LEIDSCH DAGBLAD Huisartsen bestrijden elke prijsbeschikking Jongejans weer thuis JAMIN Toenemende verdeeldheid Protest Spoedig besluit Groot vakverbond in China ontbonden Generaal Reynders overleden Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 JANUARI 1967 No. 32066 Directeur: EL A. B. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bU vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie &>U4l; ftedactie. 21507 Witte SlngeJ 1. Lelden Giro no 57055 (Van onze Utrechtse correspondent) De Landelijke Huisartsenvereniging is blijkens een gisteravond uitgegeven communiqué van plan elke vorm van prijzenschik- king met kracht en tot in de hoogste instantie te bestrijden. In ziekenfonds- en vakbondskringen wordt gerekend op een prijsbe schikking ten aanzien van de artsentarieven, die met ingang van vol gende week maandag op acht gulden per consult en twaalf per visite zouden worden gestéld. Daarbij zouden de acht miljoen verplicht ver zekerden per verrichting moeten gaan betalen, omdat ziekenfondsen huisartsen het niets eens zijn geworden over de verhoging van de vaste ziekenfondsbetaling per jaar. sterdamse pro-ziekenfonds dokters stuurden gisteren alle 4600 Neder landse huisartsen een expressebrief, waarin op die mogelijkheid werd ge wezen. Van de zijde van de LHV wordt wel toegegeven, dat er onder de artsen in het hele land ongerust heid bestaat over de afloop van het conflict. Men wijst er echter op, dat de 50 Amsterdamse artsen slechts een kleine minderheid vormen van de ruim 400 hoofdstedelijke, die wel achter het centraal bestuur staan. De ziekenfondsen menen, dat de ver deeldheid pro en contra individuele contracten zich pas in volle omvang zal aftekenen, als de ministers van Sociale Zaken 'Veldkamp) en Eco nomische Zaken 'Bakker) hun maat regelen hebben bekend gemaakt. Dan pas kan blijken, wat voor de artsen het voordeligste is: wel of niet met de fondsen doorwerken. Ofschoon het centraal bestuur van t LHV er tot de beslissende verga- ering van vorige week vrijdag vrij- el ln slaagde, de verdeeldheid te be weren, begint het in de gelederen de huisartsen nu te gisten. Dok- J. A. de Jong, voorzitter van de fdeling Amsterdam van de LHV jeeft zijn functie neergelegd uit pro est tegen de handelwijze van het entrale bestuur. Hij is het niet eens net de afwijzing van de regerings- oorstellen. j Er is een groeiende actie gaande, jm de huisartsen ertoe te bewegen, ju individuele contracten met de zie kenfondsen aan te gaan. Vijftig Am- De ziekenfondsen krijgen reeds verzoeken om inlichtingen van huis artsen, die individuele contracten overwegen. Het wachten is uiteindelijk op de ministeriële beslissing, die echter nog wel enkele dagen op zich kan laten wachten. Eerst zou deze zwaarwegen de kwestie in de ministerraad be handeld moeten worden. Of die voor de gebruikelijke vrijdagse vergade ring nog bijeen komt, is niet bekend. Wel hebben de ziekenfondsen minis ter Veldkamp telefonisch om spoed gevraagd, omdat de fondsen anders bij de voorbereidingen van de nieuwe administratie in tüdnood geraken. Verklaring Vandaag brengt de Landelijke Huisartsenvereniging in verscheide ne dagbladen een „verklaring", waar in wordt gesuggereerd, dat de minis ter het volkomen in de hand heeft, hoeveel de patiënten van hun dok tersrekening aan het ziekenfonds kunnen declareren. In feite is de minister echter gebonden aan de be schikbare financiële middelen der fondsen, die er alles behalve roos kleurig voorstaan. De verhoging van de ziekenfondspremie van 5.8 tot 6.6. procent laat slechts ruimte voor een bescheiden verhoging van het dok tershonorarium. Ook de becijfering van de onkosten, die de artsen ma ken, is uiterst disputabel en behoeft niet gezien te worden als de abso lute waarheid. De advertentie is gis teren opgesteld door de voorzitter en de vice-voorzitter van de LHV, bui ten medeweten van de rest van het bestuur. De bestuursleden, die belast zijn met de public relations tussen LHV en publiek, zijn met deze an nonce alles behalve gelukkig, zo ver klaarden zij ons desgevraagd. DREIGEMENT VAN „KAMI" Het 30.000 leden tellende „Actie front van studenten in Indonesië", Kami, heeft gedreigd met betogin gen in het gehele land als president Soekarno blijft weigeren een uit eenzetting te geven van de politiek die geleid heeft tot de staatsgreep van oktober 1965. Uit studentenkringen wordt ver nomen, dat in Djokjakarta de span ning tussen voor- en tegenstanders van Soekarno groot is. Dezer dagen is daar een student om het leven gekomen bij een treffen tussen Soekarno-gezinde jongelui, die de steun van mariniers hadden, en jeugdige mohammedaanse tegenstan ders van de president. Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Volksgezond- leid) heeft vanmiddag in de Tweede tamer meegedeeld, dat de regering norgen of overmorgen maatregelen loopt af te kondigen in het conflict ussen de huisartsen en de zieken- ondsen. De Kamer zal meteen worden inge- Icht. Daarom trok de socialist Lie- irandt zijn motie in. Hij had in de notie gevraagd om meer inlichtingen •ver het conflict. In dit stadium jchtte hü dat niet opportuun. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Meevallertje /oor Voogd !Van onze Haagse correspondent) Het Tweede Kamerlid P. Voogd, le zich heeft afgescheiden van de oerenpartij zal zich in alle acht en kieskringen kandidaat mogen ellen zonder de verplichte waar- irgsom van achttien maal duizend Alden te behoeven' te betalen. De .esraad, die de minister van Bin- ïnlandse Zaken in deze geest heeft :adviseerd, is van mening dat een ttend kamerlid geen waarborgsom •hoeft te betalen. Minister Verdam ieft deze opvatting overgenomen i de hoofdstembureaus van de kies- •ingen op de hoogte gesteld. De secretaris van de kiesraad, mr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, irwacht dat slechts zestien of ze- intien partijen van de 37 die zich ebben laten inschrijven, inderdaad in de verkiezingen op 15 februari illen deelnemen Voor vele partyen de verplichte waarborgsom van 18.000,- een te zware hindernis. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht 2n heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse- jk enkele sneeuw- of hagelbuien, latige, aan de kust aanvankelijk og krachtige noordwestelijke iind. Vannacht in het binnen- ind plaatselijk lichte vorst, mor en ongeveer dezelfde temperatu- tn als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 uur -Maan op: 1.28 uur; onder: 12.39 uur Hoogwater te Katwijk te 9.04 en ..36 uur, laagwater te 4.38 en 17.10 >it nummer bestaat uit 16 pagina's Na vijf maanden gijzeling "Alleen geld kan haar nog redden" „Alleen geld kan haar leven nog redden Deze kop stond gisteren bo- ven een verhaal in het Leidsch I Dagblad, waarin de trieste er- i varingen werden verteld van i een Nederlandse vrouw, die in jj Amerika op de rand van de i dood ligt. Alleen een niertrans- plantatie kan haar nog redden, I maar daar is geld voor nodig. Veel geld. Tienduizend dollar. Door veel tegenslag zit de fami- lie zelf aan de grond en kan het bedrag niet opbrengen. Het geld moet echter op tafel komen I vóór de operatie kan worden uitgevoerd. Deze geschiedenis heeft be- grijpelijk tot diverse reacties geleid. Van verscheidene kanten 1 werden wij benaderd: „Hoe kunnen wij deze vrouw helpen?" By nadere informatie bleek ons, 1 dat men beter nog even kan wachen met hulp. Enkele in- I stanties zijn ingeschakeld om te 1 onderzoeken of er door middel 1 van een verzekering of iets der- gelijks nog een kans op hulp be- staat. Mocht blijken, dat er via deze wegen geen hoop op hulp bestaat, dan zullen wij op korte termijn op deze zaak terugko- 1 men om degenen, die een bij- drage willen geven, de juiste weg te wijzen. ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'IIIIIIIIHIIIIIII" „We konden gelukkig allen op tijd wegkomen. Op het moment v«n de botsing stond ik op een meter of tien van de kraanwagen. Ik zag de wagen in een zee van vuur onder de trein verdwijnen, die op dat mo ment zeker een snelheid van tachtig kilometer had". Dit vertelde één van de politiemannen die vanochtend om halfnegen met een kraanwagen bezig waren op de spoorwegovergang bij het station Sloterdijk in Amsterdam een autowrak weg te slepen, om acht uur door een trein was gegrepen. De bestuurder hiervan kwam met de schrik vrij. Toen de politiemannen met de kraanwagen op de met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg In volle actie waren, kwam uit Haarlem een trein met hoge snelheid aangereden. Eén van de agenten kon zijn collega's nog juist luid schreeuwend waarschuwen, zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De