Bulgaarse choreograaf geeft volksdanslessen FOTU LEIDEN STELT FOTOPRIJS VAST Chrysler neemt Brits Rootes-concern over Grimond treedt af als leider Britse liberale partij Begrafenis mr. Elias Bijdrage bewoners in woning wetwoningen -b WOENSDAG 18 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD /Van Leidse groepen 'Op 23, 25 en 26 januari a.s. zal de choreograaf Tzvetko Vassi- Jev uit Sofia een aantal lessen in Bulgaarse volksdansen geven laan de leden van de Leidse volksdansgroepen „Oud Poelgeest" en „Misirlou" en aan andere belangstellenden. De lessen worden gegeven van ca. Festival «30 tot 22.30 uur in de gymnas tieklokalen van de St. Laurentius- in aansluiting op het internatio nal, Boommarkt 1, (23 januari) naai volksdansfestival op 7, 8 de Kon. Julianaschool, Ooster- juli as. zullen de leden tt 16 (25 en 26 januari) >tko Vassilev is choreograaf bij ensemble „Gabrovo", dat in 1966 eerste plaats innam onder de Bul- volksdansgroepen en dat in jaar daarvoor ons land bezocht op diverse plaatsen optrad. I Ongeluk op 1 scheepswerf Een 23-jarige Leidenaar is gister- Lchtend omstreeks half tien bij het berrichten van werkzaamheden aan lien in aanbouw zijnd vaartuig op een Scheepswerf aan het Utrechtse Jaag pad bekneld geraakt tussen de kiel Rian het schip en de grond. Het ongeluk ontstond, doordat een ilderwinde, waarmee het vaartuig de onderzijde gestut werd, weg- het schip kantelde. De jeug- ;e scheepsbouwer kreeg gekneusde moest door de E.HD. naar it Academisch Ziekenhuis worden roerd. Zaag ontvreemd Van een bouwwerk aan de Hay dn - in Leiden-Zuidwest is dezer da- ïen cirkelzaagmachine ter waar- an f325 ontvreemd. Er is van deze diefstal aangifte gedaan bij de lolltie. Natuurhistorische vereniging hield jaarvergadering U De Koninklijke Nederlandse Na- uur historische vereniging, afdeling eiden, hield gisteravond haar jaar- i ergadering in het Rijksherbarium. )e voorzitter, dr. S. J. van Oost- itroom, opende deze vergadering. Hit het jaarverslag van de secreta- esse bleek dat deze vereniging in 966 vele activiteiten heeft ontplooid. !r werden in dat jaar 22 excursies I emaakt, twee weekeinden georgani- sieerd op Texel en er werden dia- ivonden gehouden. Aangezien de hereniging 65 jaar bestond werd er ,k* een grote feestavond georgani- eerd. Nadat het jaarverslag van de kascommissie was goedgekeurd rond de bestuursverkiezing plaats )e vice-voorzitter, drs. G. Korten- lout van der Sluys, die aan de beurt aftreden was, werd by accla matie herkozen. Na de rondvraag 'hield dr .S. J. van Ooststroom een causerie over de Nederlandse hom- mels. Samen paraat Om kwart voor elf precies begint ics zondagmorgen een gespreksby- fenkomst o.l.v. dr. P. L. Schoonheim van het Experimenteel (Byzonder) 1 Kerkewerk van de Hervormde Ge meente Leiden. Ter gelegenheid van dit begin in 1967 wordt de bezoekers, dank zy de [medewerking van de directie van de i Stadsgehoorzaal, een kopje koffie aangeboden. I Drie Leidenaars zorgen voor inte- jrtssante gespreksstof: mejuffrouw J. JM. Hilarius, hoofd van de Leidse Mytylschool, de heer M. Weima, di- :teur van de Markt en Havendien- [sten, de heer C. Jongejan, chef af- "iHng vervoer van het rayon Z.H. de NZH. Het opvallend gebrek' contact tussen de mensen lerling en eveneens tussen de vele ïiale, pedagogische en kerkelyke Instanties is aanleiding voor dit ge sprek. Het is de bedoeling de wil om ;n paraat te zyn en de bunde- van de beschikbare