LEIDSCH DAGBLAD Grote Franse bedrijven in conflict met de regering Ziekenfondsen spraken weer met Veldkamp Jack Ruby overleden JAMIN Ernstige moeilijkheden bij -Sud-Aviation en Buil Nieuwe maan van Saturnus ontdekt Algerijnse politicus in Madrid vermoord Zeven partijen meer in kiesstrijd ©ud Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 4 JANUARI 1967 No. 32067 Directeur: B. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSt REKEN 'i 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 81ugeJ 1, LeldeD Giro no 67055 (waar 10.000 personen werken) is uitgebroken. Oorspronkelijk was, on danks de Engelse naam. Buil een overwegend Franse onderneming. (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering ziet zich aan het begin van dit nieuwe jaar onverwacht met twee ernstige problemen geconfronteerd, ""die zowel economisch en sociaal als diplomatiek nog wel eens staartje zouden kunnen krijgen. Twee der belangrijkste ondernemingen voor de toekomst van de nationale economie, de genationaliseerde vliegtuigfabriek Sud-Aviation in Toulouse, v (waar het Frans-Engelse reuzenvliegtuig Concorde op stapel staat) en de maatschappij. Bull, die elektronische rekenmachines produceert en die twee jaar geleden in Amerikaanse handen ^overging, verkeren sinds gisteren in openlijk conflict met de re- 3 gering. Sud-Aviation hebben alle ar beiders zich achter de directeur, ge neraal Puget, gesteld, voor wie de re gering een vervanger op het oog had in de persoon van de voormalige po- Utieprefect van Parijs, Papon. Afge zien nog van 't feit dat de arbeiders Igniet graag door een ex-politieman geleid willen worden, zijn ze met de —huidige directeur bovendien van me ning dat Papon de technische com- ■■petentie mist om het Concorde-pro ject tot een goed einde te kunnen ^brengen. Gezien de nationale prestige overwegingen die generaal De Gaul le al eerder aan de Concorde had gehecht toen de Engelsen zich, twee jaar geleden, terug wilden trekken, leek het vanmorgen niet onmoge lijk dat de regering voor het ultima tum van de arbeiders door de knieën I-zou gaan. Er werd gisteravond ten minste de naam van de huidige di recteur van Air France genoemd die, in plaats van Papon, wellicht aan het hoofd van Sud-Aviation ge plaatst zou kunnen worden. Ook de Franse regering had al sinds jaren ingezien dat de strijd op het internationale front van de ec mische vooruitgang en concurrentie beslist zou worden in de sector van computers en de elektronische re kenmachines. In dat licht gezien nam Buil een centrale positie in als de belangrijkste, zo niet de enige onderneming, waar die rekenmachi nes in Frankrijk werden geconstru eerd. Veel soepeler Toen Buil twee jaar geleden door een bankroet bedreigd werd bleek het niettemin onmogelijk de kapita len te vinden om deze onderneming Bij het Smithsonian astrofisisch observatorium is de ontdekking ge- cj meld van een tot dus ver onbeken de satelliet van de planeet Saturnus, zo heeft een woordvoerder van het observatorium meegedeeld. De nieuwe satelliet, de tiende en de satelliet die het dichtst bij Satur nus komt, is op 15 december ontdekt door dr. Audouin Dollfus van het observatorium van Parijs.. Het is de eerste nieuwe satelliet van Saturnus die sinds 1898 is ont dekt en de eerste natuurlijke satelliet van een planeet die sinds 1951 is ge vonden. De satelliet is tussen de 160 en 320 kilometer in diameter, aldus de zegs man en niet zichtbaar met het blote oog. Hij zei dat Saturnus zelf de rest van deze maand bij zonsondergang met het blot? oog te zien is in het zuidwesten. WEERBERICHT - Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide regen-, sneeuw- of hagel buien. Tot matig of zwak afnemende wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 Maan op: 2.53 uur; onder 12.54 Hoogwater te Katwijk te 10.09 22.48 uur; laagwater te 5.44 en 18.18 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's MOHAMMED KHIDER (53) (Van Parijse correspondent) Vlak voor zijn woning in Madrid is gisteravond de 53-jarige