Volewijckers op zoek naar halve ton per jaar SPORT Lichaam Campbell nog niet gevonden NTS-reportage uit Praag in gevaar? Onder aanvoering van Gerben Wagenaar De Vries speelt zich in de finalepoule Go Ahead verslaat Xerxes Verwoede strijd Kris-Kras door de SNELHEIDSKONING WERD IN ENGELAND ALS HELD VEREERD Ga nooit de mist in PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 JANUARI 1* PSV.doelman Boersma en ver- i clinch met Piet Kruiver tijdens dediger Kemper (rechts) in de [de gisteravond gespeelde eredïvi- 1 siewedstrijd DWS—PSV. Jeugdschaaktoernooi in Leiden (Van sohaakmedewerker) Traditiegetrouw heeft een aantal jeugdige schakers een deel van de kerstvakantie benut om eikaars krachten te meten op de 64 velden. De wedstrijden, namens de LSB ge organiseerd door de heren Sattler en Prevoo, verheugden zich niet in een zo grote belangstelling als voorgaan de Jaren, doordat diverse scholen hun deuren reeds geopend hadden. Ook kwalitatief kwam er minder op de markt. Uiteraard viel er voor de be langstellenden weer menig merkwaar dig, door jeugdig overmoed veroor FEIJENOORD SPEELDE NIET TEGEN ADO De eredivisiewedstrijd Feijenoord— ADO, welke gisteravond in Rotter dam zou worden gespeeld, is in ver band met de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. De ontmoeting zal nu op 11 januari worden gespeeld. Voor de eredivisie werden gister avond de volgende wedstrijden ge speeld Go Ahead—Xerxes 2—0, Veenstra 1—0, rust, Schneider 2-0. Scheids rechter Schalks. Toeschouwers 12.000. DWS—PSV 2—4, Van der Kui len 0—1, v. d. Dungen 0—2, Vonhoff 1—2, rust, Kruiver 2—2, Cebinac 2—3, Sörensen 2—4. Scheidsrechter Lansberg. Toeschouwers 6500. De stand in de eredivisie luidt nu: AJax 17—30 MW 18—17 Feijenoord 17—27 DOS 18—1T Sparta 18—26 NAC 17—16 ADO 17—23 Sittardia 18—15 Go Ahead 17—22 Twenthe PSV 17—18 Telstar DWS. 18—18 Fort. '54 Xerxes 18-17 Willem 2 GVAV 18—17 Eiinkwijk In de eerste divisie won NEC met 7—3 van RBC, door welk resultaat de Nijmeegse ploeg de leiding heeft overgenomen van Holland Sport. Met een gelijk aantal punten (30) heeft NEC één wedstrijd minder gespeeld dan de Haagse formatie. zaakt, sohaakstaaltje waar te nemen. Zestien geselecteerde jongeren stre den in twee groepen van acht om het Lelds jeugdkampioenschap. Twee van elke groep plaatsten zich in de finalepoule, welke zeer binnenkort de Leidse jeugdkampioen zal opleveren. Symptomatisch voor de strijdlust was wel dat geen van de favorieten kans zag een 100 -score (in vier ronden volgens Zwitsers systeem) te boeken. Ook de grote kanshebber, de Noord - wijker K. Scherpenisse, moest in de laatste ronde onder het juk van zijn plaatsgenoot A. Passchier door. Bei den plaatsten zidh overigens voor de finalegroep, waarin tevens de Voor- achotenaar H. Joziasse en, als enige Leidenaar, E. de Vries een plaat vonden. (Van onze correspondent) De Volewijckers, de enige semi-prof voetbalclub in Amster dam-Noord, is in financiële moeilijkheden geraakt. Het voort bestaan van de club in de betaalde sector van het Nederlandse voetbal hangt aan de bekende zijden draad. In het verschiet: weer amateur worden. De schrikbeelden: in de vierde klasse. ging van directeuren van de bedrij ven in Noord bijeen. In die vergade ring zal het onderwerp Volewijckers zeker aan de orde komen". Eindstanden 17—12 18—12 17—11 17— 9 17— 7 De eerste wedstrijd voor de halve finale van de intertotocompetitie tus sen ADO en Bratislava zal op 28 fe bruari in Den Haag worden gespeeld. Voor de returnmatch is nog geen da tum vastgesteld. Groep A: 1/2. A. Passchier en K. Scherpenisse (3), 3/4. G. Leget en J. van Beek (2%), 5. A. de Ru (2). 