Coba Keiling nu vijftig jaar actief op toneel ambo bank 1SOG GEEN AFSCHEID NEMEN: Wie een AMRO-Spaarbrief (serie 1967) koopt, spaart tegen een aantrekkelijke rente. Metwordt gesloopt Hu IdigingsvoorsteUing George moet sterven 3® (ENSDAG 18 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD MM ,--V' ADVERTENTIE De AMRO-Spaarbrief (serie 1967) heeft een waarde van 100.- en loopt vanaf 4 januari 1967. Wanneer de Spaarbrief op 22 juli 1971 wordt afgelost, ontvangt u voor die 100 gulden 135.- terug. Dat betekent - op basis van rente op rente - een rendement van 6,8%. Bij aankoop van een AMRO-Spaarbrief 1967 dient natuur lijk de vanaf 4 januari 1967 lopende rente te worden bijbetaald (per week 13 cent). De uitgifte van deze Spaarbrieven vindt plaats tot nader order. Inlichtingen - ook over eventuele fiscale voordelen - kunt u krijgen bij al onze kantoren. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 5? Nadat er meer dan een jaar lang pogingen zijn gedaan om de oude Metropolitan Opera in New York, in stand te houdenheeft men gisteren de strijd opgegeven. De slopers zijn hun werk begonnen aan de 83 jaar oude muziektempel van vorige generaties, enkele minuten nadat een ambtenaar van de stad New York een sloopvergunning had getekend. Op de plaats van het operagebouw komt een kantoorgebouw van 40 verdiepingen. De opera zelj is reeds het hele seizoen in actie in Lincoln Centre, het nieuwe culturele complex voor uitvoerende kunsten. I Honderden vooraanstaande figuren, onder wie congresleden, mil- I jonairs en mevrouw Kennedy, hebben zonder succes geprobeerd het i oude gebouw te behoeden voor de slopershamerEen van de argu menten ivas a at de zaal een van de akoestisch beste ter wereld ivas. li Coba Keiling vertelt onderhoudend. 5? UK had me altijd voorgenomen: als ik 70 1 word schei ik er mee uit, dan neem ik afscheid van het toneel". Coba Kelling is nu 73. Maar het afscheid er voorlopig nog niet in. Omdat zij graag pr carrière wil beëeindigen met een mooie bte rol, die het afsluiten van een leven lang keel waardig is (en die ligt op het ogen de niet voorhanden) en omdat de directie ïe( is het stuk waarmee het NRT in september van het vorig jaar k nieuw seizoen begon en dat voor deze gelegenheid weer uit de jf wordt gehaald. Jlet is een stuk voor vier vrouwen: Elly Stekelenburg, Annet fuwenhuijzen, Rie Gilhuys en ik. Het is door de kranten niet zo k ontvangen in het algemeen, maar bij het publiek had het veel [ces. Ik speel er een waarzegster in, een vrij kleine rol. Eerst wilde die huldiging niet, want het is nu niet direct een jubileumrol. lor m'n zoon Thom zei: „Ach, ben je mal", en hij heeft gelijk: het Toch wèl een rol, waar ik persoonlijk veel plezier in heb". „deed" ik dat prinsesje. Toen zei Chrispyn: „Ach, lieverdje doe je dat zo maar? Hij had van het begin af aan gezien dat het er in moest zit- oba Kelling 4s nu al weer aan repeteren voor „Oom Wanja", u de Russische regisseur Peter fcrow haar een rol in heeft toe- Als je directie je nog niet kwijt is dat natuurlijk erg prettig. Zo- k ik het kan volhouden ga ik door Ik doe het graag. Je blijft op die pier onder de mensen. Ik moet I wel nemen zoals het valt. Er ^den tegenwoordig niet zo veel rol- I meer geschreven voor mensen i mijn leeftijd. Soms is het moei- voor meik heb zoveel mooie ke rollen gespeeld". Grote successen fce vertelt over de ongekende suc- len uit de jaren dertig: „In 'een •1 straatje" van Molnar, „De joktrein" en nog eerder