LEIDSCH DAGBLAD Wanhoopsdaden van vier Chinese leiders Binnenschepen varen weer Weer heerst angst in Amsterdams centrum H JAMIN Bloedige gevechten in Mantsjoerije? BOOT SLAAT OM: VEERTIG DODEN Weinig verandering Beroering Natte voeten? Verkouden? erdalP water- DICHT|<W Van der Molen gaat in beroep Kleuter (in doos) in vuilniswagen gegooid PYROMAAN STICHT BRAND IN ZES BRIEVENBUSSEN VROUW? Twintig pet meer gaat met vakantie BEZUINIGING OP MILITAIRE BASES VAN VS Ttlobu/effe E.E.G. f 399,- Geef ons de ruimte... ■S alles Vlieland W u (§ud Queuwo il Opgericht 1 maart 1860 VKlJUAUi ZO JANUARI 1967 1NO. Ö^UÖl Directeur; E. A. E. van Dlshoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Ongeveer 40 Perzen zijn vlak voor ie kust van Koeweit verdronken, ioudat hun boot tijdens een gevecht tuisen de passagiers en bemannings leden kapseisde. Volgens betrouwba re bronnen probeerden de Perzen il legaal Koeweit binnen te komen om er werk te zoeken. Ongeveer 30 op dienden konden worden gered en negen van hen werden in een zieken huis opgenomen. WEERBERICHT KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op klaringen. Op enkele plaatsen kans op wat regen. Zwakke tot matige *ind tussen zuidoost en zuid. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 12.30 uur; onder: 4.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.57 en uur, laagwater te 6,27 en 18.59 Dit nummer bestaat alt 18 pagina's zou hebben gesteld. De zoon van pre sident Lioe, die een opleiding in de Sowjet-Unie heeft gekregen, is even eens beschuldigd van spionage. Het bericht komt als een verrassing om dat onlangs nog is gemeld dat hij kritiek heeft geleverd op zijn vader. Gevechten Het Amerikaanse persbureau AP maakt uit tal van berichten op dat de tegenstanders van partijleider Mao in twee zeer belangrijke steden (Peking en Sjanghai) de strijd nog steeds volhouden, terwijl in vele an dere plaatsen gevechten voorkomen tussen de twee partijen die by de machtsstrijd zyn betrokken. Japanse verslaggevers in Peking hebben eveneens melding gemaakt van bloedige gevechten tussen de vol- In biljetten die vandaag in Peking aan de muren zijn geplakt, wordt gezegd dat de oud-stafchef van het Chinese leger, Lo Joei-tsji, en vice-premier Po I-pi, een vooraanstaand econoom, de hand aan zichzelf hebben geslagen. De secretaris-generaal i de Chinese communistische partij, Teng en de president i het hooggerechtshof, Jang Sieo, zouden een poging daartoe hebben gedaan, maar nog in leven zijn. Voor zover bekend is secretaris reng nimmer gearresteerd ge veest, hoewel hij op aanplakbil- etten steeds werd genoemd in )erband met president Lioe, de eider van de „burgerlijke reactio- \airen". De stafchef Lo werd in le lente van het vorig jaar afge- \et en sindsdien werd niet meer iuer hem gesproken. Het nieuws iuer de tvanhoopsdaden van de Chinese leiders heeft grote beroe- ing gewekt in Peking. Tegelijkertijd verschenen vandaag tegen Hsiao Hoea, hoofd van politieke afdeling van het leger beschouwd als vertrouweling van dn Piao. Volgens de aanplakbiljet- i heeft mevr. Mao hem verweten de proletarische lyn te zijn af weken. Deze aanval betekent een e omdat zij vermoedelijk ge- 5 tegen de minister van Defen- ie, Lin Piao, die als tweede man in Ihina wordt beschouwd. Vermoed urdt dat deze biljetten afkomstig i|n van de oppositie onder president ioe. Staatsgreep Gisteren publiceerde een dagblad i Peking een aantal beschuldi- Ingen tegen de „contra-revolutionai- revisionisten" Peng Tsjen, de af- ezette burgemeester van Peking die week zelfmoord zou hebben epleegd, Loe Ting-ji, oud-minister Cultuur, Lo Joei-tsjing, vice-pre- r en oud-stafchef en Jang Sjang- voormalig kandidaat lid van secretariaat van het centrale co- ilté. De vier mannen werden be- chuldigd van samenzwering met het een contra-revolutionaire taatsgreep te plegen en het kapita- weer in te voeren, aldus het Muurkranten toonden