Dr Wilhelm Harster Cultuur vereist een gemeenzaam bezit MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Vervolg van pag. 1 Harster antwoordde op een desbe- maarschalk Keitel in het proces 1 treffende vraag van dr. Göppner, dat hy voor het eerst van de vergassingen van de Joden had gehoord toen hjj was overgeplaatst naar Italië. Dit was eind 1943. Tot dat moment had Har ster geloofd dat de slachtoffers, die hij zelf verzamelde en naar Wester- bork deed transporteren. In de con centratiekampen louter door de slechte levensomstandigheden of door kwellingen om het leven kwamen. Op een vraag of hij zelf ooit een concentratiekamp had bezocht, ant woordde Harster dat hij in gezel schap van prins Von Waldeck (een berucht SS-er en concentratiekamp beul, tegen wie opnieuw een gerech telijk onderzoek aan de gang is) een bezoek had gebracht aan Buchen- wald. Hier had hij Nederlandse gijze laars bezocht, die er in speciale ba rakken waren opgesloten. Hjj verklaarde nooit in het kamp Vught te zijn geweest. Wel was hij eenmaal in Westerbork, dat volgens hem echter technisch geen concen tratiekamp kon worden genoemd, ge weest. Hij was er kort na de bezet ting in 1940, toen er aanvankelijk naar Nederland gevluchte Joodse emigranten waren samengebracht. De vraag of hij wel eens in Ausch witz was geweest, beantwoordde Har ster ontkennend en hij voegde eraan toe: „Daar mocht niemand van ons naar binnen. Wie er in was kwam er ook niet meer uit". Doodse stilte De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft gisteren en van daag zijn eerste officiële bezoek aan West-Berlijn gebracht. Bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof, waar hij werd be groet door burgemeester Albertz, Drie kinderen onder de vloer Pakhuis in Australië wordt toch afgebroken In een buitenwijk van de Austra lische stad Adelaide zal volgende week een pas enkele maanden gele den gereed gekomen pakhuis weer tot de laatste steen toe worden afge broken omdat men vermoedt dat er onder de betonnen vloer van het ge bouw drie kinderen begraven liggen. De drie kinderen, uit één gezin, 9, 7 en 4 jaar oud, zijn spoorloos sinds 27 januari van het vorig jaar. De po litie vermoedt dat zij zijn vermoord, maar de Utrechtse paragnost Gerard Croiset meent dat zij spelenderwijs in een hol zijn gekropen en dat zij na een instorting om het leven zijn gekomen. Vorig jaar november ging hij op uitnodiging van drie zakenlie den naar Australië en wees het pak huis aan als de plek waar het onge luk moet zijn gebeurd. „Ik ben er voor 99 procent zeker van dat er on der de vloer van het gebouw een half ingestorte tunnel ligt en ik ben er voor 80 procent zeker van dat daar ook die kinderen liggen", zei hij. Op de plaats waar nu het pak huis staat stond vroeger een verval len steenbakkerij, waar kinderen graag rovertje en verstoppertje speel den. Een comité van inwoners van Adelaide bracht het geld bijeen dat nodig is om het op deze plek ge bouwde pakhuis af te breken en la ter weer op te bouwen. Autoli aiulelaren levertien gestolen auto's op bestelling De Utrechtse politie heeft twee autohandelaren aangehouden, die de laatste drie maanden naar schatting 125.000 k 150.000 gulden „schoon" heb- hebben verdiend aan het verkopen van in Duitsland gestolen auto's. De arrestanten (41 en 31 jaar), beiden uit Utrecht, leverden op bestelling dure tweedehands auto's uit Duits land. In samenwerking met de Duitse politie kwam de politie er achter, dat de auto's werden gestolen door drie Duitse „collega's" van het Utrechtse duo. De beide Utrechters leverden al leen op bestelling. Als de wensen van de klant bekend waren, werd telefo nisch contact opgenomen met de Duitse medewerkers in Drosen en Recklinghausen. Zij gingen dan de straat op en zochten naar de ge wenste auto. Ze