Kruiswoordraadsel DE ZAKAGENDA VAN DE LEIDER Boeren en vogels betwisten elkaar polder Oosterwolde Ilillllllllllll» Kom er ACHT-er ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA XI Boeren en vogels betwisten elkaar het toe komstig gebruik van de polder Ooster- wolde, gelegen in de Noordwest-Veluwse gemeente Doornspijk aan de oever van het Ve- luwe-randmeer. Winnen de boeren, dan zullen op den duur de vogels moeten vertrekken; win nen de vogels, dan zullen de boeren naar hun mening ernstig worden belemmerd in de uitoefe ning van hun bedrijf. De polder Oosterwolde, die omstreeks 1100 door monniken werd geschapen en die een opper vlakte heeft van 6000 hectare, is niet alleen een lanobouwgebied, maar tevens een unieke broed plaats van weide- en watervogels. In deze dub bele functie schuilt de oorzaak van de tegen stelling, die ten aanzien van het toekomstig ge bruik is ontstaan. Tegenover elkaar staan de belangen van land bouw en natuurbescherming. Van landbouwzijde namelijk wordt ernaar gestreefd in de polder de agrarische bedrijfsvoering te moderniseren. Hierbij gaan de gedachten in de eerste plaats uit naar verbetering van de waterbeheersing, de grond in de polder is bijzonder dlrassig en als ge volg hiervan laat de kwaliteit van het gras te wensen over. Voorts wordt gedacht aan een goede ontslui ting door de aanleg van verharde landbouwwe- gen en aan een efficiënte verkaveling van de grond. Deze gedachten zouden verwezenlijkt kunnen worden in de uitvoering van een ruil verkavelingsplan, dat zou kunnen aansluiten op de aanstaande ruilverkavelingen in het Gelders- Overijsselse grensgebied. Tegen deze nogal ingrijpende landbouw-ge dachten maken de natuurbeschermers bezwaar. Zij wensen het goede vogelklimaat In de polder stilte en een drassige bodem! te behouden er. hebben derhalve in de polder, vooralsnog op papier, een vogelreservaat geprojecteerd met een oppervlakte van 500 hectare. Om dit plan te kunnen realiseren is de minister van Volkshuis- grenzende nieuwe polder Flevoland, die nog slechts ten dele in cultuur is gebracht, voldoende gelegenheid om vogelbroedplaatsen in te richten. En zelfs wanneer Flevoland hiervoor niet ge- geschikt zou zijn, dan nog is het de vraag of in de polder Oosterwolde niet volstaan zal kunnen worden met een reservaat van kleiner omvang, bijvoorbeeld van 50 hectare. Voorts wijzen eU erop, dat de inrichting van nieuwe broedplaatsen in Flevoland weinig effect zal sorteren, omdat vogels zich nu eenmaal niet laten dwingen planologische maatregelen be ac cepteren. Tenslotte nog betogen de natuurbe schermers, dat de gevreesde belemmering van de agrarische bedrijfsvoering in de praktijk wel zal blijken mee te vallen. Het eigendomsrecht zal niet worden aangetast. Wèl zal de boeren wor den verzocht geen eieren te rapen, op een andere manier te maaien dan gebruikelijk is en het gras land vóór een bepaalde datum te rollen. Door deze laatste opmerkingen voelen de boe ren zich evenwel allerminst gerustgesteld. De stilte, zeggen zij, moet behouden blijven en dat vesting en Ruimtelijke Ordening verzocht de polder Oosterwolde aan te wijzen als „meldlnes- gebied". In de discussie, die Inmiddels rond het toe komstige gebruik van de polder is gevoerd, zijn door beide partijen gelijksoortige argumenten te berde gebracht om voor de uiteenlopende stand punten begrip te wekken. De boeren zeggen, dat zij toch al in veel ge vallen grond moeten afstaan ben behoeve van stads- en dorpsuitbreiding, van wegenaanleg en van de inrichting van industrie- en recreatieter reinen. Van de noodzaak om in de polder Ooster wolde een zo uitgestrekt vogelreservaat te stich ten zijn zij niet overtuigd. Vandaar hun verzet tegen deze plannen, die bij uitvoering de bedrijfs voering zullen belemmeren. Naar de mening van de boeren biedt de aan plannen niet zullen worden uitgevoerd. Er is dus stellig sprake van een dreigende