Te weinig spanning in blijspel Madame Princesse iiyiiifiu Si TOURNEE NED. STUDENTEN ORKEST MET EMMY VERHEY Diepere bedoeling niet verwezenlijkt iTROPOULOS- DIRIGENTEN- CONCOURS Lustrumviering Ned. Instituut in Parijs President Lugt onderscheiden (Ui lil koop kwaliteit in de seizoenfinale van Loudi Nijhoff weg bij „Studio" k kwaliti oop sit in de seizoenfinale van Vijf gewondendoor een vergissing Grote fusie in uitgeverswereld KOOPGEENSPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van VOORZITTER VAN PRODUKTSCHAP IN NIEUWJAARSREDE: Uitvoerstijging siergewassen dekt kostenstijging niet 7" ÏDERDAG 12 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD -ei. wij de in 1913 geboren Frans-Belgische roman- en toneel ijver Felicien Marceau zouden willen indelen bij de groep erne auteurs die de blij spelvorm gebruiken om de diepere :4kenis gemakkelijker ingang te doen vinden, zouden we ik0 bij nader inzien toch te veel eer bewijzen. Hij verdeelt zijn in drie misdrijven, op zichzelf een originele vondst. eerste misdrijf, kruimel-op- i&rljtjes, komt ten laste van Ma- Princesse, die zich op een goe- of kwade?) dag ontfermt over rjliterst gladde en welbespraakte Tl turier Nicolas. Hij is het die weet te overtuigen dat haar bedriegerij tj es nooit baten van betekenis zullen afwerpen. Hij, iets te verliezen heeft, ziet „de lijn" in de zwendelarij. Dat hij zwakke tegenwerpingen weg- met daverend gelanceerde ar- M&nten als: „dat alle ellende in J„2; ere)o is voortgekomen uit. ieiyke waardigheid", en dat zij mimen: .immers het geluk ver- fen, de schoonste zaak op de zou inderdaad op zo'n die- bedoeling kunnen wijzen, indien Nicolas op de immers noodzake- geordende samenleving en de liteit, een minder vertroebelde H^had gehad. Dientengevolge ko- wij tot de gevolgtrekking dat dit ongetwijfeld kwaliteiten be- ^rde blijspel minder de „kunst", |wfel de „ontspanning" wordt ge- I, wat dan ook wel de bedoeling O. zal zijn geweest toen keuze op „Madame Princesse" waarvan het Nieuw Rotterdams uittel gisteravond een vlotte voor- Ing bracht. fl Vlot spel g Handeweg bleek echter dat de Jrikkelingsgang van de gebeurte- door gebrek aan nieuwe ge- geremd werd; met andere den: de aanwezige stof was [nelijk te krap om drie bedrijven n kans op doorlopende spanning lallen. |ttemin zagen we van Jules Roy- Js een rake uitbeelding van Nico- i!fde goed van de tongriem gesne- 1 avonturier, de fantast met wijs je inslag maar zonder scrupules. Zijn partner, Madame Princesse, op gelijk niveau gespeeld door Rie Gilhuys, viel qua geluidsvolume te gen de forse stem van Jules RoiJ- aards, soms te veel terug om zich doorlopend verstaanbaar te maken. Pim Dikkers, die tevens met vaar dige hand de regie voerde, schoot in de roos met de vertolking van de verlegen, niet al te snuggere Fer- nand Blérol. Thera Verheugen en Camille de Vries vertegenwoordigden op aan vaardbare wijze, zij het ietwat luid ruchtige wijze de Parijse society. Frans Kokshoorn zorgde voor de j laatste verrassing door zijn opkomst j als de rechercheur van politie Oscar j Blanquette. Het kleurrijke decor werd ontwor pen door Harry Mich. De dames mochten namens K. en O. een bloemenhulde in ontvangst nemen. BH. Antiek op Binnenhuis '67 groep antiquairs, die deel uit- i van de beroemde antiekbeurs Delft, zal op de internationale sumentenbeurs voor woningin- tlng „Binnenhuis '67" die van Mtljanuari t.m. 5 februari wordt ge- den in het Ahoygebouw in Rot- iam, een speciaal paviljoen met eeüek inrichten. Daarmee zal duide- worden gedemonstreerd, dat a.n- zeer goed te verenigen is met een lerne woninginrichting, erder zullen op deze consumen- 3000 verschillende dessins te zien zijn, afkomstig o.a. Japan, Korea. China en Finland. 