Oude grossiers in moord en doodslag oude Bouwen aan het „Hawaii van ZATERDAG 21 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD LD-EXTR „Haltriep Darragh met stentorstem, het wapen opheffend, ,,o stoot je Hij kon zün bedreiging niet voleindigen, nog minder in een daad zetten, want terwijl andermaal de bliksem flitste en de donder ro klonk de scherpe knal ener revolver. Een vuurstraal siste door het op kier staande venster en het tot een dodelijke stoot opgeheven wapen c gleed de hand van de misdadiger en viel kletterend op de grond. Gel tijdig zonk hij zelf, een gorgelende kreet uitstoten, Ineen. Ora Sterling bleef als verlamd staan. Een onmacht nabij leunde tegen de deurpost. Voor haar voeten lag haar pijniger, wiens rode leve sap uit een zware wond vloeide. Thans werd het raam opgengeschoven Nick Carter klauterde naar binnen. Een kreet van vreugde drong uit de borst der zoeven zwaar beproe jonge vrouw, toen zij haar redder herkende. „Ik geloof, dat ik juist tijd gekomen ben", zei Nick Carter kalm. Onbeweeglijk staarde Ora Sf ling naar de op de grond liggende rochelende schurk. „Verspil uw bl ken niet aan de ellendeling, mevrouw", vermaande Nick Carter h. goedig. „Zijn lippen zullen uw geheim niet verraden; ik heb goed gemil „Is hij dood?" riep zij sidderend uit. „Ja", antwoordde Nick Carter. Hij had zich over de man gebukt zich overtuigd, dat het leven gevloden was. „Kom, het is hier geen pla Kijk naar rechts voor de res Foto hierboven: In Puerto de la Cruz schieten flatgebouwen uit de grond. Ernaast: Grillige rotsformaties in een slapende krater. restaurant, een zwembad en een supermarkt. Ruim een jaar geleden is men met de bouw begonnen en nu is men zo ver dat 48 bungalows en 157 appartementen met een totale capaciteit van ongeveer 500 bed den, gereed zijn. Hierbij is een zwembad met een oppervlakte van 3600 vierkante meter aangelegd, waarnaast een hypermodern restau rant is opgetrokken. De N.V. „Ten Bel" werkt met een kapitaal van vijftig miljoen pese ta's. Van de aandelen is zestien procent in Spaanse handen. Dit om het werken op Spaans grond gebied te vergemakkelijken. De di rectie wordt gevormd door de Bel gen M. Huygen en T. van den Driessche en de Rotterdamse za kenman A. G. van Baardwijk. Bungalows en appartementen die de N.V. „Ten Bel" bouwt, worden verkocht, tot nu toe hoofdzakelijk aan Belgen. De eigenaars kunnen vervolgens met de n.v. een contract sluiten, waarbij deze de zorg voor de verhuur voor haar rekening neemt en de eigenaar een netto opbrengst van zes procent per jaar garandeert. In Nederland vindt de verhuur plaats via de Nederlandse Reisvereniging. Met driehonderd arbeiders werkt de n.v. „Ten Bel" op het ogenblik aan uitbreiding van het aantal bungalows en appartementen. De if Enkele van de bungalows en appartementen die de N.V. Ten Bel bij Los Qaletas bouwt. De boeren op Tenerije maken mak gebruik van, kamelen. Hiermee Is het eind van de acti viteiten van de n.v. „Ten Bel" op Tenerife niet bi zicht. Zjj ziet op bet eiland mogelijkheden te over DE Canarische eilanden. Zij liggen voor de kust van Afrika in de Atlan tische Oceaan, ruim duizend kilometer van de meest zuide lijke punt van het Europese vasteland, Gibraltar, even bo ven de Kreeftskeerkring, zo ongeveer op de hoogte van Havanna. Homerus situeerde ed de EI.sl- «chc velden, het verblijf van de ge lukzaligen. In het begin van deze eeuw kon de filosoof Miguel de Unamuno van één ervan nog zeg gen: een oase in de woes tijn van de beschaving Wie nu op het grootste van de dertien