LEIDSCH DAGBLAD Enorme wanorde in China Ontslag voor 190 personen Vrouw en vier kinderen TM bij 2 branden gedood JAMIN Ongeregeldheden in Nanking en Sjanghai Nieuwe tegenstander j Het KNMI in De Bilt verwacht van j heden- tot morgenavond: Vannacht 1 matige en hier en daar strenge vorst met plaatselijk mist. Morgen toene- mende bewolking met later van het noordwesten uit enige neerslag. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind uit westelijke rich tingen met stijging van temperatuur, in het oosten en zuidoosten van het land tot om het vriespunt en elders lichte dooi. N.v. v. d. velde Citroën VORSTELIJKE SNEEUWPRET PALEISTUIN ^Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 JANUARI 1967 No. 32071 Directeur E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (btf vooruitbetaling) losse TelelooD Directie en Administratie 20041; Redactie 21507 Witte Singel 1 LeldeD Giro no 67055 De toestand in China geeft de laatste dagen een verwarrend, vaak zelfs een chaotisch beeld te Hoewel nog niet kan worden gesproken van een burgeroorlog, wijzen gevechten en on geregeldheden in zeer grote plaatsen als Nanking, Sjanghai en Kanton enigszins in die rich ting. In deze steden en vermoedelijk in nog vele andere is het de afgelopen dagen tot hef tige botsingen gekomen tussen aanhangers en tegenstanders van partijleider Mao. Daarbij vie len vele doden en gewonden, terwijl duizenden werden gearresteerd, aldus Japanse, Tsjechische en Joegoslavische persbureaus. keer naar Peking voor, die uitliep op en de provinciale en plaatselijke par- de paleisrevolutie binnen het een-tijcomité's in zijn greep te krijgen. trale comité in begin augustus 1966.1 In Tokio is men van mening dat de onrust in China in verband staat met Boe ren vakver- j Tegelijk met berichten over onlus- 11 ten in Nanking en Sjanghai komen Mao's nieuwe grote tegenspeler schijnt de propaganda-chef Too Tsjoe te zijntot voor kort de vierde man in het land, maar onlangs scherp 1 aangevallen door de Rode Garde. Tao zou zich aan de zijde hebben ge- schaard van president Lioe en partijsecretaris Teug. Vanochtend meld eden muurkranten in Peking dat het comité voor de culturele revolutie, Idoor Mao ingesteld, in twee groepen uiteen is gevallen. De vice-voor- Igitter heeft gebroken met Mao. Volgens een Japanse correspondent is de stad stevig in handen van Mao's rivaal Tao Tsjoe. Bepaalde delen van het leger zouden hem loyaal zijn. Sjanghai STRAATGEVECHTEN Krantenbulletins in Peking melden Idat zicih vorige week in Nanking (IV2 |miljoen inwoners) ernsbige straat- vechten hebben voorgedaan tussen n tegenstanders van Mao. Veertig personen kwamen daarbij om 8 het leven en ongeveer 500 werden Igewond. De aanhangers van Tao uden 6000 arrestaties hebben Tverricht. In de pamfletten in Peking stond te lezen: „De gevangenen wer- den op wrede wijze mishandeld. Him j vingers, oren, neus en tong werden afgesneden". Meisjesstudenten zouden de kleren van het lijf zijn gerukt. De aanhang van Tao zou ook het bureau de culturele revolutie hebben I vernield. Volgens het Tsjechisch! persbureau CTK is de spanning no? geladen, maar een al een jaa: j in Nanking wonende buitenlander [heeft het Franse persbureau AFP (lefonisoh meegedeeld dat het in 1 heel rustig is. Van de bloedige [inc'denten had hii niets cpr*, Ook in het economisch zo belang rijke Sjanghai (acht miljoen inwo ners) hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Berichten daarover zijn verschenen