mper - machtig spel van Vshkenazy in Joh. Brahms Zweedse automobilist grijpt moordenaar kunst Maar bleef zuiver urakter bewaard?.. LANGE KORTE BONT- ANTELS ERLAAGDE PRIJZEN M BONTHUIS PEPERZAK PUI 149-151 Zijn boek door dorp sterk aangevochten KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van Moedig optreden van jonge radiotechnicus Duizend werklozen in Hoog eveense mars Kostbaar Hebreeuws handschrift gevonden KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van WOENSDAG 11 JANUARI 19OT LETDSCH DAGBLAD PAGINA Concert Residentie-Orkest irerweldigend klankrijk, haast tè overweldigend althans de Stadsgehoorzaal was het spel van de virtuoos dimir Ashkenazy in zijn Brahmsvertolking met het Resi- ie-Orkest: het tweede pianoconcert overvloeiend van |ante thematische vondsten is op zichzelf al zwaar ge- dan dat het extra-luidruchtigheid kan verdragen. j Residentie-orkest herdenkt Schuriclit Het Residentie-Orkest zal de op zaterdag J.l. overleden dirigent Carl Schuricht vanavond herdenken. Voor het begin van het concert van de serie A in de Kurzaal te Schevenin- gen, zal het orkest onder leiding van Willem van Otterloo het Adagio uit de Symfonie nr. 3 van Anton Bruck ner spelen ter herinnering van Carl Schuricht. kenazy, winnaar van het Tsjai- yconcours 1962 in Moskou gewoon zijn in zalen van enor- fmetingen te spelen. Althans, p leek zyn spel volkomen af ge en in zijn verbazingwekkende svolumes wist hij ook het or- nee te slepen, zodat het tussen op een wedstrijd in vehemen- luidsexplosies uitliep, hetgeen en niet weg nam, dat men on- e diepe indruk kon komen van rbazingwekkende prestaties van 'ormidabele pianist, die met een >n verbazingwekkend gemak en volkomen beheersing van de ische moeilijkheden waaron- e beruchte octavenpassages veeleisende partituur van A tot der de knie had. h of hij met dit al het zuivere ter ervan weergafdaarover eker te redetwisten. de vereiste doorzichtigheid Ie verfijnde coloristische en rit- e contrasten, waaraan dit naar rmgeving door en door gerijpte rt zo rijk is, werd als gevolg e super-machtige aanpak en te genuanceerdheid ongetwy- ïlet bij voortduring recht ge- hetgeen te betreuren is, omdat nazy zonder enige tegenspraak „reuzen" van het huidige po- behoort, die met zijn fascine- toucher en bezielend élan tot tische wonderen in staat is. issen was de vertolking van hoogst begaafde musicus pur toch wel zodanig boeiend, dat stormachtige, langdurige en Iriftig gestemde ovaties opriep, n de temperamentvolle Ashke- het hem superieur volgende or- in dirigent Van Otterloo volop Jelen. Eén ding staat vast: had enazy dit concert in een grotere voorgedragen, dan zou zijn tns-interpretatie tot nog meer se bevrediging aanleiding heb- ■yegeven. PijP er redivivus pregnant tussenspel tot de p volgende overbekende „Klok"- >nie van Haydn weer eens de flitsende „Zes symfonische cpi- men" van de scherpzinnige Py- [daterend van 1928) te horen, nadrukkelijk de herinnering liens geniale persoonlijkheid op. >rgen niet meer dan vijf minu- ïijn in telegramstijl geschreven in kortstondige duur roepen zij onwillekeurig het woord „In de je- perking toont zich de meester" op. Pijper evolueerde destijds in luttele jaren tot een der meest geavanceerde Europese componisten, wiens dicipli- ne absoluut was. Pijpers oeuvre naar de huidige maatstaven echter alweer verouderd is in diverse pe rioden onder te verdelen: in deze Epigrammen toont hy zich nog van een gematigd „moderne" zijde, waar in cerebraliteit