.EIDSCH DAGBLAD Fondsen (sr) werken ook mee In 1968 boren op Noordzee Artsenconflict van de baan neeuw orst en ladheid ARTSEN AKKOORD OP ZIJN VROEGST De Gaulle is bereid naar Rome te gaan Bussen in ravijn: 80 doden W cishington informeert van Hanoi ITIobuleffe Ef399.- 3000 VREEMDE VOGELS alles Vlieland (f)ud euwo ericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 JANUARI 1967 No. 32069 eur; e. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TeielooD Directie en Administratie 36041; Redactie 21507 redacteur; J. Brouwei 'i 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte SlugeJ l. LeldeD Olro oo 67055 INTER heeft ons land in zyn Het grootste deel van Ne- ind, met uitzondering van een ie strook langs de Noordzeekust I het oosten, ligt nu onder een uwlaag van 2 tot 6 centimeter, tet vriest. Vanochtend om zeven daalde de temperatuur op phol tot min acht graden, in lant graden, s het weeroverzicht van het II handhaaft zich het rustige rweer met 's nachts lichte tot ge vorst. ivond en morgen is er op een sneeuwbui. Verder len zich bij vrijwel windstil mistbanken vormen. Volgens KNMI is het te verwachten dat rorst nog verscheidene dagen ïanhouden. ote doorgaande wegen in ons zijn over het algemeen rede- ;oed berijdbaar. Wel dient men tkening mee te houden dat er tseljjk gladde weggedeelten komen als gevolg van opvrie- zelfs op plaatsen waar ge lid is. De binnenwegen zijn entegen op vele plaatsen glad eer glad. i de sneeuwbuien van gisteren j nen tal van ongelukken voor. personenauto, bestuurd door j l-jarige gepensioneerde G. Hel- ig uit Rotterdam slipte gister- lag tijdens een zware' sneeuw- ln Sint Maartens Vlotbrug en na de brede berm in het diepe dhollandskanaal. Hoewel de nog ongeveer 20 minuten bleef en en daarbij ongeveer 25 me meer noordwaarts afdreef, ;de de heer Helgering er niet et voertuig te verlaten, terwijl onenden die nog met de man ken, er evenmin in slaagden te bereiken. gevolg van de zware sneeuw- lad in Nieuwe Niedorp gister- lag een frontale botsing plaats, •bij de 68-jarige R. van der Wal Wieringerwerf om het leven n. 70-jarige G. H. Koks uit Win- rijk js gisteravond in zijn woon. ts door een auto aangereden, sas op slag dood. De man liep j ns een lichte sneeuwbui met jets aan de hand langs de kant de weg. Een naderende autc- llist zag de man plotseling in neeuw voor zich opdoemen en de botsing niet meer voorko- botsing tussen een Leidse taxi sen NZH-bus, gistermiddag op Saagse Straatweg (voormalige sweg 4)heeft gistgrmiddag het i geëist van de taxichauffeur. ;ien buspassagiers werden ge il. Men zie hiervoor de Leidse na). Voor de zomer Bij een Amsterdams reisbureau stonden gisteren (in de zonzeer veel personen in de rij om een reis voor de zomervakantie te be spreken. In de winter Zo lag Schiphol er gisteren bij. Het luchtverkeer werd ernstig belemmerd door een flinke hoeveelheid sneeuw. ERDAGV0ETBAL JELAST 'erband het de slechte gesteld- ran de terreinen zijn alle voor ag a 5. vastgestelde voetbalwed- m van de zaterdag-competitie 6 KNVB afgelast. jlER BERICHT ptig winterweer KNMI in De Bilt verwacht van '- tot morgenavond; garingen en op enkele plaatsen iphte sneeuw Hier en daar mist. m. Vannacht en morgenochtend i meeste plaatsen matige vorst, inmiddag temperaturen tijdelijk vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 JANUARI. 