kraanwagen van de politie werd 500 meter meegesleurd en geheel vernield (zie foto). Het voorste truckstel van de trein ontspoorde. Tengevolge hiervan ontstond vandaag op de drukke lijn Amsterdam-IIaarlem-Den Haag belangrijke vertraging. Vijftig bussen verzorgden vanochtend het relzigersvervoer tussen Haarlem en Sloterdijk; er was ook een pendeldienst ingezet van Sloterdijk naar het Centraal station. In de loop van de middag reden de treinen weer over het traject. ..Kapitalistische elementen Het Chinese verbond van vakvereni gingen is op 27 december ontbonden en het officiële orgaan er van ver schijnt sinds 31 december niet meer, zo hebben de correspondenten van het Russische en het Tsjechoslo- waakse persbureau, «-esp. Tass en Ce- teka, gisteren uit Peking gemeld. Volgens een vlugschrift van het ..Chinese genootschap van rode rebel - (Van onze A'damse correspondent) De Nederlandse zaakgelastigde in Communistisch China, de heer G. J. Jongejans, is vanmorgen om kwart acht, na ongeveer vijf maan den gjjzeling in Peking, op Schiphol aangekomen. Breed lachend, zonder overjas en met een paraplu aan de rm omarmde hij in een ijzige kou m de voet van de vliegtuigtrap zijn rouw en kinderen. Namens het ministerie van Buiten landse Zaken werd de heer Jonge jans verwelkomd door de chef van het protocol, baron J. Gevers, de chef directie buitenlandse dienst mr. J. Kist en de waarnemend chef van de directie-Azië drs. J. Klaus. Nazi-inonteur moet opstel schrij ven Een 21-jarige automonteur Is gis teren door een Westberlijnse recht bank veroordeeld tot het schrijven een opstel van 20 pagina's over „Het Derde Rijk en mijn generatie" De jongeman, die ook 100 mark boe te moet betalen en zeven maanden voorwaardelijk kreeg, was in juni tot tweemaal toe een Joodse winkel bin nengegaan met een overall aan waarop een hakenkruis was geschil derd. Na een gedwongen verblijf van vijf maanden is vanmorgen de door de Chinezen tot ongewenst persoon verklaarde Nederlandse zaakgelastigde de heer G. J. Jon gejans op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door zijn echt genote. aanvulling op wat hij in Hongkong reeds tegenover verslaggevers heeft verkondigd. Hu zei in de tijd van zijn gijzeling geen bezoek van Chi nese zijde te hebben gehad. „Voor hen bestond ik niet". Op een vraag of hij zich bedreigd had gevoeld, ant woordde hij: „Fysiek niet, anders wel, met kleine pesterijtjes bijvoor beeld". Het gijzelaarschap zelf noem de hij zeer ongebruikelijk. „Er zijn vrijwel geen voorbeelden van" Ver der zei de heer Jongejans op een lan gere gijzeling gerekend Je hebben dan het geval is geweest. Plezierige post Hij vond Peking een plezierige post. „Je bent er meer beperkt in je bewegingsvrijheid dan elders, maar politiek is het zeer interessant. Ik had graag mün dienst van twee jaar uitgediend". De heer Jongejans sprak de ver wachting uit, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Chi na zullen worden voortgezet als voor zijn gijzeling. „Ik ben erg blij, dat de zaak ten einde is. Vanwege Nederland maar ook vanwege mij zelf", zei hü tenslotte. Zün plannen? „Voorlopig alleen maar naar huis". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hulde uit Bonn voor rechtsgevoel van Nederland (Van correspondent in Bonn) Onder het kopje „Die moedige Hol landers" zingt een in de Westduitse hoofdstad verschünend dagblad, de „Bonner Rundschau", de lofzang op ons land, onze politiek en ons rechtsgevoel. En dat allemaal na ai- aanleiding van de zaak van de acht Chinese lastechnici, die, zo schrüft de „Rundschau" bewonderend, onze justitie inspireerde tot wat in dit ge val in elke rechtstaat behoort te ge schieden: geen getuigen laten wegreizen zonder hun getuigenis te hebben geregistreerd. Zoiets mag, aldus het blad, niet verloren gaan in de berichtgeving over de katers van het nieuwjaars- nieuws. Onverholen eerbied zit er vervat in de conclusie: „Eindelijk gaven de Chinezen toe. Het kleine Holland had zich volgens het begin sel dat wat recht is recht moet blij ven, voor het reusachtige China niet gebogen. Het heeft gezegevierd en vooi deze dappere houding kunnen wij onze naburen slechts van harte gelukwensen". Generaal b.d. I. H. Reynders is op oudejaarsdag in de leeftijd van 87 jaar overleden. Hij was een van de weinige viersterren-generaals die ons land