Veldkamp wil zich niet aan BALANS JMoties dinsdag in stemming AI jaar lang brand in rijke oliebron Apollo beproefd LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 DECEMBER 1968 Wie het panorama overziet van hetgeen zich in het afgelo pen Jaar in de wereld afspeel de richt de blik als vanzelf naar het stijdtoneel in Vietnam. Daar stond de situatie in het teken van „esca lation", d.i. de gestage toeneming van Amerikaanse wapens en schappen in de vrijheidsoorlog een geteisterd land. De voorspelling van de Vietcong, dat de Amerikanen in het eerste regenseizoen het land uitgejaagd zouden worden is ook in het tweede niet bewaarheid: de „forward strategy" van de Ame rikaanse militaire leiders, die niet wachten op een communistische aanval maar de tegenstander opja gen waar ze hem bereiken kunnen, heeft duidelijke resultaten opge leverd. De Vietcong kon zich alleen handhaven door het doen voortdu ren van de terreur en dank zij de steun van Noord-Vietnam en China. De „grote oorlog" lijkt intus sen ten einde, maar de guerrilla houdt aan en zal zeker nog heel wat ellen de veroorzaken, tenzij de partij en alsnog aan de conferentietafel willen plaatsnemen. Maar helaas, tal van vredespogingen, openlijk of ach ter de schermen, zijn op niets uitge lopen. Hoe wreed de strijd in Viet nam moge zijn, uit een oogpunt van worsteling om de vrijheid is er voor uitgang geboekt: aan de terroristische acties is in zekere mate paal en perk gesteld en Peking en Hanoi is dui delijk gemaakt, dat infiltratie niet lonend is. Ook Indonesië, waar eind 1965 een communistische greep naar de macht op het nippertje kon wor den voorkomen, ging in het afgelo pen jaar iets verder op de weg naar herstel. In maart moest president Soekamo de macht overdragen aan generaal Soeharto en korte tijd later kwam er een einde aan de „con frontatie" met Maleisië. In septem ber besloot het nieuwe bewind tot terugkeer naar de Verenigde Naties en thans is het met man en macht doende om de economische omstan digheden te verbeteren. Indonesië's schuldeisers bleken vertrouwen te hebben in de nieuwe ploeg en ver klaarden zich bereid tot uitstel van terugbetaling. Nog een positieve ge beurtenis in Azië: in Januari beslo ten India en Pakistan onder tóe- zicht van de Sowjet-Unie in Tasjkent tot een wapenstilstand en een regeling van het conflict om Kasjmier. In hoeverre dit akkoord van blijvende aard is kan ook nu nog niet worden vastgesteld, maar aan een bloedige botsing kwam in elk geval een einde. Intussen verslechter de de verstandhouding tussen de Sowjet-Unie en Rood-China: de ideologische vriendschap verkeerde in antipathie. Peking wenst zijn eigen w-eg te gaan en de communistische beginselen in eigen stijl te interpre teren, waarmee het de gramschap opwekte van Moskou. Waarschijnlijk spelen ook Chinese aanspraken op Sowjetrussisch gebied een rol en bo vendien verschrikte Peking vriend en vijand door zijn „culturele revolu tie", symptoom van een machtsstrijd, waaruit Mao Tse-toeng en de minis ter van Defensie Lin Piao voorlopig als overwinnaars te voorschijn zijn getreden. Deze „revolutie", samen met de bedekte dreiging van nieuwe proe ven met atoombommen, deed China's gezag als „progressieve" natie eer der af- dan toenemen. Terwijl de spanning tussen Mos kou en Peking toenam lijkt die tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke wereld enigermate te zijn afgenomen. In hoeverre de Russen daarbij gedreven worden door zorgen over de verstandhouding met China is niet duidelijk, al beschuldigde de Chinese pers het Krepilin en het Witte Huis van samenzwering". Overigens vormt de oorlog in Viet nam een grote barrière voor betere relaties tussen