LEIDSCH DAGBLAD Steeds krachtiger tegen aanhang van verzet Mao Tanker gekapseisd Verbeten jacht op pyromaan in Amsterdam JAMIN Malik en Soeharto contra Soekarno Auto tegen boom: drie doden n.v. v. d. velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 JANUARI 1967 No. 32083 Directeur; E. A. E. vac Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no 67065 Provincie Kiangsi in handen van Lioe ins van Verlag de rentestand? De ministers van Financiën m Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Engeland en de Ver. Sta ten hebben gisteravond beslo ten samen te werken om in hun landen de rentestand te verla gen, aldus een communiqué. ^De vijf ministers waren zater- en gisteren in Londen bij een om hierover besprekingen 'te voeren. Volgens een communiqué waren de ministers tevreden over de maatregelen, die enke le landen onlangs hebben ge nomen om beperkingen op de kredietverlening te verzach ten, die in het verleden, hebben bijgedragen de inflatoire druk op de economie te verminde ren. Zij kwamen overeen, dat. het in enkele landen nuttig zou zijn, deze verzachting met het I oog op de ontwikkeling van zo wel hun eigen als de wereld economie, verder door te voe- ADVERTENTTE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797* /21561 BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN WEERBERICHT Warmere nacht Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk in het oosten en noord oosten van het land nog enige regen, overigens half tot zwaar bewolkt Met plaatselijk enkele buien. Krach tige tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 JANUARI ,la4 Zon op: 8.32 uur; onder: 17.12 urn- Maan op: 14.35 uur; onder: 7.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.30 en 13.51 ma-, laagwater te 8.45 en 22.08 uur. Dit nommei bestaat alt 18 pagina's isten de straat op om het uit te vech ten met Rode Gardisten, aldus een muurkrant in Peking. Decreet Het officiële persagentschap „Nieuw China" heeft vandaag officieel toegegeven dat de machten tegen partijleider Mao „een verzet zonder weerga'' bieden en zich vastklampen aan hun „po litieke en financiële macht". De bekendmaking van Nieuw China volgde op berichten uit Hongkong dat arbeiders, boeren en voor malige soldaten hun eigen leger tegen Mao en zijn volgelingen hebben gevormd in de zuidoostelijke provicie Kiangsi en in dit belangrijke gebied (ruim 3 miljoen inwoners) vele sleutelposities in handen hebben. President Lioe, Mao's grote rivaal, staat sterk in midden- en zuid-China omdat hij daar de meeste provinciale functionarissen heeft benoemd. Gevechtskorps Arbeiders anti-Mao en boerenor- ganisaties, aldus de radio in Nants- Jang (de hoofdstad van Kiangsi), waar zij het gevechtskorps „1 augus tus" hebben gevormd. Dit korps wordt gecommandeerd door een groot aantal kaderleden van de partij, on- wie vele voormalige soldaten, al- radio-Nantsjang. De naam „1 au gustus" is kennelijk gekozen om te appelleren aan de communisten uit de provincie om de beweging tegen Mao te volgen. Op 1 augustus 1927 brachten de Chinese communisten ;n muiterij hun eerste leger op de been. De strijdkrachten van boeren en arbeiders, aldus radio-Nantsjang, hebben „vele Rode Gardisten buiten gevecht gesteld". In hoeverre men de meestal in bloemrijke taal gestelde verklaringen letterlijk moet opvatten is niet duidelijk. De kans bestaat dat het hier om een grootscheepse ideo logische strijd gaat. Nieuw China ver wijt de boeren en arbeiders (de „con- tra-revolutionadren) in dliit gebied echter geweld en terreur. Ook in tal Middenchinese steden (Woehan Tsjentsjien) en in Mandsjoerije zouden gevechten aan de gang zijn. Paoting kwamen 10.000 anti- Mao- respondenten ontlenen muurkranten dat partijleider Mao heeft verklaard