R.K. Concilieraad hield zijn eerste bijeenkomst Nieuw onderwijsstelsel begint op 1 augustus (ritiek van de adviseurs9 ooral t.a.v. celibaat Oecumenische dienst (R.K. en Anglicanen) in Madrileense kapel Fel verzet liberalen SCHUDEI'S CITROEN Kwade geruchten over goudvondst kost LEIDSCH DAGBLAD Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Melissant B. A. v. Don- kersgoed te St. Phllipsland; te Zuid-Noordwolde (Gr.) (toez.) P. C. Klijnsma te Harlingen. Aangenomen naar Spijkenisse J. Hoe- kert te Woldendorp c.a. Bedankt voor Reeuw ijk J. C. Stelwa gen te Zwijndrecht; voor Oud- Beijerland (vac. W. H. v. Kooten) J. den Besten te Huizen (N.-H voor Rinsumageest H. Kremer te Sellingen. GEREF. KERKEN vrijgemaakt) Beroepen te Zwijndrecht P. Lok te Berkel-Rcdenrijs: te Pieterburen J. C. Post kand. te Leeuwarden. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Kampen Joh. v. d. Poel te Ede. Lot van Hallstein «Van onze correspondent in Bonn) Geruchten als zou de Westduitse regering tegenover de Franse heb ben laten weten, dat zy bereid is prof Hallstein als voorzitter van de EEG-eommissie binnen afzienbare j»d op te offeren, duiken steeds meer in de Duitse pers op. Hallstein zou nu met Westduitse instemming moeten worden vervan gen door een man die meer de sym pathieën van president De Gaullp bezit. Van regeringszyde in Bonn laai men zich over deze kwestie ech ter niet uit. Met het lot van Hall stein is ook dat van de Nederlandse vKe-voorzitter, Mansholt, verbonden. ..Der Spiegel"' weet te melden, dat de staatssecretaris op het ministerie van Buitenlandse Zaken, Lahr, te- al bezegeld? mn eindigen. Het ging by deze on- dei handelingen over de termen voor de fusie van de drie Eruopese ge meenschappen. E.E.G., Euratom en E.G.K.S. De fusie zou oorspronkelijk al op 1 januari 1965 hebben moeten plaatsvinden, maar ze ging niet door omdat president De Gaulle de figuur van Hallstein niet wenste te accep teren. Hallstein streeft krachtig naar de politieke unie binnen EEG-ver- band. zoals die ook in het Verdrag van Rome in uitzicht is gesteld. De Franse president verzette zich steeds tegen de verwerkelijking van deze politieke unie. De ministers van Buitenlandse Za ken Brandt en Couve de Murville zouden het er bi) hun recente be sprekingen in ParUs over eens ge worden zyn, dat Hallstein het i 0tl pastoraal concilie van de Ne- flandse Rooms-Katholieke kerk- irincie is gisteren in de Doelen in likrdam in de openbaarheid getre- eerste bijeenkomst van concilieraad met de 126 adviseurs dit grootscheepse kerkelijke be id. Gistermiddag hielden de vijf studiecommissies hun eerste rkbjjeenkomst, die achter gesloten ren plaats vond. De byeenkoms- werden bijgewoond door verte- woordigers van acht niet-r.k. ker- het Leger des Heils en van Humanistisch Verbond. it het Nederlandse concilie een immige zaak is voor veel men ton de voorzitter van de con- craad, prof. dr. A. G. M. van Mei- niet ontkennen. In zijn operüngs- ird had hij er wel een verklaring Als het Nederlandse concilie al maar de resultaten van het Va- lanse concilie behoefde toe te pas- mi i op de Nederlandse situatie, zou- W i de problemen voornamelijk op anisatorisch vlak liggen. Maar het Icaans concilie heeft eigenlijk vragen opgeroepen dan beant- ird. Daarom moet men zich in Ierland ook ingrijpend met alge vraagstukken bezig houden, oonsilie-werkgroepen voor mis- ontwikkelingsvraagstukken en Sesproblemen zullen basis-com- sles worden, die zullen adviseren de bestaande organisaties en in- ingen het beste kunnen worden schakeld. Enkele andere onder tan de vijftien studie- missies dadelyk zijn begonnen: reranderingen in het kerkelijk le denken, de zin van het ge sleven in een geseculariseerde we- liturgie, gezagsbeleving, huwe- n gezin, de zin van het kloos- iven enz. Teleurstelling die kritiek hadden de adviseurs het pastoraal concilie aan het p> van de concilieraad die de esties rondom het celibaat tyde- rj van de agenda had afgevoerd, pastoraal concilie heeft in de af- ripen week veel vertrouwen ver- dd, zei pater J. C. J. van Kils- u J., en een andere priester