LEIDSCH DAGBLAD VIJF doden bij twee branden in Maastricht Chinese legerleiding geheel in politbureau JAMIN Gunstiger prognose economie Nog steeds onduidelijkheid in de berichtgeving Britse actie tegen Rhodesië-politick Vrouw springt uit angst uit het raam weekend-systeem (9uc/ Qlu Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 JANUARI 1967 No. 32077 Directeur: A E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Witte 8lngeJ 1. Lelden - Giro no 67055 LVele gezinnen door vuur dakloos geworden (Van onze correspondenten) Bij twee branden in Maastricht zijn vijf personen om het leven gekomen. Gistermiddag is op een zolderkamertje van een pension aan de Parallelweg een 62-jarige invalide man levend verbrand. Vanochtend brak na een aardgasontploffing brand uit in een woning aan de Statensingel. Vier personen vonden de dood in de vlammen. Ook op verscheidene andere plaatsen in ons land zoals in Am- iterdam en Vlissingen hebben in het algelopen weekeinde branden gewoed, waarbij vele gezinnen dakloos loerden. Vlissinsen Invalide man omgekomen begon gistermiddag toen de eigi aan de Parallelweg brand ont- i In de zolderkamer. De haastig gealarmeerde brandweer trof de 62- Jarige dove en bijna geheel blinde Diermanse dood aan tussen snd beddegoed. Waarschijnlijk nan in zijn stoel bij een gloei ende kachel in slaap gevallen. Daar bij moeten zijn gevat. Z«n jasje nmer water kunnen gooien. De andere kledingsstukken heeft hij villen doven door zich in dekens te vikkelen. Hij moet daarbij al door de sterke rookontwikkeling bewusteloos ajn geraakt. De brandweer had wei- moeite met het blussen van het brandje. Vier personen Vanochtend vroeg stond de Maas trichter brandweer voor een zwaar - taak. Een woonhuis aan de Stra- tensingel brandde als een fakkel. Uitstromend aardgas was door een scheur- In de leiding via de riolering in het huis terecht kunnen komen en daar tot ontploffing gekomen. Toen de brandweer kort na de melding om acht minuten over half zes het huis bereikte sloegen de vlammen reeds uit drie verdiepingen naar bui ten. De brandweerlieden konden door De vooruitzichten voor de Neder landse Economie in het pas begon nen 1967 zün, volgens het Centraal Planbureau, thans gunstiger dan in september jongstleden kon worden verwacht, zo heeft het ANP uit goed Ingelichte kringen vernomen. Het Centraal Planbureau, dat in september op grond van de toen be schikbare gegevens een stijging van de export verwachtte met 5 pet., zou thans, op grond van nieuwe bereke ningen, een stijging pet. pet. Ook zouden er volgens het Cen traal Planbureau indicaties zijn dat de betalingsbalans er in 1987 gunsti ger gaat uitzien. Men spreekt van een extra verbetering van 200 mil joen, namelijk tot 1300 miljoen (in plaats van 1100 miljoen). ADVERTENTIE C I E.B.A; LEIDERDORP TEL. (0171 Ö)-30797*/2l 561 BRANDKASTEN. KANTOORMEUBELEN WEERBERICHT Plaatselijk mist Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond overwegend droog weer met op vele plaatsen mist, maar ook plaatselijk enkele opklarin- B2n. Meest zwakke wind tussen zuid west en zuidoost. Ie és lagere tempe raturen, in de nacht ar ochtend om her vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 JANUARI Zon op. 8.40 uur; onder. 17.00 uur. Maan op: 11.32 uur; or.der: -.- uur. Hoogwater in Katwijk te 7.28 en 19.44 uur, laagwater te 3.08 en 15.30 uur nummer bestaat uit 16 pagina's uur was men het vuur zover mees ter, dat enige brandmannen met persluchtmaskers op de nog rokende puinhopen konden binnengaan. Zij vonden daar de stoffelijke resten van vier personen: mevrouw v. Til-Pieters haar zoon de heer H. van Til en haar kleindochtertje, de 3-jarige Carol van Til. Voorts een kostganger, de heer Thomassen. Door het ingrij pen van bur-en hadden de echtgenote van de omgekomen heer Van Til en een drie maanden oude baby het vege lijf kunnen redden. Rampendienst In Amsterdam heeft een felle uit slaande brand zaterdagmiddag zeven gezinnen dakloos gemaakt. De 21 personen zijn door de Rampendienst tijdelijk onderdak gebraoht. Persoon lijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Wel verloren een hond, twee katten en vijftig duiven het le ven bij deze brand, die om vier uur uitbrak in een loods van een fabriek van schuim-, plastic en polyesterar tikelen aan de Nieuwlandstraat. In korte tijd brandden de loods, de be woonde bovenverdiepingen en het woonhuis ernaast geheel uit. De brandweer bestreed de vlammen met groot materiaal. Door een brand in een noodwoning in Amsterdam-noord kwam gister avond omstreeks zes uur nog een gezin op straat te staan. Hier ont stond de brand doordat een olieka chel omviel. De woning brandde ge heel uit. Ook in dit geval ontfermde de Rampendienst zich over vader, moeder en de twee kleine kinderen. De hond kon niet meer worden ge red. In Vlissingen zijn vannacht enkele personen uit brandende huizen ge sprongen. Drie antieke panden aan het Vlissingse Bellamiepark gingen ten onder aan het vuur De brand was over het hele eiland Walcheren en zelfs daarbuiten zichtbaar. De brand begon in een café. De eige naar, zijn vrouw en zijn baby wer den gered door het blaffen van de hond. Het was d- man toen niet meer mogelijk zijn woning via de trap te verlaten. Voordat er ook maar enige hulp was moest hij uit het raam van zijn slaapkamer springen. Het liep goed af. Zijn vrouw heeft nog snel een paai- lakens aan elkaar kun nen knopen, die halverwege de hoog te van de straat reikten. Voordat zij naar buiten klauterde kon zij de baby in de armen van haar man gooien. Ook haar hend wierp zy naar beneden. „Het was zo gek. Het huis brandde als een fakel. We heb ben staan schreeuwen om hulp. Maar er was niemand te zien om hulp te bieden". De brandweer was snel ter plaat se. maar kon toch niet verhoeden, dat hat vuur oversloeg naar de over kant van de straat in het pand van een s'garenhandelaar. Deze was tij dig gealarmeerd en kon zonder le vensgevaar zyn huis verlaten. Daar na sloegen de vlammen over naar een rardstoffenhec del aar, de ande re kant. Dat ging zo sne!, dat twee bejaarde dames uit bed moesten worden gehaald en slechts met de grootste moeite konden worden ge red. De schade loopt in de tonnen. De eeuwenoude stadswijk van Vlis singen is door de brand, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat, danig verminkt. Duncan Sandys (rechts) tij dens zijn rede pro-Rhodesië op Trafalgar Square. ic Prins Rainier van Monaco geeft zijn zoontje Albert instruct tie tijdens een training met de basketbal bij Philadelphia Athle tic Club. Het vorstelijk gezin lo geert op het ogenblik bij familie van Prinses Gracia. Elf arrestaties op Trafalgar Square De stroom van berichten uit Rood-China bevat nog steeds allerlei tegenstrijdigheden. Zo meldde radio-Peking gisteren, dat de „culturele revolutie" een nieuwe fase is ingegaan en dat het belangrijkste doel van deze revolutie is gelegen in een machtsstrijd tussen volgelin gen van voorzitter Mao en diens rivaal president Lioe. Tegelijkertijd verklaarde pre mier Tsjoe En-lai op een ban ket ter ere van de Albanese minister van Defensie en vice- premier Balluku. dat „de te genstanders van Mao Tse-toeng zich blijven verzetten en dat Mao zelf een algemeen offen sief tegen hen heeft gelast". „Zelfs nu hebben de tegenstanders van Mao de les van hun fouten nog niet geleerd", aldus Tsjoe, die sprak over „een handjevol machthebbers binnen de partij, die de weg van het kapitalisme kiezen en een klein aan tal onverzoenlyken, die koppig de burgerlyk reactionaire lyn volgen" In hoofdartikelen in Ma«-gezinde organen, die vorige week door radio- Peking werden geciteerd, is gezegd, dat het tegenoffensief van de tegen standers van Mao bestaat uit het overbrengen van de strijd van het politieke naar het economische vlak". Volgens Japanse berichten uit Pe king heeft president Lioe intrekking gelast van zijn beweerde zelfkritiek. Hy was ervan beschuldigd werkgroe pen naar het platteland te hebben gezonden, terwijl Mao zich in juli niet in de hoofdstad bevond. Lioe heeft nu verklaard, dat „het uitzen den van werkgroepen niet onjuist Ook in het leger heersen spannin gen tussen