Voor 2 miljoen gulden vuurwerk de lucht in Prof. L. de Klerk pleit voor onderwijsresearch PRIJSBEWUST COSTER Kraakpersvuilauto gaat weer rijden DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Bij de jaarwisseling Naar schatting zal tijdens de jaarwisseling in ons land voor ongeveer twee miljoen gulden aan vuurwerk de lucht ingaan. De twee grootste vuurwerkfabrieken in Nederland werken op het ogenblik in ijltempo om aan de vraag te kunnen blijven voldoen. Vooral vuurpijlen zijn dit jaar bijzonder in trek. Kat (Leiden) werkt op volle toeren Het Nederlandse publiek heeft de afgelopen weken enkele honderden miljoenen stuks vuurwerk gekocht. Daarby zfjn op grote schaal ook twee nieuwe artikelen vlot van de hand gegaan, namelijk de „Draaiende zon" en de „Vesuvius", dat vuur werk in diverse kleuren opspuit. Het meest verkochte artikel is dit jaar de vuurpijl, op de voet gevolgd door het Bengaalse vuur. De zevenklappers en donderbussen zijn dit jaar wat min der in trek. De heer W. G. J. v. d. Linden, pro curatiehouder van de Kon. Neder landse kunstvuurwerk- en munitie fabriek A. J. Kat v/h. John Loeff in Lelden is van mening, dat de verko pen van dit jaar, die van het vorig jaar ruimschoots zullen overtreffen. Ernstige kritiek heeft hij echter ten aanzien van het ingevoerde vuur werk uit Hongkong, dat via Duits land op illegale wijze ons land bin nenkomt. Volgens de statistieken is deze import 10 procent van al het vuurwerk in Nederland. Het kleine vuurwerk komt via vele kanalen als „speelgoed" ons land binnen, maar ook bij bromfietsonder delen en- andere artikelen zit „vreemd" vuurwerk. Voor de douane is het een bijzonder moeilijk te con troleren zaak. Hij hoopt, dat deze invoer in de toekomst langs de of- BURGERLIJKE STAND LEIDEN Wit; Catharinus, de Klerk; Hubert P. S. A. Minnes er der Pol; W. M. Palm, man; J. Benning, 87 jaar, n Prauenfelder, 57 jaar, man; G i J. Duiven- t C. de Koning ficiële weg zal gaan, zodat dan de bezwaren van de verpakking en de weinige voorschriften kunnen worden opgeheven. Vooral door toedoen van deze onbeperkte invoer van vuur werk in ons land is volgens hem de verkoop min of meer uit de hand ge lopen, waardoor nu al grote hoeveel heden groot en klein vuurwerk da gelijks de lucht ingaan. Toch is de hoeveelheid vuurwerk, die in ons land wordt verkocht, in geen vergelijking met de omzet in bijvoorbeeld Duitsland. In dat land schat men dat dit jaar voor f 63 mil joen aan vuurwerk zal worden be steed. Voorzichtig! „Gevaarlijk? welnee", zegt de heer Van der Linden. „Dank zij een goe de wettelijke regeling staat op alle klein vuurwerk een duidelijke ge bruiksaanwijzing. Als die honderd duizenden gebruikers van die mil joenen rotjes zich daar nu maar aan houden gebeurt er niets! De fout is echter, dat er mensen zijn die aan de hand van één uitzon derlijk geval dan de conclusie ver binden dat alle vuurwerk gevaarlijk Nogmaals, vuurwerk is niet ge vaarlijk, doch houdt u aan de ge bruiksaanwijzing Voor het rotje geldt: „op de grond ggen, lont aansteken", voor de vuurpijl: „niet in de hand houden, in fles plaatsen, lont aansteken" of „niet in de hand houden, in de grond steken, lont aansteken". Avontuurlijke Tom Duim In het St.