SPORT van vandaag ,1 Schaken in Kennemer Theater May slachtoffer van ,schoenenschandaal Boris Spasski vindt hoofdprijs (f 2000,-) zeer aantrekkelijk Donner ondersteunt karakteristiek hoofd vaak met de hand Aanval Kangeroes in Haarlem vleugellam Philidor 2 behoudt kans op de titel (Van correspondent) Beverwijk heeft men voor de deur ran het station op een grasveld groot tijdelijk monument voor üfbLet schaken opgericht. Wanneer 1 men terzake kundig is, herkent men in de vorm wel een gestileer de boren een schaakstuk, dat een werkzame functie heeft in het spel •oni dat oP enige honderden meters af- jtairnd met grote vaardigheid wordt bedreven. Daartoe is 'n wit gebouw ty geheel onttrokken aan zijn dage lijkse functie. „Normaal", zegt een 'er bij de ingang, „vinden we de ziel van het verenigings leven in de IJmond. Elke avond tn bijeenkomst in één van de »len. Plus natuurlijk de bioscoop. K Maar daar zitten nu de grootmees - En de meesters. En op het it toneel van de theaterzaal ziet u de dames". Peukjes m komt tot vlak bij de dames via trapje achter de coulissen. Ilf Tussen de requisieten door is een pad gebaand, langs de schakel- Ui [asten voor de schijnwerpers, die hun lichten hebben geworpen op 32 tbijvoorbeeld twee broers en een ije Schaap, die toen nog plaat- lelijke idolen waren en nog lang a i® „Shepherds" heetten. Nu zit- 1 en op dat toneel acht dames, voor iet meerendeel afkomstig uit Mid- Oosteuropese landen, f t zijn buitengewoon slimme da- - nes. Ze weten althans zeer goed toe goed de stukken over het bord schuiven in een vinnig aanvals- de Zuidsiavische ^grootmeester Gligoric zijn partij 40 heeft beëindigd, komt hij op het langdurig goedkeurend Ccfenikken over de diverse gebogen EJ^ Joch welgevormde ruggen heen. ,Er wordt", zegt hij in keurig En- fels, „door de dames soms verras- odwiend goed geschaakt. Vaak heel ii* aannelijk". Het aantal sigarette- lt2 leukjes dat door de schaaksters oms driftig, soms bedachtzaam ivordt gedoofd, spreekt wat dat be niet minder duidelijke s, kl I"!'1 Vesl iiiii Gemak iar niet op dit toneel ontrolt zich bet voornaamste kijkspel laarvan tijdens een schaaktoer sprake is. Om het „grote inJverk" van nabij te zien, begeve •ai Ren zich naar de bioscoopzaal. Het ten; norste deel daarvan is de ^Onder fel lamplicht voornamelijk fel-gekleur- wanden, die bioscoop-inrichters niet kunnen nalaten op te Irekken, staan zestien tafeltjes op- ;jesteld in het voorste deel van de al. Vooraan acht tafeltjes waar- n de meesters strijden de in- •nationale meesters, om precies te n. De gróótmeesters worden wat n het oog onttrokken, want hun oms historische duels spelen zich vlak onder het vale gordijn, dat filmdoek bedekt. Maar daar «aat dan weer tegenover, dat het n rerloop van hun partijen idelijk wordt geschetst op grote de- ledpionstratieborden. ms ziet men een jonge lie borden wandelen fa ander in de slagorde te deren. Dat geeft dan in de publiek- deurruimte onder het balkon enig jmoer of niet. „Want", stelt kijker bondig vast, „je moet niet sprcfdenken dat die mannen elke dag met iets bijzonders komen. Je moet C>£ wil len winnen. Je hebt vaak, dat Bri» even 111111 gemak van nemen. Dan toen ze gewoon wat al zo vaak flertoond". Aureool Cop ^teen niet, dat de arena rustige ruimte is, dat zelfs de fluisterstem van Joop