„Ossekar" voor Karin Gemaskerd hal op schip Mm Kamer komt op voor inkomens in landbouw DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 jüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii imniiiiiiiiiniiniiiniiiiiiiiiiiinniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii j Karin Kent en drie beatgroepen j winnen Grand Gala du Teenager 1 huw iiiiiiiiiihiihiijllllllllllllllloliii^ Tweede Kamer: (Van een onzer redacteuren) KARIN KENT heeft de „Zilveren Ossekar" voor de beste prestatie op het gebied van de tienermuziek in 1966 gewonnen. Chef Van Nierop, die samen met Jaques Senf het Grand Gala du Teenager organiseerde, maakte dit nieuws gisteravond be kend in Europa's grootste beatpaleis, het Casino in Schevenin- gen. Karin Kent heeft haar onderscheiding niet zelf in ont vangst kunnen nemen. Zij is in het buitenland. werd deze avond zo aantrekkelijk voor het beatminnend publiek dat er een overweldigende belangstelling was. Om niet als op zijn andere beatavonden in het Casino zonder stoelen en tafels te moeten werken, liet Jacques Senf „slechts" 1200 be langstellenden toe in zijn beat- mekka. Zeker 1500 jongeren moesten daardoor worden teleurgesteld en het is dan ook niet verwonderlijk dat kaarten van f 6.- op de zwarte markt voor de deuren van het Casino grif van de hand gingen voor f 15.-. KARIN KENT De 24-koppige deskundige jury be kroonde verder drie Nederlandse beatgroepen met „gewone ossekar", evenals de „serieuze" van Karin Kent ontworpen door de Hagenaar Peter Collee, Motions, Golden Earrings de Amsterdamse Outsiders bleken 1966 de grootste populariteit b\j de Nederlandse jeugd te hebben gehad. De jury kon geen verschil in waar dering voor deze drie groepen ontdek ken, zodat de oorspronkelijke ossekar op het laatste ogenblik moest worden verdrievoudigd. Diner In het Casino verzamelde zich rond vier uur het vrijwel voltallige Neder landse beatwezen. Vijftien toonaan gevende beatgroepen en hun aanhang (echtgenoten, verloofdes, roadmana- gers, managers, etc.) stapten in drie grote bussen om gezamenlijk in een Haags restaurant het diner te ge bruiken. Het is voor het eerst dat zoveel prominente beatmusici met el kaar aan tafel gingen. Alle groepen zouden 's avonds op het Grand GaJa Noordkoreaanse overval op V.S.-wachtpost Een groep gewapende Noordkorea- nen heeft dinsdagavond twee kilo meter ten zuiden van de gedemilita riseerde zone een overval gepleegd op een Amerikaanse wachtpost, al dus een mededeling van het VN- commando in Panmoendjon. De communistische aanvallers losten een 40-tal schoten uit hun automatische wapens, aldus verklaarde de Ameri kaanse generaal-majoor Richard G. éiccolélla, hoofdgedelegeerde van het Amerikaanse commando, op een vergadering van de bestandscommis sie. Bij de overval werden geen ver liezen geleden. De vergadering door de communis ten bijeengeroepen, was de 237-ste sinds de ondertekening van het Kore aanse bestand in 1953. De Noord koreaanse generaal-majoor Park Tsjoeng-koek ontkende de klacht en zei niets van de beweerde overval te weten. Ciccolella deelde* mee, dat deze aanval plaatsvond by het punt waar begin november zes Amerikanen en een Koreaan sneuvelden in een com munistische hinderlaag. Volgens de Amerikaanse generaal werd waarge- nömen hoe een onbekende na de aanval in noordelijke richting vluchtte. Het VN-commando heeft een pro test ingediend bij de communistische partij in het bestand en verzocht om een gemeenschappelijk onderzoek van het incident. Drie officieren van hét VN-commando waren gisteren op het middaguur gereed voor een ont moeting met communistische officie ren ten einde dit gemeenschappelijke onderzoek uit te voeren, maar