Parijse mode: knieen blijven onbedekt mmm Rod Steiger: groots in ,De pandjesbaas' mmm Eerst verkiezingen, dan pas een keuze PIERROT „Sleutelscoiiserveii" (Leiden) neemt liet merk „Bever" over ,TORN CURTAIN' VRIJDAG 20 JUNUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van een medewerkster) De komende week is Parijs weer het middelpunt van de haute couture. De grote huizen zullen ons dan laten zien wat de vrouw in het voorjaar en de zomer van '67 zal moeten dragen. De tendens is en blijft ook dit seizoen weer kort. Het kan nog zo hard regenen, hagelen of onweren, de knieën moeten on bedekt zijn, wil men met de mode meedoen. Wat dat betreft lijkt het modejaar '67 op dat van '66. Er zijn echter enkele aan wijzingen dat er toch verschillen te zien zullen zijn. Eén der opvallendste is het haar, dat 4n tegenstelling tot het afgelo pen jaar, zeer kort zal moeten wor den gedragen. Op de manier waar op het Engelse fotomodel Twiggy het draagt en zoals Jean Seberg het ODlangs heeft laten knippen. Wat de kleding betreft: waar schijnlijk één der grootste verrassin gen van dit seizoen zal de j a s j u r k zijn, waarvan men voorspelt dat hij het mantelpak zal verdrijven. Een jurk die van voren met een lange ritssluiting gesloten wordit en die me ideaal lijkt om mee naar buiten te gaan in voorjaar en herfst. Ook de tentjurk, die bijna al- le couturiers heel aarzelend vorig jaar toonden, zal dit jaar naar al- je waarschijnlijkheid veel furore maken. orote verslagenheid in de mode wereld heeft de onverwachte dood van Jacques Heim, slechts twee we ken voor de voorjaarspresentatie, te weeg gebracht. Hij was één der al lergrootste couturiers, jarenlang voorzitter van de Chambre Syndica le. Tot zijn vaste klanten behoorden onder andere Koningin Fabiola, me vrouw De Gaulle en Ursula An drews. Hij is degene geweest die in 1934 als eerste het heeft aangedurfd om het tweedelig badpak te tonen. Zijn zoon Philippe zal hem opvol gen. Verscheidene couturiers, die het vorige seizoen ondanks de strenge bepalingen van de Chambre Syn dicale, het overkoepelend orgaan van de Farijse haute couture, toch direct foto's van hun nieuwe modellen pu bliceerden, zijn dit jaar niet meer r T'14, lUtT Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heer H. G. Brouwer (Den Haag)Kerkelijk de heer F. Houwert (Wasse- Gezinsverzorging De volgende leerlingen-gezinsver zorgsters zijn geslaagd voor het theo retisch gedeelte van de opleiding aan de Interkerkelijke Opleidingsschool voor Gezinsverzorgsters in Leiden. G. M. Bellis, G. v. d. Boon, L. Ch. Büchner, W. Duyzer, L. J. Griffioen, J. Groeneveld, C. M. Hagedoorn, H. Hogeboom, J. M. Horsman, C. B. F. Kuyper, R. J. Lap, J. G. Meel, J. M. G. van Oosterom, H. J. Oppelaar, A. Ouwehand. C. Rothe, G. C. Smaling, A. van Strien, E. M. de Vries, G. K. Wiersma. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN an deze, tot nog toe, zeer mach tige instelling. Het zijn vooral de jongere couturiers, onder wie Car- din, Esterel en Feraud, die er niets meer voor voelden om zich te blijcen houden aan de strenge voorschrif ten, die in deze tijd ook niet geheel aan hun doel beantwoorden. Wij zullen van deze toch wel ingrij pende stap echter niets merken, want deze couturiers gaan gewoon door met het presenteren van hun modellen tijdens de Parijse haute couture-week, zoals Real en enkele anderen niet tot de Chambre Syn dicale behorende huizen dit al enke le jaren doen, op handige manier ge bruik makend van het feit dat de hele internationale modepers op dat ment in Parijs aanwezig is. Nog twee nieuwtjes uit de Parij se modewereld. Het eerste is dat het huis-D i o r, onder leiding van Mare Boiian, zich nu ook gaat wagen aan een boutique, waar de modellen te gen veel lagere prijs verkocht zullen worden. Voor zo'n f 400 f 500 zal men binnenkort een Dior-jurk kun nen dragen, hoewel die dan niet ex clusief is, wat de haute-couture-mo- deiien uiteraard wel zijn. De tweede verassing van dat Courrè zwijgen wel de allergrootste \lt seizoen is het feit e s na twee jaar stil- ïn collectie zal tonen. Alles gebeurt in de grootste geheim houding en zelfs de datum van zijn show staat nog niet vast. Het enige dat men weet is dat het eind janua ri zal zijn. En nu maar afwachten Het zal best weer eens kunnen zijn dat hij, net zoals hij het twee jaar geleden heeft gedaan, het mode beeld weer totaal zal gaan veran deren. Hoe het dan gaat worden, weet niemand op het ogeblik. GOUDEN RINGEN van f49,- nu f 29,95. GOUDEN ARMBANDEN van f 150.