Russen en Amerika nen: de communistische woordvoer ders en de Moskouse pers grijpen elke gelegenheid aan om Washington zijn „imperialistische oorlog" voor de voeten te werpen. Toch was de on dertekening van een verdrag tot uit sluitend vreedzaam gebruik van kernenergie in de ruimte een niet onbelangrijke stap vooruit. Ofschoon de politieke betrekkingen van het Westen met de landen achter het ijzeren gordijn dan al niet opzien barend verbeterden, dat was wèl het geval met de economische relaties. Vooral vele Europese staten, met na me Frankrijk, knoopten op dit ge bied nauwere banden aan, hetgeen niet weinig tot de sfeer van ont spanning heeft bijgedragen. Opmer kelijk was president De Gaulle's be zoek aan de Sowjet-Unie en het te genbezoek van premier Kosigin aan Frankrijk, zij het dat Parijs niet dié resultaten heeft kunnen noteren welke het had verwacht. In Bonn leeft nog altijd de vrees, dat de toe nadering tussen Moskou en het Wes ten op kosten van de Bondsrepu bliek zal gaan, Frappant is intus sen. dat kanselier Kiesinger, aan voerder van de nieuwe coalitie tus sen CDU en socialisten, reeds enige malen duidelijk hééft gemaakt, dat zijn regering een nieuwe koers vaart en een betere verstandhouding met Oost-Duitsland wenst, een ontwikke ling, die een jaar geleden nog aller minst voor de hand lag. Dat de spanning Oost-West inderdaad enigszins verminderde kan indirect worden afgeleid uit de grotere zelf standigheid van de satellietlanden tan opzichte van Moskou. Dat dit echter aanleiding zou mogen geven tot verzwakking van de NAVO wordt met name in Washington als onge wenst beschouwd, Tenslotte gaat het hier om een organisatie, welke haar waarde in belangrijke mate ontleent aan haar preventieve werking. In Westelijke kringen werd Frankrijks besluit om zijn troepen aan het NAVO-bevel te onttrekken dan ook ernstig betreurd. Tegenover die ver zwakking van de Westelijke eensge zindheid stond evenwel de toenade ring tussen Engeland en de Euro pese Economische Gemeenschap, een toenadering, die, behoudens Franse tegenwerking, op den duur zou kun- (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer zal zich de volgende week nader uit spreken over de vraag of reeds nu afspraken moeten worden gemaakt over heropening van het loonoverleg als in de loop van 1967 mocht blijken dat de economische ontwikkeling een verdere loonstijging noodzake lijk maakt. Dinsdag komt namelijk de motie in stemmng die aan het einde van het gisteren gehouden loondebat wérd ingediend door de socialist Van Lier. In de motie wordt gevraagd om een verdere inkomensverhoging als volgend jaar blijkt dat de koop kracht van de lonen teveel Is ge daald. Blijkens de toelichting van de heer Van Lier willen de socialisten voor de dalende koopkracht compensatie zoeken in een uitkering ineens of een verhoging van de kinderbijsla gen. De motie werd gisteravond door minister Veldkamp (Sociale Zaken) ontraden. De minister betoogde dat de regering alles ln het werk stelt om de prijsontwikkeling in toom te houden op het niveau van 4,5 pro cent. Voor het geval dat niet zou lukken, achtte hij de vakbeweging mans genoeg om zelf heropening van het loongesprek te vragen. woordvoerder Corver geen behoefte aan een uitspraak van de Kamer. Men voelde er bovendien niet voor om onnodig verwachtingen te wek- Alleen de anti-revolutionair Boers- ma stond niet onsympathiek tegen over de motie. Reeds in eerste ronde van het loondebat had hij laten blij ken het met de inhoud eens te zijn. Hij voerde nogmaals aan dat de prijsontwikkeling een onzekere zaak blijft en dat een soepele houding bij de loonvorming op zijn plaats is. Ten aanzien van de motie hield de ^.R.