SCHEEP B_E_RJ_CJ±[_E_N Nacht1 zonder einde 375.000 mijnwerkers Een nieuwe stijl bij Franse communisten 5 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Ons dagelijks vervolgverhaal Alistair Maclean bijzonder grappig!" Ze staar- :-:®m met een ijskoude blik aan. ijifero wendde zich van haar af. xji ik u met sjouwen helpen, dok- •i;ij bood hij aan. :j:| blijft hier. Johnny Zagero!" Levin sprong zenuwachtig van *We kist. „Als je op dat gladde Sjtgiijdt". :ftlm maar, Solly, kalm maar", de bokser. „Wel, dokter?" il graag! Wilt u ook mee, mijn- |Corazzini?" Ik zag dat hij uich een parka worstelde, plezier. De hele dag stilzit- niets voor mij", sneden op uw voorhoofd en zijn nog niet dicht. Ze zul- in die kou verduiveld veel Fgaan doen". moet eraan wennen, nietwaar? :ilt, laten we gaan", een of andere grote, gewonde lag het vliegtuig in elkaar ge- in de sneeuw. In de schemer xfcet vanaf de hut slechts vaag v:>aar; het bevond zich ongeveer Monderd meter verder naar het :-:.:loosten. De top van de linker- wees omhoog. Het was moei- zeggen hoeveel maal we ue naar het toestel zouden moe- naken over een paar uur het namelijk weer volkomen £:?r en het scheen zinloos de zig- xj.ute van de vorige nacht te vol- jgpaarom paalde ik samen met Za- Corazzini met bamboestok- weg af die regelrecht naar voerde. De stokken ston- vijf meter van elkaar. £:ie had ik uit de tiuinel ge- maar de meeste waren afkom- Ixyan de route die we 's nachts :'S»n gemaakt. ;:j:j;het vliegtuig was het koud en als in een graf. Eén kant van >::':>mp was al geheel bedekt met cj.'-iikke laag Ijs en de ramen ble- Sjdoor bevroren rijp verduisterd ij-ijn. In het licht van een ;>aar ':"^n bewogen we ons als spoken de cabine. Onze hoofden vrer- snhuld door de wolkjes van onze die op vrijwel gelijke hoogte n hangen. In de stilte en in die ^tende kou hoorden we heel het geknetter van onze adem gd door het eigenaardige, snui- geluid van mensen die bij een lage temperatuur zo licht moge- Iroberen adem te halen. >d, wat is het hier afgrijselijk", igero. Hij rilde ik wist niet of an de kou kwam en liet het isel van mijn lantaarn over de man in de achterste stoel dwa- ;Laten laten we ze hier, dok- i doden?" Ik deponeerde een kleine koffers op de stapel in cte stoelen. „Wat bedoelt u lijk?" wel, we hebben vanmor- de derde piloot begraven en doden begraven? De ijskap be- ze gauw genoeg. Over zes den Is dit vliegtuig voor altijd de sneeuw en het ijs verdwe- Maar verder ben ik het inet s laten we hier weggaan. Een krijgt er kippevel van", tn ik in het voorste gedeelte van Ibine kwam, zag ik Corazzini jen treurige uitdrukking op zijn draagbare radio van ebo- en metaal schudden en daarbij ;en ratelend geluid luisteren, er een strop?" informeerde ik. ben bang van wel." Hij draai- a een paar knoppen, maar be- geen enkel resultaat. „Het fcl is er geweest, dokter. Ik zal maar meenemen twee geleden heb ik er namelijk ïonderd dollar voor neergeteld", veehonderd?" Ik floot zachtjes n myn tanden. „Misschien heeft reserveonderdelen voor u". denk het niet". Corazzini ^Ide het hoofd. „Het is het aller- ■ste transistormodel daarom ■iet zo duur": „Neem het in ieder geval mee", raadde ik hem aan. „Alleen kost het u dan nog eens tweehonderd dollar om het in Glasgow te laten repare ren. Aha, daar komt Jackstraw". We hoorden het blaffen van de honden en even later reikten we Jackstraw zo gauw mogelijk de spul len aan die hij op de slee laadde. In de voorste bagageruimte van net vliegtuig vonden we ongeveer vijfen twintig koffers van verschillend for maat. We moesten twee tochten ma ken om alles naar de hut te brengen en op de tweede reis blies de op nieuw opstekende wind pal in onze gezichten. Het klimaat op Groenland is het meest veranderlijke in de we reld en de wind die een paar uur ge leden bijna geheel was gaan Liggen, blies nu plotseling uit het zuiden. Ik wist niet wat het in petto hield, maar veel goeds zou het vermoedelijk niet zijn. Toen we alle bagage in de hut had den, waren we koud tot in de botten. Corazzini keek me met een vorsen de, maar rustige blik in