PIETER VAN VOLLENHOVEN Tegen wil en dank en zonder „image" op de voorgrond N. V.S.H. begint actie voor minderjarigen Eerste ontslagen bij Frans Beeren gevallen MAANDAG 9 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Gewoon, zo mogelijk onopvallend een eigen weg gaan: het is een moeilijke levenshouding voor een Prinses van Oranje in jaren, dat het Vorstenhuis van minuut tot minuut onder de vaak onbarmhartige schijnwerpers van de publieke belangstel ling staat. Prinses Margriet, die als „derde" minder hinderpalen op die moeilijke weg vond, is er overtuigend in geslaagd hem tot het huidige moment af te wandelen. Niet zo'n beetje, maar ten volle. Daarvan getuigt de keuze, die op 10 maart 1965 bekend werd gemaakt: Pieter van Vollenhoven als levenspartner. Als er iets is, dat het streven naar het gewone van Prinses Margriet onderstreept, is het wel deze keuze: een gewone Hol landse jongen, die zich tot die tiende maart in vrijwel niets onderscheidde van duizenden andere studenten, van miljoenen Nederlandse jongens. Zo gewoon dat Prins Bernhard bij de televisie-presentatie van het verloofde paar als opvallendste kenschets geeft: „Het is een aardige jongen GEEN PORTRET MAAR LIJST Pieter van Vollenhoven is wat dit betreft van hetzelfde slag als de Prinses: enthousiast voor veel, daad werkelijk meedoende aan aller lei, maar over het algemeen niet op de voorgrond. Hij is goed en degelijk afgestudeerd maar heeft geen uit zonderlijke testimonia geoogst. In de sporten die hij beoefent is hij goed maar niet briljant. In het organisa torische werk dat hij op zich nam zo- als zovele studenten was hij alles be halve meeloper, zoals bv. bewezen wordt door zijn zetel in het colle gium van het Leidsche Studen ten Corps: maar ook daarin assessor II, zelfs niet I, laat staan praeses. Slechts een heel enkele keer, in het Comité Herstel Minerva, in de in ternationale organisatie van studen- tensport, laat hij zich een werkelijk vooraanstaande functie aanleunen. Het is een merkwaardige speling van het lot, dat de verbintenis voor het leven hem ineens boven dat ge wone en beslist niet opvallende uit tilt: zonder deze verloving zou hij voor vrijwel geheel Nederland een onbekende zijn gebleven; nu staat hij in het volle licht van de be langstelling. De verbintenis die voor Margriet het gewone onderstreepte, maakte er voor hem een abrupt einde aan. Het is onder die omstandigheden nauwelijks doenlijk, een „portret" van hem te schrijven, vooral niet in een tijd dat Jan en Alleman die ook maar „iets is" in onze wereld ge zorgd heeft voor of door andere voor zien is van een zorgvuldig opgebouw de „image", die hijzelf echter niet bezit, niet begeert en ook voor Prin ses Margriet met alle soorten van liefde ontberen mag: gewoon doen en niet opvallen, een aardige jon gen dat is eigenlijk alles. Hij noch zij wil meer zijn of de ander meer opdringen dan dat. Het portret zul len zjj eigenlijk zelf pas kunnen op bouwen in de jaren die volgen. Wij- kunnen. op dit moment, eCht niet meer doen dan de lijst klaar zet- moederszijde, oer-Hollandse gerefor meerde kringen. Toen hij op 30 april 1939 in Schiedam werd geboren, was deze datum nog niet „koningin nedag", en kon niemand vermoeden dat die datum voor hem nog eens iets anders zou gaan betekenen dan die van de eigen verjaardag. Hij doorliep het Montessory lyceum in Rotterdam, waar hij een van zijn la tere studievrienden, W. F. Duthil leer de kennen. Met hem ving hij in 1959 zijn Leidse studies aan. Hij heeft daar als student reeds Prin ses Beatrix ontmoet. Zijn studierich tingen waren vooral Nederlands pri vaatrecht, de PBO en de politieor ganisatie. Hij werd lid van het Leid sche Studenten Corps, van het plaat selijke gezelschap Schiedam en na de brand die Sociëteit Minerva vrij wel geheel verwoestte lid van het co mité, dat zich beijverde voor herstel of nieuwbouw van de „eerste so ciëteit der Nederlanden". In 1953 aanvaardde hij de functie van as sessor II