-afgevaardigde nog een slag om de arm. Hij deelde mee dat zijn fractie zich nog wil beraden alvorens definitief een standpunt te bepalen. Onjuist Dr. Veldkamp vond het bovendien onjuist om het kabinet, dat na de verkiezingen zal optreden, aan toe zeggingen op loongebied te binden. Hij kreeg bij zijn afwijzing de steun van de K.V.P., de V.V.D. en de CJH.U De K.V.P.-er Van der Ploeg meende dat het loonoverleg toch wel wordt heropend als de omstandigheden daartoe aanleiding geven en daarom had hij met de christelijk-historische afgevaardigde Kikkert en de liberale Muis in bierfles Een Apeldoorner is sinds gisteren voorlopig de smaak van bier kwijt. Het viel hem op dat by het vol schenken van zijn glas het straaltje uit de fles pils zo dun was. De man hield de fles even recht en probeer de het nog eens. Maar het straaltje bleef dun. Hij hield vervolgens de fles tegen het licht en kwam toen tot de ontdekking dat voor de hals van de fles een prop zat die bij nadere beschouwing een dode muis bleek te zijn. Hij heeft de fles ingeleverd in het politiebureau. De keuringsdienst van waren in Zutphen zal een nader onderzoek instellen waardoor het be trokken muisje wellicht nog een staartje zal hebben. nen uitmonden in het samengaan van de zes-van-de-EEG en de zeven- van-de-EVA. Het verleden heeft ech ter geleerd, dat men er verstandig aan doet dergelijke wensdromen niet voortijdig als werkelijkheid te be schouwen. Werkgelegenheid Ook een tweede motie van de so cialisten, die betrekking had op het werkgelegenheidsbeleid van staatsse cretaris De Meijer, werd door de mi nister ontraden. In deze motie, inge diend door de heer Vellenga, werd de regering uitgenodigd onverwijld meer objecten voor aanvullende werkgelegenheid open te stellen in de meest kwetsbare gebieden. De uit voering van deze werken wilde de heer Vellenga bevorderen door de gemeenten meer gelden beschikbaar te stellen voor dit doel. Ook aan deze motie bleek de meer derheid in de Kamer geen behoefte te hebben. Niemand weet precies hoe de brand ken langer dan een jaar. Ameri kaanse en Portugese technici in Pande (Mozambique) hebben alles gebrobeerd om de brand te blus sen door tegenbranden, overstro mingen, pompen en vliegende brandweer, maar tevergeefs. De 1560 meter diepe bron van Pande, 180 km ten zuiden van de haven stad Beira, leidt naar een van de rijkste olie- en aardgasvoorraden ten zuiden van de Sahara. De Portugese autoriteiten betreuren het verlies, omdat de bron een antwoord zou kunnen zijn op de economie van Mozambique die er slecht voor staat als gevolg van de anti-guerrilla-oorlog die Portugal er sinds 1963 voert. de regering en tot drie jaar veroor- is begonnen. Volgens Gulf Oil, waarvan de boorconcessies 31 de cember 1967 eindigen zijn de vlam men ontstaan door wrijving toen ingenieurs enige buizen in bron nummer vier lieten zakken. Maar onlangs is de veronderstelling ge uit dat een aardbeving de oorzaak is. Daardoor zouden grote hoeveel heden aardgas zijn vrijgekomen. Tot nu toe heeft het blussings- werk dat dag en nacht doorgaat al ruim tien miljoen dollar gekost. Gekrompen De brand is gekrompen tot eender de van zjjn oorspronkelijke groot te, maar vlammen en rook kun nen nog van 50 km afstand ge zien worden. Dagelijks worden 140 miljoen liter water door drie dia- H noemen van licht en scha- iuw zou niet volledig zijn, in dien geen melding werd ge maakt van de spanning in het Mid den-Oosten. Mag men Koning Hoes sein van Jordanië geloven, dan zou de Sowjet-Unie daar streven naar zeggenschap over het olierijke, stra- tegisch-gelegen maar ook bijzonder kwetsbare gebied. „Er zijn voldoende bewijzen", zo deelde de Jordaanse vorst