LEIDSCH DAGBLAD Zware kernproef van Rood-China Wel strategische doeien in Nan Dinh Artsen gaan niet in op ultimatief verzoek minister Veldkamp 'T KAN NOG NET DIT JAAR Gé VERHOOG JAMIN DE VIJFDE SINDS EIND 1964 dank ZIJ ma0 haat rusland- ;ampacne in {00d-china ajax speelt 8 maart in praag Conflict met China opgelost (Sud 9lu teuwo - Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 No. 32062 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) Telefoon Directie en Administratie; 2Ö041; Redactie. 21507 Witte SlngeJ l. Lelden - Giro oo 67055 China heeft gisteren wederom een bovengrondse kernproef [ehouden: de vijfde in een serie die op 16 oktober 1964 begon. )e explosie van gisteren had een kracht die gelijk stond aan inkele honderdduizenden tonnen tnt. Zij had plaats op het "Chinese proefterrein Lop Nor. De Amerikaanse Commissie iroor Kernenergie maakte als eerste de geslaagde proef van de !hinezen bekend. De Amerikaanse inlichtingendienst had on geveer een maand geleden al aangekondigd dat Ihinese kernproef op handen was. Het Chinese persbureau Nieuw hina gaf later een communiqué uit, bevestigd werd dat de kern- vas gehouden. Het succes ervan rerd 'toegedicht aan „een juiste be- tudering van de gedachten van Mao ;-toeng". Het zegt verder, dat Siina zich bij het doen van nood- ikelijke kernproeven en bij de ont- ókkeling van zijn kernwapens laat iden door zijn defensieve behoeften, Iet uiteindelijke doel van China is de ffing van kernwapens. Wij ver laren nogmaals plechtig, dat China r en in geen enkele omstan- igheid de eerste zal zijn die zijn toe- lucht tot het gebruik van kern- 'apens neemt. De bevolking van Peking vierde het agen van de proef met zang en dans straat, zo meldde „Nieuw China" annacht (pl. tijd). De bevolking tmelde zich bij het hoofdkwartier het centrale partij comité en riep iang leve voorzitter Mao". De Rode Garde maakte van de ge- genheid gebruik haar verrukking op mplakbiljetten tot uiting te bren- Versnelling Zolang geen naukeurige gegevens de jongste Chinese kernproef be- ;nd zijn, over haar juiste kracht en aard der splijtbare materialen, is ;t moeilijk conclusies te trekken ten van het belang ervan voor it kernwapenarsenaal van China, lel valt een versnelling in het ritme de Chinese proeven waar te ne- Zeven maanden verliepen tus- de eerste explosie, op 16 oktober en de tweede, 14 mei 1965. Van bom van twintig kiloton, iets rachtiger dan de Amerikaanse kern- op Hirosjima, gingen de Chinese China's top lieeft bevel gegeven tot in grootscheepse „haat Rusland"- impagne in het Chinese leger. „Al- wordt dienstbaar gemaakt aan anti-Russische propaganda", al- de Rode Ster. het blad van het ussisclie ministerie van defensie. ,Om bij de soldaten haat tegen de >wjet-Unie aan te kweken, probeert Chinese propaganda deze solda- :n op alle mogelijke manieren het esef bij te brengen dat de Sowjet- n het Amerikaanse imperia- een en hetzelfde ding zijn". Iet doel van het artikel in de Rode kennelijk het Russische mi- taire personeel te waarschuwen te en mogelijk gevaar uit China. Het persbureau Nieuw China leidt dat het Sowjetrussische schip Zagorsk" de haven Dairen, in het oordoosten van China heeft moe- verlaten wegens „overtreding de Chinese havenbepalingen" en ninachting voor de Chinese soeve- siniteit" De scheepskapitein is per non grata verklaard Hij moest nrrijiddellijk China vei laten en mag meer in een Chinese haven omen. Het incident vond op 8 december en na het onderzoek heeft de agorsk gisteren ondei escorte van ihinese schepen de haven moeten erlaten. WEERBERICHT Opklaringen Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht an heden- tot morgenavond: aan- ankelijk nog plaatselijk regen. Mor en overdag nu en dan opklaringen latige tot krachtige wind tussen 'Jidwest en west. Iets lagere tempe ruren. