Bouw van sporthal aan Boshuizerlaan Bijdragen van rijk en Ned. Sportfederatie Aan drank verslaafde dief maakte 1.500,— in één feestnaclit op Uitgangspunten van commissie v. cl. Ven kritisch bekijken Tellen en nieten in de parasitologie BBSEB9 Hoe zal 2000 er liet jaar uit zien? WAT BETEKENT: V.F.N.R. AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAKD" N.V. WOENSDAG 25 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Spoedige rijksgoedkeuring te verwachten In opdracht van B. en W. van Leiden heeft de dienst van Gemeentewerken een plan ontworpen voor de bouw van een sporthal op het daarvoor aangewezen terrein aan de Boshuizer laan. Dit plan is zeer aantrekkelijk, doch in verband met de hoge kosten en het rijksgoedkeuringsbeleid, waarbij voorrang wordt gegeven aan eenvoudige hallen, moet er op worden ge rekend, dat een sporthal volgens dit ontwerp niet binnen vijf, wellicht zelfs tien jaar tot stand zal kunnen komen. Twee-in-één- sporthal Gezien de dringende behoefte aan ruimte voor de binnen sporten zijn zij van mening, dat thans allereerst een sporthal- project van een eenvoudige allure ter hand moet worden genomen, dat in betrekkelijk korte tijd kan worden gerealiseerd. Een derge lijk eenvoudig en toch zeer goed bruikbaar project menen zij te hebben gevonden in de „Twéé-in één-sporthal", zoals die door de N.V. Sportbouw te Kedichem in nauw overleg met de Nederlandse Sport Federatie is ontwikkeld. De sporthal kan worden gebouwd op het terrein aan de Boshuizerlaan. Voor de sporthal, zoals die door de Dienst van Gemeentewerken is ont worpen, deel van B. en W. zeker nog behoefte zal blijven bestaan, zal naar een an dere plaats worden uitgezien. Gymnastiek In het zuidwestelijk stadsdeel zal de sporthal naast het sportgebruik uitstekend dienst kunnen doen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding van de om liggende scholen. De hal kan als twee gymnastieklokalen worden gebruikt. Gezien het grote tekort aan gym nastieklokalen in dit stadsdeel kan een optimaal gebruik voor het gymnastiekonderwijs worden uitge- Van de zijde van het Ministerie in Recreatie, Cultuur en Maat schappelijk Werk, dat grote belang stelling voor dit project heeft, zou men gaarne zien, dat van deze sport hal op korte termijn één of meer prototypen worden gebouwd. Het Mi nisterie heeft daarom alle mogelijke medewerking toegezegd voor het spoedig verkrijgen van de nodige rijksgoedkeuring. Voorts kan met vrij grote zekerheid worden aan genomen, dat het project in aanmer king zal komen voor een ruime rijks bijdrage in de stichtingskosten. Een desbetreffende rijkssubsidieregeling zal naar verwachting binnenkort verschijnen. Ook een bijdrage van de Nederlandse Sport Federatie in de stichtingskosten behoort tot de mo gelijkheden. 1 ]/2 miljoen De kosten van de bouw van de sporthal, inclusief die van bijkomen de werken, zoals paalfundering, transformatorgebouwtje, ophogen van het terrein, aanleg van parkeer plaatsen, rioleringen enz., alsmede de kosten van installaties en inrichting, worden geraamd op f1.240.000. Deze raming is nog niet tot in onderdelen uitgewerkt, en moet derhalve als globale worden aangemerkt, grondkosten zullen f 245.100 bedra gen, zodat in totaal een krediet dig zal zijn van f 1.240.000 De hal wordt geleverd in staal- montagebouw, waarbij de wanden worden opgebouwd uit geisoleerde Zweedse wandpanelen, en omvat, naast de nodige kleed-, was- en bergruimten, een wedstrijdruimte van 43,20x22 