Louis Lemaire Bezeten van cabaret Paard uit stenen tijdperk heeft hekel aan dierentuin Schoolcabaret Interviev Zoon van Jan Geen acteur SATERDAG 21 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD •uspppiuj|et)q aspueiusjing 8 'junuj speA apjEBAA ap uba Buijapjaaujja^^ajgpaQg^ vjinjq -J3A spueiuauuiq qdo 6uijse|ag:9 SipfizasMi :g 6!pf!Z.aui-6!pr!zpaA:9 3pjee/v\a>jfi|36 0;£ japujjjnjQ Z uajaHsazuo-ieef pq u| rGOèjOOMlNV Vondst van Przewalski in 1879 bracht grote sensatie Vele diersoorten,die aanvankelijk op aarde leefden, zijn verdwenen. Sommige stierven uit, maar ook zeer vele verdwenen omdat de mens het ze onmogelijk maakte verder te leven. In enkele dierentuinen verspreid over de gehele wereld, pogen wetenschapsmensen bijna vergeten dieren in leven te houden en te laten voortplan ten, zodat de diersoort in kwestie wordt behouden. In de dierentuin Hellabrun in München zijn nog zeven paarden over van een soort die dateert uit het stenen tijd perk: de Przewalski-paarden, In de zomer van 1879 werd een enorm pakket afgeleverd aan het Zoölogisch Museum in St. Petersburg (het huidige Leningrad). De afzender was generaal Przewalski, die beter bekend stond als een vooraanstaand deskundige in Aziatische zaken dan als mititair. In het pakket be vonden zich de huid en de kop van een een-hoevig dier. Ongeveer twee jaar van studie en onderzoek waren nodig om te bepalen dat de door de generaal gezonden resten afkomstig moesten zijn van de voor loper van het paard, zoals wij dat nu kennen. De vondst van Przewalski veroor zaakte grote sensatie in de wetenschappe lijke wereld. Ter ere van de vinder werd deze paardesoort naar Przewalski genoemd. De generaal zei te geloven dat een aantal van die paarden nog in West-Siberië leefde. Het was bekend dat een bepaalde paar desoort tijdens het ijs- en stenen tijdperk in Europa en Azië Reefde. Men had teke ningen daarvan in oude grotten e.d. aan getroffen. Een reconstructie op basis van de resten van Przewalski's paard wees uit dat het hier ging om hetzelfde paardtype als in de grottekeningen was aangegeven. Tal van expedities werden er op uitge zonden en na tien jaar had men eindelijk succes. Men vond een aantal Przewalski- paarden, alle van dezelfde bouw, alle rood bruin van kleur, de manen kort en rechtop. De expedities die er in 1898 en 1901 op uit gingen, vingen vijftien Przewalski- paarden bij Kobdo in Siberië. Latere ex pedities kwamen er met meer terug. In totaal vijftig werden naar het bewoonde deel van Rusland gevoerd, waar de meeste stierven. Sindsdien hebben de geleerden alles in het werk gesteld om dit paarden ras voor uitsterven te behoeden. Het blijkt namelijk bijzonder moeilijk Przewalski- paarden in de dierentuin in leven te hou den. De dierentuin in Praag heeft er op het ogenblik vijfentwintig. Een stuk of twintig bevinden zich in Game-Farm Catskill (VS), alle afstammelingen van die welke in de dierentuin van München leven. En kele dierentuinen hebben 'er een paar, maar men vreest dat die spoedig zullen sterven zonder nakomelingen te hebben gekregen. Daarom besteedt men veel aan dacht aan de bevindingen van de deskun digen in München, die bij hun pogingen om het ras in leven te houden goede vorderin gen boeken, zoals onlangs weer bleek uit de geboorte van een veulen. De directeur van de Westberlijnse die rentuin heeft nog niet zo lang geleden ge zegd: „Ik heb alle reden te geloven dat de Przewalski-paarden snel uitsterven in Si berië. Ik zou ervan opkijken, als er op dit moment nog dertig in het wild