Jan Le- ires „Mooie Juultje". Van de tour- Is door Oost- en W'est-Indië en I haar mooie rol, nog niet zo lang jaden, in Hugo Claus' „Een bruid de morgen" Toch denkt Coba Hing niet altyd alleen met wce- jed aan „die goeie ouwe tyd". het was toen héél hard werken br weinig of geen geld. De hele pus van de toneelspeler is nu ver- perd. Als je van de toneelschool pt ben je zeker van een baan met I jaar een hoger salaris. Geluk- j J nemen de meeste jonge acteurs I niet al te gemakkelijk en wer- k ze serieus. Vroeger moest je wel jaar wachten op ie eerste grote l Als je nu talent en persoonlijk- li hebt krijg je je kans", {lat samenwerken met véél en véél feere collega's zou Coba Kelling [t zo goed afgaan als zij niet een K>1 aanpassingsvermogen had „Ze p allemaal ieuk voor me, lief, prmant, behulpzaam. Maar je voelt pi dat je er een beetje buiten fct". Zelf stond ze voor het eerst (tie planken als meisje van 12 jaar. p jubileumfoto uit 1924 van de k die haar in het vak heeft ge- Uld, L. H. Chrispijn, hangt in haar pn. Het is naast haar rijke ver- peling van grappige glazen beest- I de trots van haar huis. pChrispün, daar heb Ik enorm veel p te danken. Hü wilde myn to- plopvoeding op zich nemen. Een per had het er met geen tien po llenten uit gekregen. In „Anna penina" moest plotseling een klein pje uitvallen, dat een prinsesje Mde. Ik werd in een loge gezet het te den en de volgende dag van het Nieuw Rotterdams Toneel het zonde vindt als ze er „nü al" mee zou ophouden. „Nu al" dat wil zeggen na 50 jaar toegewijde dienst aan de muze van het toneel. Dat gou den jubileum wordt dan deze maand gevierd: vrijdagavond 27 januari krijgt Coba Kelling in de Rotterdamse Schouwburg een huldi gingsvoorstelling in de opvoering van de tragi-komedie „Zuster George moet sterven". ben. Jammer alleen dat zo'n tele visiestuk altijd maar voor één keer is. Na al die contacten, die je bij de repetities hebt gehad, na alle inspan ning by de opname is het plotseling afgelopen: iedereen rent om de trein te halen, alles is uit. Het fijne van een zaalstuk dat succes heeft, dat een tydje blfjft lopen, is ook, dat je bij elke voorstelling je fouten, die je natuurlijk bliksemsgoed aanvoelt-, kunt verbeteren". Bij Rotterdams Televisiewerk Coba Kelling heeft veel voor de televisie gewerkt, ook afgelopen zo mer nog. „Het is wel de bedoeling dait ik daar mee verder ga". Het TV-werk doet mevrouw Kel ling graag. „Vooral in het begin eiste :.ft een enorme concentratie. Toen speelden we alleen maar „live". Met de ampex kan Je nu alles stilzetten en overdoen". „Ze zeiden altijd „die TV is niets voor jou. je bent ty pisch een actrice die moet reageren op je publiek. Ik mis voor de TV het publiek helemaal niet. Ik denk al tijd maar als ik iets komisch doe, waarom ze in ee-n schouwburg zou den lachen, dan zullen ze in de huis kamer ook wel plezier om me heb- Toneel Coba Kelling is nu 17 jaar achter een verbonden aan het Rotterdamse gezelschap. Daarvóór, van 1937 tot 1950 speelde ze in haar woonstad Den Haag bij het Hofstadtoneel, het Residentie Toneel en De Haagsche Comedie. Het bevalt haar best in de sfeer van het Nieuw Rotterdams Toneel. Alleen om af te komen van de ver moeienis van het vele reizen be- hajve op het toneel, waar ze alles kan vergeten is ze niet zo best ter been zou ze soms wel weer naar de Haagse troep willen terugkeren. „Maar in Den Haag hebben ze al ge noeg actrices voor de oudere rollen. En die 17 jaar Rotterdam laten wel