eilanden (samen twee pro vincies van Spanje vormende), Te- rerife, van het vliegveld Los Ro deos naar Puerto de la Cruz rijdt, wordt kort voor dit plaatsje ge confronteerd met een uithangbord van een restaurant, dat vermeldt: bel Klaus. In Los Galetas, een vissersdorpje met rond 800 inwoners aan de op ae zuidpunt van het eiland gelegen Custa del Silendo, nodigt een der gelijk bord aan een woning later in keurig Nederlands uit: „koop hier uw Canarisch handwerk". Het zijn twee kenmerkende illu straties van de ontwikkeling tot een van Europas belangrijkste toeris tenoorden, die de Canarische eilan den op het ogenblik doormaken. Tot voor kort waren vrijwel de enige buitenlanders die men op de eilanden zag Engelsen, die er na gepensioneerd te zijn hun laatste levensdagen kwamen slijten. Nu chartervluchten de kosten van een reis erheen drastisch hebben be perkt, komen de eilanden echter meer en meer in trek by zon-zoe kende noorderlingen. Vooral '8 winters vormen zij een aantrekkelijk en veel gekozen reis doel. In de koudste maand die men er kent, februari, komt op Tene rife de gemiddelde temperatuur niet beneden de 17 graden celsius. Ook de temperatuur van het zee water blijft zo aangenaam, dat men er in deze tijd graag een duik in neemt. In de zomermaanden blijft de temperatuur op de eilanden on danks de ligging dicht by de Eve naar altijd draaglijk. Op Tenerife bedraagt de gemiddelde tempera tuur in de warmste maand, augus tus, 24 graden Celsius. Regenen doet het er zelden. Dat kan ook nauwelijks oij drieduizend uren zon per jaar. Deze gunstige klimatologische omstandigheden gaan gepaard met een grote en sterk gevarieerde schoonheid van landschap. Op Te nerife vindt men in de vallei La Oratava uitgebreide plantages met bananenbomen. Enkele duizen den meters hoger, bij de berg Teide, die hoog boven het eiland uitto rent, kan men zich in een sinds het begin van deze eeuw slapende kra ter met een doorsnee van vyftien kilometer, op de maan wanen. Een andere attractie van het eiland is, dat het een vrijhaven is, wat aller lei belastingen doet vervallen. Op het ogenblik heeft Tenerife een capaciteit van ongeveer tien duizend hotel- en pensionhedden en een naar schatting even grote capaciteit aan bedden in bunga lows en appartementen. Deze capa citeit wordt snel uitgebreid. In Puerto de la Cruz schieten hotels en flatgebouwen met de allures van wolkenkrabbers uit de grond. Ook bungalows en dergelijke wor den in snel tempo bijgebouwd. Niet minder dan vijftig internationale beleggingsmaatschappijen zijn op het eiland reeds aan het bouwen of hebben plannen in deze rich ting. Ze hebben hierbij de volle dige steun van de autoriteiten. Deze willen de mogelijkheden voor het toerisme zo snel mogelijk vergro ten. Er zijn in dit verband plan nen voor de aanleg van een nieuw, groter, vliegveld. Ook zijn er snel wegen in voorbereiding. Een van de beleggingsmaatschap pijen die op het eiland activiteiten ontplooit, is de Belgisch-Ne derlands-Spaanse N.V. „Ten Bel. By Los Galetas is deze op een terrein van 500 ha bezig een lurueus vakantieoord te bouwen met bungalows, flats, hotels, een heer Van Baardwijk: „over twee, drie jaar willen wij de capaciteit uitgebreid hebben tot 2500 bedden. Daarbij komt dan nog een hotel met 500 bedden". en heeft optie genomen op een aan tal andere bouwterreinen. De hee Huygen: „Tenerife wordt het Ha wail van Europa"» 'IV.;. BUFFALOEILLANSTHE iORDiRBARQN THX CATTLC KINGOFNO-iVtAN'S LAND pBiafftss

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12