Deformaties van Theo Daamen in Academie Geen best jaar voor bloembollenkwekerij kunst kaleiöosQggp Erich Leinsdorf leidt Concertgebouworkest Sfeer van irrealiteit BENDER B. en W. van Arnhem contra conservatrice Recital Ank Reinders DONDERDAG 19 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Noord-Amerika Vandaag 1b het Nederlands Kamer koor van Schiphol voor zijn vierde Amerikaanse toernee vertrokken. Tij dens deze toernee, die ongeveer zes weken zal duren zal het koor, onder leiding van zijn vaste dirigent, Felix de Nobel, ruim 20 concerten geven in de VS en Canada. Het eerste con cert vindt plaats in de Town Hall in New York op 21 januari. Het koor, dat zijn naam dankt aan de a cap- pella-zang, zal werken ten gehore brengen, niet alleen van de 16de eeuwse Nederlandse, Italiaanse en Engelse componisten, maar ook van moderne componisten als Ravel, Brit ten en Bartok en de Nederlanders Sem Dresden en Rudolf Escher. Zoals velen zich een „eigen" wereld scheppen ieder mens in deze tijd van massificatie volstrekt eenzaam zo doet ook de in 1939 in Amsterdam geboren Theo Daamen, wiens tekeningen en etsen tot 20 februari te zien zijn in het trappenhuis van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Daar komt men steeds voor nieuwe verrassingen te staan. Of deze altijd in overeenstemming zijn met de waardigheid van onze aloude Alma Mater, is de vraag moet t ons niet kwalijk nemen, waarom een „eigen" en in me opzicht zinloze wereld te presen ten, waarin de deformatie der uit beelden figuren een zodanige om- lang heeft aangenomen, dat men er ilechts debielen of imbecielen in kan waarvoor misschien de interesse kan hebben, waarvan de gewone beschou- zich toch in vele gevallen met afwendt. Wy weten héél goed, dat deze de formatie zeer welbewust geschiedt naar vragen ons toch af, of hier niet [esproken moet worden van een op- verdraaien van de realiteit, dan met een mooi woord „irrea waarin ook een gezochte sym haar woord meespreekt, wordt genoemd. Kathedraal van Mexico door brand verwoest De kathedraal van de stad Mexico, een van de mooiste religieuze gebou wen van het Amerikaanse continent, Jl gistermorgen door een brand ge teisterd. Een altaar, het koor, twee grote orgels en een groot aantal Waardevolle schilderijen werden ver nield. De schade wordt op 40.000 dollar geschat. De brand zou door kortsluiting veroorzaakt zijn. Thyde Monnier - 79 - overleden De Franse schrijfster Thyde Mon nier is gisteren in haar woning bij Nice op 79-jarige leeftijd overleden. Ze heeft meer dan 40 romans ge schreven die vooral bij lezeressen zeer ln trek waren. Ze is tweemaal getrouwd geweest *n beide malen gescheiden. Thyde Monnier is in Marseille ge boren. Haar geboortestreek vormde het kader waarin verscheidene ro mans van haaor hand zich afspelen. Zij debuteerde met gedichten en schreef later ook essays. „Le_ pain pauvres" zou haar meest ge- jde roman zijn. Thyde Monnier heeft verscheidene prijzen gekregen, oan. „Le prix Victor Marguérite". Het „Leids Academisch Kunstcen trum" is bij voorkeur extreem pro gressief. Het confrontreert ons dit maal met het „neo-realisme" of hoe men 't ook noemen wil. Theo Daa men is zeker niet van talent ge speend. Er zyn genoeg voorbeelden aan te wijzen, dat hjj wat kan. Voor al zyn etsen en onafgewerkte schet sen getuigen daarvan: men denke byv. aan zjjn ets „Danseres en trom melaars". Maar waarom elders zul ke wangedrodhten te produceren, die een mens