tobt financiële met grote moeilijkheden Stijging van belasting noodzakelijk Hulde voor politie Vijfling stervend Italiaans optimisme over toetreding van Engeland tot de EEG Bormami in Andes? 18 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Iet een zeer in mineur gesteld begeleidend schrijven, hebben gemeester en wethouders van Warmond aan de raad de roting voor het jaar 1967 aangeboden. Hierbij schrijft het ege dat zij bij de aanbieding van de gemeentebegroting in irgaande jaren hun bezorgdheid hebben uitgesproken over ontwikkeling van de financiële toestand van de gemeente, bezorgdheid over deze ongunstige ontwikkeling wordt nog sterkt, omdat zij niet van incidentele doch voorlopig van vende aard blijkt te zijn. deze conclusie zijn wij gekomen bij de beschouwingen van de inciële uitkomsten van de begrotingen 1963 en volgende jaren. MINDER ONVOORZIENE UITGAVEN 1963 konden zij een sluiten - begroting aanbieden met een ra- ig van de post voor onvoorziene aven van f23.139. De begroting 1964 was nog wel sluitendvoor oorziene uitgaven was toen echter lis f 11.202 beschikbaar. Voor kon slechts een sluitende begro- worden aangeboden doof-tot een tg van f20.889 over de saldire- te beschikken, eze beschikking werd door een loging van enige plaatselijke be ngen weer ongedaan gemaakt, versterking van deze uitkomsten, met deze belastingverhoging bereikt, bracht echter in de noiële toestand van '66 geen ver- ring. Integendeel: de begroting dat jaar wees een tekort aan f42.940. Voor dit tekort werd Ing gevonden door wederom te hikken over de saldi-reserve. Ge- de hiervoor geschetste ontwikke- i de verwachtingen met be king tot de uitkomsten van de oting voor 1967 niet hoog ge inen. ileurstellingen t het tekort op de begroting nog f 69.844 hoger zou zijn dan |voor 1966 geraamde tekort vormt •r een zeer grote teleurstelling, begrotingstekort bereikt hiermee hoogte die in Warmond In de rlogse jaren nog nimmer werd kt. >r zover thans kan worden voor- kan voor de dekking van het ytingstekort 1967 geen beroep worden gedaan op de middelen de saldi-reserve. De middelen deze reserve zullen geheel nodig voor de dekking van het tekort dienst 1966. Verwacht moet nl. en dat het tekort van die dienst yeer f60.200 zal bedragen, n forse stijging van de uitgaven sociale zorg heeft aan deze ach- bijgedragen. De ramingen van zullen in 1966 met f 57.930 overschreden. als uit het voorgaande kan wor- afgeleid achten B. en W. het in egeven omstandigheden niet mo- voldoende dekkingsmiddelen het opheffen van het begro- L stekort 1967 aan te wijzen. Naar mening staat de gemeente daar voor de noodzaak een aanvullen- iltkering uit het gemeentefonds ragen. Wil deze aanvraag succes dan moet de gemeente haar mstenheffingen uit eigen hoofde redelijk peil hebben opge- Onder redelijk peil wordt de goedkeurende instanties ver- n dat een straatbelasting wordt waardoor een opbrengst dt verkregen die overeenstemt 15% van de belastbare op- igst van de gebouwde en 7% de belastbare opbrengst van de lbouwde eigendommen; een riool- sting wordt geheven waarvan de rengst, indien de gemeente'" over eigen zuivering bschikt f 35 zal agen: de tarieven van het reini— [sreoht worden vastgesteld op een 3( au waardoor een opbrengst van per perceel wordt vrijgegeven; 200 ïnten op de personele belasting -den gelieven; het tarief van de - lenbelasting op f 20 per hond j it