meter, met een tri- bune-accomodatie, die een capaciteit heeft van 700 zitplaatsen en 100 staanplaatsen. De tribunes kunnen op eenvoudige wijze worden wegge schoven, waardoor de nuttige speel - oppervlakte wordt vergroot tot 43,20 x 28.80 meter. De hoogte boven de speelvloer bedraagt 7 meter. In deze sporthal kunnen worden beoefend zaalhandbal, microkorfbal, basket ball (1 veld; wanneer de tribunes zijn weggeschoven 2 velden), volley bal (3 velden), badminton (5 of 7 velden) en tennis. Tribunes jn Leiden kan alles" Mej. J. W. Boehmer verlaat onderwijs In verband met haar pensionering zal mej. J. W. Boehmer, onderwijze res aan de Koningin Julianaschool. Oosterstraat 16 in Leiden, 1 febru ari haar werk beëindigen. Bijna 46 jaar is zij bij het ohr onderwijs werkzaam geweest. Op 1 mei 1921 werd zij als onder wijzeres benoemd aan de Chr. school te Rijnsburg, waar zij bleef tot 1 maart 1923. Op deze datum trad zij in dienst bij de Ver. voor Christelijk Onderwijs in Leiden, die haar onderwijzeres benoemde aan nieuw geopende school aan de terstraat. Bijna 44 jaar heeft zij in dienst van deze vereniging met grote liefde en nauwgezetheid haar werk gedaan. Vele ouders, wier kinderen thans op school zijn, hebben nog bij haar in de klas gezeten. Er bestaat dinsdagavond tussen en 10 uur gelegenheid om van mi Boehmer in de school aan de Ooster straat afscheid te nemen. Een maquette van de aan de Boshuizerlaan te bouwen sport hal. De overkapping is weggela ten teneinde een indruk te geven van de indeling van de hal die een wedstrijdruimte heeft van 43 bij 22 meter. Rechts op de ma quette bevinden zich o.a. de kleedkamers met douches en toi letten, een scheidsrechteraccom modatie, een ruimte voor de be heerder, de EHBO en massage en een kantine. f 245.100 is f 1.485.100. Met even tuele bijdragen van het Rijk en de Nederlandse Sport Federatie is bij de berekening van dit bedrag nog geen rekening gehouden. Op basis van de hierboven ver melde kostenraming is een exploi tatiebegroting opgesteld. In deze be groting is rekening gehouden met de uitkeringen die van het Rijk inge volge de Financiële Verhoudingswet 1960 zullen worden ontvangen, indien de hal gedurende 40 uren per week als 2 gymnastieklokalen zal worden gebruikt; uitgegaan is voorts van eer gemiddelde huuropbrengst voor he sportgebruik van f 15 per uur. De be groting sluit dan met een nadelig saldo, dat ruimschoots beneden het bedrag der kapitaalslasten blijft. en W. zijn er zich van bewust, er ten aanzien van de sporthal nog sprake is van een aantal onze kerheden, met name voor wat be treft de juistheid van de voorhanden zijnde kostenraming, het verkrijgen van bijdragen van het Rijk en de Nederlandse Sport Federatie en de voor het gebruik van de hal in re kening te brengen tarieven. B. en W. achten het niettemin gewenst dat thans reeds een krediet voor de bouw van deze sporthal beschikbaar stelt, en wel tot het bedrag van f 1.485.100. Zulks stelt B. en W. na melijk in de gelegenheid verdere stappen te ondernemen tot het ver krijgen van de meergenoemde bij dragen in de stichtingskosten en van spoedige rijksgoedkeuring. Het bedrag van f 1.485.100 kan In 40 jaar worden afgeschreven. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd voor te stellen de sporthal in beheer en exploitatie te geven aan de Sport stichting. L. de Graaf (C.N.V.) over het huisartsenconflict: Het Is te hopen dat de huisartsen i de ziekenfondsen elkaar zullen weten te vinden maar dat zal waar schijnlijk niet voor april het ge val zijn. Tot die tijd moet er dus op basis van het oude contract wor den voortgewerkt. Dat zei de Utrechtse C.N.V.