zich gedeeltelijk aan innerlijke bewogenheid paart. De verwerking der muzikale gegevens in deze tot hoogste exactheid opgevoer de fragmenten, waarvan de unieke instrumentatie op zichzelf al tot be wondering stemt, toont een merk waardige harmonische verbonden heid aan, welke men nauwelijks voor mogelijk zou houden. Het was in menig opzicht interes sant de kennismaking te hernieu- i, alleen al om het feit om te on derkennen, hoe Pijper toch wel een heeft gelegd voor veel, dat in de latere muzikale ontwikkeling zich ontplooide. Van Otterloo heeft deze Epigrammen met zuiver begrip voor de veelzeggende inhoud weergegeven en had ook het orkest de voor een juiste interpretatie nodige discipline weten op te leggen. Kostelijke Haydn Tenslotte de genoemde nog altijd in hoge mate levensvatbare en su bliem geconcipieerde Haydnssymfo- nie, haar naam ontlenend aan het „tik-takkende" tweede deel: door zichtig, fijnzinnig en levendig weer- ADVERTENTIE vILEG (korf) NU voor 'S-SKIN (lang) NU voor tSIANER PATTES, NU vanaf 595,- OPRUIMING en OPRUIMING tegen drastisch h 275,— 490,— BONTMUTSEN BONTHOEDJES STEEK AFGEPRIJSD. PROFITEER bij BEHEERST T VAK HAAG Tel. 070—604895 Wladimir Ashkenazy (Foto LD/Holvast) gegeven, waarbij de accuratesse van het Residentie-Orkest, dat in deze kostelijke partituur geen noot liet vallen, geprezen mocht worden. Het concert was geopend met een imposant gebracht en staande aan gehoord „Wilhelmus" in verband met Friese onderwijzer ontslagen: (Speciale berichtgeving) Een blijkbaar wat al te vrijmoedige roman waarin God wordt beschreven als iemand die zware shag rokend met de handen in de zakken door de hemel wandelt, kostte de Friese schrijver Trinus Riemersma zijn betrekking als onderwijzer aan de christelijke lagere school in Gauw. De verschillende ouders van kinderen, die in zijn klas zitten zijn slecht te spreken over de derde roman van deze schrijver, welke in de afgelopen herfst onder de titel „Minskrotten-rotminsken" (Mensratten-ratmen- sen) bij de uitgeverij Miedema en Co. te Leeuwarden is ver schenen. de huwelijksdag van Prinses Mar griet, gevolgd door een aan Duymaer van Twist herinnerende hartelijke uitroep van een der toehoorders, het „Leve de Koningin!", die misschien beter op deze avond gewijzigd had kunnen zijn in „Leve de Prinses". Intussen een sympathiek weder woord op deze majesteitelijke intro ductie van het vijfde abonnements concert, dat allen tevreden naar huis heeft doen gaan. Scholier gestikt in badkamer De 17-jarige Frans Duwaer. leer ling van het r.-k.-lyceum in Hilver sum is In de badkamer in de ouder lijke woning door verstikking om het leven gekomen. Door de gasgeiser was de zuurstof in de badkamer ge heel opgebruikt. De moeder van de jongen, na een uur ongerust gewor den, ging in de badkamer kijken. zy trof haar zoon levenloos aan. Toe diening van zuurstof en hartmassage baatten niet meer. ADVERTENTIE peek cloppenburg Door het moedige ingrijpen van een automobilist is de Zweedse po litie erin geslaagd gistermiddag de hand te leggen op één der beide in brekers, die betrokken waren by de moord op twee politiemannen en een nachtwaker in de nacht van zon dag op maandag j.l. De automobilist, een 30-jarige radiotechnicus, be schikte over een radio-ontvanger in zijn auto waarop hy eveneens de politieberichten kon ontvangen. Toen hij da nook in een der bui tenwijken van Stockholm het be richt hoorde dat er een oproep werd uitgezonden aan alle politiewagens om uit te kijken naar