in het Pekingse Volks dagblad. Duizenden arbeiders anti Mao-Tse-toeng zouden daar het werk hebben neergelegd. De verbin dingen en de produktie in de grote Noordchinese havenstad zouden vol komen verlamd zijn. Het volksdagblad schrijft dat anti- Mao elementen ele arbeiders er toe hebben gebracht goederentransport en verkeersmiddelen te vernietigen. Dit wordt beschreven als een poging de culturele revolutie en „de macht van het proletariaat" schade te be rokkenen. In een oproep om hulp schrijft het blad dat de bestaansmo gelijkheid van de bevolking wordt bedreigd en de ontwikkeling van de nationale economie direct aangetast. Het nieuws over Sjanghai wijst er op dat de stad niet langer een bolwerk van Mao is. In oktober 1965 heeft Mao zich teruggetrokken in deze havenstad nadat hij een ideologische strijd tegen president Lioe had ver loren. Uit Sjanghai bereidde de com munistische partijleider zijn terug- het verzet in het Ch'nes bond dat 21 miljoen leden pogingen van Mao om de vakbondmeldingen dat 6000 boeren j Tsjcesan-eilanden ten oosten van Sjanghai gevechten hebben geleverd met studenten en arbeiders. De cor- respc ndent van een Japans dagblad meldt dat op aanplakbiljetten in Pe king de opstandige boeren zijn aan geduid als volgelingen van president Lioe. 0 Vervolg op pa». 2 -k De uitgebrande schuurwoning in Raamsdonkveer, waarin drie personen in de vlammen omkwa men. Bij BeckersBecking en Bongers N.V. Bij de verenigde bedrijver. Beckers, Becking en Bongers N.V. in Ulft zul len 190 man personeel worden ont slagen in de periode tussen vandaag en 1 mei. Het bedrijf is vorig jaar door een fusie tot stand gekomen. Daarbij waren betrokken Beckers Haarden- fabriek N.V. in Bergen-op-Zoom, Becking en Bongers in Ulft, de zich WEER GIFGAS IN JEMEN: 125 DODEN Twaalf Iljoesjin-bommenwerpers van de Egyptische luchtmacht heb ben in Jemen het dorp Katarf bij Sa'da met gifgas aangevallen, aldus een mededeling van de royalistische troepen. Hierbij kwamen meer dan 125 personen om het leven en een zelfde aantal is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Ruim vijftig militairen zijn door het gas blind geworden. Sa'da ligt onge veer 160 km ten noordwesten van de Jemenitische hoofdstad San'a. De aanval werd vrijdag gedaan nadat 900 gasbommen uit Rood-China op de luchtmachtbasis Arrahiba, 16 km ten noorden van San'a waren aan gekomen. China steunt het republi keinse bewind van Abdoellah Sal- 1 WEERBERICHT k' Invallende dooi (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 JANUARI Zon op: 8.45 uur, onder: 16.50 uur. Maan op: 9.13 uur; onder: 16.03 uur. Hoogwater in Katwyk te 2.50 en 15.07 uur, laagwater te 11.05 en 23.24 f1 Dit oummei bestaat alt 16 pagina's Auto schept drie meisjes twee gedood (Van onze Venlose correspondent) Drie meisjes werden gisteravond op een verharde binnenweg in het Noordlimburgse plaats Leunen aan gereden door een hen achteropko mende personenauto. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee meisjes werden op slag gedood. Het zijn de 14-jarige Elly Looner en de even eens 14-jarige Elly van Berlo, beiden uit Leunen. Het derde meisje, de 13- jarige Mia van Berlo liep slechts onbeduidende schrammen op. De kinderen hadden aan •'en kraampje patat frites gehaald en liepen ge drieën op de weg naar huis. Tegen de bestuurder van de auto, een 24- jarige man uit Venray zal proces verbaal worden opgemaakt. Volgens de Rijkspolitie is het dubieus of hij I alcohol heeft gebruikt. Velie