-bonds- bestuurder L. de Graaf gisteravond vergadering van de Leldse Christelijke Besturenbond, die ge houden werd in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen. De heer De Graaf had niet alleen kritiek op de eisen van de huis artsen, die hij buiten alle proporties noemde, maar ook op de voorstellen van de commissie V .d. Ven die een honorariumverhoging van 51 uit gesmeerd over een aantal jaren be ogen. Hij vond het niet juist, dat de commissie bij haar berekeningen is uitgegaan van hetgeen een hoofdge- neeskundige A verdient, t.w. f39.000 per jaar. De vraag of dit bedrag als gemiddelde voor alle artsen mag wor den gesteld kan alleen maar met neen worden beantwoord, aldus de bonds- bestuurder. Hij achtte het voorts bezwaar lijk, dat de commissie als uitgangs punt heeft genomen een patiënten- aantal van „slechte" 2600 per huis arts. Ook het onkostenbedrag van f27.000,-, dat in de berekeningen is opgenomen, behoort volgens de heer De Graaf kritisch bekeken te wor den. „Deze onkosten komen my veel te hoog voor", aldus de bondsbestuur- der, die zich over de ontwikkeling van het conflict zeer teleurgesteld toonde. Bijzonder betreurenswaardig noemde hij het dat de huisartsen in hun ivoren toren zich niets aan trekken van de huidige economische situatie. Naast het huisartsenpro- bleem wydde de heer De Graaf aan dacht aan enkele andere so ciale vraagstukken. Hy wierp ten slotte een aantal vragen op. die veel aanleiding tot discussie gaven. De vergadering werd geleid door de voor zitter van de Leidse Christelijke Besturenbond, de heer J. C. Lamers. Roodenburg krijgt meer tribunes Nu het eerste elftal van .Rooden burg" met ingang van het seizoen 1966-1967 naar de hoogste afdeling van het amateurvoetbal is gepromo veerd, heeft dit tot gevolg gehad, dat bij thuiswedstrijden het aantal toeschouwers in vergelijking met het vorig seizoen per wedstrijd met ge- nïddctd 500 is Üoegenometru. Hier op is de tribunecapaoiteit van het sportpark „Noord", dat door Roo denburg wordt bespeeld niet bere kend. B. en W. achten daarom uit breiding noodzakelijk. Met de aanschaffing van 2 zittri- bunes, met een capaciteit van plm 500 plaatsen, tezamen met de op het onderhavige sportpark onontbeerlijk geachte windschermen, is in totaal een bedrag van f 14.900.- gemoeid B en W. stellen de Leidse raad, die 6 februari bijeenkomt, voor om in bovenstaande geest een besluit te Openbare les dr. J. J. Laarman Vier nieuwe tribunes In 1953 heeft de Leidse Sportstich ting een viertal demontabele tribunes, tezamen plaats biedend aan plm. 1000 personen, aangeschaft. In de loop der jaren hebben deze tribunes hun diensten ruimschoots bewezen. Alhoewel die tribunes regelmatig wer den onderhouden en gerepareerd, zün ze thans aan een zeer in grijpende herstelbeurt toe. Met na- ie de voet- en zitplanken verke- >n in een slechte staat en zijn niet teer betrouwbaar. Met de vernieuwing van de hou ten onderdelen zou in totaal een be drag gemoeid zijn /an f17.400,-; de tribunes zouden na het treffen van deze voorziening niet meer demonta bel zijn. Aanschaffing van 4 nieuwe de montabele tribunes, met een geza menlijke capaciteit van 1200 perso- vergt een bedrag van f35.200,-. De desbetreffende firma heeft zich bereid verklaard bij levering van de 4 demontabele tribunes