Jac. Wilbrink overleden Leids geschenk aan bruidspaar &£6QS->& Mao poogt verloren macht te herwinnen Oud-wethouder van de Sleutelstad Brutale dief maakte bedrag van 600 buit Leidse orgelklanken tweemaal de ether in Plan voor onfrisse invasie zaak r: Opzienbarende onthulling PAOINA In de afgelopen nacht is in het Diaconessenhuis in de ouder lom van 82 jaar overleden de heer Jac. Wilbrink, oud-wethou- ier van Leiden en een zeer bekende en vooraanstaande figuur n het hervormde kerkelijk leven van de Sleutelstad. e heer Wilbrink, werd 25 no- ernber 1884 in Warmond, waar ijn vader een zand- en grint- andel had, geboren. Na geruime ijd in dit bedrijf ervaring te héb- en opgedaan, vestigde de jonge Vilbrink zich zelfstandig in Lei en. In 1922 nam hij voor de CHU itting in de Leidse raad, om in 939 de heer J. Splinter op te vol- en als wethouder van Fabricage. Voordien had hij tijdens de ziekte an wethouder Splinter diens func- e reed6 geruime tijd waargenomen, amen met wethouder M. O. Verwey gezamenlijk concert De stem des volks Jeugdkamerorkest Donderdag 12 januari a.s. zal ..De tem des Volks" in samenwerking iet het Jeugd'kamerorkestLeiden m uitvoering geven in de Stadsge- oorzaal onder leiding van Henk Een bijzonder program werd door em samengesteld: de avond wordt ïopend met de Kantate nr. 29 van S. Bach, een lofprijzing voor koor, er solisten en orkest. Daarna wordt et recitatief en aria voor bas uit de antate nr. 70 van J. S. Bach gezon- jn. Voor de pauze speelt het orkest et Concerto Grosso op. (5 nr. 6 in moll van Handel. Na de pauze worden uitsluitend miposities van Mozart uitgevoerd: et Kyrie uit de Grosse Messe c moll x>r sopraan, koor en orkest, het meert voor fagot en orkest in Bes i tenslotte het „Te Deum" in K V. 141 voor koor, orgel en orkest. Als solisten werken mee: Leny Ste- ms-Ridderhof, sopraan - Marianne ftelemam, alt - Cees Borger, tenor - [ans van der Leeuw, bas - Ton Ker ens, fagot en Ada v. d. Bent, orgel. ADVERTENTIE heeft hij tot september 1945 in de bezettingsjaren met grote toewijding en veelal onder moeilijke om standigheden het algemeen be lang gediend en mede leiding ge geven aan het op gang houden van de voedselvoorziening. Een aantal jaren had de heer Wilbrink ook zitting in de Prov Sta ten van Zuid-Holland. De heer Wilbrink, wiens rustig en vooral ook helder en scherp oordeel in moeilijke kwesties in de kring, waarin hü verkeerde, algemeen be kend was. diende ruim dertig jaar de Leidse hervormde gemeente als kerkvoogd. Met name in de kring van de hervormde wijk vereniging „Levendaal" (thans Vredeskerk), waarin hij reeds verkeerde toen ds. M. J. Punselie en thans wijlen de heer A. van Borselen leiding aan het wijk- en jeugdwerk gaven, was hij een op de voorgrond tredende per soonlijkheid aan wiens „vaderlijk ge zag" men zioh gaarne onderwierp. Vele jaren maakte hy deel uit van het bestuur va ndeoe wijkvereniging. Op politiek terrein gaf de heer Wilbrink als bestuurslid van de af deling Leiden van de C.H.U. en als voorzitter van de Kamerkring Lei den vele Jaren leding aan het poli tieke werk, waartoe hij zich reeds op jeugdige leeftijd voelde aange trokken. Ook de Leidse Chr. Bestu renbond. van welke bond hij geruime tijd lid van de adviescommissie was. heeft veel van zijn inzichten t.a.v. de exploitatie van het eigen gebouw aan de Oude Singel geprofiteerd. Leidenaars bekennen 15 inbraken Leidse spaarbank In de maand december van vorig jaar werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f4.651.204.88 en terugbe taald f4 218.782.08 De drie Leidenaars. die eind vorig jaar door de politie werden aan ge- 1 jouden in verband met de diefstal van een brandkast en een trans is- tarracho in een garagebedrijf aan de Hoge Rijndijk, hebben nog vijftien andere inbraken in en buiten Let- de n bekend. Behalve inbraken in scholen en garages heeft, het drietal een reeks diefstallen van autoradio' Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 577 en het aantal afbetaalde boekjes 393. Op 5 645 rekeningen van deel nemers aan de Afhaal dienst