Hulshoff Leidse Stadsgehoorzaal politieke bijenkorf een Na de bruiloft bloemenroof in de Grote Kerk Uitslagen op de t.v. „Evalientje" kost Rotogravure 2000 EEG kan niet bestaan zonder bevredigende politieke onderbouw Lunapark op het Schuttersveld Politie maakt einde aan activiteiten van Leidse inbrekertjes De Natuurvriend doet mee aan de Leidato 11 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Op de avond van de verkiezingen kenburg en andere omliggende plaat sen worden zo snel mogelijk in de Stadsgehoorzaal bekend gemaakt. De Leidse Stadsgehoorzaal zal op woensdagavond 15 februari een grote politieke bijenkorf zijn. Het ligt namelijk in de iedoeling om het gehele gebouw te herscheppen in een ver- iezingscentrum, waar vrijwel alle bestaande politieke partijen [e stembusuitslagen goed zullen kunnen volgen en waar pro- ainente figuren uit het politieke leven commentaar zullen unnen geven op het resultaat van de verkiezingsstrijd. Aan leze politieke „happening" zullen in elk geval meewerken de ilaatselijke besturen van de P.v.d.A., de K.V.P., de V.V.D., de I.H.U., de A.R.P., de P.S.P., de Noodraad en D '66. In het kort komt het er op neer, at al deze politieke partijen op de erkiezingsavond ln alle zalen van et Breestraat-gebouw domicilie zul- kiezen. Elke groepering krijgt ier een eigen vertrek toegewezen, de verkiezingsuitslag rustig nder (partij)ogen kan worden ge De grote zaal evenwel wordt als café-restaurant, een neutraal" gebied, waar alle partij sden elkaar kunnen ontmoeten en iet elkaar in discussie kunnen tre- en. De stembusresultaten zullen vla e televisie-ontvangers, die overal in et gebouw geplaatst zullen worden, uldelljk zijn te volgen. De bezoekers unnen het NTS-programma dus op gemak in eigen politieke kring t wat neutraler, bij een kopje koffie f een biertje, in de grote zaal volgen. Interviews Een speciale cameraploeg zal, dank de belangeloze medewerking van ;n Leidse televisiefirma, vanuit een aarvoór in te richten studio in dit ebouw korte interviews uitzenden op ;n gesloten cirouit. Dit gebeurt op jden en punten, waarop het Bus- omse programma voor Leidenaars iet zo interessant is. De eigen uit- m dingen bieden vele mogelijkheden. accent daarbij komt te liggen op e resultaten uit Leiden of directe mgeving. De geïnterviewden zullen van politieke partijen zijn, kie- ers die dat niet zijn, maar wel poli- interesse hebben, en andere bezoekers. Zij allen krij- en alle gelegenheid hun reacties op Innenkomende uitslagen te geven. )aarnaast hebben de plaatselijke po- tieke partijen toegezegd zoveel mo elij k prominenten van hoofdbestuur f kamerfractie naar Leiden te ha- ;n. Dit allereerst om in eigen kring belichting en commentaar te geven, xaar ook om voor het Leidse „t.v.- him woord te doen. Zowel de NTS als de NRU hebben al belangstelling voor dit Leidse ex periment aan de dag gelegd. Als Lei den niet in het schakelprogramma van 15 februari kan worden opgeno men, dan zal de oorzaak daarvan een technische zijn, namelijk het ontbre ken van het materiaal om een straal verbinding tot stand te brengen. De radio zal in elk geval wel aandacht aan deze Leidse verkiezingsbijeen komst, waarschijnlijk gedurende een uur, schenken. Het op touw zetten van dit verkiezingsspektakel kan worden gezien als een poging om de kiezer wat meer bij het resultaat van Omgeving De uitslagen van Leiden zullen op avond met medewerking van hoofdstembureau in het Stadhuis spoedig mogelijk bekend worden «maakt. De Leidse kiezer zal dan iet resultaat van zijn eigen