Hoek hoorbaar zou worden. Na- n'fi tuurlijk, is er stilte, maar niet de i i ibsolute. Er is ook beweging. Men in zo'n toernooi onderschei denlijk „lopers", „zitters" klasse daartussen Spaanse heer Pomar bijvoorbeeld, ut geruime tijd peinzend tegenover Rus Spasski. Maar hij staat ibrupt op om zich zelfs tot buiten toernooiruimte te begeven. Bpasski blijft zitten, soms vele, vele minuten lang in dezelfde houding, Dan neemt hij het hoofd uit de handen, of legt het er peinzend Hill veer in. Zeer geconcentreerd denk- IBHIfVerk dat is duidelijk. Spasski vinit dan ook van Pomair, Jan Hein Donner is ook een „zitter" ïj* namen hem gedurende vaar. Daarin verstookte hij foot aantal sigaretten, die vaak terzijde van zyn gelaat opbrand den, want Jan Hein ondersteunt karakteristiek hoofd vaak met I de hand waarin hij ook de sigaret h( udt. Soms kringelt de rook danig rond zijn ditmaal welver zorgde kapsel dat een soort aure- h01jil dol ontstaat. Maar als wij ig huurman daarop attent maken, haalt de aangesprokene de schou ders op. „Hij heeft" meldt de man «ober. „het moeilijk genoeg tegen 4» Larsen. Trouwens, Donner best niks bijzonders, niet hooghartig en geen streken en zo". In de loop van het gesprek blijkf ook dat veeleer de heer Langeweg, ge sierd met de voetballersnaam „Kick", zich zonder duidelijke re denen wat ongemakkelijk pleegt te gedragen. Maar zo'n opmerking dient men geheel voor rekening van de spreker te laten, vinden wij Want Langeweg k ij k t alleen maar ongemakkelijk. En daar geeft het spel van opponent Sza- oo dit verhaal is enkele dagen geleden geschreven alle reden Eten Tegen zes uur het tijdstip waarop de partijen beëindigd dienen te zyn trekt een onmiskenbare etensgeur door het eigenlijk wat wrakke bouwsel met nauwe gan getje, aflopende vloeren en piepende deuren, dat Kennemer Theater heet. Er wordt een maal tijd bereid, waaraan elkeen tegen vrij geringe vergoeding kan deel nemen. Die etensgeur is trouwens sein tot allerlei activiteit. Er blijkt een aantal grootmeesters in tijd nood te zijn gekomen. Men mag niet aannemen, dat het honger is, die hen drijft tot het doen van een groot aantal zetten in luttele mi nuten. Maar als alles gezet en gedaan is, begeeft men zich toch met een ze kere verlichting in de tred naar elders. Naar de perskamer bijvoor beeld, die men passeert op weg naar de gedekte tafels. En wat doen Donner en Larsen in die pers kamer? Schaken. Alsof ze dat niet net tegen elkaar hebben gedaan. En alsof ze niet straks verder moeten, met hun afgebroken partij. Feestje In de perskamer zit ook Gligoric en hij vertoont zenuwachtige trekken. En dat, terwijl toch alleszins be vredigend de stukken zodanig door hem over het bord zijn gescho ven, dat de zeggen insiders zéér verrassende Rus Loetikow er niet meer dan remise aan heeft overgehouden. Maar de onrust die Gligoric ten toon spreidt heeft an dere oorzaken. De man uit Bel grado begint nu aan een tweede dagtaak: de verslaggeving. Hij zal een radiocommentaar spreken en een aantal kranten van zyn op en aanmerkingen voorzien. G'.igoric lééft van schaken. En hij is de enige niet. Boris Spasski ver telt mij even later dat hij dat ook doet. „Ik was", zegt hy ook al in goed Engels, „eerst óók nog schaakjournalist. Maar dat werd me te druk. Ik kan van het top- schaker-zijn best