LEIDSCH DAGBLAD Nu ruim 100.000 werklozen blJ fel1^ brand Olie-gasplan van Zijlstra uitgelekt DRIE kleuters omgekomen Gé VERHOOG JAMIN REGERING BELOOFDE VAKBEWEGING NOG NIETS, MAAR DENKT WEL OVER MEER MAATREGELEN Tekenen herstel in bouw Soekarno wil niet aftreden IN BRAZILIË 500 DODEN Speldje voor niet- drinkers Sterk het mes gezet in opzet-Den Uyl Na acht jaar weer gesprek Syrië-Israël (Jonieuw regen m n (d„, ©uc/ ^)üe, teuwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 JANUARI 1967 No. 32086 Directeur: EL A. EL vao Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie: 21607 Witte SLugeJ 1, Lelden Giro no. 67065 (Van onze Haagse correspondent) Nederland telt thans ruim 100.000 werklozen. En we zijn nog niet aan het einde. De regering verwacht, dat de werktijdverkorting bij een aantal bedrijven het voorspel zal zijn van verdere ontslagen. Er zal meer geld worden gestoken in constructieve werkverschaffing. Voorts zal een beter samenspel ten behoeve van de werkgelegenheid tus sen de overheidsinstanties worden bevorderd. kenen van herstel te zien. „Door de lagere rente zijn enkele grote bouw projecten alweer ter hand genomen". Dit is volgens mededelingen van de vakbeweging naar voren gekomen in een gesprek over de werkloosheid, een afvaardiging van de drie vakcentrales gisteren heeft gehad met premier Zijlstra, de ministers Veldkamp en Bakker en de staats secretarissen De Meijer en Van Son. De regeringsdelegatie liet na afloop slechts per kort communiqué weten, dat zij de wensen en suggesties van de vakcentrales had aanghoord, geen concrete toezeggingen had kunnen doen, en dat de regering de ontwik keling nauwlettend volgt en zonodig niet nader genoemde maatregelen zal nemen. De bespreking met de vakbeweging zal over enige tijd wor den herhaald. Niettemin kwamen de vertegen woordigers van de vakcentrales uit het uren durende onderhoud te rug met een aantal hoopgevende „in drukken". NW-voorzitter Kloos zei te mogen veronderstellen, dat de sug gesties van de vakcentrales effect zullen sorteren by nog te nemen re geringsmaatregelen. De bouw De honderd miljoen, die de rege ring heeft uitgetrokken voor werk loosheidsbestrijding komt volgens de vakbeweging neer op slechts 2000 a 3000 man-jaren werk. Dat is op 45.000 werklozen niet veel. „Wy heb ben daar begrip voor gevonden bii de regering en verwachten verdere maatregelen als de geldkrapte niet snel genoeg afneemt. De regering verwacht echter door daling van de rentestand een afzwakking van de bouw-werkloosheid op korte ter mijn", aldus de heer Kloos. Hy zelf verwacht dat ook. Hy meende al te- ADVERTENTIE UW SLAGER voor le kwaliteit KALFSVLEES Neemt U eens BLINDE VINKEN. UW POELIER Ook voor GEGRILDE KUIKENS. DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415—23456 ADVERTENTIE Werkgever liet chauffeur rijden met ondeugdelijke auto De textiel De vakcentrales hebben ervoor ge pleit Twente als probleemgebied te beschouwen in verband met het te ruglopen van de werkgelegenheid in de textielindustrie en de terugkeer van bouwvak-pendelaars uit Duits land. De regering heeft de suggesties van regionale investeringaftrek als technisch onuitvoerbaar verworpen. Maar zy heeft geen „neen" laten ho ren tegen het geopperde idee van bedrijfstakgewijze investeringsaftrek. Kloos: „Dat zou een kans kunnen zyn voor de textielindustrie, een kans die al eerder aan de rederijen is geboden om hun vloten te mo derniseren. De textielindustrie heeft nodig dat zy nu zo modern mogelyk kan worden gemaakt, zodat wij later niet opnieuw in moeilykheden ver zeilen". Staatssecretaris Bakker heeft hier op gezegd dat hy momenteel wacht op een rapport uit de textielindustrie, waarop hy zijn maatregelen zal af stemmen. Uitkering De regering heeft de vakbeweging met haar wens om de minimale werkloosheids-uitkering op te trek ken tot het netto minimuminkomen van werkenden, naar de Sociaal-Eco nomische Raad verwezen, die daar over eerst advies zal moeten uitbren gen, omdat er een wettelyke regeling voor nodig is. NKV-voorzitter Mer- tens zei hierover: „wy zoeken naar wegen om dit zo