LEIDSCH DAGBLAD NIEUWJAARSBAL Goed lidil 1967 ARTSEN MËKËN"MET FONDSEN OP 9 JAN. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 No. 32064 Directeur E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR ^LIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse 1'eleloon Directie en Administratie 26041; Redactie: 21501 Witte 81ugeJ L. Lelden - Giro oo 67055 Terugblik. Nog enkele uren en ook het jaar 1966 behoort weer tot het verle den. Overeenkomstig een tra ditie van vele jaren hebben wij er ook ditmaal naar gestreefd in een tweetal fotopagina's die gebeurtenis- samen te vatten, welke de we reld en ons land in het afgelopen het meest in beroering hebben gebracht. Binnen onze grenzen was de vol trekking van het huweiyk van Prin- Beatrix en Prins Claus von Ams- berg op 10 maart in letterlijke en figuurlijke zin het meest spectaculai- gebeuren van het jaar, waarop lang van tevoren aller aandacht zich concentreerde. Niet altijd was die be langstelling van verblijdende aard. Zowel principiële voorstanders van republikeinse staatsvorm als zy, die bezwaren koesterden tegen de keuze van de huwelijkscandidaat, toonden zich bijzonder actief en in ventief waar het gold hun opvattin gen te propageren. Hun demonstra ties werden door het provotariaat gretig aangegrepen om van die zijde zijn aversie tegen de huidige maat schappelijke structuur te uiten. Dit leidde meermalen tot min of meer ernstige botsingen met het wettige g, waarvan de opstand van de bouwvakkers en de bestorming van krantengebouw in Amsterdam het culminatiepunt vormden. Mede dank zij uitgebreide voorzorgsmaatregelen verliep de eigenlijke trouwdag gelukkig zonder noemenswaardige in cidenten, al viel hier en daar een kei rookbommet je. Het heeft er alle schijn van de provo-activiteiten inderdaad rondom de 10de maart hun hoogtepunt bereiken, want na die da tum was het aantal ongeregeldheden het gehele land aanzienlijk ge ringer dan voorheen. Naar onze overtuiging heeft daartoe in be langrijke mate bijgedragen de sterk verminderde aandacht, welke de di- publiciteitsmedia zoals pers, ra- >n televisie in de laatste maan den aan het provo-optreden hebben geschonken. Wij maakten over deze kwestie onze mening al eerder ken- de grote belangstelling, welke genoemde media in het begin van dit aan de provo's hebben gewijd, precies hetgeen zij wensten en heeft hun activiteiten in aanzienlijke mate gestimuleerd. Een verstandiger en gematigder berichtgeving heeft ze ook onmiddelijk doen afnemen. Financiële gevolgen nog niet bekend llllllllllllllllllllllllllllllllliilllilililiiliiiiiliiiiiiii I (Van llllilllllllllll iiiiüiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiniiiiiuini M' toch: dezelfde onrust en hetzelfde onbehagen, dat tot uiting kwam in het optre- an de provo's, manifesteerde zich ook op ander gebied. Wij zouden over de gehele linie 166 een „rommelig" jaar willen noe- Dit kwam op het politieke terrein a. tot uitdrukking in de verkiezings uitslagen voor de Provinciale Staten de gemeenteraden zomede in ons parlement, waar de sterk contraste rende meningen over het regerings beleid, in het bijzonder met betrek king tot de belastingpolitiek, leidde tot de val van het kabinet-Cals en het optreden van een extra-par lementair kabinet onder leiding van prof. Zijlstra. De resultaten van de electorale strijd brachten over vrij wel het gehele politieke front een in terne heroriëntatie teweeg. De bij beide verkiezingen zo succesvolle Boerenpartij van boer Koekoek viel in twee stukken uiteen; tal van nieu we partijtjes werden opgericht en zo zullen we op 15 februari niet minder dan bijna veertig partijen en partij- es zien deelnemen aan de strijd om i 150 beschikbare zetels. Democratie is een kostelijk goed, laar de vraag is niettemin gewet tigd of een dergelijke