dat zelfs perso nen die zeer ernstige fouten hebben gemaakt de kans moeten krijgen zich te beteren. Hij zou een decreet heb ben uitgevaardigd waarin hij hoge functionarissen aanspoort met de massa's contact op te nemen en te luisteren naar hun kritiek, voorts in bijzonderheden de partijpolitiek uit te leggen en niet terug te deinzen om hun vergissingen uit het verleden te erkennen en te corrigeren. Uit dit decreet wordt opgemaakt dat niet alle Chinezen die zijn bekritiseerd ook zullen worden ontslagen. Premier Tsjoe En-lai heeft enige verdeeldheid onthuld in de groep van allernaaste medewerkers van Mao. Aanleiding was een aanval via een Indonesische president steeds meer in het nauw Wil einde komen de politieke crisis in Indonesië dan zal president Soekarno moeten aftreden, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik, gis teravond op een receptie in Djakar ta verklaard. Op de vraag van een journalist wie er na het aftreden van Soekarno staatshoofd of president moet wor den, antwoordde Malik: „Laat dat aan het volkscongres over". Het Indonesische parlement is in middels vandaag bijeengekomen. Op de agenda staan het debat over de positie van de president en de bezet ting van de 108 zetels, die vroeger werden ingenomen door leden van de verboden communistische partij. De zetels zullen nu bezet worden door leden van tegen Soekarno gerichte actiefronten zoals die van studenten en arbeiders. De commandant van Djakarta, ge- neraal-majoor Amir Machmoed, ver klaarde gisteren dat hij bereid is Soekarno te arresteren als hij het bevel daartoe krijgt. Kleine groepjes jonge Indonesiërs doorkruisten vanochtend de straten van Djakarta. Zij eisten dat presi dent Soekarno voor het gerecht ge daagd wordt. Zaterdag jl. verzamel den bijna 2.000 jongeren zich voor het legerhoofdkwartier, waar ze spreekkoren „dood aan Soekarno" aanhieven. De voorzitter van het Indonesi sche kabinets-presidium, generaal Soeharto, heeft zaterdag in een dag order aan het Indonesische leger verklaard dat „onlangs gevonden do cumenten de schuld van Soekarno aantoonden". In Djakarta wordt deze verklaring van Soeharto uitge legd als een teken dat het leger be sloten heeft zijn hand van het staatshoofd af te trekken. Nog vier- maanden geleden onderdrukte het leger de studentenbetogingen voor het presidentiële paleis. Maar naar de mening van buitenlandse waar nemers hebben het leger en de stu denten thans hun optreden gecoördi neerd om Soekarno te liquideren door de verantwoordelijkheid voor de staatsgreeppoging van oktober 1965 op zijn schouders te leggen. muurkrant op Sjao Hoea, leider van de politieke commissarissen voor de strijdkrachten. Tsjoe En-lai belegde daarop een spoedvergadering van 400 hoge officieren en zei dat Sjao hon derd procent betrouwbaar was en dat de muurkranten soms „demagogisch" zijn. Dit is een bedekte kritiek op mevr. Mao, die de gegevens voor de aan val op Sjao naar de Rode Gardisten heeft laten uitlekken. Intussen is mevr. Mao er nu door de Rode Gar disten in een muurkrant van be schuldigd dat zij „een klassestand punt" heeft ingenomen in haar in terpretatie van de culturele revolu tie, in strijd met de gedachte van Mao zelf. Mevr. Mao wordt nu ver zocht haar houding „te verduide lijken". Vernederingen BEROEP VAN JOHNSON OP SOW JET-UNIE President Johnson heeft van daag het Kremlin doen weten, dat de VS bereid zijn met de Sowjet-Unie samen te werken over vraagstukken variërend van bewapeningscontrole tot hulpverlening bij hongersnood. Dit aanbod van de Amerikaan se president is overgebracht door de Amerikaanse ambas sadeur Llewellyn Thompson, toen hij vandaag zijn geloofs brieven aanbood. Bij deze gelegenheid heeft Thomp- son er bij de Russen op aangedron gen meer