werd f 189.174.50 bijgeschreven. Er werden 1.243 spaarbuejes ter le diging aangeboden met een gezamen en andere auto-onderdelen op zijn üjke inhoud van f51.775.06. geweten. De Leid ene ars blijken zes Het tegoed der 62 936 Inleggers be- het einde van de maand inbraken in Leiden en negen inbra- I ken in de buitengemeenten te heb- oe^ ben gepleegd f76.819 450.8 Diefstallen in Leiden Voorts was hij oprichter en 25 jaar voorzitter van de landelijke grint- handelsvereniging „Silex". In verband met dit overlijden wordt maandagmiddag om één uur in de Vredeskerk een rouwdienst ge houden, waarna om 2.30 uur op „Rhijnhof" de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats vindt. Ben brutale dief is gistermiddag twee Leidse woningen binnengedron gen. In een huis aan de Kernstraat, waar de ruit van een tuindeur was ingeslagen, maakte de indringer een portefeuille met zeshonderd gulden buit, na eenst, alle kasten te hebben doorzodht. De onbekende verschafte zich de- De Blauwkras De postduivenvereniging „De Blauw kras" houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in het ge bouw van de speeltuinvereniging ..Hei Oosten" aan de Bomeostraat. Inge schreven zijn 200 vogels, welke zullen i COncert uitzenden worden gekeurd door de heer Pas- schier uit Noord wijk Eind van deze maand De Leidenaars, die op 15 december van het vorig jaar niet in de gelegenheid waren het concert ter gelegenheid van de inge bruikneming van het orgel in de Stadsgehoorzaal bij te wonen, krijgen twee kansen om dit instrument thuis te beluisteren. De NCRV zal in haar radioprogramma „Muziek en dienst" op de maandagen 23 en 30 januari aanstaande onderdelen van dat j zelfde middag, eveneens door het stukslaan van een ruit in een tuin deur. toegang tot een woning aan de naby gelegen Uhlenbeckkade. Ook in dit huis werden alle kasten door zocht. maar zover valt na te gaan wordt er niets vermist. De inbreker heeft kennelijk naar geld gezocht, dat echter niet aanwezig was. Uit een handkar, die op een open terrein aan het Klooster stond, zijn in de afgelopen nacht twee gasslan gen. een gasmeter, een dubbele zuur stofmeter en een snijbrander wegge nomen. Een aantal zuurstof flessen, waarmee de handkar eveneens gela- den was. bleef onaangeroerd. Uit een botenhuis nabij de Zijl poort werd in de afgelopen nacht een polyester boot. ontvreemd. De boot bleek vanochtend bij onderzoek ln de onmiddellijke omgeving van het botenhuis te zijn gezonken. Als ver mist werd bij de Leidse politie opge geven een buitenboordmotor en enig gereedschap, dat in dé boot lag. Activiteiten van De Ratel Prov. subsidie voor orgel Marekerk Oed Staten van Zuid-Holland stel len Provinciale Staten voor om in de hogere kosten van de restauratie van het orgel der Marekerk in Lei den als nog een subsidie van f 4.212 bij de dragen. Reeds eerder werd een bydrage van f 9.200 verleend. De to tale subsidiabele lasten van deze res tauratie, waaraan het Rijk 50 bij draagt. worden thans geraamd op f 194.122. Volgens New York Times 55 Het bestuur van de Leidse Werk gemeenschap ..De Ratel" heeft voor Op 23 januari om 21.25 uur komt het orgelconcert nr. 9 ki Bes het jaar 1967 een programma sa- jmengesteld, dat zowel op cultureel opus 7 nr. 3 van G. F. Handel met Albert de Klerk (orgel) en &]s amusementsterrein veel te bieden het Ned. Kamer-Orkest o.l.v. Szymon Goldberg in de lucht. heeft. Het programma ziet er als volgt uit Het „Venite ExcultemuB" van Nichel de Lalande met Esther DmsdaK 7 t,bruari culturele flltn- HiUinga (sopraan), Albert de Klerk (orgel), het Ned. Madrl- avond (..Van Zuid-Holland naar de gaalkoor en het Ned. Kamer-Orkest o.l.v. Herman Strategies begint op 30 januari 's avonds om 21.50 uur. I Zuidpool», dinsdag 28 februari avondexoursie naar het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie, BURGERLIJKE STAND LEIDEN ««BOREN Marcus Johannes GodefritKw, z v. G. J W. Mens en P. M. G ran Leeu wen; Johanna Maria Christina, d v. F. C. Penning; Wiiheimdna, d. v. M. Kratjenoord en A. Schaap. Laura Seekla, d. v. R. R. de Flaser en W. E A. Louét. Feisser; Aetrid Yolan- da. d. v. H. J. Dreef en C. J. van der Wijngaard; Sander, z. v. S. van Wezel en J. Baart; Bric Peter Rudolf, C. Deurloo; PI et er Leendert Nicolaas, z. v. N. Korbee en W M. Mcret; Ml- ohel Amtfhonlus, z. v. A. A. Semp en A. M. M. de Graaf. an Bijk v. R. 