gesteld, voor zover het geen khond betreft. als bekend worden op de perso- belasting momenteel 200 opeen- geheven. Het tarief van de hon- rasting' bedraagt nu f20 per de tarieven vap de straatbelas- 1/0 ting en het reinigingsrecht zijn ech ter te laag om een opbrengst tot het genoemde peil te bereiken. Een riool belasting is nog niet ingevoerd. Naar de mening van B. en W. kan verhoging van de straatbelas ting en van het reinigingsrecht ntet achterwege blijven terwijl met de in voering van een rioolbelasting niet langer kan worden gewacht- Met het oog op de sterk gestegen salariskosten achten zij verder een verhoging van de leges-tarieven met 25 billijk. Van deze belasting maatregelen kan in 1967 een hogere opbrengst van ongeveer f 24.000 wor den verwacht. Tot het treffen van deze maatregelen zullen de nodige be sluiten worden aangeboden. Naar de mening van B. en W. zijn met het treffen van deze maatregelen de mo gelijkheden tot vermindering van het begrotingstekort uitgeput. Stijging Over de oorzaken die leiden tot het steeds toenemende begrotingste kort maken B. en W. nog de volgen de opmerkingen. De middelen, nodig voor het opvangen van de stijgende uitgaven, moeten voor een zeer belangrijk deel worden gevonden in de gemeente fondsuitkeringen. Wegens uitkerin gen uit dit fonds is voor 1967. f 129.096, meer beschikbaar. Met het bedrag van de voorgestelde belasting maatregelen stijgen de inkomsten, met f153.096. Hiertegenover staat echter een toe neming van de uitgaven voor sociale zorg en maatschappelijk werk, open werken, personeelslasten en ka- pitaalslasten van f 196.646. Deze uit gavenstijging overtreft de inkomsten stijging aldus met f 43.549. Het uitkeringsstelsel van de finan ciële verhoudingswet gaat er voorts van uit, dat de gemeente voor de uitkeringen voor sociale zorg een uit kering ontvangt, waardoor uit het gemeentefonds ongeveer 80 van die uitkeringen wordt terug ontvan gen. In 1966 opgestelde berekenein- gen toonden echter aan dat de be trokken uitkering uit het gemeente fonds over dat jaar ongeveer f 50.000 bij deze norm van 80 ten achter bleef. Voor 1967 zal deze uitkering ongeveer f 25.730 lager zijn dan wan neer 80 van de werkelijk geraam de uitgaven zou worden vergoed. Sociale zorg WASSENAAR Fancy-fair in Adelbertcollege Het St.-Adelbertcollege in Wasse naar is het afgelopen weekeinde tren-pleister geweest voor zeer velen: lokalen en zalen en gangen van de school waren herschapen in een feestelijke lusthof, waarin van aller lei attracties te genieten viel voor een goed doel. Een drieledig doel ditmaal: een door de school geadopteerde polikli niek in Ghana, de missie van mgr. De Cock op de Cook-eilanden en de missie van pater Roberts in Malawi- en Nyassaland. Zoals de vier voorafgaande keren dat er in het college een fancy fair werd georganiseerd, hadden ook nu weer de leerlingen een bijzondere vindingrijkheid aan de dag gelegd wat manieren betreft om de bezoe kers op een prettige manier geld uit de beurs te kloppen. Het gehele college heeft zich met groot enthousiasme ingezet voor deze m'ssie-fancy fair. Het streven was erop gericht deze keer een netto-op brengst van f 10000 te bereiken. Of dat gelukt is moet nog worden uit gerekend. Aan de activiteit van de Adclberters heeft het echter niet ge legen Jaarvergadering Nederland- Noord-Ierland In restaurant Den Ouden Deyl In Wassenaar heeft het