doen rillen en beven, in hoge mate smakeloos als zij zyn. Zij roepen, o.a. door middel van ver starde maskers of anderszins remini- centies op aan de wezenloze droom wereld van een Fellini in de film Giuletta en de geesten", waardoor Daamen gegrepen lykt. Het is tegenwoordig hoge mode het „buitennissige als 't' in 's he melsnaam maar buitenissig is! als hoogste ideaal aan te prijzen. Maar wie bijv. het „Meisje met kop" be ziet, kan zich daarvan niet anders dan met walging afkeren. Het olieverfschilderij „Man en kind op vlot" heeft ons meer te zeg gen: op persoonlijke wijze lijkt daar in het statische van een enkele han deling die toch eeuwig duren kan, treffend uitgebeeld. Vele van Daa- mens' impressies liggen net buiten ADVERTENTIE illlt STOMME IHI PIANO *1 Lijkt vreemd voor adviseurs in klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de 6tudie van menig adspirant concertpianist flered. Waarmee wij maar willen zég gen dot U - zelfs voor een stom edvies - beter naar Bender kunt gaanl deskundig in klank Theo Daamen: Man en kind op vlot". (Pol» LD/Holvast) de werkelijkheid en dat is zijn goed recht. Soms lijken zij verwant aan die van een Co Westerik, maar zijn individualisme is sterk genoeg, om zich aan invloeden van anderen op den duur te ontworstelen. Ned. Kamerkoor naar Export in tweede helft van 1966 slechts weinig gestegen (Van onze bloembollenmedewerker)i spelden, hebben ongelijk gekregen. Toch is er bijzonder weinig reden Het Produktschap voor Siergewas- tot vreugde. Of men moet een stü- sen heeft de cijfers over de export van twee miljoen kilogram op van bloembollen in het tweede half- de zeventig miljoen een vooruitgang jaar van 1966 bekendgemaakt en deze vergeleken met die van 1965. De pes simisten, die aan het begin van het exportseizoen een kleine export voor- Voor het ambtenarengerecht Omdat zij niet op tijd voldeed aan een verzoek van haar superi euren om een eenvoudige wandelgids voor de historische afdeling van het gemeentemuseum van Arnhem samen te stellen, besloten B. en W. de conservatrice vorig jaar geen salarisverhoging te geven. Dit besluit werd mede genomen naar aanleiding van het feit dat de conservatrice regelmatig te laat kwam. Aldus werd haar perio dieke verhoging per 1 januari 1965 ingehouden. Zij ging tegen dit besluit in beroep en kreeg van het ambtenarengerecht in Arnhem gelijk. De ambtenarenrechter was van ooi deel dat haar geen gebrek aan dienstijver kon worden aangewreven, vernietigde het besluit van B. en W. en besliste dat het salaris alsnog moest worden verhoogd. Hiermee was het gemeentebestuur het op zijn beurt niet eens en ging in beroep. Zo kwam het, dat deze zaak gisteren diende voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Zijn kleurengramma kunnen wjj moeilijk esthetisch noemen, maar dat is een kwestie van persoonlijke instelling en er valt niet over te dis cussiëren, doch wie de werken van waarlijk „grote meesters" kent, Het gemeentebestuur van Arnhem denkt er toch wel het zijne van werd vertegenwoordigd door mr. L. Daamen heeft de laatste jaren S. Hermans. Hij deelde mee dat de veelvuldig met succes geëxposeerd, j conservatrice er van het begin af onlangs nog in Mickery te Loener- aan een andere menang op na heeft In hoeverre zyn succes berust op een „modegril" valt moeilijk te be oordelen. Bestendigheid in de kunstap- presiatie is wankel. H. gehouden over de uitvoerig van de opdracht dan haar superieuren. Zij was