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 DECEMBER op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur. laan op: 19.44 uur; onder 11.17 uur. loogwater in Katwijk te 4.52 en 06 uur, laag water te 0.44 en 13.08 >it nummer bestaat uit 16 pagina's geleerden over op een van zeventig kiloton, te vergelijken met de kracht van de bommen die de Franse „Mi- rage" aan boord heeft, echter met dit fundamentele verschil, dat alle Chi nese kernbommen tot dusver uit ver rijkt uranium zijn samengesteld, ter wijl de Franse bom nog plutonium bevat. Tot aller verbazing sloeg Chi na het door alle andere.kernmogend- heden gevolgde plutoniumstadium over en kwam meteen met een ura- nium-kernbom. Het duurde weliswaar bijna een jaar tot de derde kernproef, die op 9 mei 1966 plaatshad, doch deze bom bevatte een „dope" van thermonu- cleaire materialen zoals lithium, deu- terium en tritium en was drie maal zo krachtig als de vorige. Daarna ging i het in steeds sneller tempo: 27 okto ber en 28 december 1966. De conclusie, die men hieruit kan i trekken is, dat de produktie van splijtbare stofften in China aanzienlijk is uitgebreid en dat de Chinese na- I tunrkundigeri en technici de con- structieproblemen van kernwapens j onder de knie hebben. Een vraag is hoever de Chinezen gevorderd zijn bij de vervaardiging van middelen om hun kernwapens op j de gewenste plaats te brengen. De vorige kernbom werd met behulp van een draagraket tot op een hoogte van j zevenhonderd tot twaalfhonderd kilo meter in de atmosfeer gebracht. Men weet nog niet hoe dit gisteren ge beurde. De spionagekunstmanen vai de Amerikanen zullen hier misschien een antwoord op kunnen geven. Een analyse van de radioactieve neerslag, die na de jongste kernproef in andere landen zal neerdalen, moet licht kun nen werpen op de vraag van welke aard deze Chinese kernbom was, een thermonucleaire of een met „dope"- elementen. Ajax en Dukla Praag hebben van daag overeenstemming bereikt over de datum voor hun tweede wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Amsterdammers spelen op 8 maart in de Tsjechische hoofdstad. Zoals bekend was als datum voor de wedstrijd in Amsterdam 1 maart overeengekomen. (Van onze Haagse correspondent) Nauwelijks 24 uur voor zjj onder lieuw contract met de ziekenfondsen zullen moeten werken, gaan morgen avond de huisartsen zich uitspreken in het honorariumconflict. Minister Veldkamps ultimatieve verzoek om beslissing hebben zij naast zich neergelegd omdat de lédenvergade ring van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) zich nog niet heeft kunnen uitspreken. De artsen vergaderden gisteren eer dan drie uur in Scheveningen. 1 waren alle vierhonderd stoelen in het Kurhauspaviljoen bezet, de spoed vergadering had volgens de LHV een uitdrukkelijk informatief karakter. Beslissingen konden dan ook niet worden genomen vooi de ledenverga dering, die voor vrijdagavond is uit geschreven. Met lege handen Gevolg daarvan was dat 's avonds laat de voorzitter van de LHV-on derhandelingscommissie G. Weijen- de voorzitter van het -Ge meenschappelijk Overleg Zieken fondsorganisaties (GOZ) de heer J. Hendriks met lege handen naar mi nister Veldkamp moesten gaan. Het standpunt van de ziekenfond- Vakbonden: Geen bijbetaling van fondsleden aan huisartsen Het overlegorgaan van het N.V.V., N.K.V. er CNV. heeft een telegram gestuurd aan de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid en Economische Zaken, waarin het dringend beroep doet op de mi nisters een beschikking vast te wil len stellen waarbij de honorering van huisartsenconsulten en -visites zoda- aan een maximum wordt gebon den. dat de ziekenfondsverzekerden niet tot bijbetaling zullen zijn gehou den. SOEKARNO DREIGDE MET AFTREDEN President Soekarno heeft twee da gen geleden op een besloten bijeen komst in zijn paleis met militaire leiders boos gedreigd te zullen af treden wanneer de kritiek op hem niet ophoudt Eerder wilde hy niet toegeven aan de eis dat hij verant woording zou afleggen van de ge beurtenissen rond de mislukte itaatsgreep Hij zou ontkend hebben dat hij of de Indonesische commu nistische partij daarvoor verant- dolijk