in het collegium van het Corps. Sport Gedurende zijn studie heeft Pie ter van Vollenhoven veel aan sport gedaan: tennissen, judo, vooral auto sport en ook zeilen. Als Rally-rijder heeft hij enkele verdienstelijke triomfen op zijn naam staan. De wintersport had ook wel zijn belang stelling, die gestimuleerd werd door de voorkeur van Margriet, maar daar is het nu in verband met het breken van een enkel kort voor het bekend worden van de verloving wel voor- Studie Pieter van Vollenhoven stamt uit een geslacht van kooplieden aan va derszijde en van wetenschappe lijk onderlegde functionarissen van Het was niet in de eerste plaats zijn liefde voor de sport maar zijn functie in het collegium, die hem qualitate qua maakte tot pre sident van de Nederlandse Studen ten Sportstichting. Noodgedwongen dus op de eerste plaats, niet naar verkiezing. Als president van deze or ganisatie woonde hij in 1963 de zo merspelen van de Universade bij te orto Alegre in Brazilië en in 1964 ook de winterspelen, die in dat jaar in Tsjeoho Slowakije werden gehouden. Zijn studiebelangen en mede de hechter wordende relaties met Prin ses Margriet noopten hem, veel ac tiviteiten op deze gebieden aan an deren over te dragen. Over die groeiende genegenheid tussen beiden, ontstaan na een eerste functionele kennismaking met de Prinses tijdens de Wageningse lus- ADVERTENTIE Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395 SIMCA NEDERLANO NV SIMCA Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 1117, Leiden TeL 01710—40447 JjS SIMCA Voor NOORD WIJK, KATWIJK e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART van de Mortelstr. 98, Noordwijk - Tel. 017192829. trumfeesten in 1963, zullen wij niet verder uitweiden. Kortgeleden heb ben wij daar uitvoeriger over ge schreven. Dienst In november 1965, ruim een half jaar na de opzienbarende verloving, sloot Pieter Van Vollenhoven zijn studie met het doctoraal examen af. Geruime tijd daarna heeft hij nog te kampen gehad met de gebroken enkel, die niet behoorlijk wilde gene zen. In de Annakliniek te Leiden werd de enkel opnieuw gebroken en gezet, waarna het herstel vlotter ver liep. Toch zal hij vermoedelijk de ge volgen van deze breuk nooit geheel te boven komen. Er is nog sprake ge weest van een afkeuring voor de mi litaire dienst op deze grond, maar het bleek toch mogelijk, deze plicht te vervullen. Hij heeft thans een drietal maanden buitengewoon ver lof (die hij later moet inhalen) in verband met het huwelijk. Pieter van Vollenhoven kon tijdens zijn studietijd van harte meedoen met het studentenleven, en allen die hem in die tijd hebben gekend kon den hem waarderen voor zijn activi teit. Het zijn eigenschappen die hij hard nodig zal hebben nu hij niet meer „gewone aardige jongen" kan zijn maar onder heel abnormale om standigheden een eigen leven zal moeten opbouwen. Muziek danks het feit dat vooral Margriet edht vurig hoopt, aUeen en goed mevrouw van Vollenhóven te kun nen zijn en blijven, en, zoals zjj eens zeide: „af en toe gezellig met mijn buurvrouw over het tuinhek te kunnen kletsen". Het Nederlandse volk zal de „gewo ne" jongen Pieter van Vollenho ven dankbaar zijn, wanneer hij de Pieter van Vollenhoven bij het beoefenen van de judo-sport. De opname werd gemaakt tijdens studentenwedstrijden in Leiden in 1962. Hij is drager van de groe ne band. Prinses, die voor dit volk zoveel betekent, een leven biedt waarin zij aan deze en dergelijke wensen trevolg kan geven. Een van zijn eigenschappen is een grote liefde voor muziek. Hij is een verdienstelijk (ook al weer een niet uitmuntend) pianist, hetgeen hij on der meer toonde in het eigen orkestje „The Dixieland Society", dat in een radiocompetitie in maart 1955 een derde prijs behaalde. Hij heeft ook meegewerkt aan de jeugduitzendin gen van Mignon, doch moest daar mee ophouden toen hij zjjn studie aanving. Hij heeft een grote liefde voor klassieke jazz en negro-spiri- tuale, een wel geheel andere voor