Toespraken tijdens déjeuner in paleis Waldo Frank-77 - overleden JOHNSON VELE ONTSLAGEN IN HET NOORDEN MET EEN ENKEL WOORD Belangrijker rol voor leken in R.K. Kerk PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 JANUARI 1 Vervolg van pag1 Het bruidspaar was er niet bij, toen gisteravond in Kasteel Oud- Wassenaar nog een feest voor belde families werd gegeven. Het was op reis gegaan kort na het déjeuner in Huis ten Bosch. Meteen na aankomst in het paleis was het voor de televi sie-camera's verschenen om een kort dankwoord uit te spreken. De Prin ses sprak van „een onvergetelijke tijd" en haar echtgenoot stemde daar volledig mee in. „Het is /oor mij een ongelooflijke vreugde ge weest de warmte te ondervinden, die men jou toedraagt", zei hij half tot de kijkers, half tot zijn bruid. Prins Bernhard sprak het jonge paar toe tijdens het déjeuner in Huis ten Bosch. Tot Pieter zei hij „Er zullen misschien nogal wat mensen zijn, die denken dat je door je hu welijk in een combinatie van para dijs en luilekkerland bent terechtge komen. Dat is verre van w^ar. Je staat nog aan het begin van je car rière. Voor het vinden van je weg in de toekomst zal je huwelijk eigen lijk enigszins een handicap zijn bij het scheppen van een eigen arbeids sfeer, die past bij je aanleg en capa citeiten en die je werk moet geven, dat zowel nuttig is als jezelf bevre digt. Voor en zuivere keuze zullen de „faciliteiten" en de bekendheid, die je door je huwelijk hebt gekre gen eerder remmend dan bevorde rend werken". Margriet sprak de Prins weer aan als „pietie", het naampje, dat hij haar vroeger heeft gegeven. Hij wees op de speciale plaats, die zij steeds in het gezin heeft Ingenomen. Tussen haar, haar twee oudere zusters en haar jongere zusje was een tamelijk groot leeftijdsverschil. „Je hebt die speling van het noodlot altijd moe dig aanvaard. Ik zie je nog voor me als parmantige kleuter, rustig en ge concentreerd alleen spelend in dat grote huis, in een wereldje van je zelf. Ik heb Je vaak in stilte bewon derd. Ik geloof, dat de noodzaak veel alleen te hebben moeten doen een onuitwisbaar stempel op je persoon lijkheid heeft gezet. Het heeft Je zelfstandig gemaakt en vastbesloten de door Jou als juist geziene weg te blijven volgen. Hetgeen overigens ook wel een familie-eigenschap kan wor den genoemd. Maar vergeet niet, je bent nu niet meer alleen. Je kunt met een gerust hart aan Pieter heel veel overlaten. En bedenk daarbij wel, dat w^j mannen per slot van rekening heel graag veel dingen zelf standig doen". Pieter van Vollenhoven dankte in een korte toespraak zijn schoon ouders en ouders, wat zij voor zijn vrouw en hem hadden gedaan. Hij hoopte het vertrouwen, dat de Ko ningin en Prins in hem stellen nooit te zullen teleurstellen. Tot zijn ouders zei hij onder meer: „Dat ouders een kostbaar bezit van kinde ren zjjn hebt u mjj doen beseffen". Het Koninklijk Paar heeft in een mededeling bedankt voor de geluk wensen, welke het vain talrijke zij den mocht ontvangen. „Wij willen langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven van ganser harte danken voor hun blijken van warme belangstelling en sympathie". Roesjats vlucht misschien gevolg van spionage De Sowjet-Russische circusdirec teur Eduard Roesjat, die het afge lopen weekeinde om politiek asiel in West-Duitsland verzocht, (hij werd in een eerder bericht ten onrechte als „pikeur" aangeduid) is door de Amerikaanse geheime dienst in vei ligheid gebracht. Roesjat vertoeft op het ogenblik „ergens" in de bonds republiek. Zfjn verblijfplaats wordt geheim gehouden, omdat