Opheffing spoorlijnen LUNS NAAR ROEMENIE Geen bezwaar tegen andere omzetbelasting Vrijdagprijzen zijn speciale prijzen Gevolg groeiend tekort Zal er over 50 jaar nog een kerk zijn? Zonder fusie toch samengaan GEEN JA EN GEEN NEE LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 JANUARI 1967 De Nederlandse Spoorwegen denken aan liquidatie (direct of op langere termijn) van een aantal spoorlijnen. Het gaat daarbij om de lijnen met de zwakste bezetting, die voor een deel zelfs de dagelijkse kosten niet goedmaken. De Spoorwegen willen in overleg met de regering tot beslissingen hierover komen. Op de achtergrond bij die nieuwe zienswijze staat het tekort over 1966, dat 75 a 80 miljoen gulden bedraagt en het geraamde tekort van over de 100 miljoen gulden voor 1967. minder opvallende gunstige ont wikkelingen op de grens van '66 en '67 bekeek. Investeringen onzeker De NS-directie heeft voor 1967 Investeringsplan opgesteld van f 125 miljoen (in 1966 was het investerings volume f153 miljoen), waarbij vele projecten worden verschoven naar latere datum. Dit plan is n 1 e t goed gekeurd door de raad van commissa rissen van NS. Het zal nader worden besproken in het aan de gang zijnde overleg van de Nederlandse Spoor wegen met de regering. Op de door NS voorgestelde verhoging var, reizigerstarieven met gemiddeld 6,5 procent is nog geen goedkeuring uit Den Haag ontvangen. De beslissing daarover kan elk ogenblik afkomen, Aldus enkele mededelingen die ir. J, Lohmann, president-directeur van de NS, gisteren in Utrecht deed, toen hij de sterk negatieve kanten en de Marktberichten 34, Arthur 38-43, Shocking Ier 46-55, Roselandla 120-140, 90-105, Geh. Dulsberg 110- 73-90, Zodme Carol 61-68, Gar- 62-77, Iris 140- 110-150, kop 110- 160, Tulpen 140-265, Hyacinten 32-37, St 136, 2 kop 80-100, Mar. Legray «op 70-85, 2 kop 52-67, Lavallënsls 70-95, Ludiwlg Spat 60-85, H. Btlers 62-78, Forsytfila 85-110, Pruü 175-180 Fllbwunit 155- 160, Forsythia I 75-65-59,, n 60-44-40, III 36-35, IV 20-24, per bos 90-110, Maihonda blad 155-135-100, Am. Anjers KATWIJK A/D RIJN, 11 Januari Groenteveilingwaspeen (p. kist): Al 6,40-8,00, A2 3,60-6,40, Bl 8,00-9,70, B2 2,30-5,50, Cl 3,10-4,30, C2 2,50-3,80, breekpeen (p. kist) 3,30-4,00, boeren kool 14-26, gele kool 10-14, groene kool 16-24. knolselderle (p. st,) 10- 32, rode kool 10-17, spruiten C" (p. kl&t.) 7,10-8,30. 225.000 kg. Januari Groente - 62-95. idem ste>k kroten 1:1. fjnsrm- dijvle 48-50, prei 53, boerenkool 32- alles per kilo, selderij 20 p. bosje, 30-50, Sim Rood 26-37, Sim wit E'spexenee 30-32, Lelies 53, Rozen tuna 95-100, tulpen v. d. 95-125, Rose Copland 145-185, Apel doorn 190-225, Wintergold 106-135, Paul Richter 125-145, Christmas Gold RIJNSBURG. 11 januari Bloe menveiling: Tulpen: v. d. Eerden 140- 150, Lustige Witwe 115-125, Copland 185-195, Preludium 100-115, Paul Richter 135-145, Londen 225-255, Christmas Gold 125-150, Oxford 230- 250, Krelage 125-135, Tommy 140-155. Fresia's: White Swan 100-135, Stock holm 100-125, Aurora 125-160, Golden Yellow 80-125, Irene 100-140. Narcis sen: California 90-105, Carlton 110-125. Helios 90-105. Early Glory 90-110. Blauwe druifjes 50-56 per bos. Crowly Sim 30-35, Hyacinten: Delfts- 13.18. L'In- RLTNSBURG, 11 januari Groente- kool 650-960 per 100 kg, boerenkool 20-25 spruiten 61 p. kg. knolselderijf„ 13-38 p..t. kendheid te De