6. H. de Raad <1&), 7. J. Heemskerk (1), 8. J. Bakker Groep B: 1/2. H. Joziasse en E. de Vries (3), 3/4. R. J. Brunia en E. Bongers (2%), 5. A. de Bruyn (2), 6/7. Ch. Kuypers en T. Soesilo 11L- 8. H. Siats (0). De eindstanden in het Jeugdtour- nooi, waarin de minder sterke .scha kers groepsgewijs om een aantal prij zen streden, waren: Groep 1: 1. F. den Herder (3), 2. A. de Mooy (2), Th. v. d. Mey (1), 4. M. v. d. Mey (0). Groep 2: 1. J. Serdijn (2). 2. E. Wilmink 1 3. H. v. d. Willek (1H>, 4. A. J. Mulder (1>. Groep 3: 1. W. Hins (2%), 2. W. Nass (1%), 3. G. Bergshoef (1), 4. A. v. d. Mooren (1). Groep 4: 1. A. Zaalberg (3>£), 2. K. Oele (1%), 3. C. Schreuder (1). Groep 5: 1. F. Schöler (5) (na lo ting), 2. S. v. Nie (5). 3. J. Moerland (1), 4. J. de Vries (1). Ruime winst van sportschool De Vries Het A-team van sportschool De Vries heeft zijn krachten gemeten met de judo-vereniging „Neels" uit Voorburg. De Voorburgers weerden zich fel, maar hun goede bedoelingen ten spijt werden ze toch naar een 40 nederlaag geworpen. De puntenma- kers bij sportschool De Vries waren Wout Holverda (houdgreep), Theo Wassink (heupworp), Jam Onvlee (be slissing) en Ben Springer (armklem). Onbesliste partijen werden gemaakt door Dick Krook en Jan de Rover. Onder aanvoering v*n Volewyckers- voorzitter (sectie betaald voetbal) Gerben Wagenaar (53) zijn de bewo ners van het stadsdeel daarom een verwoede strijd begonnen voor het behoud van de huidige status van hun club. Een groot aantal van hen wast zich met Volewijckerszeep, die overal te verkrijgen is. Anderen eten Volma, Volewijckers- margarine. Van de opbrengst van ieder pakje margarine of iedere drie stukken zeep gaat een deel naar de clubkas. Verder probeert men het be drijfsleven tot bijdragen aan de ver eniging te brengen. Gerben Wagenaar: „Ons probleem is dat wij van het oergezellige veld, weliswaar in Noord, maar betrekke lijk gemakkelijk te bereiken, verhuisd zijn naar een veld dat een eind bui ten de bebouwde kom ligt en moeilijk te bereiken is. Straks komt het in het cëntrum van het nieuwe Noord te liggen, maar voor het zover is moet er nog veel gebouwd worden. Boven dien: de verbindingswegen moeten nog aangelegd worden. De nieuwe be huizing was nodig omdat ons veld op de toegangsweg naar de IJ-tun- nel lag". Geld „Nu kost iedere verhuizing geld. Maar de onze heeft wel heel erg veel gekost. We hebben alles achter moe ten laten en kregen van de gemeente een vergoeding van f.23.000—De bouw van een nieuw Jeugdhonk alleen al heeft f. 125.000.gekost. Daarbij komt dat wij vier keer zoveel huur I moesten gaan betalen. Door de moei lijke ligging en misschien ook wel omdat onze eerste elftal het niet zö heel goed doet, kregen wij daarbij nog eens minder inkomsten". „In zo'n situatie ga je Je afvragen wat je moet gaan doen. Dat is na- I tuurlijk een zaak van de ledenverga- I dering. Als het nodig is zullen we naar het amateurisme teruggaan. Het grote probleem is dat je dan I weer in de vierde klasse amateurs moet beginnen". I „Of het nodig zal zijn is nog de vraag. Met zo'n f. 50.000.— per jaar erbij kunnen wij het fiksen. Waar wij op hopen is het bedrijfsleven. Met veertig bedrijven, die ieder duizend gulden bijdragen, zijn we al een heel eind. Een paar hebben ons al steun toegezegd. In maart komt de vereni- De Nederlandse badmintonjeugd I is in Portsmouth in een internatio- I naai toernooi sterk voor de dag geko- men. Lily ter Metz versloeg in de fi nale de Britse Gellinan Perrin (911, 11—4 en 11—6) en Leo Hanssen legde beslag op de hoofdprijs door Nurmo- I hammed (Pakistan) met 156 en 156 te kloppen. Het bestuur van de UEFA heeft j gisteren besloten tot instelling van I een zogenaamde „uitdagingsbeker' I voor Junior landenploegen (spelers tot 23 jaar). Op 10 maart wordt er geloot, welke twee landen om de be- ker mogen spelen. De winnaar wordt bekerhouder en moet dit kleinood verdedigen tegen het land dat daar na door het lot wordt aangewezen. Sympathiek „Verder zijn wij bezig met die margarine en die zeep. Als het een beetje meezit, levert dat f. 20.000.