De laatste dagen van een eiland Bouwput Haringvliet loopt in januari vol water SLUIS IS BIJNA KLAAR VTERDAG 31 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IX - Bouwput Haringvliet Winter over Ne- j lerlands duurste eiland. Een harde wind aagt schuimkoppen over het zeegat van Goe- ree. Regen striemt grauw en grijs het Haring vliet. Daartussen: het spuisluiscomplex. Zeven- len 56 meter brede doorstroomopeningen tus- n en hoge betonnen pijlers. In elke opening aan ee- en rivierkant een zwarte stalen schuif, linnen de ringdijk die beschermend rondom - (onderden miljoenen aan beton en staal ge- pannen staat, jakkeren zware vrachtauto's •ol zand en klei: het laatste grondverzet bin- >en de put. Nog een paar weken, hoogstens en iet werk in de bouwput is klaar. Het is de be- loeling in januari het water toe te laten in de Iiub het eerste contact tussen het kilometers- ange sluiscomplex waaraan acht jaar is ge werkt. en het element dat hij tot in lengte van jaren moet keren. De laatste dagen van een eiland. Dat is, nu 1966 opt zijn eind loopt, de sfeer in de-bouw put. In de loop van het jaar zijn de laatste van de zeventien zee- en zeventien rivierschuiven op het werk aangevoerd. Ze zijn gemonteerd en opgehangen. Van de 68 machinekamers is meer dan de helft klaar; de dieselcentrale, die de energie levert voor de elektromotoren in de machinekamers is ook voltooid, en als trots bewijs dat langzamer hand het gigantische zeewerings- en spuicom- plex klaar is om zijn eigen leven te beginnen, hangen verscheidene schuiven in de lucht: ge heven op eigen kracht. Op dit moment wordt het vrijwel voltooide sluiscomplex nog steeds overspannen door de gigantische portaalkraan die op niet al te nevelige dagen kilo meters in het rond te zien is. Hij staat op het punt gedemon teerd te worden. Onder de hef- balk is de toekomstige autoweg te zien ruim 20 meter boven het water), met daarboven de ringdijk aan de zeekant van de bouwput die begin volgend jaar gedeeltelijk verwijderd wordt. Helemaal bovenin: het stortebed aan de rivierkant (13 meter be neden NAP) met dwars erdoor heen de tijdelijke verbindings weg tusen sluisvloeren en werk hoven. Deze steenbestorting loopt het eerste onder als in januari de bemaling wordt stop gezet. honderd meter buiten de zeeschui- ven de bodem de extra ruwheid ge ven die bij afvoer van grote hoe veelheden rivierwater helpt de stroom te verdelen en ontgrondin gen tegen te gaan. Als na een half jaar zinkstukken en betonblokken op hun plaats lig gen kunnen de restanten van de ringdijk aan de zeezijde worden weggebaggerd. In 1968 wordt dan aan de rivierkant de laatste reep bodem verdediging aangebracht Daar kan de dijk direct in zijn ge heel weg. want het werken gebeurt ar in de bescherming van de neer gelaten schuiven. ANDERE WERKEN Het materiaal van de ringdijk die in 1958 rond zeventien miljoen gulden gekost heeft gaat niet verloren. Een groot deel van het opgezogen zand wordt gebruikt voor een kunstmatige duinaansluiting op Goeree. Aan de Goereese kant zijn trou wens ook andere werken aan de gang. De nieuwe vissershaven voor Stellendam is vrijwel klaar, de schutsluis is voltooid. Aan een paar bruggen en viaducten wordt hard gewerkt. Het zijn objecten die als „kleine kunstwerken" een beetje in het niet vallen vergeleken bij de massaliteit van het sluiscomplex Maar alleen aan bruggen en via ducten is er voor 4,5 miljoen gul Nog vrij snel zullen eerst de diep ste punten van de put onderlopen, maar naarmate het hoogteverschil tussen binnen- en buitenwater klei ner wordt zal het water steeds langzamer stijgen. De stortebedden 13 meter bene den NAP zullen al gauw onder wa