kozen vrijwel altijd bijna nieuwe auto's van gemiddeld acht tot 14.000 gulden. De Duitse autodieven leerden hun vak zo goed, dat ze uitsluitend auto's roofden waarin de autopapieren en het auto sleuteltje waren achtergelaten. Tegen een zacht prijsje gingen de gestolen auto's dan naar de Utrechtse „dealers", die de normale dagprijs voor tweedehands auto's vroegen. Hun winstmarge was daar door aanzienlijk: gemiddeld 4500 tot 5.000 gulden per auto. verklaarde hij „vanzelfsprekend Berlijn als eerste deelstaat voor een bezoek te hebben uitgeko- Kiesinger legde een krans bij het monument voor degenen die de mislukte bomaanslag op Hitler van 1944 om het leven wa ren gebracht. De kanselier, die een bezoek van twee dagen aan West-Berlijn brengt, voerde gis teren besprekingen met het ge meentebestuur en de drie weste lijke geallieerde bevelhebbers van Berlijn. Ook bondspresident Lüb- ke kwam gisteren in West-Berlijn aan. Hij blijft er een week. Na de uitvoerige zelfbeschuldigin gen van Harster, die in de zaal onder doodse stilte werden aangehoord en een grote indruk maakten, sprak de tweede aanklager, dr. Kempner, die eens in Neurenberg voor de Ameri kaanse regering als aanklager op trad, van Harsters schokkende be kentenissen". Na afloop van de zitting antwoord de hij op mijn desbetreffende vraag, dat naar zijn mening de beide andere beklaagden, Zöpf en fraulein Slottke, de naaste medewerkers van Harster. nu de grond onder de voeten was weggenomen. Ook voorzag hij door de bekentenis van Harster. grote gevol gen bij volgende dergelijke processen. De laatste opzienbarende bekentenis die hij zich herinnerde, was die Bernard de Kerraoul voor de Franse kring Ingeleid door ds. Charensol, sprak Bernard de Kerraoul voor de „Cer- cle culturel francais de Leyde" in het Universiteitsgebouw over „Cultu res nationales ou Culture Européen- Hij wees er op, dat aan woorden, ook vertaalde, een betekenis toege kend kan worden, die zij niet in zich hebben: eenheid, vrijheid, vrede. Men ervaart het op internationale con gressen, dat ieder er z'n eigen kleur aan geeft. De betekenissen hebben' zich vermenigvuldigd. Ten andere make men onderscheid tussen cul tuur en het onderwezene of de eru ditie. Men kan een groot expert zijn en geen cultuurdrager. Beschaving omvat het van een vorige generatie verworvene, zegge op gebied van de kunsten en de wetenschappen. Cul tuur is niet, dit alles te kennen en in het geheugen vast te houden, cul tuur vereist een allen gemeenzaam bezit". De heer De Kerraoul zoekt de ge boorte van de Europese cultuur om het Middellandse zeebekken. Men dient dan vóór alles Griekenland en Rome te noemen. Daarvan zijn alle rijkdommen uitgebaat, hervertolkt en ontwikkeld, maar wat voor essen tieels heeft men daaraan weten toe te voegen? Na de romeinse bezetting van een aanzienlijk stuk Europa bli,jkt in het eind de origineel schij nende inbrengst van de opgedrongen „barbaren" weer de latijnse cultuur te zijn in een verschraalde versie. Sterke aandacht verdient het on belemmerde verkeer van de geleer den tussen de grote universiteiten, moge zelfs een 100-jarige oorlog daarbij woeden. In de 15de eeuw mag men echter het ontwaken van natio nale culturen vaststellen, nadat schrijvers (Dante bijv.) ervan afza gen om het, latijn als taaivoertuig te gebruiken. Zo wint veld, dat woorden lokale inhouden verkrijgen. Tot de vest'ging van nationale cultures heeft verder ook de reformatie bij gedragen door haar verheffing van de volkstaal. In de 16de tot 18de eeuw ziet men Bacon, Spinoza, Malebranche nog het latijn gebruiken als algemeen communicatiemiddel, het Frans ziet men zich verbx-eiden naar alle vor stenhoven en internationale organen, tot de eerste wei-eldoorlog behoefde niemand ergens in Europa (buiten Door fiets gezakt