directe imgeving kunnen zien en toetsen aan le resultaten van elders. Ook de uit lagen van Leiderdorp, Oegstgeest, ^oorschoten, Katwijk, Rijnsburg, Val- JURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Thomas Johanmee Nicolaaa, zn van J. Smit en M. C. W. Sterke; Philip zn van H. G. P. de Knocke der Meulen en M. I. van Wijk; tonuela dr van W. G. Kraft en A. Staats; Monique, dr van A. Kroese- neljer en R. Schouten; Eric Woute- lus Maria, zn van A. van der Veer ■n M. J. Koek; Ronaldus Cornells Ma la zn van H. J. M. de Groot en C. K.van der Lans; Fransiscus Filtnous Jhrisboforus. zn van J. G. M. Büller n C. M. W. Peters: Petnonella Maria. van F J. van Nobelen en W A. Haas; Wllhelmlna Mèrta. dr van J. van Nobelen en W. A. de Ha as: Mareraretha Petrus Maria, van J. J. Koetewitn en J. J M. Edward Fred, zn van E. F der Tang en P. H. van Loenen OVERLEDEN: E. Camphulsen. 82 jaar. man; J. 3 Jaar, dochter; M. C. van 74 Jaar weduwe van W. L. Kooien; W. Heneen, 60 Jaar, man; A. K. Pijl, 57 Jaar, man (rectificatie). (Van onze Haagse correspondent) Tientallen Hagenaars zijn er gister middag na afloop van de huwe lijksplechtigheid in geslaagd de Sint Jacobskerk binnen te komen. Alhoewel het kerkbestuur aan slechts enkele buurtbewoners toe stemming had gegeven om de bloemversieringen in het gebouw te komen bekijken, drongen er zich in korte tijd meer dan honderd be langstellenden door het portaal. En by kijken bleef het niet. Vele be zoekers wilden namelijk een geuri ge herinnering aan de vorstelijke huwelijksdag meenemen en begon nen voor in de kerk rosé hyacinten uit de bloembakken te rukken en haalden takken seringen, anjers en tulpen uit de vazen. De plundering van bloemen begon na dat één der bloemisten, die de ver sieringen verwijderde, aan enkele bezoekers één bloem cadeau gaf. Verscheidene personen beschouw den deze geste als een vrijbrief om de kerk zo vlug mogelijk van de stijlvolle bloemversiering te ont doen en die mee naar huis te ne men. De hevig verontwaardigde secretaris van de kerkcommissie van de Sint Jacobskerk, majoor A. C. H. Geutjens, kon weinig uit richten omdat alle ordebewaarders inmiddels waren vertrokken en de bewaking voor de kerk was opge heven. Hij stelde zich bij de zetels van Prin ses Margriet en mr. Van Vollenho ven op, waar hier en daar al wat afgerukte blaadjes lagen, en liet de politie waarschuwen. Na enige tijd verschenen er slechts twee politie agenten, die er echter met behulp van al het nog aanwezige kerk- personeel ln slaagden de kerk in korte tijd te ontruimen. Daarna konden de bloemisten, leden van de Haagse Bloemist Patroons vereniging, die voor de kleurrijke versiering in de kerk met 15.000 bloemen hadden gezorgd, met hun werk doorgaan. De bloemen, die uit de kerk werden verwijderd, bracht men daarna naar een aantal Haag se ziekenhuizen en bejaarden inrichtingen. Behalve de nogal onverwachte bloe menroof in de Sint Jacobskerk was er gistermiddag weinig van brui- loftsdrukte sprake. Wafelverkopers deden slechte zaken en een uur na het vertrek van de stoet was er in de Haagse binnenstad niet meer Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde de heer J. P. A. v.d. Vin (cum laude) (Den Haag) en de heer J .J. v. Leeuwen (Den Haag). Wet op oadeaustelsel overtreden De Leidse uitgeverij N.V. Rotogra vure Is vandaag door de economische politierechter in Den Haag wegens overtreding van de wet op het ca deaustelsel tot f 2000.