hij zich be dreigd voelt. Roesjat, de tweede man van het Moskovietische staatscircus, dat sinds september op tournee door West-Duitsland is, verliet zijn land genoten in Neurenberg, waar het cir cus nog een aantal voorstellingen geeft alvorens eind deze maand naar de Sowjet-Unie terug te keren. Aanvankelijk leek het de vlucht van een materialistisch ingesteld man, die tegenover Westduitse en Ameri kaanse functionarissen verklaarde, dat de levensomstandigheden in het Westen hem zoveel beter voorkwa- Thans echter is de mogelijkheid opgedoken, dat Roesjat in een spionage-affaire verwikkeld was ge raakt. Voor wie en tegen wie? Het Westduitse ministerie van Binnen landse Zaken verklaarde gisteravond slechts, dat zijn zaak nog in onder zoek was en dat er in de eerst volgende dagen ook een beslissing over zijn verzoek om een verblijfs vergunning zou vallen. Intussen blijkt, dat Roesjat reeds bij zijn vlucht van het circusterrein in Neurenberg vergezeld werd door een onbekende, in wie sommige Duit se kranten nu een agent van de Amerikaanse veiligheidsdienst ver moeden. De Amerikanen hebben ook hem laten onderduiken Van de zijde van het staatscircus worden overigens pogingen in het werk gesteld Roesjat te bewegen van zijn stap terug te komen. „Wanneer hij alsnog zijn verstand terug krijgt, behoeft hij geen enkele repressaille- maatregel te vrezen" aldus de woordvoerder van het circus, dat zijn voorstellingen overigens niet heeft Minister-president Zijlstra heeft gisteravond voor de televisie een ge lukwens uitgesproken. Hij wees daar in het kort ook nog op de staat kundige betekenis van het huwelijk. Wij mogen de wijsheid van onze grondwet prijzen, die ook voor de i toekomst waakt tegen het ont breken van opvolgers uit het stam huis der Oranjes op de Nederlandse troon", aldus prof. Zijlstra. „Het is heden een blijde dag voor de koninklijke familie en daarom ook blijde dag voor het Nederlandse volk. Wij wensen het bruidspaar en de wederzijdse familie, in het bijzon der onze Koningin en Prins Bern hard, van harte geluk. Voorspoed en zegen mogen deel zijn van het jonge paar. Wfj hopen, dat een diepe en innige liefde hen samen zal binden oor- en tegenspoed, in lief en leed". Anti-rookcursus in Akkriuii De rokers van sigaretten, siga ren en pijp kunnen binnenkort terecht in de Friese plaats Ak- kruni voor een anti-rook-cursus. De anti-rooklessen zullen door de arts dr. A. Terpstra worden gege ven in samenwerking met de ge meentelijke gezondheidscommis sie van de gemeente Utingeradeel. Men wil de eerste cursus begin nen met twintig deelnemers. De heer Terpstra heeft zich bereid verklaard de cursus te geven om dat het steeds toenemende aan tal gevallen van longkanker hem verbijstert en hij de lessen als een preventieve maatregel be schouwt. Waldo Frank, een Amerikaanse schrijver die in het buitenland meer geëerd werd dan in de Ver. Staten, x een ziekbed van vele maanden in de ouderdom van 77 jaar in een verpleeghuis in New York overleden. Frank, romanschrijver en criticus, werd een literaire ambassadeur in Latijns Amerika genoemd. Vaak gaf hij uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat zijn landgenoten blijk baar minder waardering hadden zfjn werk dan de lezers ten zui den van de grens. Franks bekendste werken waren de romans „The death and birth of David Markand" (1934) en „The brigegroom cometh" (1938). Orgelmuziek voor iedereen In afwijking met de voorafgaande jaren zullen er ook door het „Comi té Kerkconcerten" gedurende de win termaanden orgelconcerten worden gegeven op het prachtige