ONTARIO gaat over op modern openbaar vervoer g Sin "'Het program laten we zien als we aan de macht zijn'' Massaal auto-verkeer kan obsessie worden GO-Transit-systeem met snelle comfortabele treinenwordt midden volgend jaar ingevoerd r~ Nog meer LEIDSCH DAGBLAD DAGELIJKS rijden duizenden en nog eens duizenden auto's naar Toronto. Uit wijde omgeving trekken forenzen naar hun werk in de grote stad. Buiten de stadsgrenzen kunnen de brede vierbaanswegen het verkeer nog wel aan. In de stad be gint echter de ellende. Het wordt tijdens de spitsuren een op eenhoping van voertuigen, die bumper aan bumper moeizaam hun weg vervolgen. Het maken van bredere wegen alleen kan het probleem niet tot oplossing brengen. Dus worden méér wegen aangelegd. De stad wordt opengelegd voor het verkeer naar alle kanten. Enorme parkeergelegenheden worden vrijgemaakt. De onder grondse, de metro, vervoert elke dag bovendien vele duizenden werkers en werksters naar hun fabrieken of kantoren. Van oost naar west en van noord naar zuid. Ook daar wordt opnieuw ge dacht aan uitbreiding in noordelijke richting. De stad kan het niet meer aan tjó zuilen de GO-Transit-stations en de aluminium-geschiiderde dieseltreinen er uitzien. De sta tionsgebouwen krijgen een alumi nium- en glasconstructie. Bij cle gebouwen parkeerplaatsen voor een paar duizend auto's, die de forenzen die in Toronto werken van hun huis naar het station brengen. Voorlopig zullen negen dieselstellen in dienst worden ge steld en acht diesel-elektrische lokomotieven, welke veertig wa gons zullen kunnen voorttrekken. De nieuwe voertuigen zijn zeer luxueus uitgevoerd en bijzonder comfortabel ingericht. De wagons hebben een lengte van bijna 26 meter en bevatten zitplaatsen voor 125 passagiers. constructie. Gedurende de piekuren zullen deze aluminium-geverfde trei nen van des morgens 6.45 uur af rij den om de twintig minuten: buiten de ze uren om de zestig minuten. De ca paciteit is berekend op 6000 passagiers per uur in beide richtingen. Eindpunt is het Toronto Union Station. Langs de ongeveer 100 kilometer lange route zul len 15 stations worden gebouwd, elk met een parkeerruimte voor een paar duizend auto's. Ook de tussenstations zullen zich onderscheiden door hun alu minium kleur. Indirecte voordelen HET GO-TRANSIT-systeem zal geen ■vinst opleveren. Men rekent op een aaiiijks verlies van 2 miljoen dollar. Wel geeft het systeem indirecte voor delen. Bespaard kan namelijk worden op de aanleg van autowegen en super- auto vegen. Zoals gezegd, men kan hier tot in het hart van s'nd rvet tot in DOCH ER KOMT een ogenblik waar op het niet langer kan. Een moment waarop de metropool niet meer tegen de verkeerskolos kan optorsen. Het hart van de stad raakt verstopt. Met vooruitziende blik heeft het De partement of Highways van Ontario 'n andere oplossing aan de hand gedaan. Het wil terug naar het openbaar ver voer. Maar dan op ultra-moderne wij ze. Op 19 mei 1965 werd het parlement van Ontario door de regering er van op de hoogte gesteld minister Char- CANADESE NOTITIES (7) door H. de Lange les S. MacNaughton herinnerde daar 'ïnlangs aan dat het plannen koes terde over te gaan tot de invoering van het z.g.n. ..rail commuter project". Een plan om een heen- en terug-ver voer over de rails In het leven te roe pen. Het kreeg de naam „GO-Transit". Transit betekent vervoer en de letters GO zijn afgeleid van de woorden Gou vernement van Ontario. Reeds in 1967 zal de eerste GO-Translt trein over de rails snellen. Aluminium treinen IN EEN GEBIED ter grootte van 5696 vierkante kilometer, gelegen tus sen Barrie in het noorden, Hamilton :n het zuid-westen en Oshawa in het oosten zal dit GO-Transit-systeem wor den toegepast. Men maakt hierbij ge bruik van de bestaande railverbindin gen van de Canadian National Rail ways. met wie ook een contract is af gesloten voor de exploitatie. Op het CNR-railstelsel zullen nieuwe snelle treinen gaan rijden van een speciale leze 3000 PK diesel- 'ektrische lokomo- ven zullen met 'n aart van 133 kilo- neter per uur de }o-Transit-wagons voorttrekken. Ze zullen worden inge schakeld in de piek uren. De treinen ■uilen maximaal uit tien wagons be staan. Het zal de passa giers in de GO- Transit-treineti