namelijk van oordeel dat een dergelijke eenvoudige gids op zijn minst zou moeten bestaan uit 40 pa- gmas tekst en 20 paginas fotos. De gids had eind 1964 klaar moeten zijn, Nieuwe uiteaven Blaens Atlas met toelichting Driehonderd jaar geleden kwam een der opmerkelijkste Nederlandse uuhlikaties gereed, t.w. de Johan Blaeus Stedenatlas, een hoogtepunt in het oeuvre van de Amsterdamse cartograaf en drukker-uitgever dr. Joan Blaeu (1596-1673). Op 5 juni 1648, de geboortedatum van de La tijnse uitgave van Blaeus steden- beek, juist op de dag dat de vrede tussen de Koning van Spanje en de Verenigde Nederlanden in alle Ne- der andse gewesten werd afgekon- Igd. Het volgend jaar kwam de Ne derlandse editie gereed, die verspreid weid onder de titel „Toonneel der steden van de Vereenigde Neder landen met bare beschrijvingen. Van dit topografische meesterwerk is bij Elsevier in Amsterdam een f aosimile-il ^erdiruk verschenen. De met de hand ingekleurde kaarten brengen de glorie van Blaeus weer tenivolle tot leven. Het in facsimile herdruk gedeelte van Blaeus twee delig werk omvat de steden van Hol land. West-Vriesland en Uti-echt en telt 208 bladzijden. 124 bladzijden zyn bedrukt met 44 kaarten en met 8 gravures van kastelen. Binnen- en Buitenhof, een strand gezicht enz. De tekst bestaat uit 84 bladzijden. De prijzige aitlas is gebonden in een fraaie, rijk geornamenteerde band. Aan de facsimile-uitgave is een af zonderlijke toelichting op de atlas toegevoegd, verzorgd onder redactie van de Blaeu-kenner mr. B. Van t Hoff, die tevens een historische initiding schreef. Plaatselijke archi varissen geven in het 112 bladzijden tellende boek o.m. een beeld van de ontwikkeling, die de verschillende steden sinds het verschijnen van Biaeus atlas hebben doorgemaakt. Het werk is geïllustreerd met een 60 tal Interessante illustraties. Ook aan de gemeente Leiden zijn diverse lezerswaardige bladzijden gewijd, met de afbeelding van een gravure, toegeschreven aan C. Dec ker betreffende „Het ontzet van Lei den door de Geuzenvloot" en de z.g. „Kleine kaart van Hagen <1675, welke een duideiyk beeld geeft van Leiden na de stadsuitbreiding van 1659. maar kwam pas in de loop van het vorig jaar gereed. Mr. Hermans verweet haar ook dat zy herhaaldelijk in woord en ge schrift kritiek had geuit op de direc teur van het museum, de adjunct directeur, de voorlichtingsdienst en op de gang van zaken bij de dienst of helemaal geen begrip te hebben voor de bevoegdheden van haar su perieuren. Daarentegen constateerde hij dat zy een hyper-gevoeligheid ten toon spreidt wanneer haar per soon in het geding komt. Hij vroeg de Centrale Raad de uitspraak het ambtenarengerecht te vernieti gen. r. R. Lion uit Arnhem trad op voor de conservatrice. Hij stelde, dat de opdracht zoals zijn cliënte die aanvankelijk had gekregen, onuit voerbaar was. De gegevens waarop z« haar tekst moest baseren, waren onjuist en onvolledig. Bovendien moest een aantal onderwerpen wor den behandeld waarvoor zij de ken nis miste. Hij merkte op, dat de con servatrice zich niet aan een termijn gebonden heeft gevoeld. Hij nam het de directie van het museum bijzon der kwalijk diait zij de conservatrice kort na de uitspraak van het amb tenarengerecht hadden laten weten, dat de gids (die inmiddels was uitgegroeid tot ongeveer 60 paginas tekst) niet zou worden uitgegeven. Hij vond dat bijzonder grievend. Over het te laat komen zei mr. I ion, dat het wel was