— op. Het eerste geld, f. 7.000.—, die een collecte bij Ajax—Liverpool opbracht, hebben we al binnen. Dat was bij zonder sympathiek van Ajax, dat we die collecte mochten houden. Er zijn perspectieven en wij hebben nog een paar pijlen op de boog". „Als we tijd hebben om het een jaar of drie uit te zingen, denk ik dat we het gehaald zullen hebben. Amster dam-Noord is zich aan het ontwik kelen tot een stadsdeel met 100- tot 120.000 inwoners. Dat moet een vol doende basis zijn voor het bestaan van een semi-profclub. Ik heb er een rotsvast geloof en vertrouwen in dat het lukt en dat het zin heeft in het betaalde voetbal te blijven. Wij moe ten het in ieder geval proberen". Er zijn mensen die zeggen dat Am sterdam aan twee betaalde voetbal clubs meer dan voldoende heeft. Bril NTS wil optreden tegen reclame vanaf buitenlandse velden De Nederlandse Televisie Stichting heeft gisteren dreigende woorden gericht aan het adres van firma's die bij reportages van voetbalwedstrijden in het buitenland op sluikse wijze ongeoorloofde reclame op de schermen brengen. Programma-commissaris J. Rengeling, die zich een van de schimpscheuten uit Wim Kans oudejaars conference blijkbaar goed in de oren had geknoopt, deel de mee, dat wanneer praktijken als bij de wedstrijd LiverpoolAjax nog eens voorkomen, de NTS zal over wegen dergelijke uitzendingen te schrappen. De heer Rengeling motiveerde zijn dreigement, waarvan het Nederlandse voetbalpubliek min stens even erg zal schrikken als de betrokken ondernemingen, door te zeggen, dat het hier om een unfaire manier van recle- me maken gaat. die strijdig is met iedere vorm van redelijk heid en normaal fatsoen". Te meer nu er betaalde reclame in de ether is. vormt een dergelijke handelwijze, volgens hem, een onreohtmatige daad. De kwestie is inmiddels be sproken met de stichting ether reclame (STER), die zich thans beraadt over represaillemaatre gelen. Ook heeft de N.T.S. de Tsjechische televisie laten we ten, dat zij waarschijnlijk geen reportage zal verzorgen van de wedstrijd bussen Dukla-Praag en Ajax, wanneer in het stadion van Praag Nederlandse of an dere daar niet bekende reclame teksten worden aangebracnt.. Kruistocht „Dat vind ik lollig, ja, die die er zo gemakkelijk over praten. Dat zy'n geen clubmensen. Wij wel. Wij zien het door een andere bril. Mag het? Maar wy doen het niet uit een idiotistisch chauvinisme. Waar ik me ook zo aan kan ergeren is dat men zegt dat het vernederend is om te bedelen. Men moet niet vergeten dat wij niet de enigen zijn die dat doen. En als het niet gedaan dan was er geen KNVB". „Het verdwijnen van Volewijckers zal een verarming betekenen van 1 toch al niet rijke culturele leven Noord. Indertijd hebben ze hier fabrieken en arbeiders neergezet en er verder jarenlang niet naar omge keken. Er is, om maar iets te noe men, geen bioscoop en er is geen overdekt zwembad". „Heeft Amsterdam voldoende aan twee betaalde voetbalclubs? De men- sen die dat zeggen moesten wat min- j der dogmatisch denken", aldus de enkele jaren geleden uit de CPN ge stoten heer Wagenaar. Anton Geesink (32), stichter en leider van de Utrechtse ko- dokan-dojo, heeft het initiatief genomen om judo weer als sport in het Olympische programma op te nemen. Met de volle medewerking van burgemeester jhr. mr. C. J. A de Ranitz heeft hij daartoe een schrijven gericht aan het Ja pans Olympisch Comité om bij het internationaal Olympisch Comité een voorstel in te dienen judo deel uit te laten maken van de winterspelen van 1972 in Sapporo. Ter ondersteuning van riin plannen zal Anton Geesink me dio februari een reis van ander halve maand via Rusland en Korea naar Japan maken. Daar bij zal hij een groet en een aan bevelingsbrief van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz voor de burgemees ter van Sapporo meenemen Anbon