Films in Leiden Zuivering voltooid van de „ijzeren driehoek*' Intrigerende Prooi' Negen maanden geeist tegen directeur van Keulse scheepswerf „Brandt Bewogen Sandra' Speelse thriller ftfJDAG 27 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Zesduizend dorpelingen naar kampen De commandanten in Saigon wa ren van mening dat een groot deel van de aanslagen in de Zuid- jjetnamese hoofdstad vanuit de Jjzeren driehoek" werd geleid, ferscheidene opstandelingen die van I aanslagen worden verdacht, zijn éarresteerd. .Een functionaris van het Ameri- aanse Ministerie van Buitenlandse ■ken deelde gisteren mede, dat bntacten met politieke vertegen- joordigers van de Vietcong beperkt Bjn gebleven tot besprekingen over kt welzijn van de in Zuid-Vietnam Ivangen genomen Amerikanen. Hij si dit naar aanleiding van berichten 16 zouden de V.S. rechtstreeks in pntact hebben gestaan met de Viet- De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara heeft in de se- ïaatscommissie voor de strijdkrach ten verklaard dat de versterkingen ran de communistische strijdkrach ten sedert eind 1966 geen opgaande lijn meer vertonen. In de komende m der half jaar zullen meer Ameri kaanse troepen naar de gevechtster reinen gaan, maar in een veel lang- »mer tempo dan in de afgelopen 18 naanden. „Ik meen dat afdoende is aange toond dat de eenheden van de hoofd nacht van de Vietcong niet in staat tfjn een grote slag tegen Amerikaan- le strijdkrachten te winnen", ver klaarde hij. Nieuw Album Scholasticum in bewerking In het verslag van de Historische Kommissie der Leidse Universiteit iver de periode maart 1964 tot sep- ember 1966 wordt herinnerd aan de ele ingrijpende wijzigingen welke iun beslag kregen in de commissie in het Academisch Historisch Mu- eum. Deze wijzigingen hadden be- rekking op de personeelsbezetting en le huisvesting. In verband met uit- 'oerige verbouwingen en verhuizin- en werd het museumbezoek in de «rste verslagjaren ongunsiiig beïn vloed. Het btdroeg over de jaren 1964, 1965 en 1966 (tot september esp. 350, 450 en 1400. Er werden vooral de laatste jaren enige gelegen- leids-exposities samengesteld. In het 'erslag wordt aangekondigd, dat bin- len afzienbare tijd een nieuwe by- [ewerkte uitgave van het Album Scholasticum gereed komt, samenge teld door de thans afgetreden con servatrice mevr. O. C Idenburg-Sie- {enbeek van Heukelom en mevr. A. Schipperus-Kutgers van der Loeff. Sinds november 1963 is mevr. M. F. in Kersen-Halbertsma belast met le bewerking van de iconografie en van het opbellen van een ïnvita- is van de kunstwerken in het bezit van de Leidse Universiteit. Het ligt n de bedoeling ,een volledige be- ichrijving van het portrettenbezit sa- len.te stellen en uit te geven onder 6 titel „Icones Leidensis'V De tekst an deze uitgave is nagenoeg vol- »idl Het verslag vermeldt voorts en groot aantal schenkingen, waar- ïee het museumbezit werd verrijkt. Affaire Tina Scarlett In het proces In Kleef rond de on dergang van de Deense veerboot „Tina Scarlett" heeft de openbare aanklager vrijspraak voor zes van de zeven beklaagden gevraagd. Hjj eiste negen maanden voorwaar delijk tegen de 63-jarige Alois Bell, die commercieel directeur is geweest inmiddels failliet gegane Keulse scheepswerf. Door Bells onachtzaamheid en on verantwoordelijke houding waren er mensen omgekomen of zwaar ge wond, was er brand ontstaan pn was de scheepvaart op de Rijn in gevaar gebracht. De openbare aanklager meende dat er, gezien de vaak te genstrijdige verklaringen van de ge tuigen en deskundigen, veel onopge helderd was gebleven wat de schuld betreft aan het ongeluk, dat zich op 7 oktober 1960 op de Ryn bij Emme rik heeft voorgedaan en waarbij 2 personen om het leven kwamen, 22 gewond werden en grote schade werd aangericht. De directe oorzaak van de catastrofe lag