foto's de vernedering van het viertal, tok de echtgenotes van de beklaag- en stonden terecht. De zwaarste beschuldigingen wer- len ingebracht tegen Jang Sjang. lij zou behalve revisionist ook een eheim agent en een landverrader ijn. In 1963 zou hij op een bijeen- omst hebben gezegd dat partijleider het politieke toneel moest erdwijnen. Volgens een blad van de Rode Barde zou hij afluisterapparaten in de vertrekken van Mao hebben ge- ilaatst en geheime besprekingen heb- gevoerd met de Russische am- sadeur in Peking, aan wie hij ook ertrouwelijke documenten ter hand gelingen van Mao en voorstanders van Lioe. Deze gevechten breiden zich nu uit tot Tsjengtsjow in cen- traal-China en naar de steden Char- in, Dairen en Sjenjang (Moekden) in Mandsjoerije, ten noorden van Pe king. De verslagen waren gebaseerd op -"uurferanten in Peking en de rr vurigheid van deze berichtge- v niet na te gaan. ens de muurkranten zijn eind maand bij gevechten in de u ot belangrijke havenstad Dairen tussen ongeveer 3000 aanhangers van president Lioe en 600 personen die achter Mao staan, 58 mensen ge wond geraakt. Textielarbeiders in Tsjengtsjou die zich tegen Mao verzetten, hebben op 7 en 8 januari met de Rode Garde gevochten. Daarbij kwam een per soon om het leven en raakten er 81 gewond, van wie 23 ernstig. olieveld van het land is aan het be gin van deze maand gemeld dat de produktie is stopgezet doordat dui zenden arbeiders naar Peking gin gen. Volgens de Joegoslavische corres pondent in Peking (die de gebeurte nissen meestal zeer sober benadert) is de culturele revolutie in China weer in een draaikolk beland. De zui ver intellectuele fase van de .-evolu tie, die zich afspeelde op school, op straat en in de winkels, heeft plaats gemaakt voor een nieuwe fase waar in arbeiders en boeren een revolutio naire periode doormaken, aldus de correspondent. Hij acht de nieuwe fase belangrijker dan de vorige om dat nu veel meer personen op con crete wijze bij de revolutie betrok ken raken. Olievelden Radio-Peking heeft toegegeven dat de tegenstanders van Mao zich voort durend tegen zijn politiek verzetten in de oLieveldlen van Tatsjing in noordelijk China. In dit grootste De protestactie van de binnen schippers, die twee maal 24 uur de normale gang van zaken op de schlppersbeurzen in Rotterdam, Am sterdam en Maasbracht heeft door broken, is gisteravond geëindigd. Vandaag werd er op de beurzen weer „genummerd"; de binnenschippers In Amsterdam was er gisteren, de tweede dag van de actie, een klein incidentje. De hoofdstedelijke poli tie moest 's avonds ingrijpen toen in de haven een conflict dreigde tus sen stakende binnenvaartschippers en enkele mannen die een binnen schip aan het laden waren. De sta kers wilden hen hier vanaf hou den. De politie hield de stakers ech ter tegen. Het betreffende schip had een bestemming in Frankrijk. Toen de stakers dit na het ingrijpen van de politie hoorden, gingen zij rustig weg, omdat hun staking al- ADVERTENTIE Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij In Rotterdam was het gisteren stig; er werd niet .genummerd'. De laatste dag van de actie werd daar besloten met een vergadering, waar op de binnenschippers overeenkwa men het hoofdbestuur van de Alge mene Schippers Vereniging (ASV) voor te stellen uit de Stichting Ne derlandse Particuliere Binnen scheepvaart te treden. Dit voorstel zal de afdeling Rotterdam van de ASV op de komende jaarvergade ring doen. Voornaamste motieven hiervan wa ren de alg. ontevredenheid over het geen de stichting tot stand heeft ge bracht en een zeker wantrouwen ten opzichte van de stichtingsvoorzitter. Over de aanleiding tot de staking, net aan de beurs onttrekken van vrachten door eigen vervoer met huurschepen, heeft intussen de Stichting Nederlandse Particulie re Binnenscheepvaart, een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gelegd dat de vier erkende schip- persorganisaties