Trainer Wim van Dijt begint niet meer opnieuw Titels voor Kuiper en Mary van Ruiten Moeite GEEN WINST VOOR TAFELTENNISTEAM Na overlijden broer Dries DIT VAK" OOK STOLLE NAAR PROFS? Goed spel van Jacques de Vink Blokkeer redt het tegen Praag niet Trudy verliest DUKLA HOUDT VAST AAN 15 MAART VICUS DEELT PUNTEN MET DE DANAÏDEN I OOM TOM DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 PAGINA 7 Schooltafel tennis De Stadsgehoorzaal was gisteren herschapen in een sfeer volle „arena" waar op liefst 15 tafels de strijd om de scholen- tafeltennistitels werd betwist. Precies 470 ieerlingen van 25 scholen hadden voor dit jaarlijks terugkerende spektakelstuk ingeschreven. Zoals algemeen verwacht werd, legde Chiel Kui per bij de geoefende jongens beslag op de eerste plaats, terwijl Mary van Ruiten zich het meest geoefende meisje toonde. terwijl Lian Rodenburg met 21-13 en 21-10 het hoofd moest buigen. Lian Rodenburg werd tweede door Anneke Koek tweemaal niet verder dan 19 punten te laten komen. (Door Jan Dassen) „Ik zie de kunst niet meer in dit vak", mompelt trainer Wim van Dijk. In de kleine zijkamer van zijn ouderlijke woning aan de Oude Wassenaarseweg. Hij staart naar een foto van zijn broer Dries, die aan de muur hangt. „Met hem heb ik dat altijd wel gezien. Met hem heb ik jarenlang gestreden om tot per fectie te komen. Nu hij is weggevallen zie ik geen nieuwe com binatie meer, niet zoals wij die hadden. Daarom stop ik er mee!" den met de benen reed, van achteren naar voren. De meesten rijden van voren naar achteren, doen het met te korte beugels en hangen in de monden van de paarden waardoor je een grotere spanning opwekt, die de souplesse geweld aan doet. Een paard, dat voor de benen is, gaat vriendelijk van start af. De handen van de ruiter pakken de mond, dus de ruiter heeft het ini tiatief. Dan komen die paarden ook over de schouder. Bij Dries doken die paarden, die gingen naar bene den en daar bleven ze liggen en dan waren ze gelukkig. Begrijpt u me? Dat paard ging harmonisch, in even wicht over de baan, één met zijn ruiter, lichamelijk en geestelijk". Arbeid Werk van vele jaren Dit bericht zal Duindigt schok ken. Na het zo plotseling overlij den van top-jockey Dries van Dijk staakt zijn anderhalf jaar jongere broer Wim, de „brains" achter de talloze successen van stal-Schoonheim zijn werk als trainer. Een gevoelig verlies voor de Nederlandse rensport. Het be sluit van Wim van Dijk zal echter iedereen kunnen begrijpen en res pecteren. Hij pakt de foto van de wand en zegt: „Zie je hem daar zitten op dat paard? Dat is een eenheid. Die jockey zit met rechte rug, ontspan nen schouders en aangesloten benen en kruis. Hij drijft met zijn benen, geeft een druk tegen de lendenen van het paard dat. geleerd heeft om op die drukimpuls in zichzelf te brengen, de spieren meer aan te spannen. Daardoor komt de achter hand er meer onder. Nou kun je twee dingen doen als dat paard zich van achteren meer gaat oprichten, meer gaat stuwen. Je kunt hem een vrijere teugel geven, waardoor je het paard de kans geeft om over de schouder weg te lopen. Maar je kunt hem ook meer bij je houden, waardoor hij verhevener gaat lopen. Dat deed Dries. Hij heeft dat paard verzameld lopend aan de teugel. Dat is één spanning, opgeroepen door de druk van de kuiten van de ruiter, die de ruiter zelf als die druk helemaal door het paard is gegaan weer terug op zijn hand opvangt. Dat is dus één gesloten cirkel". Moeilijkste weg „De meeste mensen krijgen die Im puls niet in het paarji. Lukt het wel, dan vangen ze die druk niet goed op en dan gaat het paard zich er aan onttrekken, omdat het een ze