Een 41-jarige inwoonster van Lei den is gistermiddag omstreeks kwart voor twee op de Hoge Rijndijk door haar fiets gezakt. De wielrijdster liep daarbij verwondingen op aan achter hoofd, bovenkaak, neus en bovenlip. Nadat een juist passerende arts eer ste hulp had verleend bracht de EIID haar naar het Diaconessenhuis. Rusland) een paspoort. De heer Ker- raouls ideaal gaat weer terug naar een tijd zonder barrières. Het heden dient terug te zoeken wat allen bindt. België en Zwitserland moeten Simenon niet annexeren, omdat hij daar ook heeft gewoond. En Shake speare en Racine zijn niet uitslui tend Engels of Frans: zij bestudeer den dezelfde hartstochten en onder zochten dezelfde waandenkbeelden. In politieke en economische zaken coördineert men thans op uitgebreide schaal in Eurepa, maar met een veelheid van excepties ten eigen nut te. Nogmaals: in de plaats van de nationale hebzucht de vruchten van een waarlijk Europees denken in een waarlijk vrij Europa! Neurenberg. Hjj verklaarde de snelle bekentenis van Harster uit het feit, dat in de voorbereidende arbeid van het instituut van ooi-logsdocumenta- met het openbaar minis terie in München, zóveel belastend materiaal bijeen was gebracht, dat ontkennen zinloos zou zyn geweest voor Harster. Kempner verklaarde overigens ter zittiixg opnieuw, dat hij nooit had be- weei"d dat de bisschoppen wel of niet hadden moeten spreken. Hij deed deze uitspraak in verband met ge ruchten, als zou hij speciaal in dit proces optreden, om de omstreden het Vaticaan tijdens het nazi- regime te verdedigen, waarover zijn op het ogenblik bezig is een Paus Pius-verdedigend boek te schrijven Verdedigers IIIIIIIIQ Het proces in München werd gisterochtend onverwacht door de president, dr. H. Göppner, ge schorst. Aanleiding voor deze beslissing was een mondeling protest van een aantal Neder - landse en Duitse journalisten, die op de balkontribune het pro ces bijwonen. Toen Harster bezig was het „Schwurgerlcht" in te lichten over de zogenaamde op lossing van het Jodenvraagstuk, riepen enige verslaggevers de president toe, dat ze de zaal zou den verlaten als er niet iets ge daan zou worden aan de zeer slechte akoestiek. Inderdaad was op de balkontribune weinig of niets te horen van wat Harster het „gericht" meedeelde. De moeilijkheden met de geluids weergave waren kort daarvoor al ontstaan, toen de geluidsinstal latie het had begeven. De presi dent besliste in eerste instantie door te zullen gaan zonder de geluidsinstallatie. Toen de jour nalisten echter de president te kennen gaven dat het proces naar hun mening een besloten karakter had gekregen door het niet goed doorkomen van het gesprokene, nam dr. Göppner het besluit het proces voor drie uren te schorsen om technici de gelegenheid te geven de geluids installatie te repareren. Het besluit van de president kwam zeker ook tot stand door het optreden van de heer B. A. Sijes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, die het proces Harster als officiële ver tegenwoordiger van de Neder landse regering bijwoont. De heer SU es was onmiddellijk naar de president gegaan en had hem meegedeeld dat hij als vertegen woordiger van de Nederlandse regering geheel achter de pro testerende journalisten stond. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM eidóe dr. Göppner en eventueel al door de openbare aanklager en de verdedi gers, worden onderworpen. Tot nu toe hebben de aanklager Huber en de beide verdedigers Aschenauer en Leer zich op de achtergrond gehou den. Leer, de verdediger van Harster en ZÖpf, heeft zelfs nog niet éénmaal het woord genomen. Het is duidelijk dat hij zijn cliënt Harster tot een be kentenis heeft geadviseerd. Ook de openbare aanklager Huber wist zich gesteund door zoveel belastend ma teriaal, dat hij Harster niet in een bepaalde richting hoefde te dwingen. Ook over Zöpf is waarschijnlijk vol doende bekend. Af te wachten blijft in hoevexre de raadselachtige juffrouw Slottke tot praten te bewegen zal zijn. Wat men aan belastend materiaal over haar bezit, is xiiterst gering. Het is moge lijk dat zij door de gebeurtenissen van gistermiddag haar aanvankelijk starre houding zal prijsgeven. ADVERTENTIE WOENSDAG Camera-theaterK. en O.