snel mogelijk in de SER te behandelen". Ook de verhoging van de premie- en inkomensgrens krijgt in de SER aandacht, zodat iemand met zyn in komen niet ineens van f 20.000 per jaar omlaag kan duikelen naar de helft daarvan. Jeugd-werkloosheid Een apart probleem vormt de jeugd-werkloosheid. De regering was geschrokken, rapporteerde de vakbeweging, toen zij voorgerekend kreeg, dat alleen al in de bouw thans 1700 jongeren werkloos zijn, die nog onder het leerlingenstelsel vielen. „Dit kan tot demoralisering leiden", aldus de vakcentrales. Aan rege- (Van onze Roermondse correspond.) Drie kleuters zyn vannacht omgeko men by een felle uitslaande brand in het voormalig paterklooster aan de Schoolstraat in Bocholtz. Zes gezinnen werden door de brand dakloos. In nog geen maand tyd zijn in Zuid-Limburg nu tien men- se bij branden omgekomen. Het gezin Willems, dat sinds kort in het klooster onderdak had gevon den, verloor bij deze brand alle drie de kinderen, Martin (2 jaar), Edd.v (3 jaar) en Anita (4 jaar). De ouders waren toen de brand uitbrak niet thuis. De brand brak ringszyde werd de indruk gewekt, dat men er op korte tijd iets aan wil doen. Over enkele maanden zal er weer een gesprek worden gehouden tussen regering en vakbeweging. Minister-president Zijlstra heeft gisteren zelf het gesprek ge leid met de vakcentrales. Aan het gesprek werd deelgenomen door mr. J. den Hartög en P. Tjeerds- ma (CNV), de heren Kloos en Willems (NVV) en Mertens en Spit (NKV), de ministers Zijlstra, Veldkamp en de staatssecretaris sen Van Son en De Meier. Vijfhonderd doden, honderden ver misten en een materiële schade van naar schating tweeëneenhalf miljoen dollar, zo luidt de laatste officiële balans van de overstromingen die maandag in Rio de Janeiro en de aangrenzende staten zijn opgetreden. Alleen al in de plaatsen Volta Re- Kolonel Soehardiman, leider van het Indonesische vakverbond, heeft president Soekarno vandaag tydens gesprek in het Merdeka-paleis namens het leger voor de keus ge steld „het omstreden leiderschap te beëindigen of het risico van een bur geroorlog te lopen". De president antwoordde dat hy slechts zou aftreden als uit de vol gend jaar te houden algemene ver- kiezingen zou blijken dat het volk donda> piraj, Itaguai. Dugue de Ca- hem niet langer wil. Soekarno had I voorts duidelijk gemaakt dat hij j *las en Nova Iguacu zijn totaal van plan is weinig aandacht te beste- j meer dan vierhonderd personen om- den aan de beslissingen van het gekomen_ jn ,je sierra Arara heeft raadgevende volkscongres, dat in maart bijeenkom t om de positie van men tot dusver twintig lichamen ge- de president te bespreken. Hij noem- borgen van de tweehonderd personen de het congres, een gecastreerde in stelling" omdat de communisten er uit verwyderd zijn. I dolven werden. Margriet en Pieter naar Caracas Prinses Margriet en haar echtge noot Pieter van Vollenhoven zyn gis teren in het geheim naar Caracas vertrokken na een bezoek incognito van twee weken aan Rio de Janeiro. Hun vertrek werd bevestigd door de Nederlandse ambassadeur jhr. Van den Brandeler, die zei dat zij „voor lopig in Caracas zullen blyven". 9 Ruim 400.000 toeschouwers hebben thans de kleurenfilm over het huwe- lyk van Prinses Margriet met mr. P. van Vollenhoven gezien. In speciale uurvoorstellingen werd deze film in de afgelopen dagen in 23 grote plaat sen in Nederland vertoond. Gezien de enorme belangstelling zullen deze vertoningen worden geprolongeerd. Verder staan nog 40 andere belang rijke plaatsen op het programma. Cinecentrum verwacht dat deze film, evenals de kleuren-reportage „Beatrix de bruid", ver boven het miljoen bezoekers zal trekken. (Van onze Haagse correspondent) Voor al diegenen, die het moe zyn om tydens recepties steeds als zy voor de sterke drank bedanken, omstan dig aan iedereen moeten uitleggen dat ze nog moeten ryden, heeft een distilleerder uit Amsterdam een klein insigne vervaardigd in de vorm van een blauw stuur. De drager daarvan wil en kan op deze manier herkend worden als de man, die nog moet rijden en dus niet wil drinken. In eerste