krachten te [bevorderen. Er is ruimschoots gelegenheid voor bezoekers praktische en prin- •le vragen naar voren te brengen. jUiteriyk 12 uur wordt het ge sprek gesloten. academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge- j slaagd voor de volgende examens: doctoraal wysbegeerte de heer L. W. Nauta, cum laude (Groningen)kan didaats wiskunde en natuurweten schappen de heren J. Valk (Leiden), J. H. M. de Pauw Gerlings (Leiden), P. E. Metz (Leiden), F. M. Boomsma (Leiden), M. L. M. Uytdehaag (Lei den), J. van Egmond (Leiden), N. J. M. v. d. Meer (Leiden), N. de Boo (Lelden), J. W. van Kempen (Voor burg), N. Noort (Leiden), J. Mar- teyn (Leiden). H. L. A. van Meurden (Leiden), J. C. Eysermans (Leiden), G. Sésar (Leiden), mej. M. J. P Lanzlng (Leiden), de heren H. B. W Bunnink (Leiden), A. P. A. M. v. d. Boogaard (Oegstgeest)F. v. d. Plas (Den Haag), J. A. J. Metz (Leiden): doctoraal natuurkunde de heer H. R. de Beun (Leiden) doctoraal schei kunde de heer H. Nieuwenhuyse (Voorburg): doctoraal biologie de hr. W. J. Lubbers (Leiden). Metaalvakbond: Ziekenfondspremie dupeert werklozen De Alg. Ned. Metaalbedryfsbond (A.N.M.B.) dringt er op aan, dat op korte termijn een regeling wordt ge troffen om een belangrijke categorie werklozen te verlossen van het „zie- kenfondsprobleem". De metaal- bond doelt hiermee op de oudere werknemers, die vaak door de huidi ge ontslagen worden getroffen en die, doordat in vele gevallen hun inko- juist boven de loongrens van f 12.400 lag, nu extra worden gedu peerd doordat zy na ontslag een ho ge ziekenfondspremie moeten betalen. Deze groep viel vóór het ontslag buiten de fondsregeling. Na ontslag kunnen degenen, die ertoe behoren echter een w.w.-uitkering van ten hoogste f 144,- per week ontvangen. Dat is een achteruitgang van ten minste f 100 per week. Daarmee heb ben de ontslagenen een inkomen dat onder de loongrens ligt, maar zy kunnen niet in de verplichte fondsverzekering, doch moeten zich vry willig verzekeren voor 9 procent wat zy aan w.w.-uitkering ont vangen. Een toestand, die de A.NJVI3. zo snel mogelijk veranderd wil zien. Vijf miljard dollar meer President Johnson heeft gister avond op een persconferentie mee gedeeld dat de defensiebegroting voor 1967/68 voorziet in uitgaven van tenminste 73 miljard dollar (253 mil jard gulden) da. ongeveer vym mil jard dollar meer dan het bedrag dat voor het lopende belastingjaar was uitgetrokken. aanstaande Bulgaarse groep gedu rende een week de gasten zyn van de Leidse volksdansers. Tijdens deze week zullen zij een deel van ons land bezichtigen. Daarnaast staan enke le openbare voorstellingen op het programma en ook wordt er door Bulgaren en Nederlanders geza- meniyk in besloten kring gedanst. Vertrouwd Het bezoek van Tzvetko Vassilev heeft vooral tot doel, de Nederlandse volksdansers reeds nu enigszins ver trouwd te maken met de moeilyke Bulgaarse dansen. „Ons Centrum gaf feestavond Het bestuur van de bejaarden so ciëteit „Ons Centrum" gaf gister avond in „De Burcht" een ontspan ningsavond voor haar leden. Na de opening van de byeenkomst door de voorzitter, de heer A. Piket, hield de heer W. G. den Dubbelden, Pv.d.A- raadslid en voorzitter van de fede ratie Leiden van de Party van de Arbeid een toespraak over de ont wikkeling van de A.O.W. sinds 1957. Hij betoogde dat tot 1965 de A.O.W.