Gasverwarmingsapparaten N.V. in Amsterdam. Een uitvoerig onder zoek werd daarna ingesteld om tot de meest doelmatige bedrijfsvoering te komen. Daarbij is gebleken, dat tot concentratie moet worden over gegaan. Centralisatie van de dienst verlening zou ook belangrijk bespa rend werken. Daarom is nu beslo ten de produktie van de Velie- gas haarden van Amsterdam over te brengen naar de haardenfabriek van Becking en Bongers in Elft, de zich daartoe lenende produktie van de gieterij-afdeling in Ulft over te brengen naar de modern geoutilleer de gieterij-afdeling in Bergen-op- Zoom, en de servicedienst in Coevor- den over te brengen naar de cen trale service-afdeling van de haar denfabriek in Ulft. Door deze maat regelen kan dezelfde produktie met een belangrijk minder aanbal men sen worden bereikt. Dit heeft tot ge volg, dat van het totale personeels bestand van'circa 1.200 personen 190 werknemers worden ontslagen, nl. 110 personeelsleden in Amsterdam, 64 in Ulft en 16 in Coevorden. Met de werknemersorganisaties is over het voorgenomen ontslag over leg gepleegd. Daarbij is overeenstem ming bereikt over een regeling in zake de voorwaarden, die bij het ont slag in acht genomen zullen worden. In Raamsdonkveer en Hoensbroek Bii twee branden 7.iin in dit w»ek- liohoam UMmri no d<» hnuia nr» dit I GerarH uan elf iaar lrnn -rie PRESIDENT LIOE Botsing tussen bus en vrachtauto Twee doden en 27 gewonden De provinciale weg tussen Hilva- renbeek en Tilburg zijn twee per sonen om het leven gekomen en tal- ïijke anderen gewond by een botsing, als gevolg van slippen, tussen een autobus en een vrachtauto. De slachtoffers zijn de 26-jarige heer Kronenburg uit Hilvarenbeek en de r.-k. zuster Annalina (50) uit Diessen. Van de inzittenden van de auto bus liepen 27 personen verwondingen op. Tien van hen werden min of meer zwaar gewond in ziekenhuizen in Tilburg opgenomen. De toestand van één van hen. een Turkse arbei der. Is zeer ernstig. De overige ge wonden konden na behandeling in een ziekenhuis huiswaarts keren. De inzittenden van de bus waren afkom stig uit Hilvarenbeek, Tilburg, Dies sen en Middelbeers. Het ongeluk ge beurde vanochtend om kwart over zeven. Het onderzoek naar de schuld vraag is nog gaande. Bij twee branden zijn in dit einde vijf personen omgekomen. In Raamsdonkveer brandde een oude woning uit, waarby een 31-jarige vrouw en twee kinderen het leven lieten. Bij een felle brand in Hoens broek kwamen ook twee kinderen in de vlammen om. Het vuur had gistermorgen vrij spel in de oude schuurachtige woning aan de Oude Groenstraat in Raamsdonkveer. Het werd de 31-ja- rige mevrouw D. Vermeer Broek hof en twee van haar drie dochter tjes van twee en drie jaar oud nood lottig. De vrouw, haar man en de kinderen sliepen op de zolder van de oude schuurachtige woning. De vrouw ontdekte door de sterke rook ontwikkeling zelf de brand. Zij wek te haar man, die naar dat deel van de zolder ging waar de kinderen sliepen. Dit stond reeds in brand. De man slaagde er nog in een doch tertje van zeven jaar naar buiten te brengen. Toen hij terug wilde gaan om zijn vrouw en de twee andere kinderen te halen, kon hij het bran dende huis niet meer in. De vrouw die bij haar twee kleinste kinderen was gebleven, moet door de rook zijn be dwelmd. Zij is teruggegaan naar de eigen slaapkamer en daar op het bed gevallen. Haar verkoolde lichaam werd na de brand op dit bed aangetroffen. Ingestort De zolderverdieping waar de kinderen