— boete veroor deeld. Het vonnis was conform de els van de officier van Justitie. De N.V. Rotogravure had als uit gever van het damesweekblad „Eva" een reclame-actie gevoerd, waarbij aan elke nieuwe kwartaal-abonnee een plasticpopje werd cadeau gege ven: „Evalientje", die door Jonge pop. penmoedertjes kan worden uit- en aangekleed met kleertjes, waarvoor „Eva" wekelijks een nieuw kinder patroon publiceert. Namens het weekblad had de Haagse advocaat, mr. J. V. Groeoe- veld, aangevoerd, dat de actie niet im strijd is met de wet omdat aan twee eisen is voldaan: er bestaat „con sumptieverwantschap" tussen het ca deau en het weekblad, althans met de knippatronenrubriek van dit blad, en op het cadeau is een duidelijk merkteken aangebracht van de gever, in de vorm van een stempel „Eva- lientje", op de rug van het popje. In het schriftelijke vonnis over woog de Haagse economische politie rechter, mr. Boas, dat er onvoldoende consumptieverwantschap bestaat tus sen het damesweekblad en het popje, omdat „Eva" een blad is met een algemene inhoud en een cadeau-ar tikel derhalve consumptieverwant moet zijn aan het blad in zijn alge meenheid en niet alleen publiek dan op een normale door- de-weekse middag. Ook gisteravond was het ln de binnenstad zeer rus tig. Geheel in strijd met de voor schriften hingen er 's avonds nog hier en daar de vlaggen uit. Tot slot zij nog meegedeeld, dat de deuren van de Stadsgehoorzaal van acht uur af geopend zullen blij ven tot de landelijke einduitslag be kend is. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marie-Louise Anne Bea trice, d.v. Dubois—Berger, Zoeter- woude; Maaike Birgitte, d.v. Liebert- Thingberg Thomsen, Hoofddorp; Lu cia Johanna, d.v. Meyling—De Vries. Amsterdam; Nicholas William Peter, z.v. CleegVan den Wall Bake, Ger- Rads Cross (Engeland). Overleden: P. C. L. Blom, ma, 78 jr., Joppe; M. van Dam, m., 63 jr., Den Haag; W. van Olm, m., 56 jr., Voorburg; D. Beek, m., 71 jr., Heem stede; G. van der KampKlippus, 78 jr., Soestdijk; W. N. van Straten, m.p 67 jr., Gorinchem; J. PaisDe Metz, Amsterdam; J. A. Rauwerdink, m., 62 jr., Arnhem; H. F. E. H.Kohl- brugge, m„ 63 jr., Zeist; J. C. C. L. VisserRijnen, 95 jr., Hilversum; J. C. de Jong—Savonje, 80 jr., Rotter dam. Verklaring van Spaak De EEG kan nog mislukken, aldus voormalige Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak in een rede, welke hij gisteren in Brus sel hield. Spaak gelooft niet, dat de EEG reeds op een punt is gekomen waar alle terugkeer onmogelijk is. Naar zijn mening kan de gemeen schappelijke markt van de Zes niet blijven bestaan als er geen bevredi gende politieke onderbouw komt. Tot nu toe hebben we onze buitenland se en militaire politiek binnen de NAVO bepaald, doch wat zal er ge beuren als de NAVO uiteenvalt? Over de toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG verklaarde Spaak, dat de vijf partners van Frankrijk moeten beletten dat En geland wordt behandeld, alsof het voor zijn fouten in het verleden moet boeten. Engeland moet een aanpas singsperiode krijgen, zoals Frankrijk zelf ook indertijd heeft gehad. Mijn ongerustheid is nog toegeno men, aldus Spaak, na de verklaring van de Franse minister Couve de Murville, dat het hier in wezen om een politiek vraagstuk gaat. De vijf moeten echter zo verstandig zijn al leen een Britse onderschrijving van het EEG-verdrag te eisen. Dat zal de Britten de gelegenheid bieden te tonen, dat ze betere Europeanen zijn dan de Fransen, die de regel inzake de meerderheidsbesluiten in de Europese ministerraad niet wensen na te leven. Men zal moeten voor komen, dat de Fransen bij onder