voor- en tegenstanders van Mao. Zo is generaal Lioe (niet te verwarren met president Lioe) ontslagen als directeur van het „mi litaire revolutionaire comité". Hy is vei vangen door maarschalk Hsiang- Tsjen, die „een handvol koppige te genstanders" binnen het 2Va miljoen man tellende Chinese volksleger moet opruimen. Vele tientallen volgelin gen van de ontslagen generaal zijn gevangen genomen en „al hun docu menten zijn in beslag genomen". Chsteren verschenen in Peking aanplakbiljetten waarop aanvallen werdeh gericht tegen de oud-maar schalken Tsjoe Teh en Ho Loeng die zeer hoge militaire posten bekleden. Tsjoe, negende in de partij-hiërar- cnie en eens opperbevelhebber van het leger en de militaire rechter hand van Mao, wordt betiteld als ,.een zwart lid van het hoofdkwar tier" en vice-premier Ho wordt „ban diet" genoemd en een „anti-partij- rebel", die geprobeerd zou hebben het leger naar zyn hand te zetten. Hij wordt ook beschuldigd van ver zet tegen minister van Defensie Lin Piao, op het ogenblik de sterke man naast Mao. alsmede van pogin gen ook de luchtmacht en de marine onder zijn macht te krijgen. intussen zijn nog drie maarschal ken van het Chinese leger, Jeh Tsjen-jing, Nieh Joeg-tsjen en Hsoe Hsiean-tsjen, lid geworden van het machtige politiebureau van de party. Titans zyn acht van de negen maar schalken van het Chinese leger lid van het hoogste politieke orgaan (Let politiebureau) van de party, liet heeft de aandacht getrokken, dat maarschalk Jeh Tsjen-ting, die nog pas enkele dagen geleden in muur kranten werd afgeschilderd als „de eerste leider van de burgerlijk-reac tionaire groep in het leger" zater dag en gisteren is opgetreden als gastheer op een grote receptie ter ere van de Albanezen, die op bezoek isQn. In zijn welkomstrede noemde h(j zich een vurig voorstander van de politiek van Mao. (Van onze Londense correspondent) De Britse conservatieve oud-minis ter Duncan Sandys, de vroegere schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill, heeft een felle actie ont ketend voor „vrede met Rhodesië". Buiten de partijleiding om heeft hy zondag op dramatische wyze op Londens politieke marktplein, Tra falgar Square, een massale demon stratie georganiseerd, de eerste ooit door conservatieven gehouden. Deze betoging trok ook allerlei andere groepen aan, van uiterst rechts tot uiterst links. De spandoeken en op schriften varieerden dan ook van „steun Rhodesië" tot „Smith is een varken". (Van onze Nijmeegse correspondent). Aan de Nieuwe Marktstraat in Nij megen heeft zich in de afgelopen nacht een familiedrama afgespeeld, waarbij een vrouw uit angst voor de man. van wie zij gescheiden leefde, uit hef raam is gesprongen en daar bij op slag werd gedood. De man is voor onderzoek in het politiebureau ingesloten. Twee kinderen om wie de ruzie ging, respectievelijk twee en vier jaar oud. zijn bij familieleden onder gebracht. Buren hoorden gisteravond om streeks half twaalf ruzie tussen man en vrouw, gestommel en even later glasgerinkel. Toen zjj de straat op liepen om te kijken, lag de 26-jarige vrouw op het trottoir voor haar huis. Van het portaal op de eevste verdie ping bleek een ruit stuk te zijn. Even later kwam ook de 26-jarige echtge- I noot van het slachtoffer naar bui ten. Hij werd voor verhoor door de politie meegenomen. Uit het onderzoek is inmiddels ge bleken, dat het echtpar.r gescheiden woonde, doch dat de man van de rechter toestemming had gekregen zijn beide kinderen op zaterdagmid dagen te bezoeken. De vrouw was bang voor haar man, die haar vroeger al verscheidene ma len had geslagen. Om tussentijdse be zoeken van hem te ontgaan had zij de voordeur van extra zware gren dels voorzien cn de ramen dichtge spijkerd. Bovendien logeerden zo vaak mogelijk familieleden van haar in haar huis. Gistermiddag omstreeks half vyf ging de gescheiden echtgenoot naar de woning van de vrouw. Hij klom door het dakraam naar binnen. Tot omstreeks half twaalf gisteravond hield de man zich op de zolder ver borgen. Toen hoorde hij het gezel schap afscheid nemen en de deur