LEIDSCH DAGBLAD SPINAZIE Chinees blad aanval op de doet weer iet-Unie Znid-Vietnam wil met Hanoi gaan praten «Oir. 1.15 JAMIN Afvalligensaboteurs en medeplichtigen van Amerika Omroep wet wordt aanvaard LAGOSTINA PANNEN SCHOONDERGANG bpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 JANUARI 1967 No. 32079 .Directeur: A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bjj vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel L. Lelden - Giro no 67055 59 In het Pekingse „Volksdagblad" is vandaag een nieuwe aan val op de leiders van de Sowjet-Unie gepubliceerd, aldus rr.oldt %et persbureau „Nieuw China". Zij worden afvalligen, sabo teurs en medeplichtigen van het Amerikaanse imperialisme" tenoemd, die een „contra-revolutionaire strategie voeren, foelke gevaarlijker is dan het Amerikaanse imperialisme", (voorts wordt hun verweten dat zij de bevrijdingsbewegingen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika saboteren. Het Chinese blad schrijft verder, jflat ,.de Russen de Indiase reactio nairen hulp verleend om India tot de voorhoede tegen China te ma- ften'Mn Indonesië hebben de Russen pich verbroederd met het fascisti- iche militaire regime, dat de revo- itionairen in koelen bloede heeft ermoord". Voorts beschuldigt het 'olksdagblad de Russen van mede- lichtigheid aan de moord op de roegere Kongolese premier Loe- noemba, van pogingen de oppositie egen China te verenigingen en van logingen „de vlammen van de re- ólutie van het Vietnamese volk te oven". Uit een bericht van het persbu- eau Nieuw China onder de kop „De roletarische revolutionairen in de rote steden sluiten zich aaneen om eh meester te maken van de nacht", blijkt, dat de voorstanders ran de „culturele revolutie" het in erscheidene Chinese steden nog liet voor het zeggen hebben. Het noemt met name Tientsin, jenjang, Kwang Tsjeoe, Oehan, sjentoe en Tsjoengking als steden de revolutionairen „uiting heb- en gegeven aan hun vastbesloten- èid zich te verenigen om de poli- eke, economische en culturele lacht te grijpen en de nieuwe te- enaanvallen van de bourgeois-re- ctionairen neer te slaan". Het centrale comité van de Chi- lese communistische party heeft en resolutie laten aanplakken ADVERTENTIE Wordt het een prinsje of een prinsesje? Ter gelegenheid van het blijde gebeuren in het Huis van Oranje brengt Sola weer een mooie Als U vóór 15 maart bestelt heeft Uw Sola- winkelier reeds enkele dagen na de geboorte Uw lepeltje in huis. Sola-Pleet in etui, zwaar verzilverd f2.50 Sola-Elite vlekvrij edelstaal in etui ƒ1.50 Schoolbesturen en verenigingen krijgen op deze prijzen belang rijke feduktie. SOLA-ZEIST WEERBERICHT Stijging van temperatuur Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over wegend zwaar bewolkt met enige re- Ber of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 JANUARI Zon op: 8.38 uur; onder 17.04 uur. Maan op: 11.55 uur; onder: 1.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.52 en 21.20 uur; laagwater te 4.27 en 16.55 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagtna's waarin de politie wordt verzocht sa men te werken met „de revolutio naire massa en deze te beschermen tegen de aanvallen van de opposi tie". zo meldt de correspondent in Peking van het Tsjechische persbu reau Ceteka. Voorts zijn aanplak biljetten. ondertekend door premier Tsjoe En-lai, verschenen waarop eerherstel wordt gelast van personen die ten onrechte beschuldigd of ver volgd zijn. Dezelfde correspondent meldt de sluiting in Peking van win kels die dure artikelen als fietsen, radiotoestellen en kleding verkopen als gevolg van een stormloop daarop van de uit Sjanghai en andere ste den afkomstige arbeiders. De ban ken zijn op last van het centrale partijcomité onder militaire