dat het terugnemen bij vele en leken tot teleurstelling zelfs verbittering had geleid, voorzitter van de concilieraad, van Melsen, stelde daar tegen- lat men geen dubbel werk had i doen. Er is in opdracht van episcopaat een rapport over het iaat samengesteld. Wel zal het iltaat van die studie in het con- beraad worden gebracht, „als de c rijp is". „Ze is overrijp", zei mr. Meijers. de kerkrechtdeskundige het bisdom Den Bosch, ardinaal Alfrink kwam aan het op het podium om te spreken misverstand. Er wordt niets de agenda afgevoerd alleen esteld en er is geen vraag ont- i. De zaak is van de concilie- op de bisschoppentafel gelegd, vanwege de urgentie van de De bezinning over het celibaat olgens de kardinaal een stap ver gekomen, maar daarmee is het Iste woord nog niet gesproken, licht komt het probleem terug in Nederlandse concilie, maar wat »p de tafel van de bisschoppen gebeurt, liet de kardinaal in midden. ht de niet r.k. vertegenwoordi- :betreft, op uitnodiging van het toraal concilie zijn de volgende tonen aangewezen voor de Ned. kerk prof. dr. J. H. J. Bronk- voor de Gereformeerde kerken dr. C. van der Woude, voor de kerk ds. G. Kroes, voor.- de kerk prof. dr. N. de Rijk, voor oopsgez. ds. H. Bremer, voor de Prot. Bond mevr. dra. A. E. A. van de Vring, voor het Leger Heils kolonel H. Laarhuis, voor Humanistisch Verbond prof dr. Dooren, voor de Russisch- wdoxe kerk diacon A. van Leeu- voor de Evangelische Broeder- 'Mntes ds. H. P. Bintz. BAPTISTEN GEMEENTEN. genover Franse gesprekspartners zou j .-aar van de fusie der drie gemeen- Aangenomen naar Leiden R Reiling hebben verklaard, dat de ambtstijd schappen voorzitter zou blijven, te Schiedam-Rotterdam Dan Hallstein op 1 juli 1968 2 1 kun- daarna te worden afgelost. Overgangsregeling aanvaard (Van onze parlementaire redactie) De vernieuwing van het voortgezet onderwijs begint nog dit jaar. De Tweede Kamer aanvaardde gisteren ondanks ernstig verzet van de liberalen de overganswet, die met ingang van 1 augustus dit jaar de aanpassing van de bestaande scholen in het nieuwe onderwijsstelsel regelt. De mammoetwet zelf wordt daardoor een jaar later, op 1 augustus 1968 van kracht. iVan Spaanse correspondent) Heel langzaam zoekt de rJc. kerk in Spanje samenwerking met ande re christelijke kerken. Dit gebeurt op uitdrukkelijk verzoek van het Vaticaan. De Spaanse r. katholie ken zijn verscheidene keren door Paus Paulus VI gemaand om spoed te betrachten bij het beleven van een oecumenische mentaliteit. In de voorbije jaren is in Ma drid en zeker in Barcelona nogal schuchter contact ontstaan tussen vertegenwoordigers van de r.k. kerk en de Spaanse Evangelische gemeen te. Deze r. katholieken hadden slechts oogluikend de steun van hun over sten maar niet officieel. In het kader van de Spaanse „week voor de eenheid van alle chris tenen" heeft de aartsbisschop van Madrid thans officieel goedge vonden dat er een gezamenlijke dienst mocht plaatsvinden, gecele breerd door 'n r.k. geestelijke teza men met een Anglicaanse priester. Dat is de eerste officiële oecumeni sche dienst geweest die onder auspi ciën van het Spaanse episcopaat in Spanje heeft plaatsgevonden. Giste- ijftig ontvoerde kinderen zijn nog steeds zoek k Canadese politie zoekt nog ds naar 50 kinderen, die verbor- worden gehouden door monniken een van de R.-K. Kerk af ge ilden sekte. %ens een in Montreal verschij- •d dagblad zou een aantal van de- tinderen zich binnen een straal 1160 kilometer van de stad be ien. De leider van de sekte had toover een verslaggever gezegd, hü een einde wenste te maken de geruchten, dat de kinderen te eten kregen, het koud had- 1 en onderworpen waren aan al- el beproevingen. De journalist I de kinderen in goede gezondheid ie politie heeft inmiddels zestien 1 de 66 verdwenen kinderen ge- den. Priesters uit het klooster chten vorige week de kinderen |r de bergen omdat een rechtbank beslist dat het klooster gevaar hun gezondheid opleverde. „Tina Scarlett" onvoldoende bemand in '60? Een deskundige op het gebied van de navigatie heeft gisteren in een getuigeverklaring voor een rechtbank