LEIDSCH DAGBLAD Mao dringt aan op enige matiging Rustige protestmars JAMIN Orbiter fotografeert inslagkrater op maan van de Ranger VIII Grote malversaties met VS goederen in Zuid-Vietnam? Bende handelaren heroïne ontmaskerd BELANGRIJK (§ud §)Se, Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 JANUARI 1967 No. 32076 Directeur: B. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21507 Witte 8lngeJ l. Lelden Giro no 67055 EISEN RODE GARDE TE EXTREEM De Chinese communistenleider Mao Tse-toeng heeft zich uit gesproken tegen een revolutie van „zuiver linkse" elementen en voor een breed front, waarin linkse, centrum- en rechtse figuren zijn vertegenwoordigd, aldus het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Het leger Toespraak Het persbureau ontleende deze uit braak aan een aanplakbiljet van de Rode Gardisten dat gisteren op de muren in Peking verscheen, en waarop melding wordt' gemaakt van oespraak van Mao tot de groep de culturele revolutie van het centraal comité der Chinese commu nistische partij. Wijzend op de gebeurtenissen in Sjanghai, zegde Mao zijn steun toe de jonge „rebellen" in het land en herinnerde eraan dat 46 jaar ge leden bij het begin van de Chinese revolutie, de stoottroepen ook door de jeugd werden gevormd. De belangd rijkste band in die tijd was echter krachten van alle richtingen links, centrum, rechts, die verenigd konden worden, verenigd móesten worden, ondanks verzet hiertegen in „linkse" puriteiten, aldus Mao. Waarnemers maken volgens Tan- Joeg uit deze aan Mao toegeschreven verklaring op dat hij zich gekeerd beeft tegen de extreme eisen van de revolutionaire jeugd tot verwijde ring uit de gelederen en publieke degradatie van de zogenaamde „bour geois reactionairen" en andere tegen- anders van de partijlijn. Volgens de tekst van het aanplak biljet verzette Mao zich zelfs tegen i ontslaan en vervanging van dergelij ke elementen, waarbij hij als voor beeld noemde de voormalige direc- van het persbureau Nieuw-Chi- na, Woe Leng-hsi. Uit welingelichte bron in Peking is vernomen, dat een aantal Chinese officieren, die als aanhangers van „de reactionaire burgelijke lijn" worden beschouwd, is gearresteerd en in het openbaar vernederd. Waarnemers trekken hieruit de conclusie, dat dit en de officiële reor ganisatie van de commissie die be last is met het leiden van de culture le revolutie in het leger, erop schij nen te wijzen, dat er ook in het Chinese leger ernstige verdeeldheid heerst op hoog niveau. De Franse correspondent in Pe king schrijft voorts, dat uit de sa menstelling van de nieuwe commissie voor de culturele revolutie in het le ger duidelijk de grote rol blijkt die mevr. Tsjian Tsjing, echtgenote van Mao, in de beweging speelt. De lei ding van de commissies is toever trouwd aan de gewezen maarschalk Hsoe. Hij wordt terzijde gestaan door mevr. Mao en een aantal machtige medewerkers. Ontheven Wang Li, Tang Ping-tsjoe en Hoe Tsji zijn de nieuw benoemde leiders van de propaganda-afdeling van het centrale comité van de Chinese com munistische partij. Dit is een offi ciële bevestiging dat Tao Tsjoe, tot nu toe hoofd van de propaganda-af deling en lid van het permanente comité van het centrale comité, de- 1 finitief van zijn functie is ontheven. Het Britse blad „China Mail" n Hongkong verschijnt, heeft een reiziger uit Kanton vernomei Peng Tsjen, de „gezuiverde" lige burgemeester van Peking, en Teng, secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, op wie ernstige kritiek is geoefend, bei den zelfmoord zouden hebben ge pleegd. (Eerder was gemeld, dat Peng Tsjen in Peking zou zijn doodge schoten). De betrokken reiziger zei, dit gelezen te hebben in vlugschrif ten, die in Kanton verspreid waren. De correspondent van het Japanse blad Jomiocri heeft vandaag uit Pe king getelefoneerd dat vele honderd duizenden arbeiders naar Peking ge stroomd zyn en dat hun aantal nog dagelijks groeit. „De toestand in Peking is ongewis" zo meldde hij waarbij hy er op wees dat onder deze arbeiders zich grote groepen voor- en tegenstanders van Mao bevinden. Rookbomwerper tot 14 dagen veroordeeld (Van onze Haagse correspondent) Een 