Ernstige bezorgdheid bij de Leidse Universiteit Co-op Rijnland heeft een nieuwe bakkerij Leiden krijgt weer zijn LEIDATO Overontwikkeling wetenschappelijk onderwijs SVB zat er naast met berekening Promoties Het rijden omstandigheden onder alle nog makkelijker Leidse Aufoboxengarage N.Y. - Leiden DONDERDAG 19 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J Aan alle kanten vast Door het handhaven van de er kend onjuiste basis is de toegestane uitbreiding van het personeel onvol doende om de toeneming van het aantal studenten op te vangen, ter wijl de ontwikkeling van het onder zoek vrijwel geheel wordt gestag neerd. Buiten beschouwing blijft dan nog de door de maatschappij ver langde taak van de universiteiten en hogescholen op het gebied van het postacademiaal onderwijs. Gezien de fundamentale betekenis van de universiteiten en hogescho len voor het opleiden van het ka der der maatschappij en voor het leg gen van de basis voor de verdere ontwikkeling van de maatschappij, ziet het praesidium zich genoodzaakt ernstig te waarschuwen tegen de tendentie, die uit het financieel schema blijkt. Het praesidium senatus van de Leidse Universiteit, waarin alle faculteiten zijn vertegenwoordigd, heeft in brieven aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen, en de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitdrukking ge geven aan zijn bezorgdheid voor de ontwikkeling van het we tenschappelijk onderwijs in ons land, indien het aan de Tweede Kamer aangeboden algemeen financieel schema voor universi teiten en hogescholen voor het tijdvak 1967-1970 ongewijzigd wordt gehandhaafd. De bezwaren van het praesidium komen overeen met die, welke het college van curatoren reeds eerder kenbaar heeft gemaakt. Korting zeer te betreuren Het praesidium herinnert er aan, dat de financiële verwaarlozing van het hoger onderwijs in de perio de voor de Tweede Wereldoorlog nog steeds van invloed is, ondanks de grote bedragen, die in de laatste ja ren zijn geïnvesteerd. Onder deze om standigheden is het zeer te be treuren, dat de minister zich genood zaakt heeft gezien vijf procent te korten op de in het vorig financieel schema voor de jaren 1964 1969 in het vooruitzicht gestelde uit gaven voor de exploitatiekosten, ter wijl, zoals algemeen bekend is, deze kosten aan stijging onderhevig zijn. Een handhaving van de oorspronke lijk door het ministerie toegezegde bedragen ware het minste, waarop de universiteiten moeten kunnen re kenen. Achterhaalde prognose bij de personeels toewijzing is uitge gaan van een reeds achterhaalde prognose. De aantallen studenten zijn zoveel sterker gestegen dan werd geschat, dat de voor 1970 voorziene aantallen nu al zijn overschreden. Het lijkt het praesidium onjuist een schema op te stellen, dat geen reke ning houdt met de reeds bekende gegevens. Bovendien is het aantal studenten een onjuiste grondslag, omdat de universiteiten niet alleen Ministerie noemt publikatie misleidend Door de studentenvakbeweging gewezen te worden dat de medede- De heer J. Lubbers, wetenschap pelijk medewerker bij de stichting F .OM., is aan de Leidse Universi teit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld „Rotational voolimg; nuclear orientation and reflaxartlion. Promo tor was prof. dr. C. J. Gorter. De heer Lubbers werd geboren te Leiden en woont thans te Oegstgeest. De heer J. Korving, wetenschap pelijk medewerker bij de stichting F.O.M. promoveerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift ge titeld ..The influence of a magnetic field on the transport properties of gases of polyatomic molecules. Pro- motor was prof. dr. J. J. M. Been akker. Bij Plantkunde Toenemend ledental De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond ln het Geref. Jeugdhuis haar algemene jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer H. Sander man, herdacht in zijn openingswoord de heren J. Buurman, A. Povel en Joh. Jonker, in wie.de afdeling in het afgelopen jaar drie actieve leden verloor. De vergadering nam hierna enkele ogenblikken stilte in acht. Vervolgens richtte de voorzitter een felicitatietoespraakje tot het afde lingslid, de heer Veendorp, die vorige week door de vereniging „De Neder landse Bloemisterij" werd onderschei den met een prijs wegens zijn ver dienstelijk werk inzake de bevorde ring van diverse culturen. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. Westelaar, bleek, dat de afdeling ook in 1966 zeer actief is geweest. Het ledental, dat nog steeds gestadig toeneemt, bedroeg 286 aan het eind van het boekjaar 1966. In verband met ziekte van de penning meester, de heer C. Sormani, werd het uitbrengen van het financieel verslag en het rapport van de kas- commissie uitgesteld tot de eerstvol gende vergadering. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op en had na een schriftelijke stemming tot resultaat, dat de heer A. P. van Donselaar (alg. adjunct) met grote meerderheid van stemmen werd herkozen en de heer N. de Leeuw, die zich om gezondheids redenen niet meer herkiesbaar had gesteld, als alg. adjunct zal worden opgevolgd door mevrouw K. Begeer- Baaterup. Oök deze verkiezing ge schiedde met grote meerderheid van stemmen. In een kort afscheidswoord dankte de voorzitter de heer De Leeuw voor de wijze waarop hij in een reeks van Jaren de belangen van de afdeling (o.m. als penningmeester) had ge diend. Na de pauze droeg de reislezing van mevrouw M. C. OverduinBril, bestuurslid, in hoge mate tot het wel slagen van de bijeenkomst bij. f Ter gelegenheid van de offi ciële opening van de nieuwe Co-op-bakkerij in Leiden Zuid west werden 500 broden aan wethouder mevrouw Den Haan- Groen ter beschikking gesteld. Mevrouw Den Haan had er al een bestemming voor gevonden: de Leidse hofjes en de Leidse werkplaatsen. Omgekeferd werden tijdens de opening van het bedrijf ook aan de Co-op Rijnland geschenken aangeboden. De directie van Co-op Nederland heeft een plas tiek ter verfraaiing van de hal laten vervaardigen, het bakkerij- personeel zorgde eveneens voor kunstwerk, dat door Bas Haasnoot uit Katwijk is ver- ling die in vele persorganen is opge nomen als zouden de rijksstudietoe lagen toenemen bij ouderlijke inko mens van 21.000 gulden en meer, el ke grond mist. De SVB heeft met de ze voortijdige publikatie haar naam geschaad en de studenten een slechte dienst bewezen, aldus het com muniqué. zijn overzichtstabellen gepubliceerd om het studerenden mogelijk te ma ken zelf na te gaan of de door de afd. rijksstudietoelagen van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen toegekende toelagen, juist zijn berekend. Deze publikatie moet om twee redenen gekwalificeerd wor den als misleidend, aldus het minis terie van onderwijs en wetenschap pen in een communiqué. Allereerst ls het misleidend dat in het voorwoord wordt gezegd dat het ministerie van onderwijs en weten schappen van deze publikatie op de hoogte is gesteld. De waarheid is dat over de tabellen inderdaad contact is geweest met dit ministerie, maar dat de publikatie heeft plaatsgevon den, voordat controle op de uitkom sten, waartoe in dit overleg was be sloten, was verricht. Achteraf is nu een groot aantal gevallen door dit ministerie gecon troleerd, waarbij is gebleken, dat de uitkomsten in de tabellen van de SVB slechts in enkele gevallen over eenstemmen met de resultaten die uit de op het ministerie gevolgde werkwijze voortvloeien. Dit is voornamelijk te verklaren uit een onjuiste programmering door de SBV met betrekking tot de verwer- h king van de kinderbijslag. De ver- j ber: C. A. Sprönilc, 54 J schillen bedragen 100 tot 750 gulden Wussenaar. 