orgel van de Mozes en Aaronkerk op het Wa- terlooplein te Amsterdam. Teneinde zoveel mogelijk muziek liefhebbers in de gelegenheid te stel len deze concerten te bezoeken, zul len deze worden gehouden op zon dagmiddagen van 3 uur tot plm De toegang voor de concerten is GRATIS, zodat nu ook ouders met kinderen in de gelegenheid worden gesteld deze te beluisteren. Slechts zal een programma (niet verplicht) ten verkoop worden aangeboden, ter wijl aan de uitgang een collecte wordt gehouden voor de gemaakte kosten. De kerk is verwarmd. Boven dien zal organist FEIKE ASMA ver schillende verzoeknummers uitvoe- Oecumenisch huwelijk in Amsterdam Kapelaan J. J. Poel van de St. Ag- nesparochie in Amsterdam en de ge reformeerde predikant J. J. Beuken kamp hebben vandaag een oecume nische huwelijksdienst in Amster dam geleid. Kapelaan Poel had de instemming gekregen van het bis dom Haarlem om in de English Re formed Church op het Begijnhof in Amsterdam het huwelijk in te zege nen van mej. M. G. Bushoff (gere formeerd) uit Amsterdam en de heer W. E. Wiegand (rooms-katholiek) uit Ouderkerk aan de Amstel. De dienst was opgesteld in overleg met het bruidspaar en de wederzijdse familie en was grotendeels ontleend aan een tekst, samengesteld door de werkgroep volkstaalliturgie in Am sterdam. Na het welkomstwoord door kapelaan Poel sprak de predikant een gebed uit. Vervolgens las hij uit Paulus' Korinthe-brief en uit het evangelie van Matheus. De predika tie werd door ds. Beukenkamp ge houden. De huwelijksbevestiging en inzegening geschiedde door kapelaan Poel. De dienst werd besloten met gebeden, gezamenlijk uitgesproken door kapelaan en predikant, en met de aanbieding van de bijbel door de kapelaan. Het echtpaar heeft be loofd eventuele kinderen op te voe- Beraad over pastoraal concilie Ongeveer veertig grote r.katholieke organisaties hebben gehoor gegeven aan de oproep van het secretariaat van het pastoraal concilie om zich uit te spreken over de vraag op wel ke manier zij het best hun visies en inbreng konden geven bij de vraagstukken, die in het pastoraal concilie aan de orde behoren te ko- Na een volledige uiteenzetting van de bedoelingen en de mogelijkheid tot samenwerking inzake de bijdrage van de r.katholieke organisaties gin gen de deelnemers dinsdag in vier groepen in beraad. De vergadering leidde vooral tot de constatering, dat de confessionaliteit een dringend punt van beraad be hoort te zijn, naast huwelijk en de verhouding van de r.-katholiek tot de moderne maatschappij. De groep voor sociale vraagstukken wees op de rapporten, die bij het conciliesecreta riaat reeds ingediend zijn. Het NKV vraagt aandacht te besteden aan de confessionaliteit, aan het gesprek met de atheïsten en aan de medezeggen schap. Het bedrijfsapostolaat vraagt aandacht voor de verantwoordelijk heid der kerk in het industriële le ven, terwijl de vrouwenorganisaties haar voorkeur richten op huwelijk en godsdienstig leven in eigen milieu. De tweede groep, die zich bezighoudt met vraagstukken van geestelijke vorming, gaf als haar voorkeur het reeds ingediende rapport van de schoolraad. Deze groep stelt voorts als noodzakelijke voorwaarde voor verdere acties van de organisaties onderling, dat de verenigingen die zich met geestelijke vorming bezig houden elkaar nader zullen vinden. Vervolg vau pag. 1 President Johnson zei voorts in de State of the Union dat voor de eco nomie in 1966 de grootste teleurstel ling was de uitzonderlijke stijging van de rentevoet en de verkleining van de kredietmogelijkheden. De fe derale leenbank zal een miljard