Genootschap NederlandNoord-Ierland een bij eenkomst gehouden, die begon met de jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, mr. G. A. Lamsvelt, die een boodschap voorlast van dc eeiste minister van Noord-Ierland, de heer Terence O'Neill. De secretaris, de heer F. Th. Roe- ters van Lennep bracht een verslag uit over de jaren 1965 en 1966. Het genootschap stelt zich ten doel het bevorderen van de culturele en eco nomische betrekkingen tussen Ne derland en Noord-Ierland en de ver breding en de verdieping van de ken nis van dit land en haar historische bindingen met Nederland en het Huis van Oranje. Men tracht dit doel te bereiken door het geven van voor lichting aan de leden over Noord- l'erland en door het uitwisselen van ervaringen. Verder houdt het genootschap zich bezig met het behulpzaam zijn van Nederlandse ondernemingen, die zich in Noord-Ierland willen vestigen. Nadat de heer G. Rd. Crommelin een financieel verslag had uitge bracht en was besloten de contribu tie ongewijzigd te handhaven op f 10 voor individuele leden en op f 15 voor echtparen werd bij acclamatie mevrouw J. A. Risseeuw een Noordierse van geboorte tot be stuurslid benoemd. Na de jaar-vergadering verzamel den de leden en hun echtgenoten zich aan de rijsttafel. Tijdens het diner heeft ds. W. Burggraaf, die met zijn echtgenote als eregasten aanwezig waren iets verteld over de Prinses Mar- De verslechtering van de fi nanciële toestand van de gemeente zoals die zich sedert de inwerking treding van de Algemene Bijstands wet openbaart, schrijven B. en W. daarom voor een groot deel toe aan de zeer sterke stijging van de uitga ven voor sociale zorg. Bovendien heeft de gemeente mo menteel te kampen met het probleem van een betrekkelijk geringe groei kracht, waardoor de inkomsten uit het gemeentefonds nadelig worden beïnvloed. Het uitgaventotaal van de gewone dienst bedraagt f 1.475.883. Voor 1966 was f 1.227.436 uitgetrok ken. De uitgavenstijging bedraagt hierdoor f 248.447 of ongeveer 20 De vaste schulden van de gemeente worden aan het begin van 1967 ge raamd op f 3.636.034 of f 817 per in woner. Voor de kapitaalswerken die in 1967 voor uitvoering in aanmer king komen hebben B. en W. een urgentieschema opgemaakt. Op deze lijst komen o.m. voor de bouw van noodlokalen St.-Ursulaschool (f,100.000)uitbreiding en recon structie sportveld „Overbods" (f300.000.). Reconstructie diverse straten (f 100.000) bouw garage en opslagplaats voor gemeentewerken Op 10 januari Minister Verdam van Binnenland se Zaken, heeft aan de burgemeester van Den Haag schriftelijk hulde ge bracht voor de wijze, waarop het Haagse politiekorps in verband met het huwelijk van Prinses Margriet en P. van Vollenhoven de nodige maatregelen neeft getroffen. Zijn geiyke waardering voor de bljstandverlenende eenheden heeft minister Verdam tot uiting gebracht in brieven aan zijn ambtgenoten van Justitie en van Defensie voor wat betreft de Rijkspolitie en de Konink lijke Marechaussee en aan de bur gemeesters van Amsterdam en Rot terdam voor de door die gemeenten geleverde bijstand. Burgerlijke Sland LEIDEN GEBOREN )b Petrus Johannes, z. v. T. J. Vi- r en D. J. M. van der Borgt; Pe- ella, d. v. C. Zuijderduljn. en J. teniburg; Ohristlaoioxs Theodorus drifcua, z. v. C. C. van Wetten en V. Barende; Eric Pieter Johannes, P. J. van Kampen en E. G. Beek- li Petrus Johannes, z. v. B. N. Was- van