voorkwa men". Ook Artis in Amsterdam bezit één exemplaar. Het Przewalski-paard is nimmer tam ge worden, zoals ons huidige paard. Alleen de merries willen een enkele keer iets uit de hand van de oppasser eten, maar dan al leen als zij daar zin in hebben. Zij zullen de mens nimmer benaderen of opzoeken. De hengsten zijn geheel onhandelbaar; nie mand heeft hen ooit kunnen borstelen, geen is ooit ook beslagen. Men hoopt dat met veel zorg en aandacht een paar exemplaren van deze prehistori sche soort eens geschikt zullen zijn voor de beste wetenschappelijke test die moge lijk is: om hun de vrijheid terug te geven en te zien wat er dan gebeurt. Siberië zou de aangewezen plaats voor een dergelijk experiment zijn. Dus: Louis wierp zich op de stu die van cabaret. Met als voorlopig resultaat: een scriptie voor zijn eindexamen kweekschool, die al veel meer dan een scriptie was. Een boekwerk, getiteld „Ca-bah-ret", dat hem al weer zoveel stof tot pra ten en nadenken heeft gegeven, dat hij onlangs een proef enquête on der tweehonderd willekeurige Rot terdammers heeft gehouden om eens te kijken,of hij er achter kan komen welke mensen naar cabaret gaan kij/ken en waarom. Een paar voorlopige resultaten van Louis' onderzoek. Geen ant woord geven op de vraag: wat is cabaret? Cabaret heeft zo veel ver schijningsvormen en vormelemen ten, dat het onmogelijk is een de- finititie te geven. Wel drie hoofd gebieden afscheiden. Namelijk: ca baret, show, variété. En dan bin nen de eerste soort acht vage on derverdelingen maken. 1. Direct politiek cabaret. De man op het toneel is direct bij de zaal betrokken. Bijvoorbeeld een socialist, die op een satirische ma nier kritiek levert op zijn eigen partij. Deze vorm werd en wordt veel in Duitsland beoefend. 2. Algemeen politiek cabaret. Deze vorm heeft de politiek als uit gangspunt genomen. 3. Cabaret van Engelse origine. TV-cabaret 'Zo is het Een zeer scherpe cabaretvorm, waarbij de journalistieke gebondenheid het HET is moeilijk met Louis Lemaire (24) in contact te komen. Moeilijk in die zin, dait hij een druk bezet leven heeft. Hij snelt op zijn oude fiets van het ene eind van de stad (Rotterdam) naar het andere en heeft praktisch geen minuut vrij om je te woord te staan. Maar heb je hem eenmaal op zijn paat- stoel, dan is hij er met geen tien paarden meer af te krij gen. Dan vertelt hij urenlang over de dingen, die hem be zighouden. En dat is nogal wat. Overdag werken op de kweekschool om zijn hoofd akte te halen. Een show van kwekelingen regisseren. De hele zakelijke leiding in handen houden van het druk bezette cabaret In den Twij felaar. Bovendien alle be schikbare tijd besteden aan het leggen van contacten, waarvan het uiteindelijke doel het verkrijgen van een eigen café-chanitant is. Lezingen houden over cabaret en tege lijkertijd zorgen, dat hij vol doende theoretische achter grond heeft, om zijn lezingen gedegen over het voetlicht te brengen. Die veelheid vatt bezigheden heeft een vastomlijnd doel. Louis Le maire heeft een intense interesse voor de meest uiteenlopende crea tieve wtingen van de mens. Niet alleen een passieve interesse. Hij wenst een vinger in de pap te hebben. Hij xvenst banden te leg gen, ontmoetingen- te organiseren, zijn mening te geven en zo moge- niet alleen uiterlijk, ook in zijn manier van doen. Hij is overdui delijk opgegroeid in de theater wereld. Die heeft een stempel op hem ge drukt. Hij vertelt er zelf over: „Toen ik vijftien was, had ik het gevoel, dat ik maar uit drie beroe pen kon kiezen. Acteur, schilder