een oude Che vrolet en dezelfde wagen hem even later tegemoet reed, maakte hij rechtsomkeert en begon aan een achtervolging terwijl hij via een mo bilofoon om hulp verzocht. Na een wilde Jacht die dwars door het centrum van Stockholm voerde slaagde hij erin op een recht stuk weg de Chevrolet te passeren waar na hij een stopteken gaf en de Che vrolet aan de kant van de weg dwong. Toen de beide wagens stil stonden stapte hij uit en maakte de beide passagiers van de Chevrolet er op attent dat de bagageklep van de auto open stond en dat er verschei dene voorwerpen uit waren gevallen. Toen de beide jongemannen zich naar de achterzijde van de auto be gaven om te controleren of het in derdaad zo was, slaagde de automo- Voor de vrijdag in Hoogeveen te houden protestmars van werklozen worden ongeveer duizend deelne mers verwacht, voor het grootste deel uit het noorden van ons land. Een groep werklozen uit Heerlen in Lim burg heeft gezegd vrijdag naar Hoo- Deze ouders hebben aan het schoolbestuur bekend gemaakt dat zij hun kinderen van de christelijke school zullen nemen als de heer Rie mersma als onderwijzer wordt ge handhaafd. Kennelijk met enige te genzin zal het schoolbestuur aan de wens van de ouders om de schrij ver-onderwijzer te ontslaan, voldoen, maar wil de heer Riemersma in alle rust in de gelegenheid stelllen om eerst een andere betrekking te zoe ken. De heer Riemersma helpt zelf loyaal aan de ontwikkeling van deze kwestie mee. „By het christelijk onderwijs zal ik wel niet veel kans meer hebben", zo zegt hij. „Misschien kan ik bij het openbaar onderwijs terecht". De heer J. Ipma, voorzitter van het school bestuur, betreurt de gang van za ken. „De heer Riemersma is een pri ma onderwijzer, maar eigenlijk moest men zijn werk aan de school gescheiden houden van de boeken die hij schrijft". Ruiten ingesmeerd Maar het schoolbestuur kan zich indenken dat er aan deze boeken aanstoot wordt genomen. Hoe som mige inwoners van het dorp Gauw over het werk van de onderwijzer denken is tijdens de kerstvakantie al op een zeer onprettige wijze geble ken. Toen het gezin Riemersma tij dens deze vakantie afwezig was zijn de ruiten van de woning met mest ingesmeerd. Het is duidelijk dat ve len in het dorp in opstand komen tegen het literaire werk van de on derwijzer. Eigenlijk is het vreemd dat dat niet eerder is gebeurd. En kele jaren geleden debuteerde de heer Riemersma met de roman „Fa- bryk" (Fabriek), die als een nieuwe opmerkelijke verschijning in de Friese literatuur werd begroet en ook in de Nederlandse vertaling nogal werd geprezen. Zelfs op sexueel gebied was het zeer vrijmoedig en het christelijke nationaal Fries Dag blad plaatste zelfs een verklaring dat het een dergelijk boek niet wenste te bespreken. Ook zijn tweede ro man was niet minder openhartig, maar het derde boek kreeg tot re sultaat dat men hier tegen de heer Riemersma in opstand kwam. Hoe wel het boek in de afgelopen maan den veel verkocht is er in het dorp pas de aandacht op gevallen door radio-bespreking, waarin enkele gedeelten werden geciteerd. Een deel van de inwoners van Gauw neemt vooral aanstoot aan het gedeelte waarin het verongelukken van een meisje aan de klas van de heer Rie mersma wordt beschreven en waarin hij weergeeft hoe hij vloekend door het dorp fietste toen hij zich het on geluk realiseerde. Ook in andere ge deelten van het boek schrijft hij over God en godsdienst op een wijze die door een aantal inwoners van Gauw als spot wordt