- sociale maatregelen, ver zyn achter gebleven. De heer Den Dubbelden gaf als voorbeeld de ziekenfondsen, waar van wel steeds de premies zijn ver hoogd, doch niet de premies van de A.O.W.. Het gezelschap „Sempre-Avan- ti" bracht deze avond een muzikaal programma onder het motto: „Jong en Jolig op Tournee". Vooral de lied jes uit het Rijnland en de Weense operettemelodieën, gebracht door de vier solisten hadden een groot sue- Op jaarvergadering De stichting „Fonds tot opsporing brugge) in het algemeen bestuur her- Minister Biesheuvel heeft gis teren bij Lelystad de eerste paal geslagen voor de afdeling noord van het nieuw te bouwen Cen traal Diergeneeskundig Instituut. Dit instituut is thans nog deels in Rotterdam, deels in Amster dam gevestigd. In Amsterdam staat het op het terrein van het Marine-etablissement ivaar het vanwege de tunnelbouw zal moe ten verdwijnen. In de „afdeling noord", waar van de bouw nu is begonnen, zal werk worden gedaan, dat thans nog in Amsterdam wordt ver, richt: produktie van mond- en klauwzeer-vaccin en onderzoek naar mond- en klauwzeer. De produktie van mond- en klauw- zeer-vaccin zal er twee keer zo groot kunnen zijn als nu in Am sterdam. Voorts komen er een abattoir en een sterilisatie inrichting. Het gehele instituut zal f 18 miljoen gaan kosten. Tuberculose Leiden" (Fotu Lei den) kwam gisteravond in het Leid se Stadhuis in jaarvergadering by- een. De Leidse wethouder S. Men ken fungeerde als voorzitter, omdat burgemeester B. H. Koomans van Rynsburg wegens ziekte verhinderd De jaarverslagen konden de goed keuring van de vergadering wegdra gen. De heer G. van Zwieten (Lei den) bracht verslag uit namens de kascommissie 1965. Alles was in goe de orde bevonden. De rekening werd met een totaal van f 84.795.25 (batig saldo f 104.55) aan baten en lasten vastgesteld. De reserve bedraagt per eind 1965 1 45.919.57. Omtrent de vaststelling van de fo- toprys voor 1967, voorgesteld op f 1.45, ontwikkelde zich een uitvoe rige gedachtenwisseling. Dit bleek nooazakelyk, aldus penningmeester E. H. Moens (Leiden), omdat de aan Delft te betalen prijs fl.05 per foto bedraagt en daardoor de aan de plaatselyke comité's in rekening te brengen prys f 1.45 dient te zyn. In fpite zal, inclusief de plaatselyke kos ten, eer> schermbeeldfoto neerkomen op f 1.75. Na deze toelichting ging de vergadering met de voorgestelde prys akkoord, hoewel er wel degehjk be zwaren waren, die echter niet op snóere wyze konden worden opge lost. De begroting 1967 kon daar op de goedkeuring van de vergadering kry- gen. Uitgaven f 957,60. Inkomsten f95.725. Nadelig saldo f25. Hierby is van 62.500 schermbeeldfoto's uitge gaan. In het jaar 1967 zal in Lisse. Katwyk, Leiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Ter Aar, Valkenburg. Ryns- burg, Benthuizen. Alkemade en Was senaar het bevolkingsonderzoek wor den gehouden. In het dageiyks be stuur werden de heren J. A. L. M. üandkuyl (Ter Aar), A. J. Dekker i Alphen aan den Ryn), D. van der Byl (idem), G. J. A. Runsink (Bent huizen) L. Borleffs (Katwyk aan Zee), Q. Waverijn (Koudekerk a. d. Ryn), S. Menken, E. H. Moens, A. Hensing, W. H. van Zwieten, H. de Graaf (allen Leiden), J. W. de Ren (Leimuiden) A. M. van Dongen (Nieuwveen), J. Niemeyer (Noord- wijk), B. H. Koomans (Rynsburg), J. van der Nouland (Sassenheim) C. Pn. F. Zeiler (Voorhout), A. Mig hout (Wassenaar), mr. J. P. M. Aghma (idem) en J. Nooten (Wou- tenoemd, terwyi de heren A. J. Mes- i en J. van Waveren (beiden Lis als nieuwe bestuursleden werden gekozen. De