Wout als Wagtmans genoemd ploegleider van Tourploeg LUSV gaat onverdroten verder met winnen Bespreking WOUT WAGTMANS GRAPPENMAKER Judoploeg naar Rusland LSG 2 KANSLOOS VOOR DE TITEL Alvaro Mejia schond openbare eerbaarheid Toch mee.. Toto-prognoses Michael Steinberg wint in Groningen Noviteiten op sportvakbeurs HIJ HEEFT ZELF HET STOF VAN DE TOUR IN DE BENEN Minder deelnemers Rallve Monte Carlo (Van onze sportredactie) Wout Wagtmans is voorgesteld als een mogelijke ploegleider van de Nederlandse nationale ploeg in de komende Tour de France. Dit opzienbarende nieuws werd gistermiddag bekend ge maakt door mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, nadat een eerste bespreking bad plaatsgevonden met de directeuren en ploegleiders van de drie grote Nederlandse merkenploegen: Televizier. Willem 2 en Ca- ballero. lijk overeenstemming", aldus de voor zitter van de sportcommissie. Een paar dagen later is Wagtmans in opdracht van de sportcommissie door Middelink gepolst en de oud- Tourrenner heeft toen medegedeeld bereid te zijn de functie te aanvaar den. Of Wagtmans geschikt zou zijn als ploegleider? „Hij heeft zelf het stof van de Tour in de benen, is pien ter en spreekt behoorlijk Frans", is de mening van de sportcommissie, die ook in de bespreking met de extra- sportieven deze vraag voorgelegd kreeg. Toen werd er door de voorzit ter geantwoord: „Pellenaars is ook eenmaal moeten beginnen Het Idee om Wagtmans als ploeg leider voor te stellen is, aldus mr Van Ballegoyen de Jong. ter sprake gekomen tijydens een enkele weken geleden in Breda gehouden bijeen komst met de drie A-renners. Jan Janssen, Jo de Roo en Gerben Kar stens, die de kern gaan vormen van de nationale ploeg. „Nadat wij de KNWU het standpunt hadden ingenomen dat het aantrekken van een der drie ploeg leiders van de bestaande merken tot een onzuivere situatie zou leiden, welke mening door het drietal ren ners werd gedeeld, zijn tal van na men genoemd. Maar tegen Je een was dit aan te voeren, tegen de an der weer wat anders. Toen tenslotte iemand mr. Van Ballegoyen de Jong dacht een an de renners Wagtmans noemde wj veertien dagen zullen de heren op nieuw rond de tafel gaan zitten om de draad weer op te vatten. Zoals mr. Van Ballegoyen de Jong zei ..Men gaat zich nu thuis op eigen front over de diverse problemen beraden". Tot die problemen beho ren ook de financiering van de ploeg (de Tourorganisatie wil alle reis- en verblijfkosten betalen zodat het gaat over extra-premies en materieel) en het benoemen van helpers zoals me- soigneurs. Positief Termijn MILITAIREN TEGEN PORTUGAL Het Nederlandse militaire elftal speelt morgen in het PSV-stadion in Eindhoven tegen Portugal in de eerste ronde van het toernooi om het internationale militaire voetbal kampioenschap. De tweede ontmoe ting is woensdag 25 januari op het eiland Madeira. In het Portugese elf tal zijn o.m. opgesteld Simoes van Benfica en Batista van Sporting Lis- De opstelling van het Nederlandse elftal luidt: doel: v. d. Wekken (Ex celsior): achter: Pijs (Haarlem), Hulshof (Ajax), Aty Graaumans (NAC), Van Egmond (Telstar): mid den: Jansen (Fefjenoord), Veenstra (Go Ahead); voor: Houwaart (ADO), Mulder Anderlecht)Klfjnjan (DFC) v. d. Kuylen (DFC). Reserves: Boersma (PSV>, Muhren (Volendam), v. d. Vall (Feijenoord) en Ab Graaumans (NAC). De wedstrijd wordt geleld door de Belgische scheidsrechter Robert Schaut. Intussen is volgens mr. Van Balle goyen de