geweest waren, dat was volgens hem de Amerikaanse spio nagedienst. Generaal Soeharto was niet op de bijeenkomst aanwezig, al dus de betrokken persberichten. was sinds maandag al bekend: de fondsen aanvaarden ondanks de bezwaren net advies van de commis sie Van der 'Ven. De heer Wezen borg kon minister Veldkamp geen standpunt meedelen. Hij vindt dat de „achterban" eerst moet worden in gelicht. Dat zou vandaag en mor gen gebeuren waarop eerst vrijdag avond de LHV kan beslissen. Het artsenconflict wordt vandaag in de Tweede Kamer besproken, bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. KUSTVAARDER GEZONKEN De kustvaarder Fluvius van der Pilon uit Appingedam, die sinds gis teravond bij Stavanger in moeilijk heden verkeerde is omstreeks twintig voor elf vanochtend gezonken. De be manning was voordien aan boord gegaan van een reddingsboot. De opvarenden zijn naar Stavanger gebracht. Tegenspraak van commandant De commandant van een bombardementsgroep van de Amerikaanse marine, Mande- ville, heeft gisteren nadrukke lijk tegengesproken, dat de Noordvietnamese plaats Nan Dinh geen strategische doelen zou tellen, zoals door de jour nalist Salisbury in de New York Times beweerd was. Mandeville heeft deze plaats Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven op de dansvloer tij dens het gemaskerd bal dat gis teravond in Amsterdam te hun ner ere aan boord van de Oranje Nassau" werd gegeven. Ook dere leden van de koninklijke fa milie woonden het feest bij. (Men zie ook elders). verscheidene malen gebombar deerd: er zijn drie militaire doelen, n.l. een losplaats aan de rivier, een olie-opslagplaats ten oosten van de stad en een spoorwegdepot in het weste lijke stadsdeel. Bovendien is de stad de standplaats van sterke luchtafweer, zoals Ame rikaanse piloten hebben vast gesteld. Een van de felste tegenstanders van de Amerikaanse politiek in Viet nam, senator Wayne Morse, noemde (Van ónze Haagse correspondent) Het diplomatieke conflict met Com munistisch China is opgelost. Na maandenlang moeizaam onderhan delen, onderbroken door lange pe riodes van wederzijds stilzwijgen, hebben de Chinezen alsnog toege staan in een verhoor van de acht leden der delegatie van lastechnici, die sedert 17 juli vrijwel gevangen waren in het gebouw van de legatie aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag. Dit verhoor heeft vanoch tend plaatsgehad in het legatiege- Nederlandse autoriteiten hebben daar kennis genomen van een ver klaring die de acht lastechnici col lectief zouden hebben afgelegd. Daarmee zou zijn voldaan, zij het dan ook formeel, aan de Neder landse eis van een ondervraging der Chinezen in verband met de raadselachtige dóód van hun land genoot Hsoe Tsoe-tsjai. Voor de lastechnici is plaats geboekt in het Russische vliegtuig dat mor gen om tien voor één naar Moskou vertrekt. De Nederlandse zaakgelastigde in Peking, G. J. Jongejans, die door de Chinezen als gijzelaar werd vastgehouden, zolang hun landge noten niet uit Nederland mochten vertrekken, zou naar het heette nog voor oudejaar in ons land te rug kunnen zijn. het gisteren belachelijk, dat de r.-k. kardinaal Spellman tijdens zijn kerstbezoek aan het strijdterrein de Amerikaanse deelneming aan de oor log in Vietnam van belang voor de verdediging van de beschaving zelf heeft genoemd. In een communiqué verklaarde Morse, „dat het voor het Amerikaanse volk, de rest van de wereld en onze mannen in Vietnam een verrassing moet zijn geweest van kardinaal Spellman te horen, dat on- |ze mannen in Vietnam als soldaten van Christus opereren" (Spellman heeft deze uitdrukking niet gebruikt, de formulering is van Morse, Red. L.D.), Volgens Morse dienen de Ver. Staten geen verdere uitbreiding aan de oorlog te geven en een einde te maken aan de bombardementen op Noordvietnamese doelen. Van geheel andere opvatting bleek de Democratische afgevaardigde Mendel Rivers, voorzitter van de strijdkrachtencommissie van het Huis van Afgevaardigden, die gisteren ver