-film van a-America" 7 en 9.15 Liethoff llngslanden", 8 uur nam. Geb. Chr. BelangenLeldse Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Endracht Ver bonden". Spr. dhr P. Staffelen over „Land en volk", 8 uur nam. Rem. Kerk: Gebedsweek, 7.30 uur Steenschuur 6: Leldse Ver. v. Post zegelverzamelaars, 8 uur nam. DONDERDAG Nieuw Minerva: Expogé. Spr. dhr. W. C. Lemaire over „Kies zee". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: K. en O. Residen tie-Orkest oJ.v. Mlrcea Basarab m.m.v. Theo Olof, 8 uur nam. Vredeskerk (aula): Receptie 50-jarig bestaan afd. Leiden Ned. Ver. van Hulsvrouwen 3 5 uur nam. W de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- VRIJDAG Dr. Van VoorthuvzenschoolOuder avond afscheid de heer M. G. H. den Haan, 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalFeestavond Ned. Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Moordenaar van dr. Verwoerd stond op zwarte lijst Een in het Zuidafrikaanse parle ment. gepubliceerd rapport van een commissie van onderzoek naar de omstandigheden waaronder de moord op premier Vex*woerd werd gepleegd heeft vastgesteld dat, Demetrio Tsa- fendas, de dader bevel had gekregen Zuid-Afrika te verlaten voox-dat hij in september vorig jaar de moord pleegde. Maar doordat een Zuidafrikaanre regeringsinsta.ntie te lang wachtte met een verzoek aan de politie om Tsafendas het land uit. te zetten, vond deze gelegerxheid dr. Verwoerd van het leven te beroven. Tsafendas is op 20 oktober vorig jaar door een rechter van het Zuidafri kaanse hooggerechtshof krankzinnig verklaard en zit sindsdien gevangen. Blijkens het gepubliceerde rapport stond Tsafendas op een lijst van het Zuidafrikaanse ministei-ie van Bin nenlandse Zaken, waarop de namen voorkwamen van personen, die Zuid- Afrika niet binnen mochten komen. Niettemin is Tsafendas via Mozam bique Zuid-Afrika binnengekomen „door een abuis van een ambtenaar". Het, eniee commissielid, rechter J. van der Wyk, zegt verder, dat hij geen ei-ond heeft om aan te nemen dat, Tsafendas medeplichtigen had. Rechter Van der Wyk bevestigt ten slotte de geestelijke gestoordheid van Tsafendas toen hij de moord pleeg de. Rapenburg 10: Tienersociëteit der bescherming. GosJiga-Deufcman en ui», n. slng. (Forum o.l.v. dr. D. A. van Kre velen 8 uur nam. Auberge Franchise (Kloksteeg)Ca- fé-chantant Leids Zoldercabaret, 9 u Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia", 8 u nam. Oegstgeest (Witte Huis)Film vertoning door J. de 'lEcluse voor Leldse Smalfilmliga, 8 uur nam. VOOR HET EERST IN ONS LAND Geestelijke benoemd na overleg met deken Voor het eerst in de historie van de R.K. kei-k in Nedex-land is een lei dinggevende geestelijke functionaris door een bisschop benoemd na voor afgaand democratisch overleg met het kerkvolk. Mgr. G. de Vet, bis schop van Bi-eda, heeft tot deken van het dekenaat Bergen op Zoom be noemd pastoor J. H. Boumans uit Bergen op Zoom. Het dekenaat Ber gen op Zoom telt acht parochies in de stad Bergen op Zoom en zeven in omliggende dorpen. Het dékenaal- past oraal beraad, het adviescollege waarin' priesters, religieuzen en leken zijn vertegenwoordigd, had van de bisschop de gelegenheid gekregen de naar hun inzicht meest geschikte kandidaten voor te dragen. De bis schop heeft het advies van de meer derheid van dit pastoraal beraad bij zijn benoeming overgenomen. Toen