-Antonius Clubhuis in Leiden werd gistermiddag door K. en O. een filmvoorstelling voor kinde ren gegeven. De hoofdfilm, Tom Duim, waarin onder anderen Peter Sellers en Terry Thomas meespeel den, was gebaseerd op een sprookje de gebroeders Grimm. Tom, het aangenomen zoontje van een arm houthakkerspa ar, beleeft de meest vreemde avonturen, zo valt hij meer in handen van rovers. Zijn pleegouders worden dan van diefstal verdacht maar hoe kan het ook anders dankzij de piepkleine Tom komt alles weer op zijn pootjes te recht. Een aardige film, waarvan d< jeugd (de zaal was bijna geheel vol) van heeft genoten. Boete voor klap Een 51-jarige inwoner van Leiden is gisteren door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een boete f 50.Er was f 75.boete geëist omdat verdachte een 28-Jarige poli toerder uit Leiden een klap met eer biljartkeu had gegeven na een ruzie over parkeren. Daarbij was ook het portier van een auto beschadigd. Op vergadering in Leiden ADVERTENTIE Als klap op de vuurpijl TEENAGER-WINE (knalt als champagne) per fles 1,95 VIN PERLÊ, fermentation naturelle, per fles 3,25 DEUTSER SEKT van 6,50 nu voor 5,95 Originele FRANSE CHAMPAGNE, van 13,95 voor 13,30 BESSENJENEVER, extra zacht, normaal prijs 9.50 per liter NU8.25 per liter STEENSTR. 8, tel. 21361 - HERENSTR. 6, tel. 30069 - HAARLEMMERSTR. 204, tel. 21611 LEIDEN GAAT HET MIS IN LEIDEN? ADVERTENTIE Voor GOUD Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leidse veemarkt Ons zaterdag jl. gepubliceerd over zicht van de Leidse veemarkt sugge reerde in het opschrift ten onrechte, dat dit de laatste marktdag in 1966 zou zijn geweest. Om alle misver stand te voorkomen zij hier meege deeld, dat er morgen wel degelijk veemarkt wordt gehouden. ADVERTENTIE •f De artikelen „Het gaat mis in Lei den" getuigen van grote belangstel ling voor enkele van de ergste en on verbrekelijk met elkaar verbonden problemen waar Leiden mee te kam pen heeft n.l. de leefbaarheid en he verkeersprobleem. Nu t.b.v. het ver keer het twee meter bredere wegdek van de Oude Singel in snel tempo vorm begint te vertonen, constateert men tevens dat de imposante aanblik van het brede water definitief verlo den is gegaan. Weer hebben wij ei een flessenhals in de Leidse grach ten bij gekregen en ook deze gracht zal evenals het Rapenburg gedoemd zijn om op de lange duur te vei ken. Ook in dit geval boekt dus het verkeer enige winst, maar. de allure van deze brede gracht is er aan op geofferd. Deze laatste ingreep be wijst dat het verkeer het altijd zal winnen. Toch zijn wij het zelf, die de grote stroom van het verkeer op gang hebben gebracht. Wij willen allemaal in de zelfde file rijden en klagen dan prompt dat we niet op schieten. Mag men het een oude stad wel kwalijk nemen dat het moderne verkeer hier niet in past en nooit in zal passen, omdat de oude steden de steeds zwellende stroom nimmer zul len kunnen verwerken? Dit houdt niet in dat men bij de pakken neer moet gr.ar. zitten. De ingezonden stukken over de verkeersproblemen beschouw ik daarom als een positieve bijdrage tot verbetering van mis schien wel dwaze toestanden. Niet be kend met de hiërarchie van onze overheid stelde ik eens de vraag aan een vliegende brigade van onze ver keerspolitie die toch dagelijks boven op de problemen zit) of haar advie- voor mogelijke verbeteringen wel bij de desbetreffende instantie op tafel kwamen. Omdat deze advie- blijkbaar niet geapprecieerd wer den. moest mijn vraag negatief be antwoord worden. Ook bleek er, (uit zuinigheidsoverwegingen?) niet eens ideeënbus hiervoor te bestaan. Er zijr dus nog werkgevers, die alles zelf moeten doen, omdat zij twijfelen de kunde van hun personeel, is weemoed over het verdwijnen het ritme en de schilderachtige oude geveltjes. Maar achter deze ge veltjes blijken deze huisjes doodziek te zijn. Zo staan er duizenden in Lei den. Er valt niets meer aan te res taureren en de enige oplossing