de communisten verschenen niet. Terug naar Windsor Koningin moeder Elisabeth, die in een Lon- dens ziekenhuis herstelt van de maag operatie die zij op 10 december on dergaan heeft, zal op nieuwjaarsdag naar Windsor Castle terugkeren. Record kaasaanvoer in Leeuwarden De jaarlykse kaasaanvoer van de Friesche Coöp. Zuivel-export Veree- niging in Leeuwarden zal vrijdag 30 december voor het eerst sedert de oprichting van deze vereniging het totaal van 60 miljoen kg (bet equi valent van 600 miljoen kg melk) overschrijden. Deze hoeveelheid werd volgens de vereniging nog nimmer door een Eu ropese kaasproducent bereikt. Opvallend De organisatoren van het Grand Gala du Teenager hadden als voor waarde gesteld dat gasten op het feest zo niet in galatenue dan toch „behoorlijk gekleed" dienden te zijn. Enkelen, die in trui en spijkerbroek verschenen, werd de toegang gewei gerd. De jeugd kwam in zeer opval lende kledij, zodat velen zich ver gaapten aan de grote diversiteiten van coupe en kleuren van de avond toiletten van de dames of aan bijv. de groene rok van een jongen, de smoking van een 14-jarige knaap, het pak in Biedermayerstijl van een an- der en talrijke fel gekleurde kos tuums. Dit tafereel werd van tijd tot tijd onderbroken door een piepklein modeshowtje, waarop de tienerkledij voor 1967 werd getoond. De hoofdmoot van het feest was het optreden van vijftien beat-surf- en rhythme en blues groepen: Roek Williams and the Fighting Cats, de Groovy's, die onlangs het nationaal beat- en surfconcours voor amateurs nen. The Shoe's, de Jay Jay's, The Outsiders. The Golden Earrings, Tee Set, Sandy Coast, Les Cruches, Hu and the Hilltops and the Hilltop Girls, The Halgs, The Incrowd, The Jets, Rob Hoekcke's groep, Q 65, en de Clungels. Omroepwet voor de verkiezingen behandelen (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 74 tegen 50 stemmen be sloten zo mogelijk de omroepwet voor de verkiezingen van 15 februari 1967 te behandelen. De beslissing draagt een voorwaardelijk karakter, voor waarde is dat de commissie voor dit wetsontwerp nog op tyd eindverslag uitbrengt. Voor het voorstel van de heer Roolvink (ARP) stemden de KVP, WD, de ARP. 7 leden van de CHU, alsmede de onafhankelijke af gevaardigde P. Voogd. Tegen het voorstel stemden de PvdA. de SGP. de CPN, de PSP, 4 leden van de CHU en de KVP-ers Mommersteeg, Wes- tterterp en Van Thiel. Het staat wel vast dat de Eerste Kamer de omroepwet niet meer voor de verkiezingen zal behandelen. I NEDERLAND 1 KRO 7.00 uur 10.10 i 10 20 10.25 i 10.45 1 1 NEDERLAND Claudia Cardinale bestolen Dieven hebben dinsdagavond een inval gedaan in de villa van de film actrice Claudia Cardinale in Rome en alle gouden en zilveren trofeeën die zij won gestolen. De politie schat de waarde van het gestolene op 2 miljoen lire (12.000 gulden). In een met hoge palmen en i verkreukeld zilverpapier versierd Casino nam Golden Earrings- zanger Frans Krassenburg (links) I de ossekar in ontvangst. Onder luid boe-geroep stak hij de zojuist venoorven onderscheiding met behulp van organisator Van Nierop trots in de hoogte. Spoorwegpensioenwet aangenomen De Tweede Kamer is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel tot vaststel ling van een nieuwe spoorwegpen sioenwet. Een motie van de heer Weijters (KVP) om de directie van de N.S. te verzoeken in de rechtspositie van het spoorwegpersoneel een verbeterde overgangsregeling op te nemen, werd verworpen. Voor aanvaarding van deze motie stemden de fracties van de KVP en CHU en de heer Voogd (onafh.). Eveneens verworpen werd een amendement van de socialist Van der Gevel, waarin aangedrongen wordt op handhaving van de moge lijkheid om op 60-jarige leeftijd met vervroegd pensioen te gaan. In de nieuwe spoorwegpensioenwet is nl. deze mogelijkheid niet opgenomen. Het amendement werd verworpen met 8442 stemmen. 