kerheid kwijt raakt. Dat onttrekken doet het paard door achter het bit te gaan lopen, de kin in de hals te leggen. Dan gaat de spanning, die eigenlijk in de handen van de ruiter terug moet komen, weg achter de derde nek- wervel. waar het dier een stijfheid krijgt, die de totale souplesse schaadt. Om dat goed te begrijpen, dit te bun nen doen, moet je de moeilijkste weg bewandelen. Die coördinatie van spieren, die je' zelf moet tonen en overbrengen op het paard, dat sa menspel van hulpen, dat kost je acht jaar hard werken. Iedere dag drie. vier paarden rijden, plus een g?-ote dosis talent bezitten. Heb je dat niet dan komt het nooit. Dries en ik kregen het er samen in. Daar heb- jn navolging van Denis Ralston, ben wij volgens ons onze successen sterkste speler van de Verenigde Sta- aan te danken. Het klinkt eigenwijs, ten. die is overgegaan naar de profs, maar het is zo". heeft ook Pred Stolle plannen de rijen van de Kramer-spelers te gaan Anders versterken. Volgens het Australische dagblad „The Sun" zou de 27-jarige Stolle bereid zijn een contract te ondertekenen van 160.000 dollar, dat hem enige dagen geleden werd aan geboden. Dit zijn dat ooit „Om dat te bereiken hebben Dries en ik jarenlang gezwoegd", vervolgt Wim van Dijk. „Elke morgen wa ren we om vijf uur in de stal en die sloten we pas 's avonds elf uur. Die energie kan ik er niet meer instop pen. Nu ik weet dat ik weer van voren af aan moet beginnen. Ik moet me voortdurend beheersen als ik zie hoe een ander op Jolly Jinks zit en dat paard lijdt zonder dat de jockey het zich bewust is. Ik moet mezelf pressen om elke dag naar de stal te gaan, een gloednieuwe stal, die we samen hebben ontworpen om dat we nu wel alle denkbare suc cessen in eigen land al gehad had den naar het buitenland wilden. Het is nu werk, platte arbeid voor me geworden, geen kunst meer, geen streven meer naar perfectie. Wie weet kom ik over enkele jaren terug als blijkt dat ik de rensport toch niet vergeten kan. Als ik misschien een andere jockey heb gevonden, die \het in zich heeft top te worden. Een jockey moet rustig zijn, sober kun nen ieven. Hij moet gevoel voor het ritme van het paard hebben om het zo weinig mogelijk te hinderen. Hij moet opdrachten kunnen rijden, koersinzicht hebben en goed zijn ge wicht kunnen houden. Maar vooral:een jockey moet een fijngevoelige hand hebben. Als ik mijn pianoleraar een stuk zie spe len, zijn soepele poLsen en vingers zie, zjjn aanslag hoor, durf ik het eerste uur niet meer achter dat in strument te gaan zitten. Dries had de hand van een meester De ereklasser Chiel Kuiper (Scyllaheeft de titel bepaald niet cadeau gekregen. Vooral zijn clubgenoot Theo Bakker bleek in de halve finale een lastige klip, die pas na het nodige laveer- werk" omzeild kon worden. Na de eerste set met 21-11 verloren te hebben, ging de beweeglijke Bak ker over op een andere tactiek. Hij beperkte zich vrijwel alleen tot ver dedigen en schreef profiterend van Kuipers fouten de tweede set met 21-10 op zijn naam. De grotere rou tine van Kuiper gaf in de beslissende set de doorslag: 21-15. De andere halve finale tussen Pe ter van Schie en Nico Biansjaar (bei den Scylla) stond op veel lager ni veau. Met 21-16 en 21-17 baande Van Schie zich een weg naar de finale. De nog zeer jonge Peter van Schie verloor in de eindstrijd weliswaar de eerste set (21-14». maar bleek in de volgende set uit het goede ..tafeltan- nishout" gesneden en zegevierde met 21-15. In de zeer nerveuze laatste set leek Van Schie zelfs voor een sensatie te gaan zorgen. Hij nam met 8-3 de leiding, maar bleek toen zijn kruit verschoten te hebben. Via 10-9 en 15-10 