de ogen aan. Hij beefde van kou. Zijn neus en een van zijn wangen waren wit bevroren en nadat hij een van zijn handschoenen uitgetrokken had, was ook zijn hand wit, slap en dood. „Is dit wat een mens overkomt, dokter Mason, wanneer hij hier een half uur aan de buitenlucht is bloot gesteld?" Wordt vervolgd In de EEG nog Het aantal mijnwerkers in de Eu- ropese gemeenschap is in 1966 met bijna 40.000 man gedaald. Er zijn er Inu nog 375.000. In Nederland liep het aantal mijn werkers terug van 24.700 tot 21.800, in België van 55.100 tot 46.800. De steenkoolproduktie in de ge meenschap daalde met 6^3 procent, de grootste daling die de EGKS ooit heeft belegd, ondanks het feit dat de produktie per man 6 procent gro ter was. Dit hogere rendement heeft het echter moeten afleggen tegen het slinkende aantal mijnwerkers. President Podgorni naar de paus President Podgorni van de Sowjet- Unie zal van 24 tot 31 januari een staatsbezoek aan Italië brengen, op uitnodiging van zijn ambtgenoot Sa- ragat. Men verwacht dat de paus het Russische staatshoofd op 29 januari j in audiëntie zal ontvangen. Het zou de eerste maal zijn dat het hoofd van de R.K. Kerk de president van een communistische en offici eel atheïstische staat ontvangt. De hoogste Russische staatsman die tot dusver in het Vaticaan op bezoek is geweest, is de minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, die in april jl. een gedachtenwisseling van 40 minuten met Paus Paulus had, waarbij hoofdzakelijk over de vrede werd gesproken. Aangenomen wordt dat ook een ontmoeting met Podgor ni vooral aan dit onderwerp zal zijn gewijd. Geen spandoeken en portretten PANDA EN DE MEESTER ETER 5091. De automobilist was helemaal niet te spreken over het feit dat het wegdek onder zijn voertuig was weggezakt. Wat is dit voor grap?" tierde hij. ,J3etaal ik daarvoor m'n we genbelasting?" Het is treurig!" sprak Joris naderbij tredend. ..Zo wordt de vooruitgang gestuit!" Inderdaadbeaamde de ander. Het is geen stijl! Maar ik eis schadevergoeding ,Jk doelde niet op U" verbeterde Joris. „Ik doelde op het werk tvan ons, aangesloten bij de Gemeentelijke Waterwerken! U hebt daarnet een vitaal onderdeel van onze constructie geraakt! Ik eis schadevergoeding!" Maar voor hij een bedrag kon noemen wees de automobilist ver blekend naar een punt, verderop de weg. „W-wat is d-dat?" stotterde hij. W-wat gebeurt daar?" ..Het zal een eenvoudige verstandsverbijstering zijn! verklaarde Joris. „Ik zal mij even zelf overtuigen „D-daar!" riep de bestuurder uit. „K-kijk de aarde be-be-be- weegt!" En zo was het. Maar de verklaring was eenvoudig. Hapwap was bij het eten van een onderaardse gang naar het Muntgebouw eenvoudigweg wat te hoog onder het straatdek gekomen (Van onze Parijse correspondent) Tot zondagavond duurt het acht tiende Franse communistische con gres dat secretaris-generaal Waldeck- Rochet ten overstaan van een kleine duizend partijgenoten en 40 buiten landse delegaties gisteren in de Pa rijse voorstad Levallois-Perret ge opend heeft. Onder die genoemde 40 delegaties is China niet, maar Noord- Vletnam wèl vertegenwoordigd. Sinds 1964 en de dood van de stich ter van de partij, Maurice Thorez, is dit het eerste communistische con gres dat Waldeck-Rochet als diens opvolger mag presideren. Wanneer de lengte en de droogte van zijn redevoering, die vier verschrik kelijke lange uren duurde, geheel in de lijn van de communistische tra ditie was gelegen, dan waren er gis teren op de eerste zittingsdag toch ook verschillende nieuwigheden te signaleren. Zo wordt het congres gehouden in een zeer modern gemeentehuis dat met Picasso-schilderijen en mobiles van de Amerikaanse beeldhouwer Calder is opgesierd, terwijl de zaal zelf uitmunt door soberheid die voor geen enkel spandoek, portret of leuze plaats scheen te laten. Alleen het spreekgestoelte is met een dikke sik kel en een hamer gedecoreerd, maar zelfs het gebruikelijk rood is door blauw vervangen. Die nieuwe stijl, die natuurlijk ge richt is op het doel, de communisten het aanschijn van ordentelijke, zo geen ordelievende burgers