Spoorwegen blijven er de na druk op leggen dat zij geen bijpas sing van de tekorten vragen, maar wegneming van de oorzaken. Vergoe ding voor maatschappelijk onmisbaar geachte lijnen en bepaalde vervoe ren staat daarbij op de voorgrond, naast wegneming van de bedrijfs lasten en gelijkmaking van de door belasting van de wegkosten en rail-, weg- en watervervoer. .Waarom zingen wij psalmen in een nieuwe berijming, waar om leren wij nieuwe liederen uit het „rode boekje", waarom wordt over het ontstaan van de oud-testamentische verhalen gepreekt, waarbij openlijk gesproken wordt over die problemen die vroeger zorgvuldig werden omzeild? aldus vraagt ds. J. F. van Woerden zich af in „De Johanneskapel", een wijkblad van de Haagse hervormde gemeente. Ik smeek u, aldus gaat ds. Van Woerden dan verder, mij ernstig te nemen als ik u zeg: Als wij deze din gen niet doen is het de vraag of er over 50 jaar nog een Hervormde Kerk zal zijn. Dit is mijn diepe overtui ging, gegrond op wat ik gewoon da gelijks om mij heen zie gebeuren. Ik zie de kerk afbrokkelen overal waar predikanten en kerkeraden in de oude paden blijven voorthobbelen en dat afbraakproces gaat wel zéér snel. Maar ik zie kerken volstromen over al daar waar een kerkeraad het waagt de gemeente als mondig te er kennen, waar op haar een appèl wordt gedaan om mee te denken, mee te zoeken naar nieuwe wegen, nieuwe vormen van getuigenis en dienst. Er is een intens verlangen by ,r een ant- Salariëring van co-assistenten De gemeenteraad van Amsterdam besprak de salariëring van de co-as sistenten, aan de orde gesteld door een voordracht van B. en W. Men stelde dat hoewel theoretisch de co- assistent zyn studie heeft voltooid het voor het afleggen van het aits- examen nodig is twee jaar praktisch te werken. Hoewel deze twee jaar Jus bij de studie hoort wordt tevens van de verworven kennis reeds in de zie kenhuizen geprofiteerd. De honore ring van het werk dat de assisten ten leveren kwam ter discussie. Na ampele bespreking werd besloten op voorstel van loco-burgemeester Koets het probleem voor te leggen aan het curatorium der Universiteit van Am sterdam opdat het in Den Haag be sproken kan worden. „Tenslotte aldus di'. Koets gaat het hier niet een Amsterdams probleem, om dat ook by andere medisch facultei ten de kwestie van de honorering de co-assistenten speelt". woord op de grote levensvragen, maar dan: klare wyn! geen stichtelijk ge leuter!" hebben de Spoorwegen de aanwijzing gekregen: in stand houding van het bedrijf in de bestaande omvang. Bij het overleg voor 1967 willen de Spoor wegen daaraan nu gaan tornen. Ge zien de tekorten willen de Spoor wegen in ieder geval de allerslechtste lijnen kritisch bezien. Het gaat daar- by om spoorlijnen die voor NS niet bedrijfseconomisch acceptabel zyn en die evenmin maatschappelijk econo misch onmisbaar geacht worden. Voor de eerste groep willen de Spoor wegen natuurlijk eigen verantwoor- deiykheid dragen, voor de tweede groep verlangt NS financiële com pensaties. De sterke toeneming van het ver lies. dat over 1965 nog maar 21 mil joen bedroeg, wordt verklaard uit de personeelskosten die met 15 procent gestegen zyn tot bijna 50 procent van de totale kosten. De totale kosten zyn toegenomen met 10 procent, de ontvangsten met maar één procent. De ontvangsten zijn vooral nadelig beïnvloed door het teruglopen van het