gevoeld. Verkeerd begrepen De heer Riemersma zegt zelf ech ter dat men hem verkeerd begrypt en dat hjj het recht heeft om te schrijven wat hij denkt. Toch kan hy zich de misverstanden over zjjn werk wel indenken. Eigenlyk had ik het verzet al eerder verwacht. „Het is misschien wel goed dat ik hier nu weg ga", zegt hy zelf. Doch er zyn in Gauw ook velen die deze gang van zaken betreuren, al voegen ze er voorzichtig aan toe: „HU had eigenlek niet zulke boeken moeten schrijven" Dr. Leon A. Feldman, hoogleraar aan de Rutgers Universiteit in New Brunswick (New Yersey), heeft door naarstig speur werk in bibliotheken in drie werelddelen een kostbaar en tot dusverre onbekend 14de eeuws werk van de Hebreeuwse ge leerde R. Nissim gevonden. Het handschrift behelst een interpre tatie van de Babylonische Talmoed- verhandeling Ketuboth, die gaat over het huwelijksrecht. Prof. Feldman, hoofd van de Rut- ger's faculteit voor de Hebreeuwse studies, begon zijn werk in Spanje. Vervolgens bezocht hy bibliotheken elders in West-Europa. Hij vond het handschrift tenslotte in de Sowjet- Unie. Het is thans te Jeruzalem in het Hebreeuws gepubliceerd. voorzien van voetnoten en opmerkingen van Feldman. Het handschrift is blijkbaar eens terechtgekomen in de verzameling van bardon David Günzburg, een 19de eeuwse verzamelaar, kenner van Oosterse talen, filosoof en hoofdre dacteur van de Russisch-Joodse en cyclopaedic. Na de verbanning van de Spaanse Joden werd het hand schrift vermoedelijk in 1492 uit Spanje gebracht. Het werd terugge vonden in de openbare Saltykov- Schedrin bibliotheek te Leningrad. geveen te komen om mee te demon streren, terwijl adhesiebetuigingen zijn binnengekomen o.m. uit Eelde, Arnhem en een aantal steden uit het westen van het land. Dit heeft de leider van de actie de heer C. Anneh medegedeeld. Het verbondsbestuur van het C.N.V. heeft zich gedistantiëerd van de demonstratie In de noordelijke provincies is bij velen de indruk ent- staan, dat het C.N.V. deze demon straties organiseert. Hoewel het be stuur alle begrip heeft voor de on gerustheid en de spanningen, die op deze wijze een uitweg zoeken, heeft het C.N.V. gemeend zijn leden te moeten ontraden aan de demonstra tie deel te nemen. Het verbondsbe stuur kan nl. geen enkele verant woordelijkheid aanvaarden voor de organisatie en het verloop van de betoging, die zonder enig overleg en buiten medeweten van het bestuur is georganiseerd. Overigens meent het bestuur van het C.N.V. dat er inderdaad grond is voor onbehagen over het beleid van de regering t.a.v. de werkloosheid. Met name in het noorden van het land neemt de werkloosheid een ver ontrustende omvang aan. Vooral de toestand in Drente, waar het werk loosheidscijfer eind december 1966 was gestegen tot 9,5 pet is een bron van ernstige bezorgdheid. Het be stuur van het C.N.V. meent echter dat aan die verontrusting beter op een andere manier uiting kan worden gegeven dan door middel van een demonstratie als in Hoogeveen zal worden gehouden. Op 5 januari j.l. begon de vul kaan Chaparrastique in de Mid- denamerikaanse staat El Salva dor dikke wolken as en rook uit te stoten. De activiteit van de 2130 meter hoge vulkaan duurt nog steeds voort. De inwoners van het nabijgelegen dorp San Miguel houden zich gereed voor over haast vertrek. bilist erin om de contactsleutel het het slot te rukken, waarop hy zich snel in zijn eigen auto verschanste. Via de mobilofoon ln zjjn wagen riep hy de hulp van de politie weer op. terwyi hy