in Kleef verklaard dat de veerboot „Tina Scarlett" niet voldoende be mand is geweest tijdens de fatale reis op de Rijn van zes jaar gele den. De veerboot, die door twee Duitse slepers werd getrokken, kwam in aanvaring met een benzinetanker by Emmerik op 7 oktober 1960. Hierby kwamen twee mannen om het leven. De veerboot en de tanker vlogen in brand en ook andere schepen die stroomafwaarts voeren werden door het vuur aangetast. Dr. Mau van de Westduitse tech nische school in Flensburg verklaar de by het proces tegen zeven man nen dat de bemanning had moeten bestaan uit een voldoend aantal be voegde zeelieden op de brug en in de machinekamer omdat de motoren van de veerboot tydens de reis wer den getest. Dit, zo zei hy, was niet het geval. Bovendien, aldus dr. Mau, waren de motoren van de veerboot niet aan een officiële inspectie onderworpen en hadden daarom tydens de reis nooit mogen worden gestart. De ver- antwoordelykheid hiervoor ligt vol gens hem by de twee installateurs die aan boord waren. Mau zei dat Janssen, de Rynloods, die het toezicht had op het slepen van de veerboot, niet verplicht was geweest na te gaan of de motoren waren geïnspecteerd. Janssen is een van de verdachten in deze zaak. werd deze dienst gehouden in de Anglicaanse kapel van de Britse am bassade in Madrid, naar het voor beeld van de dienst die in Rome is opgedragen door Paus Paulus VI 1 de Anglicaanse bisschop Ramsay. De besprekingen, die tot dit voor Spanje zeer vooruitstrevende gebeu- hebben geleid, zyn gevoerd tus- de aartsbisschop van Madrid en de Anglicaanse bisschop van de En gelse kolonie in Spanje, Gibral tar. Dat op zichzelf is al een opzien barende gebeurtenis. De officiële Spaanse wereld heeft alle contacten met deze Britse kolonie verbroken. De grens tussen Spanje en Gibral tar is officieel gesloten. Het feit dat het Spaanse episcopaat over deze po litieke barrière heeft kunnen stap pen, is ongetwyfeld te danken aan de voortvarende politiek van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Minister Castiella is een groot voorstander van de godsd lenst- vryheid in Spanje en van toena dering tussen de verschillende chris- lyke kerken. Hy is de promotor achter de wet op de godsdiensvry- heid. die nu al dikwyis is aange kondigd, maar nog steeds niet in het Spaanse staatsblad is verschenen. Toch genieten de Spaanse protes tanten reeds veel meer vryheid dan enkele jaren geleden. In Barcelona hebben zij een eigen Evangelische boekwinkel mogen openen, waar de bybel operüyk verkocht mag worden. Dit was een jaar geleden nog vol slagen onmogelijk in Spanje. De meeste protestantse kerken die op last van de regering sinds de Spaan se burgeroorlog waren gesloten, zyn weer geopend. Maar toch is de Spaanse niet-katholiek nog steed een tweederangs burger, zolang ten minste de wet op de godsdienstvrij heid niet officieel is afgekondigd Het wordt werkeiyk tyd dat de Spaanse regering de belofte op deze wet nu eens eindeiyk waar gaat maken. Toezicht op uitgaven van Soekarno? Een speciale commissie van het Indonesische parlement heeft er by de regering van generaal Soeharto or aan gedrongen een wet te ontwer pen. waarin de uitgaven van de pre sident, „gezien het onbeperkte gebruik van staatsgelden door pre' dent Soekarno", worden geregeld. De nieuwe wet zou het inkomt het onderhoud van paleizen, vervo en andere onderdelen van de begr ting voor het staatshoofd moet' vaststellen. Het Huis van Afgevaardigden spr zyn „diepe bezorgdheid uit over h grote aantal huizen van dr. Soekc no, waarvoor fabelachtige bedra{ zyn uitgetrokken". De begroting van de president bt draagt voor dit jaar ruw geschat ééi miljoen dollar (ruim 3.5 miljoen Een beeld van een onderlinge bespreking tijdens het pastoraal concilie in Rotterdam: kardinaal Alfrink (midden) in gesprek met voorzitter prof. dr. A. G. M. van Melsen (links' en prof. mag. dr. E. C. F. A. Schillébeecx, beiden uit Nijmegen. De overgangswed, waartegen alleen de WD en de heren Van D:s (SGP), Jongeling (GVP) en Voogd <onaf- hankelyk) hun stem uitbrachten, re gelt de omzetting van het ulo in