't! )eze week is in Carnegie-Hall in ff York het vijfde jaarlijkse Dimi- ■Mitropoulos internationale mu- Jkconcours begonnen waaraan jonge dirigenten uit 18 landen men onder wie uit Nederland ies Jacob Presser en Johannes iciscus P.I. Vonk. Het concours tot einc" januari, worden vier eerste-prijswin- :s aangewezen die ieder een be ting tot assistent-dirigent krij- namelijk drie bij het Newyorks larmonisch Orkest en een bij Washingtonse Nationale Symfo- :kest, voor het seizoen 1966/1967. Ier zijn aan de eerste prijzen een iden Mitropoulos-medaille (naar |len de bekende Amerikaanse diri- it genoemd) en een geldbedrag ter 'de van 5000 dollar verbonden, een der eerste-prijswinnaars bovendien de Menotti- festival-beurs toegekend die in 1966 de Amerikaanse componist-di- 'ent Gian-Carlo Menotti en de istival-stichting is ingesteld. Het concours is vijf jaar geleden 'igesteld door vooraanstaande Ame- ui kanen en leden van de Federatie Joodse filantropische instellin- ,r,6n in New York. (Van onze Parijse correspondent) Onder een golf van gelukwensen, toespraken, telegrammen en ook champagne heeft het Ned. Instituut in Parijs zijn tiende verjaardag gevierd. Uit Parijs, maar ook uit Nederland waren de vrienden van het instituut in dichte drommen naar de Rue de Lille gestroomd om de president Frits Lugt en directeur Sadi de Gorter onder de oratorische en geurende bloemetjes te bedelven. ADVERTENTIE peek cloppenburg Onder die belangstellenden bevond zich ook oud-premier mr Cals, die ruim tien jaar geleden als minister van Onderwijs en Kunsten de heer Lugt een willig oor had geleend, waarvoor de sedertdien wat verguis de bewindsman achteraf gisteren hulde werd gebracht. In dezelfde zaal waar nu de verjaardag is gevierd, werd tien jaar geleden het Instituut door de toenmalige Franse president der Republiek René Cot- en door Prins Bernhard officieel ingewijd. Erepenning uitgereikt Het voornaamste mikpunt van alle huldebetuigingen die door acht Ne derlandse en Franse monden werden uitgesproken, vormde echter uiter aard toch wel de 82-jarige president Frits Lugt, aan wie bovendien de eerste ere-medaille van het Instituut werd overhandigd. Elk jaar kan een Nederlander of een Fransman die zich in het bijzonder voor de cultu rele uitwisselingen tussen belde lan den verdienstelijk heeft gemaakt, in de toekomst met die pening worden onderscheiden. Dat de heer Lugt, dile ruim de helft van zijm 82 jaren, in Parijs als inter- nationaal-erkend' Rembrandt-expert heeft doorgebracht., die eerste pen ning werd toegekend, kon wel moei lijk enige verbazing wekken. Want hij is het geweest die het royale pand in de Rue de Lille als zetel voor het Instituut ter beschikking van de Ne derlandse regering heeft gesteld om daarna als president aan de vele ac tiviteiten leiding te geven. Bemoeie nissen waarbij hij dagelijks werd bij gestaan door de even onvermoeibare als competente culturele attaché De Gorter, die, zoals de heer Lugt zelf gisteren opmerkte, vermoedelijk wel de Nederlandse ambtenaar is die het hoogste aantal werkuren op zijn naam heeft mogen schrijven. Hun beider inspanningen hebben geresulteerd in een balans van cultu rele manifestaties, die van het Ned. Instituut in Parijs een begrip van hoge waarde heeft gemaakt. Zowel de