niet aan luxe ontbreken Hoe het frisse inte rieur er uit ziet, laat deze tekening zien. De wagons zijn elek trisch verwarmd en voorzien van air conditioning. zodat de temperatuur zo mer en winter op ju'ste peil kan icoi - den gehouden. HEPUTY-MINISTER A. T. C. McNab van het Department of Highways, met wie wij een gesprek hadden, heeft ons het een en ander verteld over een nieuw systeem van openbaar vervoer, het GO-Transit, waarmee men in het dichtstbevolkte deel van Ontario reeds in het midden van het volgende jaar van start zal gaan. WIJ RAADPLEEGDEN daarnaast ook enkele andere bronnen o.a. wegenbouwkundigen. The Toronto Board of Trade Journal, een maandblad van de Board of Trade van Metropolitan Toronto, waaruit wij enkele foto's publiceren en de nota van minister Charles S. MacNaughton van het Department of Highways ter gelegenheid van de opening van het nieuwe fiscale jaar. VOOR HET GO-Transit-system of Commuter Railway Project staat een bedrag van 9.è25.000 dollar op de begroting van dit jaar (1 april 1966 - 1 april 1967). De verkeersproblemen met welke Canada heeft te worstelen, heeft men ook in Nederland. Invoering van het nieuwe systeem in ons land is overdenking stellig waard. Binnen 35 jaar. zo heeft men voorts uitgerekend, zal de bevolking van het gebied tussen Hamilton. Barrie en Os hawa zijn verdubbeld, dus 8 miljoen zielen bedragen. Het is geen wonder, dat men het vervoersvraagstuk op energieke wijze heeft aangevat en de weg heeft ingeslagen, welke in ver- I10E SNEL ER in Canada gewerkt schillende dichtbevolkte delen van de ^an w0^^n* hieruit, dat reeds midden 1967 de forens kan k:e- Ver. staten reeds met succes wordt zen tussen eigen auto en de comforta- gevoled bele treinen van GO-Transit. Tn het beschreven gebied zullen cle - -? kosten de eerste twintig jaren 2500 f' -niltoen dollar bedragen, in het iaar v ze'fs 4000 miljoen dollar. Van hoe- - x 4 veel betekenis het transport-vraagstuk 'oor Canada is bewijst wel het feit. dat 'f'\ nen deze enorme bedragen er voor iver heeft om dit probleem te lijf te De tegenwoordige en de komende ge neraties zullen de vruchten kunnen ilukken van een in dit opzicht ver •ooruitziend regeringsbeleid. het pntfndij e mee C ,-;ua.i. Men zou raft worden. Evenmin kan men van het stadscentrum een opeen hoping van parkeerterreinen maken. Men heeft berekend, dat het parkeren van één ervkele auto het stadsbestuur in het jaar 1986 op 1800 dollar zou ko men te staan. Men komt tot een gi gantisch bedrag wanneer men moet re kenen met parkeergelegenheid voor honderdduizenden wagens. 'r i Een pleidooi IN HET nummer van 16 oktober j.l. van het Amerikaanse opinie blad „Christianity and Crisis", lazen wy van de hand van Roger L. Shinn een artikel, waarin op morele gronden gepleit werd voor een doeltreffender en meer com fortabel openbaar vervoer. De auto mag „in" zijn in de moderne samenleving, er komt een zeker punt, waarop verkeersopstoppin gen, parkeerproblemen en giftige uitlaatgassen ondragelijk wor den voor de mens. Wanneer men dit ontdekt, beseft men tevens, dat er een comfortabeler en effi ciënter openbaar massa-vervoer in het leven kan worden ge roepen, dat heel wat meer voor delen geeft dan het huidige systeem, dat de mens vee! lijden bezorgt. De invoer er van, aldus de schrijver, zal tevens de on rechtvaardigheid kunnen weg nemen ten opzichte van dc slachtoffers der samenleving, n.l. hen, die niet ln staat zijn de kosten van een automobiel te dragen. Westdmitslaeds NPD en het fascisme (I) '•"»iili|IH|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ vorm, schreef in 1932 in een artikel over zijn beweging in de „Enciclope- dia Italiana": „Ik had geen speci fieke doctrine in het hoofd. Mijn doctrine was een doctrine van actie. Fascisme was geboren uit de behoefte actie, en ze was zelf actie". de zijn Otto Hess en zijn voormannen Thielen en Von Thadden van plan 1 te doen. Definitie [Wanneer de stemverhoudingen in de deelstaten Hessen en pieren ook toepasselijk zouden zijn op de andere deelstaten In de Bondsrepubliek en dat dit zo is mag men op enkele itzonderingen na aannemen dan stemt op het ogenblik qiere twaalfde Duitser op de N.P.D., de neo-fascistische „na- pnaal democratische partij