Brand in de Doelensteeg Veertig maal bloed voor medemens roept Pedagogiek actieve secretaris een vaarwel99 toe S. Flamman 60 jaar goudsmid 99 NSR eist van SVB ondubbelzinnige keuze van positie ONTSLAG DREIGT VOOR 100 MAN Promoties Waterkwaliteit verbeteren PONDERDAG 12 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD A. Alberts gehuldigd In het Leids Academisch Ziekenhuis werd gistermiddag in de kamer van de geneesheer-directeur een bijeenkomst gehouden om een van de donors, die bloed kwam afstaan, een bijzondere ontvangst te bereiden. Het was de heer B. A. Alberts, die voor veertigste maal in zijn leven bloed gaf. Namens de Rotogravure bood de directie-secretaris, de heer D. W. Joe- kes, hem een vulpen aan. Na al deze drukte kon de heer Alberts op zyn gemak een sigaartje opsteken en bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen om dit „bloedjubileum" te vieren. Kwartierdiensten A'dam-R'dam Door meer treinen in te leg- gen op bepaalde lijnen en door andere verbindingen te versnel- len, willen de Nederlandse Spoorwegen dit jaar proberen J het woon-werk-verkeer te ver- beteren, zonder dat dat het be- I drijf op aanzienlijk hogere kos- i ten komt te staan. Het is de bedoeling op de lijn f AmsterdamLeidenDen Haag —Rotterdam te gaan rijden met een volledige kwartierdienst, sa- mengesteld uit ieder uur een f sneltrein, een semi-sneltrein, en t twee stoptreinen. 99 Op nieuwjaarsbijeenkomst l Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter »an de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, rekende voor dat dit bij Jlkaar 20 liter was, terwijl het men- ijelijk lichaam slechts 5 liter bloed >evat. iPe heer Alberts, die 56 jaar is, moet U in 1943 voor de eerste maal als bloedgever zijn opgetreden, omdat maar twee keer per jaar een Salve liter bloed mag afstaan, jpit was de eerste keer dat een do- ikor in Leiden zich voor de veertig- Re maal als bloedgever beschikbaar Itelde. Prof. Gaillard bood de verraste Alberts, die het allemaal niets vond, een kist sigaren aan. pok de leider van de bloedtransfusie- flienst, dr. J. F. L. Fontein, bracht hartelijk dank en noemde de- „trouwe donor" een lichtend voor beeld voor de mensheid. Er is in deze tijd een enorme vraag ijlaar bloed, niet alleen voor weten- Hier geelt de heer B. A. Alberts voor de veertigste keer bloed. (Poto LD/Holvast) schappelijk onderzoek, maar vooral ook voor bloedtransfusie bij ver keersslachtoffers. Dr. Fontein speldde de heer Al berts de vergulden draagspeld op en bood hem de bijbehorende oorkonde aan. Ook de heer M. W. Jongsma, voor zitter van de Stichting bloedbank sprak zijn dankbaarheid uit en gaf de donor in plaats van zoals ge woonlijk koffie met koek, een kist Conflict nu op de spits Naar aanleiding van de uitwisse lingsovereenkomst, die de Studenten Vak Beweging (SVB) heeft getekend met de Studentenraad van de Sow- I jet Unie heeft het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad (NSR) met kracht bij de SVB tegen deze actie geprotesteerd. Het NSR-bestuur herinnert eraan, j dat sinds 1963 onafgebroken pogin- i gen door de NSR zijn gedaan om met de Sowjet Unie tot een over eenkomst te komen. Tot november 1966 strandde dit initiatief op „ge brek aan financiën" in de Sowjet Unie. December Ji. liet de Studenten raad van de Sowjet Unie de NSR echter weten, dat alvorens een over eenkomst gesloten zou kunnen wor den de NSR zijn protest tegen de discriminatie van joden in de Sow jet Unie diende in te trekken. De heer Alberts, die behalve trouw E.H.B.O.