werd Chiel Kuiper met 21-14 vediend De prijzen bij de ongeoefende jon gens en meisjes gingen resp. naar Peter van Krieken en Marlies van Ruiten. De Christelijke Kweekschool veroverde de schoolwisselprijs als het beste team bij de geoefende jongens, terwijl het Stedelijk Gymnasium de team prijs bij de ongeoefende jongens in ontvangst mocht nemen. De meis jes van de Maria ULO vormden in beide categorieën het meest complete team. Uitslagen Geoefende jongens: Kuiper (Chr. kweekschool en Biansjaar 'Chr. ly ceum II Schubertlaan» plaatsen zich na achtste final's diroct in halve fi nales. Kwartfinales: Bakker «Bona- ventura)-Snik (Chr. kweekschool» 11-21, 21-14. 21-12: Brouwer (Bona- ventura»-Van Schie (Titus Brands- ma ULO» 12-21. 20-22. Halve finales: Van Schie-Blansjaar 21-16. 21-17; Kuiper-Bakker 21-11.10-21.21-15. Fi nale: Kuiper-Van Schie 21-14, 15-21, 21-14. Geoefende meisjes: finalepoule: Rodenburg <ULO Hoogl.i-Koek Jul. van Stolberg ULO» 21-19, 21-19, Koek-Van Ruiten (Maria ULO) 7-21, 20-22, Rodenburg Van Ruiten 13-21, 10-21. Ongeoefende jongens finalepoule: Van Krieken (UTS»-Van Duyn 'Bo- naventura) 21-17, 13-21. 21-19. Van Duyn-Verkley (Stedelijk Gymnasi um) 21-17, 21-19. Van Krieken-Ver- kley 21-10. 21-10. Ongeoefende meisjes finalepoule: Van Ruiten (Maria ULOi-Aalbers (Chr. kweekschool) 21-15. 21-12. Aal bes-Zaadnoord ijk (Rijnland lyceum» 21-17, 12-21, 21-18. Van Ruiten-Zaad- noordijk 18-21. 21-12. 21-10. ir De ivinnaars van het school tafeltennistoernooi. dat gisteren in de Stadsgehoorzaal is gehou den. Links Chiel Kuiper en rechts Mary van Ruiten. (Foto LD Holvast) Klasse apart Op nogal teleurstellende wijze heeft Blokkeer gisteravond jn Haagse ge meentelijke sporthal met 23 verlo ren van een stedelijk team uit Praag. Blokkeer, sinds enkele jaren een van de sterkste Westeuropese formaties, startte goed en vooral Jacques de Vink en Joop Tinkhof kregen volop de gelegenheid hun technisch kunnen te tonen. Luid aangemoedigd door ruim 1500 toeschouwers wonnen de Hagenaars de eerste set met 155. Toen in de tweede set een kleine terugslag volg de (via 9—3 en 11—8 wonnen de Tsjechen deze set met 1115) was het. Blokkeer-overwicht toch nog zo groot dat niemand in een nederlaag geloofde. In de derde set keken de door Milos Spitalsky getrainde Tsje chen, die vier spelers van Rode Ster in de basisopleiding hadden, dan ook snel tegen een 134 achterstand aan, hetgeen ondanks een fel offen sief niet meer te overbruggen bleek: 158. In de vierde set kwam de ken tering. De Tsjechen lieten hun af wachtende houding varen en toen Blokkeer, dat deze ontmoeting als In de categorie geoefende meisjes werd tussen de drie poulewinnares sen Lian Rodenburg, Anneke Koek en Mary van Ruiten een halve com petitie verwerkt. Marv van Ruiten was hier een klasse apart. "bereiding op de komende Europa-Cupwedstrijden tegen het Al banese Olympia Tirana beschouwde, steeds meer aanvalsexperimenten zag 1 mislukken, farceerde het Praagse I team een vijfde en beslissende set: I 165 (22). In de laatste set was het een spectaculair duel. Na 66, 88 namen de Tsjechen het initiatief en toen Frank Constandse met een enkelblessure langs de kant kwam te staan was het snel bekeken (915). Het elftal van de oud-interna tionals, dat op nieuwjaarsdag in Haarlem de traditionele wedstrijd tegen KHFC speelt, is als volgt sa mengesteld: Kraak: Schaap, Kuis, Van der Hart en Wiersma: Bies- brouck en Van der Kuil: Van Ede, Lenstra. Bleijenberg en Groeneveld. Trudy Groenman, die als vijfde was geplaatst bij het tennistoernooi van East London, heeft woensdag in de kwartfinales haar meerdere moe ten erkennen in de Rhodesische Pat Walkden. die de Groningse bij vorige gelegenheden reeds meermalen de voet heeft, dwarsgeaet. Trudy verloor met 16, 60, 68. Het was trouwens in het geheel geen gelukkige dag voor Nederland, want in de derde ronde van het da mes dubbelspel verloren Trudy Groenman en Elly Krocké met 46, 62. 