van Duitsland". Pet staat overigetis als een paal toen water dat een nog aanzien- Ifc groter percentage Duitsers op f N.P.D. zou willen stemmen. war het nog niet durft. De mttingen over dit percentage P.D.'ers-onder-de-oppervlakte [pen uiteen, al geven de cijfers kinig reden tot gerustheid. De toeloop tot de N.P.D. is niet .1- :<fcn betreurenswaardig, omdat de •P.D. een fascistische beweging is. bat zij dit is. blijkt uit alles wat bestuur doet en zegt. Maar het desondanks nog een fascisme in pril stadium, hoewel ook ieze ■4111e verschijnselen al weinig neer I raden overlaten voor iedereen die in beweringen als deze ook ar oppervlakkig heeft verdiept) t treurige van de stemmentoeloop ir de N.P.D. is echter lat het. nheid, of in elk geval de afkeei fcn zelf nadenken ten toon spreidt >n een groot deel van het kiezers- De N.P.D. is een partij zonder Ze is, zoals zij zich nu voordoet, de partij van de ontevre denheid met alles en nog wat en ze appelleert aan de zucht naar her stel van „orde en netheid", wat dit dan ook moge zijn. Klap Dat twintig jaar na afloop van de tweede wereldoorlog, een periode waarin de televisie en het pocket boek zijn intrede deden (die zo zou den „bijdragen tot de ontwikkeling van de grote volksmassa") een aan zienlijk deel van 'n volk in principe bereid zich te scharen achter 't ge zwets van enige oud-N.S.D.A.P.-'ers, is niet in het minst ook een klap voor de ijverige uitgevers van al die kran ten, tijdschriften, dure en goedkope boekwerken, documentaire grammo foonplaten en films, die het publiek een „objectief" beeld van wat het fascisme geworden was, moesten in prenten. Om nog niet te spreken van de televisie-regisseurs en televisie journalisten die vooral in de Bonds republiek jaar 1n jaar uit. op uiterst lofwaardige manier hebben voorge licht en uitgelegd. De eerste symptomen van het feit hoe ontoereikend dit alles toch nog voor dit in de grond van de -,aak on-democratische volk is geweest, bleek wel bJj de opiniepeilingen ter gelegenheid van de bondsdagverkie zingen van vorig jaar. Een adembe nemend aantal mensen op straat kan van prominente Duitsers niet vertellen of zij wel dan niet deel van de toenmalige regering uitmaakten. Het resultaat dat uit dit onderzoek kon worden afgeleid, was dat een groot deel va" het eenvoudige kie zersvolk nog steeds in een soort ge resigneerde wanhoop, gemengd met angst, opkijkt naar de „adellijke he ren en grote hanzen", die naar zijn mening natuurlijk allemaal „in de regering" zitten. Uit dit gezichtspunt is met het kiezersvolk nog van alles aan te vangen, mits het met de nieuwste ontdekkingen op het ge bied van de massapsychologie, en met de vertrouwde nazistische volks mennersmethoden wordt aaneepakt Cursus programma van zijn partij ge vraagd. Op deze vragen gaf hij o.a. deze antwoorden: „Het programma laten we jullie zien. als we aan de macht zijn", „Wij weigeren een pro gramma op te stellen. Men moet al leen de wil hebben, uit de situatie van het ogenblik iets te maken" „Als men uit het niets en zonder geld een organisatie wil opbouwen, moeten de mensen eerst eens in beweging wor den gebracht. Heel onze propagan da is er op gericht, de mensen het gevoei van zekerheid, van geloof- wa ïrdigheid, van „vastigheid" te geven: die kan men vertrouwen, bij hen zijn onze kinderen in goede handen, daar wordt een positieve le vens-inhoud doorgegeven". En ten slotte: „Overigens kan een partij die nog in het stadium van opbouw verkeert, zich niet in alle details ver diepen. Ze moet zich eerst eens tot die delen van de bevolking richten, die naar houding en gezindheid nog over een nationaal gevoel beschik ken". Niemand begrijpt dit beter dan de vroegere „Gauredner" van de N.S.D.A.P. en huidig bestuurslid van de N.P.D., Otto Hess. Deze man, die de propagandisten van de partU in een speciale cursus grondig op hun werk voorbereidt, is in een ontmoe ting de vriendelijkheid zelve. Hij staat voor alle meningen open. I blijft onder alle omstandigheden I rustig en beleefd en lijkt de perfecte I democraat, zolang je niet op zijn ge- zichsuitdrukking let Herhaarldelijk is Hess naar het Doctrine Om het in dit artikel bij dit a- programmatische programmapunt te laten: het ontbreken van een