of boer. Van jongs af aan was ik niet met andere categorieën van men sen in aanraking gekomen. Bij ons thuis in Hilversum kwamen allen jonge toneelkunstenaars en schil ders uit Laren. Een boer in de buurt hielp ik wel eens op het land. Verder had ik nog niets ge zien van de wereld. Al tijdens mijn lagere schooltijd deed ik aan tonaal. Ik speelde mee in hoorspe len en had soms een klein rolletje op die bühne. Ik werd al voorbereid op een toneelcarrière. Pas veel la ter ben ik er achter gekomen, dat mijn talent zich in een andere richting beter kon kon ontplooien. Ik weet 'nu, dat Ik graag organi- hij wilde. Onder andere, omdat hQ een te brede interesse had. Op zijn twintigste had hy het echter gevonden. Hy zou onder- wyzer worden. Een vak met veel verantwoording. Een baan, waar in hy eigen baas zou zyn, een ei gen organisatie zou kunnen door voeren. Bovendien, als onderwyzer kon hy anderen iets overdragen of iets opleggen. Het bleek eohter spoedig, dat de kweekschool zyn werkdrift niét kon bevredigen. Toen Louis drie weken op school zat zette hy een leerlingenvereni ging op, die sindsdien la gaan bloei en als nooit tevoren. Hy orga niseerde film-avonden, toneelavon den. cabaretvoorstellingen, liet beel dende kunstenaars praten ovei hun politiek. Kortom, Louis was op kleine schaal waar hij zyn wild». Dar organiseertalent is pas goed naar boven gekomen, toen de fam- lie Lemaire al in Rotterdam woon de. Op de Vlaggeman-ulo werden de eerste stunts uitgehaald. Het was daar de gewoonte, dat op sschoolavonden iets werd gedaan. Toen Louis in de vierde klas zat vond hy met nog een paar klas genoten, dat de schoolavonden stom vervelend waren. Het bleek niet mogeiyk hun eigen ideeën op de officiële schoolavonden gestalte te geven. Het resultaat was. d'ait Louis en zyn vrienden aparte In de eerde klas van de kweek school ging zyn belangstelling vooj cabaret de boventoon voeren. Hi was toen omringd door een aan tal schoolgenoten, die teksten schre ven muziek maakten en graag oh traden. Louis nam vanzelfsprekeai de leiding op zich en ging met dt- ze jonge mensen expe'rimentere.. De basis voor het latere cabare. „In de Twijfelaar" waa geleg. Een jaar later presenteerde het ca baret, waar toen nog maar een en kele kwekeling deel van uitmaakt* zich aan het giro te publiek. En het werd een succes. Redei voor Louis om zich nog meer dai tevoren op het cabaret te werpen „De Twijfelaar" moest het eerste Rotterdamse cabaret worden, dat zich zou kunnen meten met de ve le Amsterdamse en Haagse ad be roemde groepen. Cabaret werd allesomvattend voor Louis. Hy praatte er zo veel over, dat het de buitenwereld ging opvallen. Eerst aan een van zyn leraren, die hem verzocht, voor zyn mede leerlingen een les te geven over cabaret. Toen schrok Louis erg. Want theoretisch wist hy nog bit ter weinig. Door zyn vele gepraat was hy wel tot een aantal gedach ten gekomen over cabaret, maar een goede theoretische achtergrond had hy niet. Een bezoek aan de bibliotheek lever der hem veel materiaal op. gemis aan autoriteitenvrees ei directheid opvallen. 4. Sociaal-geëngageerd cab Dit is de grootste groep. De c retiers zetten de mens in zijn kl heid in de maatschappy. Bij vorm staat de mens cenbnaal de Corte, Jacques Brei). 5. Poëtisoh chanson-cabaret. Franse afkomst. Dichterlijk, gaat vooral om literaire en m kale kwaliteiten. 6. Chanson de sexHcatoarett. sexualiteit staat centraal. Me< erg commercieel. Dikwyis vol ve grappen. 7. A.