Jong de bespreking met de extra-sportieven „ons niet tegenge vallen". De instelling van de heren was positief en dat is al een verheu- onmiddel- j send punt". Over de mogelijkheid Wagtmans ploegleider hij„Dit sloeg niet direct positief aan. maar tegen het eind van de durende bespreking Het is overigens de bedoeling van de KNWU op zo kort mogelijke ter mijn tot definitieve afspraken te ko men omdat de sportcommissie van plan is de te benoemen ploegleider te betrekken in de samenstelling van de formatie. Men staat niet afwijzend tegenover de mogelijkheid om ook de drie A-renners daarbij te betrekken. De KNWU denkt voorts aan de mo gelijkheid om de Tour-ploegleider een aantal grote klassiekers te laten volgen, eventueel als gast van de ex- t.ra-sportieve merken. Overigens heb ben ook Willem 2 en Caballero in te genstelling tot vroegere uitspraken zich in principe bereid verklaard eventueel renners voor een nationale ploeg af te staan. Dat Nederland evenals België aan de Tourorganisatie zou vragen een maken zei tweede ploeg te mogen afvaardigen 'aarschynlijk. Want „dat is kwalitatief niet haalbaar", meent mr. Ook voor de hui dige wielergeneratie is de naam Wout Wagtmans een be grip. Daartoe heb ben zijn prestaties in de Jaren 1950 1961 de basis gelegd, maar ook de talloze verhalen over de grappenmaker Wagt mans hebben ertoe bijgedragen dat zijn naam niet licht ver geten zal worden. Wie was nu de mo gelijke toekomstige ploegleider in de Tour als renner? De ten ger gebouwde, op 10 november 1929 in Breda geboren Wagt mans werd na een voorspoedige ama teur tijd (in 1949 werd hij wegkampioen) in 1950 professional Al spoedig hadden zijn tegenstanders dóór welke capaciteiten er in deze pientere knaap schuilden. Zij leerden Wagtmans echter pas goed ken nen in de Tour van 1953, waarin hij twee etappes won en tenslotte de vijfde plaats in het eindklassement be zette. Deze beste Nederlandse prestatie zou pas in 1966 door Jan Janssen (tweede) verbeterd worden. Wagtmans werd een graag ge ziene gast in de grote wielerrondes. Maar hij was grillig. Het ene jaar schitterde zijn ster, een volgend jaar stapte hij voortijdig af. Ook in de ritten om de regenboogtruien speelde hij vaak een voor name rol. De rol trok hem in 1958 naar de baan. Hij werd nationaal stayer kampioen en derde in het wereldkampioenschap. In 1961 kwam het eind van zijn wielerloopbaan. Totaal onvoorbereid ging Woutje op nieuw naar de Tour de France, J '~~j niet. Dat was het slot. haalde wederom het einde De laatste dagen hebben zich 22 deelnemers uit de Rallye van Monte Carlo teruggetrokken. Hieronder be vindt zich de bekende Engelse Pat Moss—Carlssooi, enkele malen winna res van de dames-beker. Een andere bekende coureur, die zich terugtrok, is de Zweed Tom Trana. De organi satoren kunnen slechts gissen naar de redenen. Er blijven nu nog 213 deelnemers over in de Rallye van 120 tot Monte Carlo, die zaterdag i start gaat. tournee door Rusland maakt, selectiewedstrijden, die in O verveen werden gehouden, als volgt samenge steld. i Lichtgewicht: Theo Klein (Utrecht) en Anton Linskens (Roosendaal), halfmidden: Theo Jonkman (Deven- ter) en Jan van der Steen (Eindho ven). middengewicht: Martin Pogla- jen (Heerlen) en Jan Snijders (Eind- hoven), halfzwaar: Joop Gouwe- i leeuw (Delft) en Gerard Geesink Het Nederlands zaterdagelftal komt! (Utrecht)zwaargewicht: Anton Gee- op 20 mei in 's-Gravenzande uit tegen sink (Utrecht) en Wim Ruska (Am- het Belgische zaterdagteam. De wed-1 sterdam). Chef d'equipe is Jaap Nau- Zaterdagelftal speelt in 's-Gravenzande strijd wordt gesneeld in het kadei van het drielandentoernool Coupe Femand Ohanelle. ook Frankrijk deelneemt. ■elaerts d'Age, coach Tonny Wage naar, verzorger Koos Henneveld (Maassluis) en intern, scheidsrech ter Gé Koning (Amsterdam). dichter bij elkaar gekomen". Over 1 Van Ballegoyen de Jong. VOLLEYBALCOMPETITIE Dat De rustpauze tussen ..oud en nieuw maar t heeft LUSV niet het ritme doen ver- worden, liezen. Daarvan gaven de studenten gisteravond blijk in de militaire sporthal tegen Kangeroes 2. Zonder Petit op tournee met het Neder lands studentenorkest hR werd als aanvaller vervangen door spelverde- ler-allrounder Van der Berg, maar verder compleet met Van der Ven, Molhoek, Ruisch, Weise en De Leeuw, kreeg Kangeroes 2 geen kans om ook werkelijk gevaarlijk Competitip Leidse Schaakbond In de eerste klasse van de LSB- competitie heeft LSG II haar kansen op de titel vrijwel verspeeld door na de nederlaag tegen Leithen nu van Voorschoten I te verliezen. De eind stand was 5444. (Voor het komende weekeinde Willem 2—Sittardia DOS Sparta Go Ahead—MVV Feijenoord—DWS 1 Ajax—FC Twente 1 gvav-nac m i Fort. '54—Elinkwijk ■1 ADO—Xerxes 1 RCH-Holl. Sport 1 1 Vitesse—Alkmaar Den Bosch Cambuur Bi 1 VolendamNEC S I Voorschoten, dat al de leiding had, heeft door deze zege nu uitstekende j vooruitzichten op de titel. Philidor II lóf Leithen I (welke twee teams el kaar vanavond zullen ontmoeten) I zal de Voorschotenaren nog kunnen bedreigen. Alphen I, dat naar ver wachting van Philidor III won (voor lopig 54—24),' zal met twee punten achterstand èn een moeilijker pro gramma dan Voorschoten voor de boeg, wel nauwelijks titelaspiratles koesteren. In de tweede klasse A was het een gaan-en-komen aan de top. Na drie ronden had Boskoop I de leiding, maar door onjuiste invulling van het wedstrijdformulier in de wedstrijd Boskoop I—LSG IV vertoefden zij ten onrechte door. LSG IV kreeg uiteraard alsnog de winst toegewezen (46 i.p.v 6—4) en nam de leiding over van Boskoop I. In de vierde ronde .«chter benadrukte het vorig jaar gedegradeerde Bodegraven I zijn verlangen het verloren terrein te her winnen en versloeg LSG 4 met de duidelijke cijfers 7—3. Bodegraven heeft nu de leiding maar LSG IV en Boskoop T, dat deze ronde met 64—34 vajn Leiderdorp I won, zijn nog niet kansloos. In IIB maakte leider Noordwijk 1 geen fout door met 6—2 (voorlopig) van Philidor V te winnen Op 23 Ja nuari zal in deze klasse de belang rijke strijd Noordwijk I—Katwijk I plaatsvinden. In me had leider Revanche de CTOotste moeite met Voorschoten II Voorlopig is de stand hier 54 ten gunste van Revanche De enige hang- partil za hier dus de beslissing bren gen. Voorts verpletterde Leithen III met. de monstercijfers 944 het arme Valkenburg. erigens niet te w ft ten aan een manco aan aanvalskwalitei- ten van Kangeroes' tweede keuze, maar aan het verre van vlekkeloze stoppen van de service. De pass gaf de spelverdelers bij Kangeroes 2, Dreef en Van der Laan, vrijwel geen gelegenheid om de aanvallen behoor lijk te lanceren en LUSV, we schie- ven het reeds, kan momenteel alleen worden bedreigd door een sterk aan vallende ploeg. In de eerste set kon Kangeroes 2 nog tot 9—7 voor LUSV bijblijven, maar daarna stoomden de studenten door naar 147 en 158. De tweede set bood eenzelfde spelbeeld, weder om 158 voor LUSV. In de derde set lukte het stoppen bij Kangeroes 2 veel beter en toen legden Kwestroo en Oudeman. hoog boven het LUSV- blok uitspringend, de kwetsbare plek in de wapenrusting van de studenten bloot: de defensie aan het net die een tikkeltje ouderwets aandoet. Met 158 nam Kangeroes 2 revanche en mocht heel even de illusie koesteren van een zege. Even maar. want LUSV zette de zaken op piinli.ike wiize recht in de vierde set. Via 60. 