nadruk te leggen op de ge meenschappelijke belangen en minder op de verschillen van mening. De Amerikaanse ambassadeur zei in zijn onderhoud met president Podgorni van de Sowjet-Unie, dat de VS en de Sowjet-Unie zich gesteld zien te genover gemeenschappelijke vraag stukken wegens de bestaande kloof tussen de geïndustraliaseerde en de ontwikkelingslanden. Thompson zal premier Kosigin een boodschap overhandigen van presi dent Johnson waarin een beroep op de Russische regering wordt gedaan, met de VS mee te doen aan opschor- de uitbreiding van het stel de verdediging tegen raket- mandarijn op had. De aanvallen. genoemd Gisteren zijn in Peking drie hoge militaire figuren door de straten van Peking gevoerd, waarbij zij tal van vernederingen moesten ondergaan. Twee van hen droegen „do borden der schande" op hun borst, terwijl de tinS derde behalve het bord ook nog de se' hoed drie werden niet met maar men vermoedt dat zij leiders van militaire scholen waren. Vandaag zijn in Peking muurkran ten verschenen met foto's van de burgemeester van Sjanghai en vijf tien anderen terwijl zij door de stad worden gesleept. De 16 mannen op de foto's dragen allen een bord om de hals met de woorden „reactionair element". President Tsjang Kai-sjek van na tionalistisch China heeft vandaag in een rede in Taipeh verklaard, dat de regering in Peking op de rand van ineenstorting staat. Door de tegen Mao en het communisme gerichte krachten te verstericen, zullen wij een toestand scheppen die gunstig is voor de vrijheid op en buiten het vaste land van China, aldus Tsjang Kai- sjek. Daarna, zo zei de president, zullen wij de namaakregering in Peking, die op het punt staat ineen te storten, omverwerpen en onze heilige taak, namelijk de verovering van het vas teland en de bevrijding van onze landgenoten, vervullen. (Het sensationele bericht van zater dag uit Peking als zou Maarschalk Lin Piao hebben gezegd dat er in China een burgeroorlog woedt, is ge baseerd op een verkeerde vertaling. De Chinese minister van Defensie heeft die uitdrukking niet gebruikt, zo meldt het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg uit de Chinese hoofd stad). Een archieffoto van de ertstanker Jacob Verolme, Scheepsramp bij Canarische Eilanden eist één dode en één gewonde (Van o e IJmuidense correspondent) Drie Italianen zijn vannacht om gekomen bij een ernstig verkeers ongeval in de gemeente Heemskerk. Het drietal reeds met een personen auto in de richting Castricum, ko mende van Beverwijk, toen in de bocht bij het jachthuis aan de Rijks straatweg in Heemskerk de auto als gevolg van de hoge snelheid welke het voertuig had, van het wegdek schoof. Volgens een ooggetuige heeft de bestuurder nog geremd, doch de wagen slipte en reed in volle vaart tegen een boom. Twee inzittenden, de 30-jarige S. Modica en de 32-jarige R. Marras, die de auto bestuurde, werden op slag gedood. De 27-jarige L. Ruffo is later in de nacht over leden in het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk. Meer dan een uur heeft de politie werk gehad om de inzitten den te bevrijden uit de wrakstukken van de auto, die geheel om de boom was gekronkeld. (Van onze A'damse correspondent) De politie en bewoners van de Am sterdamse binnenstad hebben dit weekeinde een felle jacht gemaakt op de pyromaan. Hij of zjj liet zich echter niet zien. In de nacht van zaterdag op zondag werd geen enke le poging tot brandstichting gedaan. De afgelopen nacht werd alleen alarm geslagen nadat benzine in de brievenbus van een bedrijf aan de Beursstraat was gegoten. De benzine had geen vlam gevat. De dader was spoorloos. Een onderzoek door de po litie had vanmorgen nog geen resul taat opgeleverd. De politie heeft in verband met het optreden van de