nu in Van Mierlo van de blaffende het rijk honden „Laster heeft vleugels Lijsttrekker Democraten '66: "DE KIEZERS VORMEN DE MEEST VERGETEN GROEP" Uit de journalistiek WEGLOPEN Biesheuvel vraagt: ,Open E.E. G. -grenzen Belastingopbrengst half miljard lager dan was verwacht MEVR. VAN SOMEREN CONTRA KOEKOEK IN KORT GEDING Man in auto door stroom gedood ■WOENSDAG 25 JANUARI 1967 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) Mr. H. A. F. M. O. VAN MIERLO (35) is de lijsttrekker van de nieuwe politieke partij „De mocraten '66", die streeft naar een ingrijpende verandering van ons politieke bestel. De Democraten '66 willen een rechtstreekse verkiezing van de minister-president (waardoor kabinetsformaties overbodig worden) en streven naar de invoering van een districtenstelsel, waardoor de verhouding kiezer-gekozene zwaarder zal gaan wegen dan de verhoudingen tus sen kiezer en partij en tussen gekozene en partij. De partij beleefde zijn ontstaan in het afgelopen najaar en besloot een paar dagen vóór nieuwjaarsdag aan de verkiezingen van 15 februari mee te doen. De lijsttrekker beleeft een „beestentijd" en gaat geen avond voor drie uur naar bed. als ik alleen in de Kamer kwam. Ik zou natuurlijk blijven zitten. We zou den ons dan na vier Jaar afvragen of 't zin heeft door te gaan. Ik zou pro beren bepaalde functies van het par lement accenten te geven. Als een soort waterdrager zou ik ideeën aan dragen, die nu niet doordringen. De Kamer moet het effect hebben van een soort ombudsman. We kunnen misschien ook wel initiatieven in dienen het hele wetgevend karak ter van de Kamer is in onbruik ge raakt. De partij is daarvoor een aar dige brain-trust". Tijd van dit gesprek: zaterdagmor en. Plaats: zijn woonhuis aan de msterdamse Herengracht, één hoog ïhter in een lage brede kamer met Itzicht op de tuin. „Hoe voel je je nu uit de jour- ilistiek, in de politiek?" „De journalistiek leidt tot alles", gt men in Frankrijk waar men een •ant ook een mijnheer noemt. Ik ib wel met een beetje pijn afscheid (nomen van de krant. Mijn ge- hiktheid voor de politiek zal pas in praktijk blijken". „Vertel eens wat van jezelf. Je iebt zo veel voorletters. Ben je van .uis uit katholiek? „Ja, maar vijftien jaar geleden wam het ongeloof opzetten. Er is liet zoveel te vertellen. Geboren in Jreda, opgevoed in Nijmegen bij de ïezuïten, Canisiuscollege. Daarna de tudentengemeenschap in Nijmegen, .lechtenstudie met niet veel overtui- pg. Ik geloof, dat het een zeer on- uiste opleiding is zolang hij niet be- .itemd is voor praktijk-juristen. Je '•eert natuurlijk wel analystisch den ten. Maar er zit vreselijk veel in >an een keuze ontlopen. Tijdens -nijn studie ben ik er vandoor ge- :;aan een jaar naar Frankrijk, kïet was ouderwets weglopen. Ik had («en zin meer om aan het proces keel te nemen". Vertelt over zijn tanse ervaringen: een paar maan- en in Marseille op dè vissersvloot, aarna als houthakker op het landje St. Honorat tegenover Can- is bij een Cistercienser klooster, mend in een hutje tegen de kloos- rmuur. Daarna op weg naar Span- blijven hangen in de grensplaats rpignan om geld te verdienen voor t visum. Werd in Peipignan „re- cteur-adjoint" van een plaatselijk gblad. „Dat ben ik een tijdje ge- ^st. Toen was de storm uitgewoed", eg terug naar Nijmegen en stu- erde af in 1960. Daarna Het Han- «sblad, „waarbij ik moet noteren, t ik de journalistiek inging om na 1 denken over wat ik zou gaan en". Driekwart jaar geleden kwam l.et <rste contact met de gelijkgezinden, e de grondslag legden voor D'66. :,ifan dat moment af is alles mis ge- Laan, verdween de rust uit mijn le ien. Driekwart jaar lang hebben we eder stuk vrije tijd in D'66 geïnves- eerd. Toen kwam ook het moment .ran de loyaliteitscrisis. Overdag de trant en daarbuiten datgene waar je zelf aan hebt meegewerkt. De keus |ls in dit geval wel begrijpelijk. Af en toe is het wel onrechtvaardig, dat het een kwestie van óf óf is. Maar allebei kan niet. Het valt noch te rijmen met onze opvatting van net kamerlidmaatschap noch met de journalistiek. Je kunt niet én toe schouwer én deelnemer zijn".