de ontevredenheid schippers gerechtvaardigd vinden. Niettemin menen zy dat de door het niet- erkende Onderling Verband ontketende protestactie al leen maar schadelijk is en op korte termfjn niet tot verbetering in de si tuatie kan leiden. De oud-hoofdcommissaris van po litie van Amsterdam de heer H. J. v<*r. der Molen, gaat in beroep van de uitspraak van het ambtenarenge- rernt in Amsterdam bij de centrale raad van beroep in Utrecht. Op 21 december verklaarde het ambtena rengerecht net beroep dat de heer Van der Molen had aangetekend te gen het hem per 16 juli vorig jaar oij koninklijk Desluit verleende eer vol ontslag ongegrond. (Van Arnhemse correspondent) Het spel van een driejarige kleuter werd in Veenendaal wreed verstoord. Het jongetje was in een grote doos gekropen, die aan de kant van de weg stond, en had het deksel over zjjn hoofd getrokken. Het bleek een rustig ventje, want veel lawaai maakte hjj niet. Aan het schreeuwen sloeg hy pas, toen de doos werd opgepakt en in een vuilniswagen werd gegooid. Die schreeuw werd één grote schreeuw. De vuilnisophalers hoorden het. Hoewel zij niet wisten wat er aan de hand was, riepen zy de bestuurder van de auto toe, dat deze de wagen en de mangel in de wagen moest stilzetten. De chauffeur reageerde snel. Nog juist kon men de doos met het ventje voor de mangel, die hem zeker had verpulverd, weghalen. De hevig geschrokken mannen van de vuilophaaldienst hebben het toch wel wat ontdane kereltje daarna by zyn moeder afgeleverd. (Van onze Amsterdamse correspondent) De bewoners van de Amsterdamse binnenstad leven op het ogenblik in angst en vrees, dat de pyromaan, die begin vorig jaar wekenlang het centrum teisterde, zijn activiteiten heeft hervat. Aanleiding is het uitbreken van vijf brandjes gisternacht en één vannacht. Deze ontstonden alle doordat iemand petroleum of benzine door de brievenbus gooide en deze vervolgens aanstak. De pyromaan van vorig jaar, bij wiens branden acht mensen het leven verloren, ging op dezelfde manier te werk. vuur kans enige tyd door te woeden. Hier was de schade ongeveer f. 20.000,-. Er gingen ondermeer drie schilderyen ter f. 3.000,- in de vlammen op. De eerste brand ontstond gister nacht omstreeks twee uur in de Spuistraat. Korte tijd later laaide de vlammen op bij een kunsthandel aan het Rokin en een boekhandel aan de Grimburgwal, straten die slechts enkele minuten lopen van elkaar liggen. Om zes uur ontstond hierna brand in een portaal van een wo ning aan de Weesperzijde. Een half uur later was dit het geval in een woning aan de niet ver verwijderde Graaf Florisstraat. De schade bij de branden bleef beperkt doordat voorbijgan gers of bewoners het vuur ontdek ten en het doofden. Alleen in het geval van de kunsthandel kreeg het De Nederlandse reisbureaus worden op het ogenblik over stroomd met verzoeken om in lichtingen voor vakantie-oorden in Europa en daarbuiten. In reis bureau-kringen verwacht men, dat het aantal Nederlanders, dat het komende zomervakantie seizoen per vliegtuig, trein, bus en boot met vakantie gaat, aan zienlijk hoger zal liggen dan het vorig jaar het geval was. Vooral voor de vliegreizen blijkt enorme belangstelling te bestaan. In 1961 rverden 3.000 vakantiereizen ge maakt, het vorig jaar namen 175.000 Nederlanders het vlieg tuig om hun vakantiebestemming te bereiken (omzet 89 miljoen). Dit jaar hopen de reisbureaus on geveer 230.000 luchtreizigers naar zonnige en verre oorden te ver voeren. Ook de algemeen secreta ris van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus in Amsterdam (ANVR),mr. A. Borst, verwacht een toeneming van on geveer twintig procent. Hij is van mening, dat het totale aantal va kantiegangers dit jaar nog aan merkelijk hoger zal liggen dan voorgaande jaren, ondanks de economische moeilijkheden in Nederland. Vele reisbureaus, al dus mr. Borst, rekenden dit jaar op een teruggang, maar zoals de zaken