is slo pen en wel zo spoedig mogelijk. De Woningbouwverenigingen moeten nu 3 aan veertig jaar oude wonin- zeven tot tienduizend gulden per woning (uit verkregen belastinggel den) besteden om deze woningen nog enkele decennia bewoonbaar te hou den. Aangezien de huiseigenaar de weg niet weet om zulke bedragen voor enkele guldens per week te bemach tigen, staan hele straten met veertig tot zestig jaar oude woningen te ver rotten, omdat het herstel tienduizen den guldens per woning zou vergen. De wanverhouding: huur 300% en onderhoudskosten 1000% t.o.z. van 1940 heeft ook tot gevolg gehad, dat in Leiden met duizenden slechte steeds slechter wordende huizen zitten. De maandhuur van een groot woonhuis is nauwelijks voldoende één dag reparatie van één man met weinig materiaal. Na de oorlog heeft men bewust deze gehele zaak de politieke sfeer scheef getrok- i, r et het uiteindelijke doel het gehele woningbezit te nationaliseren. Dit plan Is tot nu toe slechts ten dele gelukt, maar de verkrotting is honderdduizenden huizen al een dongen feit. Waarschijnlijk hebben de kopstukken, die hiervoor verant woordelijk zijn allemaal de zelfde tekst boven hun bed hangen „en schiep de fauteuil en ook de keuken stoel, maar het was de mens di< plaats nam". Want z(j hebben de fauteuil zelf in beslag genomen e keukenstoel in hun sociale naasten liefde aan anderen toebedeeld. Daar om weten zij ook niet wat het bete kent in een krot te moeten leven. Daarom kunnen zij ook niet die be zetenheid opbrengen die nodig is deze volksziekte te overwinnen. Er blijft slechts wat aandacht over. De heer Hasselbach vindt dat men eigenaren van huizen, welke onbe woond geraakt zijn, moet dwingen tot verhuren. Dit is een typisch den ken, dat niet meer past in de mo derne welvaartsstaat. Zelfs in Rus land, waarvan het woningbeleid door ons is overgenomen, heeft het begrip „bezit" weer aanzien gekregen en is men bezig de theorie van Marx „be zit is diefstal" voorzichtig onder ta fel te moffelen. De politieke partijen en regeringen, die op een zo vrese lijke manier te kort zijn geschoten, hebben in hun wrevel over het eigen onvermogen om deze woningnood op te lossen, de eigen woningbezitter ten om-echte in hun zaak betrokken. Want het is een zeer opmerkelijk feit dat zij nog steeds geen kennis heb ben genomen van de door de Neder landse Regering in 1948 ondertekende Universele Verklaring der Rechten van de Mens in de Algem. Vergade ring der Verenigde Naties. Volgens Artikel 12 zal niemand onderworpen zijn aan arbitraire bemoeiing met zijn huis. Als de Heer H. hiervan kennis neemt, zal het hem duidelijk worden, dat in de meeste gevallen niet de woningeigenaar, maar onze overheid schuld draagt als er in Leiden wo ningen leeg staan. Want zelfs voor de eigen woningbezitter is Leiden een slecht klimaat. Dat hebben reeds ve len ondervonden. Onder de indruk van het nog im mer groeiend onbehagen of misschien ook wel in een poging om de man tel der liefde aan de kapstok te han gen, hebben enkele raadsleden be paalde voorstellen gedaan Inzake de verdeling van woonruimte. Daarover ;n ander raadslid heel boos ge worden. En wat my nu maar steeds bezighoudt is de vraag, waarom is dat raadslid toen zo boos geworden? H. J. DE BOER, Stationsplein 204. Nogmaals: de huisartsen (I) Het is voor mij onbegrijpelijk dat nog niet veel meer bezwaren naar voren worden gebracht, tegen de po ging van de huisartsen om hun Jaar- Inkomen met 100% te verhogen waardoor fondspatiënten by een con. suit op het ochtendspreekuur f 8- moeten neertellen en by een bezoek huis f 