Kempen; Petrus SI nells Wilhelmus, z. v. A. J. van Voorn en P. A. van der Ven; Leun- Petronella. d. v. C. D. Dijkhuizen L. H. J van Leeuwen; Josephlna £ria, cl. v.' J. M. M. Verhage e >ramer; Jean Antoine Michel, G. GouilmiJ en T. A. Garvey; Jo- i EngeJina. d. v. C. A. Kokkel- in en A. C. Noordermeer; Mary, d. Pronk en P. L. H. van den Berg; Itota Katja Monica, d. v. P W. M ekhoven en M. P. M. Chorus; Jo nes Hendrlous Lebulnus, z. v. J. J. m loordman en J. M. C. van Wierin I OVERLEDEN Delfos, 81 jaar, wed. van J. IV der SteenH. Drlessen, 63 Jaar, afin: W. Tavern-». 66 Jaar, echtgenote ,H. Leemans; C. J. van Amsterdam. Jaar, man; J .Vogelenzang, 73 Jr. doopplechtigheid •denote van J. van der Linden; H. grjPt in Ottawa, die door hem werd m jort. 73 jaai man; D. Noort, 79 f 170.000) enz. De uitvoering van de werken is echter afhankelijk van de financieringsmiddelen, die hiervoor in 1967 beschikbaar zullen komen. Bij voortduring van de kapitaal- schaarste zal slechts een zeer gering deel van de objecten in uitvoering kunnen worden opgenomen. Niet uit gesloten is dat de raad nog enkele andere objecten aan deze lijst zal toevoegen. Dit zal echter geen zin hebben omdiat uitvoering hiervan toch tot de onmogelijkheden behoort. Bijna een miljoen voor Wilde Ganzen De totaalontvangst van de Wilde Ganzen over 1966 bedraagt f 63.135. Luisteraars en kijkers naar de IKOR-oproepen voor het oecume- misch hulpwerk (elke zonder een an der doel» stonden in 1965 f749.428.44 af voor de „Wilde Ganzen actie". De belangrijkste projecten, waarvoor het geld werd bestemd, waren: het aan deel van de Wereldraad van Kerken in de hulp aan India: f274.500; het werk van het Oecumenisch 1 Ra- -liopastoraat: f81.160; Turkije: f81.450; watersnood Italië 39al38,55 gulden. Water Wat betreft de begroting van het waterleidingbedrijf delen B. en W. mee dat reeds bij de aanbieding van de begroting voor 1966 zij hebben meegedeeld dat voor 1967 een verho ging van de tarieven voor de levering van water noodzakelijk zou kunnen zijn. Thans is gebleken dat bij hand having van de bestaande tarieven een exploitatieverlies van f 4430 zou ontstaan. Tariefsverhoging kan dan ook niet langer worden uitgesteld Een verhoging van de bestaande ta rieven met 5 ct. per m3 is noodza kelijk. Het geheel geeft derhalve een zeer triest beeld van de financiële positie der gemeente en beide begrotingen zullen zeer weinig stof tot discussie leveren, omdat de gemeente met de rug tegen de muur staat en zich geen enkele nieuwe uitgaaf, op welk gebied ook, kan veroorloven. Drie baby's van de gisteren in Düs- seldorf geboren vijfling zijn overle den, zo heeft een woordvoerder van de universiteitskliniek vanmiddag meegedeeld. Prof. Von Harnach, hoofd van de kinderafdeling, noemde d« overle vingskansen van de twee overgeble ven zuigelingen minimaal. Beiden krijgen kunstmatige adem- Premier Moro van Italië heeft gis teren na afloop van de Brits-Ita liaanse besprekingen verklaard, dat de weg thans open is voor toetreding van Engeland tot de EEG. Zoals be kend vertoeft de Britse premier Wil son in de Italiaanse hoofdstad. De Britse minister van Buitenlandse Zaken zou nogmaals gezegd hebben dat Engeland in beginsel het land bouwbeleid van de Europese Econo mische Gemeenschap niet van de hand wijst, maar vindt dat „aan passingen" nodig zijn om de weer slag op te vangen van de toepassing van het verdrag van Rome op de Engelse kosten van levensonderhoud, de Engelse landbouwstructuur, de betrekkingen met het Gemenebest en op de Engelse betalingsbalans. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Fanfani, merkte op, dat het normaal was, dat de Engel sen hun moeilijkheden in het licht stelden, maar aan de andere kant zou Engeland ook wel degelijk reke ning moeten houden met de moei lijkheden van de andere zes landen. Hij sprak de wens uit. dat Engeland als het eenmaal het standpunt van de anderen zou weten, zijn eigen voorstellen duidelijk bekend zou ma ken. Aan de Italiaanse kant werd wel iswaar een zeker optimisme gecon stateerd ,maar dit werd getemperd door de wetenschap, dat niet alleen de zes E.E.G.-landen maar ook het gemenebest en de zeven landen van de E.V.A. gepolsd moeten worden hetgeen maanden zou kunnen duren en pas daarna zouden dan de eigen lijke onderhandelingen kunnen be ginnen. Het Amerikaanse tijdschrift Ar gosy heeft twee foto's gepubliceerd waaruit volgens het blad blijkt dat. Martin Bormiamn nu in Argentinië woont. De foto's zijn genomen door een fotograaf die anoniem wenst te blijven en die Bormamn, de vroegere rechterhand van Hitier, heeft be zocht in zijn schuilplaats in het An- des-gebergte. Aan weerszijden van de grens tus sen Argentinië en Chili, aldus de journalist Myron Brenton in het artikel bij de foto's, wonen bijna tienduizend politieke ballingen in een serie opmerkelijke kolonies. De harde kern hiervan wordt gevormd door prominente oud-nazi's, SS-lie- den en collaborateurs. Het gebied waar de kolonies liggen strekt zich Minder kerkbezoek in Duitsland Le cijfers wijzen het uit: in Duits land vermindert het kerkbezoek. Het aantal rooms-katholieken en protes tanten, dat szondags naar de kerk gaat, is de laatste jaren aanzienlijk verminderd. Gemiddeld gaat 39 pro cent; van de r.-k. en protestanten nog naar de kerk. Vier jaar geleden was dat 45 procent. Bij de protes tanten is de daling het sterkst: nu nog 20 procent actief, tegen vier jaar geleden 28 procent. Bij de r.-k. is de wekelijkse misviering gedaald van 68 tot 64 procent. Kerkeliik Lever» Ned. Herv .Kerk beroepen te Renkum (vac. J. C. Hunnlk) Ph. J. Stoutjesdijk te Hel iendoorn. Aangenomen naar Ousterhaule j- (toez.) T. J. Drent te Middelbert; -naar Neede (Geld.) (toez.) B. Mar tel kand. te Zaandam. Bedankt voor Farmsum R. Pomp te Zwartemeer; -voor Scheveningen tvac. H. Solkt) P. v. d. Berg te 's-Gravenhage; - voor Opende (Qr.) T. J. Drent te Middelbert; -voor De- demsvaart (vac. E. C .Burgstede) B. Martel kand. te Zaandam. Geref. Kerken Aangenomen naar Vlissingen (vac. A. Verschoor) H. Groeneveld te Ben- nekom. Bedankt voor Minnertsga L. Hart- holt te Wierum; -voor Oldebroek H. Herder te Onstwedde. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Krommerzijl-Niezijl en te Ferwerd-Hallum J. C. Post kand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Rotterdam- Overschje J. M Smelik te Almkerk- Wcrkendam. Bedankt voor Winschoten en voor Alkmaar D. Nieuwenhuis te IJmui- den. Geref. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenpolder en voor Opheusden G. Schipaanboord te Aj.»eldoorn. Vliegtuig voor medische zending Op het Surinaamse vliegveld „Zorg en hoop" is een nieuw toestel van de medische zending geland. Het zal „De vliegende Samaritaan" vervan gen, die in september tijdens een landing ernstig werd beschadigd. Het nieuwe toestel, dat plaats heeft voor vijf passagiers en een piloot, is ook geschikt voor het vervoer van zieken. Over Vietnam Leraar licht petitie toe uit tussen de 40ste en 45ste breedte graad in het Argentijnse deel van Patagonië. Brenton schrijft verder dat de meeste kolonies zioh in de Argen tijnse provincie Rio Negro en Chubut bevinden. De grootste, waar Bor- mann zijn hoofdkwartier heeft, zou bij de stad San Carlos de Bariloche in Rio Negro liggen, dicht bij de grens met Chili, „Argosy" wijat de verhalen, dat Bormann in de arvond van 1 mei 1945 is omgekomen, van de hand. De bij verstek veroordeelde nazi-leider zou naar Italië zijn ontkomen en in 1946 in Argentinië zijn aangekomen. En kele weken later giing hij naar Ohili, aldus het artikel. Weliswaar is hij later weer de grens met Argentinië overgestoken, maar hij heeft het ge bied van Andes nooit verlaten. Hij zou verscheidene schuilplaatsen heb ben in diverse delen van het gebied. Er zijn bewakers met radiotelefoons en walkie-talkies rond de gebouwen gestationeerd binnen een straal van dertig km. Er is een zeer goed uit geruste wapenkamer aanwezig. Ook wordt gebruik gemaakt van afgerichte politiehonden voor de be waking. Bormann heeft verder speciaal pad door het oerwoud laten aanleggen om eventueel snel te kun nen vluchten. Als hy zich buiten waagt, hetgeen niet vaak gebeurt, gaat zijn hele bewakingsapparaat mee. Hij blijft in de bergen, waar hjj jaagt en merino-schapen fokt. ZOETERWOUDE Oecumenische bijeenkomst In de Meerburgkerk in Zoeter- woude hedenayond om 8 uur een oecumenische bijeenkomst plaatsvin den in het kader van de gebedsweek ter bevordering van de eenheid on der de christenen. Hierin zullen voorgaan pastoor Kragtwijk uit Zoe- terwoude en de hervormde en gere formeerde predikant uit Leiderdorp. Drs. K. F. Bouwman voor het gebouw van de Tweede Kamer. Vijf kwartier lang heeft drs. K. F. Bouwman, leraar van het Goese ly ceum, gistermiddag voor de tweede kamercommissie voor Buitenlandse Zaken zijn op 11 oktober Ingediende en 60.000 handtekeningen tellende petitie inzake Vietnam mogen toe lichten. De heer Bouwman drong in die toelichting aan op het vertrek v. d. Amerikanen uit Vietnam. Dit be tekent echter niet. dat zij dit land in de steek moeten laten. Verder vindt hij, dat de Amerikanen communis tisch China moeten erkennen en het met de Chinezen eens moeten wor den over de verdeling van de in vloedssfeer in Azië. „Een interessante bijeenkomst, zei de heer Bouwman, na afloop. Het is aan de nieuwe Tweede Kamer te be slissen of er naar aanleiding van de petitie een afzonderlijk kamerdebat VOORSCHOTEN Raadsvergaderingen De gemeenteraad van Voorschoten komt deze week tweemaal in verga dering bijeen ter voortzetting van de behandeling der gemeentebegro ting 1967. Donderdag en vrijdag, om acht uur 's avonds. Kampioenen bij „De Zwaluw" De uitslag van de kampioenschap pen van de Voorschoten se postdul- venhoudersvereniging „De Zwaluw" is als volgt: 1ste kampioen le tour, H. H. J. van Klaveren 958.7 p.; 2de kampioen le tour, P. N. vaar Wissen 952.6 p.; 3de kampioen le tour, T. van Wissen jr. 935.0 p. 1ste kam pioen 2de tour, C. Zwaan 394.9 p.; 2de kampioen 2de tour, H. H. J. Klaveren 374.5 p.; 3de kampioen 2de tour, A. van der Eijkel 372.4 p. 1ste kampioen jonge duiven, gebr. Belt 565.4 p.; 2de kampioen jonge duiven, P. N. van Wissen 565.4 