-politiek vindingryk cabi Bewust niet ginteresseerd in i tiek. Bijna kritiekloos cabaret, na beklemmend persoonsgebon Veel woordgrappen. 8. Algism^en satibilsöh cate By deze vorm gaan de tekstset vers te werk als journalisten, laatsten toetsen een voorval op nieuwswaarde. De tekstset ver toetst het op de mogelijk] er een goed cabaretnummer i te brengen. Louis heeft verder geprobe door middel van intervi met Nederlandse cabaretiers te vinden, hoe de gebondenh van de cabaretier is met milieu, waaruit hij voortko Het is hem gebleken, dat cd retiers meestal niet kerkgeb den zijn, niet dogmatisch. Cai retiers komen meestal uit rat gebieden. Een rooms-kathol is niet scherp. Een protesü heeft geen cabarettraditie. I liberaal ook niet, omdat caba vroeger werd beoefend d\ vagebonden en aanverwaï lieden. Een socialist pur sang ook geen cabaretier. Hij is dogmatisch. Dit is een aanbal voorlopige «uitaten van Louis' onderzoek, is nu bazig, wat hy weet te toet aan wat hy te weten gaat korr door die enquêtes, dlie hy houdt. Het doel van de hele onden ming, die zeeën van tijd kost voor Louis Lemaire: zorgen, dat met meer gezag kan praten o' caibaa-et en het met meer kt nis van zaken kunnen organisei van het oafé-Jdhantaxub, waarn hy ijvert. Misschien wordt hy nog even c derwyzer maar lang zal het n meer duren. Louis zal als een >aretkoning met toneelopvoedi le scepter zwaaien over een eig ultureel centrum, waar men; ader zijn supervisie zich creat Uilen uiten. TEST UW WOORDKENMS betekenen de onderstaande woorden lijk te tonen hoe het beter of an ders kan. Louis Lemaire wenst iemand te warden met autoriteit op cultureel gebied. Op cabaret- gebied, zegt hij zélf, omdat in ca baret. een veelheid van uitingen culmineert, die in geen andere tak van de kunst is te xrinden. Het ziet er naar uit, dat zyn op zet slaagt, zyn lezingen over caba ret hebben een zo grote bekendheid gekregen, dat hem een leraarstoel is aangeboden op de Sociale Aca demie in Driebergen. Daar gaat de kwekeling Lou s binnenkort aan staande sociale werkers les geven over het hoe en het. waarom van cabaret. Dat Louis al zo jong succes begint te boeken heeft hij voor namelijk te danken aan zijn enorme werkkracht en het ver bluffende gemak waarmee hij contacten kan leggen. Waarom zijn werkdrift zich uitgerekend richt op cabaret, wordt een ieder bij een eerste ontmoeting duidelijk. Wie met Louis praat ziet meteen, dat hij een zoon is van de toneelspeler Jan Le maire. Hij lijkt er sprekend op. schoolavonden organiseerden, waar op cabaret werd bedreven. Tekst- muziek, presentatie, alles in eigen handen. Toen dit cabaret een suc ces werd by de leerlingen begon Louis te beseffen, waar zyn kan sen lagen. Intussen hield hy de binding met het toneel, behalve thuis ook by het Rotterdamse To neel, waar hy figureerde, en by toneellessen, die hy kreeg van Lies Franken en John Lanting. zyn definitieve beslissing geen acteur te worden viel na het eind examen van de ulo, toen hy figu reerde in Cyrano de Bergerac by het Rotterdams Toneel. Hy zag in tens dat, als hy via de toneelschool acteur zou worden, hy altyd een radertje in een groter geheel zou blijven. En dat wilde hy niet. Hy wilde ergens boven staan. Zeggen hoe en wat. Organiseren, maar dan duideiyk van boven af. Dus geen toneelspeler. Maar wat dan? Het duurde twee volle jaren voor hy wist wat hy wilde. Hy ging in dienst, werd heel gauw afge keurd, was assistent va/n een foto graaf. werkte ln de haven. Kortom, was iemand, die niet meer wist, wat 8.Vreemde valuta

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10