-er bij de Ned. Rotogravure mij. ook hoofd is van de afdeling zwartdruk-fotografie, doet enorm veel voor de EJH.B.O. Hij is instruc teur van de buitengemeenten en se cretaris van de Nederlandse Vereni ging E.H.B.O. MATRAS VAT VLAM Twintig tropische vogels zijn van ochtend vroeg de verstikkingsdood gestorven bij een uitslaande brand Itin de Leidse Doelensteeg. De brand, die omstreeks zes uur in een boven het pand no. 9, waarin een studen tencafé is gevestigd, gelegen studen tenkamer woedde, heeft geen men senlevens geëist.. Er ontstond wel jgrote materiële schade. De brand is 'vermoedelijk uitgebroken, doordat een in de nabijheid van een bran dende oliekachel te drogen gelegde jmatras vlam vatte. Door 'een lek in rde waterleiding in een keuken op de tweede etage was gisteren via het plafond water de studentenkamer, 'waarvan de bewoner op het ogenblik ;vln het buitenland vertoeft, binnen- 1 gedruppeld. Omdat het beddegoed en een aantal studieboeken nat was ge worden, had de hoofdbewoner de iioliekachel in deze kamer aangesto- i ken. De brand werd vanmorgen vroeg ontdekt door de hoofdbewoon ster, die wakker werd door het ge- e knetter van het vuur. Zij belde on middellijk de brandweer op, maar zag geen kans meer om de branden de verdieping, in tegenstelling tot de andere bewoners, tijdig te verlaten. Er moest een ladderwagen van de brandweer aan te pas komen om de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. De studentenkamer en een daarboven gelegen logeerkamer brandden geheel uit, het ondergele gen café kreeg waterschade, brandweer was het vuur vrij spoedig meester. De hevige rookontwikkeling was er de oorzaak van dat twintig tropische vogels het leven lieten. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van het college van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbe noemd: drs. D. C. Brandt, tot we tenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de Algemene Zoölogie; drs. C. A. Cittour, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Theoretische Natuurkunde; dr. R. J. Djajadiningrat, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de Microbiële Ziekten; mej. E. M. Frost er, tot we tenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de faculteit der Let teren; dr. G. Hennemann, tot we tenschappelijk medewerker in tijde- liike dienst bij de Inwendige Genees kunde II; drs. J. F. Jacobs, tot we tenschappelijk medewerker bij de fa culteit der Letteren; drs. N. J. A. var Oudenhoven, tot wetenschappelijk medewerker bij de Psychologie; Pool, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Cardiologie; dr. T. Tjabbes, tot wetenschappelijk hoofdmedewer ker in tijdelijke dienst bij de Inwen dige Geneeskunde II; dr. H. O. Voorma, tot wetenschappelijk mede werker 1ste klasse in tijdelijke dienst bij de Biochemie; mevr. drs. P. M. van Vugt, tot wetenschappelijk me dewerker in tijdelijke dienst bij de Paedagogiek; mej. drs. C. M. Wer- nink, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de Biblio theek; drs. M. A. Wes, tot weten schappelijk medewerker bij de facul teit der Letteren. Tijdens een bespreking in het be gin van deze week in Zwitserland heeft de NSR de Studentenraad van de Sowjet Unie meegedeeld, dat hij weigert zijn standpunt te herzien. Hiertoe was, naar de mening van de NSR, slechts aanleiding, indien de feiten dit rechtvaardigden. Aan gezien de Studentenraad van de Sowjet Unie gelijke politieke menin gen als voorwaarde stelde voor een uitwisselingsprogramma, zijn de on derhandelingen in een impasse ge raakt. Te zelfder tijd werd bekend, dat de SVB reeds in december een over eenkomst met de Studentenraad van de Sowjet Unie had gesloten. Het NSR-bestuur verwijt de SVB dat zij de onderhandelingen van de NSR heeft doorkruist. De SVB heeft het NSR-protest misbruikt om zich zelf als vertegenwoordiger van de Nederlandse studenten aan de Sow jet Unie te presenteren. Hierdoor heeft zij internationaal, en in het bijzonder in de Sowjet Unie, twijfel gewekt over de mening van de Ne derlandse studenten ten aanzien van discriminatie van de joodse gemeen schap in dit land. Dit optreden van de SVB is naar de mening van de NSR symptoma tisch voor de houding van de SVB ten aanzien van de NSR. Derhalve heeft het NSR-bestuur van de SVB geëist zich thans ondubbelzinnig uit te spreken of zij -in NSR-verband wenst samen te werken, en of zij be reid is daaruit de redelijke conse quenties te trekken. a Leidse lyeeïsten helpen de Unicef Leerlingen van het Rembrandt- lyceum In Leiden hebben zich eind vorig