klaarde, dat Amerika Hanoi zo no- moet platgooien. Rivers was voorts van mening, dat de Verenig de Staten zich niet te veel van de vereldópinie moeten aantrekken: ,Laat de wereldopinie maar gaan vliegeren", zei hij in een telefonisch vraaggesprek. Hij constateerde, dat „wij in de tweede wereldoorlog alle steden in Duitsland op Heidelberg na hebben platgegooid. Wij wa ren vastbesloten te winnen". Over de drukte, die is ontstaan door Ameri kaanse journalisten in Hanoi over slachtoffers onder de burgerbevol king, zei Rivers: „Dat is belachelijk. Wat te zeggen van de Amerikaanse vliegers, die tijdens nun missies wor den neergeschoten Niemand schijnt zich over die knapen zorgen te ma- Zuiveringsactie In de Mekongdelta ls sinds dins dag voor het eerst in twee jaar een massale actie van parachutisten aan de gang. De luchtlandingstroepen, die op 200 km ten zuidwesten van Sai gon zijn neergelaten en 89 Vtetcong- mannen uitschakelden, sprongen uit 33 vliegtuigen. Zuid-Korea, dat al 45.000 militai ren naar Zuid-Vietnam heeft gezon den, zal zijn militaire en technische steun aan Saigon het komende jaar nog verder vergroten, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Seoel gisteren meegedeeld. Op wel ke wijze dit zal gebeuren werd er niet bij gezegd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER voor SALADES - SLAATJES BITTERBALLEN - CROQUETTEN BITTERGARNITUREN. juist nu voor WILD - VERSE BRAADSTUKKEN en KUIKENS. DOEZASTRAAT 39—41 TEL. 21415—23456 Sultan Hamid van Pontianak in de perskamer op Schiphol. Links zijn vrouw en zoon Max, rechts kleindochter Angelique en zijn dochter Edith. Sultan Hamid van Pontianak aangekomen (Van onze A'damse correspondent) „De politieke situatie in Indonesië is op het ogenblik zeer goed. Ik heb voor honderd procent vertrouwen in het driemanschap Soeharto, Ha- mCngkoe Boewono en Malik. Ik hoop dat Nederland bereid zal zijn zeer veel in Indonesië te investeren. Het zou prettig zijn wanneer men althans op economisch gebied zou willen sa- Dit zei vanochtend op Schiphol de 53-jarige sultan Hamid van Pontia nak bij zijn aankomst uit Indonesië. De sultan heeft de laatste jaren voornamelijk in Indonesische gevan genissen doorgebracht. In 1950 werd hij gearresteerd omdat hij met Wes terling geprobeerd zou hebben de In donesische regering omver te werpen. In 1952 werd hij in dit verband ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf. Toen hij In 1958 werd vrij gela ten kwam hij voor anderhalve maand naar Nederland. Na zijn terugkeer naar Indonesië werd hij in 1962 met vijf anderen, onder wie SJahrir, op nieuw opgepakt wegens subversieve activiteiten. Hoewel hij onschuldig werd bevonden werd hij tot begin van dit jaar vastgehouden in buizen van bewaring en gevangenissen. Daarna kreeg hij in Djakarta beperkte bewe gingsvrijheid. In oktober tenslotte werd hij volledig tn vrijheid gesteld. Sultan Hamid werd op Schiphol verwelkomd door zijn echtgenote me vrouw Alkadrie-Van Delden, die In Den Haag woont. De sultan wil zo lang mogelijk hier blijven. Hij heeft een verblijfsvergun ning voor drie maanden Het ligt echter in zijn bedoeling weer naar Indonesië te gaan Tijdens zijn ver blijf hier wil hij Nederlandse zaken lieden interesseren voor Indonesië. ADVERTENTIE bitterkoekjes 250 gram van 85 cent voor 69 cent niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad- van 31 December 1866: Gedurende het jaar 1866 zijn binnen Leiden aange bracht 121.747 mudden aard appelen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zeeuwsche (Jamme) per mud f 3,75; Gpldersche wolk per mud '.,10; Groningsche witte per mud f2, Onder de kolenmijnwer kers bij Rotheram (Enge land) heeft op eersten Kerst dag een gevecht plaats gehad tvsschen die, welke zich bij eene arbeiders-vereeniging hadden aangesloten en daar- door uit hun werk ontslagen i waren en die welke geen lid f i van eene vereeniging waren f i e-" alzoo in dienst bleven. f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1