bewa king gesteld om te voorkomen dat de vele door de stad zwervende „re volutionairen" daar geld komen op eisen ten eigen bate. Overigens berichten Japanse cor respondenten uit Peking, dat Mao Tse-toeng en zijn party de overhand schijnen te krijgen in de machts strijd. Er zyn verder aanwijzingen, dat het gevaar van gewelddadighe den in Peking en andere steden minder wordt. Men schrijft deze ontwikkeling toe aan de berichten, dat Mao persoonlijk toezicht houdt op de actie tegen zijn vijanden. Mao is in Peking enige tijd niet in het openbaar verschenen maar alle muurkranten spreken van zijn acti viteiten. Volgens de correspondent van het Japanse blad „Jomioeri" zou de chaos in Rood-China over het hoogtepunt heen zijn. Dertigduizend arbeiders, die Mao vijandig waren, zouden uit Sjanghai een mars op Peking zijn begonnen maar onder weg zyn onderschept en overgehaald terug te keren. Kritiek op Tsjen-Ji Door middel van plakkaten Is In Peking weer kritiek geleverd op mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjen-ji en ambtenaren van zijn mi nisterie. Tsjen-ji, zo luidt de be schuldiging, zou ten onrechte ge meend hebben dat bepaalde perso nen, zoals Ben Bella (de afgezette president van Algerije) en Modibo Keita en Sekou Touré (president van resp. Mali en Guinee) „hun land naar het socialisme zuden kunnen leiden". De Chinese diplomaten en andere functionarissen zouden in het bui tenland getracht hebben een bour- geois-leven te leiden en souvenirs, snuisterijen en oude schilderijen ge kocht hebben. Sommige diplomaten zouden zelfs in Chinese ambassades erotische films uit het Westen heb ben bekeken, aldus de beschuldiging. Voorts wordt Tsjen-ji ervan be schuldigd zijn gezin mee te hebben genomen op buitenlandse reizen en het op voet van gelijkheid met de andere delegatieleden hebben be handeld. In de afgelopen dagen zijn vele Chinese diplomaten van hun post in het buitenland in Peking aangeko men. Vermoed wordt dat zij een „proletarische herscholing" moeten ondergaan. Vervolg op pa». 2 Spanning in Chili De Chileense president Eduardo ■re, heeft gisteravond geweigerd het ontslag van zijn kabinet te aanvaar den. De ministers hadden en bloc hun ontslag aangeboden om het staats hoofd de vrije nand te geven, nadat de senaat hem geen toestem ming had willen verlenen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. La ter op de avond verzocht Prei vanaf het balkon van het regeringspaleis enkele honderden aanhangers, die hem trouw Kwamen betuigen, hun kalmte te bewaren. ic Ontelbaar is het aantal aan-1 dag voorbij of de Rode Garde plakbiljetten in de Chinese laat nieuwe affiches met kers hoofdstad Peking. Er gaat geen I verse leuzen aanbrengen. De aanvaarding van de omroepwet waarover in de loop van de middag zou worden gestemd in de Tweede Kamer is een uitge maakte zaak. De discussies van gisteren waren in feite niet meer dan een herhaling van wat maan dag reeds werd gezegd. Dat men gisteravond niet meer tot stem ming over de talrijke amendemen ten en het gehele wetsontwerp overging, was slechts een kwestie van tijd. Het te laat, ge worden. Vandaag bereikt het wetsontwerp zegevierend de eindstreep, want in de krachtsverhoudingen is gisteren geen verandering meer gekomen. KVP. PvdA, ARP en een gedeelte van de f HU bleven achter het wetsontwerp staan De kleinste meerderheid krijgt het onderdeel, dat het auteursrecht op de programmagegevens regelt. Daar bleven nogal wat bezwaren tegen bestaan. Ook nadat minister Klom- pé van Cultuur de artikelen over het auteursrecht zo had gewijzigd, dat er slechts een civielrechtelijke aansprakelijkheid uit zal voort vloeien en geen strafrechtelijke. De tegenstanders bleven aandringen op een streep door de artikelen, omdat het gehele