102 en 134 werd het een zege met ciifers. die geen verder commentaar behoe ven: 15—6 en 3—1 Opkikker De dames van Kangeroes zorgden voor een morele opkikker door met. 32 te winnen van KDS. Het had naar ons gevoel een 3—0 zege kunnen zijn als alle sets met gelijke inzet en concentratie zouden zijn gespeeld. Dat ls echter bij de Kangeroes-dames een niet de eerste set werd KDS bijna geruis loos naar een kansloos verlies toege speeld, 15—6. In de tweede set ston den Ans Vrielink c.s. welwillend toe te zien hoe KDS vrijwel alleen op de service een 93 voorsprong nam. Toen eerst kwam er wat meer Kleur In de acties van Kangeroes. Het werd zowaar via 10—rl2 nog 1312 en 14—13, setpunt voor de gastvrouwen. Onnodige fouten deden de winsit toch naar KDS gaan: 1416. Geprikkeld maakte Kangeroes in de derde set korte metten met KDS. 155, om daarna, het wordt wat eentonig, weer op de service te worden uitgeteld 156 voor KDS. Wait echter voor KDS mevr. Roos op de service deed in deze set. van 0—1 naar 12—1. deed aanvoerster Ans Vrielink voor Kan geroes in de laatste set. na een wei nig goeds belovende 26 achterstand. Zij zette Kangeroes namelijk op een 11_6 voorsprong. Weliswaar gaven niet al haar services directe punten, maar wel waren zij steeds zo geplaatst dat KDS de aanval niet kon overne men Van de geboden kansen om zelf rake klappen aan het net uit te de len maakten bij Kangeroes vooral Wil Goedhart en Adri van der Plas gebruik. Het werd een 157 set- en wedstrijdwinst wezenlijken ideaal. Tn parcours af In 1 Jean Claude Killy is wlnaar ge worden van de internationale reuze slalom van Adelboden, die ln twee manches werd betwist. De Jeugdige Fransman, die zondag in de eerste afdaling tweede werd, triomfeerde maandag in de tweede manche. Guy Peril lat. die zondag won. verspeelde zijn kans on de eindzege door een val de tweede manche. Killy legde het 48.28 sec. Columbiaaii gearrestoord tijdens training in Lima Alvaro Mejia, die in de oudejaarsnacht de traditionele Sylvesterloop door de straten van Rio de Janeiro won, heeft maandag in Lima, de hoofdstad van Peru. een merkwaardige ervaring opgedaan. Tijdens een training in het stadspark werd de Colombiaan plotseling gearresteerd door een politiepatrouille en overgebracht naar het hoofdbureau. Daar hoorde Mejia tot zijn grote verbazing, dat hij gearresteerd was wegens schending van de openbare eerbaarheid. Een politieofficier had Mejia zien trainen en vond dat de Colombiaan slechts spaarzaam gekleed was. De zaak werd echter geregeld, waarna Mejia zich klaai kon maken voor zijn vertrek naar Barranco, waar hij 's avonds een wedstrijd moest lopen. Wim Luiten gaat judo-reglement bestuderen De internationale judo-reglemen ten hebben een aantal veranderingen ondergaan. Daarom zullen de Euro pese scheidsrechters van 14 tot. en met, 20 januari as. in Mürren (Zwit serland) tesamen komen om de voorstellen van de internationale ju do federatie te bestuderen. Een van de bepalingen om ook een worp in gezet binen de mat, doch waarbij