12,-. Nu gaat het gerucht men van het betaalde bedrag een zeker deel van het fonds terugkrijgt, maar hoe moet dat gaan? Dat komt men toch zeker niet thuis brengen? Hoe moet dat gaan vooral voor be jaarden en gebrekkigen die grote af standen moeten afleggen om het fondsbureau te bereiken? Er was de zer dagen een huisarts op de televi sie, die zei: „Ik zou ook wel eei boerderijtje in de Achterhoek willen hebben, maar niet ten koste van mijn patiënten .Kijk dat is goede taal Eén ding is zeker: huisartsen zul len het op het spreekuur en by hun huisbezoek heel wat gemakke lijker krijgen, maar heel wat druk ker met het tekenen van overiydens- aotes. Doodsoorzaakte lang ge wacht met het inroepen van medi sche hulp. H. Langeveld Leiden Nogmaals: de huisartsen Er zijn mensen die hun verstande- ïyke vermogens nog geheel en al be zitten, zelfs een hoog gemiddeld IQ behalen op psychologische testen, doch die toch in lichte mate patiënt zijn, waaronder de z.g.n. neurosen. Volgens prof. Carp kan men hen onderverdelen in zeer veel groepen. Als de Leidse huisartsen eens terug wilden duiken in hun vroegere stu dievak psychiatrie zou het dan niet veel verstandiger geweest zyn, alvorens een bepaalde inlichting te verschaffen, regelingen te treffen en meningen of standpunten te uiten in het openbaar, om vóór die tyd groepsgesprekken te vormen met be sturen van de Leidse ziekenfondsen? Voorop by hen moet altyd staan de bekommernis voor de mens met al zyn lichameiyke en geesteiyke no den. Aan de ene kant dienen bestuurs leden van ziekenfondsen hun mond dicht te houden over de inkomsten van artsen, abonnementen en verdere besommingen en sommetjes. Die zeg gen niets. Aan de andere kant, laten de heren medici toch bedenken, omdat ze be horen tot de intellectuelen en dit mooie beroep van arts geko zen hebben, dat er door verbeterde opleidingsmethoden over enkele ja ren misschien alweer een overschot ls aan medici. Nee, probeer dan onder elkaar door o.a. belastingpapieren op tafel te leg gen, tot een vergelijk te komen. Dat is beter dan eenzydig vaststellen! A. B. te L. Houdt Uw stad rein! De laatste tyd zyn kladderaars en plakkers van affiches weer byzonder actief geweest om het aanzien van onze stad te vergiftigen. Het wordt hoog tyd dat al dat kladder- en plakwerk wordt verwy- derd. Streng toezicht om al dat kladder- werk te voorkomen is beslist nood- zakeiyk. Wat betreft „schone straten" is men ook nog geen stap verder gekomen. In de binnenstad is het niet over bodig dat er wat meer papierbakken komen. En als de bewoners ook wat aandacht besteden aan hun „eigen straatje" dan zyn we al een eind in de goede richting. Hoogachtend, J. V. Leiden. i de school informatie moet „Onderzoek van het onderwijs mag zich niet "beperken tot de I deel van het onderzoek, dat over d© school van nu. De ontwikkeling van de technische middelen, die voor pedagogische en didaktische activl- de toepassing in het onderwijs in aanmerking komen gaat zo snel r dat een schisma tussen nu en morgen denkbaar is. Wil het onder wijs in Nederland bijblijven en gelijke tred houden met wat elders in ontwikkeling is, dan zullen we spoedig de beschikking moeten hebben over een research-centrum waarin nieuwe middelen en ap paratuur op hun betekenis voor het ondenvijs worden getoetst'" besloot de Leidse hoogleraar prof. dr. L. de Klerk een rede, die hij gistermiddag uitsprak tijdens de bijeenkomst van de Vereniging van Hoofden van Scholen in Leiden. De middagvergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Ver eniging van Hoofden van Scholen, de heer