19-jarige radiomonteur die op 10 januari op het Plein in Den Haag een rookbom heeft geworpen tydens het passeren van de stoet met de juist gehuwde Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, is gister middag door politierechter mr. Gie- ben wegens verstoring van de open bare orde. veroordeeld tot een on- voorwaardelyke hechtenisstraf van veertien dagen. Officier van Justitie mr. Kolkert, had een hechtenisstraf geëist van drie weken, waarvan twee weken voorwaardeiyk. De rechter besloot dat het gooien van de rookbom geen persoonlyke be lediging oplevert voor de leden van het Koninklyk Huis. Te dien aanzien werd verdachte ontslagen van rechts vervolging. De rechter, die verdachtes optreden smakeloos noemde, nam in aanmer king dat de jongeman alleen heeft willen demonstreren tegen het mili taire vertoon rond de huwelijksvie ring. Een voorbeeld van een (ver lichte) muurkrant in Peking, waarin vaak het nieuws uit an dere Chinese -plaatsen ivordt ver meld. Van de Amerikaanse voorraden, i alvorens er sprake kan zijn van vre- die vorig jaar naar Vietnam zyn ge- desonderhandelingen, zonden en die een totale waarde van Volgens ds. Niemöller heeft presi- 91 miljoen dollar hadden, heeft zeker dent Ho Tsji-minh 20 procent door diefstal of malver- satie zijn plaats van bestemming niethalf bereikt. Dit is beweerd door de Amerikaan- _j Democratische senator Ernest Gruening uit Alaska, voorzitter van subcommissie van de senaat voor hulp aan het buitenland. Gruening merkte voorts op dat sommige waarnemers de verliezen door onregelmatigheden zelfs op 50 procent schatten. De verklaring van de senator volgens zijn zeggen gebaseerd op in lichtingen die hij zelf had verkre gen is in tegenspraak met een deze week aan president Johnson uitgebracht officieel rapport, waarin gesteld wordt dat slechts vijf tot zes procent van de transporten naar Vietnam het doel niet bereikt, ten groep Westduitse kerkelijke leiders, onder wie ds. Niemöller, die een bezoek heeft gebracht aan I Noord-Vietnam, heeft in Rome ge- zegd, dat Hanoi nog steeds staat oo stopzetting van de Amerikaanse bombardement op Noord-Vietnam WEERBERICHT Noord-Viet- onöerhoud van ander met de groep gezegd, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord- Vietnam moeten ophouden alvorens er sprake kan zijn van vredeson derhandelingen. Pas dan zou gespro ken kunnen worden over de vier voorwaarden van Hanoi voor een vrede. De Duitse kerkelijke leiders heb ben by het bezoek aan Noord-Viet nam o.a. de stad Poe Li gezien, aan de weg naar de Chinese grens. Deze stad was volkomen door Amerikaan se bommen verwoest en door de be woners verlaten, aldus de Duitse kerkeLyke leiders. Acht Amerikaanse soldaten zyn om het leven gekomen en 34 liepen ver wondingen op toen zy gistermiddag per ongeluk werden getrofen door granaten van hun eigen artillerie. De Amerikanen waren bezig met een zuiveringsactie op 45 km ten noord westen van Saigon. In het laatste half jaar van 1966 zijn meer dan vierhonderd Ameri kaanse militairen gedood of gewond geraakt door eigen artillerievuur of bommen. Reeks uitstekende detailopnamen Het Amerikaanse ruimtevaart bureau Nasa heeft 33 zeer duideiyke foto's vrijgegeven van de maan, waarvan sommigen van een afstand van 43 km genomen zyn door came ra's aan boord van de Lunar Orbiter II, die 6 november gelanceerd werd Zij laten het maanoppervlak zien met kraters en verhogingen die lyken op de bobbels in een pannekoek. Een langwerpige foto laat een spectacu laire reeks van drie bulten zien die 3- 15 km in doorsnee zyn en 300 tot 450 meter hoog. Vele ervan zyn ruw en vertonen scheuren of schachten dich by of op de top. Volgens Nasa gelyken zy op de vulkanische gewelven in noord Californië en Oregon. Maandeskundigen van de Nasa- zeggen dat de foto's het feit bevesti gen dat de maan een lange en in gewikkelde geschiedenis van vulka nische activiteit heeft doorgemaakt. Sommige foto's laten dat deel van de maan zien waar de ranger VIII te pletter sloeg. De camera's hebben fyne details gefotografeerd zoals het spoor dat nagelaten werd door een grote steen die langs de helling op de