eind november in een interview me de, „voor een nieuw Russisch plan voor het Midden-Oosten als ge volg van de tegenslagen, welke de communisten met name in Azië en Afrika hebben geleden". Zelfs de onenigheid in de Arabische wereld en het mislukken van de Arabische topconferenties schreef Koning Hoessein toe aan het gewroet van de communisten, die ook schuldig zou den staan aan het voortduren van de burgeroorlog in Jemen. Wat hier van zij, zeker is in elk geval dat van Arabische zijde nog steeds gestreefd wordt naar vernietiging van de staat Israël. Deze activiteit, door Egypte aangemoedigd, wordt van Syrië uit geleid, maar de aanslagen op Is raëlische onderdanen en bezittingen geschieden met opzet vanuit Jorda nië en de Libanon. Op 13 november reageerde Israël door een vergel dingsactie tegen een Jordaans dorp, een daad, waarvoor het later door de Veiligheidsraad werd veroordeeld. Velen hebben zich by die gelegen heid afgevraagd of de Verenigde Naties overigens niet alleen in dit geval eigenlijk niet met twee ma ten hebben gemeten: de Arabische terreuracties werden niet, de Israëli sche strafexpeditie werd wèl veroor deeld. Het zou niet moeilijk zijn dit zeer beknopte overzicht, waarin slechts enkele punten aan de orde konden worden gesteld, aanzienlijk uit te breiden. Maar sommige kwesties, zo als Rhodesië. liggen nog te vers in het geheugen om er lang bij stil te staan. En wat 1967 aangaat: aan voorspellingen kan men zich beter niet wagen. Een verkeerde voorspel ling zal niemand vergeten en een goede herinnert toch niemand zich. Wel zouden wij de wens willen uit spreken dat de ontspanning, die zich in het afgelopen jaar hier en daar deed gevoelen, zich in het komende jaar verder zal ontwikkelen. De rijk dommen der aarde en de intelligentie der mensen, mits goed gebruik, zijn ruimschoots voldoende voor het be reiken van meer welvaart voor allen. Verhoging rente Rijkspostspaarbank Met ingang van 1 januari a.s. wordt de rente voor gewone spaarrekeningen, jeugdspaar- rekeningen en premiespaarre keningen bij de Rijkspost spaarbank verhoogd. Boven dien wordt het bedrag dat zon der voorafgaande aanvraag kan worden opgenomen, ver dubbeld. De rentevergoeding voor ge wone spaarrekeningen wordt verhoogd tot 3,48%. De rente vergoeding voor jeugdspaar- rekeningen en premiespaarre keningen gaat 3,96% bedragen. Het bedrag dat zonder vooraf gaande aanvraag op gewone spaarrrekeningen kan worden opgenomen wordt gebracht op 2.000. De rentevergoeding voor beleggingsrekeningen blijft ongewijzigd. gonale gaten van 726 meter diepte in bron no 4 gepompt. De hoop is dat de modder die daardoor ont staat tenslotte de bron zal afslui ten en dat de andere branden dan ook verdwijnen. Een groot deel van Pande staat door het pompen onder water. Een meer van 700 meter lengte omgeeft de reusachtige rookpaddestoel die dui zenden meters hoog opstijgt. Het kunstmeer wordt omringd door een dikke aarden wal. Hier en daar sputtert het water door het aard gas dat ondergronds ontsnapt en boven het gehele meer hangt een dikke mist. Het ruimteschip Apollo I heeft gisteren een reeks proeven in een luchtledige cabine doorstaan. Men heeft goede hoop dat de Apollo, die over een week naar de lanceerbasis wordt overgebracht, omstreeks 21 fe bruari voor het eerst drie Ameri kaanse astronauten tegelijk in de ruimte zal brengen. Virgil I. Grissom, Edward K. Whi te en Roger B. OLaffee moeten het ruimteschip veertien dagen lang in een baan om de aarde houden en verschillende operaties uitvoeren. Tijdens de 15 uur durende proef werd de Apollo bemand door de re- serveploeg - Walter M. Schirra, Don Eisele en Walter Cunningham, een burger. De omstandigheden