bekend werd, dat de bisschop het advies van het kerkvolk vooraf zou inwinnen werd de naam van pas toor Boumans reeds algemeen als de geschiktste kandidaat genoemd. De ken Boumans is 55 jaar, sinds 1964 pastoor te Bergen op Zoom en staat als vooruitstrevend bekend. Geding over korting op merkartikelen Voor de president van de Amster damse rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, heeft gisteren een kort geding gediend, dat veertien fabrikanten van merkartikelen hebben aangespannen tegen twee Amsterdamse levensmid- delenbedrijven, de N.V. Dirk van den Bi-oek Supermarket en de N.V. Jac. Hermans Levensmiddelenbedrijf. De inzet daarvan was de aankondiging vaxi deze twee bedx-ijven, dat zij merk artikelen aan het publiek tegen een lagere prijs gaan verkopen dan de door de fabrikanten vastgestelde verkoopsprijzen. De veertien fabri- kantexx vragen de president de beide levensmiddelenbedrijven te bevelen de verkoop van hun merkartikelen tegen andere dan de vastgestelde prijzen te staken, op straffe van een dwangsom van f250 per overtreding. De raadslieden van de fabrikanten stelden, dat de gedaagden met hun actie, die hy als een stuntobject kwa lificeerde, de verkooppolitiek der fa brieken doorkruisen. Zij gebruiken een drogreden, waarin zij volgens pleiter eigenlijk zeggen dat zij teveel verdienen. Zij kunnen volgexxs hem dit op andere wijze aan de consu ment ten goede laten komen door middel van de prfjzen van de vrije artikelen. De beide levensmiddelen - bedrijven zijn gebonden aan de ver plichtingen van de verkoopvoorwaar den. De raadsman van de beide levens- middelenbedrijven, mr. J. A Waarden, concludeerde aan het slot van zijn langdurig pleidooi, dat de vordering der veertien fabrikanten moet worden afgewezen omdat de verkoopvoorwaarden nietig zijn, al thans onverbindend. Subsidiair is volgens hem het beroep dat zij e doen nietig, als strijdig met de goede trouw door hun eigen gedragingen Uitspraak 31 januari. BINNENLAND Dodelyke val Gisteren is in Huize St.-Elisabeth aan de Maurits- kade in Amsterdam de 18-jarige mej. 5. de Waal, leerlinge van een huishoudschool, toen zij bezig was met het schoonmaken van een bo venlicht, door het bovenlicht geval- en in een acht meter lager gele trapportaal terechtgekomen. On derweg naar het ziekenhuis is het meisje aan haar verwondingen over leden. „Nederland ontwapent" De Ho- je Raad heeft een Naardense fabri kant, die door de kantonrechter en de rechtbank was veroordeeld omdat hij in stiijd met de verordexxing landschapsschoon Noord-Holland zonder voorafgaande ontheffing de woorden „Nederland ontwapent" in neonletters op de fabriekstox-en van zijn bedrijf had aangebracht, ontsla- van alle rechtsvervolging. Blij kens het arrest is de Hoge Raad van oordeel, dat het aanbrengen van neonletters op een toren op één lijn moet worden gesteld met het aan brengen van gedrukte of geschreven stukken, omdat ook dit middel van bekendmaking in het maatschappe lijke verkeer een zelfstandige func tie heeft. Generaal van Rhjjn overleden a een ernstige ziekte is in Hattem overleden brigade-generaal titulair J. van Rhijn, voormalig com mandant van de Infanterieschool in Harderwijk. Generaal Van Rhijn werd 72 jaar oud. Nederlanders onderscheiden Tijdens een bijeenkomst gisteren ten huize van de Israëlische ambas sadeur in ons land, Daniël Lewin, heeft deze namens het in Israël ge vestigde instituut Ja Va-Sjem aan 39 Nederlandse mannen en vrouwen on- dei'scheidingen uitgereikt, omdat deze met gevaar voor eigen leven geduren de de laatste oorlog joodse landgeno ten hebben geholpen. Drie eveneens onderscheiden personen waren niet aanwezig, één van hen met het ex cuus: „Ik ben geen heldin, maar heb mijn plicht gedaan". De plech tigheid werd bijgewoond door minis ter en