— nu f 95.95. GOUDEN COLLIERS van f 275,— nu f 179,95. GOUDEN ZEGELRINGEN f 79,— nu f 48,95 Mr. Aalberse in Leiden: JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Het is gebleken dat de KVP zich niet uit de tent zal laten lokken en geen uitspraak zal doen over de par tij met wie ze wil samenwerken. „Hoe kan men nu in vredesnaam van ons verlangen dat we nu al zeggen met wie we in zee willen gaan. Dan zit je met handen en voeten vast". Dit zei gisteravond de partijvoor zitter van de KVP. mr. P. J. M. Aal berse, op een verkiezingsbijeenkomst van deze party In „Den Burcht". Dit heeft niets met duidelijkheid te ma ken, aldus de heer Aalberse, maar wij wachten eerst de verkiezingsuit slag af. Voordien is het ons niet mo gelijk te weten wat de kiezers willen. Als voorbeeld noemde hij de Partij van de Arbeid. Stel dat de KVP zou hebben gezegd alleen met deze partij in zee te willen gaan. Dan zou die mening na al de veranderingen, die uit het PvdA-congres naar voren zijn gekomen, kunnen zijn gewijzigd. Pas na de verkiezingen zal de KVP zich presenteren met haar program ma en dan vragen: „Wie wil er met De heer Aalberse zette eerder op de avond nogmaals de gang van zaken rondom de kabinetscrisis uiteen. Daaruit zou alleen maar blijken dat de KVP zich bewust is geweest van de eigen verantwoordelijkheid van de regering en van de Staten-Gene- raal. De fractie maakte gebruik van de vrijheid van handelen, die zij krachtens haar taak (controle op de regering) heeft. Verder ging mr. Aalberse nader in op verschillende punten uit het ver kiezingsprogram. Na de pauze was er ruimschoots gelegenheid om over het onderwerp te discussiëren. ADVERTENTIE i'j Ds. R. Reiling naar Baptistengemeente Het bericht in ons blad van giste ren over ds. R. Reiling, die het be roep van de Baptisten Gemeente hier ter stede heeft aangenomen, behoeft enige verbetering: de Leidse gemeen te is wél bjj de Unie van Baptis tengemeenten aangesloten. sinds 1954. Ds. Reiling was sedert enige jaren predikant-directeur van de evangelisatiestichting „De Rijdende Kansel", welke functie hij dus met ingang van 5 februari a.s. gaat ver wisselen voor die van voorganger in Leiden. De nieuwe predikant, in 1924 in Nieuw Weerdinge (dr.) geboren, studeerde aan de universiteiten van Groningen en Utrecht en deed be langrijk werk op het gebied van de evangelisatie, o.a. als redacteur van verscheidene bladen op dit terrein. De bevestiging van ds. Reiling zal geschieden door zijn vader, ds. K. Reiling, die voorganger is van de ge meente in Hengelo. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Vriend en T. M. van der Poel; Johanna Helena Maria, d. v. N. M. de Water en C. Heijmans; Leonardns Nicolaas ,z. v. M. van Dijk en CtH^. Smit; Jutta Laura. d. v. C. A. J M. Chorus en M. A. E. Menker T. Ouwehand en J. Zwanenburg: An- Hendrika Johanna Maria Adriana, d. v. w. N. M. Wijnands en M. E. E. Al- torgf; Jacob Tijs, z. v. O. J. Vermeru len en G. Hulsman: Thomas, z. v. A. van der Loo en A. M. B. Schollaardt,; Marlnus Johannes, z. v. W. Oskam en C. H. Jansze. ONDERTROUWD N. Zwanenburg en N. NammLng; H, Nijhof en T. J. Brink: N en A. M. G. G. van Heesen; T. Dom peling en W. G. de Lezenne_ Coulen- W. G. K. Boot en D. L. KleUn; F R. H. van Efferink en M. Heems kerk: J. Wlelhouwer en M. Stephanus. GETROUWD H J. Lam en J. H. van Drumick: P. G. N. van Hagen en