9.05 uur 9.31 uur 9.14 uur 10.03 i 10.05 i 10.10 Nieuws in het kort, NTS Pipo de Clown, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Mensen in de sport NTS-journaal De familie Schimek, klucht Brandpunt, actualiteiten NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten Sluiting AVRO Nieuws in het kort Run Buddy, run, film Wij willen wel eens weten, gesprek Mijn oom van Mars, tv-film Reacties Jack Chandu Laurel Hardy, film Zeg niet dat ik gelukkig ben, liedjesprogramma Onze beste wensen NTS-journaal Sluiting I UIT HET RADIOPROGRAMMA: r Cyclus orgelwerken van M Reger r Spreken in het donker r Salzburger Festsplele 1966 ter ere van bruidspaar (Van onze A 'damse correspondent) De vrienden en vriendinnen van Prinses Margriet en Pie ter van Vol lenhoven zullen het nog vaak heb- het geslaagde feest dat het bruidspaar gisteravond en vannacht met zijn uitgebreide vriendenkring heeft gevierd aan boord van de Oranje-Nassau, het vlaggeschip de K.N.S.M. dat aan de Suri- namekade in de Amsterdamse ha- ïn was gemeerd. Telkenmale zongen de feestgan gers het lied van Bobo en Bel ia, de „tune" van het Wageningsch stu dentencorps bij het lustrum van 1963. wa.- op dit lustrum dat de Prin- haar toekomstige man leerde kennen. Verlicht Het feest was aangekondigd s een gemaskerd bal „in de sfeer m de jaren twintig". Maar toen om tien uur alle tweehonderdtwintig gas- boord waren bleek dat be trekkelijk weinigen zich aan die be perking hadden gehouden: er waren kostuums van de zeventiende eeuw tot heden. De sfeer was echter op perbest en de directie van de KNSM die als gastheer optrad had zich veel moeite getroost om het de feestvierende naar de zin te na ken. De Oranke-Nassau was voor deze gelegenheid feëeriek verlicht en de passagiersruimten waren in feestza len veranderd. De gasten bereikten het schip door een haag van 150 zeekadetten met brandende fakkels. Koningin Juliana verscheen in een japon in jugendstil, zwart met groe- motieven en draag daarbij een zwart half maskertje, dat met groene lovertjes was versierd en waaraan lange sluier was bevestigd. Prins Berhhard was gekleed in een smo king. Prins Claus was in smoking en zonnebril en valse baard. Bijzonder geslaagd was het kostuum van Prinses Christine: een charleston-jurkje van goud-lamé, gouden kousen en schoenen en een gouden gelaatsmasker. Het merendeel van de gasten was uiteraard uit de studentenwereld van het bruidspaar. Voorts waren er le- oudleden van de hofhouding uitgenodigd evenals uiteraard de ouders en de oudste broer van de bruidegom. Uit politiemuseum De KNSM had officieren en be manning van het schip door toneel grimeur Michels baarden en knevels later aanmeten, opdat zij in het ge zelschap niet zouden detoneren. De Amsterdamse politie, ter bewaking aanwezig, bleef niet achter: uit het politiemuseum werden oude unifor- i met koperen helmen gehaald de dienstdoende agenten waren beplakt met knevels en snorren. Kunstzinnigheden De hoofdfilm van gisteravond heette „The third voice", Neder landse titel „De dubbelganger". Het was een thriller die er zijn mocht. De kruisspinnen daarna hebben wij laten lopen voor „At tentie voor sport", een vrij actie ve rubriek die het graag verder op zoekt en dit keer terecht was gekomen in het Zweedse winter sporttrainingskamp van de oude heer Olander, waaruit een aar dig filmpje was geresulteerd dat een goed inzicht gaf in de ver schillende trainingsmethoden. Da ai-voor was in „Kunstzin nigheden" het tijdschrift „Cri terium" doorgelicht, dat