versnippering van krachten ons land niet nog moei lijker regeerbaar maakt dan het in het recente verleden is gebleken te zijn. (Van onze Utrechtse correspondent Vanaf maandagochtend 9 ja nuari 1967 werken de Neder landse huisartsen in overgrote meerderheid niet meer op con tract voor de ziekenfondsen, maar a contant of op rekening voor alle patiënten. De honora- riumknoop van huisartsen, zie kenfondsen en minister Veld kamp is hiermee doorgehakt. De algemene ledenvergadering be sloot hiertoe gisteravond met 57 tegen 5 stemmen. Welke financiële gevolgen dit voor de verplicht verzekerde heeft, is nog niet bekend. Want ofschoon de huisartsen nu aan alle patiënten, ook aan verplicht verzekerden, reke ningen gaan presenteren van 8 gulden per consult, 12 gulden per vi site, dubbel tarief tijdens de week einden en driemaal het tarief voor de weekeindnacht, hangt er een prijsstop in de lucht, die deze tarie ven sterk kan drukken. Een week Ingevolge de ziekenfondswet heb ben de patiënten recht op een gehele of gedeeltelijke vergoeding van een doktersrekening, maar ook deze bedragen zijn nog niet bekend. De LHV heeft tevens besloten nog één week na 1 januari op de lopende contractbasis verder te werken minister en ziekenfondsen de tijd te geven de bovengenoemde kwesties op te lossen. Het honorariumconflict met de zie kenfondsen loopt al sinds begin ok tober. De LHV stelde toen de zieken fondsen een honorariumverhoging r van ruim 100 procent, d. fondsen zouden de vaste vergoe ding per verplicht verzekerde patiënt per jaar moeten verdubbelen. De kenfondsen boden daarop slechts 19 procent. Verdere onderhandelingen konden geen toenadering teweeg brengen. De half november door mi nister Veldkamp ingestelde advies commissie Van der Ven stelde een week geleden dat per 1 januari 1967 geld- en ziekenfondsverzekering van f 11.500,- naar f 12.400,-. Voorts wordt de inkomensgrens van de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen ver hoogd van f 4900,- lot f 5300,-. Da premiegrens voor de volksverzekerin gen en kinderbijslagwet voor loon- trekkenden gaat van f 12 750,- naar f 14.050,-. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en uitkeringen van de volksverzekeringen wordea berekend, wordt verhoogd van f 30.- tot f 32.-. Bij een zesdaagse werk week en van f 36.- tot f 38.40 bij een vijfdaagse werkweek. De WEERBERICHT Met storm naar het nieuwe jaar (Van onze weerkundige medewerker) Gejaagd door de wind. met stoten van 80 tot 100 km per uur, zal 1966 vandaag met kalender en al naar de historie waaien. Daarbij valt lang- e regen, hetgeen een juiste ty- pering is van het beeld dat dit re-hoogd cordnatte jaar bood. De jaarwisse ling zal door de kleine, maar actieve depressie die vanavond met de kern dicht langs ons land naar Denemar ken trekt, een zeer onbestendig ka rakter hebben. Op nieuwjaarsdag neemt de wind weer af, deze ruimt naar het noord westen en zal Iets koudere lucht aan voeren. Daarbij zijn nog enkele buien te verwachten. De eerste dagen van lieuwe jaar zullen een wat guur karakter hebben, waarbij de kans op enkele hagel- of sneeuwbuien weer gaat toenemen. 1 januari Zon op: 08.48 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 22.39 uur; onder: 11.57 u. Hoogwater in Katwijk: te 06.24 en 18.46 uur. (2 januari: hoogwater te 07.14 en 19.37 uur; laagwater te 02.57 en 15.23 uur). bestaat uit 28 ppgina's politieke onrust, waarvan wij hierboven spraken, vond voor een belangrijk deel zyn oor sprong in de labiele sociaal-econo mische positie, waarin ons land ver keert. Herstel van de handelsbalans bevordering van de werkgelegen heid vormen dan ook de grondpijlers het beleid van het kabinet-Zyi- stra. Wij achten het de plicht van iedere staatsburger om zich in het belang van land en volk daarachter te