belemmering in de agrarische bedrijfsvoering. Over deze concrete punten hebben de natuur beschermers zich tot dusver niet uitgesproken. Evenmin is van hun zijde een alternatief gesteld. De vraag bijvoorbeeld kan worden opgeworpen of het mogelijk zal zijn het geprojecteerde reser vaat „los te maken" van de omringende gronden om aldus voor die gronden toch een waberbe- heersingsplan te kunnen uitvoeren. Zullen de boeren, die binnen het reservaat gronden hebben liggen in dat geval schadeloos worden gesteld Op die vragen is nog geen antwoord gegeven, waardoor de onzekerheid in het gebied voort duurt. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat in de komende Gelderse statenvergadering de kwestie-Oosterwolde op het tapyt zal worden gebracht. Dit laatste om. op grond van het feit, De natuurbeschermers (onder wie het Staats bosbeheer) voeren aan, dat door de uitvoering van allerhand noodzakelijke werken wegen, havens, ruilverkavelingen de weidevogels in Nedreland keer op keer worden verjaagd. Het aantal broedplaatsen is daardoor beduidend te ruggelopen, hetgeen een natuurwetenschappelijk verlies inhoudt. Met het oog hierop achten zij het verantwoord het bestaande, unieke vogel- domein lm de polder Oosterwolde te beschermen en daardoor te laten voortbestaan. betekent, dat machines in de polder verboden zyn, dat géén boerderijen gebouwd mogen wor den, dat geen doorgaande wegen zullen worden toegestaan. Ook zal de grond drassig moeten blijven en dat betekent, dat waterbeheersings- dat de Gelderse gedeputeerden de minister moe ten adviseren ten aanzien van het verzoek de polder aan te wijzen als „meldlngsgebied" hetgeen concreet neerkomt op een verzoek in de polder een vogelreservaat fte projecteren. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte- singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5,— en twee prijzen van f2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing van vorige opgave De eerste prijs van f 5.- werd toegekend aan de heer M. C. Zee straten, De Grunerie, Van Cuyk- laan 14 te Oegstgeest, de twee prij zen van f 2.50 aan de heer H. Ben- nekers, Diamantlaan 126 te Leiden Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders In dit i Kom er ACHT-er en aan de heer G. F. Visser, Flora laan 37 te Oegstgeest. De prijzen worden de winnaars toegezonden. 1; stoel 2. blad aan bloemen 3. gordijn 4. knoop meer aan mj 5. schoen van vrouw 6. R van radio-t.v. is 7. berg op televisie 8. knop van televisie nauwgezet zeezwaluw bedaardheid verloren gaan Kreuzer niet vroege -skind: reus üi het Jaar van de wereld twijg Turks bevelhebber stekelig zoogdiertje I. stad in Drente i. het gratis meerijden i. troef negen heel veel i. vervoeging van het werkwoord dijen voor niets oude statige dans groente lidmaat I. waarde, bedrag l. heel bleek L een zekere 5. B-verlaagd r. vlaktemaat l. landb. werktuig plotseling l. Ezau meisjesnaam i. een zekere voegwoord stad in Egypte i. niet op slot voorzetsel gemeente aan de Lek -jaars: iemand die reeds enige Jaren student is „Meneer de procureur-fis caal", zei Anton Adriaan Mussert tijdens zijn proces op 27 november 1946 voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag, „ik ben de eerste Hollandse onderduiker ge weest". zonder jaartal ten langen leste voorganger in moskee tante Pos, afk. teerder dan andere puntige uitwas voorzetsel vuur, verve kledingstuk windrichting soldaat heel fijn dood dierenlichaam niet glazende muziekteken in Psalmen opera van Verdl vocht in een vrucht werkruimte in circus eetbaar knolletje groente medicijn gemeente op Walcheren keelziekte ongevulde sprekende vogel (lijk)kleed bedekte spot lijmerig spreken i. een kleur krijgen i. taaie zoete vloeistof i. gemakzuchtige i. verstand i. stel bijeenhorende dingen gemeente op de Veluwe i. vaas l. spitse vogelbek I. motorschip, afk. Portugese munteenheid Mussert herinnerde daarbij aan de