voorgekomen dat zijn cliënte 5 10 minuten te laat in het museum kwam, doordat zij na haar dagtaak 's avonds aan baar dissertatie werkte en daardoor vaak oververmoeid was. De Centrale Raad doet over 8 we ken uitspraak. vinden. Het is nog geen drie procent. Nog onprettiger is, dat de waarde met nog geen vier miljoen gulden steeg tot 272.279.078 gulden. Ander half procent ls niet voldoende om de kostenstijging op te vangen, volgens beweringen van voorzitters van or ganisaties. Dit is overigens zonder nader onderzoek moeilijk vast te stel len. Men behoeft niet ach en wee te roepen, omdat de cijfers zo ongunstig lijken. De exporteurs zullen er dit jaar wel behoorlijk zijn uitgespron gen. De inkoopprijzen lagen wel laag, maar er komen steeds meer expor teurs, die wel degelijk trachten winst te behalen. Om een juist inzicht te krijgen, zou men de gemiddelde ver koopprijzen van kwekerij aan handel moeten weten en die vergelijken met de gemiddelde exportprijs. Deze laatste is gedaald van f3,80 per kg tot f 3,76. Ook dit is een niets zeggend cijfer, want men weet nog niet wat en hoeveel stuks men heeft geëxporteerd. Klappen Een feit is, dal veel bloembollen kwekers behoorlijke klappen hebben gekregen. Veel kleinere kwekers, die toch al een baas hadden in de tijd, dat er in hun bedrijfje niets te doen was, stoppen de teelt van bloembol len. Dit is overigens geen verontrus tende ontwikkeling, omdat alles duidt op de verwerking van grotere hoe veelheden. Het wordt voor de expor teurs steeds minder interessant om kleine partijen te kopen. Zonder verdere gegevens moeilijk uit te maken of over de ge hele linie ln de kwekerij verlies is ge leden. Uit gesprekken met grotere kwekers krijgt men de indruk, dat goed geleide bedrijven, die in veel ge vallen een ander assortiment hebben dan de randbedrijfjes, toch wel met de tulpen er aardig zijn uitgespron gen. Zij hebben bovendien een rui mere risicospreiding, waardoor ze niet uitsluitend afhankelijk zijn van bijvoorbeeld de tulpenprijzen. Engeland bereikte dit jaar de tien miljoen kilogram niet meer. Het staat nu met 9.4 miljoen kg op de uitvoer- statistiek. Waarde f30.710.00. De V.S. volgen onmiddellijk met 8.765.000 kg ter waarde van f 39564.854. Het ls een lichte verbetering ten opzichte van het voorgaande jaar. Zweden dreigde aanvankelijk iets minder af te nemen. In het nasei zoen blijken echter nogal wat bollen te zijn verzonden, waardoor de 7.5 miljoen kilogram toch zijn gehaald. De Zweden kopen goede en dure bol len, wat blijkt uit de waarde, n.L 35.456.610 gulden. Ook de andere gro te afnemers boven een miljoen kilo gram hebben hetzelfde of zelfs iets meer gekocht. Noorwegen, een uitermate moeilijke afnemer, heeft dit jaar voor het eerst de miljoen kilogram overschreden. Oostenrijk, een nauwelijks bewerkt gebied, begint ook te komen. Dit half Jaar nam het weer 120 ton meer af en staat nu op 942.000 kilo. De export naar Denemarken ls ook toegenomen. Levenslang voor man die Bostonse wurger zou zijn De 35-jarige Albert Desalvo, die beweert de „wurger van Boston te zijn, is gisteren in Cambridge, ln de Amerikaanse staat Massachusetts tot levenslang veroordeeld voor een reeks andere misdrijven. Een Jury verklaarde hem schuldig aan enkele roofovervallen en aanrandingen J)e in Boston gepleegde moorden bleven buiten beschouwing. Desalvo zegt dat hy het was die in de periode van 1962 tot 1964 dertien vrouwen ver krachtte en vervolgens met nylon