tevens door het ge opend raampje een gesprek met de bestuurder van de Chevrolet begon die nogal dreigend zyn sleuteltje te rug eiste. Na op deze manier enke le minuten onderhandeld te hebben met op de achtergrond het gehuil van de naderende sirenes, gaven de gezochten het op en verklaarden dat zy inderdaad degenen waren naar wie de politie zocht. Maar, zo ver klaarde de bestuurder van de ge zochte wagen, als privé-persoon heeft u geen recht ons zo te behan delen. Het volgende ogenblik waren de politie-auto's ter plaatse en om ringden het tweetal, die meteen op wapens gefouilleerd werden. Men vond echter niets. Het duo werd naar het politiebu reau in Handen gevoerd, op enkele tientallen kilometers van de plaats in de nacht van zondag op maandag de beide agenten en de nachtwaker door middel van enkele salvo's uit een machinepistool en naar nu is komen vast te staan een 9 millimeter F.N.-pistool om het leven werd gebracht. Kaljo Part. de man die de desperado's tot stilstand had gebracht, verklaarde ln een interview helemaal niet bang te zyn geweest. Ik heb er eerlijk ge zegd geen moment aan gedacht dat my wel eens hetzelfde zou kunnen overkomen als hun drie slachtoffers, zo verklaarde hy. Ze maakten welis waar een nerveuze Indruk en traden in het begin nogal dreigend op, maar toen het geluld van de sirenes tot op enkele honderden meters ge naderd was, gaven ze het maar op en hielden zich rustig tot de politie hier was. De gearresteerde, 22-jari ge Anders Holger Gelmar, die sterk verdacht wordt schuldig te zyn aan de moordpartij van zondagnacht heeft tot dusver alles ontkend, zyn medeplichtige in de Chevrolet was niet de tweede man die de politis nog zoekt. Op de in- en uitvalswegen van Stockholm zUn tientallen versperrin gen en barricades opgericht waarin agenten ln kogelvrije vesten met ma chinepistolen elke auto controleren en doorzoeken. Men houdt alle vlieg velden en grensovergangen in 't oog en heeft eveneens de politie in Osle en Kopenhagen verzocht om uit ts kijken naar de tweede man ln het drama, een 24-Jarige van vrte naam en signalement de politie bekend *Un. Men heeft kunnen constateren dat de bjj het drama gebruikts schietwapens gestolen zyn uit een wapenopslagplaats van het Zweedss leger. Gemiddeld verdwenen er pee Jaar ongeveer 300 schietwapens uit dergeiyke opslagplaatsen, die uit strategisch oogpunt her en der ln het land verspreid *Un. ADVERTENTIE peek cloppenburg Expositie „Vals en eclit" Van 15 januari tot m©i W61 wordt in de expositiezaal van het Konink lijke Penningkabinet in Den Haag ds expositie ..Vals en echt" gehouden. De verfijnde techniek maakt het tegenwoordig mogelijk imitaties van gezochte oude en moderne munten op de markt te brengen, die steeds moeiiyker van de originelen te on derscheiden zyn. De onrust die hiervan het gevolg is, was aanleiding een expositie samen te stellen van de talryke nabootsin gen die in de loop der eeuwen voor een groeiende kring van verzame laars zijn gemaakt, en van de me thoden die hierby werden en worden toegepast. De oudste dateren uit de tyd van de Renaissance toen de be langstelling voor antieke munten ge wekt werd. en het einde van de strijd tussen betere herkenningsme thoden en verbeterde techniek is nog niet ln zicht. TegehJk worden tentoongesteld een uitvoerig overzicht van de Neder landse munten geslagen sedert 1800 en een keuze uit de penningcollectie I lopend van de 16de tot de 20ste eeuw.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9