dol lar extra ter beschikking stellen en de rentevoet voor leningen van zes tot 5 3/4 procent verlagen. Hij zei al het mogelijke te zullen doen dc rentevoet in de V.S. te verlagen. Op het bi/nnenlaodse front stelde de president voor: grotere uitgaven voor de sociale zekerheid, een uitgebreid program tot bestrijding van de misdaad, maatregelen tegen de luchtverontreiniging, betere behui zing, voldoende gelden voor het regeringsprogram voor modelsteden, verdere bestrijding van de ras sendiscriminatie en een eerlij ker dienstplichtstelsel. Hij vroeg het Congres om aanvaarding van het wetsontwerp inzake de handel tus sen Oost en West. Hij stelde verder voor het aftappen van telefoonge sprekken te verbieden, uitgezonderd in gevallen waarin de veiligheid van het land op het spel staat en dan nog met de strengste garantie-- bepalingen dat er geen verkeerd ge bruik zou worden gemaakt. Johnson merkte verder op dat de betrekkingen met de Sowjet-Unie en Oost-Europa in een overgangs stadium verkeren. De NAVO aal een geïntegreerd ge meenschappelijk defensiestelsel blij ven, maar „wij moeten ook uitkijken naar de tijd waarin grotere veilig heid kan worden bereikt door be wapeningscontrole en ontwapening en andere vormen van praktische akkoorden". (Van onze Groningse correspondent) De rijwlelfabniek Veeno in Be- dum heeft haar personeel dat nog uit 28 man bestaat, ontslag aange zegd. De directeur deelde mee dat men zich hiertoe genoodzaakt heeft gezien wegens gebrek aan geld. „Met onze orderportefeuille is het goed en ook de vooruitzichten °P nieuwe or ders zijn goed. Er is alleen geen geld om de zaak draaiende te houden". Het personeel heeft het ontslag niet aanvaard. Daarom zal de ont slagkwestie via het gewestelijk ar beidsbureau worden geregeld. Op 27 Januari zal voor de rechtbank in Groningen een verzoek om surcéance van betaling in behandeling worden genomen. Veertig personen in Coevorden zyn het slachtoffer geworden van het, inkrimpen van de personeelstaf in drie industriële bedrijven in deze in dustriekern. Bij de N.V. Wagenbouw zijn 15 man overcompleet en bij de Koevorder Emailleerfabriek Kef heeft men aan 9 personen ontslag aange zegd als gevolg van het uitblijven van voldoende orders Tyvesoles in Groningen zal het bedrijf waar banden worden verzoold, volgende week sluiten. Dat betekent ontslag voor 15 man. Met het per soneel is een afvloeiingsregeling ge troffen. De N.V. Groninger Steenfabrieken in RuLscherbrug zal haar bedrijf, waar metselsteen wordt geproduceerd, sluiten. Zowel het gewestelijk ar beidsbureau in Groningen alsmede de vakorganisaties hebben overleg ge pleegd over de betrokken 22 werkne mers om ze elders te werk te stellen. De N.V. Bruyn de Jong, machi nefabriek dessin- en graveerindustrie in Ede heeft veertien personeelsleden van de 125 ontslag aangezegd. In een communiqué zegt de directie, dat het bedrijf zich al sinds medio 1966, in toenemende mate voor moeilijkheden geplaatst ziet by het verkrijgen van voldoende opdrachten. Met de werk nemersorganisaties is overeenstem ming bereikt over de voorwaarden die bij deze ontslagen zullen gelden. Bij de koninklijke weverij v.h, Meijerink en Zonen N.V. in Winters wijk zullen binnenkort met inacht- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Amersfoort ivac. A. O. Zijlstra) (toez.) A. J. Jorissen, jeugdpredikant te Utrecht; naar Rijswijk (Geld.) R. Das te Ovezande- Driewegen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dokkum (5e pred.pl.) en voor Alphen a. d. Rijn-Noord J. Goldschmeding te Dussen (N.