auteursrecht thans op de helling staat. „Laat de regeling zoals zii nu is. mis schien kunne we in de toekomst pen bevredigende oplossing vin den" bepleitten zij. maar minister Klompé wilde er niet van weten. Kolonel Geertsema heeft longontsteking Naar aanleiding van de opneming in het Dr. Matthijsenhospitaal in Amersfoort op 22 december van ko lonel titulair C. C. Geertsema, ad judant van de Prins der Nederlan den, wordt van medische zijde mee gedeeld: Na beëindiging van het onderzoek bleek de patiënt niet aan een be smettelijke vorm van long-t.b.c. te lijden. Er werd een longontsteking gevonden, gelokaliseerd door een oud tuberculeus proces. Op de ingestelde behandeling is een gunstig verloop gevolgd, zo deelt de R.V.D. mede. De twee tegenstanders in het omroepdebat in de Tweede Ka mer, mr. dr. Berkhouwer (VVD, links op de foto) en minister mej. dr. Klompé, die tegen elkaar be straffend de vinger opheffen. Geheime stukken op een stuk grond Een lid van de staf van de Lon- dense „Times" heeft gisteren een pak militaire dokumenten betreffende Amerikaanse raketten gevonden aan de rand van een stuk open grond in Chislehurst in het graafschap Kent. Alle papieren waren geschroeid, als of er een poging was gedaan ze te verbranden. Sommige droegen de aantekening: geheim. De papieren zijn door de Times ingeleverd en worden nu onderzocht. Zy date ren uit 1956 en volgende jaren en vermelden welk bereik en welk ex plosief vermogen de Amerikaanse raketten Corporal, Hawk en Honest John hadden. Andere dokumenten maakten melding van proefgebieden, firma's die raketten vervaardigen, proeven met materiaal en de Ame rikaanse beleidslijnen inzake onder houd van de raketten en opleiding van rakettroepen. Ook waren er pa pieren bij die betrekking hadden op het Britse leger in West-Duitsland. N.T.S. voor probleem: verkiezingen of Europacup (Van onze Haagse correspondent) De NTS streeft ernaar woensdag 15 februari de belangrijk Europacup-wedstrijd Inter MilaanReal Madrid rechtstreeks op de Nederlandse tv-schermen te brengen. Grote moeilijkheid is echter, dat op die dag de Tweede-Kamerverkiezingen worden gehouden, waarvoor een groot deel van de zendtijd op het eerste net moet worden gereserveerd. „Veel hangt af van het tijdstip, waarop de wedstrijd in Milaan begint", aldus een NTS-woordvoerder. ,floe later op de avond, hoe meer verkiezingsuitslagen er binnendruppelen. En die verkiezings resultaten moeten wij op de voet blijven volgen. Blijft dus alleen de mogelijkheid over de wedstrijd via Nederland 2 uit te zenden. Dan moet de omroepverenigingdie op 15 februari een programma op het tweede net verzorgt, zendtijd opofferen". De NTS zal in elk geval naar een aanvaardbare oplossing zoeken. Wij kunnen pas de knoop doorhakken, wanneer de aanbieding van de Italiaanse televisie binnenkomt en het tijdstip waarop Inter Real begint, bekend is". Over verlenging van bestand De Zuidvietnamese regering heeft zich bereid verklaard vertegenwoordigers van Noord-Vietnam te ontmoeten om regelingen uit te werken voor een verlenging van het bestand dat ter gelegenheid van het Zuidvietnamese nieuwjaar in acht zal worden genomen. De tot nu toe door de Zuidvietnamese regering vastgestelde bestandsperiode omvat vier dagen. Men wil nu praten over een pauze „van zeven dagen of zelfs nog langer op basis van overeenstemming en toezicht". De VS steunen het Zuidvietnamese voorstel. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken staat het voorstel van Saigon los van enige Amerikaanse vredesactie. 400.000 man De V.S. zullen deze .