ter verdwenen zijn. De sluisvloer zal nog weken droog blijven <h;j ligt op —5.50 meter). Daarom is er over het stortebed aan de rivierkant een verhoogde tijdelijke weg aangelegd, zodat de eerste tijd vrachtautover keer tussen ringdijk plus werkha- ven en de sluisvloeren mogelijk blijft. Nadat de sluisvloer over spoeld is. duurt het nog weken voor het water omhoog geklommen is tot halverwege de van 6 meter tot plus 6 meter reikende blauwwitte NAP-schaal, die zorgzaam al aan gebracht is tegen de betonwand van het noordelijk landhoofd. a '.N-- - 91 Het stortebed aan de zeekant van 11 sluizen is klaar, dat aan de ri- P erkant bijna. Tenminste: voorzo- r die stortebedden op de bodem in de bouwput binnen de ring- I jk liggen. Er moet aan allebei de mten nog een stuk bodem ver de- ging aangebreid worden, maar it gebeurt straks „in de natte" p Dat wil zeggen, nadat, als het wa ll x in de bouwput gestroomd is, de ngdijk vóór en achter de sluizen t deeltelijk of helemaal is wegge- - ggerd. Het water in de bouwput: kort t Nieuwjaar is het zover. Nu het eton- en staal werk vrijwel gereed wordt de ringdijk die acht jaar pg het werken tot op een diepte In bijna 20 meter beneden N.A.P. ogelijk gemaakt heeft, langzamer- ind een belemmering. Vóór de bemaling stopgezet wordt Iioet er nog het nodige grondwerk daan worden en vooral: moeten el zorgvuldig de taluds worden ngebracht van de damgedeelten S t aan de noord- en zuidkant aan t betonwerk van de sluis aan- üten. Maar: het bestek van het weg- - ggeren en zuigen van de ring- 11111 |k is al klaar, binnenkort zullen jkswaterstaat en een aannemers- 0 nbinatie de briefjes uitwisselen st raming en vraagprijs. MAANDEN Als begin volgend jaar de bema- ïg wordt stopgezet betekent dat et dat in een paar dagen het wa- r in de nu ruim dertien meter epe put even hoog staat als bui- n. Zo hard regent het in Neder- nd nu ook weer niet en evenmin wordt zo snel het omringende zee- en rivierwater onder de ringdijk doorgeperst. Het wordt een kwestie van weken, van maanden zelfs. Als het water ooit de bovenkant van de peilschaal, zelfs maar na dert betekent dat voor het sluis complex een enorme beproeving. De zeeschuiven, die tot drie meter plus NAP reiken, staan dan al ver on der het opgezweepte buitenwater. De schuiven aan de rivierkant rei ken ruim twee meter hoger: alleen een super-storm met alles tegen, zoals zich misschien één keer in de 10.000 jaar voordoet, kan het wa ter daar voorbij opjagen. OVERDONDERD Op een normale, zelfs wat storm achtige herfstdag is het moeilijk te geloven dat ooit de zwarte stalen schuiven overdonderd zullen wor den door brekende watermassa's, en dat al dat staal, al dat beton de kracht ente werken zullen krij gen waarop broodnuchtere water bouwkundigen ze berekend hebben. Straks, in het nieuwe jaar, als de sluis tot zijn middel in het water staat, wordt in de noordwesthoek van de ringdijk een gat gebaggerd. Een cutterzuiger en een baggermo len zullen dan de „put" invaren die vijver geworden is, en van de ringdijk aan de zeekant zullen ze een brede reep wegzuigen en weg- baggeren, zodat er ruimte vrij komt om in het verlengde van de bestaande bodemversterking de laatsta tientallen meters aan te brengen. Eén seizoen lang zal het restant van de dijk dan nog bescherming dienen te geven, terwijl tot 15 me ter diepte zinkstukken afgezonken worden. Die zinkstukken worden voorzien van twee meter hoge be tonnen tetraëders (viervlakken met gelijkhoekige driehoeken als om- hoogstaande zijden). Dat betonnen veld van spitse punten moet twee- Zware, tienwielige vrachtauto's kruipen langzaam over de steentaluds van de landhoofden die straks de