-B.); voor Monnikendam J. de Waard te Oostvoorne. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Den Haag-Zuid L. Huis man te Vlaardingen en A. W. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. BINNENLAND Felle brand in Zaandam Een felle uitslaande brand heeft de af gelopen nacht het twee verdiepingen hoge winkelpand met showroom van woninginrichting Eyer N.V. in de Westzijde in Zaandam volko men verwoest. De schade wordt op tenminste één miljoen geschat. De onderneming is verzekerd. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Oudejaarsvierder cel in De po litierechter in Groningen heeft een 19-jarige stoffeerder uit Groningen wegens brandstichting veroordeeld tot 28 dagen gevangenisstraf, waar van 18 dagen voorwaardelijk. Ver dachte nam deel aan de oudejaars avondrelletjes in Groningen en stak een tijdschriftenbox van het Rode Kruis in brand. Hij had voorts een aandeel in het gooien van planken over de weg en baldadigheden tegen automobilisten. Setter zoogt leeuwtjes Een Ier se setter van de heer K. P. Bos uit Middelstum is gisteren de tweede moeder geworden van twee pas geboren leeuwtjes in het Noorder Dierenpark in Emmen. De leeuwtjes werden door de 6-jarige Erna ter wereld gebracht, maar deze be kommerde zich niet om haar kinde ren. De directeur van het dierenpark de heer W. S. J. Oosting, vertelde ons, dat de telefoon bij hem thuis na een oproep voor een zogende hond via de RONA, NCRV en AVRO rood gloeiend heeft gestaan. Uiteindelijk heeft de heer Oosting uit meer dan twintig aanbiedingen zijn keus laten vallen op de Ierse setter van de fa milie Bos uit Middelstum. BUITENLAND Corsicaan in arrest De Franse politie schat dat de Corsicaan Paul Mondolini, die ervan wordt beschul digd de leider te zijn van een van de grootste organisaties voor de handel in verdovende middelen ter wereld, tien ton pure heroïne naar de Verenigde Staten heeft gesmokkeld. De vijftigjarige Mondolini wendde maandag verbazing voor toen de po litie hem de handboeien aandeed bij zijn aankomst op het vliegveld van jaar gekost om hem te kunnen ar resteren nadat hy door in Mexico gearresteerden medeplichtigen was verraden. Hij is twee jaar lang ge schaduwd door rechercheurs, ver momd als huisschilders, postbodes en priesters. Adjudant van prins Charles Een niet adellijke Engelsman is be noemd tot eerste adjudant van de 18-jarige kroonprins Charles. Eska derleider Daivid Chesketts (36), een officier van de Koninklijke lucht macht, wordt de eerste adjudant van prins Charles, die geen eigen hofhouding had. Checketts heeft een openbaar gymnasium in Dorset bezocht dat niet tot de kostscholen voor de Engelse aristocratie wordt gerekend. In vrijheid gesteld Ter gelegen heid van „Aid-el-Fitr", het feest dat het einde van de mohammedaanse vastenmaand Ramadan markeert, zijn er in Algerije 96 politieke gevan genen voorlopig in vrijheid gesteld. Onder hen bevinden zich ongeveer 30 Algerijnen die sinds het najaar van 1965 vastgezeten hebben omdat zij lid waren van oppositiegroepen. Luxemburg schaft dienstplicht af Luxemburg, dat 1800 dienstplich tigen en vijfhonderd vrijwilligers in NAVO-verband heeft, zal de diens plicht afschaffen. Dit heeft premier Werner gisteren in het parlement be kendgemaakt. Luxemburg zal met de NAVO over de toekomst van zijn strijdmacht gaan praten. Het denkt aan achthonderd beroepsmilitairen. Gaullistische oppositiepartij Een groep afvallige gaullisten heeft besloten een nieuwe partij te vor men, die oppositie tegen president De Gaulle gaat voeren. De nieuwe groep zal „Nationaal Centrum voor de Vijfde Republiek" worden