LEIDSCH DAGBLAD billijk en rechtvaardig „Auteursrecht-artikelen N.T.S. weigert als enige spel uit Oostenrijk Steun voor bedrijven in Noorden en Zuiden jtinister Klompé in Tweede Kamer STIMULANS VOOR VESTIGING Vietcong OPRUIMINGSWOEDE alles Vlieland (§ttd Qïteuwd igericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 JANUARI 1967 No. 32078 yecteur: E. A. E. van Dishoeck lofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie 2Ö041; Redactie: 21507 Witte SlngeJ l, Lelden - Giro no 67055 (Van onze parlementaire redactie) Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk ferk) heeft geen bezwaar tegen vermindering van het geza- enlijk programma in de radio. Maar tegen een vermindering |n het gezamenlijke televisieprogramma heeft zij zich van- Etend in de Tweede Kamer sterk verzet. Een vermindering li tot grote moeilijkheden leiden, aldus de minister. Sprekend over het gezamenlijk pro gramma merkte de bewindsvrouwe op dat men niet mag verwachten dat het in de korte tijd die nu verstreken is al gestalte heeft gekregen. Dr. Klompé deelde mee dat zij het aan het bestuur van de Nederlandse Om- roepstichting zal overlaten zelf het aantal zenduren te bepalen. Alleen in de aanloopperiode wil zij deze be voegdheid aan de minister van C., R. en M. laten. Tegen opneming van de kerken in het bestuur van de Ne derlandse Omroepstichting had zij bezwaren omdat daardoor de pari taire samenstelling van het bestuur bedreigd wordt. rtingend beroep op de Kamer Een deel van de Kamer stel- Igisteren voor het minimale kcentage van het gezamen- (c programma zowel voor aio als televisie terug te Ingen van 25 op 15 procent, jjtien procent zendtijd voor televisie noemde mej. Klom- niet reëel en zij deed een igend beroep op de Kamer aan deze wens te blijven thouden. vraag of het ontwerp in strijd iet het persvrijheidsartikel uit de ndwet vond minister Klompé niet zake doende, omdat het grond- ht van de persvrijheid voor de 5 geldt en niet voor de radio en Eigen gezicht jij gaf toe dat een uur tv-zendtijd t nieuwe omroepverenigingen zeer ferkt is. Met een uur per week zal 'niet gemakkelijk zijn om een ei- gezicht te laten zien, aldus de Ister. Daarom was zij zio verbaasd de TROS indertijd het aanbod een avond per maand in plaats een uur per week te vullen niet vaardde. Het is voor kleine om- ten wel mogelijk een eigen gezicht rijgen, aldus de minister, lis voorbeeld noemde zij de VPRO. Auteursrecht De minister bleef vrijwel onver kort vasthouden aan de in de wet voorgestelde regeling van het au teursrecht op de omroepprogramma's. Zij bleek slechts bereid de werking van het artikel te beperken tot de burgerrechtelijke aansprakelijkheid. Het argument dat iedereen recht heeft op de programma's gaat vol gens de minister niet op. Het is niet billijk dat anderen die geen program ma's maken er wel van profiteren, zo als Televizier. Als alleen de omroepen er van profiteren dan komt het geld ten bate van de programma-makers. Samenvattend noemde zij de au teursrechtelijke artikelen in het wetsontwerp billijk en rechtvaardig. i onze correspondent in Bonn) Nederlandse Televisiestich- heeft een televisiespel, dat door Oostenrijkse dramaturg Fritz iwalder voor de Eurovisie-serie grootste theater van de we- fwas geschreven, geweigerd. Het heeft een nazimisdaad in tm- jrdam als onderwerp. Het zou, al fa meldt het blad „Der -Spiegel", Ifeigerd zijn, omdat de Neder- Idse televisie „een andere opvat- Ig" heeft over de in Nederland be- pe misdaden. 'Het stuk van Hochwalder, dat jdagavond op het tweede Duitse 1-net zal worden uitgezonden, eft als hoofdrolspeler een Weense Dfdinspecteur van politie, Frans fttermaijer, die in de herfst van 16 plotseling wordt geconfronteerd ét zijn oorlogsverleden. Hij krijgt in namelijk het bevel een Weense D.