mevrouw Luns. De ambassa deur stelde allen in het bezit van een certificaat, dat hixn het recht geeft een boom te planten in de „Al lee des Justes" (Justes: nlet-joden die met gevaar voor eigen leven Jo den het leven hebben gered). Te dicht bij verkeersvliegtuig De gezagvoerder van een verkeers vliegtuig van Bi-itish United Airways, heeft gistermiddag over zijn ra installatie aan de verkeerstoren op i Schiphol gemeld, dat hij hoog boven ons land (tussen Amsterdam en Morxnikendam) vliegend plotseling een militair straalvliegtuig zijn baan zag kruisen en wel op een afstand, die hij tussen de 100 en de 200 me ter schatte. Het militaire toestel heeft zich niet aan de verkeerstoren ge meld. Het moet een buitenlandse machine zijn geweest. Militair omgekomen Op het terrein van de Generaal Spoorkazer- ne in Ermelo is gisteren de 20-jarige dienstplichtige sergeant M. A. D. H. Schiltmans. bekneld geraakt tussen achteruitrijdend "en een gepar keerd staand AMX-voertuig. De jongeman is aan de verwondingen overleden. HU was ingedeeld bU de ondersteuningscompagnie van het 41ste pantser infanteriebataljon en woonachtig in Tiel. Schuttersvereniging vrijgesproken De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de voorzitter en de secreta- •an de schuttery „St.-Joseph" uit Stein vrygesproken van schuld aan ongeval, dat tUdens een op 16 mei 1965 gehouden schuttersfeest door een verdwaalde kogel werd ver oorzaakt. De kogel ging veel verder dan de schietstang en kwam txissen de toeschouwers van een voetbalwed- strUd terecht. Een man moest met ernstig schedelletsel in een zieken huis worden opgenomen. De politie maakte proces-verbaal op. Na de kantonrechter heeft nu ook de rechtbank het bestuur vrygesproken. In schutterskringen had men zich al voorgenomen geen toernooien meer te organiseren, wanneer de be sturen verantwoordelUk zouden wor den gesteld. BUITENLAND Rijtuigjes in Moskou Moskou krUgt iets nieuws: rij tuigjes. Met deze paardentractie zal het publiek naar de schouwbixrgen en huwelUks- paleizen kunnen ryden of gewoon een ritje door een van de stadspar ken kunnen maken. Behalve de ge wone rUtuigjes komen er ook troi ka's. Eixkele straten worden geheel voor het autoverkeer gesloten, om de ritjes met de schilderachtige paar dentractie plezieriger te maken. Bendeleidster Een 34-jarige huisvrouw in Flensburg in het dis trict SleeswUk blUkfc de leidster te zUn van een zeveixkopplge Inbrekers bende die de laatste twee jaren zo'n 70 inbraken in levensmiddelenzaken en automatendiefstallen heeft ge pleegd. De politie in Flensburg deel de gisteren mee dat de vrouw leid ster was van vier mannen tussen 25 en 36 jaar oud en twee vrouwen. Haar man zou niet geweten hebben dat zU 's nachts op strooptocht uit ging. Boycot in Macao Pro-commu nistische Chinese leiders hebben gis teravond opgeroepen tot boycot van voedselvoorziening, dienstverlening en belastingbetaling aan de Portu gese autoriteiten van Macao. Tevo- had de regering officieel bekend gemaakt, dat men er niet in geslaagd was overeenstemming te berei ken met communistisch-China, over de bewoordingen van de verontschul digingen die de regering aan moet bieden voor de dood van acht Chi nezen bU relletjes in december. Aardverschuiving By een aard verschuiving in een dorp op het Phi- lippUxxse eiland Ley te zUn gisteren 24 mensen omgekomen. Een aantal woningen werd bedolven. An astasia Een Hamburgs ge rechtshof heeft de uitspraak in de zaak Anastasia verdaagd tot 28 fe bruari. Drie jaar zUn nu getuigen verklaringen gehoord in het proces dat Anna Anderson heeft aangespan nen om erkend te worden als groot hertogin Anastasia, de jongste doch- van de laatste Rxxssische tsaar. Naar de maatstaven van deze zaak, die zich al meer dan 30 jaar voort sleept, is dit maar kort uitstel. Zeven