C. M. Kaiser; W. M. van Vliet en O J. Albere; J J. N. Biinksma en J H. M. Amoldus; Y. Heemskerk en C. W. Brouwer. OVERLEDEN IV. Schipper, 33 jaar, man; C. Sta- jaar, echtgenote Bij de Adelaarsweg in Amster dam-Noord is gisteren een hei stelling omgevallen, welke werd gebruikt bij de viaductenbouw voor het IJ-tunnel-tracé. De ma chinist liep een shock op, een ar beider werd gewond. nü'QTjcrofincd' verdrijft uw pijn sneller! •microfined' 'aspro' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname In uw lichaam daarom nbg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO'* -enUt&itioeeft jfït.' assart Speld voor trouwe Aquariunivriendeii De vereniging van aquariumhou ders „De Leidse Aquariumvrienden" heeft gisteravond in de recreatiezaal van de HCW en NEM haar algemene jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. van Dijk, wierp in zijn openingswoord een kor te terugblik op het afgelopen vereni gingsjaar, dat in elk opzicht als ge slaagd kon worden beschouwd. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. B. la Rivière, kwam naar voren, dat het ledental weer groeide van 150 tot 178. Dat de vereniging er ook finan cieel goed voorstaat bleek hierna uit het verslag van de penningmeester, de heer P. H. Stouten, die een ruim batig saldo kon vermelden. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende secretaris bij acclamatie herkozen. Daar de even eens periodiek, aftredende heer W. F Neuteboom (alg. adjunct) zich we gens vertrek naar elders niet meer herkiesbaar had gesteld, werd in zijn plaats, eveneens bij acclamatie, de heer V. v. d. Velden gekozen. Na de rondvraag werden de heren D. v. d. Linden. S. Lopez Cardozo, W. F. Vliegenthart en J. B. la Rivière door de voorzitter gehuldigd, omdat zij dezer dagen 10 jaar lid van de vereniging waren. De trouwe leden ontvingen allen de zilveren LAV- draagspeld. Daar voorzitter Van Dijk eveneens 10 jaar LAV-lid is werd hij op zijn beurt door vice-voorzitter J. Bonnet gehuldigd en „gedeco- Sleutelsconserven N.V., fabriek van verduurzaamde levensmidde len, voorheen L. E. Nieuwenhuizen in Leiden heeft de bestaande voorraden en het handelsmerk „Bever" van de N.V. Beverwijksche Conservenfabriek overgenomen. Het merk „Bever" zal naast de be staande merken „Sleutels" en „Ooievaar" gevoerd worden. De pro- duktie geschiedt in de fabrieken in Leiden en Helden-Panningen (L.). Een en ander zal gepaard gaan met een vergroting van de capaciteit. Sleutelconserven heeft 280 werknemers in dienst. Het Leidse bedrijf vierde in oktober van het vorig jaar het 100-jarig bestaan. STUDIO Rod Steiger als de pandjesbaas Sol Nazerman is een groots acteur. Dat bewijst hij in de zeven de film, die de regisseur Sidney Lumet in of om New York heeft gemaakt. Als U ooit een diepe indruk wilt krijgen van de ab solute desolaatheid van deze we reldstad, In het bijzonder de ne- gerwijk Harlem, dan moet U de ze aangrijpende film gaan zien. „The Pawnbroker" (De pand jesbaas) is het verhaal van de Jood, die de verschrikkingen van Auschwitz heeft meege maakt, zijn vrouw en kinderen daar verloor, doch zelf de gru welen van de verdelgingskam pen overleefde. Hij heeft zich in New York als pandjesbaas een nieuw bestaan opgebouwd. Door middel van kort opflitsende „flash-backs", wordt men tel kenmale met zijn verbijsterend verleden geconfronteerd. De ziel van Sol Nazerman is aangetast, alle medegevoel heeft hij van zich afgezet. Zijn klanten zijn zielige stakkers uit de buurt: verarmden, verdoof den en verslaafden. Vele malen doen zich situaties voor, die aan de naeitijd herinneren en Sol Nazerman is de vereenzaamde, die daarmee te worstelen heeft. De ellende voor hem wordt tot een hoogtepunt opgevoerd, wan neer hij ontdekt, dat hij in de macht is van de rijke neger Ro driguez, die een aantal bordelen exploiteert en waarvan ook hij ongeweten inkomsten krijgt. Hij wenst daarvan niet langer te profiteren, ook al om dat zijn vrouw indertijd