-* Erkenning „Hoe gaat het met de verkie zingscampagne?" „Dat is het moeilijkste deel. Er is bij mij ontzaglijk veel veranderd, in mentaliteit en in kennis van zaken. Het is een soort spoedcursus. Zo'n verkiezingscampagne heeft wel iets van honden, die tegen elkaar staan te blaffen. Je beseft, dat je in een rijk bent gekomen waar je eigenlijk niet veel te maken had". Vertelt over de financiële problemen -van de cam pagne. ,De campagne van Ed .van Thijn (PvdA) voor de gemeente lraadsverkiezingen kostte één ton. Wij hogen blij zijn als we 30.000 gulden tij elkaar krijgen. We worden over stroomd met aanvragen op spreek beurten, waarbij het wel opvallend b, dat men geneigd is ons te stellen op de hoogte van de bestaande par tijen. Ze nodigen de vijf grote par tijen uit, de PSP en ons. Er zit een stilzwijgende erkenning in van de publieke opinie. We zijn niet op één lijn te stellen met de splinterpar tijtjes". Zet uiteen, dat de bestaans reden van D'66 niet ligt in een ra dicaal idee, dat niet binnen een van de grote partijen te verwezenlijken is. „We stellen ons bewust buiten de „grote vijf" met de hoofdbedoeling deze te laten ontploffen. De vijf grote partijen zijn niet meer in staat tot een modern beleid. Ze roepen elkaar (p. Zolang er één confessionele partij is zullen er drie zijn. Zolang er één confessionele kern in Nederland is zullen er ook andere zijn. Ze staan muurvast en immobiel tegenover el kaar. De WD en de Partij van de frbeid gaan wel meer in de richting tan een politieke partij, maar in we zen vertonen ze dezelfde kenmerken. Enguêtes (zoals van het weekblad Re vu) wijzen uit, dat er een ontzag lijke behoefte is aan een directe in vloed van de kiezers". Meent dat van de grote partijen geen hervorming te verwachten is. „Veel minderheids groepen zijn met bebloede koppen afgedropen. Van het Liberaal De mocratisch Centrum hoor je niets r. Tien over Rood zou niet zo veel invloed gekregen hebben als D'66 niet was opgericht. D'66 was de Partij van de Arbeid een waarschuwing. We zijn in een an dere positie dan de kleine partijen. We willen de huidige situatie door breken. Als dat gebeurt en als de kie- zich gaat uitspreken in grotere politieke eenheden zullen we daar- ons zelf opheffen". Vier tot zes „Rekenen jullie nog steeds op vier tot zes kamerzetels?" „Daar wordt steeds meer op gere kend. Volgens het Veldkamp-onder zoek (gepubliceerd door De Tele graaf) krijgen we nu vier zetels, vo rige keer twee. De manier van Veld kamp is goed: een geheim stembil- voor de ondervraagden. Volgens de politicologen is dat de enige ma nier om een juist beeld te krijgen. Ga je de mensen naar hun stem vragen dan krijg je geen duidelijk beeld. Dat zie je. aan de CPN, die is volgens de opiniepeilingen altijd klei- dan in werkelijkheid. Volgens Veldkamp zijn we van twee naar vier zetels gegaan. Niets heeft meer suc ces dan succes". „Hoeveel leden hebben jullie?" „In totaal 800 geloof ik. Er zit wel groei in, maar onze acties zijn niet gericht op ledenwerving. Er zijn veel sen, die honderd gulden storten met de uitdrukkelijke vermelding „niet voor contributie". Lid worden van een politieke partij daar den ken ik weet niet hoeveel mensen niet meer over". Veelzijdig Mentaliteit „Jullie staatkundige ideeën staan centraal. Waarom heeft D'66 daar zo'n uitgebreid programma om heen gebouwd?" „Je gaat materiële politiek voeren. Daaruit moet een mentaliteit blijken. We geven een richting aan. Als je dat niet doet wordt je een vergaar bak van ontevredenen, zoals Koe koek, die zegt dat een kind een ver kiezingsprogramma kan maken. Dat is grote onzin. Koekoek vertolkt het heimwee naar de eenvoudige maat schappij. Dat is groeiende, omdat de politici het vertikken uit te leggen, wat ze doen. Zonder een compleet programma weet je niet wat je ver zamelt. Als het