en bond genoten in het democratische kamp te geven, komt trouwens ook wel in de woorden van de secretaris-gene raal tot uiting. Hij gaf toe dat de buitenlandse politiek van president De Gaulle wel een paar positieve kan ten vertoonde, die de communisten dan ook waarderen. Maar toch moch ten de „democraten" nooit vergeten dat het Franse staatshoofd een kapi talistische tegenstander bleef, waar tegen de strijd dan ook met volle kracht moet worden voortgezet. Agressief In de passages over de buitenland se politiek sloeg Rochet, die zijn kalmte nooit verliest, even een agres sieve toon aan, toen hij Mao Tse- Toeng beschuldigde de eenheid van de communistische wereld te hebben verbroken, om zo in de kaart van het Amerikaanse imperialisme te spelen. Opvallend was dat de Vietnamezen deze openlijke aanval tegen de Chine zen zonder enige afwerende reactie slikten en Rochets woorden soms zelfs met een beleefd en bescheiden ap plausje onderstreepten. De China-aanhangers onder de Franse communisten, die de laatste tijd aan betekenis gewonnen hebben, hielden zich gisteren helemaal op de stille vlakte. Een aanwijzing van hun ware sterkte zal men later misschien toch nog aan de stemcijfers kunnen ontlenen, want voor het eerst zal op een Frans communistisch congres deze week onder geheimhouding wor den gestemd. Sensaties lijken echter niet verwacht te mogen worden. Wel zal Waldeck-Rochet zijn positie als Frankrijks nieuwe communist nr 1 mogelijk kunnen bevestigen, zoniet versterken, al mag hij dan ook nooit hopen nog eens de souvereine macht van zijn voorganger, Thorez, te zullen verwerven. RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 11—25. De Rechter is uitgestapt en overhandigt de sergeant zijn papieren, op naam van dokter Liang Moe. Tencijl de sergeant zijn papieren vispecteert wordt de Rechter snel maar vakkundig ge fouilleerd door twee leden van de Garde. Alles blijkt in orde. De sergeant schreeuwt een bevel en vier dragers in fraai zijden livrei, met punthoeden op het hoofd, zetten een sierlijke kleine palankijn neer met vergulde draagbomen, raamgordijnen van bamboe en een deurgordijn van brokaat. „Stapt u in, dokter," zegt de sergeant met een buiging. „Uw papieren zal ik zolang bewaren. U krijgt ze terug bij uw vertrek." Als de Rechter en het meisje zijn ingestapt, worden ze geruisloos over een met marmer geplaveid voorplein gebracht, voorafgegaan door de sergeant. De gordijnen zijn gesloten, omdat bouw en aanleg van het paleis geheim moeten blijven voor buiten staanders. De Rechter begint zich ongerust te maken. Kennelijk wil de sergeant zijn papieren nader laten onderzoeken, en wat staat hem te wachten als hij door de mand valt? Zouden degenen die hem ontboden hebben in staat zijn om hem te redden? Er staan de zwaarst denkbare straffen op als iemand zich onder valse voor wendsels toegang verschaft tot een van de keizerlijke paleizen. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 715. Je zou dikke boeken kunnen volschrijven over de methoden, die kapitein Costa Plenta en Brammetje Fok gebruikten om hun koers te bepalen en hun schepen sneller vooruit te krijgen. Maar in een paar regels kunnen we óók wel zeggen, dat het goede schip Kokanje steeds meer op het jacht uitliep en tenslotte als eerste arriveerde bij de slulswerken van Sidi-el-Bashrad. „Hoera hoerrrrra hoera riepen Karo en Tutu om beurten, dolgelukkig, dat zij de eerste prijs hadden gewonnen. De sluiswachters keken verbaasd op. Zij waren zoveel drukte niet ge wend. Maar daar stoorden de schepelingen zich niet aan Alleen Bram hield zich wat kalmer, al glunderde hij ook over zijn hele ronde gezicht. ,.Nu heb je hem te pakken Bram," zei Karo. ,Jfu kan je hem zijn schip afnemen. Je hebt het eerlijk gewonnen. Dat zal 'm leren praatjes te verkopen en gemene streken uit te halen." Hij likte zijn lippen af, toen hij naar het dure jacht van Costa Plenta keek, dat nu volgens de regels van de wedstrijd hun eigen dom was geworden. Maar het leek wel, alsof Bram het er niet mee eens was

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15