districtsarts van het consulta tiebureau, D. Ruiter, sprak tenslotte ïog een dankwoord voor de in het (gelopen jaar van de plaatselyke comité's ondervonden medewerking rekende reeds by voorbaat op de zelfde houding in 1967. ic Onder grote belangstelling is gistermiddag de Zoeterwoudse be jaardensociëteit „De drie eendjes" aan de Hoge Rijndijk geopend. Meer dan vijftig bejaarden waren naar de bijeenkomst gegaan om te zien hoe pastoor Kragtwijk van de Meerburgerkerk de ope- ningsstoot verrichtte (zie foto). De leiding van de sociëteit is in handen van mevrouw Akker boom—Gilissen en de heer H. v. d. Hoeven. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Regering-Wilson akkoord (Van Londense correspondent) De Britse regering gaat akkoord met de overneming van de Engelse Rootes automobiel-fabrieken (onder andere de makers van Hlllman, Kumber, Singer en Sunbeam) door Chrysler (V.S.). Deze overneming loeit voort uit de grote belangen die Chrysler reeds In 1964 in het Rootes-concern verwierf en toen in het bezit kwam van 45 procent van de stemgerechtigde aandelen. De overeenkomst betekent dat het voortbestaan van het Rootes-bedrijf aat vorig jaar een verlies van dertig miljoen gulden heeft geleden is ver zekerd en dat de firma bovendien haar personeel met enkele duizenden kan uitbreiden. Voor deze fusie verwachtte Rootes in 1967 een verlies van zestig mil joen gulden. Rootes expansie-plannen konden op geen enkele andere manier 1 den verwezeniykt dan door sar gaar. met Chrysler, dat het Britse bedrijf een aanzienlijke financiële in jectie (200 miljoen) zal geven. Voor Rootes is verder het grote voordeel van de fusie, dat het gebruik zal xunnen maken van de vergevorder- j de wetenschappeiyke technologische i kennis van net concern-Chrysler, j Deze nieuwe Amerikaanse economi- (Van onze Haagse oorrespondent) Ontelbare vrienden en collega's hebben gisteren op de Israëlitische Begraafplaats mr. Eduard Elias ten grave gedragen. In de aula verza melde een zwygende schare om de met de davidsster afgedekte ruw- vurenhouten kist. Door de mannen werd betreurde journalist naar zyn j laatste rustplaats gedragen. sche penetratie in Engeland heeft in vele kringen bezordgheid gewekt spe ciaal by Labours linkervleugel, die dit falen van een groot parti- bedryf nationalisering als pa- tent-oplossing aanbeval. Maar de minister van Technologie Wedge wood Benn maakte duidelyk dat Rootes zelfs als een genationaliseerd rn geen toekomst meer staan omdat het te klein is om zich zelfstandig te kunnen handhaven, Rootes omvat slechts tien procent van de Britse automobielindustrie. Zelfs in de V.S. is er slechts plaats voor niet meer dan drie grote-auto- mobiel-concerns. De enige grote Britse autofabrieken die thans over- blyven zyn de British Motor Corpo ration (onder andere Austin en Mor ris) en Leylands-Triumph. Voorwaarden Een van de talrijke strikte voor waarden door de Britse regering aan de overneming gesteld is, dat de meerderheid van de leden van Roo tes raad van commissarissen Brits zal biyven. Bovendien zal de on langs door de regering opgerichte ccrporatie voor industriële reorgani satie met een bedrag van dertig mil joen gulden dn het concern-Rootes dtelnemen en daardoor recht kry- op een commissaris-zetel. Hier uit biykt dat niet alles met huid en haar aan de VJS. wordt overgeleverd. In het lagerhuis werd echter de rees uitgesproken dat die toekomsti ge Britse invloed by Rootes