Geesink zal op zijn „pleittounnee" vergezeld worden van de judoka's Gerard Geesink en Jan Tukker, die beiden een jaar in Japan zullen blijven stu deren, de best-geslaagde CIOS- leerling Staf de Moor uit Axel. zich bij het gezelschap voelen. In Sapporo zullen zij vermoede lijk een demonstratie geven. Anton Geesink één Olym pische, drie wereld-, 22 Euro pese- en 20 Nederlandse titels acht judo uitermate geschikt als wintersport, gezien het feit, dat het een typische zaalsport is. Zoals bekend is judo nog maar één keer op het Olympisch pro gramma verschenen, in 1964 in Tokio. Voor Mexico 1968 werd judo weer geschrapt als Olym pisch onderdeel. Werkgroep In Apeldoorn worden pogingen ondernomen om in die plaats beter betaald voetbal te krijgen De slechte resultaten van AGO VV in de tweede divisie hebben ertoe geleid, dat er een neutrale werkgroep is gevormd, waarin o.a. zitting hebben vertegenwoor digers van het Apeldoornse be- drijfs. en zakenleven en de ge meente. Deze groep werkt niet samen met AGOVV, maar heeft wel haar plannen aan het be stuur van deze semi-prof-vereni- ging bekend gemaakt. Onder meer wil zij binnen de eerstko mende drie jaren een bedrag van f. 500.000 bijeen zien te krijgen, sport waarvan reeds voor het eerste jaar f. 350.000 beschikbaar moet komen. De gedachten gaan uit naar een te vormen .Stichting betaald voetbal Apeldoorn'. AG OVV is gevraagd zijn betaalde top naar deze stichting af te stoten en als vereniging naar het amateur-voetbal terug te ke ren. Het bestuur van AGOVV zou hier vooruitlopend op het inzicht van de ledenvergadering in principe toe bereid zijn. Ton ANTON GEESINK Kruistocht voor judo de beste ClOS-leerling en tevens NOC-prijswinwaar Pierre Zen den uit Maastricht en als bege leider de Utrechtse tandarts M. G. Brouwer. In Japan zullen de judoka's Ernst Eugster en Peter Snjders De 27-jarige Rotterdamse me vrouw A. Dekker—Prins, die staat ingeschreven bij de vierde klasser DRL, is tot nu toe de enige met 13 goede uitslagen in de voetbaltoto van zondag 1 ja nuari. Zij .krijgt daarmee o'e eerste prijs100.000 gulden schoon. Voor de tweede prijs hebben zich (tot nu toe) zeven tien deelnemers met elk 12 goe de uitslagen gemeld, terwijl er 48 waren met de eerste negen goed en de derde prijs zullen delen. Korfbal-selectie W. Brugman van De Danaïden is door de KNKB uitgenodigd om op 7 en 14 januari deel te nemen aan selectiewedstrijden (miorokorfbal) in de Kennemorsporthal in Haarlem. Na deze wedstrijden wordt het jeugd- team samengesteld dat op 22 januari fcn Antwerpen tegen België speelt. Koppelverkoop Mevrouw J. G. T. Sneyd uit V 9 Nashville, Tennessee, liet een 'f advertentie in de krant setten 2 van de volgende inhoud: „Echt- V 9 genoot en televisietoestel. Lage prijs bij snelle verkoop". k Ze verklaarde van beide artl- V 9 kelen genoeg te hebben na de eindeloze televisie-uitzendingen van voetbalwedstrijden bij het x 9 begin van het nieuwe jaar. g V „Ik wacht op de hoogste bie- der", zei ze. „Tot dusverre is X 9, het hoogste bod 200 dollar, voor g g het geheel". 9QS0H*0§0(<SCSCHS^ van vandaag KNWU gaat pratei De KNWU gaat maandag a.s. pn ten met; de sponsors en ploegleidei van de Nederlandse extra-sportiei merken. Hoofdschotel van het g< sprek is de samenstelling van de plot mogelijk twee ploegen vo komende Tour de France. (Van onze correspondent) By het zoeken naar het lichaam van de 45-jarige Britse snelheids koning Sir Donald Campbell, die gis teren by zyn jongste recordpoging op het Conistonmeer in Noord-Engeiand is omgekomen, zijn acht duikers van de Britse marine ingeschakeld. Al leen Campbells helm, schoenen en zuurstofmasker, alsmede enkele stuk ken van de boot werden gevonden. Mogelqk zit Campbell zelf nog steeds vastgesnoerd In zijn stuurstoel. zyn dood heeft in Engeland, waar hy als een held werd vereerd, grote beroering