LEIDSCH DAGBLAD Snelle behandeling van klachten over politie Plannen of meer uitstellen belasting Vleesauto 's keren terug Kleuren-t.v. op 1 januari '68 JAMIN Gé VERHOOG 1968 Politie loodst trein over rijksweg 2 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 JANUARI 1967 No. 32074 jlrecteux: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'c 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Minister Strnycken: .M ie provoceert dient te wetendat er pijnlijke klappen kunnen vallen (Van onze parlementaire redactie) Minister Strujjcken (Justitie) zal het Openbaar Ministerie in een cir culaire nadere richtlijnen verstrek ken voor de behandeling van klach ten over het optreden van de politie b(j ongeregeldheden. De circulaire, die is ontworpen in overleg met de procureurs-generaal, jvat de volgende aanbevelingen. De Rijksrecherche wordt belast met het onderzoek naar de juist heid van de klachten en hoort de klager zo snel als mogelijk is. f Er wordt onderscheid gemaakt tussen klachten over het politie optreden tijdens de ongeregeldhe den zelf en daarbuiten. In het laatste geval, dat bijv. slaat op de behandeling van arrestanten in de politiebureaus zal het O.M. stren gere normen aanleggen. Er wordt slechts tot starfvervol- ging overgegaan als er aanwijzin gen zijn, dat de politie het er op heeft aangelegd ten onrechte ge weld te gebruiken of iemand van zün vrijheid te beroven. Is dat niet het geval dan wordt de zaak in kern afgedaan. I Klager wordt door de officier van justitie, hoofd van het parket, meegedeeld of er al dan niet een vervolging wordt ingesteld. In dien blijkt, dat het rechtsgevoel ernstig is geschokt, wordt klager ontvangen voor een uitvoerige mondelinge motivering. Hem wordt voorts de weg gewezen naar de mogelijkheid om nader beklag te doen bij het Gerechts hof. Geen spellet je De minister vond het weinig spor- tief om eerst op een rel aan te stu- Minister Struvcken deelde gisteren I ovey&e)egd. Mr Struijcken bleek met ich dan Qver blauwe plekken in^le TVeedè Kamer mee tot de vfel( m de '"f11"* hv*n te beklagen. H« wilde ook rekening in ae iweeae Aamei mee. uau uc plaatselijke commissies, die klachten procureurs-generaal Qver het optreden van de polltle het klachtenbeleid geregeld aan de den moeten be00rdelen H(j zel pu_ praktijk zal toetsen. Bij de indiening van de begroting voor 1968 (in sep- Koningin naar wintersport Koningin Juliana is vanochtend, vergezeld door enige vriendinnen, voor een wintersportvakantie naar Grindelwald vertrokken. Prins Bern- hard maakt de re's naar Zwitserland niet mee. Dat Prins Bernhard niet meegaat moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat hij geen uitgespro ken liefhebber is van skieën. Nu het koninklijke gezin niet in zijn geheel op vakantie gaa.t, geeft hij er de voorkeur aan thuis te blijven. Over de huwelijksreis van Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven is nog weinig bekend. Nadat zij dins dagavond in Zürich waren geland en vervolgens met een taxi waren weg gereden, verklaarde de directeur van de VVV van Gstaad, Paul Valentin, ons gisteren telefonisch dat zij daar hun intrek in een chalet hadden ge nomen. Vandaag moest hij erkennen met deze mededeling te voorbarig te zijn geweest. „Ik heb ze nog niet gezien. Ik weet niet of ze inderdaad zijn gearriveerd", zo liet hij ons van ochtend weten. Ernst«Ve situatie voor varkensmarkt De vrachtauto's met vlees, die sinds maandagavond langs de Belgisch- Franse grens hebben staan wachten op toelating in Frankrijk, keren terug. Het gaat om ongeveer zestig vrachtwagens met aanhangers met ongeveer 600 ton vlees. De situatie aan de Franse grens is wat onduidelijk. Vele vrachtwa genchauffeurs blijven nog hardnek kig wachten op betere tijden; hun wordt aangewakkerd door aller lei besprekingen met Franse autori teiten. De zaak is nog gecompliceerder ge worden doordat, na de sluiting van de Franse grens in verband met de heersende mond- en klauwzeer in ons land, met ingang van gisteren ook België de invoer van Nederlands vee en vlees heeft verboden. Belgi- en Franse douane-ambtenaren zijn bezig geweest met het opmaken van lijsten van wagens, die maan dagavond in België waren vóór het sluiten van de slagboom aan de Franse zijde. Volgens mededelingen van vleesexporteurs zou de ene Fran se instantie deze wagens nog wel willen toelaten, maar de andere liet. Gendarmes zouden gisteren getracht hebben de wagens weg te sturen Doordat Frankrijk, België en En geland hun grenzen hebben gesloten is voor de Nederlandse varkensmarkt een ernstige situatie ontstaan. Be stuursleden van net Produktschap voor Vee en Vlees hebben heftige kritiek geuit op Frankrijk dat zijn grenzen zonder het plegen