sociaal-economisch een duidelijk behoudende teneur had gehad zou ik zeker niet hebben mee gedaan". Niet in kabinet „Gesteld, dat Jullie groot genoeg worden, zit ei- dan een regeringsdeel neming in?" „Nee. Op zichzelf heeft het pro gramma al een duidelijk oppositio neel karakter. Ik acht het onmoge lijk, dat een kabinet bereid is onze hoofdwensen over te nemen. Je kunt er niet mee gaan marchanderen. Je zou moeten gaan doen wat Je be strijdt". „Wat heb je vroeger gestemd?" ,.KVP heel lang geleden. Ik was toen al niet meer katholiek, maar ik dacht nog, dat de KVP zich zou deconfessionaliseren en een echte partij zou worden. Ik heb ook wel op de Partij van de Arbeid gestemd. Een keer op Gruyters, maar dat was een „Als jullie in de Kamer komen stem helemaal op de persoon. Ik gaat D'66 dan een all-round politiek 1 heb verder PSP gestemd en ik heb voeren, aan alles meedoen of zullen jullie alleen accenten leggen op za ken, die vooral voor D'66 van be lang zijn?" Dat hangt er van af hoe groot de fractie wordt. Hoe groter de fractie hoe meer mogelijkheden om een al zijdige politiek te voeren. Als de frac tie klein is zullen we bewust geen veelzijdige politiek voeren. Ik zou het voor mij persoonlijk ellendig vinden vaak onthouden, omdat ik het gewoon niet wist. 't Zou me niets verbazen als 60 k 70 procent van de mensen zich in het stemhokje ge woon voor aap voelt staan. Er zit een klein beledigend moment in, zo eens in de vier jaar. Gisteren be dacht ik iets geks: alle partijen heb ben het over de vergeten groepen, maar de meest vergeten groep zijn eigenlijk de kiezers". Voor Nederlands vlees Minister Biesheuvel heeft gister avond laat aan het einde van de bij eenkomst van de raad van EEG- landbouwministers zijn collega's ge vraagd hun maatregelen tegen de invoer van Nederlands rund- en var kensvlees op te heffen. Zoals gemeld zijn die het gevolg van een mond- klauwzeer-epidemie in de provin- Overijssel en in enige aangren zende gebieden. De minister meende, dat hij vrij sterk stond. Nog verleden week heb ben de veterinaire deskundigen van de EEG verklaard, dat de genomen maatregelen tegen invoer in geen verhouding stonden tot omvang en betekenis van de epidemie. Hij heeft er bovendien op gewezen hoe streng de maatregelen in ons land zijn om dergelijke epidemiëen te beperken. Dr. Van den Borm, de directeur van de Nederlandse veterinaire dienst kwam uiteenzetten wat ons land al lemaal doet. Maar de Fransen kon den moeilijk geloven, dat het moge lijk is om bv. heel Overijssel herme tisch af te sluiten. Minister Fauré, die in de loop van de dag een nederlaag had geleden, omdat de ministerraad Frankrijk niet wilde toestaan overtollig slacht- pluimvee te laten inkopen en invrie zen door de beroepsorganisatie, vond trouwens het hele mond- en klauw- zeerverhaal nogal irritant, hetgeen bleek uit zijn opmerking: „Meneer Biesheuvel, wy zyn hier toch niet i een raad van veeartsen". Toch heeft ook hy, evenals zyn Duitse en Belgische collega's Ita lië heeft de grens nog niet voor Ne derlands vee gesloten toegezegd, dat zo snel mogeiyk door hem zal worden nagegaan of de grenzen van hun landen eventueel wel voor le vend Nederlands vee weer kunnen worden geopend. Minister Biesheuvel was gister avond nogal optimistisch over de kansen. Hy verwachtte, dat de gren zen weer „snel" zouden opengaan. Laboratorium voor plasmafysica De minister van Onderwijs en We tenschappen, prof. rar. I. A. Diepen horst, heeft gisteren in Jutphaas het tweede laboratorium geopend van het Instituut voor Plasmafysica van de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie. Het instituut legt zich toe op on derzoek, samenhangend met het pro bleem van de voor de energievoorzie ning belangrijke atoomkernversmel ting (kernfusie), of met andere woor den, van het „temmen van de wa terstofbom" voor vreedzame doelein den. (Van onze parlementaire redactie). De belastingopbrengst zal dit Jaar naar schatting 500 tot 600 miljoen gulden lager