Belgen vrjj Zeven Belgi sche zakenlieden, die zondag werden gearresteerd, verdacht van een sa menzwering om de Kongolese econo mie te saboteren, zUn uit de gevan genis vrijgelaten en onder huisar- rest geplaatst, zo meldt radio-Klnsja- sa. ZU zullen zdch tUdens het voor onderzoek dagelUks bU de politie moeten melden. Verworpen De Belgische Kamer heeft gisteravond met 116 tegen 75 stemmen een motie van wantrouwen van de socialistische oppositie tegen het beleid van de coalitieregering van christelUke volkspartU en libera len verworpen. De motie was inge diend na een socialistische interpel latie naar aanleiding van plannen voor bezxxinigingen en belastingver hoging, die de regering-Vandenboey- nants heeft aangekondigd en die deze week aan het parlement zullen worden voorgelegd. NederlandVenetië Drie Neder landse waterstaatkundigen zUn met Italiaanse autoiiteiten In Vene tië besprekingen begonnen over een betere verdediging tegen de zee van de oude kanalenstad. Eind november is in Venetië veel schade aangericht door ongewoon hoog water. Prof. ir. L. Van Bendegom van Delft, Ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van de directie waterstaat, en ir. H. A. Fergxisen, hoofdingenieur-directeur van de directie benedenrivieren, ver toeven in Venetië op uitnodiging van de Italiaanse Rotary-club. Roefje". Spr. dhr. J. grafologie, 8 uur nam Schouwburg: K. en O. .Theater" speelt „De hi 1 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewe. ;ing. Spr. mevr. A. E.^ Kerremans. Oude RUn 5: Gemeente voo» W!. spronkelijk christendom. Spr. evange. '1st N. v. d. Brugge, 7.30 uur nam. Oude Rijn 6: Pinkstergemeente, „y, dhr J. Eikerbout van Voorburg, 2 uui Rapenburg 10 (Open Huls)Tiener, sociëteit ,.'t Roefje' en ,,'t Venster', 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Hondenshow Kyno. logen ver. „RUnland", 11.30 uur Steenschuur 6: Kerk van Christus van de heiligen der dagen Spr. dhr. Diender, 10.3 caclub „De detector", 7.309.3 Den Burcht: Contact-bijeenkom!) Leldse Bond van Volkstulndersveren). Den Burcht Jacobazaal) l chr. onderwUs, 910 u Universiteit: K. Dagelijks 7 en 9.15 uur, 'a middags 3, 3 en 4 uur huwelijk Prinses Margrit', (zondags ook om 5 uur). LIDO: „Gescheurd gordijn", Dagelijks 2.30, 7 Dagelijks 2.30, 7 i 9.15 2.30, 4.45, 7 en 9.15 i STUDIO: „The pawnbroker", 18 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. zont 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR„De stem van het wat« alle leeftijden, Dagelij ka 2.30. 7 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling t, childerijen, etsen en tekeningen vu 7heo Daamen, Maandag t/m vrijde Legermuseum (Pesthuislaan)M«l uitzondering van zaterdag (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde; 17 i maart). Rijksmuseum v Tentoonstelling va van Kyösaï. Dage 'a Zondag» 13 17 RUksi na 13-17 (Steenstraat 1): Dag 10-17 i RJlksmu. de geschieden)! der natuurwetenschappen: Dag 104 nu zond 1-4 i Wassenaar (Kunsteaal HeuffTen. dien dinsdagavond Apotheek Haven De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt theek Voorschoten zijn de gehele weel plege men de eigen huisarts. Na zaterdagmiddag 12 men voor spo" foon 2 2 2 2 2. spoedgevallen doktertele specialist (of diens waarnemers) op dokterstelefoon 22222. HAAGSE AGENDA WOENSDAG 25 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Rotterdams Toneel: .Arsenicum e oseph's Place, gramma: „Een Bob Bouber. WEER RAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) SS 3 Amsterdam zwaar bew Den Helder regen Ypenbuxg regenbul Twente Eindhoven Z.-Limburg Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice BerlUn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno i Wenen Innsbruck Belgrado Athene onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2