van voor overleg en zonder waarschuwing piot- WEERBERICHT Zelfde temperatuur Het KNMI in De Bil* verwacht van heden- tot morgenavond: Halj tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.54 uur Maan op: 10.34 uur; onder: 19.47 uur Hoogwater te Katwijk om 5.02 en 17.12 uur, laagwater om 0.56 en 13.13 uur. seling heeft gesloten. Daardoor wa ren vele vleeswagens al op weg naar Frankrijk. Het bedrijfsleven is door deze si tuatie zeer onaangenaam getroffen. Het wegvallen van de export naar Frankrijk heeft alleen al deze week een paar miljoen gulden gekost. De varkensprijzen zijn de afgelo pen vier weken gedaald met 20 cent per kg. De noteringen liggen deze week (9 tot 14 januari) op f 2.90 tot f 2.94. Het bestuur van het Produkt schap voor Vee en Vlees, dat gtste- in Utrecht vergaderde, is echter van oordeel dat „de grote klap" door de grenssluitingen nog moet komen. Zes leden van een groep Engelse parachutisten zweven hier boven de Afrikaanse woestijn, terwijl zij met een snelheid van 180 km per uur naar beneden sui zen. Vijf van hen zweven reeds hand in hand, terwijl de zesde op weg is om zich bij hen te voe gen. De foto werd op bijna dui zend meter hoogte gemaakt door een parachutist, wiens camera op zijn helm was gemonteerd. blikatie van het interim-rapport van de commissie-Enschede (over het politiebeleid in Amsterdam) te zul len bevorderen. Het rapport, dat 600 pagina's beslaat, bevat echter een ju* a aantal vertrouwelijke bijlagen, die I 5"»™° _de *cht!.r|'J0",!™ houden met de positie van de poli tiemannen. „We moeten voorkomen, dat de politie liever een straatje om loopt dan pogingen doet de orde te herstohen". zei hij. Mr Struvcken «^f toe. dat er fouten zijn gemaakt. Hij wilde de tekortkomingen echter niet voor publikatie vatbaar zijn. de vele. botsingen, die er de laatste tijd tusen de politie en publiek heb- Minister Struycken waarschuwde I ben plaatsgehad. In de meeste ge- voor overdrijving bij het indienen vauen is er een uitgebreid en objec- van klachten. „Het mag geen nieuw j tief onderzoek ingesteld, waarbij ve- spelletje worden om de politie te ]e getuigen zijn gehoord. De moei- treiteren, het O.M. bezig te houden ijjfcheid is echter, dat de getuigen- en publiciteit te venverven" zei hij. verklaringen meestal tegenstrijdig „Wie er bewust op aanstuurt de po- zijn De minister wilde uit de ge- litie te provoceren, weet dat er klap- J maakte fouten echter lering trekken pen kunnen vallen en dat geweld voor de toekomst, pijn kan doen". I -fr De Concorde, het Brits-Franse toestel begint enige vorm te krij gen in de vliegtuigfabriek van Bristol. Ook in Frankrijk wordt aan dit project gewerkt. De eerste test-vluchten met de Concorde hoopt men in 1968 te maken. Het toestel zal ongeveer 60 miljoen gulden kosten. ZijIstra pessimistisch voor (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Zijlstra is niet optimistisch over de begro- ting-1968. „Op het eerste gezicht ziet het er niet fleurig uit", zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Zelfs als de regering geen nieuwe initiatieven onderneemt zullen er wat plannen moeten ivorden uitgesteld om te voorkomen, dat er weer nieuwe belastingen moeten worden ingevoerd, aldus de premier. Dr. Zijlstra deelde mee, dat hij zyn uiterste best doet om nog vóór de verkiezingen een soort ontwerp- daarbij baseren op een voortzetting van het beleid en het achterwege blijven van nieuwe beleidsinitiatie- Sectie wijst uit: Tilburger is gewelddadige dood gestorven Het is nu wel zeker dat de 63-jarige bouwvakarbeider J. van de Mierde uit Tilburg, een gewelddadige dood is gestorven. De sectieresultaten hebben aangetoond dat de beschadiging van de schedel uitsluitend het gevolg kan zijn van het met een hard voorwerp toebrengen van een aantal slagen. De politie is een uitgebreid onder zoek begonnen. Positieve aanwijzin gen in enige richting zijn er nog niet. De man werd niet beroofd. ven. De premier zei er van overtuigd te zjjn, dat men niet voor het vierde achtereenvolgende jaar belastingver zwaringen zal wensen. Verscheidene sprekers brachten gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën nog weer eens de onder gang van 't bankiershuis Teixeira de Mattos ter sprake. Prof. Witteveen (VVD) vroeg of dr. Zijlstra (tevens Financiën) wilde nagaan of het mo gelijk is om de risico's voor de spaarders te elimineren door een de posito-verzekering. Minister Zijlstra bleek daar echter tegen te zijn, om dat het aantal verzekerden te klein zal zijn. Een beter middel ter voor- boor Vng van risico's leek hem een verbetering van de wet toezicht kre dietwezen. Ook verwachtte hij wel iets van het beraad, dat de Neder landse Bankiersvereniging over dit onderwerp