1 op; 8.47 uur; onder: 16.46 uur. jm op: 5.44 uur; onder: 13.38 u. ifgwater te Katwijk te 12.28 uur. later te 8.07 en 20.36 uur. rammer bestaat uit 16 pagina's Na de opmerkelijke stap terug van de regering in het huis artsenconflict, hebben de ziekenfondsen zich neergelegd bij de oplossing. Vanmiddag hebben zij minister Veldkamp laten we ten te zullen meewerken aan een nieuw contract met de huis artsen. De basis voor het nieuwe contract is het bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven, waarop minister Veldkamp aanvankelijk wat wilde afdingen. Gisteren bleek de regering echter royaler. Zij kwam met een voorstel, dat de artsen niet anders dan konden accep teren. De ziekenfondsen accepteren het ook, maar zij willen de ver antwoordelijkheid niet dragen. De artsen zullen dit jaar welis waar niet meer krijgen dan 8,02 procent, maar het inhalen van de achterstand (51 procent van de hui dige beloning voor abonnementsbe handeling van ziekenfondspatiënten) zal in ieder geval in de komende drie jaar gebeuren. Minister Veldkamp stelde deze inhaalmanoeuvre nog af hankelijk van de economische si tuatie, maar in het overleg met de artsen zei premier Zijlstra, dat al leen van uitstel sprake zou zijn bij „economische rampen". Veel meer dan een concessie heeft de regering gedaan op minister Veld- kamps voorstel over de pensioenbe taling. De commissie- Van der Ven vond, dat de ziekenfondsen op 1 juli moeten gaan storten in een fonds, waaruit een oudedagsvoorziening voor de artsen kan worden betaald. Minister Veldkamp maakte daar 1 oktober van. Maar toen deze minis ter samen met de minister-presi dent en zijn ambtgenoot Bakker met de huisartsen ging praten kwam de regering met de verrassing: al op 1 januari van dit jaar moeten de fondsen betalen voor de sociale voor ziening van de arts ;f 2.40 per jaar per patiënt. In de spoedvergadering, gister avond in Amsterdam, hebben ruim 700 leden van de Landelijke Hulsart- Sneeuwpret voor de kinderen; poppen maken en sleetje glijden Tiende verjaardag EEG-verdrag (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Voorlich ting, Bourges, heeft gisteren ver klaard, dat president De Gaulle be reid is komend voorjaar persoon lijk deel te nemen aan een Europese topconferentie ter ere van de tiende verjaardag van het Verdrag van Ro me. Die bijeenkomst zou dan in de maand april tegemoet kunnen wor den gezien. Zoals men zich herin nert heeft de Italiaanse minister Fanfani, vorige maand in Parijs een invitati bij ht Elysée in die geest overhandigd. Niettemin lijkt de weg naar Rome nog allerminst van alle obstakels be vrijd te zijn. President De Gaulle heeft onlangs gezegd dat hij zijn taak van president niet ziet in het openen van chrysanten-tentoonstel lingen. Hij zal daarom vermoedelijk dan ook weinig animo vertonen naar Rome te gaan als de Europese top conferentie alleen maar die tiende verjaardag van het EEG-verdrag ho gere luister bij zal moeten zetten. De generaal zal zijn reis voor zich zelf vermoedelijk alleen kunnen mo tiveren indien in Rome ook nog po litieke zaken worden bedreven. En op dat punt stuiten de meningen binnen en buiten het Europa van de Zes nog altyd hardhandig op elkaar. (Van onze parlementaire redactie). houd van de uitvoeringsmaatregelen I van de natte mijnwet zo snel moge- Het is uitgesloten, dat er nog dit bepalen. Drs. Bakker beloofde de jaar op de Noordzee wordt geboord naar olie. De regering streeft ernaar het boorseizoen in 1968 te halen. „Dat zal ons nog moeite genoeg kos ten". zo zei minister Bakker (Eco nomische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. Evenals de