de oude tri oor f 10.240,- over te nemen, zodat met de vervanging van de 4 oude demontabele tribunes in totaal bedrag van f 24.960,- gemoeid zal zijn. B. en W. achten derhalve aanschaffing van nieuwe tribunes te verkiezen boven reparatie van de oude. Het bedrag van f24.960,- kan in 10 jaren ten laste van de exploi tatierekening van de Sportstichting worden afgeschreven. „Ach ja, in Leiden kan alles. Men krijgt ondersteuning om van de drank af te raken", aldus de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank in de zaak tegen een 35-jarige verdach te, die terecht stond wegens diefstal verslaafd bleek te zijn aan de drank. „In Leiden genieten aan drank rslaafden een uitkering", had ver dachte, die bezig was een uitkering te verkrijgen, meegedeeld. Dit zou echter gegrond zijn op het feit, dat verdachte in militair dienst astma had opgelopen en niet in staat zou zijn om te werken. Maar met feesten ging het kennelijk best, want op heel korte termijn was de vijftienhonderd gulden, die verdachte zou hebben ge stolen, in alle vrolijkheid verteerd. Dat geld had verdachte dan gesto len uit de portefeuille van iemand, die op het dak var een in aanbouw zijnde woning aan de Caeciliastraat in Leiden aan het werk was. De benadeelde hoorde enig gerucht in huis, keek vanaf het dak omlaag en zag toen verdachte het huis ver laten. Er was nog een ander feit aan ver dachte ten laste gelegd, n.l. diefstal subs, heling van een scheerapparaat uit een woning in de Herensteeg. Toen een student thuis kwam, zag hy verdachte uit zijn kamer komen. De man zei, dat hij zich had vergist en bij een ander in het huis moest zijn. De student bracht hem daarheen. Even later ontmoette hij verdachte opnieuw in de gang, die toen de vraag stelde: „Mist u niets?" „Dat was wel een vreemde vraag, die te denken geeft", constateerde de president van de rechtbank. Aanvankelijk miste de student niets, maar de volgende dag toen hij zich wilde scheren, bleek het appa raat te zijn verdwenen. Dat zag hil op het politiebureau, waar verdachte was opgesloten, weer terug. Verdachte beweerde, dat hij het apparaat van de kennis in het huis had gekocht, hetgeen evenwel niet zo geloofwaardig werd geacht. De officier van Justitie wees er op. dat verdachte reeds vaker is veroor deeld en voorwaardelijk ter beschik king van de regering is gesteld. Als gevolg van het drankmisbruik heeft verdachte altijd geld nodig waai op alle mogelijke manieren aan beert te komen. Na een nacht feesten was er de f 1500 nog f 25 over Verdachte is totaal aan lager wal geraakt en niet meer te helpen. De eis luidde zeven maanden vangenisstraf met aftrek van v arrest en ter beschikking stelling de regering. De verdedigster vroeg laatstge noemde maatregelen nog niet toe te passen, maar te volstaan met gevan genisstraf. Uitspraak op 7 februari. Lijstnummering kieskring Leiden De kandidatenlijsten voor de ko mende Kamerverkiezingen zijn voor de kieskring Leiden als volgt ge nummerd: 1. Katholieke Volkspartij. 2. Partij van de Arbeid. 3. Volks partij voor Vrijheid en Democratie. 