scho len voor mavo, van de hbs in athe neum (geeft aansluiting op het we tenschappelijk onderwijs) of school voor havo (geeft, aansluiting op het hoger beroepsonderwijs 1Hlet gym nasium blijft als zodanig bestaan en het lyceum wordt omgezet in een lyceum-nieuwe stijl, met lijk havo-afdelingen. Het vglo wordt deels omgezet in leao «lager econo misch en administratief onderwys) of lavo (lager algemen voortgezt on derlijs). Afgezien van de experimen ten, die reeds met hert havo gaande zyn, starten op 1 augustus de mid delbare scholen voor het eerst met eerste klassen nieuw styi. De eerste eindexamens worden in 1973 gehou den. Financieel De tegenstemmers hadden minder bezwaar tegen het nieuwe onderwys- sielsel zelf dan wel tegen de snelle wyze van invoering en de financiële consequentie daarvan. ,,Er zyn nog allerlei onderwijskundige zaken in deze wet, die nog niet geregeld zyn*. ADVERTENTIF DU8BCI GESTOOKTE was de klacht van mevrouw Van So meren-Down er, die zich in het debat uiterst kritisch opstelde, zy voerde aan, dat er nog geen akte van be kwaamheid is, evenmin als een lera renopleiding. De onderwijswereld zelf Ls er nog lang niet op ingesteld. In feite wordt het kabinet, dat na de verkiezingen optreedt, een wet in de maag gesplitst, terwijl over de finan ciële mogeiykheden nog niets vast staat en er op onderwijsgebied nog geen prioriteiten zijn afgewogen. Niets extra N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Mevrouw Van Someren zocht voor haar afwijzing onder meer steun by de verklaring, die premier Zyistra gistermorgen op haar verzoek in de Kamer kwam afleggen over de fi nanciële consequentie van de invoe ring. De premier, die optrad in zyn hoedanigheid van minister van Fi nanciën, betoogde, dat de mammoet wet normaal binnen het begrotings kader moet worden uitgevoerd. Dit betekent, dat de uitgaven voor dit doel ten koste gaan van andere voorzieningen, omdat het een vast staande prioriteit is. De mammoet wet zal voor 1968 nog niet tot hoge kosten leiden, maar pas in de daarop volgende jaren geld gaan kosten, net tempo van invoering zal door het volgende kabinet moeten worden be paald. iets waarmee de kabinetsfor mateur straks rekening zal moeten houden, aldus prof. Zyistra. Kamer uiteen Vandaag onderzoek tot 21 februari De Tweede Kamer is gisteren na de afhandeling van de overgangswet op de vernieuwing van het voortgezet onderwys tot na de verkiezingen uit een gegaan. Tenzy dringende zaken anders bepalen, komt de Kamer niet voor 21 februari meer byeen. Alvo rens de minister van Binnenlandse Zaken op die dag de beide Kamers der Staten-Generaal in verenigde vergadering zal sluiten, wordt af- Foneid genomen van een groot aan tal afgevaardigden, die om verschil- 'ende redenen na de verkiezingen niet meer in de Kamer terugkeren. Op 23 februari komt de Tweede Ka mer voor het eerst in nieuwe samen stelling byeen. Die dag is er een plechtige openingszitting van de ver enigde vergadering in de Ridderzaal. (Van onze Vlissingse correspondent) De goudvindery by het Walcherse gehucht Mariekerke is tot ieders verbazing tot' stilstand gekomen. Ging het in Serooskerke vorig jaar wekenlang zo goed dat er geleidelijk een half miljoen uit de grond kwam, in Mariekerke is dat blykbaar niet Men kent de zaak: voor de tweede keer binnen een jaar werd op een klein stukje grond in Walcheren een fortuin aan antieke gouden munten opgegraven door een eenvoudige boer. Woensdag waren het er vijf- Urgenter tien met een tegenwoordige waarde van ongeveer 5000 gulden, die Kees Wisse naast zyn huls uit de grond haalde. Vorig jaar in Serooskerke werd na de eerste vondst vyftiental munten koortsachtig door gewerkt met graven met het bekende resultaat. Kees Wisse in Mariekerke schijnt helemaal niet geïnteresseerd te zijn. In de eerste plaats voelt hy helemaal niets voor publiciteit en ten tweede Ls hy werkeiyk gestopt met graven. Vanmorgen deelde hy telefonisch mede. dat hy verder gegaan met de werkzaamheden zyn woonhuis waar hy de keuken aan het opknappen is. „Volgende week zal ik weer wel eens zien". Het is by na