goederenvervoer, dat met twee miljoen ton verminderd is tot 25,3 miljoen ton. Het reizigersvervoer gaf een kleine achteruitgang te zien (meer auto's), maar door de hogere tarieven steeg de opbrengst toch met 5 procent. De kerk in de wereld Om het Evangelie van Christus geloofwaardig te verkondigen moeten de christenen van alle kerken samengaan, ook zonder een voorafgaande fusie der kerken. De problemen die hier rijzen zouden voor een groot deel zijn opgelost, als de kerken afstand zouden doen van elk eigenbelang en uitsluitend in het belang der mensen zouden werken. Alleen dan handelen zij in overeenstemming met de wil van Christus. Afstand doen van elk eigenbelang Duizenden Britten naar Zuid-Afrika In 1966 arriveerden ruim dertien duizend immigranten in Zuid-Afri ka, aldus een woordvoerder van het departement van Immigratie in Pretoria. Op de dag na Kerstmis bijv. de wachtkamer van de Zuidafri- kaanse immigratie-attaché in Lon den tot de laatste plaats gevuld met belangstellenden in emigratie en moest zelfs in de gangen een plaatsje zoeken alvorens aan de beurt te kunnen komen. Steeds meer kran- 5 in Zuid-Afrika betreuren, dat het aantal Nederlan ders en Vlamingen, dat naar Zuid- Afrika komt. daartegenover in ver houding gering is. Vooral het dag blad Die Transvaler heeft er bij her haling op gewezen, dat het aantal Nederlandse immigranten vergroot dient te worden. Particuliere organi saties beramen middelen om aan Zuid-Afrika als immigratieland in Nederland en België meer be geven. Dit is een van de conclusies uit het basis-rapport voor de studieda gen over „oecumenische evangelisa tie", die op initiatief van de St.-Wil- librord Vereniging werden gehouden. Het gaat erom tassen r.-katholieken en protestanten eensgezindheid te kweken over de manier, waarop het evangelie in de maatschappij kan worden gebracht. Het rapport is samengesteld door een werkgroep Babodrie. Dit is een afkorting van Baarn, waar het evan gelisatiecentrum der Geref. Kerken is gevestigd, van Den Bosch, het hoofdkwartier van de St.-Wiilibrord Vereniging, en van Driebergen, waar Kerk en Wereld Is gevestigd. De samenstellers van het rapport zijn mej. E. van Egmond, staflid van het Baarnse centrum, ds. P. Pop van Kerk en Wereld en drs. D. de Lange, studiesecretaris van de St.-Willibrord Vereniging en hoofd van de sectie Kosmos. Het pogen van de christelijke ker ken, om op praktisch terrein samen te gaan, moet natuurlyk een onder bouw hebben, zo concludeert het rap port. Die onderbouw concentreert zich op de vraag, hoe de boodschap van het evangelie zich verhoudt ten opzichte van de bestaande wereld en hoe die boodschap verwerkelijkt moet worden. Maar daarover heersen te genovergestelde opvattingen: de r.- katholieke is onduideiyk: het conci lie blijft vager dan menige r.-katho- liek in zijn doen en laten. Het rapport wendt zich daarom toch liever tot de praktische moge lijkheden. Het komt dan tot de con clusie, dat evangelisatie vervuld moet zyn van de moderne wil oecumenisch te handelen, wil zij authentiek zijn. Theoretische overeenstemming kan niet worden afgewacht. Wel moeten de kerken zelf het evangelie bele- Zij moeten de handen ineen slaan om enigermate opgewassen te zijn tegen de taak het evangelie over- de huidige wereld present te laten zyn. Met name denkt het rapport niet alleen aan missie en zending onder niet-chrlstenen in andere landen, maar ook aan de talloze plaatsen waar het evangelie niet blijkt te functioneren: wereld van reclame, massamedia, politiek enz. Ook ziet het rapport nog veel mo gelijkheden op specialistisch terrein, zoals in de dialoog met nlet-ehristc- nen, de ontmoeting met de intelli gentsia, het contact met de arbeiders, de jeugd, de homofielen, de lectuur voorziening, dienstbetoon aan be jaarden, de presentatie van het evan gelie in nieuwe woonwijken. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nykerkerveen B. Ha verkamp te Blauwkapel-Groenekan; voor Opende (Gr.) (toez.) T.D.Drent te Middelbert. V GEREF. KERK (vrijgemaakt) Aangenomen naar Dalfsen M. K. Drost te Marienberg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ouderkerk a. d. Am- stel M. Baan te Zeist; voor Hamil ton (Ontario, Canada) G. Bouw te Eemdyk. BAPTISTEN GEMEENTEN Positie van r.k. geestelijke verzorger Het twee-jaarlijks congres van de aalmoezeniers van het militair vika- riaat, dat in maart zal worden ge houden, zal zich bezig houden met een binnenkort verschijnend rapport over de positie en verschijningsvorm van de r.-katholieke geestelijke ver zorger. Dit rapport wondt uitgebracht door een oommissie van advies, die voor dit doel op verzoek van kardi naal Alfrtok enkele maanden geleden werd ingesteld. In het voorjaar zal een andere, eveneens op verzoek van kardinaal Al f rink ingestelde commissie rapport uitbrengen over de vraag naar de wenselijkheid van vry stelling va-n dienstplicht vanwege voorbereiding tot een geestelijk ambt of geestelyke levensstaat. Op een vraag van ds. F. H. Lands man, secretaris voor algemene zaken van de Ned. Herv. Kerk, of de R.-K. Kerk bereid zou zyn lid te worden van een Raad van Kerken in Neder land, heeft prof. dr. H. A. M. Fiolet r.-k. geen ja en geen nee geant woord. Ds. Landsman stelde deze vraag tijdens een conferentie in Amers foort van het Landeiy k Coördinatie Comité voor het gesprekswerk Rome- Reformatie. Prof. Fiolet verwees naar het on langs gevormde Pastoraal Beraad in Noord-Brabant en Limburg, waarin de R.-K. Kerk, de Ned. Herv. Kerk, de Géref. Kerken, de Doopsgezinde Broederschap, de Evang. Lutherse Kerk en de Remonstrants-Gerefor- Wederom heeft men in Gelder-, land te kampen met ioaterover-\ last. Ditmaal is het de dooi, die de gevallen sneeuw doet smelten, waardoor verscheidene wegenl blank zijn komen te staan. Daar er onder het water op vele plaat, sen nog ijs lag, had het verkeer veel hinder. meerde gemeenten in Noord-Brabant] en Limburg vertegenwoordigd zyn. Prof. Fiolet ziet dit pastoraal beraad in Noord-Brabant en Limburg als] een voorloper van een nationaal be raad van alle kerken in Nederland. Bij de R.-K. Kerk leeft allang het verlangen naar een dergelyk natio-j naai beraad, zei hij. Bovendien verwees prof. Fiolet naar een reeds bestaande studiecom-1 missie van de Oecumenische Raad van Kerken en de R.