zien dat ik vrij hokvast ben". kunst ktleiöoscQQP Ze vindt het wel erg jammer, dat ze haar gouden toneelfeest niet ook in de residentie kan vieren. Maar het programma van de Koninklijke Schouwburg is zo overvol, dat er on mogelijk een plaatsje voor „Zuster «jeorge" kan worden ingeruimd. Als de Rotterdammers nog op de Haagse agenda kunnen worden geplaatst is dat met de succesvolle „Dood van een handelsreiziger". En Coba Kelling is nuchter genoeg om dat logisch te vinaen. Naar liet einde Coba Kelling, die altijd gedacht had na haar 70ste op te houden, zegt aan de vooravond van haar kroon jaar: „Het loopt nu zo zachtjes aan naar het einde. Maar neem nu me vrouw Royaards. Die is nu 90 en speelt nog. En Magda Jansscns: „Ze is 83, maar vitaal!: enorm! Dat is me nog een kwiekerd! En in haar hart wacht ze nog op die ene grote, mooie rol, die een afscheid kan ver- Zoiets als Margaret Rutherford als „Miss Marple". Wat een geweldig mens. Dat zou me enorm liggen. Of zo'n oud wijfje als in die film „The Ladykillers". Maar die stukken mo gen geloof ik niet voor het Neder landse toneel worden vertaald. Een mens kan nu eenmaal niet- alles krij gen wat hij in het leven hebben wil". Première „Elizabeth, de vrouw zonder man" Vrijdag a.s. zal het toneelgezel schap „Enemble" in de Stads schouwburg in Utrecht de eerste voorstelling geven van „Eliza beth, de vrouw zonder man" van André Josset. De regie, decors en kostuums zijn van Johan de Mees ter. De vertaling is van Pred Ster- neberg. De figuur van Koning Eli zabeth. wordt gespeeld door de actri ce Caro van Eijck. haar minnaar Essex door Hans Culeman. Verder medespelenden zijn o.a. Paul van Gorcum, Lucas Wensing. Anton Kuyl, Rita Marechal en Hein Boe- le. Scliiklerijendief veroordeeld (Van onze correspondent) De 24-jarige Haagse inbreker, die op zaterdagmiddag 16 juil vorig jaar een schilderij van Adriaen Brouwer ter waarde van f40.000 heeft gestolen uit het museum Bre- dius aan de Prinsengracht te Den Haag. is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. De officier van Justitie had anderhalf jaar m.a. geelst. In het vonnis is tevens een groot aantal inbraken verdisconteerd, dat de jongeman in de zomer van vorig jaar in Den Haag erf omgeving heeft gepleegd. De diefstal van het schilderij uit het Museum-Bredius zou volgens de inbreken alleen maar een „stunt" zijn geweest naar aanleiding van een weddenschap met een boeken- koopman op de grote markt, die hem „voor de grap" f 100,- had geboden als hij uit het nabij legen museum een schilderijtje zou durven wegha len. Toen het jongmens met het kost bare schilderij kwam aandragen j schrok de boekverkoper hevig. Hij j durfde het schilderij niet terug te j brengen. In de brievenbus van het museum paste het niet en tenslotte legde hij het toen maar onder een haringkraam bij de camping Ocken- burgh en belde hij de politie om te zeggen waar men het kon vinden. Grote interesse voor musea De gemeentelijke musea in Den Haag trokken in 1966 20.000 bezoekers meer dan het voorgaande jaar. Van de 203.000 bezoekers gingen er bijna 181.000 naar het Haags Gemeentemuseum, 18.000 naar het Nederlands Kostuummuse um en 4.000 naar het museum Bredius. De grootste belang stelling gold de expositie „His torische kunstschatten uit de Sowjet-Unie" met 78.000, „World Press Photo" met 38.000 en „Mondriaan" met 25.000 bezoekers. Herinnering aan H. 's Gravensande Handschriften, foto's, brieven uit de letterkundige nalatenschap van G. H. 