bestaan". Hij treedt niet in details over hoe dat precies kan, in de Sowjet Unie. Maar hy laat wel doorschemeren, dat hy de hoofdprijs van het Hoogoven-toernooi zeer aantrek kelijk vindt. „Tweeduizend gulden, dat is een mooi bedrag", mijmert hy. „Iets om je best voor te doen". Hij bestelt een bordje soep. Vana vond zal hij in een hotel in Cas- tricum nog wat over schaken gaan nadenken. Andere grootmeesters blijven nog even hangen. Want 's avonds, meldt een kelner, ont staat veelal nog een gezellig feest je. Niet zelden ontwaart men dan grootmeesters en meester op de dansvloer. Niet echter Jan Hein Donner. Die rijdt naar huis, naar de woeliger sieren van zijn Amsterdam. En ook niet meester Van Scheltinga. Die gaat ook naar huis. Hij woont in Beverwijk. Tegen zes uur ver schijnt zijn echtgenote in de speel zaal. Waarschijnlijk om te mel den, dat ze de aardappels al heeft Den Bosch heeft donderdag avond een Ijshockey wedstrijd tegen het Franse Marville met 6—5 ge wonnen. Y olley balcompetitie De eerste formatie van Kangeroes (heren) heeft in de nieuwe Kenne mer Sporthal in Haarlem H.V.S. re vanche moet entoestaan voor de ne derlaag in de eerste competitiehelft in Leiden geleden. Het verschil in punten was niet gront: 5044 in het voordeel van de Haarlemmers, maar toch stond het resultaat van de wedstrijd allang voor de afloop vast. Toen namelijk Kangeroes zonder Bas van Gel- lecum de eerste set ondanks een voorsprong van 106 met de mini male marge van twee punten toch moest prijsgeven (153 voor H.V.S.) was de zaak in feite bekeken. In de si tfase van deze set bleek by Kan geroes de aanvai vleugellam, doordat Piel er Bas van Duyvenbode zyn draai niet kon vinden en spelverde ler Hans Dreef teveel last had van het inderdaad niet beste licht in de sporthal om zijn aanvallers met con stante set-ups te bedienen. Vlot won H.V.S. de tweede set, 15—8, om in de derde set te wor den verrast door een ineens wèl sla gende Kangeroes-aanval: 15—5. Het was echter een opleving, niet meer. In de vierde set trok H.V.S. het ini tiatief weer volkomen naar zich toe en Kangeroes zakte na een goed be gin, 4—6. 8—8. helemaal weg: 158 en 3—1 voor H.V5. Merkwaardig Len merkwaardig verloop had de strijd van L.U.S.V. tegen de concur rent voor het kampioenschap, V.H.H. De Amsterdammers, die voor hun laatste kans streden, verkochten hun huid duur. De score was 157, 153, 10—5, 15—2 en 15—3 voor de man nen van coach Van der Werff. Zoals Van der Ven na afloop van de wed stryd zei: „De drie sets die we met zo'n groot verschil wonnen kosten ons, al lykt dat gezien de uitslag niet zó, al onze energie en concentratie vermogen, want V.H.H speelde een goede wedstrijd". Met dit commen taar gaf de L.U.S.V.-er een juist beeld van de krachtmeting. V.H.H. moest bukken voor de enorme aan- de studenten, die geen Competitie Leidse Schaakbond In de eerste klasse van de LSB moesten Leithen I en Philidor II on derling uitmaken, welke van beide tientallen het uitstekend op dreef zynde Voorschoten I de titel nog zal kunnen betwisten. De wedstrijd had een bijzonder spannend verloop. Bij het afbreken de stand was toen 44 leek Leithen de beste kansen te hebben. Zowel Galjaard als v. d. Kaay had een iets betere stelling tegen resp. De Haas en mr. Mulder. Laatstgenoemden wisten echter by het uitspelen