vele exposities als de lezingen, film vertoningen en concerten, hebben het Instituut tot 'n ware haard van Ne derlandse cultuur in Parijs gemaakt. Het is dan ook geheel in de geest van deze beide culturele voortrekkers, dat dit tiende jubileum niet enkel bin nenskamers zal worden herdacht Grootse expositie Een nieuwe grote expositie over „Het leven In Holland in de 17e eeuw", die in het Museum van Deco ratieve Kunsten Is ondergebracht, zal voor het grote publiek de komen de weken een mijlpaal vormen die voor de toekomst nog tal van andere beloften aankondigt. Want de hoof den van de 82-jarige heer Lugt en van zjjn adpudant De Gorter, zitten nog boordevol plannen met het doel de Nederlandse cultuur in Parijs nog hoger op te sloten in de vaart der volkeren. Expositie Theo Daamen Van 18 januari 'tot 20 februari wordt onder auspiciën van het Leidsch Aca demisch Kunstcentrum in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg 73 een expositie gehouden van schilde rijen, etsen en tekeningen van Theo Daamen. Een scène uit „Madame Princesse" met Jules Royaards en Rie Gilhuys. (Foto LD/HolvasV) De actrice Loudi Nijhoff gaat de toneelgroep „Studio" verlaten. De directie heeft haar ontslag gegeven, zodat zij in het seizoen 1967/1968 niet meer aan het gezelschap verbonden zal zijn. ADVERTENTIE peék cloppenburg Doordat een klant tijdens een stoei partij bij vergissing een bus benzine gooide heeft zich gistermiddag in een houten keet op de kolenopslagplaats van de Fa. Van Vliet aan de Borneo- kade ln Amsterdam een ontploffing voorgedaan, waarbij vier kolenarbei- ders ernstige brandwonden opliepen. Zij werden allen in een ziekenhuis opgenomen. De klant wierp de bus in de rich ting van het viertal, in de mening dat deze water bevatte. Toen een deel van de vloeistof op de kachel terecht kwam werd hem spoedig duidelijk, dat hij zich vergist had. Door de ex plosie vloog de kleding van de man nen ln brand. Zij wisten de vlammen met water en door zich over de grond te rollen te doven. Ook de man die de bus had gegooid kreeg brandwonden. Hij kon echter na in het ziekenhuis behandeld te zijn huiswaarts keren. (.Van onze correspondent). Uitgeverij „Het Spectrum" is opge nomen in het concern de Ver. Ned. Uitgeversbedrijven, een combinatie van de Spaarnestad en Teulings. Overtuigd van de noodzaak te ko men tot grotere economische eenhe den, zijn beide besturen der onder nemingen tot de conclusie gekomen dat nauwe samenwerking in het be lang van beide vennootschappen zal zijn, aldus een communique. De acti viteiten van uitgeverij Het Spectrum, die o.a. de bekende Prisma-pockets uitgeeft, zullen ongewijzigd blijven en onder dezelfde leiding worden voort gezet. De V.N.U. geeft. o.a. uit Panorama, Katholieke Illustratie, Libelle en Margriet. De V.N.U. heeft met deze fusie een zevende uitgeverij aan haar concern toegevoegd. Voorts bestaat het concern uit 6 drukkerijen, 4 dag bladcombinaties, 5 handelsonderne mingen en 4 stafvennootschappen. Eind 1965 bedroeg het eigen vermo gen van de V.N.U. ruim 85 miljoen gulden. ln het Noorderdierenpark in Emmen heeft de Ierse setter As- strid de zorgen voor de welpjes Margriet en Pieter van leeuwen moeder Erna over genomen. Na de onverwachte geboorte van de dieren leek het de directie niet raadzaam de jongen in het ver blijf te laten met drie volwassen leeuwen. Daar moeder Erna zich niet veel aan haar kinderen gele gen liet liggen werd naar een tweede moeder gezocht. Uit vele aanbiedingen werd Astrid geko- AD V