in de ruimte werden zoveel mogelijk nage bootst en de proef was een volledig Vijftien jaar in Hilversumse moordzaak Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren ln hoger beroep een 37-jarige beroepsmilitair en zijn minnares (36), belden uit Hilversum, wegens het medeplegen van moord op haar echt genote, A. P. Valk in de nacht van 1 op 2 december van het vorig jaar in hun woning in Hilversum, veroordeeld tot vijftien jaar gevamigenls9taiaf met aftrek van voorarrest. Conform de els van de officier had de Amster damse rechtbank op 21 december de- ZATERDAG Zijlsingel 2: Volle Evange lie-zending. Spr. J. Zijlstra 10 Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge, 7.30 uur nam. Rapenburg ,,t Venster' Steenschuur Oude Vest 13: Evangelisatie Chrig. tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. Rapenburg 10: Tienersociëteit ,,'t Ven. ster", 8 uur nam. BIOSCOPEN het water", 4.45, 9.15 Jaar. Werkd. 2.30, 7 deja 4.30, Re Werkd. 2.30, 7 en 9.15 moord met voorbedachte rad'e. Valk werd in zijn slaap om het leven ge bracht. Prof. Janssen voorzitter van Acad. Raad Aan ir. A. G. Maris te 's-Graven- hage is eervol ontslag verleend als voorzitter van de Academische Raad, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze functie den lande bewezen. Met Ingang van 1 Januari 1967 is benoemd tot voorzitter van de Aca demische Raad, prof. dr. H. H. Jans sen te Nijmegen. Omroepwet op 16 januari ln de Kamer (Van onze parlementaire redactie) De TweedeKamer heeft gisteren besloten op maandag 16 en dins dag 17 januari de omroepwet in openbare behandeling te nemen. Beide dagen zijn volledig voor het debat over het omroepbestel uitge trokken. De omroepwet, die nog door de socialistische minister Vrolijk is ingediend, is vrijwel ongewijzigd door het kabinet Zijlstra overgenomen. De wet zal in de Kamer worden verde digd door mej. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie lijk werk. „De Gt lle-zendlng. Spr. ahr. J. Zijlstra, 8 Stadhuis wachtkamer Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7—8 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur lie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra, 8 i Den Burcht Grunneger- laand"', 8 uur nam. Koningskerk: Ruilclub 7.3010 uur Niet zo goed Een Londense moeder was enorm opgelucht, toen zij een brief van haar elfjarige zoon, die in Zwitserland een wintersport vakantie beleeft, helemaal uitge lezen had, zo meldt de Daily Te- Zoonlief schreef: „Gisteren gingen wij met me neer Wikler naar een sneeuw- veldje waar hij ons zou leren skiën. Ik ivas niet zo goed en brak een been, maar de hemel zij dnnk was het niet een van de mijne". Tijdens dichte mist heeft zich in de Italiaanse plaats Bres cia een zwaar verkeersongeluk voorgedaan: een kleine personen wagen werd volkomen opgevou wen tussen twee vrachtauto's. Het wagentje schoof tot ver onder de laadbak van de voorste vracht auto. Bij dit ongeluk vielen twee BINNENLAND Nieuw Democratische Party De Nieuw-Democratisohe Partij (NJD.P.) zal niet deelnemen aan de komende Tweede-Kamerverkiezingen o.m. om dat de party het niet verantwoord acht dioor haar deelname de verwar ring te vergroten, die volgens het te verwachten grote aantal deelnemende politieke partyen op de kiezers zal hebben. Harlinger visa fslag Op de val reep van 1966 bereikte de Harlinger visafslag nog een omzet van acht miljoen gulden. Dit is een miljoen meer dan in 1965 ondanks de stag natie die de vernieuwing van de ha veningang veroorzaakte. De verhoging komt uitsluitend voor rekening van de Noorzeekotters daar de opbrengst van de garnalen/vissers meer dan een kwart miljoen minder was dan in het topjaar 1965. Jongetje