keur dan die van Margriet, die mu ziek uit de baroktijd bewondert. Wat literatuur betreft heeft het jonge paar geen bijzondere voor keuren hoewel Prinses Margriet wel veel belangstelling heeft voor histo rische romans. Pieter van Vollenhoven is thans vaandrig bij de luchtmachtstaf te Den Haag, gedetacheerd bij het Commando Luchtverdediging te Zeist, waar hij vele Juridische pro blemen bestudeert. Zijn eerste oplei ding volgde hij in Breda. Veel meer is er over de bruidegom, na wat er in de laatste twee jaar al over is geschreven, niet te ver tellen. Wij zeiden het reeds: het is een verhaal dat over iedere Hollandse jongen te vertellen zou zijn. Het is nog geen „portret" en kan dit ook nog niet zijn. Het is slechts een lijst, die verguld is door de keuze, die op de tiende januari wordt bekrach tigd, hoogstens daarin nog het doek waarop iets van de achergrond is aan gegeven. (Van onze A'damse correspondent) De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft haar gele deren met ingang van deze week open gesteld voor minderjarigen. Totnutoe konden 18-jarigen en ouder lid worden van de vereniging. Jonge- kunnen nu adspirant-lid worden. Zjj krjjgen dan „de nodige voorlich ting met betrekking tot de menselij ke relaties, in het bijzonder sexuele relaties en geboorteregeling". Dit is zaterdagmiddag in Amster dam tijdens een nieuwjaarsbij eenkomst van de NVSH meegedeeld door de algemeen voorzitster van de vereniging dr. M. Zeldenrust-Noor- danus. Beschuldigingen, dat de mo gelijkheid van een dergelijk lidmaat schap gevaren zou inhouden voor de geestelijke volksgezondheid wees zij de hand. „Als wat wij doen ge vaarlijk is, trekken wij de geestelijke Marktberichten RLJNSBURG. 7 Januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Levant 175- Chrlstmas Gold 175-200, 200-225, Golden Harvest Tommy 140-150, Chrysantei 200-250, VIbrand 115-125, Ge 225, Minstreel 135-150, Fres Swan 125-150, Golden Yellow 85-1 Aurora 135-160, Narcissen: Early Glo ry 100-115, Carlton 125-135, Fortuna Helios 90-110 p. bos. Am. An volksgezondheid in twijfel sen wij gevaarlijk te zijn en te blij ven", aldus mevr. Zeldenrust. Voorlopig zullen adspirant-leden, (geen minimum-leeftijd) alleen voorlichting krijgen. De NVSH wil hun in de toekomst ook aan de con sultatiebureaus hulp gaan verlenen. Op het ogenblik kan dit nog niet, omdat de wet (artikel 451, derde lid) dit verbied. Een wetsvoorstel om deze belemmering ongedaan te maken ligt echter gereed. In afwachting van het aannemen ervan bereidt de NVSH maatregelen voor om aan de jongeren aangepaste hulp te kunnen gaan geven. Hoger beroep Dr. Zeldenrust-Noordanus zei ver der, dat de NVSH in hoger beroep zal gaan tegen de veroordeling (f500 boete in beslagname van het boek) inzake het door de stichting uitge verij NVSH uitgegeven boek „is por nografie schadelijk?", dat door de arrondissementsrechtsbank in Den Haag als pornografie wordt be schouwd. j Het gaat de uitgeverij hierbij niet om een vrijbrief voor het uitgeven van pornografie, maar om het recht van mensen om zelf te bepalen wat zij willen lezen en om het recht van vrije meningsuiting. Sim 30-44, Witte Sim 35-43, 20-22, Gerbera 25-62, Hyacin ten Anne Marle 14-25, Delfsblauw 14- 20. Pink Pearl 14-25, Ostara 15-24 p. totaal 1378, 1378. Prijzen kg 430-460, 390-4.20, 350-365, 310-325. stieren ct. p. kg alle kwal. 395-450. worstkoeien ct. p. kg 295-320. Markt- koelen groter, stroef, Iets 51/53 gram 9.92-10.0 Groenteveiling: waspe* 6,30-8.90. A2 3.80-6.60. BI Vollenhoven op driejarige leeftijd. Opdracht In zijn studietijd in Sociëteit Minerva. Wanneer, zoals te verwachten Is, na voltooiing van zijn militaire diensttijd in 1968, mr. Van Vollen hoven een functie in het Neder landse bedrijfsleven of de handel in gaat nemen, zullen er (on danks de wens van beiden) nog ge legenheden te over volgen, waarin deze lijst met een werkelijk por tret gevuld kan wordm. Die ge legenheden zullen «1 komen on- Is lot van 