ERTENTIE peek ploppenburg De totale uitvoer van siergewassen is het afgelopen jaar met I 6,3 procent of 35 miljoen gestegen tot 590 miljoen. Die stij-1 ging was lager dan in 1965 en niet groot genoeg om de steeds hogere bedrijfsonkosten te dekken. boomkwekerij produkten steeg van f 69 miljoen tot f71 miljoen, dus met on geveer 75 procent, een minder grote stijging dan in 1965. De voorzitter van het produktschap voor siergewassen, de heer H. J. Hyl- kema. deelde dit mee in zijn nieuw jaarsrede. De rentabiliteit in enkele takken van de sierteelt, in het bij zonder het bloembollenvak en enkele sektoren van de bloemkwekerij, is niet bevredigend. Meer samenwerking tus sen de bedrijven zou ook bijzonder OOK EEN CONCERT IN BRUSSEL Het Nederlands Studenten Orkest begint zyn derde lustrumtournee op maandag 16 januari met een concert in de Petrus en Pauluskerk in Bergen (N.-H.). Voor de 14de keer dirigeert Jan Brussen het or kest, dat ditmaal bestaat uit 82 leden: 47 heren en 35 dames. 41 spe len voor de eerste keer mee. Op deze tournee zs de soliste de jeugdige violiste Emmy Verhey. Heet NSO heeft, dankzij een sub sidie van het Prins Bernhard Fonds, de componist Nico Schuyt een op dracht kunnen geven voor een com positie. Deze. „Hymnus" getiteld, wordt tijdens de concerten uitge voerd. H.M. de Koningin heeft het be schermvrouwschap voor deze tournee op zich willen nemen. Het gala-con cert zal in het Kurhaus in Scheve- ningen op vrijdag 26 januari wor den bijgewoond door Prinses Beatrix en Prins Claus. Het programma bestaat uit: „Hym nus" van Nico Schuyt, het vioolcon cert in A gr. t. van Mozart, „Fantasy on a theme by Tallis" van Vaughan Williams en de symfonie no. 104 van Haydn. Concertmeester is de 18-ja- rige Leidse student Maarten Veeze, die in een jaar het conservatorium afliep en nu eerste jaars student in de wis- en natuurkunde is. De zoon van de vlolist Nap de Klijn, Marco I de Klijn, ontwierp het affiche en het I programmaboek j e Er worden elf concerten gegeven, het traditionele buitenlandse concert wordt ditmaal in Brussel, waar het NSO al meer concerteerde, gegeven ln het Groot Auditorium van de Vrije Universiteit. Geconcerteerd wordt ln: Bergen (16 jan.). Utrecht (17 jan.), Haarlem (18 jan.), Gro ningen (19 jan.), Apeldoorn (20 jan.), Arnhem (23 jan.). Eindhoven (24 Jan.), Rotterdam (Grote zaal Doe len 25 Jan.), Den Haag (26 jan) en Amsterdam (Concertgebouw, even eens een galaconcert, 27 jan.)Op het slotconcert in de hoofdstad zal de opbrengst van de tournee bekend worden gemaakt. Deze wordt weder om gedeeld door de stichting „Het Nederlands Studenten Sanatorium" en de Stichting „Het Universitair Asyl Fonds. In het orkestwerk van Nico Schuyt komt een tuba voor en voor de eer ste keer in het bestaan van de NSO bestrijken twee vrouwelijke studenten een bas. De xylofoon, geleend van het Overijssels Philharmonisch Or kest, staat op een strijkplank opge steld. De meespelende studenten ko men uit de universiteitssteden: Am sterdam (35), Leiden, Utrecht, Gro ningen. Delft. Rotterdam. Tilburg. Op een persconferentie in Den Haag vertelde componist Nico Schuyt, dat het werk, dat hy in opdracht voor het NSO schreef, niet speciaal voor een dilettanten-orkest werd gecom poneerd, maar ook hoge eisen stelt aan beroepsmusici, met name door de ritmische moeilijkheden in het werk. Meegedeeld werd dat er aan ge dacht wordt voor de volgende tournee de medewerking te vragen van de componist Bertus van Lier. heilzaam zijn, maar ln plaats van