instantie heeft men een party van 50.000 van deze speldjes in omloop gebracht. Deze actie, het zogenaamde blauwe stuurtje, waarmee voor de feestda gen aan het einde van vorig jaar is begonnen, slaat zo aan, dat nu reeds een nieuwe party moet worden ge maakt. De speldjes worden onder meer via benzinepompen verspreid. Volgens een woordvoerder heeft de actie de Instemming van het Verbond voor Veilig Verkeer, die er in een van haar organen aandacht aan zal besteden. In een douane-loods die daar door een aardschuiving be- De directeur van een transportbe drijf is by verstek veroordeeld tot een boete van f 175, subs. 35 dagen, als mede de vernietiging van Rykswege van het in beslag genomen voertuig. De verdachte had namelyk zyn chauffeur de weg opgestuurd met een bestelwagen, welke tal van gebreken vertoonde, o.a. totaal doorgeroeste chassisbalken. Dit had niet nodig ge weest, indien deze bestelwagen tijdig tegen roest was beschermd by Zweeds ML.station PERQUIN, speciaalbedryf voor anti-roestbehan- deling van automobielen. Tel. 21345. oliemaatschappyen voerden aan dat, als zy in Nederland 12.5 procent royalties moesten betalen, zij dit ook zouden moeten doen aan elke wille keurige oliesjeik in het Midden-Oos- ter. Nu is het toppercentage wel ho ger, maar dit geldt alleen voor hoe veelheden gewonnen olie, die naar verwachting in de Noordzee toch niet voorkomen. In de praktyk zal het royalty-percentage steeds aan de lage kant uitvallen, omdat by een relatief geringe oliewinning maar weinig noeft, te worden betaald. (Van onze Haagse correspondent) Nog voordat vanmorgen de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer kennis kon ne men van de plannen van het kabi- net-Zylstra met de regeling van het zoeken winnen van olie en aardgas uit de Noordzee, was het belangrijk ste van deze plannen reeds uitgelekt. De tussenregering heeft volgens hetgeen bekend is geworden dras tisch het mes gezet in de vroegere opzet van minister Den Uyl: géén staatsdeelneming in oliewinning (Den Uyl wilde tot 50 procent gaan), W„_,__„r^.^,TTrr 40 procent staatsdeelneming in gas. <)l)|)OSltie FFRRFRTOH 1 «inning (Den Uyl 50 procent), zoge- I UblILILllltzll „aatnde royalties - het deel dat de staat opeist van de netto-winst van Tegen de opzet, van Zijlstra wordt Ide maatschappijen - variërend van teen scherpe socialistische oppositie Uyl vast per- 'verwacht. Weliswaar zullen de meu- centage van 12.5 procent). Een en we regelingen begin februari naar ander houdt in dat de staat, inclu- verwachting in een algemene maat- sief belastingheffing, by deelneming j i'egel van bestuur «in het kadei van in de winning van gas maximaal de reeds aanvaarde natte my'nwet4 circa 70 procent van de reven uen worden afgkondigd, kan krygen (Den Uyl 75 procent) en uit de oliewinning circa 60 pro cent (Den Uyl 68 procent). de maatschappijen i centage van 12.5 proci Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Weer krachtig toenemende zuidwestelijke wind. In het noorden van het land koudere nacht, overigens weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 JANUARI. Zon op: 8.29 uur; onder: 17.18 u Maan op: 18.49 uur; onder 9.42 u Hoogwater te Katwyk te 3.58 en 16.12 uur, laagwater te 12.13 uur. Dlt nummer bestaat alt 18 pagina's er is des- tyds het voorbehoud gemaakt, dat minimaal 15 kamerleden inplaats daarvan een wettelijke - door de Kamer te behandelen regeling kunnen eisen By de behandeling van de natte mynwet is deze moge- lykheid opmerkelyk genoeg door PvdA zowel als KVP eensgezind jpen gehouden De toekomst moest toen nog leren wie daar in mindere stra ook met de „glydende schaal' J eensgezindheid naar zou noeten van de royalties tegemoet gekomei. j teruggrijpen. Het is de PvdA -^ewor- aan de bezwaren, die de oliemaat- J den. schappyen tegen de plannen van De socialistische bezwaren betref- oud-minister Den Uyl hadden. De fen, behalve de geringere inkomsten Glijdende schaal Behalve met de zeer sterke beper king van de mogeiykheden tot staatsdeelneming is het kabinet-Zijl voor de staat, ook het feit dat by de regeling-Zylstra de