scharen. Een bijzonder belangrijk facet vormt daarbij de verhouding tussen lonen en prijzen. De laatste jaren hebben voortdurend loonsver hogingen te zien gegeven, waardoor zonder twyfel een breed welvaarts front is ontstaan. Helaas is het ef fect daarvan in belangrijke mate aangetast door de steeds daarop prijsverhogingen. Wil de geldontwaarding niet verder voort schrijden, dan is het o.i. van het al lerhoogste belang, dat het prijspeil onwrikbaar vast in de hand wordt gehouden. Met enige verontrusting hebben wij dan ook dezer dagen kennis geno- het besluit van onze minis- Economische Zaken om de wettelijke rem op de prijzen af te schaffen en de prijsvaststelling in goed vertrouwen over te laten aan handel en industrie. Ongetwijfeld zullen ook de werk gevers al hun krachten inspannen de huidige prijzen te handha- maar of zij daarin zullen sla gen. moet voorshands worden afge wacht. Wij zijn te dezei zake minder optimistisco dan minister Bakker. Zijn de ziekenhuistarieven dezer dagen niet weer aanzienlijk ver- Wordt ook de jam binnen kort niet duurder0 Ook de PPT en de Ned. Spoorwegen komen op korte termijn met tariefsverhogingen en zo zijn er meer symptnnen. welke o.i., het hierboven gesignaleerde minis teriële optimisme allerminst recht- Iitussen: laten wij het Nieuwe Jaar ook niet met een pessimistisch hart tegemoettreden Er zijn ouiten de materiële sfeer tal van an dere zaken, welke net menselijke ge luk in veel sterkere mate bepalen. Daartoe behoort in de eerste plaats een goede gezondheid. Wij wensen al onze medewerkers, lezers, adverteerders en verdere re laties, dat zij gezond en wel de eind paal van 1967 mogen bereiken, dat zy hun dagelijkse. arbPid met lust en liefde sullen moger verrichten en dut aller gemeenschappeiyke inspan ning en goodwill moge leiden tot een betere samenleving, waarin elkeen zich bewust is van zijn plichten ten opzichte van de gemeenschap en de individuele medemens. slechts een verhoging van 8 procent mogelijk was. maar erkende te vens een algehele achterstand in ho norering van de artsen van ruim 50 procent. Minister Veldkamp maakte van dit advies een dictaat, dat de artsen hadden te verwerpen of te aanvaarden. Dat dictaat luidde: 8 procent verhoging per 1 januari 1967 en per 1 januari '68 17 procent in halen van de over drie jaar versprei de achterstand van 51 procent. De huisartsen achtten deze voorstellen van de minister verwerpelijk omdat er geen duidelijke garanties werden gegeven voor de inhaalmanoeuvre. (Veldkamp sprak van „indien het al gemene economische beleid dat mo gelijk maakt"). Bovendien wens ten de artsen ingaande 1 januari 1967 het eerste deel van de achter stand te incasseren, en niet pas een jaar later. Historisch zeer langdurige vergadering van gisteravond verademde merkbaar, toen de uitslag van de beslissende stemming bekend werd. De histori sche bijeenkomst (de contractsamen- werking fondsenartsen dateert al van 1946) duurde zolang omdat het bestuur slechts wilde laten stemmen als het zeker kon zijn van een grote meerderheid voor zijn voorstel om het honorariumdictaat van de rege ring te verwerpen. De afgevaardigden zijn niet ge bonden door de stemmingsuitslag over deze kwestie in hun eigen dis trict, zodat de eindstemming (5 te gen 57 voor) geen juist beeld geeft van de landelijke verhoudingen. In Amsterdam bijv. is een grote min derheid tegen het verwerpen van Veldkamps voorstellen. Deze artsen zouden liever op de bestaande con tractbasis met de ziekenfondsen door werken, en hebben daartoe ook de mogelijkheid. Van Amsterdam stem- e er 1 tegen, uit Noord-Holland 1 3 uit Friesland 3. Artsen die gebroken hebben met de fondsen, zullen dat per affiche aankondigen in de wachtkamer, art- die hun eigen contract houden met de ziekenfondsen hebben dat Honderden