volgens de open bare aanklager in de eerste plaats in het verkeerd afgestelde roermecha nisme van de Deense veerboot, die via Rotterdam naar Denemarken gesleept zou worden. Bell, die zelf niet meegegaan was met de veerboot, had er door zijn houding toe bijge dragen dat er technisch iets mis ge gaan was. Hij had de loods niet ver teld dat het roer en de machines van de „Tina Scarlett" niet gebruikt Niet schuldig De openbare aanklager achtte twee Westduitse ingenieurs die tot de ze ven beklaagden behoorden, niet schuldig. Weliswaar was onder hun leiding de niet geheel in orde zijnde roer installatie aangebracht, maar zij wa ren niet de laatste geweest die zich met het roer hadden bezig gehou den. Beiden konden ervan uitgaan, dat het roer vóór de vaart nog eens geïnspecteerd zou worden. Wat de loods en de beide sleep bootkapiteins, onder wie een Neder lander, betreft, was gebleken, dat men niet met te grote snelheid ge varen had. De zevende beklaagde, de man die als tussenpersoon had gefungeerd voor de sleepopdracht, had volgens de openbare aanklager geen verant woording gedragen voor de gang van zaken by het slepen. Bonn streeft naar vrijlaten van Rud. Hess De Westduitse regering doet pogin gen de vrijlating te bewerkstelligen vtan Rudolf Hess uit de geallieerde gevangenis in West-Berlijn. Hess is daar de enige nog verblijvende oor logsmisdadiger. De Westduitse po gingen zijn onthuld door Schüz, de tweede man op het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, in antwoord op vragen welke stappen de regering heeft genomen. Hess is 72 jaar. Hy was waarne mend FUhrer onder Hitier. Zyn vlucht naar Schotland in 1941 baar de indertyd veel opzien. Hy is sedert 1941 niet meer op vrye voeten ge weest. De afgelopen herfst zyn twee an dere gevangenen uit Span dan ontsla gen. Het waren Baldur von Schirach en Albert Speer. Voor Vredeskerk MEEVALLER VAN f 1-200,- Voor de wykkerkeraad van de her vormde wykgemeente Vredeskerk, die vertegenwoordigd was door de consulent, ds. A. J. Lamping en de scriba, dr. C. Kalkman, was het gis teravond een „meevallertje" toen ty- dens een in het wykcentrum gehou den byeenkomst de eindresultaten bekend werden gemaakt van de op 25 november ji. gehouden kerkeveiling. Was de netto-opbrengst van deze kerkeveiling oorspronkelijk geraamd op f6000, gisteravond kon de voor zitter van het Actie-comité kerkevei ling, de heer A. van der Horst, aan de voorzitter van de wykkerkeraad van kerkvoogden, de heer M. Struys, een bedrag van ruim f 7.200 over handigen. Een meerdere opbrengst van f 1.200. De heer Van der Horst deelde mee. dat op 25 november in drie uur tyd voor ruim f 8.800 aan goederen was geveild. De heer Struys was zeer verrast door dit resultaat en bood de leden van het Actie-comité een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen asbak, met opschrift aan. De gedachte werd ge opperd om het Comité in stand te houden en om in 1968 weer een ker keveiling te houden. In principe werd hiertoe besloten. Zo mogelijk zullen ook nog enkele andere ac ties worden ondernomen. Knappe film van Roger Vadium i Ro ger Va/dim, uitkomst een pi kante kleurencombinatie die tintelt op de tong. Dat is „La Curée", of op z'ox Nederlands ,.De prooi". Vadim, die in deze film (gelukkig) niet zó zwaar wichtig op de hand is, heeft prachtige beelden gecomponeerd by een Intrigerende liefdesge schiedenis vam Zola Als een maniakale zakenman die al aardig naar de vijftig kaalt een vrouw van omstreeks 20 strikt en met haar heur ganse vermogen en tevens een zoon heeft die reeds gevoe lig is voor vrouwelijk schoon, dan kan een merkwaardige drie- hoeksverhoudanig ontstaan met grote complicaties. Dat Is hi deze film het geval en de geens zins onaantrekkelijke Jane Fon da is de prooi voor de zoon, want de echtgenoot heeft zyn zaken, nietwaar? Na