Wegenbouw maakte Italiaan tot midti-miljonair Kostbare uitrusting voor Canada's wegen nodig imm Primeur in Ontario daarom zijn uitzonderingen zo'n succes Hij wist van aanpakken en had visie: Hoge kwaliteit tegen lage prijs is meestal een sprookje WOENSDAG 18 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 7ESTIG JAAR GELEDEN kwam een arme Italiaanse jongeman naar Canada. Hg heette James Franceschini. Hoewel hij geen dollar bezat, was hg toegerust met een goed stel hersens, visie en de wil om in deze nieuwe wereld te slagen. Hg pakte alles aan, waar hij Iets mee verdienen kon. Zo verrichtte hij het zware grondwerk bg de bouw van huizen, een karwei waar de Canadezen de neus voor op haalden. Al heel spoedig wierp de jonge Italiaan zich op de wegenbouw. Daar zat toekomst in, een grote toekomst. Hg had het bij het rechte •ind. Want Canada heeft wegen nodig. Vele zelfs, toen en nu en in de toekomst. MSe DE WEGENBÓUWMAATSCHAPPI.J welke door Franceschini gesticht werd kreeg de naam Dufferin. Zij leverde goed werk en kreeg zodoende het ver trouwen der Canadese autoriteiten en van particulieren. De economie van het jonge land vertoonde een snelle groei; evenzo de „company" welke door de Italiaan in het leven geroepen ■was. Haar activiteiten breidden zich uit over een groot deel van Canada. Dufferin werkte meer aan de aanleg van de Trans Canada Highway, bouwde verscheidene gedeelten van de Queen Elizabeth Way tussen Fort Ene en Toronto, en was betrokken bij de bouw en verbreding van de 401, nu ge noemd de MacDonald-Cartier Freewav die de gehele provincie Ontario van oost tot west doorsnijdt. Vijf en tachtig procent van al hel beton voor deze autoweg komt uit de molens van Dufferin. Ze kreeg grote opdrachten voor de aanleg van startbanen op Toronto In ternational Airport, parkeerterreinen, enz. leverde beton en cement voor fa brieken, huizen en winkelcentra. Zij was actief op het gebied van bruggen bouw. tunnels, bij grote waterstaat kundige werken enz. In de oorlog was ze zelfs betrokken bij de bouw van mijnenvegers. De erecode van be- CANADESE NOTITIES (8) door H. de Lange j Multi-mil jonair TOEN JAMES Franceschini In het bcfin der Jaren zestig kwam te over- tUden, was hij multi-miljonair. Tijdens zjjn leven was hij een groot paardenliefhebber. HU fokte tul van beroemde renpaarden en leefde een «root deel van het jaar in Florida of op de zonnige eilanden in de Caraibi- gche Zee, het werk aan bekwame me dewerkers overlatend. Na zijn dood werden de door hem gestichte maatschappijen overgenomen door St. Lawrence Cement. Onder de verzamelnaam Dufferin Materials Construction Ltd werden de zaken voortgezet onder de voortva rende leiding van zijn neef, de heer James L. Franceschini, die president en general manager is. Nieuwe methode MET DE UITRUSTING van het we- fgpbouwbedrijf zijn veel miljoenen dol lars gemoeid. Naast de wegenbouw- trein, spoeden dagelijks 150 zware trucks zich naar het werk aan de „highways." Ze leveren de Canadese staat aan wegenbelasting een jaarlijks bedrag op van 450.000 dollar. Dit jaar kocht de maatschappij een reusachtige Amerikaanse Lewis - wegenbouwma- chine, welke in staat is in één ruk een 7.32 meter brede laag beton aan te brengen op de rijbanen. Per dag kan Voordat de definitieve betonlaag gestort wordt, wordt een netwerk van ijzerdraad over de te verhar den rijbaan aangebracht. soort rails aan beide zijden van de te maken weg waarbinnen het beton moet worden gestort. De Lewis-machi- Highway 401 in Toronto bij nacht. Z Een sprookjesachtige verlichting 1 en goede, duidelijke bewegwjjze- ring, welke verdwalen haast on- 2 mogelijk maken. mingen in de vorm van dikke stalen draden, zgn. olifantsdraad. De Cana dezen schijnen de voorkeur te geven aan vangrails. Rijdend over een der brede „high ways" No. 27 maakte men ons attent op de zogenaamde „singing me dians." Tussen de rijbanen bevindt zich een middenstrook van ongeveer één meter breedte. Deze is gemaakt van beton en doet denken aan een ouderwets wasbord. Wanneer een auto mobilist deze strook gaat berijden, hoort hij 'n aanhoudend rut-tut-tut-tut veroorzaakt door het ribbelige opper vlak. Wie ingedommeld is aan het stuur, moet op het horen van dit „zin gende" geluid wel onmiddellijk weer bij zijn positieven komen en kan dan snel reageren. Of het leed dan echter al niet geschied is op deze autoweg van Toronto richting Brampton, lijkt ons zeer de vraag. Een auto ook al kent Canada maximum snelheden niet hoger dan 60 mijl per uur (96,54 kilometer) Is de middenstrook al spoedig gepasseerd en kan op de andere rijbaan heel wat onheil aanrichten, wat bij vangrails vrijwel onmogelijk is. De aanwending van deze „singing medians" lijkt ons daarom dan ook meer grappig dan ef ficiënt, hoewel er blijkbaar toch wel enig nut aan verbonden is, want ef ficiënt als ze zijn de Canadezen doen niets zonder bedoeling. De imposante wegenbouwtrein met de nieuwe Lewis-machine van Dufferin aan het werk bij de 401. 