sliepen was inge stort en de stoffelijke resten van de kinderen werden ook geheel ver koold op de begane grond tussen het puin teruggevonden. Het vuur kon zo snel om zich heen grijpen omdat het oude huis veel droog hout bevat te en het dak van riet was. De brandweer kon niets uitrichten. De brand is ontstaan in de schoorsteen. Deze vertoonde ook enkele lekken. De vader had vanwege de kou voor het naar bed gaan de kachel nog eens extra opgestookt en dit was \oor de oude schoorsteen te veel. Hoensbroek Twee van de drie kinderen van de familie Jonkhout Erwin Pieter van drie jaar en Ellen Alida van vijf Jaar kwamen om het leven bij een brand in een café annex woning ln Hoensbroek. De oudste, ADVERTENTIE Gerard van elf jaar, kon zich met een sprong uit een van de vensters van de eerste verdieping van het pand in veiligheid brengen. De brand brak uit in de nacht na zaterdag, toen de eigenaar van het café, Piet Jonkhout (39) na slui tingstijd met zfjn auto onderweg was naar Schinveld om zijn vrouw op te halen. Die drijft daar in het gehucht Mindergangelt ook nog een café. Omstanders ontdekten de brand Kort na half twee. Ze waarschuwden de brandweer. Voor die ter hulp was gesneld later kwam ook de streek- brandweer van Heerlen met groot materiaal het vuur bestrijden - na ren de 2 kinderen op de bovenverdie ping reddeloos aan het vuur overge leverd. Alarm Een groepje omstanders probeerde onmiddellijk na het eerste alarm de aandacht van eventuele bewoners te trekken door brokken Ijs tegen de vensters te gooien. Gérard Jonkhout verscheen het eerst voor een van de vensters. „Spring maar naar beneden". Rie pen de mensen op straat hem toe. Gérard probeerde eerst nog de twee kleintjes over te halen met hem uit het raam te springen. Aan alle kan ten lekten de vlammen toen al naar buiten. Gérard werd opgevangen in een provisorisch vangzeil van en kele overjassen. De jongen had tot het laatste moment gewacht. Zijn blote voetjes waren door de gloei ende slaapkamervloer al rood ver brand Hij bleef by zyn val onge deerd. zyn 34-Jarige moeder moest na terugkeer in Hoensbroek met een ernstige shock in het ziekenhuis van Heerlen worden opgenomen. Hoe de brand is ontstaan is nog niet ach terhaald. ADVERTENTIE (9uc/ ADVERTENTIE I1 Ongeveer zeventig gasten voor i bossen rond paleis Soestdijk een werd geleid door de bruidegom feest in de witte bossen en het het huwelijk van Prinses Mar- aanval met sneeuwballen ge- j onder aanmoediging van de [diner 's avonds in Hilversum zie griet hebben gistermiddag tijdens opend op de aanwezige journalis- bruid. Voor verdere bijzonderhe- men pagina 5. een wandeling door de tuin en de I ten en fotografen. De aanvalden van dit koude, maar vrolijke I teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 12 Januari 1867: Z.M. de Koning heeft aan t den agent van politie le klas- se T. Rinket, te 's-Hcrtogen- bosch, eene gratificatie van f 25 toegekend, ter belooning van zijn onlangs betoond be- leid en moed bij het arrestee- 1 'en der uitgevers van valsche muntbiljetten. ln Friesland is een dorp, 100 zielen tellende, en dat, j met eene andere gemeente kerkelijk gecombineerd zijn- de, geen pastorie heeft, doch wier kerk een jaarlijksch in- i, komen heeft van 13000 gul- den. Er ivordt bitter ge- klaagd, dat in genoemde pro- vincie de inkomsten aer Her- vormde kerk gebruikt worden tot onderhoud van wegen, vaarten, kanalen, brundspui- ten, enz.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1