maan om laag rolde en de krater, achtergela ten door de Ranger VIII toen deze twee jaar geleden op de maan te pletter sloeg. Formosa roept diplomaat uit Lissabon terug Nationalistisch-China heeft zyn zaakgelastigde in Lissabon terugge roepen als protest tegen de sluiting van het nationalistische bureau voor hulp aan vluchtelingen uit commu- nistisch-China in de Portugese ne derzetting Macao. Dit bureau zou sinds '63 110.000 vluchtelingen hebben geholpen. Het is gesloten overeen komstig een eis van communistisch China. Het bureau heeft gepro testeerd en verklaard dat de sluiting in stryd is met het volkenrecht en de VN-conventie inzake de status van vluchtelingen. Brandstichting Vijftigduizend autobanden in vlammen (Van onze Amersfoortse correspondent) Naar schatting 50.000 oude auto banden, opgeslagen op een terrein aan de Koninginnelaan in Soestdyk, zyn gisteravond in vlammen opge gaan. De Soes ter vrywillige brand weer bestreed het vuur met zes ho- gedruk- en zes lagedruk-stralen, ter- wyl zij ook gebruik maakten van het schuimkanon. De brand werd gisteravond om streeks kwart over elf ontdekt. De brandweer stond bij aankomst voor een hopeloze taak. Niettemin slaag den men erin ruim tienduizend ban den te sparen. Volgens de brandweercommandant is het vuur door brandstichting ont staan. De banden moesten vóór maandag van ,het terrein verwyderd zyn op straffe van een geldboete van duizend gulden per dag. De eigenaar van de banden, een inwo ner van Bussum, had woensdag in hoger beroep het proces verloren, dat de eigenaar van het terrein tegen hem had aangespannen. Sinds woensdag hadden vrachtauto's al ongeveer 30.000 banden weggevoerd. De schade wordt op enige tienduizen den guldens geschat. Na speurwerk in vier werelddelen 111 Na een politionele actie die vier werelddelen omspande, zyn gisteren in New York zeven personen aange houden die verdacht worden van een internationale handel in verdovende middelen. Van dezelfde bende zijn vanochtend in Sydney zes mannen en een vrouw gearresteerd; in Aus tralië zou zich de basis van de groep hebben bevonden. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor narcotica verklaarde dat de bende in 1966 heroïne ter waarde van zeker achttien miljoen gulden de Verenigde Staten had binnengesmokkeld. Volgens woordvoerders in Sydney werden de verdovende middelen in havens als Hongkong en Singapore gekocht en naar Sydney overge bracht, vanwaar zy werden gedistri bueerd. Werklozen demonstreerden in Hoogeveen Groningse correspondent) (Van i Slechts enkele honderden werklo zen in plaats van de aangekondigde duizend, liepen gistermiddag mee in de protestmars tegen de werkloos heid in Hoogeveen. De organisator van de manifestatie, de zelf werk loze bouwvakker C. Annen uit Hoo geveen, meende dat er wel meer mensen meegedaan zouden hebben als zy niet „kopschuw waren ge- mite: door de vakbonden". De de monstratie verliep volmaakt rustig. Te twee politieagenten te voet die de korte stoet begeleidden behoefden geen hand uit te steken. Het langs het grootste deel van de route schaarse publiek begroette de demon strerende bouwvakkers over het al gemeen met een sceptische glimlach. Een woning-inrichter stond langs de route met een bord: „Vloeren- legger gevraagd!" Aan de overkant van de weg hing aan een café een bord met „Bierdrinkers gevraagd!". Niet alleen de vakbonden waren te genstanders van de demonstra tie (vooral het C.NV. waarin de heer Annen zelf een functie vervult, kantte zich fel tegen de „wilde" ac tie) ook de burgemeester Den Goede van Hoogeveen, nam duidelyk af stand. Na afloop van de mars zei hy: „Het gemeentebestuur wil ge acht worden zich van de demonstra tie-affaire afzydig te hebben gehou den". Het is voor Hoogeveen niet gun stig als elders in het land de me ning postvat dat er onrust heerst, meende hy. Dat zou niet bevorde- iyk zyn voor het aantrekken van in dustrie. Het weekeinde blijft vrij zacht iet een afnemende wind en Iroog weer doordat bij zuid-En- geland het centrum van een sterk hogedrukgebied is aangekomen met een barometerstand van 780 millibaar. Dit hogedrukgebied bepaalt de eerste dagen ook het weer in ons land met zonnige perioden, een afnemende wind en een temperatuur overdag tussen 5 en 8 graden. Alleer in Scandinavië en Rus land weet de winter zich met ma tige tot strenge vorst nog te handhaven. 