barricaderen. Op dat moment kwam hij naar beneden. Voor wat er toen gebeurd is, moet de politie thans nog op de verklaring van de man afgaan. Hij beweert, dat zijn vrouw hevig schrok toen zij hem zag en met een reflexbeweging de ruit van het por taal had ingeslagen. Hy zou toen hebben gezegd, dat hij alleen over de kinderen kwam praten. Ruziemakend zouden ze vervolgens naar de keuken zijn gelopen, waarbij hy voorop was gegaan. Onverwachts zou ze zich heb ben omgedraaid en uit het al kapot m zijn gesprongen. STEEDS MEER RUSSEN NAAR CfflNA'S GRENS Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zou Sowjet-Rusland voorbereidingen treffen om een deel van zijn in Oost-Duitsland gelegerde troepen over te brengen naar de Russisch-Chinese grens; Het bezoek van maarschalk Andrei Gretjko aan Oost-Berlijn en zijn langdurige be sprekingen met Walter Ulbricht zou den hierop kunnen wijzen. Volgens diplomatieke kringen in Amerika zouden de Russen al kele eenheden hebben verplaatst zouden zij van plan zyn om 50.000 van de 220.000 militairen die thans in Oost-Duitsland zyn gelegerd, naai de grens met China te sturen. Maarschalk Jeh Tsjien-Jing, on dervoorzitter van de Chinese verde- digingsraad. verklaarde gisteren, dat de Sowjet-Unie steeds meer troepen naar de grens met China brengt. HU sprak in Peking op een byeenkomst die belegd was ter ere van een mi litaire delegatie uit Albanië. Het Russische partyblad „Prawda" schreef gisteren in een commentaar op de ontwikkelingen in China, dat dat land gegeseld wordt door chaos en conflicten en dat de rechten van de arbeiders met voeten worden ge treden. „Terreur en brute kracht wor den aangewend om arbeiders en boe ren neer te slaan die verzetten tegen dc- manipulaties van Mao en zyn aanhangers. Maar de arbeiders en boeren trekken te velde tegen de uit wassen van de rode garde, tegen in breuken op het Marxisme-Leninisme, tegen een politiek die lijnrecht in druist tegen de vitale belangen van de arbeidende bevolking". Kou in Mexico: 64 slachtoffers In Mexico zjjn de afgelopen week 64 mensen van koude omgekomen. Zeshonderd personen zijn geïsoleerd door sneeuwbanken op de helling van de uitgebluste vulkaan La Ne vada de Toluca. Ondanks het feit dat 250 politie agenten op de been waren om te trachten de verschillende groepen te scheiden, ontstonden er botsingen. Er werden elf arrestaties verricht. De politie wist een groep van "000 demonstranten, die trachtte naar de ambtswoning van premier Wilson te marcheren, tegen te houden door de hekken in de nabyheid van Downing Street te sluiten Een andere groep, welke langs Whitehall probeerde op te rukken, stuitte op een politiecor- don en autobussen welke dwars over de brede regeringsstraat als versper ring waren opgesteld. Sandys verweet Wilson dat hy de besprekingen met Smith op de oor logsbodem Tiger, welke zo goed als tot overeenstemming hadden geleid, zou hebben laten mislukken door de afkondiging "an een ultimatum. Hy zei dat Wilson hiermee blyk had ge geven van een monumentaal gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel Bo vendien zou de premier het regime- Smith met militair geweld hebben bedreigd. Sandys noemde dit een monsterachtige manier van onder handelen. Hy voegde er grimmig aan toe: „Indien Wilson ooit Britse troe pen mocht bevelen om Rhodesië met geweld een regeling op te leggen, dan zal dit leiden tot een dergelijke uit barsting van publieke verontwaardi ging dat geen regering die kan over leven". Sandys drong aan op her vatting van de besprekingen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 16 Januari 1867: Z.M. heeft bewilliging ver leend op het ontwerp der akte, houdende vergrooting van het maatschappelijk ka pitaal der naamloze vennoot schap ,Jjeidsche Brandassu- rantie-maatschappij"geves- tigd te Leiden, met 100.000 gulden. Te Plymouth heeft Vrijdag 1.1. weder eene groote reform- meeting plaats gehad. De eerw. heer Bonner hield eene rede ten gunste van het alge- meene stemrecht en de ge heime stemming.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1