pyromaan in de binnenstad 's nachts een ver scherpte surveillance ingesteld. De leiding van deze „operatie-pyro maan" berust bij de hoofd-inspec- teur P. van Dijk. Een onderzoek door de politie-deskundige drs. D. Eskes heeft inmiddels aan het licht ge bracht dat de brandstof, die de brandstichter door brievenbussen naar binnen gooit, een mengsel van benzine en olie is, zoals dat gebruikt wordt voor bromfietsmotoren. Ook bewoners Behalve de politie hebben ook de bewoners van het centrum de jacht op de pyromaan geopend. Met de door de pyromaan van vorig jaar aangestoken branden in de Betha- niën-dwarsstraat en de Kloveniers burgwal, waarbij acht personen het leven verloren, nog vers in het ge heugen, hebben enkele tientallen burgers zich bewapend met knuppels en ijzeren staven. Hiermee houden zij 's nachts op straathoeken de wacht. In de nacht van zaterdag op zondag hielden enkele van hen een Marokkaan staande, die zich volgens hen verdacht gedroeg. Zij brachten hem over naar het politiebureau. De man bleek niets met de brandstich tingen te maken te hebben. Hij had allee lopen zoeken naar een straat. Hierbij was hij geregeld stil blijven staan om straatnaambordjes te be kijken. In de Kempen De Kempense pyromaan die al maanden aan het werk is, heeft zijn werkterrein waarschijnlijk verlegd. Vannacht werd in Hoogeloon de schuur van de landbouwer Gerritson een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered De brand werd om kwart voor twaalf gesticht. Tot dus ver was de pyromaan hoofdzakelijk in Vessem en directe omgeving ac tief. De overlevenden van het Neder landse ertstankerschip Jacob Ver olme, dat gisterochtend 120 mijl ten westen van de Canarische eilanden door een explosie werd getroffen, zijn vanochtend op Las Palmas, één van de voornaamste eilanden van deze groep, aan land gebracht. Zij beves tigden dat één lid van de beman ning om het leven is gekomen: de 24-jarige vierde machinist A. M. J. Sengers uit Mierlo. Onder de overle venden bevond zich één gewonde, de lasser Jan Molleman (27) uit Am sterdam. Hij had snljwonden aan het gezicht. De politie had een lijst van slechts 41 namen, waarschijnlijk verstrekt door de rederij van de Jacob Verol me, maar de opvarenden zeiden dat hun aantal 47 was. Twee artsen die met een parachute uit een Ameri kaans reddingsvliegtuig (van de La- jes luchtmachtbasis op de Azoren) waren gesprongen om de mannen in de vier reddingsboten eerste hulp te verlenen zijn niet aan land gegaan. Het reddingstoestel was direct na een noodsein van de Jacob Verolme te hulp geschoten. Opgepikt De overlevenden werden opgepikt door het Poolse cruiseschip Batory, dat 32 km van de Jacob Verolme voer, op weg naar Trinidad. De twee airtsen en het stoffelijk overschot van de overleden machinist worden door de Batory naar Madeira ge bracht. De meeste overlevenden (18 Neder landers, onder wie kapitein \V. D. Kruyer (50) uit Voorschoten en de derde werktuigkundige J. P. F. ten Broeke (44) uit Leiden, twee Chi nezen en 27 Portugezen) maken het goed. Ze zijn in hotels ondergebracht en zouden vandaag nog naar Tene- rife worden gebracht. De Jacob Verolme was met 25.000 ton ijzererts op weg van Brazilië naar de Hoogovens in IJmuiden. De explosie schijnt zich te hebben voor gedaan op het voordek. Het eerste verminkte noodsein van de Jacob Verolme werd gisterochtend om 11.57 uur opgevangen door de sleepboot Zwarte Zee die direct andere sche pen waarschuwde. Deze seinen wer den om. opgevangen door de Pool Batory, die betrekkelijk dichtbij lag en al spoedig de vier reddingsboten in het oog kreeg, waarin de overle venden van de Jacob Verolme inmid dels het schip hadden verlaten. De mannen hebben enkele uren op een zware zee rondgedobberd. Ook de Zwarte