slechts schyn zal zyn, omdat in feite taan alle belangryke beslissingen in de V.S. zullen worden genomen. Er is echter voor bescherming van de bestaanszekerheid van het personeel 'an Rootes en voor andere essen- iele garanties zorg gedragen. (Van onze Londense correspondent) Jo Grimmond, de 53-jarige leider van de Britse liberale partij, is af getreden. Dit besluit kwam, al had hy er al herhaaldelyk op gezin speeld, als een verrassing. Grimond, begaafd, rechtschapen en de sympathiekste persoonlijkheid in de Engelse na-oorlogse politiek, heeft de liberalen tien jaar lang voortref- feiyk aangevoerd. Maar zyn strijd scheen een gevecht tegen windmo lens. Want hoewel de liberalen by de laatste verkiezingen 3 miljoen stemmen kregen, verwierven zy slechts 12 lagerhuiszetels in een kamer van 630 leden. Indien Engeland evenredige verte genwoordiging had gekend, zouden de liberalen waarschijnlijk 40 of 50 zetels hebben veroverd. Maar de fyn- besnaarde Idealist Grimond droom de van de dag dat de liberale ge dachte opnieuw zou doorbreken en dat het armzalige restant van een eens machtige party een nieuwe kans zou krygen. Hy hoopte dat dit zou gebeuren, wanneer Labour in 1964 voor de derde achtereenvolgende maal zou zyn verslagen. Grimond streefde naar een nieuwe radicale groepering, gebaseerd op een samen gaan met de liberaal-gezinden uit de Veel sprekers getuigden daarna van hun waardering en bewonde ring, van hun meeleven j Elias. Onder hen was de hoofdre- dacteur van Elsevier, de heer W i N. de Keizer. Vervolgens dr. W. I Wyk, hoofdredacteur van Het Va derland, prof. dr. Simons, Journalist Henri Knap „namens de Ara- sterdamse vrienden", j gere collega en vriend D. W. Dett- meyer, voorzitter van het contact centrum op voorlichtingsgebled. kader Tenslotte spraken de heren H. de ring Gevarendriehoek „schi j nveiligheid" Onider de kop .jsdhynveiligheid" heeft het hoofd van de sectie v lichting van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer F. S. van Paas- sohen, in het Verkeerstijdsohrifthet officiële orgaan van dit verbond de gevarendriehoeken gezegd, dat dit per 1 januari jl by pech plicht gestelde instrument „zyn naam negatieve zin eer dreigt aaj doen". Verscheidene automobilisten deden reeds de ervaring op, dat het plotseling oplichten van een g rendriehoek by duisternis en slechte weersomstandigheden tot een schrik, reactie kan leiden van het vaak met grote snelheid naderende verkeer. By fileverkear wordt een dergelyk gevaarly k verkeersbeeld nog vergroot door paniekerig remmende en naar links ui twy kende voertuigen door. onbekendheid met plaats en aard van het obstakel enz. Men kan, aldus de heer Van Paasschen, zich er over verheugen dat de gevarendriehoek thans tot de verplicht gestelde veiligheidsattribu ten van een auto behoort. Afdoende bescherming voor eigen en ander mans leven biedt deze maatregel waarschynlyk niet. De gevarendriehoek zou meer kans maken ais gevarendriehoek te func tioneren, indien automobilisten by calamiteiten, tevens gebruik maken van een rode knipperlamp, die een aanvullende markering var voertuig zou kunnen zorgen, z< sluit de heer Van Paasschen. beide grote partyen, uitgaande van de redenering dat noch de conser vatieven, noch de socialisten het land uit de put kunnen helpen. Dit bleek echter vooralsnog een romantische illusie te zyn. De vraag is thans, of Grimonds vertrek als leider hyzelf blyft in het Lager huis vergaande politieke