBERICHT Het KNMI ln De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: half zwaar bewolkt en overwegend dn weer. Zwakke tot matige zuidoostelij - ke wind en dezelfde of iets la* temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 u 28 JANUARI Zon op: 8.27 uur; onder: 17.19 Maan op: 20.20 uur; onder: 10.02 Hoogwater te Katwijk te 4.42 en 1 uur, laagwater te 0.38 en 13.00 u pit nummer bestaat nlt 22 pag. De meest gekochte en veilige bromfiets gag JL fflobuleffe E.E.(, f399. le aanbetal G EB IS. H LISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Gemini"-kooien van 24,95 nü 19,97 „Mini"-kooien van 14,95 nü 9,99 Papegaaienkooi van 47,50 nü 39,95 Gr. glasvitrines van 27,50 nü 19,95 Kanarie-parldetenkooi met plast. bak en lade, vanaf 17,75 25 KORTING op alle honderiemen, banden en kettingen. 15% KORTING op alle glas-aquaria. Opgezette vogels en dieren, nu voor DRASTISCH VERLAAGDE PRIJZEN Honde- en poezemanden, v.a. 5,95 EXTRA VOOR DE HOND buffelhuidbal of -kluif 1,27, 1,97 Plastic viskom, met vis, groen en steentjes, nu voor 2,25 oranjewevers, nu van 9,75 1 Nieuwe R(jn 50 - Tel. 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE Z.M. heeft de jaarwedde van A. C. M. Vink, lsten com- missaris van politie te Lei- den, met ingang van 1 ja- nuari verhoogd met f 200, en alzoo vastgesteld op f1800,—. AdvertentieZwem- Badinrichting Rhijnzieht is uit de hand te koop. Te be- j y vragen bij den eigenaar J. j Rutgers te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1