genoemd en wil een oplossing geven voor het dilemma van een „onderdanige ge disciplineerde meerderheid en een ver deelde nutteloze oppositie". Af gevaardigde Draillard deelde gisteren mee, dat hij 69 kandidaten bereid heeft gevonden aan de campagne voor de komende verkiezingen mee te doen. Hij hoopt dit aantal te vergro ten tot 75. De Kamer van Afge- ■vnardicrden telt 497 zetels neming van de voorgeschreven op zeggingstermijn 15 werknemers wor den ontslagen. Bovendien heeft de directie voor 86 van haar werkne mers, onder wie 41 vrouwelijke ar beidskrachten, een vergunning aan gevraagd om voor tenminste tien we. ken de werktijden met een derde te verkorten. De bij het NW aangesloten Ne derlandse Bond van Vervoerperso neel heeft het faillissement aange vraagd van de Amsterdamse rederij P. van Rijk en Zoon, die verzuimd heeft negen personeelsleden over de cember te batalen. Op 29 december ontving dit personeel de mededeling, dat het zich met ingang van die dag als ontslagen diende te beschouwen., aangezien er geen gelden voorhanden waren voor het betalen van lonen, vergoedingen en door kapiteins voor geschoten onkosten over december. ADVERTENTIE PamP°breeM de kracht van een verkoudheid MM bij Vader, Moeder en Kind. ■na TIENTJE PER KERKDIENST Voor gediplomeerde organisten is :n honorarium van tien gulden per kerkdienst ruim voldoende. Dit is in de Geref. Kerken het standpunt van het bestuur van het landelijk verbond van commissies van beheer. Op verzoek van de Geref. organis tenvereniging heeft dit bestuur zich uitgesproken over de honorering van organisten. Men concludeerde onder andere dat het genoemde hono rarium alleen gegeven dient te wor den aan organisten, die op zijn minst het praktijkdiploma van de Geref. organistenvereniging bezitten. Nog niet gediplomeerde organisten moet een vergoeding in studiekosten etc. gegeven worden. Geref. werelddiakonaat ontving f 2,7 miljoen Het werelddiakonaat van de Geref. Kerken boekte vorig jaar rond 2,7 miljoen gulden aan ontvangsten uit de 832 plaatselijke Geref. Kerken in ons land en aan particuliere giften. Dit is ongeveer 900.000 gulden meer dan in 1965. Vrijwel al dit geld heeft reeds een bestemming. Grote bedragen gingen voor diakonaal werk naar Indone sië voor opbouwwerk naar Pakistan en voor hulpverlening naar de door aardbevingen getroffen gebieden van Turkije. Hier werden onder an dere 90 eenvoudige woningen ge bouwd. Op het ogenblik zijn twaalf medewerkers in dienst van het we relddiakonaat werkzaam in Azië en Afrika. De grote centrale inzameling voor het werelddiakonaat wordt dit jaar in vrijwel alle Nederlandse ker ken op zondag 5 februari gehouden. ADVERTENTIE ,eidóe WOENSDAG Koningskerk (bij-zaal)NCVB afd. Noord. Spr. ds. De Kleer over „Mijn reis op het hosplitaalkerkschlp De Hoop", 8 uur nam. Schouwburg:- K. en O. R'dams To neel „Madame Princesse", 8 uur nam; Stadsgehoorzaal (foyer): Nieuwjaars bijeenkomst Ver. voor Pedagogiek (af scheid dhr. M. G. H. den Haan), 8 AG Bevrijdingskerk (bovenzaal): NCVB, afd. Z.W. Spr. dhr. A. Kleft over „Crea tiviteit en persoonlij khelds vorm in g Breestraat 19: Zang- en bijbelavond. :pr. evangelisten Van der Schans en ran Arkel, 8 uur nam. Hogewoerd 175DienstVergaderlng an Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rest. Van der Heijden: I&raelisch Nationaal Verkeersbureau. Israëlavond, 15 uur nam. Stadhuis: Lelds Jongerenparlement, Pancratiusschool (Breestraat 66): Weefexposltle 10.30 uur voorm. 