ïaand nog 10.000 militairen naar Zuid-Vietnam zenden waarmee de Amerikaanse sterkte daar op 405.000 man komt, zo is in defensiekringen in Washington gezegd. In dit aantal zijn niet begre pen de 30.000 man (meest van de luchtmacht) in Thailand en de onge veer 55.000 opvarenden van de -e- vende vloot die by Vietnam ope reert. Het Zuidvietnamese Bevrijdings leger heeft in 1966 268.200 vijandige soldaten gedood, gewond of gevan gen genomen, onder wie 108.000 Ame rikanen en 10.000 militairen van de bondgenoten van Amerika, heeft Ngoeyen Van Dong, lid van de per manente missie van de Vietcong, maandagavond op een persconferen tie in Moskou gezegd. Bombardementen By de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zyn maandag twee Phantoms neergeschoten, waarmee het totaal aantal boven Noord-Viet nam verloren toestellen sedert 5 augustus 1965 op 459 kwam, aldus woordvoerders in Saigon. De bombardementen werden giste ren voortgezet met aanvallen op een rangeerterrein, bruggen, opslagplaat sen, militaire barakken en verbin dingswegen. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft gezegd dat voor de Amerikanen terugtrekkende opstan delingen bij een actie ten noordwes ten van de Zuidvietnamese hoofd stad „gebruik hebben gemaakt van wat leek op traangas". Het gas had geen nadelige gevolgen voor de Ame rikanen en zij behoefden geen ge bruik van hun gasmaskers te maken. Eind vorig jaar meldden de Ame rikanen in een ondergrondse opslag plaats 1000 traangasbommen van Chinese makelij te hebben ontdekt. Noord-Vietnam had eerder bij de internationale controlecommissie ge protesteerd tegen het gebruik van traangas door ie Amerikanen. Stephen Young, Democratisch se nator uit Ohio en lid van de senaats commissie voor de strijdkrachten, heeft gisteren in Washington ver klaard, dat Vietnam geen strategische betekenis voor de V.S. heeft. De oor log in Vietnam werd volgens Young door president Johnson gevoerd zon der de steun van Amerika's traditio nele bondgenoten en voortzetting van de strijd betekende een vervalsing van de Amerikaanse democratische idealen. Wilson en Brown bij Paus Paulus Paus Paulus VI heeft gisteren de Britse premier Wilson en de minister van Buitenlandse Zaken Brown ont vangen, met wie hij de Britse pogin gen besproken heeft om te komen tot vredesbesprekingen over Vietnam. Twee weken geleden had de Paus het jongste Britse initiatief voor onder handelingen beschreven als een „menselijk gebaar dat onderscheiding verdient". De audiëntie volgde 24 uur nadat Henry Cabot Lodge op de terugreis naar zijn standplaats als Amerikaans ambassadeur in Saigon, de Paus een overzicht uit de eerste hand over het Amerikaanss standpunt had gege ven. Over enkele weken zal de Paus ook de Sowjetrussische president Podgorni ontvangen. De Paus zei in het Engels tot Wilson: ,3U uw tal rijke pogingen om in deze troebele wereld de harmonie te herstellen heeft u onze bemoediging, terwijl wij u verzekeren van onze steun". ADVERTENTIE 2 SIERLIJKE MODELLEN ZO VAN HET GAS OP UW TAFEL. i AARDGAS Goed voor STADSGAS ELEKTRA L. MARE 65-67-70 Tel. 22025 Premier Ky, die gisteren uit Saigon vertrok voor een bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland, ADVERTENTIE melk krokant jes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Kwalïteits diepvries lm- Voor de handelt DIEPVRIESUNIE VERKLEY, Alphen aan den RUn Telefoon 01720—2491 (f)ud QCü leuwo Z.M. heeft bewilliging ver eend op het bij het verzoek- ichrift overgelegd luthentiek ifschrift der akte van op lichting der naamloze ven- lootschap „de Leidsche Sa- etfabriek", te vestigen te Leiden. Uit Méran meldt men van l Januari: Terwijl in de tui nen nog vele rozen bloeien en aan den Kiichelberg in het midden der vorige maand nog rijpe aarbeziën geplukt werden, bloeiden er den 27- %ten Dec. reeds de narcissen en viooltjes. In de tuinen bloeit de peperstruik.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1