overgang vormen van de dam naar het sluiscomplex in het Haringvliet. Ze brengen de asfaltlaag aan waarmee de taluds extra weerbaar gemaakt worden tegen de schurende stroom van straks. Het aanbrengen van het asfalt hoort tot de laatste werkzaamheden van een veeljarig karwei. Rondom de haven aan de ri jft trkant van de bouwput in het K 0ringvliet beginnen steeds ieer tekenen er op te wijzen ot de bouw van het sluiscom- lei na negen jaar hard wer- l en op zijn eind loopt.Jfeel ma- - triaal wordt geleidelijk af ge- otrd. voor materiaal, blijkt een dag later ineens afgebroken te zijn. Wat spul len liggen op de betonnen vloer in de regen; vier arbeiders laden de gebogen golfplaten op een vracht auto en wég is weer een stukje tij delijk onderkomen in het midden van het Haringvliet. De zware portaalkraan maakt het ook niet lang meer. Aan de noordkant zijn de rails al voor een deel weggehaald. Jarenlang heeft hij op elke over zichtsfoto gestaan. De letters NES- TUM (Nederlandse Sluis- en Tun nelbouw Maatschappij waren een merkteken, zoals ze op de 5 meter hoge stalen balk 45 meter boven de sluisvloer prijkten. Nog even en hij wordt gedemonteerd. Dicht bij de haven liggen de laatste stalen blokken die gediend hebben als steunen voor de schui ven bij het monteren: klaar voor de afvoer. Fragmenten van een kraangiek: klaar voor de afvoer. Het zijn de laatste dagen van een eiland. Van een tijdelijk eiland, dat eiland gebleven Ls ook al is het al jaren door een baileybrug verbon den met Goeree. En het ziet er op een stormach tige dag hier en daar uit als een landschap na de slag. Maar centraal staan trots en so lide twee maal zeventien stalen schuiven tussen hoge betonnen pij lers, gevat in één enorme construc tie die tot in de lengte van Jaren zee en binnenwater zal scheiden. beïnvloed heeft, is de diepte tussen sluiscomplex en Voorne van 11 me ter gegroeid tot 20 meter. Het wordt dus een sluiting van formaat in 1969-1970. Het eerste begin is er al in de vorm van funderingspalen voor de drie pilonen die de draagkabels om hooghouden Anders dan ble de Grevelingen komt hier aan allebei de kanten een laadplaats. Naar de laadplaats aan het noordelijk eind van de kabelbaan is van Helle- voetsluis al over het strand een weg aangelegd. Op 6 meter plus NAP is aan de kust een opslagter- rein voor stortmateriaal gemaakt. Aan de kabelinstallatie zelf wordt ook al gewerkt: de bij de Greve lingen gebruikte kabels worden in de fabriek in Grenoble die ze ge maakt heeft van een nieuwe om- manteling voorzien. De kern bleek nog prima, maar de buitenste la gen vertoonden slijtage. AFBRAAK den op dit puntje Goeree in aan bouw Eind 1968 moeten ze klaar zijn. KABELBAAN Intussen zijn ook voor de afdam ming van het Rak van Scheelhoek tussen de sluis en de Voornse dui nen de maatregelen aan het aan lopen. Als straks het water vrij en onbelemmerd onder de omhoogge- heven schuiven doorstroomt, moet het zeegat hier op dezelfde manier als bij de Grevelingen is gebeurd, met behulp van een kabelbaan worden afgesloten. In de acht jaar dat de bouwput het stroomprofiel Zo tekenen nieuwe fasen van de werken in het Haringvliet zich al duidelijk af, terwijl rondom het voornaamste object de sfeer van een voltooid karwei begint te han gen. Overal in de bouwput wordt af gebroken. De tijdelijke elektrische centrale die acht jaar de stroom geleverd heeft voor de bronbema ling werkt nog dapper door. maar hij staat dan ook hoog en dicht bij de werkhaven: over een paar weken stopt hij en wordt in onder delen afgevoerd. Een plaatijzeren loods, die de ene dag nog een solide bewaarplaats is

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25