MHIIUWI ■HMM Europa zet in maart gezamenlijke stap in eerste ruimte SIRAIFFEISENBANK Hoe denken de Russen over de Duitsers? Nog duisternis rondom moorden in Zweden Esro gaat straling van zon bestuderen Ilja Ehrenburg oordeelt gunstiger dan de pers LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JANUARI lji Nieuwe uitgaven Het Christelijke Jongeren Verbond 'Singel 58, Amsterdam» heeft zijn jaarlijkse Reispocket uitgegeven, waarin een overzicht wordt gegeven van de door deze organisatie (aan gesloten bij YMCA en YWCA) geor ganiseerde buitenlandse reizen voor jongeren tussen 16 en 35 jaar, va kantieweken op de Ernst Sillemhoe- ve (Lage Vuursche), binnenlandse kampen voor jongens en/of meisjes en de internationale kampen. In de serie „Technische Documen tatie" van de Nederlandse Spanbe ton Maatschappij (NSM) in Kou dekerk aan den Rijn is een zeer verzordge publikatle verschenen, ge wijd aan het bouwen van Bruggen met geprefabriceerde betonelemen ten. Op basis van haar ervaring bij de bouw van meer dan 600 bruggen in de afgelopen vijftien jaar heeft de NSM de toegepaste balkprofielen genormaliseerd en de hierbij ge bruikte constructiedetails vastgelegd in z.g. principe-tekeningen. Het boekje, dat ruim 120 pagina's telt. geeft in fraaie layout met tal van foto's en tekeningen een overzicht van diverse brugtypen en bijzonder heden als voegconstructies. randen, sparinge en. Voor belangstellenden een zeer nuttige uitgave. (Van onze redacteur ruimtevaart) Wanneer alles volgens plan verloopt, wordt op 1 maart a.s, de Esro-II gelanceerd als eerste kunstmaan van de tien Euro pese landen, die organisatorisch samenwerken op het gebied van de ruimtevaart. De Esro-II wordt daarmee de eerste Euro pese kunstmaan, maar niet de eerste uit Europa afkomstige. Er zijn reeds „nationale" kunstmanen in de ruimte gebracht van Engeland, Frankrijk en Italië. De lancering van de Esro-II zal plaats vinden van de Ameri kaanse lanceerbasis Vandenberg met behulp van een Ameri kaanse Scout-raket. De Europese ruimtevaartorganisaties be schikken nog niet over hun eigen lanceerraket, de Europa I, die eerst over geruime tijd operationeel zal zijn. Verdere plannen Betrekkelijk klein gewicht Esro is een afkorting van Euro pean Space Research Organisation, waarin Nederland, Engeland, Duits land, Spanje, Denemarken, België Zweden, Italië, Frankrijk en Zwit serland samenwerken. Andere, ten dele geïncorporeerde Europese ruim tevaartorganisaties zijn de Eldo voor het ontwerp en de constructie van een Europese lanceerraket, en Es- tec, afkorting voor European Space Technology Center. Het Estec, dat thans nog voor een belangrijk deel in Delft is gevestigd, wordt geleide lijk overgebracht naar de nieuwe behuizing in NoordwiJk, waar een groot complex in aanbouw is. In de tweede helft van het lopende jaar moet dit complex geheel in gebruik zijn. De Esro-II, die begin maart wordt gelanceerd, is door het Estec In gereedheid gebracht. De onderde len zijn door vele Instellingen en industrieën in Europa ontworpen en geconstrueerd. De Esco-I, waarvan de ontwikke ling eerder begon, zal pas in de ko mende herfst gelanceerd worden. De Europese kunstmaan, die op 1 maart moet worden gelanceerd is naar de huidige standaard van de Amerikaanse en Russische kunstma nen een betrekkelijk klein gevalle tje Het gewicht bedraagt ongeveer tachtig kg, en de hoogte 85 cm bij een diameter van 76 cm. Het is de bedoeling dat dezo kunstmaan ze ven verschillende experimenten in het wereldruim uitvoert, terwijl de satelliet een baan om de aarde be- scnrijft waarvan het hoogste punt 11C0 kilometer en het laagste 350 ki lometer boven de aarde ligt. In die baan bedraagt de omlooptijd om de aarde ongeveer honderd minuten. De kunstmaan moet vooral metin gen doen op het gebied van de zonnestraling en de kosmische stra ling. De baan is zo gekozen, dat de kunstmaan voortdurend zonlicht ontvangt. Dit is niet alleen van be lang voor de energievoorziening via zonnepanelen die aan de buitenzij de van de kunstmaan zijn bevestigd, maar vooral voor een ononderbro ken meting op het gebied van de zonnestraling. De levensduur van het instrumentarium wordt geschat op drie tot vier laar. Volgende maakt studie boven pool De Esro-I, die in het najaar naar de ruimte moet gaan, voert