's-Gravensande en gelegateerd J aan het Letterkundig Museum zullen van 18 januari t.m. 4 februari wor den geëxposeerd in Kunstzaal Van Stockum in Den Haag. De tentoon stelling is gisteren geopend door de heer Dirk de Jong, secretaris van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde. 's Gravensande was kunstredac teur by ..Het Vaderland", publiceer de enkele gedichtenbundels, studies over boekdrukkunst, biografieën en documentenverzamelingen. Inter views met bekende letterkundigen verschenen van zyn hand, waarvan een deel in boekvorm werd uitgege ven. Na de tweede wereldoorlog ver zorgde hy bronnewpublikaties over „De geschiedenis van de Nieuwe j Gids" en „De geschiedenis van het tijdschrift Vlaanderen". Literatuurprijs voor Brice Parain De grote literaire prijs van de stad Parijs is toegekend aan de essayist en filosoof Brice Parain voor zijn gehele werk. Geen Nederlander in de finale dirigenteneoncours Er zijn geen Nederlanders doorgedrongen tot de finale van het internationale Dimitri- Mitropoulos - muziekconcours te New York. Uit 46 jonge di rigenten werden gisteravond de volgende zeven finalisten gekozen: Paul Capologo (Frankrijk), Enrico Ascencio (Spanje). Ilio Boncompagni (Italië), Paul Freeman (Ver. Staten). James Jones (even eens VS), Helen Qoeasj (Na tionalistische China) en Alois Springer (West-Duitsland). De finale wordt morgen in de Car- negie-hall te New York gehou den. Uit Nederland namen aan het concours deel Andries Ja cob Presser en Johannes Fran- ciscus M. Vonk. Bronsplastieken voor Den Haag De gemeente Den Haag heeft aan twee Voorburgse beeldhouwers kunst opdrachten verstrekt. Frans Lettedie kreeg de opdracht tot het maken van een bronzen plastiek welke een plaa/ts zal krygen op het Hang Sty keiplein. Dit beeld „Opryzende jongelingen", zal pl.m. 1.20 meter hoog worden. Het zal in het najaar van 1968 gereed zijn. Jan Snoeck kreeg de opdracht tot het maken van een vyf meter hoge bronsplastiek, welke zal komen in een plantsoen aan de Segbroeklaan ter hoogte van de Goudenregenstraat. Dit beeld zal in het voorjaar van 1968 gereed zyn. Met beide opdrachten is in totaal een bedrag van ruim f 50.000.— ge moeid. HERDENKINGSTENTOONSTELLING ARP IN HAACS GEMEENTEMUSEUM In het Haagse Gemeentemuseum wordt van 18 februari tot 16 april een tentoonstelling gehouden ter herdenking van de vorig jaar juni overleden kunstenaar Jean Arp. De expositie zal 135 werken omvatten: beeldhouwwerk, reliëfs, schilderijen, aquarellen, tekeningen en collages, alsmede boeken, gedichten bundels en diverse documenten van en over Arp. Een herdenkingstentoonstelling werd reeds gehouden in Hamburg, Stuttgart en Mulhouse. Voor Den Haag wordt zij uitgebreid met meer werken uit de Dada-tijd. De tentoon stelling tracht een indruk te geven van de veelzydigheid van de dich- iter-sohilder-toeeldhouwer. die alge meen wordt beschouwd als een van de begaafdste kunstenaars van zyn generatie en wiens werk van grote betekenis is geweest voor de ontwik keling van de moderne kunst. Juist voor zyn dood heeft ARP de vier meter hoge abstracte plas tiek voor de gemeente Den Haag vol tooid, die het afgelopen jaar aan de Bezuidenhoutseweg in de residentie werd geplaatst. De laatste ARP-ten- toonstelling in ons land was in 1960 in het Stedeiyk Museum in Amster dam. De herdenkingsexpositie is de vierde internationale manifestatie in het Haagse Gemeentemuseum bin nen een jaar, na „Mondriaan", His- I torische kunstschatten van de Sow- I