1100 werknemers spoedig bezegeld?... (Van onze correspondent) „Als de banken en/of de regering niet snel de helpende hand reiken aan het in ernstige moeilijkheden geraakte bedrijf „Frans Beeren" in Weert, is het lot van deze onderneming (ruim 1100 werknemers) bezegeld". Dat zeiden zaterdag in Weert de bestuurders van de afdeling Weert van de kleding- en textielarbeidersbond Sint Lambertus. Intussen zijn bij „Frans Beeren" de eerste 22 arbeiders ontslagen. Voor 100 mensen is een nul-uren-werk vergunning aangevraagd bij de ar beidsinspectie te Maastricht. Directie en bewindvoerders van de onderne ming willen zo snel mogelijk enkele onrendabele produktieafdelingen stopzetten. Getracht wordt ook de „onrendabele" dochteronderneming N.V. Belbetri in Heusden (België) zo vlug mogelijk van de hand te doen. Districtsbestuurder Th. Hijnen van de Bond Sint Lambertus heeft het personeel zaterdag aangespoord ijverig te blijven werken en uit soli- waspeen 88.000 kg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Sandrlna, dr van I. Vincis en H. Kerkman; Johanna Engellna, dr van J. van Duijn en A. van Beelen. In grid Maria, dr van A. Keijzer en M. de Tombe: Manuela Christine Ange- Uque. dr van W. van der Meer en C. H. Zltter: Johanna Gerardlne, dr van A. A. Bakker en J. C. van Wachem. OVERLEDEN: A. A. Pijl. 75 Jaar, man; J. C Ben- der, 85 Jaar, man; P. de Leeuw, 59 i der Wel, 71 Jaar, daritelt met de directie en bedril f ndet van de posten in de fabriek weg te lopen. „Ook al kunt u nu al er gens anders aan de slag", zed hij. Moeilijk verlopen de onderliande- lingen om de aanvoer van grondstof fen weer op gang te krijgen. De meest buitenlandse leveranciers willen eerst de betaling van leveran ties en achterstallige vorderingen verzekerd zien. Hoop voor de Weerter fabriek schuilt In onderhandelingen over de overname van het gehele bedrijf door de NV Tricotagefabrieken Rosita In Sittard. Directeur Fr. Rocker van dat bedrijf zei gisteren, dat de be sprekingen gunstig verlopen. „Over de resultaten kan ik in dit stadium om verrassingen te voorkomen niets zeggen", aldus de heer Rocker. De pil De voorzitster van de NVSH ont hulde ook. dat de vereniging op 24 juni van het vorige jaar in een re quest aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid toestem ming heeft gevraagd voor de verkoop van orale anti-conceptionele midde len (de pil). Deze middelen mogen in gevolge de wet op de geneesmid delen alleen door apothekers worden verkocht. Door een algemene maat regel van bestuur kan echter een uit zondering op deze regel worden ge maakt. Tot nu toe heeft de NVSH geen antwoord op het request gekregen. De verkoop van de pil door de NVSH zou de vereniging een belang rijk nieuwe bron van inkomsten kun nen opleveren. Door het verschijnen van de pil is de omzet van andere anti-conceptionele middelen door de NVSH sterk gedaald. De vereniging, die vorig jaar dankzij een legaat van een kwart miljoen gulden voor de NVSH zelf en een kwart miljoen voor de consultatiebureaus de begroting sluitend kon krijgen, verwacht voor dit Jaar een tekort van 500.000 gul den. Goedkopere Volkswagen De Volkswagenfabriek, die zich ge plaatst ziet voor een achterblijvende binnenlandse afzet, heeft bekendge maakt te zijn begonnen met de pro- duktie van een goedkopere auto als reactie op de stijgende kosten van het onderhoud van een auto in de Bondsrepubliek. De president van Volkswagen, Heinz Nordhoff, zei dat de nieuwe volkswagen 1200 4.485 Mark zal gaan kosten in West-Duitsland. Het 1300 model, de opvolger van de oude 1200, kost in de Bondsrepubliek 5.150 Mark. Evenals de oude 1200 heeft de nieuwe 1200 een motor van 34 pk vergeleken met een 40 pk motor in de 1300 serie. Maar de technische verbeteringen, die men ln de 1300 vindt, zullen ook in de nieuwe 1200 worden toegepast, zoals een automa tische choke en een nieuwe benzine pomp, worden gemonteerd, aldus Volkswagen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3