bij de boekingei er nu vooraf aan, blijkt deze vrees onge grond. Gezien Gisteravond werd weer brand ge sticht. Ditmaal in de Anna Vondelstr. in het huis van de bekende naald kunstenares Cecil Dreesman. Twee Braziliaanse studenten, die aan de overkant in een hotel verbleven, za gen een vrouw een brandende katoe nen pit in de brievenbus stoppen. Een onderhuurster van mevrouw Dreesman zag kans de vlammen in het portaal te doven. Een felle jacht die de politie aan de hand van het door de Brazilianen opgegeven sig nalement inzette, leverde geen re- De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft gisteren bekendgemaakt dat om bezuinigings redenen negenendertig militaire ba ses en installaties worden opgeheven. SP.chts zes daarvan bevinden zich in het buitenland en wel op het weste lijk halfrond en in het noorden van de Stille Oceaan. Door de maatregel zal volgens McNamara jaarlijks 47.4 miljoen dollar worden bespaard. Sinds 1961 zijn in totaal 917 Ameri kaanse bases, zowel in binnen- als buitenland, opgeheven. sultaat op. Gezien de snelheid waar mee de vrouw na het aansteken van de brand wegliep, neemt de politie aan dat zij jong is. Vannacht kwamen bij de politie bureaus in de binnenstad van Am sterdam geen verdere aangiften van brandstichting binnen. Kieskeuri. g De politie acht het voorlopig wel mogelijk, maar niet waarschijnlijk, dat de brandsticht (st) er dezelfde is als de pyromaan van vorig jaar. De- opereerde alleen by huizen met oude houten trapportaal, waar de vlammen snel om zich heen grepen. Zo veroorzaakte hij in de nacht van 6 op 7 feberuari de ver schrikkelijke brand in de Bethaniën- dwarsstraat, die zes mensen het le ven kostte en op 6 maart de brand aan de Kloveniersburgwal, waarbü twee personen het leven verloren. De brandsticht (st) er van nu is minder „kieskeurig" te werk gegaan Opmerkelijk is echter, dat de manier van brandstichten in beide gevallen dezelfde is, evenals vorig jaar heb ben met het brandpiket belaste po litiemannen deze keer na de brand lucifers gevonden die kennelijk ge bruikt waren om de petroleum of benzine vlam te doen vatten. De pyromaan van vorig jaar is nooit gegrepen. Hoewel de bewoners de buurt, die zyn doelwit was wekenlang iedere nacht de wacht hielden en hoewel de politie alles in het werk stelde om zyn identiteit vast te stellen, bleef hy op vrye voe ten. Kort na de brand aan de Klo veniersburgwal hield hij plotseling op. ADVERTENTIE melkkrokantjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Dit is het grootste schip ter wereld: de Japanse tnnker Ide- mitsoe Maroe" van 210.000 ton, 342 meter lang en 50 meter breed. Aantal opvarenden slechts 32. De machinekamer met haar turbine van 33.000 pk wordt vol-automa- tisch bediend. Het schipdat men hier in volle zee ziet, kan 245 mil joen liter ruwe olie vervoeren. ADVERTENTIE „Gemini"-kooien van 24,95 nü 19,97 „Mini"-kooien van 14.95 nü 9,99 Papegaaienkooi van 47.50 nü 39,95 Gr. glasvitrines van 27.50 nü 19,95 Kanarie/parkietenkooi met plast. bak en lade. vanaf 17,75 25% KORTING op alle honderiemen banden en kettingen. 15% KORTING op alle glas.aquaria. Opgezette vogels en dieren, nu voor DRASTISCH VERLAAGDE PRIJZEN Honde- en poezemanden, va. 5,95 EXTRA VOOR DE HOND: buffelhuidbal of -kluif 1,27, 1.97 Plastic viskom, met vis, groen en steentjes, nu voor 2,25 oranjewevers, nu van 9,75 voor 6,75 Papegaaien met volledige garantie op het spreken, vanaf 95,— Nieuw* Rijn SO Tia 20024 (017 W) ADVERTENTIE Z.M. heeft pensioen ver- leend aan Mr. C. J. Pické, af getreden Minister van Justi- tie, ten bedrage van f391 't jaars. Men schrijft uit Weenen t dat Oostenrijks hoofdstad de eenige stad der wereld is, waar men de straten vrij van i sneeuw houdt. Men gebruikt daarvoor al de lieden zonder werk, die daarmee 60 kreut- zer ver dag verdienen. *C§c*<»cSc*<»c>Sc*<9<aSOK9<35cK8C8a

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1