J. W. Harttng. Hy sprak een rede uit, die gisteren uitvoerig in het LD is weergegeven. Vervolgens was het woord aan prof. De Klerk. Het onderwerp van zijn betoog was „On derzoek van het onderwys". Prof. De Klerk zei onder meer, dat het onder zoek van het onderwys na de oorlog zó omvangrijk is geworden, dat het tot een afzonderlyk gebied van we tenschapsbeoefening is uitgegroeid. „In Nederland staat het onderzoek van het onderwijs nog aan het be gin", aldus de Leidse hoogleraar, vergeiyking met het buitenland zijn Officiële publikaties SLUITING STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" Burgemeester en Wethouders elden brengen dat het Stedelijk van 1 tot ei het publiek gesloten zal zfjn, .De Laken- 5 Januari 1967 Nu Ajax promoveert naar 2A Nu Ajax (L.) op grond van het be haalde kampioenschap het volgend seizoen zal uitkomen in de hoogste afdeling van de 2de klasse van de Kon. Ned. Cricketbond willen wij aandacht schenken aan net recente verleden van Leidens oudste cricket club (opgericht in 1892!) In 1947 speelde Ajax voor het laatst in de 2de klasse A van de K.N.C.B.; daarna volgde wegens vertrek van verschillende spelers een diepe in zinking tot 1951. In die jaren speel de Ajax in de 3de klasse en kon het cricket nauwelijks op de been gehou den worden. In de periode 1951 tot 1957 volgde een herstel, o.a. werd het kampioenschap van de 3de klasse behaald en kon soms met een tweede elftal worden ingeschreven, maar het jaar 1958 zal voor de vereniging de geschiedenis ingaan als het grote iaar waarin het cricket nieuw leven werd ingeblazen. Propaganda-acties, ooral op de scholen, werden gevoerd ■n een stroom van jongens meldde zich aan. Intensief werd de training gevoerd en deze ommekeer manifes teerde zich ook direct in de presta- van het 1ste elftal, dat in 1958 kampioen werd van 2E en promo veerde naar 2C. Daarna werd de pro- motie naar 2B een feit, waarin di afgelopen vier jaren met succes werd gespeeld met een kampioenschap in 1966. Het bestuur van de K.N.C.B beloonde dit laatste kampioenschap met een promotie naar 2A. De eniging telt thans 100 cricket spelen de leden, waarvan 40 jeugdleden komt met 4 senioren elftallen uit in de competities van de K.N.C.B. met 3 jeugdelftallen in de competi- es van de Haagse Cricket Bond. Moge ook het komende seizoen ge tuigen van de groei en de bloei, waarin de cricketsport zich in de laatste Jaren in het Ajax-milieu mag verheugen Macht over stuur verloren Een 17-jarige bromfietsbestuur- ster uit Leiden, die hedenochtend in de vroegte, komende uit de Dyk- st.raat. op de Lage Morsweg de macht over haar stuur verloor is tegen een vrachtauto gereden. Het meisje liep tengevolge van deze aanrijding in wendige kneuzingen op. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar een Leids ziekenhuis overgebracht. de voor de ontwikkeling van de on derwij sresearoh beschikbare midde len beperkt, terwijl de scholing van de voor een dergelyk onderzoek no dige mankracht nog veel te wensen overlaat. Bovendien is er gebrek aan coördinatie tussen de instituten, die Op het gebied van onderwysresearch werkzaam zyn. Hierdoor ontstaan dikwijls doublures en schort het wel eens aan een efficiënt gebruik van de voor diit onderzoek beschikbare mankracht en middelen". Prof. de Klerk verwacht, dat de vorig jaar opgerichte Stichting voor het Onder zoek van het Onderwys coördinerend zal werken. Hy hoopte dat SVO een sbimulerende invloed op de opleiding van researchmedewerkers zal heb ben. Het onderzoek wordt namelijk op het ogenblik verricht dcor onder- j zoekers, die