veroorzaakt. „Verschrikke- ïyk", zeggen de mensen. Maar het was te verwachten dat dit eens zou gebeuren". De ramp geschiedde toen Campbell op de terugweg was en hy trachtte door de 300 myis-barrière heen te breken, om zyn eigen wereldrecord van 276.33 myl te verbeteren. De grote moeilijkheid was daarbij de ,31uebird" zo dicht mogelijk boven het water te houden, omdat de boot dit by grote snelheden nauwelijks aanraakt. Campbells laatste woorden over de radio waren: „Het water is niet goedIk kan niet veèl zien Daarop een angstschreeuw: „Hy gaathy gaatPlotseling verhief de slanke, donkerblauwe, door straalmotoren aangedreven raceboot, zich zeker 30 meter recht de lucht in. Toen maakte de ,31uebird" een salto achterover, om vervolgens honderd meter verder met de neus omlaag in het yskoude water te duiken en ge heel te verdwynen, terwyi wolken van schuim alles aan het gezicht van de ontstelde toeschouwers onttrokken. De tydopnemers hadden Campbell tevoren verteld, dat hy over de eer ste etappe van 1 kilometer, een snel heid van 297 mql per uur had be- Voorgevoel De dag tevoren had Campbell reeds een voorgevoel dat de dood op hem wachtte. Hy was erg bygelovig en toen by het spelen van een vorm van Russische patience een schoppen aas gèvolgd werd door een schoppen vrouw, zeide hy: „Mary, Queen of Scots, (Maria Stuart) legde dezelfde combinatie uit en wist daardoor dat zy zou worden onthoofd". Een vriend trachtte hem gerust te stellen, maar Campbell bleef er de gehele avond van overtuigd dat er Het Haagse HIJS Hoky heeft gisteravond de yshockeywedstriJd te gen Spartak Praag (Tsj.-Sl.) met 8—1 verloren. De tussenstanden wa ren: 0—1. 0—3 en 1—4. De Nieuwzeelandse coureur Kerry Grant is met ernstige brandwonden in het Middlemore ziekenhuis opge nomen na een ongeluk bij de trai ning voor de Grand Prix van Nieuw- Zeeland, die zaterdag verreden wordt. Elke twee jaar wordt door de Federation Internationale de Sport Universitaire (FISU), eer Univer- slade georganiserd, welke plaats zal vinden in Tokio van 26 augustus tet en met 4 september 1967. Nederland zal naar alle waarschyniy'kheid een afvaardiging naar deze Universiade sturen, onder leiding van de Neder landse Studenten Sport Stichting. een tragedie op komst was. Men bracht hem een ander pakje kaarten, met een groene achterkant. Hy wei gerde met groene kaarten te spelen, omdat het feit dat ze groen waren voor hem een extra aanwy zing was dat er onheil naderde 1\ iemeyer-toernooi HERSTEL VOOR JAN TIMMAN Li de derde ronde van het Nie- meyer Jeugdschaaktoernooi In Gro ningen heeft de Delftenaar Timman zich hersteld van zyn nederlaag ln de tweede ronde. Hy versloeg met zwart de Hongaar Vadasz. De uitslagen zynfinalegroep Vadasz (Hong.)—Timman (Ned.) 0-1, Whiteley (Eng.)—Roth (Oost.) Pedersen (Den.)—Rooze (Belg.) 0—1, Steinberg (Rusl.)Westermeier (W.- Dld) 10. De stand na 3 ronden luidt: 1/2. Rooze, Steinberg (2), 3/6. Pedersen, Timman. Vadasz. Whiteley (1%), 7/8. Westermeier, Roth 1. Klassificatiegroep: tweede ronde: Gralka (Polen)—Svensson (Zweden) 10; derde ronde: Schauf el berger (Zwits.)—Gralka (Polen) V2, Za- ra Dan (Roem.)—Ligterink (Ned.) Vi—Moles (Ierl.)—Klers (Ned.) VzSvensson ZwedenSeslya (Z.-Sl.) 0—1. Stand aan kop: 1/3. Kiers, Ligte rink, Moles (2). ADVERTENTIE zonder een glas melk: het gezondste „pep-middel" Toor scherpe ogen en een snel reaktievermogen. Verstandig, veilig, vurrukkulluk. Rijdt veilig met melk Ashkenazy met Residentie-Orkest Dinsdag 10 januari vindt in d Stadsgehoorzaal het vyfde abonne mentsconcert plaats van het Resi dentie-Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo. Het programma luidt als volgt: Jol Brahms: Pianoconcert no. 2 (solif Wladimir Ashkenazy)Willem Pijper Zes symfonische epigrammen e Haydn: Symfonie no. 101 („De klok'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4