Kamer betreurde hij het, dat er vele jaren verloren zijn gegaan. Hoe eerder we de produkten uit de grond halen, hoe groter de contante waarde is, betoogde hij. Hij vond het ook jammer voor de toele veringsbedrijven. omdat de oliewin ning in de Noordzee voor de Neder landse metaalindustrie een belang rijke impuls kan zijn, die ook gun stige effecten op de exportpositie van Nederland kan hebben. De regering wil de materiële in- Kamer, dat hij overleg zou plegen als er belangrijke wijzigingen in het entwerp-Den Uyl zouden worden aangebracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Engeland geland zich tegen Frankrijk met de vijf overige landen van de EEG zou moeten verenigen om de oorspronke lijke supra-nationale draad van het Verdrag van Rome weer op te kun nen vatten. Uitlatingen die nu niet bepaald geschikt lijken om de reis- drift van De Gaulle In de richting van Rome te stimuleren. Deze maand zullen in Parijs zowel de Westduitse als de Engelse rege ringschefs op het Elysée worden ont vangen. Uiteraard zal dan in beide gevallen de nieuwe Britse kandi datuur voor de EEG grondig worden besproken. De kans lijkt nog altijd geringd dat Frankrijk zijn afwijzende houding ten aanzien van Londen principieel zou hebben gewijzigd. De Fransen willen de Europese topcon ferentie eerder aangrijpen om het plan-Fouchet uit 1962. dat voorziet in een niet-geïntegreerd Europa der vaderlanden, opnieuw op het tapijt te brengen. Het is mogelijk dat de nieuwe Westduitse regering in haar j verlangen de relaties met Parijs te verbeteren zich bereid zou tonen dat j Gaullistiscne stokpaard weer voor te i laten draven. Uit de laatste redevoe ring van de Italiaanse vice-premier Nenni is Parijs nu echter al gebleken, dat zelfs in Rome de regering, die niettemin als gastvrouw zou willen fungeren, nog geen duidelijk en voor al eensgezind standpunt heeft be paald. Wanneer men mag aannemen dat Fanfani De Gaulle vorige maand een eindje tegemoet is gekomen, dan heeft Nenni deze week openlijk ver klaard dat de Italiaanse regering de Gaullistische stelling eensgezind en met kracht van de hand wijst. Hij opperde zelfs het denkbeeld dat En- In de Phillppijnse provincie Ca- vite, 50 km ten zuiden van Manilla, zijn vandaag twee autobussen met ei- kaar in botsing gekomen en in een 30 meter diep ravijn gestort. Zeker 80 passagiers en misschien nog veel meer, onder wie veel vrouwen en kinderen, hebben hierbij het leven verloren. Er zaten meer dan honderd personen in de twee bussen. Vele overlevenden zijn ernstig gewond. De ene bus reed de andere van achte ren aan doordat de remmen weiger- Washington heeft de Noordvietna- mese regering om een officiële be vestiging verzocht van uitlatingen van de Noord Vietnamese vertegen woordiger in Parjjs, Mal Van-bo. Deze verklaarde gisteren op een pers- lunch in Parijs, dat zijn regering een eventueel voorstel van de Ver. Sta ten om contact met haar op te ne men zou bestuderen, mits de bom bardementen definitief en onvoor waardelijk worden stopgezet. Overi gens is het standpunt van Washing ton op dit punt wel bekend: het wil de bombardementen staken mits deze maatregel zal worden gevolgd door een dienovereenkomstige tegenpres tatie van N*oord-Vietnam Naar de mening van sommige des kundigen bij de VJN. in New York schijnen de verklaringen van Mal Van-bo te bevestigen, dat de ont ruiming van de Amerikaanse troe pen niet beschouwd wordt als een vereiste voor vredesonderhandelin gen. Het zou er dus op lijken, dat