gevolgen met zich zal meebrengen, omdat zyn persoonlyke aanhang enorm is. Gri mond gelooft echter, dat hy het lei derschap met een gerust geweten aan jongere het wordt waarschyn lyk de vurige, 37-jarige advocaat Jeremy Thorpe zal kunnen over dragen. Grimond legde de teugel» om zyn opvolger de kans te ge- by de volgende verkiezingen, welke omstreeks 1970 zullen plaats hebben. Grimond is van mening, dat zyn eigen party niet langer op zyn persoon drijft. JO GRIMOND Voor de bouw van deze woning- wetwoningen-b zal ln het vervolg het rijksvoorschot tot 90% van de stichtingskosten beperkt biyven. Het is de bedoeling, dat de huurder van een dergeiyke woning de ontbreken de 10% by draagt in de vorm van een lening aan de woningcoöperatie k 40%, het zelfde percentage dat voor het rijksvoorschot geldt. De rente dient ten laste te komen van de ex ploitatie der woningen, aldus mede deling van de afdeling voorlichting van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimteiyke Ordening. Deze maatregel is genomen in het i de noodzakelyke opvoe- de spaarquote in ons land. Ru, voorzitter der Ned. Journalisten- By de indiening van de begroting kring en mr. Plugge, president van voor dit Jaar werd reeds gewezen op de Utrechtse rechtbank, I de problemen die zich by de finan ciering voordoen, om hetgeen bereikt werd op het gebied van de woning bouw te kunnen handhaven en oi de ingeslagen weg naar de kwali teitsverbetering te kunnen voort gaan. Het vragen van bydragen in de financiering aan bepaalde catego rieën bewoners van woningwetwo ningen werd in dit verband als eer van de middelen genoemd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimteiyke Ordening heeft het voorgaande aan de gemeentebestu ren medegedeeld. Daarby heeft hy deze aanbevolen om eventuele gega digden voor een woningwetwoning b-categorie aan te moedigen reeds geruime tyd vóór het gereedkomen van hun woning te gaan sparen het bedrag dat als eigen financiering moet worden ingebracht. Werkgevers zien Den Uyl liever niet in bedrijven De raad van Nederlandse Werkge versverbonden heeft in een brief aan drs. J. M. den Uyl, ïysttrekker van de Party van de Arbeid, bezwaren gemaakt tegen het voornemen van de heer Den Uyl gesprekken te or ganiseren met directies van onder nemingen en hun ondernemingsra den. Naar de mening van de raad is de ondernemingsraad een instituut van de onderneming en voor de on derneming en dient buiten politieke activiteiten te worden gehouden. In zyn antwoord zegt de heer Den Uyl zich tot de directies van een aantal bedrijven te hebben gewend met het verzoek een delegatie van kamerleden van de PvdA te willen ontvangen en hun ondernemingsra den in de gelegenheid te stellen deze kandidaten te informeren over de problemen, waarmee zy te maken hebben. De ondernemingsraad heeft zekere bevoegdheden en de kamer kandidaten, die zich omtrent de problemen van het bedryfsleven wil len oriënteren, hebben er recht op ook de inzichten van de onderne mingsraden te vernemen. Wy be schouwen het advies van de werk geversbonden aan hun leden daarom als een betreurenswaardige poging het zich vrijeiyk uiten van de on dernemingsraad als orgaan van de onderneming te beknotten. Wy re kenen erop, zo besluit de heer Den Uyl, dat de directies, die wy hebben benaderd en die inmiddels hun me dewerking hebben toegezegd, dit ad vies naast zich neer zullen leggen,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3