kousen wurgde, maar de politie ge looft daar niet ln. Desalvos advocaat heeft getracht htm krankzinnig te laten verkla- maar de meningen van de in het proces gehoorde psychiaters lie pen uiteen. De officier van Justitie noemde Desalvo een „kille bereken de misdadiger. Desalvo, die tegen het vonnis in beroep zal gaan, blijft voorlopig bul ten de gevangenis. De rechter stem de erin toe, dat hij werd terugge bracht naar de psychiatrische in richting waar hij sinds zijn arres tatie in 1964 verpleegd is. Hoewel de politie niet over tastbare aanwijzin gen beschikt dat hij de „wurger ia» blijft het een feit dat sinds zijn ar restatie de wurgmoorden zijn opge houden, „Groepsmoord" De Portugese regering heeft giste ren de volksraadpleging, welke twee dagen tevoren in Goa is gehouden, bestempeld als een „culturele en so ciologische groepsmoord. De volks- De violist Jacques Meyer, concert- 11930 Na de oorlog is het niet meer I *temmin8 bad ten doel de bevolking meester van het Noordelijk Filhar- uitgevoerd. In april speelt Jacques if 7™*®° een V<7>rma^f® monisch Orkest, is uitgenodigd bin- Meijer het vioolconcert van Willem f0r^Ugese nederzetting op de west- nenkort in een herdenkingsprogram- Pijper met zijn eigen orkest onder van India. moet worden Uitvoer Het bloembollenvak heeft als ge heel niet zo veel meer geld te ver delen gekregen dan verleden jaar. Er is naar 122 landen uitgevoerd. Dat klinkt wel groots, maar in feite ls er een vaste kern van landen, die een hoog percentage afnemen. De groot ste afnemer is West-Duitsland. Het nam twee miljoen kilogram meer af en kwam op 28500.000 kg. De waarde steeg met vijf miljoen gulden tot f91 miljoen. De gemiddelde prys per kilo gram ligt niet hoog, n.l. op f3,19, te gen f3,27 verleden jaar. De oorzaak hiervan kan pas uit de definitieve cijfers over de verkoop in aantallen worden vastgesteld. Herdenking Willem Pijper ma van Willem Pyper het vioolcon- leiding van Charles de Wolff. Voorts cert van deze Nederlandse componist zal Jacques Meijer volgende maand te spelen met het Radio Philharmo-I samen met die Nederlandse top-vio- nisch Orkest. list Herman Krebberrs op vier plaat- Op 18 maart is het 20 jaar gele den dat Willem Pijper, wiens talrijke leerlingen tot de huidige componis tengeneratie behoren, in Leidschen- dam overleed. Hat. concert wordt op 4 februari door de Nederlandse Ra dio Unie opgenomen en zal later wor den uitgezonden. Het concert staat onder leiding van de dirigent Emest Bour uit Baden-Baden. Het viool concert. van Pijper is voltooid in sen in het noorden het dubbelcon cert in a kl. van Bach spelen in een uitvoering door het Noordelijk Fil harmonisch Orkest. Meyer en Kreb- bers zullen in dit concert ook het Concerto Grosso voor twee violen en orkest van Vivaldd spelen. Voorts staan op het programma de Anti- fone voor slagwerk van Hanz Werner Henze en de 5de symfonie van Beet hoven gevoegd bij de aangrenzende Indiase staat Maharasjtra dan wel recht streeks bestuurd moet blijven doof de centrale regering in Nieuw Delhi. In het communiqué dat in Lissa bon werd uitgegeven herinnert de Portugese regering er aan, dat de Jncliase autoriteiten na de verovering van Goa in december 1961 beloofd had dat de cultuur, de taal en de rechtsinstellingen van het gebied zouden worden geëerbiedigd. De re gering in Lissabon doet op interna tionale organen een beroep om „Goa te behoeden veor vernietiging. Op 16 november 1966 gaf de Haag se