handelingen met de Britten formele afschaffing van de meerderheidsre- gel verlangen, zo voegde hy hieraan toe. ADVERTENTIE 7VSPRO' nu-microfined' verdrijft uw pijn sneller! •micro fined- 'aspro' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname In uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO'* ■aueet fitf In zijn zitting van 9 februari 1965 besloot de raad aan het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Leiden tot wederopzeggens, doch voorlopig voor de duur van ten hoogste vyf jaren, toestemming te verlenen tot het organiseren van een Lunapark op het Schuttersveld, telkenjare ge durende drie achtereenvolgende, door het College te bepalen dagen, welke niet zouden mogen vallen in de Stille Week en niet op Eerste Paasdag of Eerste Pinksterdag. Ook op „stille zaterdag"? Tot dusverre werd dit Lunapark Jaariyks gehouden op tweede paasdag en gdeurende twee dagen daarna. Het WV-bestuur is ook dit jaar voornemens gedurende genoemde da gen een Lunapark te organiseren, Scholieren op verkeerde pad De Leidse politie heeft vier scholie- het bekrassen van twee auto's van ren uit deze stad, allen in de leeftyd van 13 t/m 17 jaar, aangehouden, die zich in de laatste maanden van 1966 en in de eerste week van het nieuwe jaar aan tal van Inbraken en diefstallen schuldig hebben gemaakt. De vier knapen, onder wie twee broers, hebben achtereenvolgens be kend een inbraak in een kantine in het Roomburgerpark, een inbraak in het theehuisje in de Leidse Hout, een inbraak in de vuurwerkfabriek, een inbraak in de kantine van Fluks, een inbraak in de kantine van DOCOS, een inbraak in het kantoor van een eierhandel, een inbraak in het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat en tweemaal een inbraak in een kan toor van Prov. Waterstaat. Voorts heeft het tweetal, dat zich ook in de buitengemeenten actief heeft be toond, de diefstal van twee brom fietsen bekend. De knapen hebben zich bovendien schuldig gemaakt aan vóór Pasen kan worden uitgebreid. De organisatoren zouden het Luna park op die dag dan van 14.0022 0(1 uur voor het publiek willen open stellen. Adressanten voeren als motief aan, dat openstelling van het Lunapark op paaszaterdag de deelname van kermisexplai tan ten bevordert., omdat alsdan aan de deelnemers geiyke ex ploitatie-mogelijkheden kunnen wor den geboden als in enkele andere V". Qonhpt Pollesre semeenten, waar geiyktijdig een tevens een toda-voor)a^f^? gericnw: dciuc „„„„ortiroiuiro yens wordt zodoende, rekening hou- nigeherziening van bevorderen dende met het veelal onbestendiger toestemming te *eer gedurende de paasdagen, het dat de tijdsduur v 7atArdae financiële risico voor de deelnemen- met eén dag en kermisexploitanten verminderd. Naar de mening van de grootst mo- geiyke meerderheid van het College behoeven tegen inwilliging van het verzoek geen overwegende bezwaren be bestaan. Indien de raad ln gelijke zin oor deelt. ware de toestemming voorlopig aan een termyn van drie Jaren te binden. Op grond van bovenstaande over wegingen legt de grootst mogelijke meerderheid van het College van B. en W. de raad het volgende voorstel ter goedkeuring voor: Met intrekking van znjn besluit van 9 februari 1965 aan het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Leiden, tot wederopzeggens, doch uiterlijk voor de duur van drie jaren, toestem ming te verlenen tot het organiseren van een Lunapark op het Schutters veld, telkenjare gedurende een pe riode van vier, telkens door B. en W. te bepalen, dagen, welke niet mogen vallen op