zyn dan In de miljoe nennota was geraamd. Volgens minister Zyistra van Financiën, die dat gisteren in de Eerste Kamer bekend maakte, is deze tegenvaller voor de schatkist een duidelijk gevolg van de conjuncturele situatie. De bewindsman voegde er aan toe, dat de begrotingssituatie ook nog wordt verslechterd door onvoor ziene uitgavenstijgingen, vooral van overheidspersoneel, en door een gro tere overloop van uitgaven van 1966 naar 1967 dan was verwacht. De tegenslag kan volgens prof. Zyistra vergaande gevolgen hebben voor de verhouding begroting ka pitaalmarkt. By de begroting van vorig jaar dat was een groot pluspunt was geen beroep op de kapitaalmarkt nodig. Door de nieuwe situatie zou dit jaar intensief op de open kapitaalmarkt moeten worden geopereerd. „We moeten dat niet doen", hield prof. Zijlstra de Senaat „Het is onjuist om voor een conjuncturele tegenvaller op de ka pitaalmarkt aan te kloppen, ook al omdat het ryk die zoveel mogelyk vrij wil laten voor de gemeenten". Ondanks dringende vragen liet de minister in het midden hoe de weg vallende ontvangsten dan wel moe ten worden gedekt. Zilvergeld ders. Aanleiding was een vraag van senator De Geer van Oudegein (CHU) of verandering van het zil vergehalte geen belangrijke baten voor de schatkist kon meebrengen. De minister bevestig re dat. .Maar", zei hy, „ik zou het liefst de zilveren munten houden. Ik vind ze erg mooi. Een munt moet er gaaf uitzien. Stel je voor dat er na verloop van tyd koper tevoorschijn zou komen? Zo'n munt zou er niet betrouwbaar uit zien!" Hy stelde dan ook nog meer zilve ren punten in het vooruitzicht: do vervangers van de laatste papieren guldens en rijksdaalders. De begro ting van het Staatsmuntbedryf. waarby dit ter sprake kwam, werd zonder hoofdelyke stemming aange- Omzetbelasting De Eerste Kamer heeft tenslotte evenals de Tweede Kamer slechts in gestemd met EEG-plannen om do systemen van heffen van omzetbe lasting in de aangesloten landen op elkaar af te stemmen. Voor Neder land komt dat neer op afschaffing van het huidige systeem en over gaan op heffing op toegevoegde waarde. Een groot deel van de Se naat was daar niet gelukkig mee. ook al omdat het Nederlandse sys teem mede een instrument van so ciale politiek is. De Kamer wil even wel achter de minister van Finan ciën staan, die daarover nog deze maand in Brussel een besluit moet KARSTENS IN ZESDAAGSE Gerben Karstens is gecontracteerd voor de in februari te houden zes daagse van Antwerpen. Hy vormt een trio met de Duitsers Oldenburg n Kemper, de winnaars van de zes- aagse van Berlijn. Ter Leede-Quick Boys begint om twee uur In verband met de televisieuitzen ding van de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats uit Laihtl, begint die voetbalwedstrijd tussen Ter Leede en Quick Boys za ag om twee uur. (Van t 5 Arnhemse correspondent). De president van de Arnhemse rechtbank zal op 2 februari uitspraak doen in het kort geding, dat door het kamerlid mevrouw Van Someren- Downer (VVD) werd aangespannen tegen de heer H. Koekoek, fractie voorzitter van de Boerenparty. Gis teren kregen de raadsman van me vrouw Van Someren, mr. L. P. Tels- Rijcken en de heer Koekoek gelegen heid hun standpunt kenbaar te ma ken. Het ging hier om de ernstige be zwaren van mevrouw Van Someren tegen uitlatingen van boer Koekoek op verscheidene vergaderingen, waar by hy haar politieke gezindheid ty- dens de oorlogsjaren in twyfel zou hebben getrokken. Mr. Tels-Ryken noemde twee gevallen van de volgens zyn mening vele beledigende uitlatin gen. De raadsman merkte op, dat hy alleen de mensebjke aspecten wilde aanraken. „Dit is geen politieke zaak. Hier is een vrouw in eer en goede naam aangetast, meer dan eens in openbare vergaderingen. Laster heeft vleugels als het gaat om iemand die een openbare functie bekleedt. Twee uitlatingen In de eerste plaats ging het om een uitlating van de heer Koekoek op een vergadering in Ouddorp. waarby deze zou hebben gezegd: „in de