Zee, die van de Middellandse Zee, waar zij een sleep had afgele verd, op weg was naar de Azoren is ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 opgestoomd naai- de Jacob Verolme, maar de sleepboot kan hier morgen ochtend pas aankomen. Vanochtend was nog niet bekend wat er eigenlijk precies op het schip is gebeurd. Een telegram meldde een ontploffing in het voorschip in de voorpiek, een ander telegram sprak van een ontploffing in het voorschip en volgens de rederij was er een ex plosie öp het voorschip. Ondersteboven Vuurgevecht in Managua In Managua, de hoofdstad van de Middenamerikaanse republiek Nica ragua, zijn gisteren ruim twintig per sonen om het leven gekomen en bij na honderd gewond bij een vuurge vecht dat ontstond tussen de natio nale garde en ongeveer 5000 demon stranten van de oppositie. De betogers gooiden ruiten van het nationale paleis in en drongen het Grand Hotel binnen. Uit de ramen van dit hotel schoten zij met revol vers en geweren. Voor het telegraaf kantoor ontplofte een zelfgemaakte bom. Op dat moment greep de na tionale garde in. De strijd zou in de straten rond het presidentiële paleis nog altijd voortduren. De betoging was gericht tegen de kandidatuur voor het presidentschap van generaal Somoza, wiens vader 48 jaar president is geweest totdat hU in 1956 werd vermoord. De verkiezin gen worden op 5 februari gehouden. De huidige president Lorenzo Guerrero verbleef tijdens het uitbre ken van de rel in Leon, op 100 km van de hoofdstad. Daar demonstreer den aanhangers van Somoza. Guer rero heeft de Organisatie van Ame rikaanse Staten verzocht in te giij- pen Suiker duurder Suiker is met ingang van vandaag twee cent per kilo, duurder gewor den. Dat is net gevolg van een ver hoging van de aï-fabrieksprjjs, een verruiming van de marge voor de tussenhandel en hogere vervoerskos ten Minister Biesheuvel (Landbouw) t voor de verhoging toestemming gegeven. Het is mogelijk dat het schip is ge kapseisd en dat de ertslading door het grote gewicht door de luiken la gezakt en naar de zeebodem is ver dwenen. Waarschijnlijk bevindt zich een grote luchtbel ln de romp van het omgeslagen schip, waardoor het blijft drijven. Een eventuele berging zou grot» problemen opleveren, omdat sleepbo ten op de gladde scheepsromp geen houvast kunnen krijgen. Er ls geen punt te bedenken waar een sleeptros kan worden vastgemaakt. Bovendien heeft de tanker een grote diepgang van ongeveer 30 meter veroorzaakt door de hoge opbouw van het ach terschip en de masten die nu onder water steken. Een haven die dat zou kunnen „verwerken" is vermoedelijk nergens te vinden. Eigenaresse van het schip Ia de Ned. ErtstankermaatechappU ln Den Haag, een dochteronderneming van het Verolme-concern, die ln 1956 ls opgericht. De maatschappij heeft drie schepen in dienst: de Jacob Ver olme. de P. G. Thulin en de Johan Frans. Deze schepen varen meestal op de wilde vaart of ln charter. ADVERTENTIE haagse hopjes niet duur wel heerlijk ©uct ©©e, irwo f Duinwaterleiding. Over den toestand van het Leid- 1 sche drinkwater valt niet te j twisten. Er is behoefte, drin- gende behoefte aan beter, <3 helder en zuiver drinkwater j en hoe dat te verkrijgen is, daartoe wordt ons thans den weg geo-pend door eene ver- eeniging, die zich ten doel i stelt het duinwater op te vangen in de duinen tus- schen Scheveningen en Kat- i wijk, om het te leiden naar 5 Leiden en aldaar voor de tn- j gezetenen beschikbaar stellen. Donderdag ochtend heeft men te Smilde een huis, dat r. Woensdag door den hevigen a storm letterlijk geheei onder 1 de sneeuw was geraakt, 1 der opgedolven. Sedert 1845 9 is in deze environs zo veel i g sneeuw niet gevallen als in 2 deze week.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1