de tegenstander buiten de tatami's te recht komt als een gedeelte van een punt te waarderen, zou kunnen bete kenen, dat het geworstel op de rand van de mat tot het verleden zal be horen. Van Nederlandse zijde zullen Gé Koning uit Amsterdam, Wim Luiten uit Leiden en Wim Buchel uit Zand- voort aan dit internationale scheids- rechterscongres deelnemen. Driebanentournee Gisteravond is in Innsbruck een begin gemaakt met de tweede wed strijd van de drie-banentoernee. Ook nu bleek de 28-jarige Rus Anatoly Lepesjkin de snelste sprinter (41.1 sec). De Westduitser Erhard Keiler kwam ditmaal niet verder dan een zevende plaats. Het. kwik wees 16 graden onder nul aan. De 1500 meter werd een overwin ning voor Oleg Samoilov (Rusland) ln 2.13.0, een tijd, die nog ver was verwyderd van het baanrecord, dat met 2.07.5 staat op naam van onze landgenoot Rudil Liebrechts. Sterk spel van 14-jarige Rus In een nerveuse slotronde. die werd overheerst door het lelie duel Whiteley—Steinberg, is de 14—jarige Rus Michal Stun- berg erin geslaagd het Groningse Niemeyer jeugdschaaktoerrooi op zijn naam te brengen. Hij scoorde 6 punten uit 7 partijen. Whlteley. die verleden jaar en m 1964 de boventoon voerde, startte de slotronde met één punt achterstand op Steinberg. De Engelsman poogde de Rus met een felle koningsaanval op de knieën te krijgen. Zijn poging strandde echter op de prachtig slui tende defensie van de zwairtspeler. die vooral in de finale-partijen een sterke indruk heeft achtergelaten. Gunther Baumann opvolger van Max Merkel Günther Baumann zal Max Mer kel als trainer bij de Duitse voetbal kampioen München 1860 opvolgen. Merkel is onlangs overgestapt naar FC NUrnberg, na een hooglopende ruzie met bestuur en spelers van „De Leeuwen". Baumann is enige jaren geleden oefesnmeester geweest van FC NUrnberg. Hy heeft nu een con tract bij Schweinfurt 05, een club uit de regionalliga. Men heeft bij Mün chen 1860 goede hoop met het be stuur van Schweinfurt 05 tot over eenstemming te komen. Volgens een woordvoerder is het tekenen van het contract nog slechts een formaliteit. Feijenoord-ADO op 18 januari De eredivisiewedstrijd Feijenoord- ADO, reeds tweemaal afgelast, zal nu op woensdagavond 18 januari in het Feijenoordstadion in Rotterdam wor den gespeeld. De Nederlandse jeugdkampioen «in a Timman eindigde op een gedeeie derde plaats. In zijn slot-party tegi j; de Belg Jan Rooze kwam hij sii remise overeen. In de klassiflcatiegroep eindigd( F1 drie spelers op de eerste plaats, n |1 melyk de Pool Gralka, de Roemei Zara Dan en de Zwitser Schaufe berger. Zij scoorden elk 44 punt u zeven partyeh. Kiers en Ligterin deelden broederiyk de zesde plaat De uitslagen van de zevende e laatste ronde luiden: Finalegroep: Whitelev (Eng.)-[) Stemberg (Rusl.) 01: Timman (N.t —Rooze (Belg.) 4—4. Roth (Oost.); Pedersen (Den.) 10. Vadas^j iHong.)Wester meier W.-Duitsl) D li— Eindstand: 1. Steinberg 6 p.; 2j Whit-eley 4 p.; 3/4/5/6. Westermeier, Timman, Vadasz en Rooze 34 p.; 7/8j Roth en Pedersen 2 p. Klasslf icatiegroepSchaufelbergerj (Zwlts.)Kiers (N.) 1—0, Zara Dan (Roem.)Svensson (Zwe.) 10, Lig- terink (N.)Moles (Ier.) 44, Gralka (Polen)-Seslya (Z.