van de par tijen de tactische kansen, die de stellingen boden, uitstekend te be nutten. De Haas en Mulder wennen hun party en Philidor II de wed strijd (6—4). Op 30 januari zal de allesbeslisseru. de wedstrijd Philidor IIVoorsono- ten I worden gespeeld. Ruimte In de onderste regionen kan LSGIII iets ruimer ademhalen. Phi lidor IV, overigens duideiyk de zwak ste in de eerste klasse, werd versla gen met 6*22% (voorlopig). De dinsdag te spelen wedstrijd LSG III —Philidor III zou wel eens kunnen beslissen, wie mèt Philidor IV zal degraderen. In de tweede klasse B nam Voor schoten II een verrassende 4]A3% voorsprong tegen Sassenheim I. Mochten de Sassenheimers inderdaad verliezen dan zyn hun kansen op de titel, mede gezien de uitstekende vorm van Noordwijk I (en in min dere mate Katwyk I), vrijwel ver keken. Onderaan speelden de waarschyn- ïyke degradanten VTL en Boskoop II tegen elkaar gelijk. Een resultaat geen van de twee gebaat is. Onverdroten In de derde klasse A gaat Hazers- woude onverdroten door de niet al te hoge hindernissen voor het kam pioenschap met gemak te nemen. Dit keer moest Bodegraven II met duideiyke cijfers (7!£2V2) er geloven. Aarlanderveen biyft kramp achtig op enige afstand volgen. De zege op Alphen III was aan de gere kant: 5%4M». Wiint Hias woude op 9 februari van Alphen III dan kan haar de titel, gezien grote bordpunten-verschil, niet 1 ontgaan. Kringwedstrijden Morgenavond (aanvang 8 uur) Yordt in de Overdekte de derde reeks wemwedstrijden in het kader van de verenigingscompetitie van de KNZB gehouden. Het programma bestaat uit 18 nummers, waarvan er echter twee op donderdag 26 januari verzwom- rnen zullen worden. De KNZB be paalt nameiyk dat zwemmers van 8 en 9 jaar niet aan wedstryden na 8 uur mogen deelnemen, waardoor de 50 m schoolslag voor jongens en meisjes onder de twaalf jaar niet verzwommen kunnen worden. De puntentelling ziet er na twee wedstryden als volgt uit 1. LGB 56 Prognoses voor zaterdagvoetbal Ter Leede. dat zonder degradatie» zorgen kan spelen, zal in Heerjans- dam op grote tegenstand stuiten. De gastheren hebben nog volop kam pioenskansen. Quick Boys is vry. Noordwijk kan geen leidende rol meer spelen, maar zal by het laag gey laatste AZW wel winnen. Rynsb. Boys speelt wisselvallig Op eigen grond tegen Kozakken Boys zit er voor de geelzwarten toch wel een ge lijkspel in. Tn de derde klasse A (West) kan De'Sleutelstad ARC haar vrij »^ele positie 5915.7, (238.3, t^34.3, LWV sterken nu het zwakke Zwaluwen'30 De Zyi 6103.4, -r. D„T De Deepen .Noordwykj rfkom' °°k tR<~L - DKD (Leiderdorp) 6517.5. derde klasse kan een 1 puntjes goed gebruiken, maa w-,-j -■ kansen daarop zyn tegen JAC 1 lamingo s verloor De kennismaking van het Haar lemse Flamingo's met het toernooi om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars is kort geweest. Nadat de Haarlemmers in de uitwedstryd tegen Juventud Badelona (Spanje) met 8439 hadden verloren, was het al duidelyk dat er wonderen moes ten gebeuren wanneer zy het de Spaanse bekerhouder in Haarlem moeilyk zouden kunnen maken. De wonderen zyn inderdaad uitgebleven. Flamingos verloor voor 1200 toe met 98—72. Judokampioenschap alle categorieën Zondag strijden ruim 70 judoka's uit alle delen van het land in de studentensporthal van Tilburg om de meest begeerde