stad van mevrouw Van Someren klinkt nog steeds de pas van de Hit- Ier jugend na". Een getuige was be reid dit onder ede te bevestigen. Ver der zou hy op een openbare vergade ring hebben gezegd: „We weten, dat zy leidster van de Jeugdstorm is ge weest, al was dat in 1938". Het eerste is volgens pleiter een kwaadaardige insinuatie. Hierbij wordt gesuggereerd dat mevrouw van Someren niet alleen fout was, maar nog steeds is. Wat betreft het leid stersschap van de jeugdstorm: in 1938 was mevrouw Van Someren 12 jaar. Koekoek zou kunnen weten, dat zy een functie heeft bekleed bfj de padvinderij. Er zyn getuigen van joodse bloede, die over haar gezind heid in de oorlogsjaren toen zy gymnasiaste in Amsterdam was verklaringen kunnen afleggen. Mr. Tels-Rijcken vroeg de presi dent de heer Koekoek een dwangsom op te leggen ter voorkoming van voortzetting van de lastercampagne, maar dan een zodanige dwangsom Wel politiek De heer Koekoek zei dat het wel een politieke zaak is, daar moet het de WD om zyn begonnen. Als me vrouw Van Someren niet tegen deze soort dingen kan moet ze uit de po litiek gaan. „Zelf is zy een grote be- ledigster", aldus Koekoek. Hy ontken de overigens de uitlatingen te hebben gebezigd, zoals ze door mr. Tels- Rycken waren genoemd. ..Baas is met dat smerig gedoe begonnen en nu vragen de mensen er steeds naar. Ik zeg dan al tyd, dat ik het niet weet, omdat ik het nooit gezien heb. Mtyn tyd kan lk wel beter besteden om dat allemaal na te gaan. Die woorden in Ouddorp heb ik niet zo gebruikt en in Sneek heb ik iets gezegd van me vrouw Van Someren by de Jeugd storm, maar dat heb ik gehoord van Baas. Die zei, dat wat voor de oorlog is gebeurd niet meer ter zake doet". Nooit zou de heer Koekoek iemand hebben beledigd of vals beschuldigd en hy had zich de laatste tien jaar ook niet meer kwaad gemaakt Toen hy echter hevig tekeer ging tegen een journalist uit Drachten die zyn slag van de vergadering in Sneek alleen maar wilde bevestigen, zei de president: „Ik dacht, dat u zich nooit meer kwaad maakte". De heer Koe koek bleef er by, dat de beschuldigin gen van mevrouw Van Someren juist waren. Hy kon dit met bewyzen staven. Op het voorstel van de presi dent de zaak aan te houden, wilde hy wel ingaan, mits dan de zaak na de verkiezingen aou worden voortge zet. De president concludeerde hier uit, dat verdaagde afzag van tegen bewijzen en bepaalde de uitspraak op 2 februari. Mevrouw Van Someren. haar raadsman en de heer Koekoek hij het betreden van het gerechts gebouw. Riiius Buytelaar traint tennistop De KNLTB heeft een nieuwe bondsoefenmeester. Rinus Buytelaar» tan die na het vertrek van Joop de Mos de win tertraining voor zyn rekening nam, heeft zich per 1 april as. verbonden voor de duur van drie jaar. Hy zal zich uitsluitend bezig houden met de technische training. De conditietraining zal, zoals ln het verleden, worden verzorgd door de heer G. de Smit. Op 88-jarige leeftyd Is in Red Bank in de staat New Yersey Hol- combe Ward overleden. Ward kwam samen met Davis en Whitman in 1900 uit in de eerste Davis-cup Chal lenge-round tegen Groot Brittanniö, Van 1937 tot 1949 was hy voorzitter van de Amerikaanse Lawn tennis Bond. De 27-Jarige ongehuwde automobi list G. van Vliet is gisteren om het leven gekomen in een onder stroom staande auto op de Parallelweg in Hardinxveld-Giessendam. Hy moest met zyn personenwagen uitwyken voor een fietsend jongetje, dat van links de weg opreed. De automobilist week uit naar de berm en raakte daarbij een houten paal van het elektriciteitsnet, die afknapte en door midden brak. Zyn auto kwam on dersteboven in een moddersloot te recht. Onder stroom staande draden vielen in het water en op de auto, die ook de volle lading van de stroom kreeg. Daardoor werden de reddings pogingen van omwonenden zeer be moeilijkt. Toen zy eindelijk 't slacht offer naar buiten getrokken hadden, bleek het reeds te laat te zyn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9