acht ex perimenten uit. Deze kunstmaan zal zich voornamelijk gaan bezig nouden met waarnemingen op het gebied van de ionosfeer boven het Noordpoolgebied en ook het noorder licht en de verschijnselen die ver band houden met de stralingsgor dels om de aarde. Het gunstigste tijdstip voor de lan cering zou in september zijn, wan neet de lange poolnacht zijn intrede doet. Na deze Ero-satellieten hoopt de Europese ruimtevaartorganisatie kunstmanen van het type Heos te kunnen lanceren. Deze naam is een afkorting van Highly Eccentric Orbi ting Satellite. Deze kunstmanen zijn ontworpen voor de studie van de in terplanetaire ruimte en de kosmi sche straling. Zo zullen de Heos-sa- tellieten, die ongeveer 104 kg we gen, metingen doen met betrekking tot de magnetische velden om de aarde en de zon. de zonnewinden, en de fluctuaties in de stralingen bul ten de magnetosfeer. Het is de be doeling dat de Heos-satellieten in een langgerekte elliptische baan ko men, tot op een afstand van 300.000 kilometer van de aarde. De lancering van de eerste Heos is ge- Een opengewerkte tekening van de Esro-II, die begin maart wordt gelanceerd van de basis Vandenberg Een schets vaii het Estec- complex in Noordwijk in vogel vlucht. Slechts een deel van het complex is gereed, de rest moet dit jaar voltooid worden. projecteerd voor de herfst van ko mend jaar. De lancering zal geschie den met behulp van een Thor-Del- taraket vanaf Kaap Kennedy. De Thor-Delta-raket zal eveneens wor den gebruikt voor de lancering van neg andere Europese kunstmanen, zoals de TD-I en de TD-II, die on derzoekingen mr «ten doen in banen drcnt bij de aarde. Ambitieus project De Europese ruimtevaartorgani saties hopen hun meest ambitieuze kunstmaan met de eigen raket Eu ropa-I te kunnen lanceren. Het is de LAS of Large Astronomical Sa tellite. Maar het zal wel 1971 wor den, voordat deze meer dan 800 kg wegende kunstmaan, voorzihe van astronomische kijkers, vanuit de ruimte een nauwkeurige studie van dc sterrenhemel zal kunnen maken. Moeilijkheden Er zijn dus plannen genoeg. Zo als echter met vele Europese or ganisaties het geval is. zijn er ook moeilijkheden, zowel van politieke als van financiële aard. Bij samen werking wordt nu eenmaal altijd een politiek van geven en nemen ver langd, zodat ieder aan redelijke trekken komt, niet alleen op presti- ge-gebied maar ook op economisch terrein. Het gaat bij ruimtevaart projecten om vrij grote bedragen, welke niet alleen voor de deelnemen de landen maar ook voor de inge schakelde Industrieën van belang zijn waaruit allerlei wrijvingen kun nen voortkomen. De tendens van voortdurend stijgende kosten bij de voorbereidingen van een project is bovendien in de ruimtevaart zeer sterk. Dit alles vormt wel eens. voor al wanneer de politieke eenheid in Europa veel te wensen over laat, een stevige rem op de vlotte uitvoering van overigens lofwaardige plannen. Vertragi oine Een en onder heeft bijvoor beeld tot gevolg, dat de definitieve houw van de Europese kunstmanen die na de Esro-serie komen, ver traagd wordt, dat het aantal lan ceringen van sonder ingsraketten (een andere activiteit van de Euro pese ruimtevaartorganisatie) in de 'aatste maanden is beperkt, en dat ook de wetenschappelijke en techni- nitche staf van het ruimtevaartcen trum Estec in Noordwijk niet zo snel kan worden opgebouwd als in het vooi nemen lag, hetgeen weer vertra ging in de kunstmaanconstructie tot gevolg zal hebben. Terwijl het com plex van Estec eind van dit jaar ver moedelijk gereed zal komen, zal de thans geprojecteerde staf eerst eind 1969 geheel zijn samengesteld. De brand, die in oktober jl. een groot deel van de tijdelijke Estec-gebou- weg in Noordwijk in as legde, heeft overigens geen vertragende inivloed u'igeoefend. Nederlandse expositie in Parijs Ter gelegenheid van zijn 10de ver jaardag heeft het „Institut. Neer landais" te Parijs naast de tentoon, stelling „Het leven in Holland tij dens de zeventiende eeuw" een twee de expositie ingericht, die is gewijd aan „De hedendaagse architec tuur en stedebouw in Nederland". Deze nieuwe tentoonstelling is gis teren in de Academie van scho ne kunsten geopend. Zij heeft een duidelijk overzicht van de diverse as pecten van de hedendaagse Neder landse architectuur: de heropbouw van Rotterdam, de