p.; 3de kam pioen jonge duiven, H. H. J. v. Kla veren 558.4 p. lste kampioen navluchten, van Wissen 389.4 p.; 2de kampioen navluchten. H. H. J. van Klaveren 379.3 p.: 3de kampioen navluchten, J Th. Verhoork 3772 p. Kampioensduif 1966 met de meeste prijskilometers: oude duiven, J. van Klaveren Riet H63-1047188 met 3759.810 kilometers, lste kampioen bovenste drie t.m. Corbeil. H. H. J. van Klaveren 947.9 p.; 2de kampioen bovenste drie t.m. Corbeil, J. Schrij vers 914.5 p.; lste kampioen boven ste drie Orleans t.m. Bordeaux, D, v. d. Maat 360.1 p.; 2de kampioen bovenste drie Orleans tm. Bordeaux, A, v. d- Eijkel 359.3 p.; 1ste kampioen jonge duiven (aangewezen Zandbergen 437.2 p.: 2de kampioen jonge duiven (aangewezen), L. Hem mes 353.9 p.; lste kampioen gene raal, H. H. J. van Klaveren 2270.' 2de kampioen generaal, P. N. van Wissen 2264.5 p.; 3de kampioen ge- Vietnam zal worden gehouden neraal, A. de Graaf 2084.0 p. B.N.G.- LENING GROOT SUCCES Vandaag heeft de inschrijving op de f 100 miljoen 6% obligaties Bank voor Ned. Gemeenten openge staan tegen 98% De belangstel ling voor deze enige 6% lening van de B.N.G. is overstelpend ge weest. De Inschrijvingen kwamen van alle kanten, vooral toen gisteren de 6% lening van deze bank 100% no teerde. Het einde van de inschrijvin gen was verre te zoeken. Het wordt weer een „gekkenhuis", aldus de beurs. De toewijzing zal zeer moeilijk worden met vele teleurstellingen. Hierbij zullen de kleine kantoren het heel moeilijk krijgen. Een groot aan tal inschrijvingen zal niet worden toegewezen vanwege de „centrale" toewijzing. De beurs vraagt zich af waarom de B.N.G. niet dezelfde maatstaf bij de toewijzing kan aan nemen als de Staat gedaan heeft bij de laatste lening. Toen werd 50 toegewezen bij een inschrijving tot f250.000, terwijl f125.000 werd toe gewezen bij een inschrijving boven de f250.000. Wij menen te weten dat by de B.N.G. een andere toewyzing dan een „centrale" wordt overwogen. De stemming op de St&atsfondsen- markt was wederom aan de vaste kant. De nieuwste 7 lening be reikte opnieuw een hoogterecord met een koers van 102,-g. De herbeleg- gingsvraag, ook uit het buitenland, blijft aanhouden. De internationale waarden waren vast tot zeer vast. Dit laatste gold voor Philips. Niettegenstaande winst nemingen lag de koers op f 78.80 cir ca f 3.boven gisteren. Deze koers stijging was het gevolg van dekkings aankopen door de beroepshandel als mede vraag voor Zwitserse rekening. Kon. Olie was op f 126.80 eveneens vast door Amerikaanse vraag. Unile ver verbeterde ruim fl- tot f89.50. Aku lag gevraagd. Dit als nawerking op de gepubliceerde zeer gunstige winstcyfers van de Amerikaanse dochter, de American Enka. De han del in de hoofdfondsen was ruimer dan die van maandag en gisteren. Na de minder florissante koersen van maandag heeft Wall Street gis teren de januari-hausse met verdub belde kracht verder voortgezet. Dit door de dalende rentetarieven, als mede gunstige winstverwachtingen van de maatschappy'en. Studebaker verbeterde er 4% dollar. Hierdoor was dit fonds vandaag in de Ameri kaanse afdeling ter beurze eveneens zeer vast. De scheepvaartsector was ver deeld met Van Nievelt wederom ho ger. daarentegen Kon. Boot gemak kelijker. Cultures weinig veranderd- BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 18 januari 1967 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen vorige koers v. bede 102% 103% Ned. '66-2/7 102ft 102% Ned. 1966 6% 99% 99« Ned. 1965-1 5%... 