judotitel, die van Ne derlands kampioen alle categorieën. Aangezien Anton Geesink, in ver band met een voetblessure, niet deel neemt, wordt het zonder twyfel een spannende aangelegenheid, waarby favoriet Wim Ruska op grote tegen stand zal stuiten o.a. van de jonge Amsterdammer Chr. Dolman, die tij dens de dangradenkampioenschap- pen reeds van zich deed spreken. Voorts komen op de met Jan Snyders, Koos Letterie, Martin Po- glajen, Vincent Boot, Tini Jonkman, Adrie Smits en Henk van der Lubbe. Willy Jagers op non-actief De Nederlandse herentumploeg, die zaterdag 28 januari in het sport centrum van Oostende tegen België uitkomt, zal het zonder de Neder landse kampioen Willy Jagers moe ten doen. De Limburger heeft ty- dens een training een middenvoets beentje gebroken en kan voorlopig niet aan wedstryden deelnemen. KATTESTAART BRAK ENKEL De Deventer eredivisieclub Go Ahead moet voor de tweede maal in dit seizoen een eerste elftalspeler voor de rest van de competitie missen: na de ernstige enkelblessure van ach terhoedespeler Henk Kanselaar heeft nu ook aanvaller Gerrie Kattestaart het veld moeten ruimen. Kattestaart heeft zyn linker enkel gebroken. In 4 A gaat Rouwkoop tegen TSB et li nederlaag tegemoet en Hazersw. Boys is ditzelfde lot beschoren tegen Capelle. Ook Koudekerk, dat naar Insulinde moet., zal zonder winst blyven. Alleen SVOW heeft een kansje op de halve winst nu Ornas cp bezoek komt. In 4 B moet Oegst- geest naar De Zwervers en zal daar waarschynlyk verliezen. Lisser Beys wint van T4VV, terwii) Katwyk in de uitwedstrijd tegen De Lier in staat moet zyn om een gelyk spel te behalen. Hoogoventoernooi Gisteravond is in Beverwyk in de grootmeestergroep van het Hoog- overschaaktoernooi de uitgestelde party tussen Szabo (Hong) en Cirio (Z SI) gespeeld. De ontmoeting ein digde in remise. Alle overige deel nemers hadden een rustdag. BASKETBAL Zwaar programma voor Bona Stars Het komende weekeinde zullen in de landelijke le klasse van de bas ketbalcompetitie waarschynlyk de beslissingen vallen, daar alle teams een dubbele wedstrijd spelen. Bona Stars moet zaterdag in Enschede aantreden tegen het sterke Vlubbers. De Enschedeërs hebben nog een klei ne promotiekans en zullen het de Stars ongetwijfeld zeer moeilyk maken. Zondag volgt in de militaire sporthal de return wedstrijdGe zien de goede vorm van de „sterren moeten kleine overwinningen echter toch mogelijk zyn. Opstelling: K Pley. A. en P. de Jong, A. v. Slingerland. K. den Hol lander H. Kaper, H. Stol en H. v» Mameren. Voor Bona Stars 2 valt zondag de beslissing. De Leidenaars moeten het opnemen tegen de grote rivaal, Su- viiki. By winst kan de kampioens- vlag worden uitgestoken. De Nederlandse professional golfer Maarten Roesink eindigde m de strijd 0m de Nieuwzeelandse golf- titel op de tweede plaats achter de Engelse prof Arnold Jackson. Roe- sinks tweede plaats was 10.000 gulden waard. De Franqalse Marielle Goitsohel, die woensdag in Sohruns-Tsagguns tydiens internationale damesskiwed strijden de afdaling had gewonnen, zegevierde donderdag ook in de sla lom. Waterpolonieuws Zaterdag wordt er weer een begin gemaakt met de jeugdcompetitie. Na enkele weken niet in het water ge weest te zyn speelt het jeugdteam van LZC in Zaandam tegen het ster ke Nereus, waar het alle zeilen by zal moeten