artsen hebben gis teravond in Utrecht de ledenver gadering van de Landelijke Huis artsenvereniging bijgewoond. De opkomst teas zo groot, dat vele tafeltjes uit de zaal moesten ivor- den verwijderd en menige dokter moest blijven staan. plakkaat niet opgehangen en maken hun handelwijze waarschijnlijk even zeer bekend. Vele duizenden automobilisten in Frankrijk gedupeerd (Van onze Parijse correspondent) Door het faillissement dat gisteren werd uitgesproken over een der be langrijkste Franse auto-verzekerings maatschappijen zullen ruim 20.000 Fransen worden gedupeerd. De maatschappij werd enkele ja ren geleden opgericht door het con servatieve kamerlid Hersant, om automobilisten in staat te stellen 20 a 40 procent op hun premies uit te sparen. Voor de ongeveer 20.000 auto mobilisten die een contract met de maatschappij hebben gesloten, is goedkoop echter weer eens duurkoop gebleken. Zij hebben door het bank roet nu hun premies verspeeld, pre mies waarmee het tekort van meer dan 12 miljoen franken van de maat schappij nog lang niet kon worden opgeheven. De 20.000 slachtoffers danken het aan een wet, die juist een maand geleden door het ftarle- ment werd aangenomen, dat alle schade die zij tot dusver zouden kunnen hebben veroorzaakt of opge lopen tenminste nog door een collec tieve verzekeringskas worden gedekt. Eén der initiatiefnemers tot die wet was het kamerlid Hersant. de op richter dus van de nu failliet ver klaarde verzekeringsmaatschappij, die het onheil dus a lenige tijd tevoren voelde aanko men. Geschenken voor het bruidspaar Mr. P. van Vollehoven heeft gis termiddag centen uitgedeeld aan de tien vertegenwoordigers van de vijfduizend Nederlanders die in de afgelopen toeken geld hebben overgemaakt aan „de contact groep verlanglijst bruidspaar". Vijf vertegenwoordigers van deze contactgroep onder aanvoering van ir. C. Staf, de oud-minister van oorlog, waren gistermiddag in de Leuvenzaal van het paleis Soestdijk aanwezig alsmede tien willekeurig uitgekozen gevers. Toen ir. Staf het 48-persoons ta felzilver en glasioerk had aange boden met de wens dat het bruidspaar met deze geschenken een gezellig huishouden en huwe lijk zou kunnen opbouwen, greep de heer Van Vollenhoven in een broekzak om te voldoen aan een oud bijgeloof: de gevers kregen ieder een cent om de vriendschap niet af te stoten. Ir. Staf was niet klaar met het geven van zilver en glaswerk. „Het gehele verlanglijstje hebben we kunnen realiseren"zei hij trots. En zo kreeg het bruidspaar een antieke ronde eetkamer-taf el, een bijzet-tafeitje, een broodroos ter, koffie- en theepotten, keu kengerei, een strijkplank, een wasmachine, een schommelbank, een droogkap en een antieke bank. Uit de giften uit Suriname en de Antillen was een staand horloge gekocht. Het bruidspaar kreeg verder o.m. een enorme krantenbak van de Nederlandse Dagbladpers, een zilveren bokaal van de Prins van Cambodja, een zilveren shaker van Prinses Arm gard, een antieke porceleinkast van Prinses Beatrix en Prins Claus en een ronde tafel van het Belgisch koningspaar Op de foto: een schilderij van de Prinses trok de (vrolijke) aan dacht. In de pupil van haar lin keroog was het portret van mr. Van Vollenhoven geschilderd. parlementaire redactie) Op nieuwjaarsdag zal een aantal wettelijke maatregelen en ministe riële besluiten in werking treden. De ingrijpendste veranderingen zullen op straat plaats hebben. Bij de jaar wisseling wordt een aantal nieuwe verkeersregels en verkeersborden van krachit. Hieronder volgt een over zicht van de belangrijkste wijzigin gen. De dienstplichtigen bij de land macht worden in het nieuwe jaar werknemers. Ze krijgen een wedde en krijgen daarmee meteen te maken I met loonbelasting. AOW. compens::- O De premiepercentages ingevolge ties, toe- en bijslagen. de A.O.W. en de A.W.W. worden per Soldaten zullen per maand f 200.