4.30 Stadsgehoorzaal: Concert: „De Stem des Volks en Jeugdkamerorkest Lelden, Schouwburg: K. en O. R'dams To neel „Madame Princesse", 8 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond 8 uur nam. Alphen aan den R(|n (Avifauna): Vebo-Leiden familieavond, 7.30 uur phis" speelt Olivia", 8 Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem: „Ecclesia", 8 uur nam. Pancratiusschool (Breestraat 66): Weefexposltle 10.30 uur voorm. 4.30 Rapenburg Tenster". Pilr Stadsgehoorzaal: LKK „Voor Allen". '-kwartet, 8 V"" "QT" uw (Steensc Spr. ds. H. Parrenimikwartet, Logegebouw S*eenschg a dagen zondag was", x>r beginners, 8 ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Smit Rönt gen Ontspanningsvereniging, 8 uur Rapenburg 10: Open Huls sociëteiten ,,'t Roefje" f Venster" Opening tentoonstelling Nancy Overveldt en Gljb Zaalberg, 4 ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur nam; openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur Predikanten en de economische situatie De generale deputaten voor kerk dl industrie van de Geref. Kerken hebben zich met een schrijven ge richt tot de plaatselijke kerkeraden. Zij vragen hierin de aandacht voor de sociaal-economische situatie in ons land. Er vallen ontslagen. Het overleg tussen werkgevers en werkne mers vertoont spanningen. De ker keraden worden verzocht in pre diking. gebed en pastorale zorg prediking, gebed en pastorale zorg hieraan bijzondere aandacht te ge ven. Wat thans op sociaal-eco nomisch gebied in ons land gebeurt, zal niet buiten het zicht der kerk mogen blijven. Allen, die hierbij be trokken zijn, moeten ervaren dat de kerk met hen in deze situatie mee leeft, aldus de deputaten. Paus Paulus heeft thans officieel de instelling bekend ge maakt van twee nieuwe Vaticaanse organen, dienende om de leken een belangrijker rol te doen spelen in de R.-K. Kerk en de honger in de wereld te bestrijden. documentatiecentrum zal stichten nnintppnatiniinalpiiom een actlcver ro1 Tan het half mil" UpiIIlcI llallUIlaalCIl jard r-katholieken der wereld in het nationaal niveau hun kerk te helpen De Paus benoemde de Canadese aartsbisschop van Quebec, de 61-ja- rige mgr. Roy, tot president van beide organen. Tot secretaris van het orgaan voor de leken. „Raad voor de lekenstand" genaamd, benoemde de Paus de Fran se prelaat mgr. Achille Glorieux. die terzijde zal worden gestaan door twee leken als ondersecretarissen, n.l. de Australische miss Rose Marie Goldie en de Pool Vyatsjeslav de Habitsj. Voor het tweede orgaan, de pause lijke commissie voor vrede en ge rechtigheid, benoemde de Paus een Amerikaanse priester, Joseph Gre- millon uit Alexandrië in Louisiana, tot secretaris. Beide organen waren door het Va ticaans concilie aanbevolen om de kerk te helpen het hoofd te bieden aan de toestanden in de moderne wereld. De instelling van beide organen is door de Paus aangekondigd op 23 de cember. De officiële bekendmaking was vervat in een pauselijk Moty Proprio van 6 januari, dat pas he den openbaar is gemaakt. In dit document wordt verklaard, dat de raad voor de lekenstand zal bevorderen, dat de leken een belang rijker rol gaan spelen in de kerk op nationaal en internationaal niveau, adviezen zal geven zowel aan de gees telijkheid als de leken, bestudering van vraagstukken die de lekenstand Wereldvrede De Paus zei, dat de commissie voor vrede en gerechtigheid tot taak hebben „het volk Gods te brengen tot het volle bewustzyn" var noodzakelijkheid, de ontwikkelings landen te helpen aan de armoede ,te ontsnappen en sociale rechtvaardig' heid te bevorderen in wereld omvat tende omvang. De commissie zal op deze proble men alsmede op de wereldvrede