in een nazi-bordeel is verkracht. Dat het nu tussen Sol en Ro driguez op een strijd op leven en dood uitloopt, is vanzelfspre kend. Intussen krijgt Sol ruzie met zijn jeugdige neger-as sistent Jesus Ortiz. De laatste roept uit wraak zijn vrienden uit de onderwereld te hulp om Sol te beroven, doch hij sterft tijdens de overval in Sols armen. De wanhoop is nu vol komen. de tot in zijn ziel ver scheurde oude pandjesbaas be seft tegelijkertijd wat er van hem geworden is. sinds hij de hoge waarden van leven en liefde, vriendschap en mense lijkheid ai zwerf Een aangrijpende film. waarin ook Geraldine Fitzgerald, Brock Peters en Jaime Sanchez tref fende rollen vertolken. Doch wat het meeste opvalt is de wijze, waarop de regisseur suggestief de vereenzaming van een mens in een wereldstad weet te realiseren en van die wereld stad beelden vastlegt, die zo lu guber zijn, dat ze ongetwijfeld lang in de herinnering blijven Vele opnamen zijn met de „verborgen camera" vastgelegd, hetgeen de natuurlijkheid ervan in sterke mate verhoogt. Ter plaatse zyn alle namen van hen. die in deze scènes voor komen genoteerdzij verklaar den allen er geen bezwaar te gen te hebben hierin te ver schijnen. „De pandjesbaas" ls een film van hoge kwaliteit, zowel om het spel der voornaamste acteurs als om de weergaloze indruk, die ge opdoet van de velen die daar in Harlem gedoemd zijn te „le- LIDO Met „Torn Curtain" Gescheurd gordijn) vierde de vermaarde Amerikaanse regis seur Alfred Hitchcock vorig jaar een soort jubileum: het was de vijftigste film die onder zijn lei ding tot stand kwam. Op zo'n moment blikt men in gedach ten altijd even terug naar vroe gere produkten van een filmer, in het geval van Hitchcock, de meester van de thriller, naar de werkstukken die hij de eerste tien jaar na de oorlog heeft af geleverd. Want die bezorgden roem van de man die als geen ander met eenvoudige, uiterst geraffineerde middelen span ning kon oproepen en die spanning in een oogwenk weer kon wegnemen. De Hitchcock van „Rear Window", „To catch a thief" toonden hem op zijn best, al was hij dan wel eens erg puriteins. Daarna brak een periode aan, waarin Hitchcock zich op het psychologische pad begaf. „Psycho" was daar het eerste voorbeeld van, later ge volgd door andere, o.a. ..Marnie". De Hitckcock van die films was minder subtiel, mist de licht voetigheid die zijn vorige thril lers zo had gekenmerkt. Psycho was grof, met schokeffecten die hem daarvóór vreemd waren ge weest; in Marnie (een huis-tuin- en-keuken psychologie die Hitch wat zwaar filmde) bezondigde hij zich daar aan opnieuw. Zijn vijftigste stuk „Torn Cur tain" heeft ook weer zo'n (on nodig) grof effect in de vorm van een bloedige vechtpar tij tussen een Amerikaanse hoogleraar en een lid van de Oostduitse veiligheidsdienst. Men heeft wel eens beweerd dat Hitchcock hiertoe gedwongen was omdat de door tientallen wilde tv-strips onverschillig ge raakte Amerikanen steeds ster kere prikkels nodig hadden om interesse te kunnen opbrengen. Als dat waar is, is het jammer dat Hitcncock zich ertoe heeft „De onschuldige verleiders CAMARA De Poolse film „Niewinni Carodzieje" (De on schuldige verleiders» laat een brok levensgeschiedenis zien van twee jonge mensen: Basil en Paulina. Onwillekeurig wor den zij naar elkaar toegedreven door hun innerlijke onzekerheid en eenzaamheid in een wereld, die onwezenlijk aandoet. Tref fend zijn de dialogen, waarin wordt gezocht naar een zinvoller leven. De jonge sportarts Basil houdt zich in zijn vrije tijd be zig met spelen in een amateur orkestje, waarin hij zich uit leeft. In een nachtclub ontmoet hij Paulina, een meisje van bui ten de stad. Basil brengt haar naar de trein, maar zy heeft geen haast. De trein vertrekt, maar zonder het meisje. Samen gaan ze naar de kamer van Ba sil, waar Paulina de nacht zal doorbrengen. Van tevoren wor den spelregels gemaakt voor een verleldingsduel. Een strip-po- kerspel eindigt