4 Anti Revolutionaire Partij, 5. Christelijk Historische Unie, 6. Com munistische Partij Nederland, 7. Pa cifistisch Socialistische Partij, 8. Staatkundig Gereformeerde Partij, 9. Partij Voogd, 10. Boeren Party, 11. Gereformeerd Politiek Verbond, 12. Liberale Volks Party, 13. Noodraad, 14. Landsbelang, 16. Christen Demo cratische Unie, 17. Democraten '66 18. Alarm en 20. Partij voor Onge huwden. De lystnummers 15 en 1! worden in de kieskring Leiden niet gebruikt, zodat in Leiden achttien lysten uitkomen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN ir; Anne Bod ine, dr l S. B. M. den Heeten; Robin Emlel, Dr. J. J. Laarman heeft gistermid dag in het Groot Auditorium met een openbare les onder de titel „Tel len en meten in de parasitologie" of ficieel het armt van gewoon Leids lector in de parasitologie aanvaard. De parasitoloog moet dikwyis be schikken over een groot aantal kwantitatieve gegevens om een in zicht te verkrygen in de dynamiek van een parasiet-gastheer systeem en om met dat inzicht te kunnen beoordelen of hy al dan niet, waar, Vebo paasvee De Vebo paasveetentoonstelling zal dit jaar vrydag 10 maart op het Leidse veemarktterrein worden ge houden. De wethouder van Financiën en Markt- en Havendienst, de heer P. S Harmsen zal de tentoonstelling openen. De heer H. de Mooy uit Rynsburg, voorzitter van de Christe- lyke Middenstandsbond en voorzitter van het Christeiyke tevens S.E.R.-lid, zal opening spreken Vlees". wanneer en hoe moet ingrypen ter voorkoming of herstel van schade de gezondheid van mens of dier. aldus dr. Laarman. Hoe ernstig is de schade, die één enkele mynworm in de mensen- darm veroorzaakt en hoe veel wor maken therapeutisch ingrypen noodzakeiyk? Wat is de verhouding tussen het aantal malariaparasieten in het bloed en de tolerantie van de gastheer? Parasieten, die zich in de gastheer vermeerderen, vertonen dikwyis zeer grote aan talsschomme lingen. Met hoeveel zekerheid kun- wy ze opsporen als er slechte heel weinig zijn? Het meest ingewikkeld is de toe stand, wanneer er een vector nodig m de parasiet van gastheer op heer over to brengen. Het be staan van zo'n parasitisme kan af hangen van kwantitatief bepaalde voorwaarden in een gecompliceerd patroon van factoren. Pas na het meten van temperatu- ;n, die zowel belangrijk zyn x>r het ontwikkelingsproces van de parasiet in de vector als voor de voortplantingssnelheid van de vector, na het tellen van de muggen of vlie gen, die zich iedere dag op een mens met bloed komen volzuigen en het aantal mensen, dat besmettehjk is voor het insect, en tenslotte na het berekenen van de overlevingskans van de vector, kunnen ziekten als malaria en Afrikaanse slaapziekte worden begrepen en wellicht afdoen de bestreden worden. In de toespraken, waarmee dr. Laarman zijn openbare les besloot, weest hy op de noodzaak voor para- sitologen, van tijd tot tyd langduri ge studiereizen te maken, waarvoor niet alleen de financiële middelen aanwezig moeten zijn, maar waar voor ook nodig is dat de sterkte van de wetenschappelijke staf berekend is op langdurige afwezigheid van een van de stafleden. Niet voor uit breiding van activiteiten maar een voudig voor de uitoefening van een essentiële functie van het Instituut voor Parasitologie zou uitbreiding van de wetenschappeiyke bezetting dringend gewenst zijn. Na de openbare les recipieerde dr. Laarman in de ontvangstzaal van de academie. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doctoraalexamen geologie de heren G. J. B. Genns (Leiden), M. J. M. Bless (Noordwyk aan Zee) en S. K. Miedema (Leiden). C. J. Overweel i Elsemleke, dr S. de Ruiter; Angela Maria, dr Bodijn en F. P. M. Hoogewoonink; Pa trick. zn van T. N. B. G. I. Geilenkirchen; Michael. 