be trekking hebbende gegevens ve melen en documenteren en die g vens toegankelijk maken voor andere organisaties in de kerk, die in dezelfde richting werkzaam zyn alsmede streven naar coördinering van alle werkzaamheden van de kerk om een einde te maken aan de moede en de vrede te bevorderen. De organen voor de lekenstand tegen de armoede zullen elk twaalf leden tellen. Tot de leden van de commissie voor vrede en gerechtig heid zullen leken en priesters beho ren, de leden van de raad voor de lekenstand zullen allen leken zijn, Mej. Marga Klompé is één van de twaalf leden van de studiecommissie „Gerechtigheid en vrede" en mej. M. Vendrik die als contactpersoon tussen het landelijk centrum van de r,-katholieke actie in Nederland en het episcopaat optreedt is één der leden van de lekenraeri Ons Centrum (Hooigracht 84 zlnningsblj eenkomst Hum. Ve Spr. J. Cohen, 10.15 uur voorn Oude Rijn 5: Gem. voor oorsp Spr. evang. N Roefje". Film „Whisky Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zi Spr. dhr. J. Zijlstra 10 uur voot MAANDAG Dr. v. Voorthuyzenschool: K. irsus beeldt" lappen o.l.v. beeldende expressie in Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uu DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elektron: „De dfetec' Den Bu: sociëteltt „Ons i Dr. Van Voorthuyzenschool: vang K. en O.-cursus spreken -penbaar o.l.v. P. A. L. Biesfr Schelpenkade iouwfonds Ned. Gem Zijlsingel 2: Volle Evangelie-z 5pr. dhr. J. Zijlstra, 8 uur na BIOSCOPEN TRIANON: „The professionals Dagelijks 2.30, 7 Zondag 2.1-5, CAMERA: „The Knack' Dagelijks Zpndag 2.30, 4,45, 7 én 9.15 u STUDIO: „Persona", 18 Jaar, Dagelijks 2.30, 7"en ,9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 U' LUXOR: „Dc stem van het .1. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u REX„Het bloedrltueel van d bles". 18 Jaar; Dagelijks 2.30, 7 en .9.15, uur,. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 u LIDO: „Operatie Opium", 1 Dagelijks 2.30. 7 en .9.15 uur: Zondag 2.30, 4.45, 7 en1-9.15 u- TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur 1-5 uur LakenhalTentoonstelling U gen uit Prentenkabinet. Werkd 1 uur: 's zondags 1 4 uur na' 16 Januari). Legermuseum (Pesthuis laan uitzondering van zaterdag van (zondag 1-5 uur) RIJksmu ibeeld". Geopend dagelljl Tentoonstelling: „Ball, Geopenc". ,—17 •t). ...IJksmuseupi voor Volken Tentoonstelling van Japanse 1 van Kyösaï Dagelijks 10 .1 '8 Zondags 18 - 17 uur Rijksmuseum voor VoLkei aags 13-17 put Rijksmuseum voor de geecl der natuurwetenschappen: Da uu i zond 1-4 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar toonstelling werk van Oorinne 1 Heslenf eld ei} Wim Vaarzon Mo opend maandag t/h zaterdag voorm. 5 uur. (Tot en Januari), Avond- en nachtdienst der api Apotheek zijn de gehele week g Weekelndedlenst Leidse hu Tot zaterdagmiddag 12 uuj men de eigen huisarts te raa< Na zaterdagmiddag men voor spo foon 2 2 2 2 2. By geen gehoor van ai specialist (of diens waa op dokterstelefoon 22222. spoedgevallen diok HAAGS AGEND Joseph's Place, 22.30 uur, Kuituur Komedie: „Gesnobd". WOENSDAG 11 J ANllAf Kon. Schouwburg, 20.15 u neelgroep Theater: .Saint jöa WEERRAPPORTEI (Van hedenmorgen 7 ai Amsterdam motregen Den Helder gel1 bew Ypenburg motregen Vllssingen motregen Stockholm Kopenhagei i Aberdeen i Londen Brussel Luxemburg München licht oev Zürlch gek bpw Genève geh. bew Locarno onbewolk Wenen zwaar bet Innsbruck onbewolk Athene gen uew Barcelona geh bew HOEVEEL SNEEl LIGT ER Grlndelwald Gstaad Kanderstég

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2