Algerijn se oud-minister Mohammed Khider vermoord. Hij werd neergeschoten door twee mannen met Noordafri kaans voorkomen die hem even tevo ren hadden aangesproken. Er is geen twijfel aan of hier heeft men, evenals bij de verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka uit Parijs, te maken met een politieke moord. Khider behoorde met de latere en sindsdien weer afgezette Algerijnse premier Ben Bella tot de zes voormalige FLN-leiders, wier vliegtuig in 1956 door Fransen werd onderschept. De rest van de Alge rijnse oorlog heeft Khider in Franse gevangenschap doorgebracht. Nadat zijn land in 1963 zelfstandig was ge worden, raakte Khider al spoedig in conflict met zijn voormalige celgeno ten en in het bijzonder met Ben Bella. Als minister had hij zich evenwel van de kas van de Algerijnse Een heidspartij weten meester te maken. Met vijftig miljoen gulden koos hij in 1964 de „vrijheid" in het buitenland. Hij werd sindsdien in tal van landen gesignaleerd, maar was de laatste tijd permanent in Spanje gevestigd. Er hebben berichten gecirculeerd dat Khider zich had aangesloten bij de verboden oppositie-partij van Aït Ahmed, die na zijn bevrijding even eens naar het buitenland ontkwam, maar zeker is dat niet. De grote vraag op dit moment is natuurlijk in wiens handen Khiders Algerijnse miljoenen buit zal belanden. in Franse handen te kunnen hou den. Met de Amerikaanse General Electric sloot de Franse regering toen een akkoord waarvan de inhoud echter nooit bekend is gemaakt en dat dan ook rechtstreeks indruist tegen de toenmalige politiek, die de Amerikanen militair maar ook eco nomisch juist zoveel mogelijk buiten Frankrijk en zelfs Europa wilde houden. De huidige minister van Finan ciën. ex-premier Debré. die een steile Gaullist is, heeft niettemin se dert een jaar tegenover de Amerika nen een veel soepeler gedragslijn dan zijn conservatieve voorganger Giscard d'Estaing gevolgd. Sedert dien hebben verscheidene grote Amerikaanse industrieën zich in Frankrijk kunnen vestigen. Condi- ties voor die vestigingen waren ech ter dat geen arbeiders zonder voor kennis van de Franse regering zou den worden ontslagen, terwijl de Amerikanen bovendien het accent zouden moeten leggen op een verbe tering van Frankrijks toekomstplan nen in de internationale economi sche wedloop. (Zie verder pag. 2) Niertransplantatie bij mevr. De Kroon gaat toch door De artsen van het Peter Bent Brigham-ziekenhuis in Boston heb ben volgens Associated Press voorlo pig besloten tot niertransplantatie over te gaan bij de in Nederland ge boren mevrouw Martha de Kroon- Van Engelen. De nier zal worden weg genomen bij de zuster van mevrouw De Kroon, de r.-k. zuster Amy Maca- van de zusters van St. Jozef in Zeist. De 39-jarige Nederlandse non on dergaat thans nog proeven in het ziekenhuis. Mevrouw De Kroon, een moeder van drie kinderen, is op 26 december weer in het ziekenhuis op genomen, nadat haar toestemming verleend om de eerste kerstdag door te brengen bij haar gezin. Ook zuster Amy Macaria was die dag bij het gezin De Kroon, dat in een voor stad van Boston woont. Mevrouw De Kroon, haar man Gerrit en hun kinderen zijn zo als gemeld ongeveer vijf jaar ge leden naar de Verenigde Staten ge- emigreerd. De operatie zal over twee of drie weken plaats hebben. De ingreep zal worden betaald door een fonds van het ziekenhuis. Dat betekent, dat de familie van mevrouw De Kroon voor niets in zak en as heeft gezeten, na dat bekend was geworden, dat de ope ratie zou afspringen op gebrea aan fondsen. Van vele kanten is toen hulp aangeboden. Die blijkt nu niet nodig De vice-consul-generaal in New York deelde voorts mee, dat de toestand van de patiënte thans gunstig Is. De overkomst van de ouders wordt in dit stadium niet noodzakelijk geacht. GESTOLEN SCHILDERIJEN ZIJN TERUG De acht schilderijen, die in de nacht van vrijdag op zater dag uit een museum in de Lon- dense voorstad Dulwich wer den gestolen, zijn teruggevon den. De doeken (drie van Rem brandt drie van Rubens, een van Gerard