Hanoi dichter bij het standpunt van Moskou blijft dan bij die van Pe king. In officiële Amerikaanse en Zuidvietnamese kringen in Saigon werd de verklaring van de Noord- vietnamees echter als „propaganda" bestempeld. Men ziet er geen veran dering van standpunt in. Volgens de premier van Zd-Vietnam zal 1967 het keerpunt zijn ln de Viet namese oorlog. Hij voorspelde in een gesprek met de NBC, dat de geallieer de troepenmacht ln zijn land in het zojuist begonnen jaar „aanzienlijk in omvang zal afnemen". „Het uit kammen van het land op terroristen zal de verantwoordelijkheid van de Zuidvietnamezen zijn. Wij kunnen dat zelf wel aan, dus verwacht ik, dat de geallieerde troepenmacht sterk in omvang zal afnemen". ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN sen Vereniging zich achter het cen traal bestuur geschaard. Er waren geen tegenstandera Dwangpositie Ook in het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondsorganisaties is de basis voor een nieuw contract nu geaccepteerd „Wij moeten wel. want wij staan in een dwangpositie", meent G.O.Z.-voorzitter J. Ver schoor. „Wij zijn gisteren overval len". De G.O.Z.-delegatie kreeg an derhalf uur vóór zij om twaalf uur op het ministerie van Sosiale Za ken werd verwacht de uitnodiging om te komen. „Moeten wij nu wei geren en de schuld van het conflict op het ministerie van Sociale Za- de heer Verschoor zich na afloop af. Hij verwachtte, nadat de artsen met de ministers Zijlstra, Bakker en Veldkamp hadden gesproken, min stens ook met de minister-president te kunnen overleggen. In die ver wachting werden de ziekenfondsen bedrogen. „Zijlstra is er kennelijk maar voor één groep", zei de heer Verschoor verbitterd. Hoge er premie f Hij nam, omdat de ziekenfonds- econoom niet meer te bereiken was om tijdig in Den Haag te zijn, maar op gezag van minister Veldkamp aan, dat de nieuwe contractbasis on geveer 12 tot 13 miljoen extra zal kosten. In premie uitgedrukt bete kenen deze kosten niet veel: de pre mie zal er althans niet direct door worden gewijzigd. „Maar", zegt de heer Verschoor, „de premieverhoging voor dit jaar is al tekort. Tegen 1 juli zal er zeker wat moeten ge beuren". ADVERTENTIE in onze moderne vogelafdellng. Een afdeling vol zingende, pratende en pronkende vogels uit alle tropL sche landen SPECIALE AANBIEDINGEN: Amazone-papegaaien, met garantie op het praten 95,— Dwergpapegaaien. Deze vogels kunnen tam worden 16,50 Japanse Nachtegalen, Al op zang. Prachtige kleuren Chinese Kwartels. Per paar Oranjewevers op kleur, p.p. Japanse Meeuwtjes, per paar Bui-Bul. Een prachtige zanger. Ook voor binnen. 14,50 Blauwe Bisschop. Een Juweel van een vogel. Man 20, Vogels kopen is een vertrouwenszaak. Kijken, vragen of kopen doet U bij vakmensen. Onze verkopers geven U graag alle inlichtingen. 12,95 11,50 6,75 4,50 weet heeft Nieuwo Rijn 50 Tfn 20824 (01710) De Leidsche Maatschappij van Toonkunst was op het punt van te worden opgehe ven, toen een nieuw bestuur de moeilijke taak opvatte om tot haar behoud te doen wat zij kon. Mogen derhalve de rondgebrachte circulaires, als zij z{jn opgehaald, het bewijs leveren dat ook binnen Lei den nuttige instellingen op muzikaal gebied voldoende belangstelling vinden. (Advertentie) Jongelings- vereeniging Pred. 12 vs. la. Openbare vergadering op Donderdag 10 Januarij, 1867 des avonds om 8 ure, in het lokaal op de Hooglandsche Kerkgracht. Namens het Bestuur, J. Burger, Pres.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1