een bundeling der krachten is er ver snippering, in plaats van combineren een uiteenvallen. De heer Hylkema herinnerde eraan j dat meer dan een zeer deskundig in stituut hier al met nadruk op gewe zen heeft en vestigde de aandacht op de vele organisaties en instellingen die zich voor de siertelt nuttig ma ken. De bloembollenultvoer in 1966 be droeg f323 miljoen, ruim f2 miljoen minder dan in 1965. Tegenover een daling van de export van voorjaars artikelen met ruim f 7 miljoen stond een stijging van de najaarsexport met f5 miljoen. De uitvoer van bloem kwekerij produkten (snijbloemen en planten) steeg van f 163 miljoen tot f 196 miljoen, dus met ruim 20 pro cent. Bij de snijbloemen was de stij ging het grootst, van f 139 tot f 167 miljoen. De uitvoer van bloemkwe kerijplan ten steeg van f24 miljoen tot f29 miljoen. De uitvoer van Bloembollen Dirigent Jan Brussen tijdens de repetities. Woonschepen gaan verdwijnen Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn naar aanleiding van een met het Hazerswoudse ge meentebestuur gehouden bespreking tot de conclusie gekomen, dat in de wateren van deze gemeente om land schappelijke en andere motleven een uitstervingssysteem moet worden toe gepast. Voor de op het ogenblik in de Westvaart gelegen woonschepen zal in het algemeen nog slechts een maal aan een ander dan de huidige eigenaar of huurder ontheffing wor den verleend. De heer Hylkema was van mening dat de uitvoercijfers voor bloembol len, al zijn ze voor velen misschien wat teleurstellend, zeker geen on rustbarend beeld vertonen. Het surplus was het afgelopen jaar ook slechts gering. Hij hoopte dat, ondanks de opheffing van de teelt regeling voor tulpen en dank zij de inlevering van abnormale bollen, de basis voor een gezonde ontwikkeling van teelt en handel ln de komende jaren is gelegd. Hij waarschuwde de kwekers, niet de beste partyen plant goed aan de markt te brengen nu de belemmeringen voor de export van dit plantgoed (kleine bollen) naar de EEG zyn opgeheven. Hy ried hun aan, in plaats daarvan te trachten door een verstandig teeltbeleid de bedrijven meer rendabel te maken. De heer Hylkema betreurde het dat Frankrijk ook nu weer vla het stelsel van minimumprijzen de invoer van tulpebloemen met en zonder bol heeft stopgezet. De wyze waarop in Frank rijk tot prijsvaststelling wordt geko men geeft z.i. te denken. Hy deed daarom een dringend beroep op de minister van landbouw en vissery om na te laten gaan hoe de prysnotering in de Parijse hallen tot stand komt. en by de Europese commissie te pro testeren als die op een onjuiste wyze zou biyken te geschieden. De binnenlandse handel in boom- kwekerijprodukten is, als gevolg van minder beschikbare middelen by ge meente en grote Instellingen, lager geweest dan in het voorgaande Jaar. Nu de teeltbeheersing voor bloemen en tulpebollen is afgeschaft moet vol gens de heer Hylkema alle aandacht gericht worden op verkoopuitbrei ding. Verder sprekend over E.E.G.-zaken merkte de heer Hylkema op dat Ne derland vaak vooroploopt en wel eens rykeiyk snel gaat. wy moeten voor zichtig zyn, opdat de onderhande lingspositie niet slechter gemaakt wordt door pressie ln eigen land. De woensdagavond ln de Haagse Hoky gespeelde yshookeywedstryd tussen HIJS Hoky en Tilburg, in het toernooi om de Coupe International. Is door de Hagenaars met 192 gp- wounen. De tussenscores waren: 3-0. 8—1 en 8—1 Ongeveer 2000 toeschou wers woonden de wedstryd by.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9