'M. Dong el mans; urietje. a. v u. öcha-ap en A. van Beelen. Johanes Theodonis Joseph ut M. Paap; Evellm lendijk en C. Ca I z. v. J. A. Braakman er Wekker; Ingrid Ryn; AG Heems- NSalomo: Hout. OVERLEDEN M P Rijnhout. 79 Jaar man. J. Reitsma. 68 jaar. wed van P D. H. Wiilebrand; B. C Donkhorst.. 71 jaar, echtgenote van M. van Hannelen; M. M ETades, 65 Jaar, wed. van I. Filip- Hl'llenaar, 77 jaar, 70 jaar wed. H Mulder; J. Dlstelvelt. 75 Jaar Hillebrand; J Fritsje (7) mag geen lijsttrekker zijn zaterdag 18 maart culturele film avond gevarieerd programma t medio april een avondje uit (be zoek aan een toneel- of cabaretvoor stelling buiten Leiden», 6 mei voorjaarsbustooht met rond vaart door de Amsterdamse grachten en andere attracties, medio „De (Van onze Utrechtse oorrespondent) De president van de Utrechtse rechtbank mr. J. J. Plugge heeft de voorzitter van de Christelijke Natio nale Volkspartij voor Monarchale Democratie, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, gisteren op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden ver boden zijn "c^-jarige kleineoontje Fritsje te gebruiken als ïysttrekker van zijn party. Bovendien mag hij geen foto's van het jongetje meer publiceren in folders en circulairen en moet hy de verspreiding van de brochure kandidatenactie. waarin het portret van Fritsje staat, stopzetten. Het vonnis van mr. Plugge volgde op een kort geding dat de zoon van de heer Van Os tegen zijn vader had aangespannen. De president was met de vader van Fritsje van oordeel dat de grootvader zyn kleinzoon niet zonder toestemming van de vader als lijsttrekker mocht gebruiken. De heer Van Os. die met zyn par tij in de kieskringen Amsterdam, I kleurendia's). 24 september première j Rotterdam en Den Haag aan de ver- van het poppentheater „Fabella". 8 kiezingen wil deelnemen, is een man oktober herfstbustoeftt (zie boven). 5 met nogal merkwaardige denkbeel- november drs. C. Bas spreekt over den. De laatste jaren poogt hij steeds „Indrukken van een bioloog in deel te nemen aan de verkiezingen j Noord-Amerika", 10 december kleu- I om leemten in de kieswet aan te to- I rendia-ochtend met bijdragen van j non. eigen leden. 4 november 68 jaar Leidse Volks huis—17 jaar Werkgemeenschap „De Ratel" gecombineerde feestavond met ca ba ret programma In het kader van de zondagoch- tendbij eenkomsten (Leidse Volks huis) luidt het programma; 5 fe bruari drs A. Touw spreekt over „Een zwerftocht door Thailand" (ge ïllustreerd met kleurendia's en klei ne expositie), 5. maart hoofdinspec teur van gemeentepolitie, D. J. Ver zijden, spreekt over „De politie", 2 april F J. Langezaal, tuinbouwkun dig ambtenaar aan de Hortus Bota nicus spreekt over „Het belang van botanische tuinen voor onze samen leving" (geïllustreerd met kleuren dia's van Europese botanische tuin- nen), 21 mei G. Steinbach. secreta ris van de Leidse Jeugdactie spreekt .Twintig jaar LJA" (film en De New York Times heeft giste- en het plan van de maandag in Flo- ida opgepakte groep revolutionairen, m een invasie in Haïti en vervolgens a Cuba uit te voeren, „dwaas" en zonder de minste kans op succes" enoemd. Volgens het blad werd het plan pgevat toen zich een half jaar gele ien in New York 'n groep Haïtiaan- e ballingen verzamelde die later teun kregen van Cubaanse ballin ten in Florida en „Amerikaan- e avonturiers". „Het was een onfrisse zaak", aldus le New York Times, „Het Cubaanse ontingent stond onder leiding van le beruchte Rolando Masferrer, die ►nder het - regime van Batista een >rivé-leger in Cuba had. De Cubaan- Rolando Masferrer, de leider van de „invasie", na zijn arres tatie. se kolonie in Miami gonsde reeds maandenlang van geruchten over deze invasie. Het „geheim" werd in feite niet beter bewaard dan