'oeten's Prof. Dr. P. Thoenes voor I.O.O.F. teveld; Anita, dr i G. Hartman der Henst; Sl- Comells Nicolaas, zn van N. C. van Os en G. A. van Meijgaar- den: Inge Louise Christina, dr van H. Schipper en C. A. Hlldering; Petro- J. J. Kofmai H. Heijni echtgenote van J. H. Nij derman, 84 Jaar, Jaar, echtgenote I Arends, 60 Jaar, W. Beenakker, 2 we den Berg, 58 Jaa: W. Dissel, 8 ADVERTENTIE V.F.N.R. betekent; Voor Ford Naar Rijnland Dat betekent ook: Voordelig kopen v.a. f 5850,— Voordelig inruilen hoogste waarde voor Uw oude wagen. Voordelig rijden Lage onderhoudskosten. Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 01710—42451 of 30325 Dat veel dingen, d*e W\J ons nu nog niet kunnen voorstellen in het Jaar 2000 mogelyk zullen zyn, bleek uit een lezing die prof. dr. P. Thoenes gisteravond hield voor de Indepen dent Order of Odd Fellows in Leiden. Uit het betoog van prof. Thoenes was op te maken dat de mens altyd al heeft getracht de toekomst te door gronden en te beïnvloeden. Ln de alleroudste tijden probeerde men door grottekeningen, voorstellende b.v. een man en een gedode mam moet. de aflooo van een lacht te be- I palen. I Ook nu doen wy ons best om de toekomst een beetje volgens plan te laten verlopen, maar we hebben nooit alle factoren in de hand. Wat de vooruitgang in de techniek be treft sprak prof. Thoenes over een auadratische versnelling. Men neemt aan, aldus de spreker, dat het ver schil in technische vooruitgang van de Jaren 900-1966 even groot aal zyn j als tussen 1966-2000. Een belangryke I factor hierby is de ontwikkeling van I de energie, evenals toepassingen van nieuwe energiebronnen en nieuwe materialen. Wat ons erg aanspreekt is ook de toepassing van nieuwe transportmogeiy kheden Ten aanzien van nieuwe me dische- en biologische aangelegen- heden zei prof Thoenes dat een nog j veel ingrijpender geboorteregeling mogelyk zal zyn en dat men niet al leen zelf zal kunnen kiezen of men een zoon ol een dochter zal krijgen, maar tevens _e genen dermate kan I beïnvloeden dat bepaalde erfelijke eigenschappen wel op het kind wor- I den overgebracht en andere niet. Het is tyd geworden voor een oo- ordinatjie van de Inspanningen op het gebied der deelwetenschappen waartoe in Nederland de Raad van Wetenschappeiyk beleid is ingesteld. De samenleving zal in het jaar 2000 waarschyniyk een andere structuur hebben dan nu. Verwacht wordt dat ong land dan 20 miljoen inwoners zal hebben, die per persoon meer ruimte nodig zullen hebben dan vroeger. Ook de beroepsstructuur zal zich sterk wyzigen. De landbouw zal nog maar een klein deel van onze bevol king opeisen, terwyi de industriële groeperingen ongeveer even groot blyven. Daarnaast zullen vooral in de dienstenverlenende sector veel men sen werkzaam zijn. Men zal veel vrye tyd kunnen hebben en voor velen zal een tweede huis beschikbaar zyn om de (lange) weekeinden ver van hun werk door te brengen Dit alles zal naar de mening van de Inleider ge paard gaan met een geïntensiveerd generatieconflict, waarbij verschijn selen als het provodom in Nederland zich waarschyniyk zullen herhalen. Ook ln de beroepen zal een grotere mobiliteit komen en veel herscholing plaatsvinden. By dit alles is het nog maar de vraag hoever we zullen gaan of kunnen gaan met het maken van onze eigen toekomst. Prof Thoenes besloot zyn lezing met de instelling dat we de dingen, die tot de moge lijkheden behoren niet moeten zien als onontkomeiykheden. maar dat het aan de mensen zelf is om te be palen ln hoeverre de mogeiykhe den willen benutten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3