16 JANUARI. Zon op: 8.41 uur; onder: 16.59 uur Maan op: 11.21 u.; onder: 23.21 u. Hoogwaterwater in Katwyk te 6.49 en 19.03 uur, laagwater te 2.35 en 14.54 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De actie van de heer Annen bleek in het westen van het land meer aan te slaan dan in Hoogeveen zelf: 1500 bouwvakkers in Amsterdam legden gistermiddag gedurende een uur het werk neer als sympathie-betui- zichtchequès op f0.35 wordt 0_ ging. Telegrammen ontving 't actie- handhaafd en het recht voor ge- comité van groepen bouwvakkers wone cheques, inclusief verzamel- Veehandelaar in Weert beroofd Een snelle actie van de Weerter 1 politie heeft niet kunnen leiden tot de aanhouding van twee brutale over vallers. Omstreeks zeven uur gisteravond namen twee mannen, veehandelaar Van Mierlo (65) uit Weert in donkere steeg een tas met 4175 gul den af, nadat zy de bejaarde tegen de grond hadden geslagen. De veehandelaar werd daarby niet ge wond. Een kwartier na de overval had de politie alle toegangswegen naar Weert afgegrendeld. Vermoedeiyk waren de rovers toen echter al ver buiten Weert. Een huis-aan-huis-onderzoek door de recherche in Weert in een uit gaansbuurt leverde geen enkel hou vast voor de opsporing van de over vallers op. Chequerecht gewijzigd Het chequerecht, dat voor alle cheques van de postcheque- en giro dienst f 0.35 beliep, is gewyzigd in een gedifferentieerd tarief naar het soort cheque. Deze wyziging heeft tot gevolg dat het recht voor kasche ques is afgeschaft, het recht De heroïne werd in Hongkong ge kocht voor 3000 gulden per Engels pond. De verkoopprys in de V.S. be droeg ruim 55.000 gulden voor de zelfde gewichtseenheid. De koeriers van de groep vervoerden de heroïne in korsetten die zy droegen. Zy maakten gebruik van valse paspoor ten, De eerste inlichtingen over het be staan van de bende werden een jaar geleden door het Amerikaanse depar tement van Financiën ontvangen. In december kwamen by een Australisch onderzoek in verband met een ver valst paspoort, gedetailleerde gege vens over het werk van deze smokke laars aan het licht. Naby Ciudad Obregon in west- Mexico heeft de politie vanochtend marihuana ter waarde van ongeveer anderhalf miljoen gulden in beslag genomen. Het verdovende middel was verborgen in een groot aantal zakken op een vrachtauto die op weg was naar de V.S. ADVERTENTIE Zie onze advertentie op pag. 6. ADVERTENTIE van vele bouwwerken in grote kleine steden in de randstad. Er was ook een telegrafische adhesie-betui- ging van de Studenten Vakbeweging. Uit Heerlen waren vijf symphati- serende werkloze bouwvakkers over gekomen. Zij konden de reis ma- ken dankzij steun van de Heerlense bruik wordt gemaakt van de daar- middenstand. Op hun spandoek voor bestemde, gratis bij de post- met het kantoren verkrijgbere. gele stor- tingskaarten. cheques is gebracht op f0.50. Voorts is de beperking betreffende het gratis storten op eigen postre kening tot rekeningen van natuuriyke personen ingetrokken, zodat voor taan alle stortingen op eigen reke ning kosteloos zijn, ADVERTENTIE ORGELS - PIANO/S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 '- Telefoon 01726-2541 fflt brochure. Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk teutvo Uit Zelhem wordt nede- J gedeeld, dat zich aldaar bij den tolgaarder een paar Oost-Indische duiven bevin- den, welke in een jaar tijds i f 9 maal jongen hebben uitge- j broeid, iets dat zich bij onze j i inlandsche duiven, hoe f vruchtbaar overigens, nog nooit in die mate heeft voor- i gedaan. Een arbeider onder Bab- J herik, zich bezig houdende f met rooien van wortels en stompen in een bosch, stiet j op een aarden pot, en vond l f b\j onderzoek enkele gouden 1 munten. Van welk tijdperk j deze zijn zal wel spoedig ai t het licht komen, omdat aait een oudheidkundige te i I Leiden gezonden zijn. *:&*&<ÏÏ<*<905cïC9<^^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1