het fiasco van de Varkensbaai de mis lukte invasie in Cuba in 196;)". „Al die tyd stonden de mannen onder toezicht. Men kan met zeker heid aannemen dat de Amerikaanse douane-autoriteiten die de arrestaties verrichtten, de politie, de CIA, de FBI, president Duvalier en premier Castro allen hun agenten onder de samenzweerders hadden. Er bestond niet de minste kans op succes, zelfs als de expeditie in haar geheel zee had gekozen." Het geschenk, dat burgemeester Van der Willigen gisteren voor het diner in de Lakenhal aan Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven namens de gemeente Leiden aanbood, bestaat uit een antiek rond zilveren kandijbakje. Het is in 1604 vervaardigd door de Rotterdamse edelsmid Comelis Knuysting en het werd door het gemeentebestuur aangekocht bij een Am sterdams juweliersbedrijf. Het vijfeneenhalve centimeter hoge bakje met een diameter van ongeveer acht centimeter, weegt tachtig gram. De opstaan de randen zijn opengewerkt waardoor bloemranken het beeld omzomen van een haas, die door twee honden wordt achter volgd. Vijf man in arrest Goede vangst van politie Heemstede (Van onze Haarlemse oorrespondent») Met de arrestatie van vijf mannen Jn de burnt van het station Heem- stede-Aerdenhout heeft de Heem- steedse politie opnieuw een goede vangst gedaan Nog maar kort. ge leden kwam dit korps in het. nieuws door het op heterdaad betrappen van drie inbrekers, die 't in de nacht van 20 op 21 november voorzien had den op de brandkast van het station Heemstede, waarin zich 11.000 gul den bevond. Het, vijftal mannen, van wie vier Amsterdammers, dat deze week werd aangehouden, verblijft thans in de cel van het politiebu reau in Bloemendaal. Een hunner heeft namelijk bekend een inbraak en een poging tot Inbraak te heb ben gepleegd in deze gemeente. On derzocht wordt of de mannen ook by andere inbraken in Bloemendaal betrokken zyn, met. name de inbraak in Overveen ln de nacht van 22 op 23 december, waarbij ruim 100 000 gulden werd gestolen. De arrestan ten zyn: een 24-Jarige chauffeur ui* Amsterdam, pen 19-jarige zeevaren de uit Amsterdam, een 21 -Jarige uit Amsterdam, een 23-jarige timmer man uit Amsterdam en de 21-Jarige glasinstrumentmaker W P. zonder vaste woon- of verblijfplaats. Dins dagavond half twaalf vonden twee surveillerende agenten, dat een au to bij het station Heemstede zich bij een telefooncel verdacht ophield. Er zaten vijf mannen in. Onder het voorwendsel, dat de auto niet zou deugen, verzochten de politieman nen het vyftal met de auto mee te rijden naar het bureau In de auto vond de politie inbrekers-werktuigen, waaronder handschoenen, sleutels en twee walkie-talkie's. In het bureau bleek een van de mannen volgens 't opsporingsblad gezocht te worden voor een inbraak in Vreeland. Hy werd ook gezocht door de politie in Amsterdam. Bij fouillering werden op de mannen nog gevonden enige zaklantaarns, lopers en chloroform Uit de vondst van dit laatste con cludeert de politie van Heemstede dat de mannen ook niet tegen het plegen van geweld opzien Wat het vijftal in Heemstede op het oog had is de politie niet bekend. Verwerpelijk advies In uw verslag van de reactie dei- ziekenfondsen op het besluit van de Landelyke Huisartsen Vereniging contante betaling voor verleende diensten te verlangen, adviseert de heer Hendriks ons, verzekerden by een ziekenfonds, onze huisartsen niet meer te betalen dan het ziekenfonds terugstaalt. Dit betekent een actief ingrypen in het conflict van de huis artsen met de ziekenfondeen. Deze raad van de heer Hendriks acht lk verwerpelyk de uitgangsstel ling is myns inziens bovendien on juist. wy zyn per slot van rekening niet by onze huisarts verzekerd. Wèl by een ziekenfonds, dat de regelma tig stygende premies int. Als wij het advies van de heer Hen driks omdraaien, kan worden gesteld, dat wy verzekerden het volle aan de huisarts betaalde bedrag van het zie kenfonds terugeisen Anno 1967 doet zich het schandaal voor dat de ziekenfondsen weigeren aan gerechtvaardigde eisen of ver langens van de huisartsen de