wat sluikse lietfdeshande- linrgen ruikt de echtgenoot on raad als hy vroegtijdig van ee:. zakenreis terugkeert (zo gaat dat). Hy laat zich dan volgens de wil van zyn vrouw scheiden en regelt tevens de verloving van zyn zoon met een onbe langrijke dochter van een zeer belangrijke bankier. Weigems de zaken natuurlijk. Dat is een slinkse streek en ex-vrouw en zoon zijn diep ongelukkig. tige verhaal, dat wel volgens het boekje verloopt, maar dat verrassend fris is verfilmd. Jane Fonda is een zeer aanminnig prooitje, Michel Piccoli (onlangs getrouwd met Juliette Gréco) speelt een onverstoorbare za kenman, dankzy zyn under- „Rebellen van de groene hel" REX De film .Rebellen van de groene hel" (The Adventu rers) gaat over de periode na de vrijheidsoorlogen in Zuld- Amerika. Deze nog zeer onrus tige tyd maakt de landen daar tot een eldorado voor avontu riers, bandieten en wapensmok kelaars. De gebroeders Femand en Frank zyn belust op rykdom. Alle mogelijke middelen grijpen zy aan om dit fce bereiken. Zij smokkelen wapens en verkopen deze aan de hoogste bieders. Of dit ou de Indianen (de autoch tone bewoners) of de bandieten zyn, is onbelangrijk voor hen. Frank is als landmeter te recht gekomen by zyn broer, die in de wildernis een houtihak- kerskamp heeft opgericht. Hy heeft een appeltje te schallen met zyn broer, die getrouwd is met Juana, het vroegere liefje van Frank. Hoe die verhoudin gen precies liggen, is evenwel niet duideiyk. Zeker is, dat de broers elkaar sterk haten. Ver raad en hst wisselen elkaar af. Het eind van het liedje is, dat beide broers als wapenhande laars worden ontmaskerd door de naar vrijheid snakkende In dianen. De broederliefde blykt tenslotte sterker te zyn dan de haat. Fernand sterft ln een ge vecht en Frank mag zich over Juana en haar toekomstige kind ontfermen. Dit is in het kort de inhoud van de film. die ove rigens weinig om het UJf heeft. Peter McEnery met zijn prooi, de vrouw van zijn va der, de hemelse Jane Fonda. acting en Peter Mc Enery ge niet een korte wijle van zyn prooi. CAMERA Het probleem, dat regisseur Visconti in „San dra" aan de orde stelt, is tege lijk zeer eenvoudig en uiterst moeiiyk: een jonge echtgenote moet kiezen tussen de voortzet ting van een byzondere gene genheid voor haar broer en de grote liefde voor haar echtge noot. Het filmverhaal komt wat moeiiyk op gang en het ls aan vankelijk niet helemaal duide lijk waarom het nu eigenlijk gaat. Visconti bewyst echter, dat het zeer wel mogelijk is een psychologisch conflict naar een zo bewogen hoogtepunt te voe ren, dat men het trage begin gaarne op de koop toeneemt. Ondanks Sandra's positieve be slissing ls er geen juichend slot: de tragische ondergang van haar broer Gianni, die niet in staat is zich aan de fixatie van oude gevoelens te onttrekken, geeft een gedempte toon, die in overeenstemming is met- de ge hele sfeer van deze film, die vooral door de vormgeving by zondere kwaliteiten heeft Vis conti is een meester in de foto grafie en hy slaagt er als regis seur bovendien in Claudia Car- damale tot een zeer aanvaard bare prestatie te brengen. Deze film werd in Venetië bekroond met de Gouden Leeuw. Claudia Cardinale als „Sandra". LUXORDe film „Brandt Parys" heeft een ongebruikeiy- ke hoeveelheid publiciteit voor af gekregen, omdat het ging om een grootscheepse reconstructie van de bevrijding van de Franse hoofdstad waarvan de vernieti ging aan een rijden draadje heeft gehangen, wy hebben daar by de Nederlandse premiè re in oktober al uitvoering op gewezen. Wy hebben ons toen ook afgevraagd of dit produkt van René Clement al die publi citeit wel waard was. Eigenlijk niet. „Brandt Parys" is een on- getwyfeld zeer bekwaam gere gisseerd spektakelstuk, maar er kleven nogal wat bezwaren aan. In de eerste plaats historische. Een voor de