oorlogsdagen van mei 1940, toen hij, bevreesd voor arrestatie, zich by een party genoot in Hulzen voor korte tyd aan het oog onttrok. Omtrent dit feit schreef Nicolaas Went, voor malig hopman der WJl., een werkje: „Hoe de Leider voor volk en vader land behouden bleef", opgedragen aan de man die zyn huis aan de leider beschikbaar stelde, „de trouwe kameraad Gooyer en zyn vrouw". Citaat: „Nieuwe zorgen voegden zich by de vele, die kameraadske Gooyer reeds in haar hart ronddroeg en ze biecht het op„Hoe moest ik de leider aanspreken", en verder ging het door haar hoofd dat ze geen zil veren eetgerei had en dat de leider op het kleine, eenvoudige zolderka mertje zou moeten slapen". Mussert zelf noteerde, kenneiyk nadat hy zyn onderduikadres min of meer triomfanteiyk had verlaten, ln zyn zakagenda slechts: „Op den zol der van Goyer te Huizen". Deze zak agenda is dezer dagen opgedoken uit het bezit van een Hagenaar, die dit unieke historische document ruim twintig jaar in zyn bureaula heeft gehad. De aantekeningen van Anton Adriaan Mussert voegen zo op het eerste oog weinig toe aan de talloze gegevens over zyn doen en laten ty- dens de Duitse bezetting, maar zyn eenvoudige notities, meestal met be trekking tot dingen die nog gebeuren moesten, weerspiegelen niettemin op hun eigen wyze de omvangryke pro blematiek waarvoor de kleine leider (volgens dr. R. van Genechten een van de „grote" mannen uit de NSB, „niet een van de snuggersten") zich zag gesteld. Ruim twintig jaar nadat op de Waalsdorpervlakte „de eerste Hol landse onderduiker" werd terechtge steld, tien jaar nadat by een poging om zyn ïyk van de Haagse algemene begraafplaats te stelen, het verkeerde stoffeiyk overschot werd meegeno men, is zo'n agenda een merkwaar dig. en ondanks alles zeer aandoen- ïyk getuigenis, waarin menseiyke kleinigheden even groot staan vast gelegd als kwesties, die tenslotte voor Nederland een zaak van leven en dood werden. man die het al genoemde boekje zou schrüven. De 15de was de Leider weer thuis. Deze man, die overal in zyn agenda trouwhartig opschryft waar en wanneer hy in uniform moet verschynen, begon toen pas echt aan zyn toekomst te bouwen, of liever aan de toekomst zoals hy die voor Nederland in de gegeven om standigheden goed achtte en die hem al yilngs op de weg bracht, zoals A. den Doolaard, die in de uitzendingen van Brandaris uit Engeland, schets te: Tussen de Dollard en Cadzand staan hoge bomen in het land en wat of Mussert nu ook kakelt eens wordt hy iwjjgend opgetakeld. Zelf besefte Mussert dit geenszins. Hy was geprikkeld, omdat de Duit sers hem aanvankeiyk in een lucht ledig lieten hangen. In het dagboek dat hy na de meidagen enkele maan den by hield, schrijft hy dan ook: „Geen spoor van enige welwillend heid by de Duitse overheid. Geen verklaringen, geen radio-rede, niets". SEYSS-INQUART Op 5 Juni volgt dan de eerste ont moeting met Seyss-Inquart. En hoe wel dit een afspraak was waarop Mussert had gewacht, faalt daar toch de agenda. Op die dag te half één 6taat: „by Haersolte thuis". La ter schetst hy de rykscommlssaris voor bezet Nederland als „een nobel eeriyk mens met zacht karakter, die van de Führer opdracht heeft het zo goed mogeiyk met ons land en volk te maken". Ook een andere dag van belang is blanco: zondag 9 Juni. De dag waar op SS-Brigadeführer Berger by Mussert kwam met Hitiers bevel tot de oprichting van de SS-Standarte „Westland". Musserts dagboek „Voelde dit als een klap in het ge zicht. Betekent dit lniyving? Ge sproken met hem over de verhou ding Nederland-Duitsland als twee broedervolken van het Germaanse ras. Bleek my dat de hoogste SS-lei- dlng het Nederlandse volk als een Duits volk ziet. Het is ontzettend. Wat moet ervan terechtkomen?" Het requisitoir van procureur-fis caal mr. J. Zaaijer schetst de con flictsituatie van Mussert later tydens het proces aldus: „zyn wens was een Groot-Nederlands rijk, met