-K. Kerk. Het slagen van de eenheidsopdracht van deze studiecommissie beschouwt prof. Fiolet als een proef voor het slagen i van het pastoraal concilie. (Van onze reisredacteur) Minister Luns van Buitenlandse Za ken is gisteravond in Boekarest aan gekomen voor een vijfdaags bezoek op uitnodiging van zyn Roemeense ambtgenoot Manescu. De Roemeense minister was op het besneeuwde vliegveld ter begroeting aanwezig. Er werden over en weer geen toespraken gehouden. Het gezelschap, onder wie j de Nederlandse ambassadeur begaf zich meteen op weg naar het gasthuis van de Roemeense regering, waar mi nister Luns logeert. Doel van het bezoek is het tot stand komen van een cultureel verdrag tus sen Roemenië en Nederland, en een regeling van al sinds de ooriog han gende schadevergoedingen voor gena tionaliseerde Nederlandse belangen. Het bedrag, dat hiermee gemoeid is, beloopt ongeveer f 6 miljoen. Volgens welingelichte kringen zyn de onder handelingen over deze kwestie zo ver gevorderd, dat beide partijen ongeveer een half miljoen gulden van elkaar verwydierd zijn. De belangstellenden bij deze rege ling zijn vooral de Nederlandse Ver eniging van de Effectenhandel, olie maatschappijen, en Unilever. Philips, dat ook door de nationalisatiemaatre gelen werd getroffen, hoopt een zonderlyke regeling te treffen. Het bezoek van minister Luns volgt op de hielen van een versterking i die betrekkingen tussen Roemenië Nederland, waarbij in beide landen op 25 augustus verleden jaar het tot dan toe bestaande diplomatieke posten werden verheven tot ambassades. Het is te verwachten, dat deze nauwere betrekkingen van invloed zullen zijn op een aantal sectoren van het be- dryfsleven en op de mogelijkheden vain een toekomstig'e kredietverlening van Roemenië. Een handelsakkoord werd tussen beide landen al in 1960 getekend en werd sindsdien geregeld verlengd. By zijn vertrek van Schiphol zei minister Luns op een korte perscon ferentie, dat „de relaties met Roeme nië zich in opgaande lijn hebben be wogen". Hij zei, dat de politiek van Roemenië in het Westen met. belang stelling werd gevolgd, en karakteri seerde Roemenië als „een beiangryke schaaksteen in het communistische spel". Minister Luns doelde hiermee op de duidelijk merkbare liberalisatie van die buitenlandse politiek, die sinds enkele jaren door Roemenië wordt d ooi-gevoerd. In Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft geen be zwaar tegen de ingrijpende verande ring in de omzetbelasting, die door de Europese commissie is voorge steld. Als de Eerste Kamer ook zijn fiat geeft zal minister Zylstra (Fi nanciën) aan het eind van deze maand naar de Europese minister raad in Brussel kunnen gaan met de volmacht om mee te werken aan de invoering van deze verandering per 1 januari 1970. De belangrijke verandering omvat een vervanging van het thans in Ne derland gebruikte „cumulatief cas cade-stelsel" door het thans reeds in Frankrijk toegepaste stelsel. Bij ons stelsel dat een aanzienlijk kleinere belastingopbrengst geeft dan het Franse wordt de omzetbelasting geheven in iedere fase van de pro- duktie over het hele produkt. Bij toepassing van het Franse stelsel wordt alleen belasting geheven over de waarde, waarmee een produkt in de verschillende fasen van de pro- duktie wordt vergroot. Het verschil in opbrengst w'j'dt veroorzaakt door de toepassing vUn vrijstellingen en ontheffingen bij de heffing volgens het Nederlandse stelsel. Het Franse stelsel kent geen ontheffingen en vrijstellingen. Stijging kosten Invoering van het nieuwe stelsel zal bij gelijkbiyvende opbrengst lei den tot een styging van de kosten van levensonderhoud van ongeveer 2,5 procent, welke zal kunnen wor den gecompenseerd door verlichtin gen van de directe belastingen. De debatten in de Tweede Kamer werden gisteren overheerst door de grote vraag of