-Sl.) 4-4. Eindstand: 1/2/3. Zara Dan, Gralka en Schaufelberger 44 p., 4/5. Seslya, Moles 4 p., 6/77. Kiers, Ligterink 3 p.. «Sn Kj i De conditletralner van de Neder landse schaatskernploeg, H olieboom en de arts die de schaatsers medisch begeleid, Lap, zullen de ploeg toch terzyde staan bij de Europese- cn wereldkampioenschappen. Het be stuur van de KNSB heeft gister avond besloten beiden uit te zen den. Ze zullen zich enkele dagen voor de Europese kampioenschap pen in het Finse Lathi 28 en 29 januari bij de kernploeg voegen, die vanmorgen al naar Noorwegen ls vertrokken. Oorspronkelijk kwamen Holleboom en Lap niet voor uitzending in aan merking, omdat het de KNSB aan de nodige financiën ontbrak. De I middelen zyn er nu, dankzij de re-1 cette van de Nederlandse schaats kampioenschappen. JAN TIMMAN edeelde derde plaats Regentrainingspak De driedaagse internationale sport vakbeurs V 67 in de Juliana- en Mer- wedehal van de Jaarbeurs in Utrecht, die gisteren is geopend biedt vele noviteiten. Er worden verscheidene primeurs voor Nederland getoond, waarvoor op de eerste dag reeds veel belangstelling bestond. Enkele noviteiten munten uit door vindingrykheid. Wat te zeggen van een langspeelgrammofoonplaat voor degenen, die de golfsport onder de knie willen krygen. Deze grammo foonplaat had het vorig jaar in En geland al een verkoop van 100.000 exemplaren. Ook in ons land schynt deze nieuwe wyze van instructie in te slaan. Voetbalschoenen Op het gebied van voetbalschoenen worden verschillende nieuwtjes ge ïntroduceerd. Een fabriek uit En schede brengt een voetbalschoen, waarvan de schacht aan de boven kant hoger is dan normaal het geval ls, terwyi een zacht kussen om de enkels sluit. Blessures zouden hier door op deze plaats niet meer kun nen voorkomen. Op een andere stand biykt veel be langstelling te bestaan voor de .swim Jets', een armvin, waarmee men 25 procent sneller kan zwemmen dan gewoonlyk het geval is. De Haagse handelsonderneming, die dit nieuwe artikel op de markt brengt, verwacht dat dit jaar ongeveer 10.000 paar swim-jets zullen worden afgenomen. Op deze sportvakbeurs *.s ook een Franse vinding te bewonderen. Het is een roeitrainingsapparaat, dat ech ter tegeiykertyd als trainingsfiets kan worden gebruikt. Deze roei fiets of fietsroeier is wellswaai pryzlg (f325.—), maar in Frankryk blijkt dit artikel byzonder veel aftrek te hebben. Liefhebbers van sauna-baden komen op de Jaarbeurs ook aan hun trekken Een firma uit Hilversum toont een „mini" gezinssauna, die zowel thuis als in clublokalen en in sportscholen kan worden gebruikt. De vernuftige constructie maakt het mogelijk, dat. deze sauna die tot een weinig ruimte innemend pakketje kan worden sa mengevouwen, byzonJer snel in wer king kan worden gesteld. Sportmensen, die nogal eens last hebben van natte en vochtige trai ningspakken bij hun dageiykse con ditieoefeningen in de buitenlucht kunnen nu een nylon waterdicht ..re gentrainingspak" aanschaffen Het if in feite een zeer lichte regenjas, die men over het normale trainingspak heen aantrekt. Een strand-campingtas kan gemak- kelyk worden „omgetoverd" tot een polyether matras. Dit nieuwe\artike: is in feite een twee-tn-een-produkt De matras kan dusdanig worden op gevouwen, dat daarin ook de bad- spullen kunnen worden opgeborgen. Men bespaart op deze manier het meenemen van een badtas. Wie zich aan het strand snel en zonder in lange ryen te moeten wachten, wil ontkleden, schaft zich een „sim sala bim" aan, waarmee in een oogwenk een eigen kleedhokle kan worden opgezet. Het kan (evens woeden gebruikt als zonnescherm. Dit opvouwbare kleedhokje kan zon der veel moeite worden meegedragen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8