Goede Vrijdag en op de daaraan voorafgaande dagen in de Stille Week en voorts niet op eerste paasdag of eerste pinksterdag. politiebeambten. Twee van de jongens, een 17-jarige 15-jarige, zijn gisteren gebracht naar Den Haag ter voorge leiding aan de officier van Justitie. ADVERTENTIE Alles over Top-form meubelen vertelt Hulshoff U bi) Uw bezoek aan haar showrooms Besprekingen Vorster-Jonathan De Zuidafrikaanse premier Vorster s gisteren besprekingen begonnen met Leaboea Jonathan, premier van het aangrenzende Lesotho, over het bevorderen van de vriendschappely- ke betrekkingen tussen de twee lan den. Het was de eerste by eenkomst van Vorster sedert hy premier werd met de leider van enig land en de eerste keer dat een premier van Zuid-Afrl- ka een ontmoeting heeft met een zwarte premier van een onafhanke lyk land in het zuiden van Afrika. Enkele dagen voordat hy verleden jaar september vermoord werd had premier Verwoerd 'n ontmoeting met Jonathan in Pretoria, maar toen was Lesotho, dat toen Basoetoland heette, nog niet onafhankelyk. Den Haag: Spul/hoek Kalvermarkt Rijswjjk: "In de Bogaard" Gisteravond hebben twee mu ziekkorpsen een muzikale rondwan deling gemaakt van half acht tot half negen door Oegstgeest. Door de on gunstige weersomstandigheden was de publieke belangstelling niet groot. In de marinekazerne „Erfprins" in Den Helder zullen vrydagmiddag om twee uur H. Heymans en ir. Con- standse uit Voorschoten, luitenants ter zee van speciale diensten der 3de klasse KMR, worden beëdigd. In de marinekazerne „Srfprins" in Den Helder zal vrydagmiddag om twee uur A. F, Holleman uit Wasse- aan I naar, luitenant ter zee van speciale een van de talrijke specifieke rubrie- diensten der derde klasse KMR, wor- ken. I den beëdigd. -"en mini-show De Leidse aquarium- en terrarium- houdersvereniging „De Natuur vriend" zal meewerken aan het welslagen van de Leidato '67, die van 2 tot 11 maart a.s. in de Stadsgehoorzaal zal worden gehou den. Het ligt in de bedoeling van „De Na tuurvriend" om hier een imitatie- grot te bouwen, waarin een mini- aquariumshow zal worden onder gebracht. Deze show omvat zes tro pische en drie zeewateraquaria, waarvoor in totaal ruim 2500 liter zoet- en zoutwater zal moeten worden aangedragen. Dit werd gisteravond op een in het Petruszaaltje gehouden by- eenkomst van „De Natuurvriend" meegedeeld door de heer H. Visser, Uit een studententehuis aan de Witte Singel in Leiden is gistermid dag een metalen geldkistje met twee spaarbankboekjes en een aantal be scheiden ontvreemd. Waarschyniyk is hier een insluiper aan het werk ge weest. lid van de voorlichtingscommissie. Op dezelfde avond hield de bonds- spreker W. A. Tomey een lezing (met kleurendia's) over „Aquarium- avonturen". Deken om de motor auto in brand Op de Ryn- en Schiekade in Leiden Is gisterochtend omstreeks half acht een personenauto in brand geraakt, omdat de eigenaar van de wagen by het starten van de motor vergeten was de deken, die hy een avond te voren in verband met d: vorst er om heen had gelegd, weg te halen De brandweer heeft het vuur, dat door oververhitting ontstond, met een nevelspuit geblust. Amerikaanse actie tegen „ijzeren driehoek" Ongeveer 20.000 man Amerikaanse (roepen zijn een operatie begonnen op 50 km ten noorden van de Zuid- vietnamese hoofdstad met het doel een oerwoudgebied bekend als „IJze ren driehoek" van alle bewoners te ontdoen en deze naar nlenwe dor pen te evacueren. De „ijzeren drie hoek" moet zodanig „bewerkt" wor den, dat hij nimmer meer een ge schikt