36 van de jonge Zuidafri- kaantjes Joan Wilshare en Laura Rassou w. Bert Schoofs en Annemarie Wijnants scoren punten tegen Engeland: 7-2 Een verjongd Nederlands tafelten- De overige uitslagen waren: Ka- r nisteam Frans Schoofs en de sinds renza SmithAnnemarie Wijnants meldt dat de voetbalclubs Dukla k,>rt <n aanmerking komende J 8—21. 21—18, 21—14; Michael Johns/ en Ajax in een stille strijd rijn je- ®"t Onnes deden niet mee heeft Maureen Heppell—Bert V. d. Helm/ wikkeid om de datum van de tweede S"st"en in Borehamwood de !«menj de kwart- i de interland tegen Engeland met 7 Het Tsjechische persbureau CTK wedstrijd (in Praag) finales van het toernooi om de Eu ropabeker. De eerste wedstrijd wordt op 1 maart in Amsterdam gespeeld. Het probleem is echter de tweede ont moeting. 8 Maart schikt Dukla slecht, omdat het op 5 maart in de kwart finale om de Tsjechische beker moet spelen tegen Trnava. Josef Kolar, secretaris van Dukla, heeft volgens het persbureau ver klaard: ,Jk hoop dat Ajax begrip zal hebben voor ons probleem en ak koord zal gaan met de door ons voor gestelde data (15 maart». In dat ge val zal onze ploeg in staat zijn zo goed mogelijk voor de dag te komen" verloren Ook Engeland had voor deze gele genheid een jong team opgesteld, waarvan de grote man de 19-jarige Stuart Gibbs, die ongeslagen bleef. Hij won in de openingswedstrijd met 2422, 2118 van de Nederlandse kampioen Bert van der Helm, zege vierde daarna in twee dubbels en versloeg vervolgens Bert Schoofs. Laatsgenoemde zorgde samen het Annemarie Wijnants voor de Neder landse punten. Bert Schoofs won met 21—18. 13—21, 21—13 van Michael Johns en Annemarie Wijnants zege vierde met- 2220, 2115 over Mau- Annemarie Wijnants 21—15, 21—16 Stuart. Gibbs/Michael JohnsBert Schoofs/Bert van der Helm 13—21. 21—18, 21—18; Stuart. Gibbs—Bert Schoofs 21—17, 21—17 Michael Johns —Bert van der Helm 21—18, 21—16: Stuart Gibbs Karenza SmithBerf Schoofs'Annemarie Wijnants 2119 18—21, 21—19. „Wij staan hier op Duindigt be kend als eigenwijze rotjongens. Dat hindert niet zolang een ander niet heeft kunnen bewijzen dat ik er naast zit, dat ik fout werk. Door onze theorie reden wij anders. Dries reed altijd veel langer, gestrekter dan een andere jockey, omdat hjj zijn paar- tennisamateur werd betaald. Stolle kwam de laatste drie jaar uit voor het Australische Davis- cupteam. Damstrijd start 4 maart Van 4 maart tot en met 1 april zullen veertien dammers in Utrecht en Apeldoorn de strijd aanbinden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. In Utrecht worden de eerste zeven ronden afgewerkt, waar na in de laatste week van maart de resterende zes ronden in Apeldoorn worden gespeeld. De deelnemers zijn: Piet Roozenburg (Haaksbergen). Ton Sybrands (Amsterdam). Dannes van der Staaij (Den Haag). Wim van der Sluis Amsterdam I. Douwe de Jong (Groningen), Oebele Hoekstra (Leeu warden», Jan Bom (IJsselstedn), Geert van Dijk (Bennekom), Jan Weerheijm (Den Haag». Ferdi Okro- gelnik (Heerlen», Wim de Jong (Haarlem). Kees Varkevisser (Kat wijk aan Zee», Jan van Leeuwen (Leiden» en Harm Wiersma (Leeu warden Het Nederlandse basketbal B- team heeft zich gisteren tijdens het internationale basketbaltoernooi in Bremerhaven geplaatst voor de halve finales. Ook de derde wedstrijd in de voorronden werd een overwinning, ditmaal op Zwitserland B <5444». De overige halve finalisten zijn t Zweden A, België B en Osnabrück. Tijdens internationale zwemwed strijden in de „Hall of fame" in Ford Lauderdale heeft de Nederlandse Ada Kok de 100 meter vlinderslag ge in 107.3. De Nederlandse junioren hebben gisteren op de tweede dag van ljshockey-landentoernooi in Arosa opnieuw een zware nederlaag moeten incasseren. Onze landgenoten verlo ren met 152 van Zwitserland. De tussenstanden waren 60, 31 6—1. Voor de mierokorf balcompetitie kwamen Danaïden en Vicug Orientis in Den Haag tegen elkaar uit. De ontmoeting had een bijzonder span nend verloop en eindigde tenslotte in een gelijkspel (88). Danaiden had voor deze ting de beschikking over Adri Schaatselite komt in Oslo op het ijs I De schaatselite j Nooiwegen. Rusland j Nierop (door zijn beroep bij de grote 1 op cn vaart maar een zeldzame gebeurte- ioV nis» en dit kwam direct de produk- ~,f, tiviteit bij de blauwwitten ten goede. t Nederland. Zweden komt 2 januari as. in het Bislet- Oslo tegen elkaar uit. e maal wordt er dan in izoen over de vier „nor- Cassius Clay heeft op een ;7 persconferentie Ernie Terrell „een Oom Tom" genoemd, waar- na de twee wereldkampioenen 7 bijna slaags raakten. Met „Oom Tom" worden die negers geduid die een onderdanige hou- ding tegen de blanken aan- „Ik ben geen Oom Tom", ant woordde Terrell. „Dat ben je wel", zei Clay, die *7 een tamelijk verwilderde Indruk maakte. „Je doet net als die an- 7 dere Oom Tom, Floyd Patter- .7 De twee kampioenen Ter- 7 rell wordt in New York als we- reldkampioen erkend begon- nen toen op twee meter van el- "7 kaar tegen elkaar te schreeuwen. Clay stak zijn arm uit en sloeg 0 Terrell op de arm. Daarop trok 7 hij zijn jasje uit en daagde hij 7 Terrell tot een vuistgevecht uit. Een aantal aanwezigen hield 7 j beide kemphanen echter tegen. Het gebeurde tijdens een televl- 1 sle-interview op een perseonfe- s rentie, waar werd aangekondigd dat het titelgevecht twee op 6 februari In Houston. S Texas. In Madison Square Gar- j den zal worden uitgezonden. De ruzie ontstond, toen Clay 5 er bezwaar tegen maakte dat Terrell hem Clay noemde in- Deze speler scoorde drie doelpunten. ^le p,aat* van Mohammed AU. de Gerard Nap kening en Annelies Bartelsman scoorde als enige dame eenmaal. Scoreverloop: Via 20 voor Danai den naar 23 voor Vicus. Vervolgens 3—3 en via 3—4 naar 4—1 V.O. liep uit tot 4—6, maar Danaiden kwam In Veendam is gisteren het hu ivelijk voltrokken tussen Fred van Middel. Herpen, de Nederlandse kampi- 500 5000. 1500 en 10 000 meter. Naast de klassementsrijders krij gen de sprinters in een aparte groep hun kans te bewijzen, dat het ook dit seizoen bijzonder snel zal gaan. De bekendste deelnemers zijn: I Cees Verkerk en Ard Schenk (Ned er- terug en heroverde de leiding: 7—6. I land). Eduard Matusevitsj, Valeri V.O. kwam daarna met 7—8 voor. Kaplan. Ants Antson (allen Rusland) maar het einde bracht een punten- Jonny Nilsson en Oerjan Sandler verdeling8—8. Een juist resultaat. (Zweden), Ivar Eriksen. Roar Grund- Bij Vicus scoorden Cees Sommeling I void. Per Willy Gutbormsen, Fred op de 400 meter, en Anneke j driemaal. Jan Hensen en Mattie i Anton Maier. Svein Erik Stiansen. Baart elk tweemaal en Wim MeijerMagne Thomassen en B^ern Tveter eenmaal. (allen Noorwegen). de zwarte slims. „Ik ken je als Cassius Clay", 1 zei TerreU. „Dat is een Oom Tom-naam. een slavennaam, een blanken- naam". zei Clay kwaad. „Ik respecteer je als man", zei Terrell In antwoord hierop. „Waarom noem je me dan niet bü mUn echte naam?", vroeg V Clay. Toen noemde hij Terrell „een Oom Tom".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7