in fe bruari 1940 voor het eerst ver scheen en al snel in het krijgs rumoer verloren ging. Lehmann vond de gedichten daarin te .slordig" en Bernlef sprak over .huisbakken poëzie" (hij beëin digde zijn gezondheidswandeling met de opmerking dat poëzie natuurlijk niet belangrijk is, en hij is daarbij weer de belangrijk ste vertegenwoordiger van de Jongste generatie), maar Hoor- nik (do. er bereikt was in die tijd (Aaf- jes, Lehman, Vasalis, Hella Haasse behoorden tot hen die in die jaren debuteerden). Er hing een ietwat matte stemming over dit programma, waarmee de houding die vandaag de dag tegenover Criterium past wel raak werd getroffen. Hartewensfestival Van het Hartewensconcert valt weinig te vertellen: het was er zoals het &r was, met een uit gelaten zaal vol jongeren. Een ding moet me van het hart: als je zo'n jeugdmanifestatie op touw zet met beat-muziek, mo derne-muziek en jeugdig élan etc. dan getuigt het van weinig begrip als je het „talenwonder" Jan Theys als aankondiger en presentator neemt. Jan Theys is een typische vertegenwoordi ger van „the establishment", van de middelbare leeftijd, en vul Tenslotte dit: de VVD begon zijn zendtijd met de vijf plus een goals van AjaxLiverpool. De andere partijen zullen dit alleen kunnnen overtreffen als zij de zeven door de NTS gere gistreerde goals van Ajax tegen Feijenoord laten zien VOOR DONDERDAG 29 DECEMBER Ultz. twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassiek pianotrio (gr.). 19.45 Op de man af, praatje, 19.50 Stereo: Licht gev. pl.progr. 20.10 De familie Leen- hoorspel. 20.35 The Kingdom, niuueru oratorium, uitgevoerd c" Utrechts symfonie-orkest: koor AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Prins Bernhard en een niet te herkennen Prinses Beatrix in vol le aandacht voor de paren op de dansvloer tijdens het gemaskerd bal dat gisteravond ter ere van Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven aan boord van de Oranje Nassau werd gegeven. Het was een go feest waaraan onder andere werd meegewerkt door het orkesL. van Thom Keiling, een Antilliaans orkest je, het kwartet van Rinus van Ga len, het zangeresje Sacha Denisant en goochelaar Fred Kaps. ADVERTENTIE BELANGRIJK AUTONIEUWS Een Ford Taunus 12 M, model 1966 voor een prijs minder dan f6000 was uiteraard een bijzonder gewild artikel. De vraag bleek dan ook gro ter dan het aanbod. Nadrukkelijk hebben wij de fabrikant verzocht ons alsnog van enkele modellen te willen voorzien. Zeer, zeer beperkt kunnen wij nog vóór het jaareinde een klein aantal kopers tevreden stellen. Een bezoek aan onze showroom verplicht U tot niets maar het loont de moeite. Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. Lammenschansweg 6, Leiden. Telefoon 0171042541 of 30325 (Van onze parlementaire redactie) Het „groene front" in de Tweede Kamer is gisteren bij de behandeling van de begroting van Landbouw en Visserij in de bres gesprongen voor de Nederlandse boer, die door de hoge kosten welke op zijn bedrijf drukken, steeds meer moeite heeft om het hoofd boven water te houden. „Het wordt steeds moeilijker om boer te blijven", zei' de christelijk- historische afgevaardigde Mellema. ,,Duw de landbouw niet de weg op van de landadel, die noodgedwongen zijn bezit heeft moeten verkopen" De minister werd van vele kanten gevraagd bij de vaststelling vgn de melk- en rundveeprijzen iets te doen aan de slechte inkomenspositie in de land- en tuinbouw, die er door de wateroverlast vajn de laatste tijd niet beter op is geworden. Volgens de KVP-er Droesen bren gen de lasten de Nederlandse boer sterk in het nadeel bij de inkomens van zijn buitenlandse collega's en hij verlangde dat die ongelijke druk zal worden weggenomen. De anti-revo lutionair Walburg vestigde de aan dacht op de vele concurrentie-verval sende maatregelen uit het buiten land. Volgens de communist Jager is de hoogconjunctuur aan de boeren voorbij gegaan en bedraagt het ge middelde inkomen niet meer dan f. 8.000.