jaar verdienstelijk gemaakt voor de Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Zij hebben name lijk voor niet minder dan f 4870. aan nieuwjaarskaarten e.d. verkocht, f «elk bedrag aan de Unicef ter be- r schikking zal worden gesteld. Een van de leraren van het Rembrandt- Ivceum, de heer Ed. Hoppe, heeft het geld inmiddels aan de Unicef-verte- genwoordigster voor Leiden en om streken, mevrouw C. Verhey van Wijk —Roem, overgedragen. De meeste kaarten werden aan de man ge bracht door Niek Kwestro (Leiden) Rik van Caubergh (Leiden) en San- aer Bos (Voorschoten), die een extra nog niet is goedgekeurd Bij Frans Beeren BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Saskla Catherine Maria, dr van J. C. Fles en C. M. J. J. Overdljk; Thomas Nepamuk, zn vain C. C. K. Kalwe-iit en V. Bertuch; Piefter Maurice Gerard, zn van A. A. N. v. Brussel en C. M. M. Cornet; Armand Rieter Maria, zn van H. A. N. Konings en C. M. C. Pot; Hendrik, zn van A. C. Slijkhuis en P. J. de Moolj; Georgia ALldia Johanna, dr van T. M. G. Onderwater en W. Mulder; Pedor, zn van T. Wouda en D. Bergsma: Leo Gerardrus, zn van C. van der Bent en N. Nijgh. GETROUWD P. Meijer en J. L. de RooiJ; A. Hons- beek en H. van Rijn OVERLEDEN H. Slegtenhorsb, 7ö Jaar. man; T. Nagtegaaï, 60 jaar, man; J. A. En gels. 66 Jaar, man; C. M. Stolfc, 78 Jr, J. J. P. l der Meer. Op een nieuwjaarsbijeenkomst van de Vereniging voor Pedagogiek, die j gisteravond in de foyer van de Leid se Stadsgehoorzaal werd gehouden, is op hartelijke wijze afscheid geno- men van de secretaris, de heer M. G. H. den Haan. De vereniging heeft de heer Den Haan, die een pedagogisch-didacti- i sche functie in Hilversum te vervul- len krijgt, al sinds 1951 leren ken- j nen als een trouw en zeer actief me- dewerker. De voorzitter van de Ver eniging voor Pedagogiek de heer J. J. van Riesen, bracht dit laatste in zijn afscheidswoord tot de afgetre den secretaris duidelijk tot uitdruk king. De heer Van Riesen, die van een zwaar verlies voor de vereniging sprak, gaf onder meer een opsom ming van de vele activiteiten, die door zijn naaste medewerker zijn ver richt. Getrouw en gedurende een reeks van jaren heeft de heer Den Haan de contacten met de buiten wereld voor de vereniging weten te onderhouden", aldus de voorzitter. Hij merkte voorts op, dat sinds de benoeming van de heer Den Haan tot bestuurslid, in 1951, het ledental in Leiden van 100 tot ongeveer 350 is gestegen. Dat na de opheffing van de landelijke vereniging de Leidse afdeling het pedagogische werk zelf standig kon voortzetten is volgens de voorzitter vooral te danken aan de initiatieven en de stuwende kracht de heer Den Haan. De Vereni ging van Pedagogiek is voor de heer Den Haan een middel geweest om hetgeen hem na aan het hart lag dienstbaar te maken aan het kind, aldus de voorzitter. Hij was van me ning, dat het inspirerende werk van de scheidende secretaris voor „Peda- De heer N. Sjerp, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Oegstgeest, werd aan de Leidse Uni versiteit bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld „The Geology of the Isidro- Pormaarea (Cantabrian mountains, Spain)". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. De heer J. Middelhoek, wonende te Rotterdam, werd bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „The dielectric behaviour of the four straight chain heptanols". Promotor was prof. dr. C. J. F. Böttcher. Hoogheemraadschap van Rijnland De Verenigde vergadering van hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft, overeenkomstig het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden, besloten enkele wij zigingen aan te brengen in de heffingsverordening water kwaliteit. Concourscommissie Leiden - Omstreken opgericht De behoefte om de duivensport op zaterdag te beoefenen heeft gister avond tijdens een te Leiden gehou den bijeenkomst gestalte gekregen: 8 verenigingien stonden aan de wieg van een Concours-commissie voor Leiden en Omstreken. Het waren de verenigingen: Blauwband (Sassen- heim), Het Oosten (Leiden), Rijn- monders (Katwijk), Columba (Voor burg), Blauwkras (Leiden), Snelvlie- ger (Leiden), LPV (Leiderdorp) en de Oude Blauwband (Lisse). Het bestuur werd als volgt samen gesteld: K. Dokkum (voorzitter), F. Smit (secr.), M. v. d. Wilk (penn.), Th. Kluiver, M. de Lange, P. Krom, K. Ippel, W. v. d. Niet, C. Neuteboom en J. Grebel. Ter vergadering werd-besloten, dat verenigingen welke zich willen aan sluiten, zich voor 25 januari moeten melden. De 150 aanwezigen toonden zich in genomen met de poulelijsten, de der by-vlucht en het automatisch mee- concoursen met de afdeling West. De voorzitter deelde mede, dat het Leidsch Dagblad een wisselplaquette en de heer Robbers een beker be schikbaar hadden gesteld. Een com missie zal zich gaan bezighouden met het zo snel mogelijk samenstellen van de reglemeavten en statuten. De heer J. J. van Riesen biedt de scheidende secretaris van de Vereniging voor Pedagogiek een boekenbon aan. Rechts op de /o- to mevrouw Den Haan. (Foto LD/Holvast) gogiek" een aansporing moet zijn om gewetensvol verder te gaan. Als stof felijke blijk van waardering kreeg de heer Den Haan op deze avond een boekenbon aangeboden. Voor zijn echtgenote was er eveneens een at tentie. De nieuwjaarsbijeenkomst van „Pedagogiek" werd voor de rest ge vuld met „Twee schelmen aan de hemelpoort", een Fernandel-fllm, die in Nederland nimmer in de bloscoop- roulatie is geweest. Leidse kapper veroordeeld „Dus u hebt eigenlijk een diploma om de helft", constateerde de offi cier van Justitie bij de Haagse poli tierechter in de zaak tegen een da meskapper uit Leiden, die terecht stond wegens overtreding van de vestigingswet. De feiten waren, dat verdachte wol ln het bezit was van een midden standsdiploma, maar niet van een Wat dit diploma betreft, daarvoor was een kapster in opleiding, zette de kapper uiteen. „Maar het diploma is er nu toch niet, zodat het diploma er om de helft is" .constateerde de rechter. ,3ovendlen is het de vraag of de kapster, als zij het diploma heeft, bij u in de zaak blijft", opperde de officier, maar volgens verdachte za ten die kansen er wel in. De officier vond het wel een moei lijk geval, maar wilde nog geen sluiting van de zaak eisen, hoewel het daar nu toch op aan gaat bU deze derde veroordeling. De eis luidde f300 boete. „En mag ik dan voorlopig door gaan?" informeerde verdachte. „Dat is mijn zaak niet", repliceerde de rechter, „maar misschien ziet men het voorlopig nog even door de vin gers". Het vonnis werd f 150 boete. (Van onze Roermondse correspondent) De directie van „Frans Beeren" in Weert heeft gisteren een ontslaglijst opgemaakt, waarop de namen van 34 beambten en ruim 70 arbeiders voor komen. De betrokken personeelsleden wisten gisteravond nog niets van het lot, dat hun boven het hoofd hangt. Vorige week zijn al 22 personeels leden ontslagen. Met de ruim hon derd mannen die zijn getroffen door een tot de helft teruggebrachte werk tijd voor deze groep geldt de eer ste 48 dagen een wachtgeldregeling zijn nu al meer dan 225 perso neelsleden de dupe van de financiële moeilijkheden, waarin het bedrijf is gebracht en die o.m. hebben geleid tot voorlopige surséance van beta ling. De directie heeft een aantal maat regelen aangekondigd van een sane ringsplan hetzelfde plan heette vorig jaar „reorganisatieplan 1966" dat door de bewindvoerders echter NV Belbetri in Heusden zal zo spoe dig mogelijk worden afgestoten. De riante verkoopkantoren, in Milaan en Parijs worden ook verkocht. Banken aarzelen De bankdirecties, op wie een be roep is gedaan het bedrijf voor een complete ondergang te redden, aar zelen. De AMRO-bank, waar het tex- tielconcern met vestigingen ln Weert, Venray en Nieuw-Vossemeer voor meer dan tien miljoen gulden aan leningen en kredieten in het krijt staat, gaat voorlopig niet verder dan week voor week de lonen van het personeel voor te schieten. Die stug ge financiële hulp is vooral een han dicap by de pogingen de grondstof- fenaanvoer weer op gang te brengen. Gisteren