95ft 95% Ned. 1965-n 5% 95ft Ned. 1964-1 5% 93ft 92% Ned. 1964 90% "90% Ned. 1958 41'a 90S 90% Ned. 1959 4% 88% 89 Ned. 1960-1 4%... 89% 89% Ned. 1960-11 4% 87% 88 Ned. 1959 4% 87ft 88% Ned. 1960 4% 84% 85 Ned. 1961 4% 84% 85% Ned. 1963-1 4%... 85% 85% Ned. 1962 4 83% 83% Ned. Staf. '47 3% 72% 73 Ned. "53-I-II 3% 85 85ft Ned. 1948 3% 73 73% Ned. 1950-I-II 3% 74% 74% Ned. 1954-I-II 3% 79 79 Ned. 1955-1 3% 78 78 Ned. 1955-11 3% 81% 82 Ned. 1937 3 83% Ned. Grooth. '46 3 83 83% Ned. Doling '47 3 89 89 Ned. inv. ecrt. 3 97 ft Indië '3-A 3 91% 91% Bank. en kredietwezen Ned. wonbl. '57 6 97% N. wonbl. '58-'59 86% i Ned wonbl '60 4% 87% 1 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 63 63% HVA-Myen Ver. 123% 124% 51.70 52.20 Deli My cert. 58.50 60 Hoogovens cert 265 265 75.80 78.70 Unilever cert. 8830 89.20 Dordtse Petr. 593 599% 125.80 126.80 Holl Am. Lyn 102% 102 Java China Pak. 159% 100 KLM 358 Kon Ned St.boot 85 %S 84% Kon Paket My 76% Stoomv My Ned. 106% 106% Niev Goudr cert. 87% 89% V. Ommeren cert. 164 166 Rott. Lloyd 130 128 N Scheepv Unie 130 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 8% 87 87 A'dam '48 3% 87% R'dam '52-1 4% 86% Bankwezen Bank N.G. '65-1 6 96% 96% idem '65-11 6 97% 96% Idem '65- 6% 95 94% idem '65-11 5% 95 94% idem '65 5% 92% 92% idem '65 6% 92% 92% idem "64 5% 90% 90% Idem '58 6 88 89 %t idem '64-1 6 88% 88% ld N WB '54 4% 90% 90 ld Rentespbr. '52 167 %b 167% idem id f 500 '57 152 153 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Bieden b Premieleningen Alkmaar 1958 2% 71% 73 b A'dam 1953 3 115 112 A'dam 1951-1 2% 76% 77% A'dam 1956-1 2% 78 79% A'dam '56-11 2% 83% 85 A'dam '56-in 2% 83% 85 A'dam 1959 2%... 83% 84% Breda 1954 2%... 73 79 Dordrecht *56 2% 72% 72% Eindh. 1954 2V2 73% 71% Enschede '54 2% 72% 71% 86 's-Grii 52-1 2% 86 's-GrJi '52-11 2% 87% 85 R'dam 1952-1 2% 84% 85% R'dam 1952-n 2% 87 85 R'dam 1957 2% 88 88% Utrecht 1952 2% 103x lOOx Z.-HoU. 1957 2% 87 90 Z.-HoU. 1959 2% 93 90 Industriële obligaties Phil, dlr-lng. *51 4 83% 84 92,— 52.30 94.50 198.10 393 92.50 94.58 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 50.— 163 164.50 Nefo f 50 74,— 7fi Robeco 196.50 Unitas f 50.— 390 V. Bez. V. 1845 f 50 Europa I 10 pb Alg Bank Ned. Amro f 20.— Cultuurbank H. B. Unie eert. N. Middst. Bank R.V.S. eert Industriële ondernemingen Albert Heyn 765 770 Berkei's Patent 186 190 Borsumy 77% 79 Calvé Delft eert. 630 635 Dikkers en Co. 107 110 Fokker 303 Van Gelder Pap. 83 83 Kon. N. Grofsm. 83% 83 De Gruyter pr b. 122 123", HolL Constructie 286 Ing B. Bouwnyv. 126 127 Internatte 266 270 v, K. en Begeer 105 105 K. Zout Ketjen 479 480 Leldse Wolsp. 331 Muller en CoNJB. 289 Ned. Kabelfabr. 233 Philips perf. 35.20 Ryn-Schelde 172 E.M S EMS '66 aand. Ver Mach.fabr. V Touwfabr c.v.a. Vlhamy Walvisvaart Wernlnk's Beton W'ton F'oord Br V. wyk en H'ga Zaalberg 66b 1 Mijnbouw en petroleum Billlton 2e rubr. 477 4< Kon Petr (f ju) 125.40 IJ 324d 34.90 66.50 143% Amerikaanse fondsen Canadian Pac. R. 58% 60% Intern Nickei 93% 94% 89 90 Bethlehem Steel 34% 34% Cities Service 46% 46% Gen. Motors 73% 74% 40% 42 Republic Steel 42% 43% Shell Oil 62% 63% Union Pacific 39 ft 39ft Un States Steel 38ft 43% ex dividend d Ex claim e Laten x

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11