tuinsteden van Amsterdam, kunstwerken, winkel- oentra, kerken, enz. ADVERTENTIE ivaitr men véél meer doet dan sparen. De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken (Van Weense correspondent) Dat de Russische politici en ook de pers nog altijd tamelijk wantrou wend staan tegenover de Duitsers, valt niet te ontkennen en is ook wel te begrijpen. Toch valt er op dit punt in de laatste tijd een kleine veran dering te bespeuren: men kan zeg gen dat het wantrouwen niet meer opzettelijk wordt aangewakkerd. In tellectuelen en kunstenaars zijn ech ter veel minder gereserveerd in hun oordeel dan de pers. Politiemannen neergeschoten door geünifonneerde hoeven? (Van onze correspondent in Stockholm). Het onderzoek naar de moord op twee politie-agenten en een nachtwaker in een voorstad van Stockholm in de nacht van 8 op 9 januari j.l. brengt steeds meer raadselachtige feiten aan het licht. Het personeel van de rijksrecherche vraagt zich ten perste af hoe het mogelijk is dat de contactsleuteltjes van de d "treffende politie-auto op dinsdag 10 januari werden teruggevoi n aan het sleutelbord in het wachtlokaal van het politiebureau, terwijl men ervan overtuigd is dat ze daar op maandagavond nog niet hingen. Verscheidene opgaven zijn er bin nengekomen die melding maken van een slordig geünifonneerde man die zich rond het tijdstip van de moord in de buurt van het winkelcentrum ophield. Ook heeft de politie beslag gelegd op een auto waarin zich een tas met een nachtwakers-uniform bevond. Deze auto stond sinds een week geparkeerd in de buurt van een bewakingsfirma in Stockholm, maar had met deze firma niets uitstaande. Vijf tassen De auto was gebruikt door de beide vermoorde politie-agenten Wi- kander en Helderud, om winkelpan den te gaan bewaken waar de vorige nacht was ingebroken. De goederen die de inbrekers toen niet hadden kunnen meenemen maar die zij in vijf tassen hadden verpakt werden later door de moordenaars vervan gen door vijf tassen met schroot. De tassen werden kennelijk vervoerd met de bewuste politie-auto. Toen men deze vond op maandagochtend, de morgen na de moord, stond hij geparkeerd met de neus naar de binnenkant van de tunnelgang on der het winkelcentrum. Dit werd als ongewoon beschouwd aangezien Wi- kander en Helderud wisten dat er een situatie zou kunnen ontstaan j waarbij zij eventueel tot. achtervol-1 ging van de dieven zouden moeten overgaan. In een dergelijk geval wordt een auto altijd startklaar en j met de voorkant naar de uitgang ge- j parkeerd. Overigens is het niet ge- j bruikelijk dat er een politieauto als waarschuwing voor de deur wordt geparkeerd. Argeloos Getuigen Inmiddels hebben zich twee getui gen gemeld naar aanleiding van de 16.000 vragenformulieren die de poli tie in de omliggende huizen heeft laten verspreiden. Zij beweren in de bewuste nacht schoten en gegil te hebben gehoord uit de richting van het winkelcentrum. Tot dusver zijn er ongeveer 1000 min of meer bruikbare tips binnen gekomen bij het hoofdkwartier van de rijksrecherche, terwijl twee kran ten samen een beloning van f 21.000 hebben uitgeloofd aan degene die een actief aandeel levert in de arres tatie van de moordenaars Dit alles heeft het vermoeden van de politie bevestigd dat de moorde naars zeer waarschijnlijk geünifor meerd waren en daardoor het ver trouwen van het bewakingspersoneel hebben gewekt. Dat verklaart dan ook waarom de beide agenten en de Vleesuitvoer Mansholt belooft bemiddeling Dr. S. L. Mansholt, de Nederland se vice-voorzitter van de EEG-com- missie, heeft gisteren op een verga dering van de landbouwcommissie van het Europese parlement in Brus sel beloofd, dat hij op zeer korte ter mijn bij Frankrijk, België en Duits land zal bemiddelen voor verlichting van het rigoureuze Invoerverbod van Nederlands vlees. De Nederlandse KVP-afgevaardigde ir J. P. Lardinois had om deze be middeling gevraagd, aangezien de invoerverboden van die landen - af gekondigd wegens het mond- en klauwzeer in Nederland rampza lige gevolgen voor de landbouw dreig den te hebben. nachtwaker argeloos meegingen naar beneden in de tunnelgangen waar ze met enkele salvo's in de rug werden neergeschoten. Men meent eveneens zeker te weten dat minstens een der slachtoffers de moordenaars kende, waardoor het voor