sopraan Ank Reinders, die ook in onze stad grote bekendheid geniet, haar eerste liederenrecital in Londen. Het succes was dermate groot dat het recital maandag 23 januari a.s. in het Haagse Diligentia herhaald zal worden. Het programma omvat lie deren van Scarlatti, Brahms. Strauss Poulenc, Flothuis en Britten. Ank Reinders zal worden begeleid door de pianist Geza Frid. Ank Reinders studeerde na beëin diging van haar gymnasiumopleiding enige jaren Franse taal- en letter- kunde in Leiden en koos in die tijd pas de muziek als definitieve rich ting. Zij ontving haar opleiding van de alt Theodora Versteegh in Den Haag en van prof. Ferdinand Gross- mann te Wenen. Bij Ernst Reichert en Erik Werba studeerde zij liederen repertoire en bij Elisabeth Hongen operatechniek. Nog steeds werkt Ank Reinders graag incidenteel bij de Franse interpreten Noémie Perugia en Pierre Bernac. Haar technische leidsvrouwe is sinds enkele jaren de paedagoge Lucie Frateur. Als debuut rekent de sopraan haar optreden in 1960 met het Residentie Orkest o.l.v. Dean Dixon met het „Exsultate Jubilate" van Mozart. Na dien trad zy op in Wenen, Parijs, Brussel, Antwerpen en diverse ste den van Duitsland en Zwitserland, op 6 december vertolkte zy te Bazel de sopraansolo in het Requiem van Brahms. (Van onze kunstrediactite Plastische directie „Iedere keer dat de Weens-Ameri kaanse dirigent Erich Leinsdorf, I chef-dirigent van het Boston-orkest, j ln ons land zijn gastdlrecties komt vervullen, verbiydt hy ons met zijn muzikale Intenties. Zijn entree gisteravond met het Concertgebouworkest met de reeds de vorige keer in het Holland-Festival 1965 door hem gedirigeerde „Sym- phonische Permutaties" van Guil- laume Landré waren ditmaal wel niet nieuw, maar de wiskundige for mules waarmee de componist zyn werk had opgebouwd, bleken ook nu niet van die emotionele en creatieve kracht te zyn om de aandacht te kunnen biyven boeien. Opmerkelijk evenwel was Leinsdorfs keuze van Roussels „Vierde Symphonie". Ty pisch dat deze muziek sinds de Fransman ze in 1934 schreef, altyd is geprezen en niettemin steeds op nieuw moet worden geïntroduceerd. De muziek heeft boeiende lyriek en ERICH LEINSDORF vehement* ritmen. Het langzame deel telt zyn climaxen en anticli maxen, het Scherzo is een meester stuk van instrumentale vondsten en de rondo-finale is opgebouwd uit I thematisch en ritmisch materiaal, dat leidt naar een feesteiyk hoogte punt. Erich Leinsdorf heeft deze eigen schappen ten volle weten te benut ten in zijn plastische wijze van diri geren en scherp toegespitste bewe gingen voor de melodische lynen. Deze en Leinsdorfs persooniyke visie stelden Roussels muziek op het nl- j veau van de circa 30 Jaar geleden geschreven Franse muziek. Leinsdorf bewaarde zyn grootste ontplooiing voor Schuberts grote C-Dur Sym phonie. Het is een symfonie van j „Himmliche LèLnge", naar Schumann eens heeft opgemerkt. Ze is indeirdaad van lange tijdsduur, circa 50 minuten, maar toch „zeurt" Schubert niet met zyn thematlsoha verwerkingen. Het is zyn meester schap om daarop oneindig te kun nen fantaseren. Zo dirigeerde ook Leinsdorf deze muziek, aanvankelyk te exact, maar gaandeweg improviseren der, zoals in deze Schubert-muziek past. Wel licht zou de totaal-klank van intie mer aard geworden zyn, indien Erich Leinsdorf minder kwistig was ge weest met een meervoudiger bezet ting dan Schubert had bedoeld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9