onvoorstelbaar, maar Walcherse boeren zyn nu eenmaal moeilijk te begrypen. Vandaag zal de muntenexpert dr. H. Nenno van Gelder een bezoek aan Walcheren brengen om daar met burgemeester A. de Kam de nieuwe gouden vond sten te gaan bekyken en te taxe«re<n. Ook zal hij een bezoek brengen aan de vindplaats in Mariekerke. Hy zal de put bekyken. die Kees Wisse groef voor een ter plaatse neer te zetten tank, direct tegen de fun deringen van zyn ongeveer 80 Jaar oude boerenwoning. De munten la gen by elkaar en waren prachtig schoon. Kwade tongen in het Zeeuwse be weren nu, dat de munten niet in liet gryze verleden in de grond zyn gestopt- Als bewys wordt dan aan gevoerd, dat de «schone) munten te gen de fundering van het woonhuis lagen, dat pa6 80 Jaar geleden werd "ebouwd. Gesteld, dat het goud er •oen al lag. had dit uiteraard gevon den moeten worden. De deskundigen vuilen deze vreemde zaak van de on geïnteresseerde boer en de schone munten wel verder trachten uit te zoeken. Ook de fractie van de CHTJ had tegen de snelle invoering van de overgangswet bezwaren Er wordt beslag gelegd op een financiële ruim te, die beter aan andere urgente za ken, by voorbeeld voor de bouw van gymnastieklokalen, besteed had kun nen worden, betoogde haar woord voerder. dr. Schuring. De chrisöelyk- historische fractie vond de onderwijs kundige voordelen van de wet ech ter zo zwaar wegen, dat zy haar stem niet aan het wetsontwerp wilde onthouden, ook niet nadat een amen dement van dr. Schuring om de in voeringsdatum van de mammoetwet open te houden, was verworpen. Staatssecretaris mr. Grosheide had het amendement, dat slechts de steun kreeg van de WD. de CHU en de heren Van Dis, Jongeling en Voogd, als technisch onuitvoerbaar van de hand gewezen. Het ran nameiyk op 1 augustus 1968 elke wetteUJke basis aan het onderwys ontnemen. De Kamer aanvaardde zonder hoof delijke stemming een motie van de vaste onderwijscommissie, waarin de regering werd gevraagd hoge priori teit toe te kennen aan de invoering van een ongedeelde driejarige onider- wyzersopleidtng. Zonder hoofdeiyke stemming werd ook aanvaard een motie van de KVP-er Albering, met het verzoek de bestaande opleidingen j ter verkrijging van middelb. akten om te zetten in instituten, die de nieu we lerarenopleiding moeten gaan ver zorgen. Het amendement van de anti-revolutionair Van Bennekom om de Friese taal op te nemen Ia het leerprogramma voor de brugklassen, werd ondanks verzet van de staats secretaris, aangenomen met slechts de stemmen van de pacifisten, com munisten en enkele socialisten en li beralen tegen. Een poging van de socialist, dr. Tans, om het amende ment ongeldig te verklaren wegens strUdlgheid met het reglement van orde. mislukte. Zijn voorstel werd verworpen. Gelijk Gisteren groef Kees Wisse nog,vandaag niet meer ML G. H. den Haan neemt afscheid Op woensdag 25 januari zal de teer M. G. H. den Haan afscheid ne- nen als hoofd van de Dr. van Voort- «uysenschool, aan welke school hy inds 1 Juni 1946 Is verbonden. De af scheidsby eenkomst wordt s middags om half vier gehouden in het schoolgebouw aan de Marnix- straat. De aandacht trok verder nog de discussie rondom een amendement van de socialist Kleywegt, dat ten verdere geiyktrekking van het open baar en het byzonder onderwys tot strekking had. Het amendement wil de voorkomen, dat byzondere scho len, die ten tyde van hun oprichting nog niet in het scholenplan waren opgenomen, toch op de een of andere manier binnen drie jaar voor bekos tiging in aanmerking zouden kunnen komen. De overgangswet biedt daar toe ln enkele byzondere gevallen de gelegenheid. Staatssecrtaris Gros heide wilde aan die uitzonderings- mogeiykheden ondanks heftige plei- doolen van socialisten en liberalen niet tornen. Hy bestreed, dat he" byzonder onderwys in een gunstige positie zou komen en raakte daar mee in uitvoerige discussies over de vryheid van onderwys. Het amende ment werd tenslotrte verworpen met 59 tegen 56 stemmen. Voor stemden de socialisten, de liberalen, de paci fisten en de communisten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11