-man te vinden die bij een raz- in Amsterdam in lp42 een meis in de Prinsengracht heeft ge lid. Het is niet de bedoeling de Ier nu nog te vervolgen. Men zou vader van het verdronken meisje, juist als leider van een derlandse economische delegatie men bezoekt, eens willen laten zien hoe iemand eruit ziet die een weerloos kind als een rat laat ver drinken. Mittermaijer, die zelf als S.D.'er in Amsterdam is geweest, aarzelt, gaat naar zijn vroegere SX).- commandant, die hem precies ver wie de dader is: Mitbermayer „Ik heb u indertijd bevolen", helpt de vroegere commandant de politieman herinneren, „alles ra dicaal te vergeten". Mittermaijer heeft ook toen gehoorzaamd want bevel was bevel. Ook tegenwoordig geldt dit voor hem echter. Mitter maijer reist naar Nederland, verza melt gegevens over de dader, maakt zichzelf als zodanig aan de Neder landers bekend en verdrinkt zich. WEERBERICHT Zuidelijke wind Het KNMI in De Bilt verwacht ui heden- tot morgenavond: meer -Wolking, maar op de meeste plaat- in droog weer. Zwakke tot matige, ildeljjkp wind. Vannacht tempera- m het vriespunt, morgenmid- dezelfde of iets lagere tempera- iren. 18 JANUARI Zon op: 8.39 uur; onder: 17.02 uur paan op: 11.43 uur. onder: 0.30 uur 'Hoogwater te Katwijk te 8.07 en '■27 uur; laagwater te 3.43 uu 1 nummer bestaat alt 16 pagina't Silberbauer Het gaat niet geheel om een ver zonnen gegeven. In 1963 is in We nen de politieman Karl Silberbauer geïdentificeerd als de man die in 1944 Anne Frank heeft gearresteerd. het lezen van Mittermaiiers confrontatie met een door hem ver geten verleden, doet onmiddelijk den- in aan de kwestie-Silberbauer. Het stuk zou ook door de Oosten rijkse t.v niet onmiddelijk zijn ge accepteerd. Uiteindelijk wordt het echter toch door alle Eurovisie- landen, met uitzondering van derland, op het scherm gebracht. Volgens de NTS heeft de werk groep Drama, waarin alle omroepen zijn vertegenwoordigd, het stuk una niem niet geschikt geacht voor uit zending. In de motivering staat onder andere „afgezien nog van artistieke normen, waaraan niet geheel wordt voldaan, dient mei name te worden vastgesteld, dat de uit dit stuk blij kende mentaliteit zich moeilijk laat verenigen met de in Nederland over heersende opvattingen over de Duit se schuldvraag omtrent gebeurtenis sen in de tweede wereldoorlog met name de jodenvervolging". Men dient dit zo te interpreteren, alduj de toelichting van de NTS. dat in het stuk nog teveel wordt vrijge pleit op grond van „Befehl ist Be- fehl". terwijl in Nederland uitge gaan wordt van de eigen verantwoor delijkheid in zulke omstandigheden. Zij bleek niet bereid de beide ar tikelen in de wet te laten vervallen zoals gisteren o.m, werd voorgesteld door de C.H.-afgevaardigde mr. Van Gelder. Als de artikelen uit de wet verdwijnen dan blijft de huidige si tuatie bestaan, zodat Televizier als niet-programma-maker van de ge gevens zal kunnen blijven profiteren. Het economisch belang van dit blad schatte zij op ongeveer 20 a 30 mil joen per jaar. De minister beloofde te zullen na gaan of de Nederlandse nieuwsblad pers evenals de dagbladpers een ver korte weergave van de programma's zal kunnen ontvangen. Bezwaar De minister bleek bezwaar te heb ben tegen de motie van de liberale afgevaardigde mevrouw Van Some- -Downer waarin wordt gezegd dat de overheid zich niet mag mengen in de vraag of omroepbladen het ka rakter van een familieblad mogen aannemen. Volgens mevrouw Van Someren-Downer moet de overheid niets te zeggen hebben over het ka- Tachtig kinderen overleden aan onbekende ziekte In het zuiden van Jordanië zyn ongeveer tachtig kinderen overleden aan een nog niet geïdentificeerde ziekte. Dit heeft het ministerie voor Volksgezondheid meegedeeld. Er is een commissie van deskun digen gevormd om een onderzoek in te stellen naar de epidemie in het dorp Wadi Moesa. Alleen kinderen onder de