heeft de bewindvoering van Frans Beeren opnieuw getracht een stut in de rug te krijgen by de Na tionale Investeringsbank. Concrete resultaten zyn er niet geboekt. Ook niet by besprekingen met directies van andere ondernemingen om te pluim dus wel hebben verdiend. De Belgische dochteronderneming komen tot een belangengemeenschap. In 1967 treedt een heffingsverordening in werking De belangrijkste daarvan is het doen vervallen van de verfüning voor wat betreft de heffingen der niet on- byzondere categorieën als bedrijven, kerken, scholen e.d. be grepen gebouwde eigendommen .woningen e.d.) Deze verfijning hield in, dat van deze laatste objec ten eerst per woning een bedrag zou worden geheven naar vervullings- waarde en vervolgens naar kadastra le of geschatte belastbare opbrengst. Gelet op het kadastrale of geschat te belastbare opbrengst. Gelet op het standpunt van Ged. Staten van Zuid-Holland werd de betreffen de bepaling thans nader in dier voe ge geredigeerd, dat van woningen zonder meer naar de kadastrale be lastbare opbrengst wordt geheven. Het besluit van de Verenigde ver gadering stelt het Hoogheemraad schap ln staat om overeenkomstig de opzet reeds dit jaar, naast de ge wone omslag, de nodige waterkwa- liteitsheffingen te doen innen en zich aldus financieel de middelen te ver schaffen om effectief uitvoerig te ge ven aan de actieve waterkwaliteits- De nieuwe heffingen zullen door dykgraaf en hoogheemraden op zorgvuldig overwogen wyze worden geïntroduceerd by degenen, aan wie nog dit jaar de heffingen zullen wor den opgelegd. De vergadering stemde in met het onderhands aanbesteden van bag- gerwerk naby de te slopen oude Voorhouterbrug onder Rynsburg. De hoogheemraad, de heer H. L. Du Boeuff te Oegstgeest is door dykgraaf en hoomheemraden voor 1967 als waarnemend dykgraaf aan gewezen. De heer Rip te Haarlem mermeer, die de laatste jaren als zo danig fungeerde, kon zich voor deze functie niet meer beschikbaar stellen. Voor de benoeming van hoogheem raden werd in deze zitting een twee tal aanbevelingen aan de Kroon op gemaakt. Op 1 mei zal n.l. de hoog heemraad A_ L. van Wük te Stomp- wyk als zodanig aftreden wegens het bereiken van de 70-jarige leef- tyd. De hoogheemraad H. C. R. Fol- mer te Bentveld is op 1 mei perio diek aan de beurt van aftreding. In de vacature A. L. van Wijk werd als eerste kandidaat aanbevolen de heer J. C. Groenewegen te Zoetermeer en als tweede en derde resp. de heren mr. A. J. O. baron van Wassenaer van Catwyck te 's-Gravenhage en C. Lafeber te Gouda. De heer H. R. C. Folmer werd als eerste kandidaat ter herbenoeming aanbe- taak, welke het Hoogheemraad- volen, terwyi als tweede resp. derde schap in 1965 bjj reglementswijzi- kandidaat werden aanbevolen de he- ging door de provincies Zuid- en ren W. F. Happé te Haarlem en mr Noord-Holland werd opgedragen. j F. Th. Dyckmeester te Hoofddorp. Bij Leids juiveliersbedrijf Op dinsdag 17 januari a.s. zal de 73-jarige Leiderdorper S. Flamman, wonende aan de Oc- kenrode gehuldigd worden door de directie van de Leidse goud en zilverhandel N.V. Van Rossum du Chattel en Driessen aan de Breestraat. Als jongen van 13 jaar, zestig jaar geleden dus, kwam hij in de leer bij het in 1806 gestichte ju welier sbedrijf. Mislukt als bouw vakker en afgekeurd voor de mi litaire dienst, koos hij het preci- sievak van goudsmid en diamant zetter. In de loop van zijn oplei- dingstijd bleek hij de eigenschap pen te bezitten van een gedegen vakman, die in al die jaren zijn werk met genoegen heeft gedaan De laatste jaren werkt de heer Flamman, die dagelijks op zijn bromfiets naar Leiden rijdt, voor halve dagen. Reeds eerder werd de krasst werker beloond voor zijn vakman schap en plichtsbetrachting. H\ is drager van de eremedaille zil ver en hij bezit de gouden draag- medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De ju- C. van der WÜligen van bileumviering zal worden bjjge- j en burgemeester mr. R. M. woond door burgemeester mr. G. van Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3