jet-Unie" en „World press photo". In het expositie-zaaltje van 'ooekhatïdel Veldwijk aan de Kerkweg- Passage te Waddinxveen vond de opening plaats van de tentoon stelling van schilderijen van de 28-jarige H. A. E. van Kleef. Deze is de eerste expositie, die de Kunststichting Waddinxveen organi seert; zij duurt tot 31 januari a.s. De exposant, die werd opgeleid aan de Middelbare Kunstnijver heidsschool te Maastricht en voorts lessen volgde aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, maakte o.a. een aantal wandschilderingen voor het Haagse Sanatorium Schevenin- gen. Stedenontmoeting Volleybal tussen Leiden en Delft In de militaire sporthal wordt za terdag de traditionele stedenontmoe ting tussen de volleybalteams van Leiden en Delft gehouden. Vorig jaar werd de wedstrijd niet gespeeld in verband met het 15-jarig bestaan van de Afd. Leiden. Deze ontmoeting zal dan ook enigszins in het teken van dit jubileum staan. Er staan vyf ontmoetingen op het pro gramma namelyk: heren A (spelers j uit hoofd- en overgangsklasse), he ren B (eerste klasse afdeling), dames A, junioren t.m. 18 jaar en dames junioren tm. 18 jaar. Aanvang 14.30 uur. De opstellingen van de A-teams luiden Dames: Josien v. d. Bosch-Calmt- hout: Leny Kneppers; Klasien Pe- tersen-Jonker; Hanna Wang-v. Gel- lecum, Wil v. d. Wyngaard (allen Argos), Wil Goedhart. Adri v. d. Pias-Smit, Ans Vrielink «allen Kan- geroes), coach: G. v. Krevelen. Heren: Jaap Broersma, P. Bas v. Duyvenbode, Jaap v, d. Sande, Coos Taconis (allen Kangeroes). Cees Monster, Dik Oudshoorn. Jan de Vries «allen VVS), Rob v. d. Berg (LUSV), coach: R. Passchier. Trudy Groenman en Elly Korcké zyn niet doorgedrongen tot de kwart finales van het toernooi van Oranje Vrystaat in Bloemfontein. Trudy verloor met 36t 36 van de Duitse Helga Niessen en Elly Krocké werd I met 26, 36 uitgeschakeld door de Zuldafrikaanse Greta Delpart. In de eerste van de reeks oefen wedstrijden, die bondscoach Helmuth Schön heeft vastgesteld voor de ko- mende interlands, heeft West-Duits- land gisteren in Aken weinig overtui- I vend met 20 gewonnen van Luxem- I burg. Russen leiden tegen Noren Na de eerste dag van de schaats wedstrijd tussen Noorwegen en Rus land die dinsdagavond in het Bislet- stadion van Oslo is begonnen, heb ben de Russen reeds een ruime voor sprong opgebouwd: 149-123 punten. Zowel op de 500 als 5000 meter wa ren de Russen veel te sterk voor hun tegenstanders. 500 meter: 1/2. Buljajev en Mura- tov (beiden Rusland) 40.9 sec., 3/4 Tveter (Noorw.) en Kaplan (Rusl.) belden 41.-. 5000 meter: 1, Maier 7.40.8, 2. Kap lan 7.50, 3. Seljanin (R.) 7.52, 4. Tsje- kulajev (R.) 7.53.2, 5. Bollerud (N.) 7.53.3. Algemeen: 1. Kaplan 88.000 pun ten. 2. Tveter 89.050. 3. Thomassen 89.450. Matusevitsj 89.470. 4. Maier Zaterdagelftal verslaat Baronie Het Nederlands zaterdagelftal heeft gisteravond op het KNVB- sportcentrum te Zeist een oefenwed- stryd tegen de Bredase tweede divi sieclub Baronie met 3-2 gewonnen By de rust van deze ontmoeting, die werd gespeeld In het kader van de voorbereidingen op het Olympisch voetbaltoernooi, stonden de zater dagvoetballers met 3-0 voor. HENGELSPORT Visvereniging VIOS. Wedstryd in de Ringvaart by Aalsmeer. Vangst matig (6.000 gr.). Uitslag: 1. J. Kaag (grootste voorn), 2. G. Tegelaar. 4. W. Tegelaar. 4. W. Hlllebrand. 5. Brommeyer, 6. A. Sloos, 7. S. Sprin ger, 8. L. Tegelaar. 9. J. van Went, 10. P. Koreman.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9