voert. In antwoord op een aantal kriti sche vragen uit de Kamer gaf de minister toe niet gelukkig te zijn met de overtekening van de jongste staatslening. „Als ik alles had gewe ten had ik de voorwaarden iets krap per gesteld. Maar je weet niet alles, de beurs reageert op zestienden", al dus dr. Zijlstra. De minister van Economi sche Zaken heeft gisteren aan de directie van Philips mede gedeeld, dat de regering heeft besloten te bevorderen, dat met ingang van 1 januari 1968 televisie-uitzendingen in kleu ren kunnen geschieden. Ge streefd wordt naar regelmatige uitzendingen van zes tot acht uur per week. Philips verzorgt in Eindhoven al geruime tijd op beperkte schaal ex perimentele kleurentelevisie uitzen dingen. De straal, waarop deze uit zendingen kunnen worden gevolgd, bedraagt dertig kilometer. Ongeveer honderd kleurentelevisieontvangers werden daarvoor geplaatst, in hoofd zaak bi; medewerkers van het bedrijf. De uitzendingen geschieden eenmaal per maand en zijn voornamelijk be doeld om de regie, de artiesten en technici der diverse omroepvereni gingen ervaring met dit medium te laten opdoen. Elk der omroepvereni gingen krijgt om toerbeurt de gele genheid in Eindhoven een program ma voor deze experimentele uitzen dingen te verzorgen. Hoewel de leiding van de N.T.S. het kabinetsbesluit over de invoering van kleurentelevisie nog niet officieel in haar bezit had en zij slechts nog of ficieus daarvan in kennis was ge steld, toonde zij zich toch zeer ver heugd over het besluit, waardoor het mogelijk wordt zich zonder overhaas ting op de kleurenuitzendingen voor te bereiden. Kleurenuitzendingen kunnen ook op de tot nu toe gebruikte tv-toestel len worden ontvangen, zii het in zwart-wit. Voor ontvangst in kleuren is een daarvoor geschikt toestel no dig. Nieuive regeling beruchte overweg bij Loenersloot (Van onze Utrechtse correspondent) De Porche-groep van de Rijkspolitie krjjgt het volledige beheer en de volle verantwoordelijkheid voor de treinpassage over rijksweg-2 bij Loenersloot. Voor elk van de vier goederentreinen, die per dag de autosnelweg UtrechtAmsterdam kruisen zal de bemanning van één van de witte surveillance-auto's bij de overweg zelf door middel van een daar in te richten schakelpost het nu automatisch werkende waarschuwingssysteem moeten inschakelen. Daardoor ontstaat de zekerheid, dat op het moment waarop de trein zal passeren een verantwoordelijke en deskundige politieman bekijkt of de omstan digheden het toelaten. Het ongeluk, dat dezer dagen twee mensen het leven heeft gekost en dat de climax vormde van een lange reeks kettingbotsingen, ont stond toen een goederentrein in een dichte mistbank de auto weg passeerde, een kwartier na dat de politie de overweg bij vol doende zicht was gepasseerd. Vindt bij de nieuwe regeling de po litie het weer te slecht om de trein zondermeer de met extra knipperlichten uitgevoerde over weg te laten passeren dan dient hij assistentie van andere surveil- ADVERTENTIE lance-auto's in te roepen. Zijn Porche-collega's zullen dan zor gen voor de nodige extra file-be veiliging door fakkels en knipper lichten. Oordeelt hij de toestand al te ge vaarlijk, dan schakelt hij het treinsysteem helemaal niet in en blijft de trein voor zijn onveilig signaal op enige afstand van de overweg staan wachten (als hij al niet eerder opgehouden is). Met dit systeem, waartoe gistermid dag is besloten, hoopt men op kor te termijn een afdoende overgangs regeling in het leven te roepen. Een definitieve oplossing vormt de inhoud van een door de minister van Verkeer en Waterstaat aan hangig gemaakte bespreking, die volgende week zal worden gehou den tussen o.a. rijkswater staat, spoorwegen en provincie. Met een viaduct, dat daarbij als beste oplossing naar voren ge bracht zal worden, is minstens drie, jaar gemoeid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER Deze week extra voordelig VERSE BRAADSTUKKEN. California tomatensoep uit blik verse worst bloemkool met kaassaus gespoten aardappelpuree hopjes- of koffievla (£)uc/ Qlü teuwo Z.M. heeft bewilliging ver- leend op het ontwerp i 1 akte, houdende vergrooting j van het maatschappelijk ka- pitaal der naamlooze ven- nootschap ,^eidsche Brand- i assurantie-maatschappij" gevestigd te Leiden, met f 100.000,—. Maandagavond heeft het l 1 Leidsche publiek belangstel- l ling betoond in het lot van een voormalig stadgenoot, die c 1 door omstandigheden rust j van een 50-jarige tooneel- dienst. De welwillendheid van 1 het tooneélgezelschap onder i directie van de heeren Boas en Judels vond ondersteu- j ring, ten voordeele van den heer E. van der Grijp. SCS<^<8<^<S<«OSoH^CSoH^K2S<^GiCSo

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1