Dou en een van Elsheimer) vertegenwoordig den naar schatting een waarde van 25 miljoen gulden. Nog geen beslissing Twee vice-presidenten: de nul- dige functionaris Humphrey en een vroegere, Nixon (die des tijds pldatsvervanger wus van president Eisenhower) woonden gisteren de begrdfenis bij vun oud-minister vun Buitenïdndse Zaken Christiun Herter. Een deputatie van de ziekenfond sen heeft gisteren weer een gesprek gevoerd met minister Veldkamp van Volksgezondheid. Het gesprek had plaats op verzoek van de zieken fondsorganisaties, die op spoedige maatregelen hadden aangedrongen in verband met het huisartsencon flict teneinde zo spoedig mogelijk de vereiste maatregelen te kunnen ne men. Het was een uitwisseling van gedachten, want de minister kon nog niet laten weten in welke richting de maatregelen van de regering zul len gaan. Minister Veldkamp had ge- De Londense politie deelde mede, j hoopt daarover al eerder overleg te dat zij maandagavond al in het bezit kunnen plegen, maar dat is niet ge- kwam van Rembrandts „Meisje aan jukt. Het kabinetsberaad het raam" en 't portret van zijn zoon Titus, alsmede van Rubens' „Drie gratiën". De andere doeken werden gisteravond gevonden. Alle schilde rijen bevonden zich nog in Londen. Sommige zijn licht beschadigd. De autoriteiten hebben niet medege deeld hoe men de werken op het spoor is gekomen en evenmin of er iemand is gearresteerd. Eerder was bekendgemaakt, dat enige personen ondervraagd zijn. vandaag of morgen plaatshebben. De ziekenfondsorganisaties hebben inmiddels de aangesloten zieken fondsen geadviseerd de artsen schrif telijk te vragen of zij de bestaande overeenkomst individueel wensen te continueren inclusief dan de aanpas sing van acht procent. De Amster damse ziekenfondsen hebben het ver zoek inmiddels reeds gedaan. Ver wacht wordt, dat de overige fondsen De man die de vermoedelijke moordenaar van Kennedy doodde (Van onze correspondent in Washington) Jack Ruby, de nachtclubeigenaar die op 24 november 1963 bij de gevan genis van ballas Lee Harvey Oswald (de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy) doodschoot, is gisterochtend overleden. De 55-jarige Ruby was in 1964 voor zijn daad, die miljoenen Amerikanen op hun televisie scherm hadden kunnen zien, ter dood veroordeeld. Afgelopen oktober werd het vonnis door het Texaanse hof van beroep evenwel ongeldig verklaard met als reden dat Ruby geen fair proces had gehad en dat de vijandige atmosfeer een grote rol gespeeld had. jy zich niets meer te kunnen her- Opwelling In afwachting van een nieuw pro ces werd Ruby begin vorige maand ziek in de gevangenis. Eerst dachten de artsen dat hjj griep had, daarna stelde men longontsteking vast, maar tenslotte werd ontdekt dat Ruby aan een reeds ver voortge woekerde kanker leed. Tot aan zijn door hield Ruby vol dat hij Oswald destijds in een emo tionele opwelling had neergeschoten en dat alle theorieën over een sa menzwering tegen het leven van president Kennedy waarbij Ruby tot taak zou hebben gehad de moorde naar Oswald uit de weg te ruimen, infame roddelarij waren. De sym pathie voor Kennedy en diens wedu we zou Ruby's voornaamste motief geweest zijn bij het doodschieten van de man die als verdachte van de presidentiële moord was gearres teerd. Van de gebeurtenis zelf zei Zijn versie van de dramatische ge beurtenissen in november 1963 gaf Ruby indertijd ten behoeve van de commissie van onderzoek onder lei ding van rechter Warren met ge bruikmaking van een leugendetector. Een herhaling hiervan wilde Ruby de afgelopen dagen, maar de artsen in Dallas zeiden dat Ruby's fysieke toestand het aanleggen van een leu gendetector zinloos maakte. Daarop heef Ruby, aldus bleek gisteren, zijn toevlucht genomen tot een bandrecorder, die door zijn broer twee weken geleden het ziekenhuis bin nen was gesmokkeld. Ruby's op de band vastgelegde verklaring is nu te beluisteren. Op een gisteren uitge brachte commerciële grammofoon plaat met als titel „Death of the Warren-report". Vervolg op pag. 21 het