tien jaar zijn erdoor ge troffen. Ze kregen uitslag en stier- ïn binnen enkele dagen. Bijzonderheden ontbreken nog. Natuurkundige Van de Graaff (65) overleden Dr. Robert J. van de Graaff, de uitvinder van de hoogspannings deeltjesversneller, die o.m. by behan- deli» g van kanker wordt gebruikt, is op 65-jarige leeftijd in een zieken huis in Boston overleden. Van de Gtaaff werd in Tuscaloosa gebo- hy studeerde o.m, aan de Sor- bonne in Parijs en promoveerde in 1928 aan de .iniversiteit van Oxford Engeland. Hij ontwikkelde zijn versneller, die ook voor atoomonder zoek wordt gebruikt, tussen 1931 en 1934. In Oeteldonk Den Bosch) wordt met ijver de laatste hand gelegd aan de wagens, die in de grote carnavalsstoet zullen mee rijden Hier zien ive de grote pop voor de „Prinsenwagen' rakter van bladen. Volgens de mi nister hoeft van een dergelijk voor schrift geen precedente werking te worden gevreesd, in verband met de bijzondere positie van de omroepbla den. De minister bleek niet bereid het recht tot rectificatie uit te breiden tot een recht op wederwoord. Zij zei te vrezen dat een dergelijke uitbrei ding oeverloze gevolgen zou hebben. Het amendement-Brautigam inzake het optreden van de overheid tegen overtredingen van de omroepwet wilde de minister wel overnemen. Het gevolg zal zyn dat de overheid straks alleen kan optreden tegen or ganisaties en niet tegen personen die de omroepwet schenden. Het amendement om de preven tieve controle op films voor de t.v. af te schaffen leek de minister niet wenselijk, omdat deze hele materie op dit moment nog in studie is. Door aanvaarding van het amendement zou de Kamer een principiële beslis sing nemen over een zaak die nu nog wordt onderzocht. (Zie ook pagina 5) Dit vaalrode hertje van eenKaapstad. Assistente paar dagen oud wordt gevoed in tjes geeft het diertje n een tehuis voor zieke dieren in1 baby fles. EXTRA GELD wordt door de regering beschikbaar gesteld voor bedrijven die zich in het noorden en Zuid-Limburg willen gaan vestigen. Het doel hiervan is deze en andere „stimulerings gebieden" aantrekkelijker te maken voor nieuwe vestigingen en tevens om de structurele moeilijkheden op te lossen. De minister van Economische Zaken, drs. Bakker, en staats secretaris Van Son hebben deze speciale steunmaatregelen gisteren in een brief aan de Tweede Kamer bekendgemaakt. Een premie van 25 procent op in vesteringen in vaste activa (grond, gebouwen en machines) Uitkering van voorschotten op toegezegde premies. Deelneming van de staat in be paalde ondernemingen. Toekenning van rentesubsidies van maximaal drie procent door de staat. Staatsgarantie voor kredieten en speciale faciliteiten voor bedrijfs vestigingen in de dienstensector voor het'noorden (deze maatrege len golden reeds voor Limburg). Als andere „stimuleringsgebieden" dan het noorden van het land en Zuid-Limburg worden o.m. genoemd het oosten en westen van Noord- Brabant, delen van Zeeland, noord- Limburg, de kop van Noord-Holland, en West-Friesland. Voor deze gebie den gelden niet alle maatregelen, wèl die van een investeringspremie van 25 procent, en de uitkering van voorschotten op premies. Deze pre mies werden tot nu toe verstrekt na de voltooiing van een nieuw pro ject. Nu de premies bij voorschot zullen worden verstrekt, wordt tege- Nog slechter De extra-maatregelen zyn nodig, zeggen minister Bakker en staats secretaris Van Son omdat de om standigheden in Limburg en het morden zijn gewijzigd. Het tempo van de industriële ontwikkeling is in het noorden vertraagd, terwyl de werkloosheid er normaal groter is dan in de rest van het land. Door de algemene styging van de werk loosheid wordt de situatie er nu nog slechter op. In de nota wordt meegedeeld, dat voor de stimuleringsgebieden al een premie en prjjsdeductieregeling (50 procent prijsreductie op industrie