zetten om zyn ongesla gen status te behouden. Dinsdag speelt De Zyl, eveneens voor de Jeugdcompetitie, in Gouda tegen BZ en PC, welke wedstryd, gezien het resultaat van de finale van het lang zamerhand berucht geworden kring jeugdtoernooi (6—0 voor De Zyl), in een zege voor de Leidenaars zal moe ten eindigen. Voor de wintercompetitie van de KNZB komt woensdag in Gouda de Ï.ZC uit tegen GZC. Voor de kringcompetitie worden zaterdagavond in Haarlem twee wed stryden gespeeld. Om 9.10 speelt het Waddinxveense De Gouwe tegen de reserves van DAW en om 9.50 AZC tegen DWR. Het Westduitse koppel Dieter Kemper/Horst Oldenburg heeft de 59ste zesdaagse van Berlyn gewon nen. De Nederlander Peter Post. die na het uitvallen van Fritz Pfennin- koppel had gevormd met de ment hun druk op de Amsterdamse Brit Simpson, maakte in de laatste formatie lieten verslappen en kei- I uren een ronde achterstand goed, hard dóór bleven slaan. I maar bleef vierde. Jürgen May, de wereldrecordhouder op 1.000 m is door de Oostduitse Atletiek Bond voor het leven geschorst, omdat hij tijdens de Europese atletiekkampioenschappen die in augustus 1966 in Boedapest werden gehouden, de amateurbepalingen had overtreden. Voor May heeft het „schoenenschandaal" van Boeda pest dus bijzonder onaangenome gevolgen gehad. May en zyn ploeggenoot Jür gen Haase, de Europese kam pioen op de 10 km, waren ty- dens de wedstryden benaderd door een Westduitse sportschoe nen-fabriek om reclame te ma ken voor hun produkten. Zodra Haase het aanbod gekregen had, ging hij naar zyn ploegleiders, die er een internationaal schan daal van trachtten te maken. May, die het geld het zou een bedrag van 1000 dollar zyn geweest wel geaccepteerd had, werd later door de oostduitse bond ter verantwoording geroe pen. Gisteren hoorde May de uitspraak. Mini Terwyl de rokken van de da mes steeds korter worden, moe ten de heren atleten van West- Australië zich behelpen met een langer sportbroekje. Dat is al thans de innige wens van de damesatletiekbond van deze staat. De dames zijn het zoge naamd beu om steeds weer te moeten blozen by het aanschou wen van de minibroekjes van de atleten. Het bestuur van de da- mesbond bestaat overigens voor nam eiyk uit leden van een oudere generatie. Als zij hun zin zouden krygen zullen de heren voortaan hun beste been- Kris-Kras door de sport rooraetten in knie- Dienstplicht De vraag of Cassius Clay al dan niet zyn dienstplicht zal moeten vervullen zal door de autoriteiten in de Verenigde Staten nogmaals onder het oog worden gezien. Men wil nóg een keer nagaan in hoeverre de ver klaringen van de wereldkam pioen boksen in het zwaarge wicht ten aanzien van zyn gees- telijk ambt by de zwarte mos lims juist zyn. Op 12 Januari heeft de plaat selijke raad voor de dienstplicht een beroep op de geesteiyke staat van Clay verworpen. De advocaat van Clay, Hayden Covington, heeft daarop onmid dellijk beroep aangetekend in Washington. De raad had met vyf stemmen vóór en geen te gen Clay ingedeeld in de hoog ste categorie van llchameiyke geschiktheid. JÜRGEN MAY Titel Martin Snoeck, de 24-jarige rechtsbuiten van de Bredase eredivisieclub NAC, is gisteren aan de Economische Hogeschool in Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen economie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7