telde en bleef in de bijna 27 jaar, dat hij pensioen genoot bij zijn tijdgenoten in de herinnering, omdat hij enkele malen voor de Duitse inval in ons land na een geruchtmakend conflict met de regering zijn func ties van chef van de generale staf en opperbevelhebber van land en zeemacht neerlegde. Generaal Reyn ders was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de Or de van Oranje Nassau, drager van het ereteken voor langdurige dienst als officier met het cijfer veertig, drager van heL Grootkruis in de Kroonorde van België. De teraarde bestelling heeft vandaag in alle stil te plaatsgehad. Overtuigd als hij was van de Duit se voornemens ons land binnen te vallen, achtte de generaal onze ver dedigingsmaatregelen onvoldoende, onze wapens verouderd en de poli tieke instelling van de regering te w.''felmoedig. Ruim vijf jaar streed hü met alle kracht die in hem was voor verbeteringen, maar toen de re gering tenslotte toch naar neutrali- teitsgedachten bleef overhellen en de minister van Defensie, Dijxhoorn boudweg de portefeuillekwestie stel de trok de generaal de consequen ties. Hü meende niet langer de ver- antwoordelükheid voor 's lands ver dediging te kunnnen dragen en nam ontslag. Op 6 februari 1950 beëindig de hü een carrière, die in 1896 op de Konlnklüke Militaire Academie was begonnen. Jongen door lichteffecten bewusteloos De politie in Amersfoort zal, mo gelijk in samenwerking met de plaatselüke gezondheidsdienst, een onderzoek instellen naar 't hante ren van bepaalde lichteffecten op j een beatavond in Amersfoort, I tengevolge waarvan een 19-jarige j jongen uit Amersfoort bewusteloos j is geraakt. i Het is reeds geruime tijd bekend dat I bepaalde lichteffecten sommige mensen in een toestand van I hysterie en zinsbegoocheling kun nen brengen. In Amerika en En- j geland worden deze methoden j doelbewust toegepast onder naam „psycho-delicsound". Het is voor het eerst dat P.S., zoals het verschijnsel afkort, in Neder land een slachtoffer heeft ge maakt. In de Amersfoortse markthal de beatavond werd gegeven werd gebruik gemaakt van 1000 Watt schijnwerpers met rood licht, die 12 maal per seconde aar uit flitsten. Met name personen met aanleg voor vallende ziekte blijken zeer gevoelig voor de licht verschijnselen. De Amersfoortse jongeman kreeg eerst een aanval van razernij en raakte vervolgens bewusteloos. Hij is overgebracht naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis in Amersfoort. ADVERTENTIE Bolletje/' len" werd t vakverbond geleid door „een groep kapitalistische elementen binnen de partij", die zich verzette tegen de politiek van Mao Tse-toeng. In het pamflet wordt het vakbonds blad een spreekbuis genoemd voor een streven om tweedracht te zaaien in de arbeidsklasse en het kapitalis me te herstellen. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat het blad de enige krant was. die vorige maand niet het gedicht „De hele ri vier is rood" van Mao heeft gepubli ceerd. Het vakverbond, dat ln 1948 werd opgericht, telde volgens gegevens uit 1965 ongeveer 16 miljoen leden of omstreeks 80 procent van de In dustrie-arbeiders Tweeëntwintig vak bonden maakten op basis van vrijwil ligheid deel uit van het verbond, dat de administratie verzorgde van de sociale voorzieningen. Sinds 1950 maakte het Chinese vak verbond deel uit van het wereldvak verbond. Op een bijeenkomst van het bestuur van deze organisatie in Pe king in 1960 barstte het ideologische conflict tussen China en de Sowjet- Unie uit. Sindsdien hebben de Chi nese vertegenwoordigers bü het we reldvakverbond het steeds aan de stok gehad met hun Russische col lega's Vervolg op pag. 2 ADVERTENTIE waaierbiscuits niet duur wel heerlijk (Sue/ Qlie, teutvo Naar wij vernemen, be staat er hoop dat eerstdaags in den Leidschen Schouw burg het tooneelstuk ,JClaas- 1e Zevenster" zal worden op gevoerd. Brievenbus. Weledele Hee- renl Reeds lang heeft er binnen deze uitgebreide stad een dringende behoefte be staan aan meer stadsuurwer- ken, terwijl zeer veel men- schen niet bi; magte zijn zich een eigen klok aan te schaf fen en een aanmerkelijk ge tal ingezetenen daardoor een onuitsprekelijk ongemak lij den, want er zijn veel wijken binnen deze stad, oaar men bijna nooit een klok hoort slaan. Een belanghebbende

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1