- j 1 januari gewijzigd van resp. 8,7 en 'netto f104.—) verdienen, soldaten- 1.5 in 8.8 en 1.4 De premie voor de eerste-klas f 208 (netto f 112.-), kor- verplichte ziekenfondsverzekering poraals f 223.. (netto f 127).-) en wordt verhoogd van 5.8 tot 6.6 pro sergeants titulair f 252 (netto f 150' cent. Voorts dient rekening te worden Deze groepen kregen tot nog toe gehouden met een stijging van de soldy die varieerde van 1.75 tot 2.50 percentages voor de ziekengeld ver per dag waarbij een dubbelt je spaar- j zekering met ca. 0.5 procent premie kwam. Het spaargeld wordt verhoogd tot f 15.- per maand, dat bij het afzwaaien ineens wordt uitbe taald. Op 2 januari zullen de televisie kijkers voor het eerst met reclame worden geconfronteerd. Om vier mi nuten voor zeven komt de eerste spot op de buis: ,X>e krant kunt u niet missen, geen dag!" De wettelijke verzekering tegen aansprakelijkheid motorrijtuigen gaat gelden voor de gehele Benelux. De premies voor de W.A.-verzekering gaan omhoog. De transacties by over tredingen op straat worden aange past aan de nieuwe verkeersregels. Het aantal opcenten op de motorrijtuigenbelasting wordt (op de vervaldatum) verhoogd van 65 tot 134. De benzine wordt vier cent duur der door verhoging van de accijns op dat produkt en de dieselolie 2.2 cent Textiel en schoeisel worden ook duurder door de opheffing van de vrijstelling van omzetbelasting. By afloop van c.a.o.'s kunnen volgens regeringsbesluit nieuwe con tracten worden aangegaan met een loonstijging van maximaal vier pro cent per 1 januari en anderhalf pro cent per 1 juli. Extra loonruimte is geschapen voor de laagstbetaalden (loonvloer van f.126.— bruto per week per 1 januari en f. 128.— per 1 juli) en voor groepen met aantoon bare achterstand in beloning. Met Ingang van 1 januari gaat de verzekeringsgrens voor de zieken- JONGEJANS VERTREKT VANDAAG De Nederlandse zaakgelastigde ln China, G. J. Jongejans, zal vandaag met het vliegtuig van één uur plaat selijke tyd van Peking vertrekken en vla Kanton naar Hongkong reizen. Hy heeft gis" era vond het Chinese uitreisvisum ontvangen. Wanneer al les volgens plan verloopt zal de heer Jongejans de nacht doorbrengen ln Kanton en op nieuwjaarsdag tegen twee uur plaatseiyke tyd in Hong kong aankomen. Rijexamen duurder Met ingang van 1 januari worden de kosten van deelname aan de di verse rij-examens, waarvan de prij zen naar gelang van het gewensto rijbewys variëren, over de gehele li nie met één gulden verhoogd. Ook de z.g. geneeskundige verklaring gaat meer kosten: de prils hiervoor Is met een kwartje verhoogd tot f 1,25. ADVERTENTIE Boerderij Meerrust, Warmond Telefoon 01711851 Zomlag 1 jamitiri TOT 4 UUR 's NACHTS. m.m.v. het bekende Dansorkest FRED JASPERS. Zondagmiddag THÉ DANSANT. OUDEJAARSAVOND ZIJN WIJ GESLOTEN. Directie en personeel wensen U een VOORSPOEDIG I967„ ADVERTENTIE ADVERTENTIE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN ADVERTENTIE INTERIEUR VEPZORGlNj, VQTXUJU/n\\ II.M.HI Folo-Ciné lan Wolfslag N.V. BREESTRAAT 123 laarlemmerstraat 102 LEIDEN Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. (V) u d *9) lit leutDO Uit het Leidsch Dagblad van 0 5 Januari 1867: Te Naaldwijk woont een man G. Beckenkamp, die 88 r jaren telt en 537 naaste J bloed- en aanverwanten heeft, als 15 die hem vader, v 198 die hem grootvader, 7 die hem broeder en 317 die hem J oom noemen. Grondwet en Koning. Voor de verkiezing van twee Leden van den Gemeenteraad op 8 Januari a s. worden door de Kiesvereeniging aanbevolen: Mr J. T. Buys, hoogleeraar aan de Leidsche Hoooeschool, Dr. H. Boursse Wils. Leiden, 29 Dec. 1866. Namens het Bestuur d. Vereeniging J. v. Heuke- lom Jr, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1