voorbeeld dezer dagen zullen vol- Gev aar De Landelijke Huisartsen Vereni ging heeft zich verzet tegen een op merking van de fondsen. Deze heb ben beweerd, dat door de maatrege len van de Huisartsenvereniging de volksgezondheid in gevaar wordt ge bracht. De LHV heeft nu in een com muniqué nadrukkelijk vastgesteld: 1. dat de taakopvatting van de Ne derlandse huisarts de grootst moge lijke waarborg is voor het zich onge wijzigd blijven inzetten van de huis arts voor zijn patiënten en dat dan ook nimmer een patiënt door zijn huisarts hulp zal worden geweigerd; 2. dat, in afwachting van maatre gelen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, onrust en emotie over de mogelijke financiële gevolgen voor de patiënt met betrek king tot de huisartsenhonorering op zijn minst voorbarig zijn. Uitstel JACK RUBY De Haagse arts F. E. J. Bouricius heeft tot het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst in Amsterdam het verzoek ge richt om te gelasten, dat de invoe ring, op 9 Januari a.s., van het nieu- rerrichtingssysteem door de huis artsen zes maanden zal worden uit gesteld, teneinde het publiek vol doende te kunnen voorlichten. Dokter Bouricius heeft dit verzoek gedaan op grond van bepalingen in statuten en huishoudelijk regle ment van de maatschappij, voor schrijvend dat alle besluiten van de drie maatschappelijke belangenver enigingen, waartoe ook de Landelijke Huisartsen Vereniging behoort, ge toetst moeten worden aan het alge- i belang. Elk lid der maatschap pij is gerechtigd bezwaren tegen be sluiten in te dienen en deze bezwa- moeten door het hoofdbestuur in overleg met de raad van beroep in behandeling worden genomen. Naar de mening van dokter Bou- cius zal het hoofdbestuur, als dit zijn taak goed verstaat, zijn verzoek op zeer korte termijn in behandeling moeten nemen en het besluit van de LHV aan het algemeen belang toet- Onder de artsen, van wie velen de gang van zaken betreuren, worden intussen pogingen in het werk gesteld om de harde strijd wat te verzach ten. Vrouwen van Amsterdamse art sen hebben gezorgd voor een oproep aan de patiënten, die in de spreek kamers kan worden opgehangen i>m mee te werken via de fondsen het klimaat te verbeteren. Aan de Tweede-Kamerverkiezing op 15 februari zullen 24 politieke groeperingen deelnemen, waarvan 16 in alle kieskringen. Dat Is 7 partijen meer dan bij de Kamerverkiezing van 1963. Een nieuw na-oorlogs record. In 1933 dongen 54 partijen naar de gunst van de kiezers. Maar na invoering van de borgsom, die f. 250.— bedroeg, liep het aantal partijen In 1937 terug tot 21. De borgsom moet door elke politieke groepering, die geen zetel ln de Tweede Kamer heeft, betaald worden. De nieuwe partijen hebben vandaag, wanneer zij ln alle 18 kies kringen een lijst hebben ingediend, f. 18.000.moeten betalen. Wanneer zij 75% van de kiesdeler niet halen, vervalt dit bedrag aan de staat- In alle kieskringen zijn lijsten in gediend door KVP. PvdA, WD, ARP, CHU, PSP, CPN, SGP, BP. GPV, Noodraad, D'66, CDU, Landsbelan gen, Partij voor Ongehuwden en Liberale Volkspartij. Het zittende Tweede-Kamerlid Voogd (ex-Boerenpartij) heeft ln twee kieskringen geen lijst Ingediend namelijk in Groningen en Drenthe. ADVERTENTIE waaierbiscuits niet duur wel heerlijk teuwo (Jit het Leidsch Dagblad van 8 Januari 1807: De Pruisische veehouders, in mier stallen de ziekte is uitgebroken, krijgen een 20- tal militairen in huis en kun nen alleen door tussenkomst van dezen uit de buiten wereld. ontvangen wat ij noodig hebben. Zij worden op hunne hoeven als gevange nen gehouden. (Brievenbus) Mijnheer de Redacteur! Wil de joedheid hebben in uw blad mede te deelen, dat ik de heeren Eige- man en Rutgers stem. hoofd zakelijk omdat zi) met behoo- ren tot de plaatselijke school commissie, die de aanleiden- de oorzaak is dat hel open baar onderwijs binnen Lei- 't den is ingericht op zulk een weelderigen voet, dat de bur- Qerij daarvoor zooveel opcen- jt ten moet opbrengen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1