omgekomen In Noord - barge naby Emmen is gistermiddag een 9-Jarig jongetje van het gezin Kletne-Deters in een brandende schuur omgekomen. Twee andere kin deren alsmede de eigenaar van de schuur, de heer Hollen, ontkwamen uit de brandende schuur. De brand weer wist het vuur spoedig te be dwingen, doch ontdekte later tussen de brandende resten het lichaampje van het Jongetje, van wie men niet zeker wist of hy uit de schuur was gekomen. De brand is vermoedelijk I ontstaan doordat een pot teer, die op MET EEN ENKEL WOORD een gasoomfort stond te koken, in brand is gevlogen. Ontslagen Woltrinks oonfectie- atelier in Sprang-Capelle heeft mi.v. 1 jan. wegens slapte in het bedryf 10 van de 40 werkneemsters ontsla gen. Volgens de directie zijn voorlopig geen nieuwe ontslagen te verwach ten. Opperman door beton gedood De 62-jarige opperman A. P. Arendonk uit Hagestein is gistermiddag over leden aan de verwondingen die hy by een bedryfsongeval opliep. Op een bouwterrein aan de Japuradreef in Utrecht werd hy door een hoeveelheid beton getroffen. Met behulp van een kraan werd op de plaats van het on geluk beton gestort voor funderingen Door een plotseling defect aan de kraan stortte de met beton gevulde bak naar beneden en trof de opper- Felicitatieregisters Ter gelegen heid van de jaarwisseling zullen op maandag 2 januari van 9 uur tot 17 uur felicitabieregisters ter tekening liggen in het paleis Lange Voorhout in Den Haag. BUITENLAND Op de plaat Het meningsverschil over de moord op president is weer gegeven op een documentaire lang speelplaat die op 3 januari in de han del komt, zo bericht het Amerikaanse tydschrift Variety. Op de plaat zijn die stemmen en verklaringen te horen van de ooggetuigen van de moord, die van mening zyn diat wyien Lee Os wald de moordenaar niet was. Ruby zwakker De toestand van Jack Ruby, die de vermoedeiyke moordenaar van president Kennedy doodschoot, is nog steeds ernstig. De 55-jarige patient, die aan kanker Hjdt, wordt zwakker. Hy verloor in de afge lopen tien dagen ongeveer 4,5 kilo ge wicht. Record De Amerikanen hebben iin 1966 tesamen een record aantal si garetten van 542 miljard gerookt het geen 13 miljard meer was dan vorig jaar en 34 miljard meer dan in 1964 Auto's De Amerikaanse auto- industrie heeft deze week op een na haar beste produktlejaar beëindigd. Er zyn dit jaar naar schatting 8.607.278 wagens gebouwd. Alleen de produkfcie van 1965 9.335.208 is groter geweest Kerstkaarten President De Gaulle van Frankryk heeft dit Jaar reeds 8.000 kerstkaarten ontvangen en de stroom houdt nog aan. Het is ech ter onwaarsohyniyk, dat het er meer dan 40.000 zullen worden, zoals vorig jaar het geval was. Gezonken schat Duikers hebben een hoeveelheid zilveren munten naar boven gebracht uit het wrak van in 1902 in de buurt van Nieuw-Zee- land gezonken stoomschip „Elinga- mibe", dat voor een waarde van zenden ponden aan gouden en zilve ren munten aan boord had. Slechts een gedeelte daarvan is in de loop der jaren geborgen. Roofoverval Een gemaskerde man heeft gisteravond in het gebouw van een spaarbank te Weingarten by Karlsruhe een 22-jarige bediende doodgeschoten en een vrouw en verwond. Met getrokken pistool dwong hy vervolgens de kassier tot afgifte van meer dan 20.000 mark. De rover ontkwam op een fiets. Doden Tydens de kerstweek is in Portugees Guinee hevig gevochten er volgens een communiqué van de rege- ring kostte dit de Afrikaanse nationa listen 43 doden. De verschillende vallen vonden plaats in de week 2127 december. In de gevechten sneuvelden 5 Portugese soldaten. Michajlow Twee van de vyf medewerkers van de Joegoslavische schrijver Michajlow, die wegens ver spreiding