zeggenschap van de staat over de wijze van exploita tie van de aan de maatschappyen overgelaten oliebronnen te gering .ou zyn geworden. Syrische en Israëlische afgevaar digden hebben gisteren bijna zes uur met elkaar gesproken. Zij kwamen tenslote overeen zich te onthouden van vijandige en agressieve acties. De bijenkomst, die plaats had op ini tiatief van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant, werd gehouden in een douaneloods aan de oostelyke kant van de „Dochters van Jacob-brug" j over de Jordaan. j Het was een buitengewone zitting J van de Syrisch-Israëlische gemeng- jde bestandscommissie, die het eerste directe contact sedert acht jaar tus sen beide landen vormde. Voorzitter ,was de Noor Odd Bull, leider van het V.N.-waarnemersteam. Men is j overeengekomen zondag opnieuw te vergaderen. Op dezelfde dag dat de bestands commissie haar overeenstemming bereikte, diende de afgevaardigde van Israël by de Veiligheidsraad een klacht tegen Syrië in. Hierin wordt gezegd, dat „terroristen uit Syrië' op 20 januari landmynen op Israëlisch gebied hebben gelegd. De mynen wa ren op 200 meter van de Syrische grens ontdekt. Hoessein Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in een toespraak op een openbare byeenkomst in Jeru zalem meegedeeld dat hy terugtrek king der VJN.-troepen uit het Egyp tische Sinaïgebied zal vragen en Saoedi-Arabië en de emiraten zal verzoeken om financiële bystand voor de Jordaanse defensie. De ko ning gaat een rondreis van twee we ken door de emiraten aan de Per zische Golf maken. Over de Palestynse commando activiteit op Israëlisch grondgebied zei hij dat deze door de Arabische topconferentie was afgekeurd omdat zij de Israëliërs de gelegenheid kan bieden „ons een stryd op te drin gen die hun gelegen komt maar voor ons te vroeg zou uitbreken". Een historische foto: voor afgegaan door een auto van de V.N. steekt een Israëlische missie de grens naar Syrië over voor een eerste ontmoeting tussen de twee landen in acht jaar tijd. kort na middernacht uit op een der slaapvertrekken van de zolder van het klooster. Oorzaak is ver- moedelyk de te fel brandende kachel op de slaapkamer. De drie kinderen van het gezin Wil lems, zyn toen zy door het laaien de vuur wakker werden uit hun bedjes gevlucht. De andere bewo ners van het gebouw, die zich allen in veiligheid konden stellen, hoor den de drie kleutertjes gillend over de zolder lopen. De 2-jarige Martin wist de gang nog te bereiken. HU werd later door een buurman naar buiten gedragen, doch overleed op weg naar het ziekenhuis naar Heer len. Eddy en Anita zyn naar een andere slaapkamer op de zolder gevlucht en vonden vermoedelijk juist door die vlucht voor de vlammen de dood in het vuur. In een oogwenk stond de hele zolderverdieping in lichterlaaie. Aan redden viel niet meer te denken. Brandweren uit de omgeving en de streekbrandweer van Heerlen hielpen de brandweer Bocholtz het vuur met groot materieel te bestryden. Dat kon niet voorkomen, dat de zolder en de daaronder gelegen verdieping geheel uitbrandden. In het gebouw waren behalve de zes gezinnen ook een postkantoor, een gemeentegarage en een bibUotheek ondergebracht. Honderden mensen uit Bocholtz en omgeving groepten vannacht nog urenlang in grots verslagenheid byeen rond het smeulende gebouw. ADVERTENTIE haagse hopjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Menutip van onze chef-kok California erwtensoep uit biik niertjesragoOt met rflst lof sla vruchten SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus! Te Zwolle was de gevallen massa sneeuw zóó groot, dat, ten einde die voor gemeente rekening weg te ruimen, de gemeenteraad een krediet van f 1200 heeft toegestaan. Dientengevolge is een groot aantal arbeiders aan het f werk, die daarvoor met 10 j cents per uur beloond wor- den. Te Herenthals overleed 1 den 22sten dezer de deken der Belgische geneesheeren, j J. A van Hove, in den ouder- dom van 90 jaren. Hij pro- moveerde den llden Juli 1803 C. aan de Leidsche Hooge- q school. »<3S<*<30S<*<905cS<®Q^^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1