bevrijding van Pa rys belangrijke figuur als Bi- dault wordt geheel doodgezwe gen en de Gaullistische perso nen komen er er wel goed af. Maar goed, die vry- held had men de kunstenaar Clement willen gunnen als hy iets zeer byzondere had ge maakt. Dat heeft hy echter niet. Zeker, met bekwame mas saregie heeft Clement vele knappe scènes in elkaar gezet. Maar in het kabaal van dat spektakel zyn de talloze fi guren, die hy ten tonele voert, wat onder het stof geraakt. Daar komt by, dat hy talryke sterren heeft geëngageerd: Jean-Paul Belmondo, Leslie Ca- ron, Alain Delon, Glenn Ford, Kirk Douglas," Orson Wellis, Gert Fröbe. Maar hun bekend heid werkt alleen storend. Het is niet gemakkeiyk in overbe kende sterren ook bekende histo rische figuren te herkennen. De film is soms hard, net als LIDO „De gentleman - zwendelaar", met ln de hoofd rollen Shirley MacLaine en Mi chael Caine, ls een even opwin dende aLs speelse thriller. Het gegeven doet ln sommige op zichten denken aan de fameuze „Topkapi". maar het geheel biykt voldoende originaliteit te bezitten om van een spranke lend stukje werk te kunnen spreken. Het verhaal draalt om een jonge Engelsman. Harry Dean. die met. twijfelachtige middelen aan de kost komt. Hy biedt een Chinese danseres (Shirley MacLaine) in een nachtclub ln Hongkong een be drag van 5000 dollar aan als zy hem naar een plaats im het Midden-Oosten wil vergezellen om daar (op zeer geraffineerde wijze) by Shahbandar, de rijk ste man ter wereld, een kostbaar oudheidkundig beeld te helpen stelen. Dean heeft de danseres nodig om toegang te krijgen tot de appartementen van de wat teruggetrokken levende Shah bandar. Zij ïykt sprekend op diens overleden echtgenote op wie de rijke man zeer gesteld was. Het vondst je in „De gentle- man-zwendelaar" is dat men het gegeven eerst ten tonele brengt zoals Dean dat in zyn verbeel ding ziet. Hy is dan de iiselijk zelfverzekerde oplichter die met verbluffende simpelheid de zaak weet te klaren. De danseres ls een bijna abstract wezen dat niets zegt. een soort ding dat alleen op Deans aanwijzingen reageert. Maar nu de realiteit. Het meisje i$ helemaal niet zo ge makkelijk te hanteren, haar conversatie heeft iets van losse steenslag: zy springt alle kan ten op en brengt Dean byna tot wonhoop. In 't Midden-Oosten verloopt alles ook heel wat min der vlot, omdat Shahbandar een uitgekookte zakenman is die al direct onraa^j ruikt. Maar Dean zit ook niet voor één gat gevangen. Teruggekeerd ln Hongkong valt de danseres van de ene sensatie im de andere, maar dat, is nog niets vergele ken by het slot dat zo verras send is als maar enigszins kan. de werkelijkheid toen. Des te 9torender rijn de sentimentjes, lie Clement hier en daar heeft ingelast. Het sterkst is hy dan ook, waar hy in strakke, sobe re en wellicht daardoor juist Indringende beelden de geschie denis zich laat herhalen. Maar al ls „Brandt Parys?" historisch, politiek en wat ka raktertekening betreft niet ge heel vlekkeloos, de waarde van de film kan niet worden ont kend. Het geeft de bevrijding van Parys op pakkende wijze weer. Het rukt een oorlogsepiso de uit de vergetelheid, die dat dubbel en dwars waard is. Alphabet murders STUDIO Doorspekt met veel typische Engelse humor niet altyd door een ieder te waarderen ls de film „The Alphabet Murders", ook wel .Rercule Poirot en het A B C- mysterie" geheten, gebaseerd op het gelijknamige boek van de bekende Engelse schrijfster Aga- the Christie. Tony Randell als een be roemde detective en Anita Ekberg spelen de hoofdrollen in dit moordverhaal vol verwikke lingen, waarin een giftige pyi een belangrijk element vormt, alsmede een schone blondine, een schizofrene patiënte, die be zeten is van het alphabet en wier doelwit bestaat uit mensen met de initialen A. A., B. B., C. C. enz. Zou deze de échte