abrupt, als de innerlijke onzekerheid de bo ventoon gaat voeren. Er blijft een zoeken over naar meer dan een kortstondig vermaak. Vroeg in de ochtend gaat Basil met enkele vrienden boemelen. By zyn terugkomst is het meis je verdwenen. Wanhopig trekt hy erop uit om haar te vinden. Ontmoedigd keert de Jonge arts terug naar zyn kamer. Tot zyn grote verbazing is Paulina daar. zy was gaan wandelen. Basil wil niet bekennen, dat hy op haar verliefd is. Zwygend gaan zy uiteen, maar Paulina komt terug. De hoofd rollen worden gespeeld door Ta- deusz Lomnicki, Krystyna Sty- pulkowska, Wanda Koczews- ka en Zbigniew Cybulski. Laatstgenoemde acteur is vorige week by een 'rongeval om het leven gekomen. Sex- polie laten lenen: op zulke momenten is hy uitgesproken zwak. Het ligt hem eenvoudig niet. Trager Waar staat „Torn Curtain" nu in Hitchcocks gehele pro- duktie? Niet op een lyn met ..Rear Window" e.d., evenmin in de ry van „Psycho", zo'n beetje er tussen in. Het is der halve zyn beste noch zyn slechtste film. Het lykt er ech ter wel op of Hitchcock zyn films niet meer zo „in de hand" heeft als eens het geval was. Hy werkt wat moeizamer, tra ger vooral. Het verhaal van „Torn Curtain" is bovendien niet erg sterk. Het bevat daar te veel onaannemeiykheden voor. Een jonge, energieke Ame rikaanse hoogleraar (goed, maar wel iets le vitaal neergezet door Paul Ne a-man die in eigen land nogal wat teleurstellingen heeft ondervonden, begeeft zich in het geheim naar Oost-Ber- lyn. Alleen zyn verloofde (Julie Andrews) bemerkt het en volgt hem, zeer tegen zyn zin. In Oost-Duitsland speelt zich dan een heel vreemd spel af rondom een formule voor an ti-atoombomraketten. Het zou niet juist zyn verder op de In houd in te gaan, want daarmee zou een deel van de spanning voortydig worden weggenomen. Af en toe komt de oude Hitch weer goed door, zoals by de ver gadering van de Leipziger fa culteitscommissie en by het (overigens niet erg aannemeiy- ke) gesprek tussen prof. Llndt en de Amerikaan. Ook al brengt „Torn Curtain" dan geen Hitchcock op zyn best, ook in zyn wat mindere momenten biyft hy een filmer van klasse, een vakman wiens produkten het aanzien volko men waard blyven. mono TRIANON De RUke Bra ziliaanse fabrikant Ardonlan (Raf Vallone) droomt van een nieuwe wereld met lieftallige meisjes, waarin hU de enige po tente man zal zyn. Om dit te verwezeniyken, heeft hy een boosaardig plan ontwikkeld, dat echter door geheime agen ten wordt verijdeld. Met veel spanning kan men dit voor de tweede week zien in „Kiss the girls and make them die" (Sex- monopolie), een film van de be kende Italiaanse producent Di- no de Laurentiis. ,Len pistool voor Ringó REX Montgomery Wood, snel ryzende ster aan het wes tern-firmament (hy speelde o.a. ook de noofdrol in ,Een dollar met een gaatje"), doet het weer uitstekend als ontstellend lako- nieke revolverheld in „Een pistool voor Ringo". Hy bindt de strijd aan tegen een grote groep Mexicaanse bandieten, die eerst een bank beroven en zich ver volgens verschansen in een ha cienda, waarvan d^ bewoners worden gegyzeld. Heel wat ko gels en messen vliegen over en weer, voordat geld en gyzela&rs in veiligheid zyn gebracht. Zo als u ziet. is het verhaaltje sim- peltjes. maar het is boeiend in beeld gebracht: in hoog tempo volgen spannende gebeurte nissen elkaar op. Stem roept LUXOR Bert Haanstra's „Stem van het water" gaat zyn vijfde week in. Deze film die grote en kleine lagelanders toont in relatie met het water biykt dus wel ;n te slaan; dat is ook geen wonder als men het suc ces van Haanstra's vorige grote werk „Alleman" ln ogenschouw neemt. Beide films ïyken op el kaar: dezelfde styi, dezelfde milde humor. „De stem van het water" behandelt echter meer nat in de slootjes, irvieren en onze specifieke eigen-aardig heden met het overvloedige de ons omringende zeeën. Een plezierige film, een stem die roept, lokt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3