van de regering or welgeval lige berichten gevangen waren gezel zyn vry gel aten. De vyf wilden eei plan van Michajlow uitvoeren om eei oppositieblad in Joego-Slavië uit te geven. Deze werd in september ver oordeeld tot een Jaar gevangenisstraf. Trianon: „De vier geweldenaars", i( ar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; Ou. Jaarsavond gesloten; zondag 2.1}, Johnny", alle leeft. .16 uur; zond. 2.30, 9.15 uur; Oudejaarsavond „Wittebroodsweken met 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en ag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 i Oudejaarsavond alleen 7 uur. Studio: „Maskers", 18 Jaar. Werkd .30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.3C en 9.15 uur; Oudejaarsavond gesli Lldo: „Gooi 't maar ln m'n pet' 11e leeft. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uui ^andag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; Ou dej aarsavond gesloten. Astra: Vrijdag 8 t 8 uur: „Le gendara de St." Tropez", a.l. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur: 5 uur LakenhalTentoonstelling tekemlu Prentenkabinet. Werkd. 10 16 Januari). Legermuseum uitzondering van zaterdag Pesth ulalaanMt droombeeld". Geopend dagelijks^ 10- maart) Rijksmuseum jonstellLng KyÖsaï Da| 13—17 or Volkenkundi Japanse prentc tjks 10—17 1 Tentoonstelling n KyÖsaï Di ZondagB 13 17 ttyksmu Jteenstra ,ags 13-17 Rllksmnseum voor de geechledeiu natuurwetenschappen: Dag 10( Januari). Avond- en nachtdienst der apothek» Geopend voor spoedeisende gevalk Januari gesloten iy geen gehoor van aw huisarts aueclaftst (of diens waarnemei op dokterstelefoon 22222. ADVERTENTIE 24 uurs autohulpdienst HAAGSE AGENDA (van donderdag 29 december t/m woensdag 4 Januari) ZATERDAG 31 DECEMBER Kon. Schouwburg, 19.30 uur, Ha» Jche Oomedie, Ik zoek Mloussov. ZONDAG 1 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Haa Jean Genet. MAANDAG 2 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Hae che Comedle, Tussen paard DINSDAG 3 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Ned< ands Dans The: Joseph's Place medie Gesnobd. WOENSDAG 4 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Nedi nds Dans Thet Joseph's Place, medle Gesnobd. Milovan Djilas vandaag vrij Milovan Djilas, do meest omsti den figuur in het na-oorlogse Joeg Slavië, wordt vandaag uit de geva genis in Belgrado ontslagen als volg van een nieuwjaars-amnest zo is gisteren van betrouwbare zij vernomen. Djilas zit een straf van acht j£ en acht maanden uit die hy in IS heeft gekregen wegens het prijs? ven van staatsgeheimen in zyn ba „Gesprekken met Stalin". De 55-jarige Djilas is ee schouwd als de opvolger var dent Tito. Hy kreeg in 1954 ech! moeiiykheden met de communis sche party nadat hij een reeks tikelen ln de Joegoslavische pers hi gepubliceerd die indruisten tegen partypolitiek. In januari 1955 werd hy schuil gevonden aan samenzwering te? de regering en tot drie jaar vero deeld. Deze straf werd echter voc waardelijk gemaakt. Een jaar later werd hy gearrf teerd voor het schryven van artii len over de Hongaarse opstand, schadelyk werden geacht voor de langen van Joego-Slavië. Hij we berecht en kreeg drie jaar gevan? nisstraf. Terwyi hy in de gevangenis werd hy in 1957 opnieuw bereö voor de publikatie in het buitenla: van zyn boek „de nieuwe waardoor hy beroemd is gewordi Hy kreeg daarvoor negen Jaar. Hy werd in januari 1961 op e; woord vrygelaten nadat hy had loofd niet meer te zullen schrijvi In april 1962 werd hy weer geart teerd omdat hy Westerse journal ten had voorzien van materiaal zyn nieuwe boek „Gesprekken Stalin". Dit boek is later in het W ten gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2