het werk van de school onvoldoende kennen en op het ge bied van de vakdidaktieken onvol doende zyn voorbereid. Dit wreekt zich naar de mening van prof. De Klerk met name in dat ADVERTENTIE vermouth. Vraag het uw slijter. Hij is de vakman. Als u nu een fles Cinzano koopt, krijgt u er de Cinzano sleutelhanger bij: een miniatuur Cinzano-fles, zo fijn uitgevoerd.dat u op het etiket alle letters kunt lezen (zélfs het alcohol percentage!) En... straks misschien geld waard. Als de rage ook in Nederland begint. Cin Cin... Cinzano. Leiden, een schone stad De kraakpersvuilauto in de volksmond reeds populair onder de naam ,,de Leidse slok-op" gaat maandag 16 januari zijn tocht door de Sleutelstad weer beginnen. Er wordt aan deze door de burgerij zeer toegejuichte extra huisvuilophaal diensten zelfs nog uitbreiding gegeven. ADVERTENTIE verlovingsringen Onderwijscommissaris Mej. E. C. C. Oppenoorth ln Lel den, lnspectrioe van het ny verheids- onderwijs voor meisjes, ls als onder- wyscommissaris in de provincie Zuid- Holland belast met een bijzondere taak t.b.v. de goede gang van het onderwys ln buitengewone omstan digheden. ADVERTENTIE Leuke avond laten verknoeien door HOOFDPIJN? Niets daarvan. Meteen bestrijden - met Rheumfn. [Heerlijk gevoel, als de pijn weer weg-ebt.„] Ja, Rheumin-tabletten helpen snel. 20 tabletten 68 cent. Eerste rit op 16 januari In het vervolg zal deze extra ser vice van de Reinigingsdienst niet zes, doch zeven maal per jaar wor den verleend, waartoe ook nu de stad weer in wUken is verdeeld. Uit de ervaring geleerd in okto ber 1965 is men met deze grofvuil- ophaaldienst gestart is wijziging gebracht in het aantal per dag te bedienen percelen. Varieerde dit in het verleden van 300 tot 1300 woningen, thans is naar een gemiddelde van 650 gestreefd, hetgeen voorkomt., dat het perso neel, zoals in het verleden ls voor gekomen, eerst om 's avonds half acht kan inrukken. De nieuw in te lassen extra service-beurt zal in de voorjaarsschoonmaakperiode vallen. Een tyd, waarin doorgaans veel valt op te ruimen. Uit één jaar grofvuilophaaldienst zyn vele conclusies te trekken. Zo levert b.v. de binnenstad in verband met het drukke verkeer veel tyd- verlles op. Wordt het aangeboden vuil veelal te vroeg soms reeds de vorige avond buitengezet Voorts wordt er nog veel ongebun deld vuil aangeboden, hetgeen sme rige straten tengevolge heeft. Veel hinder ondervinden de mannen van De Leidse slok-op de reinigingsdienst ook van opkopers, met en zonder vergunning en in de vakantieperiode van kinderen, die het vuil doorzoeken of daar soms iets tussen zit dm mee t© „spelen". Enquête Een herhaaldeiyk terugkerend® klacht kwam van de zyde van d© winkeliers, die deze huisvuilophaal dienst zien als een dienst, waarmee ook bedrijfsvuil kon worden meege geven. Hierin denkt men thans ver andering te brengen. Onder circa 3000 middenstanders en eigenaars van kleine bedryven zal binnenkort een enquête worden gehouden of zy tegen een bepaalde vergoeding wen sen deel te nemen aan een eenmaal in de veertien dagen by hun per celen te houden inzameling van be drijfsvuil (in totaal een halve kubie - ke meter). De reeds ingevoerde re geling voor grote bedryven en fa brieken keert ook ln 1967 terug. Met deze service-verlening 800 vrachten gorvuil leverden in dit jaar een „Produktie" van ruim 20.000 ku bieke meter op streeft de Getn. Reinigingsdienst naar voor de ourge- lege zolders en scharen en een schone stad. Aan de bur- gery de taak om die stad dan ook schoon te honden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3