het interim-kabinet- Zijlstra dit belangrijke onderwerp wel tot zyn verantwoordelykheden mag; rekenen. De Kamer week echter j voor het argument van dr. Zijlstna, I dat het weigeren van instemming op j een poging de beslissing in Brussel j uit te stellen de Nederlandse belan gen vermoedelijk slechts zullen scha- den. Volgens hem is invoering vat belasting volgens toegevoegde w de niet meer tegen te houden. de Parlement Zoals gebruikelijk by de bespre king van Europese maatregelen kwam ook nu weer de positie van hetj Europese parlement in het geding. De Tweede Kamer was unaniem van I mening dat bij gebrek aan voldoen- j óe bevoegdheden van het Europese j parlement de Nederlandse volksver-] tegenwoordiging het laatste woord j moet hebben over de hoogte van de j tarieven en de invoeringsdatum van] een geharmoniseerd stelsel van om-| zetbelasting. Maar de pogingen om deze opvatting in een gemeenschap pelyke motie neer te leggen leden schipbreuk. Aan het slot van de r.ogal verwarrende discussies kwamen de socialisten met een motie waarin de regering de verplichting werd opgelegd om pas na overleg met het; Nederlandse parlement definitieve beslissingen te nemen over omvang en verdeling van de belastingdruk. De KVP-er Brouwer diende met steun van de WD en de CHU een motie in waarin slechts gevraagd werd het Nederlandse parlement de vrijheid te laten om de tarieven en vrijstellingen zelfstandig te regelen, Het verschil zat hem in de onder handelingsmarge: de socialistische motie geeft de regering weinig of geen speelruimte, de motie-Brouwer zal leiden tot een soort controle ach teraf. De Kamer zou er vanmiddag over stemmen. Cllpperbag van echt varkensleder. Geheel gevoerd. Groi# maat met 3 vakken. Verstelbaar slot, In 24.s0 4." AIXttH GELDIG VRIJDAG 13 JANUARI A.3. Rokmoter Draion uni De onmisbare hulp bij gordijnstof het vervaardigen van in veel fascinerende rokken, japonnen ol kleuren. Hier en daar mantels. Geheel uit- een enkel klein weef- neembaar en verpakt in foutje. 120 cm breed. doos. Geen 8.90maarslechts per meter. Plokdoek Vinyl plakdoek op lin nen. Ideaal als bekle- dmgsstol voor keuken- ol eetkamerstoel, hel beplakken van deuren etc. 130 cm breed. Tochtband Tochtvrije vertrekken, donk zijVendex zelfkle vend tochtband. 8 mm dik, 9 mm breed. Per 4 meter A 65 Bel-o-foat herenoverhemden Het fantastische over hemd met versterkte boord en manchetten. Blijvend optisch wit. Pasvorm en afwerking zijn subliem Alle maten. 75 Onxe magazijnen it Alphen a/d Rijn ïijn Iedere vrijdagavond (keepaveed) geopend tet 9 i Fontasiestof In katoen Diverse coupons in deze ruitjesdessins met de vele toepassings mogelijkheden. In 80 cm breedte, prijs per „Fomllio" Extra groot tablet cho colade, heerlijk van smaak (melk of puur) en om royaal van te delen. Gewicht 500 gram. 3 98 LEIDEN Dameapullover fully fashioned, in 2 mo dellen: rolkraag en de zo flatteuze turtle-neck. Keuze uit veel prach tige winterkleuren en zwart. Maten 38-46. Nylonjack voor meisjes. Capuchon met bontrand en band garnering. 6 tinten en Helanca gebreide man chetten. Lengte 116- 164. M..1 116 27.75 Mul 164 ma 75 1e etage «3 JL, Dames schaats- combinatiee glad lederen schoen, geheel gevoerd. Ga- monteerd op ver chroomde schaats. Diverse maten Sportshop m go Breestr. 73 aiJOa AlPHEN VROOM OREESMANN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4