dui delijk program is op zichzelf al een van de voornaamste svmptonen van het fascisme, wat dit dan ook noge zijn Mussolini, Italië's sterke man van 1922 tot het einde van de tweede wereldoorlog en de vader van het moderne fascisme in zijn zuiverste ui IU rt&SS ..Het program laten we zien als we aan de macht zijn". Ook Hitler had geen plan, toen hij kort na de relletjes in het München van na de eerste wereldoorlog tot de toen al bestaande N.S.D_A.P. toetrad. Het toen al bestaande en niet door hem opgestelde nationaalsocialisti- sche partijprogram van de N.S.D.A P. :niet zuiver fascistisch, want anti- kapitalischtisch) paste Hitier aan de omstandigheden van het ogenblik aan. Zo ook had zijn idool Mussolini gedaan. Hetzelf In samenhang niet het optreden van Mussolini tenslotte een eerste po ging tot definitie van wat fascis me is. Ze stamt van de Italiaanse historicus Federico Chabod en uit een boek dat hij naar aanleiding van colleges over het fascisme na de twee de wereldoorlog samenstelde. „Fas- me is een hoogst gecompliceerd fe nomeen dat niet ln 'n exacte formule kan worden gevangen", zegt de pro fessor. Hij noemt het ondermeer een fenomeen dat voorkomt uit „een al gemene toestand van angst, ontevre denheid en wanorde. „Deze gevoelens kunnen al worden gewekt door „de ambtenaar of de advocaat die op weg is naar zijn kantoor en merkt dat alle trams en bussen vol zijn en zich zelf dan afvraagt waarom de staat niet ingrijpt om aan deze voortdurende toestand van wanor de een eind te maken". Prof. Chabod ziet fascisme ook heel speciaal als produkt van „de patriot tische kleine burgerij die wil dat Let land gerespecteerd wordt en die er graag zeker van is dat zyn land in de wereld een zekere mate van pres tige geniet". (Chabod voegt er ech ter aan toe dat deze kleine burge rij nimmer het fascisme „buiten be paalde grenzen wilde volgen".) „Besmeurd" Maar met deze formulering zijn I al weer nieuwe factoren opgesomd I die het fascisme vormen. Zonder op j een bespreking van het manifest van jde NP.D. vooruit te willen lopen: ook deze partij eist een zuivering van het „besmeurde" beeld van Duitsland. I ..Een juist historisch beeld" eist de N.P.D. en het gehele programma i dreunt van orde van netheid in een i vorm die alleen in een tuchthuis is te verwezenlijken. In dit verband valt :in het partijprogram de enige in I kapitale letters gedrukte slogan „Je- I dein das Seine" op. Otto Hess sprak leens op een partij vergadering: „Ik [maak alleen een boetetocht naar Proces-verbaal voor sportvlieger na noodlanding De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie heeft de 32-jarige piloot Jan Veenstra uit Soest, die vorige week in een hevige sneeuwbui met zijn kleine 1-motorige Super Piper Cup neerstreek op een welland ach ter het kasteel Loenersloot, een pro ces-verbaal uitgereikt en wel wegens onvoldoende vluchtvoorbereidlng. Intussen staat het kleine vliegtuigje nog steeds in het besneeuwde wei land. Het gaat er naar uitzien, dat men het zal moeten demonteren voor het vervoerd kan worden. De rijks luchtvaartdienst heeft Veenstra we gens de drassigheid van het weiland een verbod opgelegd om op te stij gen. Auschwitz, als de Engelsen naar Dresden en de Amerikanen naar Hi- rosjima gaan". Wanneer Hess een boetetocht naar Buchewald kon maken (maar de „Volkspollzei" zou hem er meteen inrekenen) zou hij wellicht nog beter begrijpen dat zijn vrienden en hij de slogan „Jedem das seine" beter uit hun program kunnen weglaten, wanneer ze wil len blijven volhouden geen „neo-na- zi's" te zijn. Neo-nazi's zyn de partijleden van de N.PD. (voorlopig althans) ook be slist nog niet. Wel zyn het fascisten van het zuiverste water, al heeft nie mand dan nog een sluitende defini tie van het fenomeen kunnen geven. Fascisme is als een grlep-epidemie. die op regelmatige tijden over de we reld waart en er dood en ver derf zaait. Maar pas als de ziekte is uitgebroken ts het mogeiyk het virus nauwkeurig vast te stellen, dat weliswaar op vele, maar lang niet op alle punten met het virus van de vorige epedimie overeenstemt. Jam mer genoeg komt het dan eerst sa- menstelbare serum niet zelden voor vele mensen te Iaat.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13