1.828 kubieke meter beton verwerkt worden, hetgeen betekent het gereed maken van ruim een halvekilometer (precies 536 meter) weg van 7.32 me ter breedte. Gewoonlijk is vereiste dat bij de aanleg van wegen gebruik wordt ge maakt van „side forms", dat zijn een P.v.d.A.-karavaan niet welkom in legerplaats De commandant van de legerplaats Nunspeet heeft gisteren geweigerd de Pa) tij van de Arbeid-karavaan te ontvangen. In een informeel gesprek met de leider van de propaganda- j stoet, die graag als „ombudsman" voor de in Nunspeet gelegén militai ren had willen optreden, wimpelde deze commandant de ontmoeting af, met verwijzing naar de wettelijke be- j paling dat in «azernes geen politieke propaganda mag worden gemaakt. „Dit lijkt wel enigszins op censuur", j liet oud-staatssecretaris Westerhout zich even laten ontvallen, toen de karavaan onder minieme belangstel- I ling op de markt in Epe te kijk stond. De heer Westerhout vond het bijzonder jammer, dat de leger- plaats-commandant de karavaan niet wi'de ontvangen. „Wij hadden graag I met de militairen willen praten over auerlei wensen, die onder hen leven. I Wij dachten, dat zo'n open gesprek altijd mogelijk moest zijn, ook zon der in strijd te handelen met we'tte- j lijke bepaling". Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeaus. Geen luxe verpakking. Geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens per jaar! 3 kg laagschuimend voor de trommelwasmachine Normale prijs: 9.25 u betaalt slechts u verdient 2.75 3 kg hoogschuimend voor de normale wasmachine Normale prijs: 9.40 u betaalt slechts 5.90 u verdient 3.50 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE I V'"- ^NEEUWRUIMEN is in Canada een kostbare aangelegenheid. Er vallen in de winter bergen sneeuw, die een grote hinderpaal vormen voor het verkeer op de wegen. Het Department of Highways alsmede de gemeentebesturen zijn echter paraat en maken de voornaamste wegen onmiddellijk sneeuwvrij. 0P HET departement voor de wegenbouw in de provincie Ontario vertelde men ons, dat de sneeuwopruiming per jaar gemiddeld zo'n 14 a 15 miljoen dollar kost. Zo'n 46 a 50 miljoen gulden is geen kleinigheid. JJET ZOUT, dat bij de sneeuwruiming ge bruikt wordt, brengt bovendien grote schade toe aan de auto's. Wie zijn wagen niet elke week grondig laat wassen, kan hem in een paar jaar als oud roest afschrijven. Sneeuw is dus wel een zeer duur artikel Bij het zesde artikel ran deze reeks plaats ten wij een tekening van de kruising 401 en de Spadina-Express- wayHier een luchtfoto van het thans in aan bouw zijnde reuzen- karwei. De Spadina- Expressway kruist de 401 van links naar rechts (zuid-noord); het brede weglint is de twaalfbaans 401 high way. Men ziet hoe de wegen over elkaar heen zijn gebouwd. Ook de verschillende aftakkingen zijn onge lijkvloers aangelegd, 't Aantal overbruggings. werken is 24! Op de achtergrond links ziet men het grote waren huiscentrum Yorkdals met zijn vele winkels in één grote overdekte ruimte. Men lette op de enorme parkeerruimte rondom het winkelcen trum. Toen de tempe ratuur deze zomer tot in de 90 graden Fah renheit was (plm. 33- 35 Celsius), zagen we buiten alleen maar au to's geparkeerd. Er was geen mens te bespeu ren. Ze waren gevlucht in het winkelcentrum, waar de airconditio ning zorgde voor een heerlijk frisse tempe ratuur. De snelle wis seling van de warmte graad binnen en bui ten maakte echter het gevaar voor verkoud heid niet denkbeeldig. We hebben het onder vonden/ ne kan echter in één dag worden om gebouwd in een wegenbouw-apparaat, dat het beton kan storten zonder ge bruik te maken van deze „side-forms". Men noemt dat de zgn. slip-form" methode, voor het eerst door Dufferin in Ontario ingevoerd. Aanwending hier van maakt het werk uiteindelijk tien procent goedkoper. Dit kan alleen ge schieden wanneer het Departement of Highways hiervoor toestemming geeft. Men onderschatte de controle van regeringswege niet! Deze is zeer in tensief en heeft betrekking op elk on derdeel van de bouw, hetgeen in de contracten nauwkeurig omschreven is. Toen wij Canada bezochten was de imposante wegenbouw-trein bezig met de verbreding van de 401 tot twaalf rijbanen. En dat terwijl het verkeer er langs voortraasde, zonder enig opont houd te ondervinden. Bescherming DE GROTE WEGEN zijn in Canada op gevaarlijke plaatsen beschermd door zware metalen vangrails, aange bracht aan stevige houten palen. In de V. S. zagen wij dikwijls wegbescher-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13