65^J per geval. Daarnaast m vam Burgerlijke Stautl LEIDEN GEBOREN Cornelia, d. v. J. de Best en O. Kuljt Hendrlkus, z. v. W. Honebeek en A. H. Weldeman; Erük, z. v. J. Jesse en P. GIJsmanj Mare Peter, z. v. C. Don en F Mastenbroek; Mariene Oarien, d. v. J. A. van Arkel en M. C. van Vliet; Adrlanus Johannes, z. v. A. J. Ver meulen en W. Pelgrim; Jacqueline Ma rijke. d. v. F. J. Cleton en A. F. D. Jones; Annemarle Lauren tia. d. v. H. N. B. A. van Mechelen en N. Köhler; Tennis, z. v T. de MooiJ en P. J. van den Eijkel: Michel Adrlanus Johanna, z. v. C. W. H. de Haas en J. C. M. Borst; Hester Francis, d. v. R. E. de RoolJ en L. A. Sdhullüig; Yvonne BI- anca. d. v. R. W. C. Spaan en M. H. Waterreus; Daniël Nlcolaas, z. v. D- N. Korpershoek en M. A. S. Laven: Silvia Hendrlka Maria, d v. A. W. B. Waasdorp en P. J. M. Noordermeer. OVERLEDEN Frese, 77 J„ wed. van A. J. We il; C J. P. van Vliet, Arnold1; D. P. IN LEIDEN-ZUIDWEST De broodwagentjes van de Co-op vormen geen obestakel meer in de drukke Korevaarstraat. Met de tot standkoming van een nieuwe brood fabriek aan de Rooseveitstraat in Lei- den-Zuidwest zijn namelijk de dis tributiemoeilijkheden bü de Co-op Rijnland opgelost. Trouwens, de Co-op was mede in verband met de toeneming van de broodproduktie hard aan nieuwbouw toe. Nadat de Leidse burgemeester in augustus 1965 de eerste paal voor de nieuwe fabriek de grond in had geslagen, was gistermiddag het tijdstip aan gebroken, waarop wethouder me vrouw N. A. den Haan-Groen de of ficiële opening van Co-op's moder ne bedrijf kosten vier miljoen verrichtte. Door op een knop te druk ken bracht mevrouw Den Haan de broodproduktie op gang. In het nieuwe bakkerijbedrijf de Bataafsche Aannemingmaat schappij heeft het gebouwd naar een ontwerp van de Rotterdamse archi tect W. Zonneveld is een driele dig doel nagestreefd, t.w. het berei ken van een maximale doelmatig heid. het invoeren van de hoogst mo gelijke hygiëne en overzichtelijk heid voor de leiding. Door de be trekkelijk geringe terreinoppervlak te was het niet mogelijk de gehele broodfabriek waarin ruim 100 man werkzaam zijn, in laagbouw uit te voeren. De hiervoor gestelde eisen zijn verkregen door alle produktie- afdelingen op de eerste etage onder te brengen en de verpakking, uit gifte en stalling van het materiaal op de begane grond. Het complex bestaat uit drie gedeelten, t.w. een gedeelte in twee bouwlagen waarin zijn ondergebracht de produktie- ruimten en magazijnen, een even eens in twee lagen opgetrokken ge- de kantine en de waslokalen, alsmede deelte voor de sociale ruimten zoals Kinderen van de 4de klas van de Leidse Kon. Julianaschool hebben onder leiding van hun onderwijzer, de heer iv. Vromans bracht aan het Rotterdams Zee- zij op 'n ouderavond van de school hospitium in Katwijk aan Zee. Zij al veel succes hadden geoogst. De voerden daar voor de patiëntjes kleding, waarin zij waren gehuld, een oosters toneelstukje op. ..De j hadden de vierde-klassers zelf gistermiddag een bezoek ge- I tuinman en de fakif', waarmee i gemaakt. 1 (Foto L.D., Yan 3-11 maart in de Stadsgehoorzaal Van 3 tot 11 maart zal in alle zalen van de Stadsgehoorzaal wederom een Leidato worden gehouden. Dit is de zesde maal in 1952 is men er mee begonnen dat er een Leidato, voor Leiden en omgeving reeds een begrip, wordt gehouden. Rix, Ronnie Tober, <je Wama*s, Trea Dobbs en Johnny Jorda&n. Keee Schilperoort, bekend van het Gul den Schot, zal enkele avonden een quiz leiden. In een kinderprogram ma komen tenslotte „De Kamee's". Ook de tieners en twintigers zullen tijdens deze Leidato ruimschoots aan hun trekken komen. Tal van beat- orkesten zijn reeds aangetrokken. In welke ruimte zij zullen optreden ie nog een vraag. In ieder geval niet ln de Stadsgenoorzaal. Met het ge meentebestuur worden momenteel :,og onderhandelingen gevoerd wear dan wel. Het ligt ln de bedoeling, dat de burgemeester van Leiden, mr. G. G» van der Willigen deze voorjaarsshow op vrijdag 3 maart zal opener^ De openingstijden sijn van 1 to* B en van 7 tot 11 uur. de bedrijfskantoren en het ketelhuis, en tenslotte een soliruimte met een hoogte van ongeveer negen meter. Wat de broodproduktie betreft, voor het produceren van grootbrood zijn twee zgn. broodstraten aangelegd. De grootste van de twee sets is volledig automatisch. Naast deze geheel auto matische broodset is nog een zgn. halfautomatische set geplaatst. De ze is bestemd voor grootbroodsoorten, die