In- dië, georiënteerd op en verbonden met een dominerend Duitsland. Van annexatie van Nederland door Duits land was hy een tegenstander en hy heeft geopponeerd tegen maatrege len, die die kant uitgingen. In zo ver re moet men zeggen dat de politiek die hy voerde, inderdaad Nederland se politiek was, maar men zou ver stomd staan over de naïeve manier, waarop hy zich in de armen van Duitsland wierp, zonder te weten of hetgeen hy wenste ook strookte met wat Duitsland begeerde, ware het niet dat dit de natuuriyke conse quentie is van zyn geesteiyke oriën tering, van de overgave bij voorbaat aan wat er van Duitse zijde zal wor den gedecreteerd, mits hy er maar een rol by spelen kan". opgehouden te bestaan. En daaruit volgde een voorbereiding van een vervanging voor het staatshoofd. Op het nationale vlak wilde hy zelf re gent worden; wat de internationale betrekkingen betreft richtte hy op een Germaanse statenbond. Teleur gesteld is hy nog steeds dat de Füh rer hem niet onmiddeliyk heeft la ten komen om zyn denkbeelden uit een te zetten, zyn enige medestan der in Duitse kring is de commissa ris-generaal voor byzondere op drachten Fritz Schmidt. De agenda wordt wat voller. Seyss- Inquart en Schmidt bespreken de be stuursvorm van Nederland ln Beriyn Op 16 augustus noteert hy een af spraak met de rykscommissaris in het kasteel Oud-Wassenaar. Op 21 augustus weer en de zondag daarop zet hy ln Lunteren (het namaak - Neurenberg van de NSB, waar hy een werkkamer bezat onder het po dium van het zogenaamde „Natio nale Tehuis") de beruchte nota aan Hitier op papier, over zyn Ideeën van een Germaanse statenbond. UJn". Mussert op bezoek by Hitler, •indeiyk. Van zyn nota over de statenbond heeft niemand zich verder ooit Iets aangetrokken, evenmin als van zyn latere nota's. De kleine Mussert bleef vergeefs vechten voor zyn opvattin gen en werd zyns ondanks geduld door bezetters, die ln het geheel niet zich het hoofd wensten te breken over de positie van Nederland. Mus sert zegt van de verhouding tot Seyss-Inquart, dat die er een was van gewapende vrede. Dit wetende biyven de agenda-aantekeningen richtingwyzers op een by voorbaat onbegaanbaar pad. Al die gesprek ken, dat fotograferen in uniform, de thee op Clingendael („met vrouw"), het spreken overal, de notities aan vankeiyk over de Duitse successen: het bladeren in dit boekje is sprok kelen in een bos zonder bomen hout zoeken in een woud dat niet bestaat. „JARIG" Op 11 mei staat niet alleen „op de zolder van Goyer te Huizen", maar ook Jarig" Mevrouw Gooyer, die zo goed mogeiyk zorgde voor haar Lei der, plukte „een paar meiklokjes ln de tuin". De bescheiden bloemenhul de werd Mussert op de zolder over handigd. Maar haar Leider wist biy- kens zyn agenda niet eens hoe de naam Gooyer moest worden geschre- Op de 14de mei waagde hy al wat meer. Nietwaar: Rotterdam was ge bombardeerd en dus kon Mussert op- schryven: „Beneden by Goyer; naar Tllenius Kruythof en ir. Went", die RAUTER Zaterdag 15 juni; 8.30 uur „Rau- ter", leert de agenda. En van dat bezoek biykt ineens een geheel an dere Mussert terug te komen dan men uit zyn weeklagen over het Hit- Ierbevel over de SS-Standarte West- land, meende te kennen. In zyn dag boek staat: „Langdurig onderhou' (voor het eerst) met SS-Brigadefüh rer Rauter. Prima man. Gelooft vol komen in zyn roeping. Heeft my belangstelling, ja myn enthousiasnu gewekt voor zyn SS". 5 Juli: Mussert schrijft in „Volk en Vaderland" dat voor de NSB-er het Oranjehuis als vorstenhuis heeft En tenslotte lag daar ook na vyf- entwintig Jaar Ln die agenda nog steeds het stukje papier waarop een klaverblaadje was vastgenaaid, met de in onbeholpen kinder handschrift mi iiiTirn &enot^rde wens: „Dat dit klaver- B J HITLER blaadie u ma« brengen". Het zal wel een klavertje-vier zyn ge weest. Het heeft echter niet mogen baten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 27