bolwek voor de Vietcong zal j kunnen worden. Vier dagen voordat de operatie, die zondag begon, een aanvang nam, hebben vliegtuigen de yzeren drie hoek reeds „week" gemaakt voor de huidige infanterie-aanval. Boven de bewoonde streken rondom de yzeren driehoek zyn meer dan 200.000 vlug schriften uitgeworpen met instruc ties aan de boeren aldaar om zich naar veiliger gebieden te begeven. Achter de Infanteristen aan komen bulldozers. Secretaris-generaal Thant van de VN. heeft gisteren op een pers conferentie in New York verklaard, dat de vrede in Vietnam geen stap dichterby kan komen zolang de Amerikanen Noord-Vletnam bhjven bombarderen. Maar als die bombar dementen onvoorwaardeiyk gestopt zouden worden, dan zou zich naar hy hoopte een ontwikkeling kunnen voltrekken, die via onderhandelingen tot een regeling van het geschil zou voeren. De kwestie-Zuid-Vietnam kan alleen maar geregeld worden door onderhandelingen tussen de V.S. en het Zuidvietnamese Bevrij- dingsfront, dat volgens Thant geen werktuig in de handen van Hanoi maar volkomen onafhankelyk was. Thant zed dat hy het niet eens was met de Amerikaanse regering over de betekenis van Zuid-Vietnam. In tegenstelling tot Washington was hy van mening dat Zuid-Vietnam niet van wezeniyke betekenis is voor de veiligheid en de belangen van het Westen. Hy geloofde dan ook niet dat, als Zuid-Vietnam communis tisch mocht worden, de rest van Zuidoost-Azië dit noodzakeiyk ook zou worden. museum Leids verrijkt met lijkbeeldje Soekamo: .Ik wist van niets In de schrifteiyke verantwoor ding die president Soekarno aan het Volkscongres heeft gezonden en die nu is gepubliceerd, zegt de president dat de communistische staatsgreep van 1965 voor hem „een volslagen verrassing" is geweest. Hy acht zich niet verantwoordeUjk voor de morele en economische neergang van land, „wy zouden moeten inzien dat het slechter worden van de economi sche toestand van een land en een volk niet van een man alleen af hangt, maar het gevolg ls van vele factoren en daden van de gehele re gering en het volk". De president vraagt hierby wie er verantwoorde lijk moet worden gesteld voor de zes moordaanslagen die op hem zyn ge pleegd. „God zy dank ben ik daaraan ontsnapt. Wanneer God my niet had behoed zou ik gedood zyn. Wanneer dat gebeurd was zou u dat ook een nationale tragedie genoemd heb ben". „Wanneer u over recht en rechtvaardigheid spreekt, vraag ik dat ook ik wettig en rechtvaardig word behandeld". Zoals het L.D. gisteren al meld de is de collectie Egyptische schatten van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden verrijkt met een lijkbeeldje van de Egyp tische koning Psoesennes I. Hier boven een foto van de recente aanwinst van het Leidse museum. (Foto LD/Holvast) Leids paar onwel door kolendamp Het heeft weinig gescheeld of een bejaard Leids echtpaar was gister middag door koolmonoxyde om het leven gekomen. In de woning van het echtpaar C. Bouwman in de Waldeck Pyrmont- straat ontstond nameiyk omstreeks kwart over twaalf kolendamp door dat de kachelpijp geheel met roest was gevuld. De heer Bouwman (82). die onwel was geworden, werd ter plaatse door de E.H.D. behandeld, z|jn vrouw (81) moest evenwel in het ziekenhuis wor den opgenomen. De brandweer heeft de kachel ver wijderd en de schoorsteen schoonge maakt. In de marinekazerne „Erfprins" in Den Helder zal vrijdag de heer A. Boogert uit Leiden worden be ëdigd tot luitenant ter zee van spe ciale diensten der 3e klasse K.M.R.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3