zich niet lenen voor geheel auto matische verwerking. De capaciteit van de automatische set bedraagt 1800 broden per uur, die van de halfautomatische broodlijn 1400 bro den per uur. Naast de tweede brood straat bevindt ~ich nog een ruimte waar kleinbrood en diverse soorten brood, die meer op ambachtelijke wijze moeten worden vervaardigd, kunnen worden gebakken. In tegenstelling met voorgaan de jaren, toen deze grote midden standsshow steeds in het najaar werd gehouden, is het Leidato- bestuur daar thans van afgestapt. Het wordt een voorjaarshuishoud- show, waarvoor reeds ruim vijftig deelnemers, met tachtig stands, hebben ingeschreven. Het assorti ment zal ook nu weer zeer gevari eerd zijn, terwijl ook aandacht aan het ambacht zal worden ge schonken. Het wordt, zo verzekerde men ons, een „beweeglijk geheel, met tal van demonstraties en de daaraan verbon den lekkere hapjes, monstertjes en drankjes. Gelijk als in het ver leden, toen zo'n dertig tot. veertig duizend belangstellenden een Leida to bezochten, wordt ook dit jaar weer een ruime plaats voor het amuse ment ingeruimd, terwijl er ook vele a our acties komen. De opbouw staat ditmaal in het teken van de bLemen. Zo zal, om maar eens een enkel voorbeeld te noemen, de hal één bloemenzee, met fonteinen en vogels, zijn. Bijzonder interessant wordt de grot in de ronding van de eerste verdieping, waarvan wij hier een te kening afdrukken. Men zal in deze grot zeer zeldzame zee- en zoetwa tervissen aantreffen. De inrichting nen is er reeds druk mee bezig wordt verzorgd door de Leidse Aquarium- en Terrariumvereniging „De Natuurvriend", een vereniging, die met de Aqua Hortus bewe zen heeft wel Iets te kunnen preste ren. Ook met de inrichting van de klmne zaal denkt men hoge ogen te gooien. Onder het motto „Sleutel stad-gastensfiad" zullen horeca-le veranciers hier een staalkaart van hun produkten presenteren. Er komt een originele Beierse Bierstube, ter wijl er ook enkele van die gezellige kroegjes worden ingericht. levisie bekende artiesten zorgdragen. Wij noemen Ria Valk, The Luck- berrys, Karin Kent, The three Jac quets, Rita Corita, Toby en Jerry De Leidato, op papier reeds in kan nen en kruiken, komt op gang. Nog enkele weken en duizenden zul len weer naar de Stadsgehoorzaal komen om aan deze voorjaarshuis- houcishow een bezoek te brengen en er amusement te vinden. Wat de Damesbeurs ls voor Den Haag, de Jaarbeurs (voor de zakenman) ln Utrecht, zal straks weer de Leidato voor Leiden zijn. Natuurreservaat in IJsland Dankzij de financiële steun van het Wereld Natuur Fonds (World Wild life Fund) tot een derde van het ge heel der kosten heeft de IJslandse Raad voor natuurbescherming het eerste natuurreservaat in dit land, het Nationale Park Skaftafell, kun nen stichten. Ruim de helft van de bijdragen van het Wereld Natuur Fonds, te weten een bedrag van f35.000,-, ls geschonken door de Ne derlandse afdeling van deze'organi satie. Amusement Het grootste nieuws op 't gebied van de kleine wagen sinds het aan de markt brengen van de Mini zelf is de toepassing van een automa tische wisselbak. Met deze wissel bak is het niet alleen mogelijk vol automatisch te rijden, ook de hand bediening (pook) kan gebruikt wor den. Voor vol-automatisch rijden zet U de versnellingshandle op D (drive) en laat de transmissie de rest doen. Gas geven en nagenoeg onmerkbaar glijden de vier versnel lingen van stilstand naar top snelheid. Voor snel optrekken is gas geven voldoende om flitsend weg te rijden. Voor de sportieve rijder is de nieuwe transmissie ook geschikt. Met hetzelfde gemak als ln een Mini of 1100 kan met de pook de wisselbak bediend worden. Nog ge makkelijker zelfs, want er ls geen koppelingspedaal te bedienen. Deze grandioze nieuwe vinding kunt U bewonderen straks op de Rai-automobieltentoonstelling en vanaf heden in Leiden bij de offi cial dealer, die deze primeur op dit gebied voor U heeft weten te be machtigen. TEL. 01710M90S—6168]

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3