Drie beelden in het hart van deze pagina tonen enkele belangrijke gebeurtenissen van het jaar in het buitenland. Op de kruiser „Tiger" (1) mislukte de laatste poging om in Rhodesië tot een regeling te komen, waardoor de wereld weer een gebied rijker is, waar zeer ernstige moeilijkheden dreigen. In China werd de jeugd in de vorm van de Rode Garde (2) losgelaten op alles wat niet naar de zin van de Chinese machthebbers was. Die machthebbers leerden evenwel spoedig dat men kinderen niet om een boodschap moet sturen. Er werd gauw een rem op hun activiteiten gezet toen bleek, dat hun enthousiasme wat uit de hand liep. Om nog iets positiefs in het centrum te plaatsen: deze foto (3) symboliseert een van de meest verbluffende successen van de ruimtevaart in dit jaar. In de huiskamer kon de wereld volgen hoe de Surveyor I op de maan land de en er een fotografisch kijkje nam. Een prestatie waar van men tien jaar geleden nog niet had durven dromen. Links boven aan de pagina de „man van het jaar" Oe Thant (4) die zich liet overhalen secretaris-gene raai van de V.N. te blijven en daardoor de volkerenorganisatie voor een afschuwelijke impasse te vrijwaren. Hij had overigens reden genoeg er de brui aan te geven, want b.v. in Vietnam (5) ging de ellende voort ondanks al zijn pogingen om er een eind aan te maken. Een andere topfiguur uit de inter nationale politiek, president Johnson, was enige tijd uit geschakeld (6) door een operatie. Zijn grote tegenspeler Mao van communistisch China meende echter op originele wijze duidelijk te maken dat hij nog kerngezond is. Hij liet zich fotograferen <7) toen hij een zwemtocht van vijftien kilometer maakte. Zijn invloed taande echter in belang rijke delen van Azië, zoals in Indonesië, waar Soebandrio ter dood werd veroordeeld (8) voor zijn aandeel in de com munistische machtsgreep van vorig jaar. Soekarno, wiens rol in deze zaak nog altijd duister is, stond demonstratief te huilen <9> aan het graf van een der bij die coup omge komen generaals. Ver van dit Aziatische machts-spel be ëindigde een groot Europees staatsman zijn politieke car rière, namelijk Paul Henri Spaak (10). België leed voorts een ernstig verlies toen een bus met schoolkinderen ver ongelukte. Eindeloos leek de rij (11) van kisten. Een natio nale ramp in Engeland was de aardverschuiving in Wales (12) waarbij talloze kinderen in een school om het leven kwamen. Italië (en ook de wereld) werd getroffen door een overstromingsramp (13) waarbij vele kunstschatten verloren gingen. kaanse Gemini-ruimtevlucht. Op de maan waren de Rus sen met de Loena IX (15) en XIII en de Amerikanen met hun Surveyor I <16) actief met verkenningen voor een maanlanding. Heel wat technisch vernuft was er voorts voor nodig, bij Spanje een Amerikaanse H-bom uit zee op te vissen <17) die er enige maanden tevoren bij een vlieg tuigongeluk terecht was gekomen. De Gaulle zorgde voor nogal wat politiek explosiemateriaal tijdens zijn bezoek aan Rusland (18). Politieke springstoffen leken ook aan wezig toen in Zuid-Afrika Verwoerd werd vermoord (19) en opgevolgd door Vorster <20». In Duitsland werden twee top-nazi's uit Spandau vrijgelaten na het uitzitten van hun straf <21) en voorts was in Duitsland opzienbarend het aftreden van Erhard, die wij op deze laatste foto (22) zien in gezelschap van zijn opvolger Kiesinger. ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 PAGINA Hl LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19