hen noodzakelijk was om hen alle drie het zwijgen op te leggen. De razzia's in Stockholm en voor steden worden met onverminderde kracht voortgezet, hetgeen ongetwij feld het ongenoegen van 'de onder wereld zal opwekken. Mogelijk is dat men van die zijde een kleine aanwij zing krijgt in welke richting men moet zoeken,, oudat de rust in de on derwereld terugkeert. Maandag verrichtte men opnieuw enkele arrestaties in verband met het drama, maar tot nu toe is er nog niets dat er op wijts dat een spoedige arrestatie van de werkelijke daders te vernachten valt. Vandaag werden de slachtoffers ter aarde besteld, waarbij de minister van Justitie, Kling, de regering vertegenwoordig de. Militaire verbindings kunstmanen De VS zouden heden van Kaap Kennedy met een Titan-III-C-ra- ket acht militaire verbindingskunst manen lanceren. In juni vorig jaar werden reeds zeven van deze 45 kg wegende militaire kunstmanen ln banen om de aarde gebracht. Deze draaien nu langs de evenaar op hoogten van ongeveer 34.000 km. Engeland is van plan in april 1968 een eigen militaire verbindingskunst- maan van Kaap Kennedy te doen lanceren, waarschijnlijk met een Thor-Delta-raket. Deze kunstmaan wordt in de VS gebouwd en moet in een synchrone baan komen. Zij zal worden uitgerust met een manoeu vreersysteem dat haar op haar plaats houdt en waarmee ook van plaats kan worden veranderd. Het wordt een sterk verbeterd en uitgebreid exemplaar. De kosten bedragen meer dan 71 miljoen gulden. Een televisie-team uit West-Duit land kon dit vaststellen toen het m een opinie-onderzoek over de vraag in de Sowjet-Unle begon i daarbij de volle ondersteuning vi het Russische persbureau Nowii ondervond. Het Duitse team had i volle vrijheid om alle mogelijke vr gen aan wie ook te stellen en ne gens trad de censuur als spelbrek op. Het is begrijpelijk dat er verscl van mening was over de atoomb wapening van West-Duitsland, ov het regime van Ulbricht of de mui in Berlijn, maar dat alles stond to in het teken van „hartelijke o enigheid". Ook bleek dat Russen b ven de veertig zich nog steeds moe lijk kunnen bevrijden van hun he inneringen aan de afschuwelijke g beurtenissen onder Hitier, maar zei bij hen ontbreken nu gevoelens vi ressentiment. Jongere Russen wan in dit opzicht veel onbevangener. Goed en slech Buitengewoon belangrijk is h oordeel van Russische intellect elen en kunstenaars. Op de vraai „Welk standpunt neemt u tegenov de Duitsers in?" antwoordde de vri gevochten schrijver Ilja Ehrenburi „Ik begrijp die vraag niet. Ik bi geen aanhanger van de rassentheor en ook geen nationalist. Ik kan b hele volk niet over één kam sch sers zoals er goede en slechte Dul sers oals zer goede en slachte Ru sers, goede en slechte Fransen zij Het is dwaas te beweren: ik hoi niet van de Duitsers. Wanneer ik d; deed zou ik een aanhanger van i rassentheorie zijn. Jammer gena zijn veel Duitsers het slachtoffer gi worden van de propaganda ik ben bang dat dit zich zou kunnt herhalen. Wanneer u mij zegt dat d nooit meer zal gebeuren, zal nog meer van de Duitsers houden Volgens Georgi Towstonogow, d recteur van een theater en tevei afgevaardigde van de Opperste Sor jet („parlement"), moet men duidelijk onderscheid maken tusse het Duitse volk en het fascisme. B liet er echter op volgen: „De volki ren moeten elkaar beter leren ke: nen en op dit punt heeft de kun een belangrijke rol te spelen. I grondslag voor echte vriendschappf lijke betrekkingen tussen het Duiti en het Russische volk bestaat vo gens mij in de liefde voor de vrede In mei van dit jaar zal hi Bolsjoi-theater een tournee doe West-Duitsland maken. De prim ballerina van dit ensemble, Maj Plissezkaja, is nog te jong om slechl ervaringen met de Duitsers te heb ben opgedaan. Met jeugdige voort varendheid laat zij de politiek bui ten het gesprek en zegt: „Ik be: blij dat wij onze balletkunst de Duit sers kunnen laten zien. Het zal voc mij een interessante ervaring ziji wanneer ik kan constateren hoe he Duitse volk leeft en wat zijn ie vensinhoud uitmaakt". Op de vraai of de wereld beter zou worden, wan neer zij door vrouwen wordt gere geerd. antwoordde zij met een ont wapenende openhartigheid: „Ik ge loof dat het dan een nog grotei gekkenhuis wordt."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4