daderes zyn? Om de spanning niet, weg te nemen, verraden wy U dat niet. maar het is in ieder geval een verhaal, dat eindigt met een verrassende ontknoping. Agatha Christie naar wy meenden te zien treedt zy ln deze film ook zelf even op bezit genoeg fantasie om er tal rijken mee te boeien en dat doet waarin mysterieuze moorden tot zy ook nu wel met dit verhaal, oplossing worden gebracht, Hoè: dat moet u zelf maar gaan zien f Opdrachten Johan Wagenaar Stielitim Bet Amerikaanse opperbevel ln lligon maakte vandaag bekend dat fe operatie „Cedar falls" het zuive- tn van het Vietcongbastion in de |wren driehoek", 40 kilometer ten pardwesten van de Zuidvietnamese pof ds tad is voltooid. Verscheidene flvisies Amerikaanse militairen heb ben sedert 8 januari deelgenomen ttn de zuiveringsactie tydens welke, pjlgens officiële cijfers, 711 Viet cong;-leden werden gedood. 722 wer den gevangen genomen en 3709 ton rijst in beslag werd genomen, Byna 1000 dorpelingen zijn uit het gebied par vluchtelingenkampen overge bracht en hun dorpen zijn met de irond gelijk gemaakt. De verliezen nder de 30.000 Amerikaanse mili- liren worden .Jicht" genoemd. Ky ontslaat Co Premier Ky van Zuid-Vietnam, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Nieuw-Zeeland, heeft de minis ter van Defensie, generaal Ngoejen Hoeoe-oo, anrtslagen. De generaal, over wie allang geruchten gingen in verband met de grote corruptie in Saigon, bevindt zich op officieel be zoek op Formosa. Hy zou een ambas- sadeurspost ln het Nabye Oosten krijgen. Zodra generaal Co naar Taipeh was vertrokken was al een goede vriend van hem, de minister voor Havenzaken, generaal Pham Dang- lan, van zyn functie ontheven. Waarnemers wijzen er op, dat Ky, die zelf uit Noord-Vietnam afkom stig is, by zyn actie tegen de uit Zuid-Vietnam afkomstige generaal Co de steun heeft gehad van de „zui delijke" leden van zyn kabinet. De wil om de corruptie te bestrijden is kennelijk groter geweest dan de tra ditionele animositeit tussen „noorde lijken" en „zuidelijken". In Saigon rijn verscheidene volgelingen van Co, naar schatting 20 30, onder huis arrest gesteld. Later werd bekend dat de stafchef van het leger, luit.- generaal Cao Vannen tot opvolger van Co als hoofd van Denfensie is benoemd. V Bij het Amsterdamse Centraal tation zijn gistermiddag vier oederenwagens ontspoord. Er 3den zich geen persoonlijke on. elukken voor, maar de ravage is aanzienlijk. Het treinverkeer de richting Haarlem en Zaan- m ondervond vertraging, door- t enige sporen waren geblok- lerd. De mogelijke oorzaak is een verkeerde wisselstand. Het bestuur van de Johan-Wage- naarstichting te Den Haag heeft de volgende opdrachten verleend: Wouter Paap te Lage Vuursche kreeg opdracht voor het schrijven van een liederencyclus op Neder landse tekst met piano-begeleiding en voor een stemtype naar keuze; Jurriaan Andriessen te Wassenaar ontving een uitnodiging voor het schrijven van een concert voor cla- vecimbel met begeleiding van een orkest in kleine bezetting; Robert de Roos te Londen werd ge vraagd een werk voor fluit, cello en clavecimbel te schrijven; Jaap Geraedts te Den Haag ont ving een opdracht voor het schrij ven van een werk voor altblok fluit en clavecimbel Rudy de Heus te Voorburg kreeg het verzoek tot het componeren van een werk voor koor en sopraansolo, naar keuze begeleid door een blaas- kwintet, strijkorkest of strykkwartet en op een latijnse tekst, da-n wel op een tekst van een dichter uit het Nederlandse taalgebied; Jan Boerman te Voorburg ont ving het verzoek voor het schryven van een balletscène voor orkest. Marius Monnikendam te Den Haag werd uitgenodigd een kamer - muziekwerk naar keuze te schrijven. De componisten hebben de hun verstrekte opdracht inmiddels aan vaard.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13