ho noreringsachterstand van 54 c', wordt immers algemeen erkend te vol- Als de heer Hendriks dan ao graag een byl aan de wortel ziet, welaan: trek die achterstand weg. Maar de heer Hendriks commandeert liever en daar hy hiertoe niet bij machte is. wil hy dit overlaten aan minister Veldkamp. Dit tekent voor mij de wijze waar op het overleg van de ziekenfondsen met de huisartsen ig gevoerd. Dicte ren en commanderen dat is het wat de ziekenfondsen tot nu toe heb ben gedaan. W. HONSBEEK. VaJeriusstraat 220, Leiden. Boe r eren in Volgens een nieuwsblad van de Ro de Garde zou Mao Tse-toeng in 1958 gedwongen zyn als president van China af te treden. Sindsdien is hij in een strijd gewikkeld om zyn ver loren macht terug te winnen. Deze verbazingwekkende onthulling, welke Indien zy juist is een geheel nieuw licht zou werpen op China's geschiedenis van de laatste acht jaar, stond afgedrukt in een nieuwsblad, dat in Peking is aangeplakt, aldus de correspondent van het Japanse dag blad Mainitsji Sjimboen. Volgens het nieuwsblad zou Mao in 1958 op de plenaire sitting van het centrale comité der partij zyn afgezet. Hy werd toen behandeld als „een overleden ouder", d.w.z. met eerbied, maar ontdaan van alle gezag. „Ik was buitengewoon ontevreden over het besluit, maar ik kon er niets aan doen", zo zou Mao in oktober op een vergadering van het centrale comité hebben verklaard. Hoewel het nieuwsblad van de Ro de Garde zulks niet ronduit schreef, I biykt thans dat Mao het destyds verloren heeft van Lioe Sjao-tsji, |di« hem als president is opgevolgd. Dit geschiedde in een debat over de „grote sprong voorwaarts" van die periode. Lioe verklaarde tegen dit project van Mao geweest te zyn. Lioe moet in 1958 onder de toene mende druk van de thans overheer sende Mao-vleugel in de party een meerderheid van het toenmalige co mité voor zyn denkwyze hebben ge wonnen. Zyn zege betekende, dat het economische beleid aan Lioe werd overgedragen. Mao bleef als voor zitter van de party deze functie bekleedt hy thans nog een mach tige, zy het tydelyk naar de ach tergrond geschoven figuur. hongersta ki ng De 50-jarige landbouwer Willem van Hof ten uit Heerewaarden in de Oost-Bommelerwaard. die gisteroch tend in hongerstaking ging om zyn eisen tot schadevergoeding te gen rijkswaterstaat en de domeinen kracht by te zetten, heeft zyn actie dezelfde ochtend moeten staken. De man, die besloten had vol te houden „tot het bittere eind", onder het motto „het wordt een feest of een begrafenis", kwam gisteren rond half elf by zyn werkzaamheden zo te vallen, dat zyn huisarts een lichte hersenschudding constateerde en de man rust voorschreef. Daar mee was de hongerstakingsactie voorlopig ten einde. In een brief aan de ministers \an Verkeer en Waterstaat en van De fensie had boer Van Hoften uiteen gezet. dat z.i. Rijkswaterstaat een fout heeft begaan by het egaliseren van zyn gepachte grond, waardoor er nu veel water op zyn weiland staat. In 1963 ging landbouwer Van Hoften eveneens in hongerstaking. Hij kreeg toen na vijf dagen bericht dat hy schadeloos zou worden gesteld, het- kreeg hy alleen vrijstelling van de geen in 1964 gebeurde. In 1965 pacht. Ook is Van Hoften ontevreden om dat zijn zoon geen uitstel van mili tair* dienst heeft gekregen. „Geen gewapende ineidenteir Van officiële Russische zyde is gis teren een bericht van radio-Belgra do tegengesproken, als zouden zich onlangs aan de Russisch-Chinese grens hevige incidenten hebben voor gedaan. „Er zyn weliswaar vele schendingen door Chinese elemen ten geconstateerd, maar het zou dwaas zyn deze voor te stellen als gewapende incidenten, waarby aan weerskanten doden of gewonden zyn gevallen", aldus het commentaar. Het ernstigste incident sedert het begin van de tweespalt tussen de twee landen betreft de uitwijking van 60.000 Kazakken en Oeigoeren uit de Chinese provincie Sinkiang in 1963 naar de Sowjet-Republiek Ka- zachstan. Op de Chinese verzoeken om de vluchtelingen uit te wyzea zyn de Russen nooit ingegaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7