terrein en een premie van f30 tot f60 per m2 bebouwd oppervlak) be staat. Maar deze regeling werkt niet gunstig voor kapitaalintensieve be drijven. Vandaar de investeringspre mie van 25 procent in vaste acti va, met een maximum van f3 mil joen per geval. Het noorden zal nu ook gaan profi teren van een regeling die al in Zuid-Limburg gold: de staat stelt zich garant voor hoofdsom en rente op langlopende kredieten van de Nationale Investeringsbank (Her- steibank). Hiervoor wordt de norma le bankrente gevraagd. De kredieten worden voor ten hoogste 15 jaar verstrekt. Voor belangrijke projecten kan deelneming van de staat wenselijk zjjn, zo menen minister Bakker en staatssecretaris Van Son. Als de on derneming er prijs op stelt, is de re gering hiertoe bereid. De onderne mer zal altijd weer de belangen van de staat kunn- De regering zal op grote schaal In het buitenland reclame maken voor de vestiging van ondernemin gen, speciaal in de „stimuleringsge bieden". De bewindslieden menen, dat buitenlandse ondernemers zeker meer belangstelling zullen tonen". Een Vietcong-eenheld, de de vlucht nam voor naderende rege ringstroepen, heeft in een gevangen kamp op 170 km ten zuidwesten van Saigon 44 gevangenen gedood door geweervuur en granaten. Onder de riachtoffers bevonden zich twee vrouwen en twee kinderen. Sommige gevangenen waren met kettingen aan elkaar gebonden. Zes personen vyf burgers en een militair overleefden de massamoord en wer den door regeringstroepen naar zie kenhuizen gebracht. Een van de slachtoffers vertelde, dat hij met een bajonet een klap op het achterhoofd had gekregen en met de andere gevangenen in een massagraf was gesmeten. Daarna wierpen de guerrillastrijders hand granaten op de doden en gewonden. De zegsman slaagde erin zich uit de massa lijken os te werken. Toen de regeringstroepen arriveerden vonden zij een afgebrand kamp en een mas sagraf. Sommige slachtoffers waren afgrijselijk verminkt door het uit- snyden van lever en nieren. In de operatie „Cedar falls" in de „ijzeren driehoek' ten noorden van Saigon stijgt het aantal doden en gewonden by de Vietcong. Ope ra cu „Deckhouse five' in de Me- koiigdelta 's voltooid Sinas deze ope ratie op 8 januari begon in een ge- bitr dat 32 tot 48 km ten noorden van Saigon ligt, zyn 648 tegenstan ders gedood of gevangen genomen. Generaal Wheeler de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft gisteren de Ameri- Kuunse bomoai dementer op Noord- Vielnam verdedigd als „een onmls- oaar onderdeel van de Amerikaan se operaties in Zuidoost-Azië. Minister Rusk verklaarde giste ren over de Amerikaanse bombarde- inenten op Noord-Vietnam: „Hanoi weet dat wy oereiri rijr de bombar dementen stop te «etten Indien zy ons vertellen -vat cr /al gebeuren in den wy dit inen Rusk zei dit na een besloten zitting in de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VOGELKOOIEN flinke glasvitrine van 27,50 voor 19,95 chroomkooi met plast, bak-lade (morsvrij) van 24.50 voor 17,95 leuke kanariekooi van 14,50 voor 9,99 luxe papegaaienkooi van 67,45 voor 49,97 VERSCHILLENDE EXTRA VOGELKOOPJES VOOR HOND EN POES uitzoeken manden vanaf 5,95 GLASAQUARIA, nu met 15% korting. Kyken loont de moeite....- Een winkel vol VERRASSENDE KOOPJES. weet heeft Nieuwe Rijn 50, TeL 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januari 1867: (Advertentie) In eenen Winkel waar met schalen en gewigt ivordt gewerkt, wordt een Winkeljuffrouw ge vraagd, die goed en vlug kan rekenen en goed met schalen en geivigt kan omgaan. Adres franco lett. Z. Bureau Leidsch Dagblad. In Regentspark te Londen is Dinsdag namiddag het ijs op de waterpartijen gebro ken. Tweehonderd personen zijn daarbij in het water ge raakt en dertig daarvan i dronken. ®<3S<^<^OS<3-<^QS<^<®C6<S<^osoK#C6o

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1