—. De aandacht van de minister werd verder gevraagd voor de financiële moeilijkheden bij het overnemen van een bedrijf, waarvoor in het buiten land rentesubsidies worden verstrekt. De socialist S. van der Ploeg vond mede-financiering door de overheid bij vrijwillige overdracht van bedrij ven aan opvolgers, wenselijk; de heer Mellema bepleitte in dit verband ma tiging van de successiebelasting. Hoger beroep tegen vonnissen over SS-ers De openbare aanklager in Hagen, dr. H. Schermer, heeft hoger beroep aangetekend tegen de gen oorlogsmisdadigers hier vijf vrijgesproken werden ter wijl zes anderen veroordeeld werden tot straffen van drie jaar tot levens lang. De vyf voormalige SS-ers werden vrijgesproken van de beschuldiging een aandeel gehad te hebben in de massamoorden in het uitroeiings kamp Sobibor, nabij de Poolse stad Loeblin. Vijf van de zes die veroor deeld werden kregen straffen variërend van drie jaar tot acht jaar De hoofdbeklaagde. de ex-sergeant Karl Frenzel (55) kreeg de hoogste straf (levenslang) op negen beschul digingen van moord en medeplich tigheid aan moord op 150.000 joden. Geschat werd dat een kwart mil joen mensen in het kamp afgemaakt werden. Slechts enkelen wisten te ontkomen en zij bevonden zich on der de 127 getuigen. Mevr. Celine van der Hoek-De Vries, die het Nederlandse Ausch- witz-comité vertegenwoordigde, zei na de uitspraak dat de vonnissen „betreurenswaardig en teleurstellend mild waren" De rechtbank had aan genomen, dat 150.000 personen in Subibor vermoord werden terwijl de aanklager vasthield aan 250.000. Maar in feite, zei zij, waren het er ongeveer 700.000 en zij heeft bewij zen, dat zich onder de slachtoffers 34.013 Nederlanders bevonden. Lichte orkjnuz. en zangsoliste. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sitar: radiotijdschriIt voor gitaristen. 1KOR: 19.30 Van huls uit, gesprek. 19.45 Gram.muz. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Salzburger Festsplele 1966: Bo ris Godoenon, opera (opn.). in de pauze: 21.0521.35 Land der muzen: kunstkroniek. 22.40 Nws. 22.50 Actuali teiten. 23.00 Salzburger Festsplele 1966: Boris Godoenoff, opera (verv.). 23.55—24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 30 DECEMBER gram^nuz. 8.30 Nws. 8.32 zieken. ,12.00 Licht ,w .2.27 Med.'t.b.v. land- tuinb. 12.30 Nws. 1240 Act. 12.60 n.nws. 13.00 Zlngenlng: lledjesprogr. 14.00 Muz. kent geen grenzen (opn.). 14.40 The Edinburgh Glee Club, zang (opn.). 15.00 Pizzicato: gev. muz.progr. oebtendgymn. (.zj Lachte gram.muz. 7.307.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8 00 Nws. 8.10 -.lchte gram .muz. 9.00 Stereo: Symfo- ïie-ork. van Boston en solist: moderne nuz. 10.00 Lichte gram.muz. 11.00 ^Jws. 11.02 Voor de vrouw. AVROr 11.30 Fragmenten uit opera's van vor_ i (gr.). 12.00 Lichte orkn Journaal Scala: Celll-duo: 13.55 Inleiding tot muzlek- 1 14.1Qi_B« VPRO: 15.30 Thuis, progr. de Jeugd. 17.25 Stere AVRO: 9.00 Nws 9.02 Act. 9.05 Vro- 2.05 Een uurtje Frs Buiten! pl.progi twens. NTS: 20.0 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie.' 20.4 Ds^zó by de luchtmacht, tv-film. doe. progr. 21.5 22.4022.45 Journaal. Nederland 2 NTS- 19.30 Buiten- .01 Dan O'Brien: Charlie is d vorlet, tv-film. 20.50 Achter het 21.15 Mies en scène 22 00 Uttgere 22.10 Jour Kernfysica (13). 22.30 t NTS22.05 t

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5